RllVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vlar tinair wijt ramp aan wind ÉSii Offensief van de Rode Khmer Voorlopige lijst an slachtoffers „LLl BRISTOL JE WILT TOCH ZO VROEC MOGELIJK HET HUIS UIT? rganisaties van vliegers noemen uitspraak Schroder prematuur 0 Major onverwachts naar Bosnië Dubbel salaris door storing bij Postbank Wij wensen u prettige kerstdagen JAKOBSEN MEUBELEN Alle 158 inzittenden Libisch vliegtuig bij ramp omgekomen Kans op motregen Hevelig en bewolkt met kans op lichte motregen. De oost tot noordoostelijke mind is zivak tot matig 2 tot 3 Bft. De maximumtemperatuur is 4 graden. ng5e jaargang no. 303 Woensdag 23 december 1992 GEZOCHT: D A G B I ADB EZORGE RS M/V ZONDER NIEUWE HEIDEN It DE KRANT NERCENt Meer weten over dagblad bezorgen? Bel PZC 01184-84000 :c.:. M 5im aaf HPHOL (GPD) - Een uit- ?att Eerlijk sterke draaiende toind, die opeens opstak, is Martinair-toestel maandag- tend in het Portugese Faro T lal geworden. Dat vermoedt Sakirtin Schroder, president-di- :kir, teur van Martinair. Hij zette K l visie op de oorzaak van het eluk van de DC-10 in Portu- gisteravond uiteen op een sconferentie op Schiphol. l-T :t gebeurde in een paar se- K den. Op de radar was niets te opn i. De verkeersleiding in Faro Van f[ geen blaam. Ze hadden ge- "in|on geen tijd meer om de be- 'kmnning te waarschuwen". plotseling draaiende en wakkerende wind is een zeldzaam als onverklaar- natuurverschijnsel. „De ïdkracht steeg van 20 knopen km per uur) naar 35 knopen km per uur) toen het toestel op een hoogte van 54 meter 'ond. Het vliegtuig werd op .moment. als het ware naar de nd gedrukt. Net toen de ma ne de grond raakte, is het ir de wind, die plotseling ging aien, gaan schuiven. En toen stond er brand", internationale organisatie iet i verkeersvliegers Ifalpa en "•Sb vereniging van Nederlandse I® keersvliegers (VNV) toonden gisteravond weinig geluk- ots erl met de uitspraken van ïröder. Voorzitter B. Bakker de Ifalpa en gezagvoerder ins ;ins de KLM zei de conclusie van 1(i Martinair-directeur 'prema- r' te vinden. „Hij houdt zich Ja tdie uitspraak niet aan de in- ,e i ïationale code die stelt dat cka st. het vooronderzoek dient te Hi i afgerond. Die code is juist [esteld om speculaties te ess rkomen en dat gebeurt nu p it niet. Het is jammer wat hij heeft gedaan. :t-E list mus Lyb irco Woordvoerder Den Boer, belast met vliegtechnische zaken bij de VNV deelt Bakkers mening. „We kunnen ons wel vinden in de richting van zijn uitspraken, maar vinden toch dat hij beter het onderzoek van bij voorbeeld de flightrecorders had kunnen afwachten". Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) heeft gisteren be sloten een eigen onafhankelijk vooronderzoek in te stellen naar de oorzaak van ramp. Dat ge beurt naast het onderzoek van de Portugese autoriteiten. Di recteur mr J. Biemond van Rot terdam Airport is aangewezen het Nederlandse vooronderzoek te leiden. Biemond geldt als een deskundige bij uitstek in de bur gerluchtvaart. Schroder, die evenals Maij-Weg gen een vermoeide en aangesla gen indruk maakte, had gister avond samen met de bewinds vrouw de overlevenden van de vliegramp opgewacht op Schip hol. Op Schiphol stonden enkele honderden familieleden te wachten om de overlevenden van de vliegramp in de armen te sluiten. Het weerzien was vol gens Martinair-woordvoerder U. Buys „zeer emotioneel". Verslagen zitten twee overlevenden van de vliegramp afgezonderd in de vertrekhal van het vliegveld terug naar huis. van Faro, wachtend op vervoer foto Ed Oudenaarden/ANP Pagina 4: Veiliger vliegen per computer Pagina 5: Vliegangst Nederlandse kolonie helpt Pagina 9: Zeeuwen in Identificatieteam HIPHOL (ANP) - Martinair en ft een lijst bekendgemaakt de namen van 41 mensen wie vaststaat dat ze om het en gekomen zijn bij de ramp m t de DC-10 op het vliegveld ten£ Faro. Van enkele slachtof- op deze lijst is de woon- i nog niet bekend. Ook de jeR, tijden ontbreken op deze E| t. De lijst is dus niet volledig, omdat het totaal aantal den 53 of 54 is. rdai )e heer F. Cop; 2. Mevrouw A. n D thooff, Gouda; 3. Mevrouw M. >al hooff, Gouda; 4. De heer T. "Jinke, Maassluis; 5. Kind inke, Maassluis; 6. De heer A. ■tflanke. Maassluis; 7. Mevrouw KljPranke-Schriek, Maassluis; 8. heer C. Hakker, Vlaardingen; n 8 Mevrouw T. Ippel, Arnhem; Mevrouw C. Ippel, Vijfhui- 11. De heer P. Krol, Valkens- ,e{lard; 12. Mevrouw J. Krol, Val- liswaard; 13. Kind Krol, Val- nswaard; 14. Kind M. Krol, jlkenswaard; 15. De heer G. wijk, Amsterdam; 16. Me luw T. Lodewijk, Amsterdam; 17. Mevrouw H. Lipper, Loenen a /d Vecht; 18. Mevrouw J. Middel- jans, Haarlem; 19. Mevrouw J. Nicolau de Trindade, Rijswijk; 20. De heer A. Nicolau de Trin dade, Rijswijk; 21. Kind Nicolau de Trindade, Rijswijk; 22. Me vrouw C. Paixao Araujo, Rotter dam; 23. De heer K. Persoon, Breda; 24. De heer C. Rozendaal. Loenen a/d Vecht; 25. Mevrouw M. Schute, Breda; 26. Mevrouw S. Silooy, Den Bosch; 27. Me vrouw M. Schouten, Amster dam; 28. De heer A. Tempel, La ren; 29. Mevrouw A. Vlaswinkel, Gouda; 30. Mevrouw H. Vlaswin kel, Gouda; 31. De heer S. Vlas winkel, Gouda; 32. Kind B. Vroombout; 33. De heer E. te. Winkel, Amersfoort; 34. De heer A. te Winkel; 35. Mevrouw M. te Winkel; 36. Kind N. te Winkel; 37. De heer A. Wurms, Amster dam; 38. Mevrouw L. Wurms; 39. De heer M. van der Linden. Den Bosch; 40. Mevrouw M. Roelofs, Amsterdam (stewardess); 41. Mevrouw S. Straetemans, Rot terdam (stewardess). SPLIT - De Britse premier John Major (l) is dinsdag onverwacht naar het voormalige Joe goslavië gevlogen om een bezoek van enkele uren te brengen aan de Britse militairen. Van uit de Kroatische havenstad Split ging hij naar de Bosnische grens en vandaar per pant servoertuig naar een legerkamp van Britse VN-eenheden. Duitsland heeft zijn NAVO-bondgenoten laten weten dat het nog niet wil dat het bondgenoot schap haar militaire plannen over het afdwin gen van het vliegverbod boven Bosnië naar de Verenigde Naties stuurt. Diplomaten op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel hebben dat dinsdag gezegd. De NAVO heeft dinsdag ontkend dat haar se cretaris-generaal Manfred Wörner zich tegen over een Duitse krant heeft uitgesproken over een „chirurgische ingreep" vanuit de lucht om de Servische oorlogsmachine binnen een et maal uit te schakelen. Een woordvoerder van het bondgenootschap verklaarde dat het in het Berlijnse dagblad B.Z. verschenen interview nooit is gehouden. foto E PA Volgens meegereisde medici en hulpverleners was de terugtocht per vliegtuig voor de overleven den „een zware beproeving". „Vooral de landing was voor ve len een angstige ervaring. Toen het toestel veilig was geland brak er een uitbarsting van vreugde los", aldus een hulpver lener. Ook de bemanning is inmiddels in Nederland teruggekeerd Naar verwachting wordt van middag de lijst gepubliceerd van de passagiers die de vliegramp hebben overleefd. Overlevenden Met enkele uren vertraging landden gisteravond rond acht uur op Schiphol twee Martinair- vliegtuigen met overlevenden van de vliegramp in Faro. In het eerste toestel, een als noodhos pitaal ingerichte Airbus 310, be vonden zich 36 gewonden op brancards en twee kinderen van een van de slachtoffers. Even later landde een Boeing 767 met ruim 150 ongedeerde en licht gewonde overlevenden van het ramptoestel. Daarvan moes ten er tien op brancards worden vervoerd. Vanaf Schiphol wer den de zwaargewonden uit het eerste vliegtuig per ambulance overgebracht naar het Acade misch Medisch Centrum en het VU-ziekenhuis in Amsterdam, terwijl gewonden uit het tweede toestel naar het ziekenhuis in Utrecht werden vervoerd. Het dodental van de ramp is vastgesteld op 53 mensen. In ziekenhuizen in Portugal ver bleven dinsdagavond nog 33 zwaargewonde passagiers van het rampvliegtuig. De bedoeling is dat deze veelal door brand wonden getroffen mensen van daag naar brandwondencentra in Nederland worden gevlogen. Advertentie Autolease Zeeland B.v. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OfEERÏÏ: 01100-20681 DEN HAAG (GPD) Personeel van een aantal bedrijven heeft maandag via de Postbank voor de tweede keer het de- cember-salaris (met eventuele kerstgratificatie) overge maakt gekregen. Een storing in het Girotel-systeem van het Haagse administratiekantoor van de Postbank was er oor zaak van. De vreugde over het 'royale gebaar' van hun werkgevers zal voor het betrokken personeel overigens van korte duur zijn. In de komende nacht wordt het geld weer teruggeboekt. Als gevolg van de storing voerde het Haagse kantoor van de Postbank in de nacht van zondag op maandag nogmaals alle opdrachten tot overschrijving uit die in de loop van donder dag in de Girotel-computer waren gestopt. In de nacht van donderdag op vrijdag was dat, zoals dat hoort, ook al ge beurd. Bedrijven maar ook particulieren zagen daardoor maandag hun saldo bedenkelijk dalen, terwijl anderen - vooral degenen voor wie de salarissen donderdag aan Girotel waren aangeboden - riante bedragen op hun giro zagen ver schijnen. De Postbank ontdekte het mankement zelf en zal de komen de nacht de zaak weer rechttrekken. Daarbij zal er ook voor worden gezorgd dat degenen die door de dubbele overboe kingen even 'rood' zijn komen te staan, geen rente over die dagen in rekening wordt gebracht Nederlandse militairen melden rust in hun gebied PHNOM PENH (RTR/AFP) - De Rode Khmer zijn in het noord westen van Cambodja een of fensief begonnen tegen de daar gestationeerde VN-vredes- macht. Met artillerie-aanvallen bedreigt de maoïstische ver zetsorganisatie de belangrijke provinciestad Battambang. Dat heeft een woordvoerder van de regering in Phnom Penh ver klaard. In Battambang bevindt zich een mijnenbestrijdingseenheid van de Nederlandse landmacht die lokale mensen traint in het op ruimen van mijnen. Volgens een woordvoerder van het ministe rie van defensie in Den Haag hebben de Nederlandse militai ren de afgelopen dagen niets ge merkt van schermutselingen. De Nederlandse mariniers die bij de VN-vredesmacht UNTAC zijn ingezet, hebben bij de aflos sing deze maand op verzoek van de VN hun werkgebied verlegd in noordelijke richting. In Phum Bavel bevindt zich geen Neder landse compagnie meer. Volgens de defensiewoordvoer der hebben de Nederlandse ma riniers, die verspreid zitten over de noordelijke provincie Bantey Meanchey. gemeld dat in hun gebied alles rustig is. De afgelopen twee weken heb ben de Rode Khmer hun aanval len opgevoerd op Phum Bavel, op circa 38 km ten noordwesten AdvertentieI Buitenruststraat 20. Schroeweg. Middelburg Tel 01180-3 7840 Donderdagavond koopavond, maandags gesloten Vissers Veel Zeeuwse vissers zullen vol gend jaar waarschijnlijk in groepsverband optrekken met hun collega's uit Stellendam en Goedereede. Vissers uit Tholen en Colijnsplaat doen mogelijk niet aan het Q verband mee. w Van den Broek De scheidetide minister Hans van den Broek heeft een zware portefeuille gekregen in de Eu ropese Commissie. Als nieuioe Nederlandse EG-commissaris wordt hij verantwoordelijk voor de buitenlandse betrek kingen van de EG. het buiten land- en defensiebeleid en de onderhandelingen over de uitbreiding O van de EG O ^WÊÊÊ WÊÊÊHÊÊÊtÊ Voorn Albert Voorn is een van de pu bliekstrekkers tijdetis Indoor Zeeland. De springruiter uit Knegsel stopte vorig jaar voor de Spelen met de springruiterij na een conflict met de botids- coach. Door financiële nood ge dwongen moest hij op die beslissing terugko- men. I Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland; 3, 5 en 7; Opinie: 4; Financieel: 6; Provincie: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17 Amper fraude met ov-kaart voor studenten ZOETERMEER (ANP) - De in voering van de ov-kaart voor studenten is ondanks alle som bere voorspellingen een succes geworden. Twee jaar na invoe ring blijkt dat bijna alle studen ten enthousiast zijn over de kaart en dat er vrijwel 'niet mee gefraudeerd wordt. Kritiek is er bijna alleen op de zelfstandige bv die de kaart verstrekt. Die is te weinig coulant en deelt nogal eens onterecht boetes uit aan studenten. Dat blijkt uit de evaluatie van de ov-studentenkaart die minister Ritzen (onderwijs) dinsdag naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Ritzen schrijft in de brief dat de bv in het begin zeer goed werk heeft gedaan, maar dat na der overwogen moet worden of zo'n aparte organisatie in de toe komst nog wel nodig is. Uit het evaluatie-onderzoek blijkt onder andere, dat studen ten zeer weinig frauderen met de kaart. Zelfs met de duplicaten, die verstrekt worden als de stu dent z'n kaart verloren is, wordt vrijwel niet gefraudeerd. TUNIS (RTR/DPA) - Een Libi sche Boeing 727 is dinsdag in Li bië verongelukt. Alle 158 inzit tenden kwamen daarbij om het leven. Een functionaris van de maatschappij Libyan Arab Air lines zei dat er een onderzoek wordt ingesteld naar berichten als zou het ongeluk te wijten zijn aan een botsing in de lucht met een ander vliegtuig. Het persbureau JANA zei dat het ging om een toestel, vlucht nummer 1103, dat op weg was van Benghazi in het noordoos ten naar Tripoli. De passagiers hadden verschillende nationali teiten, zo meldde JANA. Diplo maten in Tripoli sloten niet uit dat zich ook Westerse passagiers onder de slachtoffers bevinden. Het vliegtuig verongelukte om 10.07 uur lokale tijd bij de stad Souk al-Sabt, 60 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad. Inwoners van Tripoli zeiden dat de Boeing klaarblijkelijk in bot sing kwam met een militair toe stel. De bemanning van dit vliegtuig, zou zich met parachu tes hebben weten te redden. „Dit wordt onderzocht", zo zei de Li bische functionaris. Het gebied waar het vliegtuig neerkwam is onbewoond. In Libië worden alleen binnen landse vluchten uitgevoerd, daar het land sinds 15 april on derworpen is aan een internatio naal vliegembargo. De VN stelde het embargo in naar aanleiding van de Libische weigering twee mannen over te dragen, die wor den verdacht van betrokken heid bij de bomaanslag op een toestel van PanAm dat iiu 1988 van Battambang. „De beschie tingen vormen een testcase voor de VN-militairen in het gebied", zo verklaarde de bevelhebber van het Cambodjaanse leger, ge neraal Phan Thay. „Als de Rode Khmer Phum Bavel innemen, dan komt Battambang binnen het bereik van hun artillerie". De Rode Khmer weigeren, on danks het in oktober 1991 geslo ten vredesakkoord, hun wapens af te geven en hun gebied open te stellen voor militairen van de VN-vredesmacht. De verzetsbe weging gijzelde uit onvrede met de gang van zaken de afgelopen maand vier keer een aantal VN- blauwhelmen. Als gevolg van de gevechten zijn zeker 10.000 burgers op de vlucht geslagen, aldus zegslie den van de regering en de Ver enigde Naties. neerstortte op Lockerbie in Schotland. De sancties tegen Libië omvat ten ook een embargo op reserve -onderdelen voor vliegtuigen. Majoor Abdel-Salam Jalloud. op Mouammar Gaddafi na de machtigste man in Libië, zei vo rige maand dat de maatregel de levens van passagiers in gevaar brengt. ..De vluchten van Li byan Airlines moeten mogelijk worden gestaakt. Elke dag zijn er tientallen vluchten waarop passagiers in gevaar zijn wegens gebrek aan onderdelen en on derhoud. Dit is massamoord", zo zei hij tegen het parlement. Het gaat om het op een na ergste vliegtuigongeluk dit jaar. Op 28 september stortte een Airbus van Pakistan Airlines neer bij het vliegveld van Kathmandu in Nepal, waarbij 167 mensen de dood vonden, onder wie een aan tal Nederlanders. Bomexplosie metro Londen LONDEN (AP) - Dinsdagavond is tijdens het spitsuur in een Noordlondens metrostation een bom ontploft. Daarbij zijn geen slachtoffers gevallen. Voordat de bom afging ontving een persbureau een gecodeerde waarschuwing. Een woordvoer ster van de London Under ground zei dat het Hampstead station op de Northern Line was geevacueerd voordat de bom af ging. L.A.GEAR "Landmark" Suède streethiker in zwart/bruin Maten 38 - 46. Normaal 149 95 Bristolprijs 120,- MIDDELBURG Markt 45 (naast de N.M.B.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1