^Walcheren niet als één gemeente Wandelende tak tien keer vergroot Bohemen wil bungalowpark in Haamstede aan Aegon verkopen Politie M-Zeeland wint schietbokaal Middelburger (20) noet schade door graffiti vergoeden Provincie steunt verzoek om uitstel project Badhotel provincie 13 Rapport VNG laat keus tussen samenwerken en herindelen open lezers schrijven WOENSDAG 23 DECEMBER 1992 er in onze verslaggever LISSINGEN - De zes Walcher- plattelandsgemeenten kun- 5 2 in niet aan gemeentelijke her- 1, deling ontkomen, tenzij alle meenten op Walcheren - ook sr issingen en Middelburg - in- .8! nsiever gaan samenwerken, tt onderzoeks- en adviesbu- au van de Vereniging van Ne- rlandse Gemeenten (VNG) ,a, iml met deze twee opties in 11 rapport 'Herbezinning be- uurlijke organisatie van YVal- leren'. Het vormen van eén ge- eente Walcheren, met 110.000 woners, achten de onderzoe- rs niet haalbaar. Een derge- ke gemeente zou te groot wor- i een provincie als Zee- I ;t onderzoeksbureau geeft et aan welke optie de beste is ter or Walcheren. De gemeenten oeten die keuze zelf maken, 'te trandering van de bestuurlijke 1 gamsatie is in elk geval nood- "ikelijk. Het aantal taken emt toe en de inwoners stellen ;eds hogere eisen. De zes plat ei andsgemeenten hebben te inig (specialistische) amb- 05 ïaren en het gemeentebestuur te beperkt van omvang om al ze taken in eigen huis naar be- ren te kunnen uitvoeren. Alle lieges van burgemeester en thouders van de kleine ge- eenten gaven te kennen dat Q n gemeenten kwetsbaar zijn. IWalcherse gemeenten heb- n twee mogelijkheden om hun stuurskracht te vergroten, n de samenwerking te verbe ren en te intensiveren is het ivol een zogeheten 'basisrege- ig' in het leven te roepen. De meenten kunnen in die rege- ig met elkaar overleggen, be- "dszaken op elkaar afstemmen informatie uitwisselen. Daar- ast kunnen onder de regeling 'iuwe taken die op de gemeen- afkomen worden onderge- acht. "inbraken in erging flats iclfeRNEUZEN - Van flats aan de Wchilllaan in Terneuzen •rd in de nacht van maandag dinsdag een aantal bergingen ngiengebroken. Behalve enige nderde guldens schade aan iten nam(en) de dader(s) uit de rging van J. J. R. een partij n zestig flessen rode wijn mee. Voordat de gemeenten besluiten tot een basisregeling, moeten ze eerst over allerlei zaken overeen stemming hebben bereikt. Moet het samenwerkingsverband al leen 'lichte' bevoegdheden (ad viseren en coördineren) krijgen of kan het verband ook besluiten nemen? Vlissingen en Middel burg mogen niet te veel macht hebben, anders bestaat het ge vaar dat de plattelandsgemeen ten overvleugeld worden door de twee steden. Duidelijkheid moet er verder komen over de vraag of het samenwerkingsverband ambtenaren moet krijgen of dat de basisregeling ondersteund wordt door ambtenaren bij de af zonderlijke gemeenten. De onderzoekers noemen het op stellen van een basisregeling 'een heikel politiek' proces dat zorgvuldig moet worden voorbe reid. Dat kan door een intentie verklaring te ondertekenen, waarin de gemeenten de bereid heid uitspreken om de samen werking te intensiveren of door alvast op één beleidsterrein sa men te werken. De samenwer king tussen Vlissingen en Mid delburg kan een belangrijke sti mulans zijn voor de andere ge meenten. Voorwaarde is wel dat de twee steden de plattelandsge meenten omarmen. Bespreekbaar Uit gesprekken met de colleges van burgemeester en wethou ders is de onderzoekers geble ken dat herindeling bespreek baar is. De gemeenten moeten dat initiatief zelf nemen, zodat ze de discussie kunnen beïnvloe den en bepalen. Het VNG-bu- reau doet geen concreet voorstel tot herindeling. Daarvoor ont breken nog financieel-economi- sche en sociaal-geografische in zichten. Wel spreekt het bureau de voorkeur uit voor herindeling van de plattelandsgemeenten. Vlissingen en Middelburg blij ven in die optie zelfstandig. Eén gemeente Walcheren is geen haalbare optie. Het ge meentebestuur komt dan te ver van de burger af te staan. Voor een groot aantal taken geldt dat deze even goed of zelfs beter door kleinere gemeenten kun nen worden afgehandeld. Be langrijkste voorwaarde voor herindeling is in elk geval dat er sprake moet zijn van eenstem migheid bij de Walcherse ge meenten, omdat anders de kans bestaat dat de intergemeentelij ke samenwerking gevaar loopt. jS verbieden Goese egeling onkosten Gemeentesecretaris n onze verslaggever 0ES - Het dagelijks provin- ebestuur gaat niet akkoord et de onkostenregeling die het lese college van burgemees- lö r en wethouders voor zijn ge- rU eentesecretaris wilde treffen. 'Jn en w van Goes wilden ge- 31 eentesecretaris mr C. M. de d aaf naast een vergoeding au or reis-en verblijfskosten een nt ste (belastingvrije) onkosten- rgoeding van 7.200 gulden per cb ar geven. Een dergelijke rege- 'S* ig geldt ook voor de wethou- rs. fee de mening van het dage- ks gemeentebestuur van Goes aakt een gemeentesecretaris w el van uit van het college en 'e& imt de functionaris 'dus' ook in nel nmerking voor zo'n vaste ver- 01 eding. Dat argument wordt ?rs ior het provinciebestuur ech- }eI rniet geaccepteerd. •en i edeputeerde staten beroepen i V :h ondermeer op een circulaire a n de minister van Binnen- 11e ndse Zaken. Daarin wordt met nadruk vastgesteld dat een ge meentesecretaris ambtenaar is: het verstrekken van een vaste onkostenvergoeding aan amb tenaren is strijdig met de ge meentewet. In de praktijk komt het er op neer dat de Goese ge meentesecretaris net als iedere andere ambtenaar voor alle ge declareerde uitgaven keurig bonnetjes zal moeten blijven overleggen. Profiel De gemeenteraad van Goes stelt donderdag 7 januari een ver trouwenscommissie in, die de benoeming van een nieuwe bur gemeester begeleidt. Tijdens die vergadering zal de raad ook ken baar maken aan welke eisen de nieuwe Goese burgemeester moet voldoen (de zogeheten pro fielschets).Zoals bekend, werd burgemeester mr T. R. Seinstra per 1 december ontslagen door minister Dales van Binnenland se Zaken. De raadsvergadering begint om 19.30 uur en wordt bij gewoond door de commissaris van de koningin, drs W. T. van Gelder. m n een medewerkster IDDELBURG - De politie- chter in Middelburg heeft de I jarige D. R. D. van B. uit Mid- irei slburg voor het spuiten van 1- affiti in zijn woonplaats bij herstek veroordeeld tot een jrwaardelijke boete van 750 lfi ilden en het vergoeden van de hoonmaakkosten aan de eige- :lfu ars van de bekladde gevels. ij moet binnen een jaar 1.500 K) 'den aan de Woningbouwver- iging Middelburg betalen en k nog forse bedragen ophoes- voor andere gedupeerden. i B. was maart vorig jaar sa il met een maat. gewapend it spuitbussen, de stad inge gaan, waar het tweetal op vijf tien plaatsen te kennen gaf dat Ajax dan wel Feyenoord hun fa voriete club was. De getroffen onroerend-goedbezitters had den geen boodschap aan de tek sten en lieten ze door schilders bedrijven verwijderen. Dat bracht hoge kosten met zich mee. Als Van B. de schade niet tijdig betaalt zal justitie de voor waardelijk opgelegde boete ook nog incasseren Mevrouw S. Moerman met het schaalmodel van de wandelende tak; rechts Iguana-beheerder A. Bom. die een echt exemplaar toont. foto Ruben O reel van onze verslaggeefster VLISSINGEN - In reptielenzoo Iguana in Vlissingen is sinds gisteren een schaalmodel te zien van een Extatosomatiaratum, oftewel: een Australische wandelende tak. In het echt is het beestje ongeveer vijftien centimeter lang en vrij onschuldig om te zien. Het dier is tien keer vergroot en heeft zo wel wat weg van een monster met stekels en reusachtige kaken. De nagemaakte wandelende tak is gisteren door mevrouw S. Moerman van de Stichting Moerman geschonken aan beheerder A Bom van de reptielenzoo. De Stichting Moerman sponsort cul turele instellingen in Vlissingen. De wandelende tak wordt gebruikt als educatief object in de ten toonstelling van levende reptielen en amfibieën. In de tentoon stellingen zijn zeven soorten wandelende takken achter glas te zien. Met behulp van het schaalmodel zijn de details van het dier tje beter te zien. Het imposante beest heeft 4.000 gulden gekost. Iguana is de grootste reptielenzoo in Europa. Naast een tentoon stellingsruimte is er een opvangcentrum voor insecten, amfi bieën en reptielen, afkomstig van particulieren. Het bungalowpark Bohemen Resort Haamstede wordt waarschijnlijk overgenomen door Aegon Recreatie. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever BURGH-HAAMSTEDE - Het ziet ernaar uit dat het bunga lowpark Bohemen Resort Haamstede in Burgh-Haam- stede binnenkort in andere handen komt. Aegon Recrea tie onderhandelt met de Haagse projectonwikkelaar Bohemen over overname en beide partijen verwachten de besprekingen op korte ter mijn met succes te kunnen af ronden. Wat de gevolgen zijn voor het personeel is nog niet bekend. „Daarover is nog nauwelijks gesproken, maar ik denk niet dat de formule van het park veel zal veranderen", ver klaart woordvoerder R. F. C. Stroink van Bohemen. Hij be geleidt een grote reorganisa tie, die als doel heeft het be drijf te brengen op de eigenlij ke taak van een projectont wikkelaar: het opzetten van nieuwe projecten. Opzet is af stand te doen van de exploita tie van recreatieprojecten en zich te concentreren op de bouw van woningen en kanto ren. Verzekeraar Aegon wil van Bohemen tegelijk ook het Limburgse Resort Hoog Vaals overnemen. Dit park beslaat dertig hectare en telt 320 bun galows. Resort Haamstede telt 140 bungalows op een ter rein van tien hectare, maar heeft de mogelijkheid op een even grote lap grond ernaast nog eens 140 bungalows te bouwen. Aegon bezit momen teel vijftien vakantieparken, waarvan negen in Nederland. Die liggen in Gelderland, Overijssel en op Texel Met de twee aankopen streeft het con cern naar een betere geografi sche spreiding, vooral ten gun ste van populaire recreatiege bieden zoals Zeeland. ..Aegon Recreatie is gespecia liseerd in het beheer van vakantieparken. We laten dat daarom graag aan hen over", aldus Stroink. De partijen streven ernaar de overdracht al in januari 1993 te doen plaatsvinden. Volgens hen zijn de SER-fusiecommissie, be trokken vakbonden, onderne mingsraden en medewerkers geïnformeerd. CSlaagd - De uit Clinge af- «nstige W. P den Engelsman 4-jlaan de Technische Universi- 2 I 't Eindhoven geslaagd voor iJ it doctoraal examen funda- 4-1 fntele werktuigkunde. MIDDELBURG - Uitstel van de begindatum van het project ter verbetering van de infrastructuur in de om geving van het Badhotel in Domburg is volgens gede puteerde staten van Zeeland zinvol. In een brief aan staatssecretaris Y. van Rooy van Economische Zaken ondersteunt het college het verzoek van de gemeente Domburg om het hele project te mogen uitstellen. Als het ministerie de aanvraag afkeurt, ziet Domburg een subsidie van maximaal 3,8 miljoen gulden aan haar neus voorbij gaan. Gedeputeerde D. J. P Bruinooge bevestigde dinsdag dat de ondersteuning van het verzoek van de gemeente betekent dat het Badhotel-project wat het college van gs betreft mag doorgaan, hoewel de begroting van Dom burg voorlopig niet wordt goedgekeurd. De investe ringsstop is dus niet van toepassing „We hebben al eerder dit jaar deze kredietaanvraag van Domburg goedgekeurd We zullen niet meer tornen aan het bedrag van 1,25 miljoen gulden dat Domburg uitge trokken heeft voor de verbetering van de infrastruc tuur." van een medewerker TERNEUZEN - De Rijkspolitie Noord- en Midden Zeeland heeft dinsdag in Terneuzen de schiet wedstrijd om de bokaal van de commissaris der koningin ge wonnen. Commissaris W.F. van Gelder overhandigde de prijs na afloop aan aanvoerder H. van der Linden van het winnen de team. Ook de prijs voor de persoonlijk beste prestatie ging naar een lid van de groep Noord - en Midden Zeeland, A. Don. Hij ontving uit handen van burge meester drs R.C.E. Barbé, die ook het startschot van de wed strijd had gelost, de beker. De politiekorpsen uit Zeeland streden voor dertigste keer om de CDK-bokaal. Commissaris A. Roost van de gemeentepolitie Terneuzen toonde zich ver heugd over het feit dat Van Gel der met het beschikbaar stellen van de bokaal een traditie voort zette Maar hij sprak tegelijker tijd de hoop uit dat het zesde lus trum ook niet het laatste zal zijn. De politie Zeeland staat im mers voor een ingrijpende orga nisatie. waarbij menig plaatse lijk of regionaal korps zal ver dwijnen. Roost, toekomstig chef van de regio Zeeuwsch-Vlaande- ren. sprak de verwachting uit dat de wedstrijden ook in de toe komst, maar dan op een andere leest geschoeid, kunnen worde$ voortgezet. Tussen de bedrijven door zwaaide hij Cor Verdoom van dB gemeentepolitie Terneuzen, die al vijfjaar de organisatie in han den heeft, alle lof toe. Commissaris Van Gelder was met Roost eens dat het provin-, ciale treffen in de toekomst in welke vorm dan ook moet wor den voortgezet. „Deze schiet wedstrijden zijn een ideale gele genheid om de geoefendheid en de omgang met wapens te bevor deren. Een uitstekende training voor de gespitstheid en concen tratie. Dat is in het belang van de veiligheid van u zelf en de bur ger." Resultaten Uitslagen korpsen: 1 RP Noord- on Midden Zeeland, 330 punten; 2 GP> Middelburg. 307. 3 GP Goes, 296. 4 GP Vlissingen. 289; 5 RP Verkeer.- 288; 6 RP te Water. 284; 7 RP, Zeeuwsch-Vlaanderen. 259; 8 GP- Terneuzen. 242. Individueel: 1 A Don, RP Noord- en Midden Zeeland. 72; 2 R Amperse. GP Goes, 68; 3 B. Franse. RP Ver keer, 67; 4 L van der Ploeg. RP Noord. - en Midden Zeeland. 67. 5 T van Kaam. RP Noord- en Midden Zee: land. 67; 6 S. Cracau. RP te Water 6(f. 7 W. Kleyn. GP Middelburg. 66; 8 P Kriekaart. GP Goes. 65, 9 H van dec Linden. RP Noord en Midden Zee land. 63. 10 J Tolhoek, GP Middel burg, 63. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespondeerd. I 1 M I I I I I II I I I I I I I I I I I II i I Cortisonen Eind januari 1970 moest Jos Her mans (in 1976 wereldrecordhou der op 20 kilometer en wereld- duurrecordhouder) zijn carrière noodgedwongen beëindigen. Onstoken achillespezen, veel vuldig behandeld met cortisone- ninjecties, gevolgd door vergeef se operaties, leidden tot zijn ei gen conclusie dat hij 'eigenlijk geen achillespezen meer heeft' Anno 1992: Angelo Nijskens als het zoveelste slachtoffer van het hanteren van de injectiespuit (PZC 18 december) Door hun tij delijke pijnstillende werking wordt de suggestie gewekt dat de genezing nabij is. Echter: elke injectie lost als het ware weefsel op. met als resul taat grotere blussuresgevoelig- heid, respectievelelijk totale beëindiging van de sportcar- rière Het kan anders en vooral beter, voor de gezondheid van de geblesseerde sporter. De arts en/of fysiotherapeut is er voor de specifieke blessurebe handeling. alstublieft zonder in jecties. De loopbeweging kan echter uitstekend worden voort gezet in de therapeutische va riant van zwemmen: aqua-jog- gen. Daarnaast is fietsen vaak goed mogelijk. De voordelen: door deze activiteiten wordt het zuurstofsysteem getraind en daarmee het uithoudingsvermo gen onderhouden. Samen met licht dieet houden wordt onge wenste gewichtstoename ver meden. Het, voor de wel gebles seerde maar verder gezonde sporter, gevoel van 'wel tegen de muur op te willen vliegen' is op de beschreven manier dus ook te voorkomen. Nadeeltje Gene zing kost wat meer tijd. Peter Rotte Touwbaan 65 Middelburg De gemeente Domburg zou naar de subsidievoorschrif ten van het Rijk vóór 1 januari moeten beginnen met het project dat de toeristische aantrekkingskracht van Domburg moet vergroten. Het project heeft vertraging opgelopen doordat de coördinatie van de onderdelen meer tijd kost dan was berekend. De aanpassing van de Badstraat en de Domburgseweg is onder meer afhanke lijk van de bouw van appartementen op het terrein van het voormalige Badhotel. De uitvoering van de eerste werkzaamheden aan de Domburgseweg zal daardoor pas in maart kunnen beginnen Uitzetting asielzoeker Protest wil ik aantekenen tegen het bericht in de PZC van vrij dag 11 december inzake de uit zetting van een 23-jarige Roe meen op Schiphol in april van dit jaar. De heer Kosto erkent hierin dat de gillende asielzoe ker, die wordt uitgezet letterlijk 'de mond wordt gesnoerd'. Dit was ook het geval bij de voor noemde Roemeen. De televisie- rubriek Kenmerk schonk op donderdagavond 10 c^ecember uitgebreid aandacht aan dit ge val. De heer Scholten van Vluch telingenwerk vertelde dat niet alleen de mond was getaped, zo noemt men dit tegenwoordig in goed Nederlands, maar dat ook plakband verticaal was aange bracht over de neus van het slachtoffer. De man kon hierdoor niet meer ademenen. waardoor zuurstof gebrek ontstond met als gevolg hersenletsel en blijvende invali diteit. Het slachtoffer kwam zelf ook aan het woord, sprak moei zaam en vertelde zijn verhaal. Ook kwamen er boeien aan te pas. De man wordt thans als een zielig hoop mens verpleegd in een revalidatiecentrum te Am sterdam. Zijn advocaat deelde mede dat nu om notabene 'hu manitaire' redenen een verblijfs vergunning is verleend en men is bezig een schade vergoeding te eisen van 500.000 a 1.000.000 gul den. Of dit de schade dekt! Thans is een commissie inge steld om dergelijke wantoestan den te onderzoeken. De moeilijkheden bij uitzetting- gen leken mij toch al bekend;, 29are taak voor de mare chaussee, doch niet te veront schuldigen. Is de leiding hier niet in gebreke gebleven? K. C. van Keulen-Koerts Adenauer straat 44-39 Goes Chanoeka Dit zou een boze en verontwaar digde brief kunnen zijn. Ik ben alleen maar teleurgesteld dat er in deze tijd van oplevend natio nalisme een geestelijk leraar zichzelf op zo'n gruwelijke ma nier tegenspreekt. Ik schrijf nu over het artikel- 'Chanoeka' in de rubriek Le vensbeschouwing in de PZC van afgelopen zaterdag, dat geens zins in overeenstemming was met welke vredelievende ge dachte dan ook. Meneer Jacobs, ik noem u geen valse leraar maar beseft u wel wat u heeft geschreven? Ener zijds vrome, softe woorden over licht in de duisternis en over nor men en waarden in de opvoe ding. Anderzijds tussen de re gels door gif zaaien in de harten van mensen door te spreken over de verfoeilijke beschaving van om het even welk volk en door dat volk (de Grieken» zwart te maken. Enerzijds heeft u de mond vol over vreemdelingenhaat, racis me en antisemitisme; anderzijds zet u de mensen aan tot het neer zien op een andere, de Griekse cultuur U benadrukt de eigen (joodse) identiteit ten koste van de an dere (de Grieken). Maak geen af god van uw religieuze of etnische identiteit. Leest u maar eens in het oude testament, u welbe kend onder een andere naam. Rabbi, gaat u uw schoolgeld maar terughalen om te lezen wat verdraagzaamheid is en hoe u genuanceerd kunt leren denken. E. J. Marijs Londensekaai25 Middelburg Expositie van Russische kunstenares TERNEUZEN - In het stadhuis van Terneuzen wordt tot 23 ja nuari 1993 een expositie gehou den van de Russische kunstena res Ludmila Michailovna Kal- maeva. Zij staat bekend om het ontwerpen van posters, die in ternationale erkenning kregen. De Russische woont sinds enke le maanden in Vlissingen. Ze studeerde af in vier ontwerprich- tingen in de textielkunst aan het Byelorussian Staats Theater en Kunstinstituut in Minsk. Bo vendien studeerde zij met name grafische kunst onder begelei dingvan professor Paul Luhtein. De tekeningen van Ludmila zijn tentoongesteld op belangrijke interinationale exposities van posterkunst in Polen. Finland en Tsjechoslowakije. Ook was haar werk te zien in Australië.- Syrië en Japan. Sinds 1978 is de kunstenares lid van de Byelorussische arties tenunie en is zij professor aan de Byelorussian Kunstacademie m Minsk. In 1986 ontving Ludmila de medaille van verdienste van de Sovjet-Unie. De posters van Ludmila zijn te bezichtigen tijdens kantooruren in de hal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 23