Werkvoorziening in het nauw Sluitingstijden cafés Vlissingen onder vuur Kruimeltje is terug Provincie meet trillingen op traverse Groede Jongeren exposeren kunst in De Triangel Terneuzen Forse straf voor weigeren van de ademanalyse I I I I I 1 I I Voorwaardelijke straf na misstappei van ex-verslaafde streek 4- Werkplaatsen Walcheren had record opbrengst èn record tekort FQTO VIDEO KEES DE GRAVE SOUBURG SLUITINGSTIJDEN VOOR ADVERTENTIES WOENSDAG 23 DECEMBER 1992 van onze verslaggever MIDDELBURG - Werkplaatsen Walcheren heeft nooit een beter jaar gedraaid dan in 1992. Tege lijkertijd was het tekort nooit groter. Directeur J. Burgemees ter maakte dinsdagmiddag in de vergadering van het alge meen bestuur van de sociale werkplaats bekend dat de netto opbrengst het afgelopen jaar met tien procent is gestegen. Maar door daadwerkelijke en dreigende bezuinigingen van het Rijk ziet hij de toekomst somber in. „Het is kiezen tussen de kogel en de strop", zei hij in zijn omschrijving van het toe komstige beleid. Sinds enkele jaren zijn de sociale werkplaatsen in Nederland overgeschakeld op een zoge naamd 'budgetfinancieringssys teem'. Met de invoering daarvan is bepaald dat niet het Rijk maai de gezamenlijke gemeenten zich met de uitvoering van het beleid van de werkplaatsen in hun re gio bezighouden. Dat betekent dat de gemeenten ook moeten opdraaien voor de tekorten in de sociale werkvoorziening. Die lo pen alsmaar op. Negatieve spiraal In de vergadering betuigde het bestuur dinsdagmiddag zijn in stemming met een brief van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) aan de Tweede Kamer. Daarin wordt gewezen op de negatieve spiraal waarin de sociale werkvoorziening dreigt te belanden. Omdat sub sidies worden vastgesteld op grond van resultaten van twee jaar geleden, onstaat een gat dat groei bijna onmogelijk maakt. Groeit een sociale werkplaats, dan nemen de tekorten toe, om dat de subsidie altijd twee jaar achterloopt. Groeit een werk plaats niet, dan dreigt een kor ting op het budget, omdat het Rijk elk jaar een toename van de arbeid verplicht stelt. Bovenop deze problematiek komt nog een van onze verslaggever GROEDE/MIDDELBURG - De provinciale directie Milieu en Waterstaat begint in januari met trillingsmetingen op de tra verse Groede. Omwonenden van de provinciale weg hebben meerdere malen bij de gemeen te Oostburg en de provincie ge klaagd dat ze 'in zeer ernstige mate' geluidhinder ondervin den wanneer het verkeer over de klinkers dendert. Gedeputeerde staten schrijven in hun antwoord aan de Groede- naar L. P. Verberkmoes, dat zij op de hoogte zijn van de proble matiek. Een aanpassing van de weg zit er op korte termijn ech ter niet in. omdat voor dit doel voorlopig geen geld beschikbaar is, aldus gs. Om de omwonenden toch enigszins tegemoet te ko men. zijn gs bereid een trillings meting te laten verrichten. „Overigens merken wij daarbij op dat uit dergelijke metingen slechts indicatieve gegevens kunnen worden afgeleid. Er zijn geen voorschriften over maxi maal toelaatbare trillingshinder en daarom ook geen fondsen om die hinder te bestrijden", merkt het dagelijks provinciebestuur op. Volgens Verberkmoes wordt de hinder voornamelijk veroor zaakt door de slechte conditie van de weg en de te hoge snelhe den van het verkeer. Hij weet zich gesteund door burgemees ter en wethouders van Oost burg. B en w drongen er eerder dit jaar al bij de directie Milieu en Waterstaat op aan de klinker bestrating te vervangen door een asfaltlaag. De traverse Groe de is het enige deel in de route tussen Breskens en Sluis dat niet is geasfalteerd. Het Oost- burgse college meent dat de drukte op het traject (vooral in het zomerseizoen) een aanpas sing billijkt. bezuiniging van 250 miljoen gul den die het Rijk (landelijk) voor de sociale werkplaatsen in petto heeft. Voorzitter S. Smitskamp meen de dat de sociale werkplaats niet op voorhand moet roepen dat de bezuiniging onaanvaardbaar is. Ze vond dat het bestuur met het Rijk moet meedenken. „Niet om de 250 miljoen gulden te vinden, maar om met analyses aan te to nen dat deze bezuiniging niet kan. We moeten gezamenlijk dwarsliggen en zo hard mogelijk piepen." Het Rijk heeft de gemeenten echter stevig in de greep. E. G. Bakker vatte het dilemma kern achtig samen. „Wij zijn de ont vangende instantie. We kunnen dus niet zeggen dat we ermee op houden. want dan krijgen we he lemaal niks meer." Radarcontroles in bebouwde kom AAGTEKERKE/ZOUTELAN- DE - Bij radarcontroles binnen de bebouwde kom in Aagteker- ke en in Zoutelande zijn maan dagmiddag in totaal 218 auto's op snelheid gecontroleerd. Op de Prelaatweg in Aagterkerke passeerden tussen 16.40 en 17.15 uur 116 voertuigen de radarcon trole. Er werden acht overtredin gen geconstateerd. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 75 ki lometer per uur. Op de Langen- dam in Zoutelande werd gecon troleerd van 17.20 tot 18.00 uur. Van de 102 passerende voertui gen reden er daar vier te hard. met als hoogste snelheid 75 kilo meter per uur. Inwoners van Ritthem konden dag niet bellen van onze verslaggever RITTHEM - Een gedeelte van Ritthem heeft door een defecte PTT-kabel een dag zonder tele foon gezeten. Op een van de las punten was een kabel versleten. Daardoor konden de bewoners van twintig woonhuizen vanaf maandagmiddag tot dinsdag middag niet opbellen of gebeld worden. Technici van PTT-Tele- com hebben het euvel dinsdag verholpen. Jonge kunstenaars bezig met het inrichten van de"expositie in De Triangel in Terneuzen. foto Camile Schelstraete van onze verslaggever TERNEUZEN - De ruimte biedt een nog wat lege aanblik, maar duidelijk is dat de kunstwerken binnen een paar uur hun plaats gevonden zullen hebben. Enke le jongeren zijn druk in de weer. ze timmeren en geven het zaal tje een rustige sfeer. Aan een witte wand, gemaakt van enke le gedrapeerde lakens, hangt al een serie tekeningen die de fa ses van een maansverduiste ring weergeeft. Het werk van één van de negentien jongeren die deelnemen aan de tentoon stelling In Spé. Vanavond (woensdag) is het zo ver. In het multi-functionele centrum De Triangel te Terneu zen organiseren drie jongeren van Kalashnikov al weer voor de tweede keer een expositie. Ron- ny de Hullu is één van hen. De eerste keer, in maart van dit jaar, was een redelijk succes, vertelt hij. „Korte tijd later mochten zes van ons hun werk tentoonstellen in het gemeente huis van Hulst. Dat was een leu ke ervaring." De Triangel stelt belangeloos een ruimte aan de jongeren be schikbaar. Beheerster Jo Dees juicht de aktie van De Hullu en de zijnen toe. „Tegenwoordig verwacht de maatschappij dat zij maar studeren en in de boe ken hangen. Ik vind het net zo belangrijk dat ze hun creatieve mogelijkheden kunnen benut ten en uitbeelden." Daarmee geeft zij meteen de doelstelling van de tentoonstel- 'ing weer: jongeren stimuleren om zélf te beginnen of verder te laten gaan in die richting die zij volgen. Zo krijgen zij vervolgens de kans hun werk aan een groter publiek te laten zien. Werk dat na vandaag nog vier dagen lang te zien is. Gestimu leerd door De Triangel en de ge meente, die hulpmateriaal en een subsidie van tweehonderd gulden ter beschikking stelde aan de kunstenaars. „Daardoor zijn we gelukkig bijna uit de kos ten. maar een kleine bijdrage van de aanwezigen wordt na tuurlijk met veel genoegen ont vangen". aldus Ronny. Jo Dees opent vanavond de ex positie. Daarbij krijgt zij muzi kale ondersteuning van Lies- beth bij de Vaate op viool en An- nemiek Nuyten die de hobo be speelt. Harold Höhne en Natasja Bakker dragen enkele gedichten voor. De opening is om 19.30 uur, de zaal is tot 23.00 uur geopend. Op 24 en 27 december kunnen belangstellenden terecht van 11 tot 19 uur. Tijdens de kerstda gen gaan de deuren open van 11 tot 15 uur. van onze verslaggever VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen gaat de sluitingstij den van cafés in de Vlissingse binnenstad onder de loep ne men. De meeste aandacht zal daarbij uitgaan naar het onthef fingssysteem op grond waarvan cafés langer dan de officiële sluitingstijd open mogen blij ven. J. C. Th. van der Doef, bur gemeester van Vlissingen, zeg de dat dinsdagavond toe op een bijeenkomst met bewoners van de binnenstad. Van der Doef begon de vergade ring vrij optimistisch. Hij meld de dat café Herman - 'een bron van overlast' - uit de Nieuw- straat verdwijnt. De gemeente is -van plan het pand te kopen, waarin Herman is gevestigd. Van der Doef voegde er gelijk aan toe dat daarmee 'niet elk probleem in de Nieuwstraat voorgoed van de baan is'. Ter ge ruststelling beloofde hij dat het beleid in 1993 niet wordt versoe peld. „De politie blijft intensief toezicht houden." B. J. P. Sinke, hoofd bijzondere wetten van de Vlissingse politie, sloot zich bij de deels optimisti sche visie van Van der Doef aan. Hij constateerde dat het afgelo pen jaar 'bevredigend is verlo pen op enkele uitschieters na en dat er praktisch geen klachten van bewoners binnenkomen'. ..Op grond van de geluiden die ik uit de binnenstad hoor, zou ik er meer verwachten." Dat was te gen het zere been van verschil lende bezoekers. „Ik bel haast el ke week", zei iemand. Een ander liet weten het bellen naar de po litie moe te zijn. Uitgaansgedrag De sluitingstijden van de cafés en studenten kwamen uiteinde lijk als grootste boosdoeners uit de bus. „De problemen zijn iets van de laatste vijf, zes jaar", merkte een Nieuwstraat-bewo- ner op. Hij legde de oorzaak bij studenten en hun uitgaansge drag. „Waarom moeten cafés zo lang openblijven vroeg hij zich af. „Omdat niemand voor elf uur de stad ingaat", reageer de horeca-vertegenwoordiger W. de Baat. „Dat is overal de trend." Een bezoeker draaide die redenering om. Het uit gaansgedrag wordt naar zijn me ning in de hand gewerkt door de latere sluitingstijden. Tot een algemene vervroeging van de sluitingstijd was Van der Doef niet te bewegen. Het econo misch belang is te groot. „Ik moet ook met de ondernemers rekening houden." Hij beloofde wel te zullen nagaan of een aan tal cafés niet zo vaak van onthef fingen gebruik maakt, dat ze ei genlijk nachtzaken zijn gewor den. Dat onderzoek kan moge lijk tot een minder soepel ont heffingenbeleid leiden. Scène uit Kruimeltje. Naar aanleiding van de geluidsoverlast door horecabezoekers hin gen exploitanten en omwonenden in de Nieuwstraat affiches ach ter de ramen. foto Lex de Meester Pleidooi voor 30 km per uur in Bruinisse van onze verslaggever BRUINISSE - Wanneer de ma ximum snelheid in straten bin nen de bebouwde kom wordt te ruggebracht tot dertig kilome ter per uur, neemt het aantal on gelukken fors af. Dit gegeven werd de gemeenteraad van Bruinisse dinsdagavond voor gehouden door H. J. van den Ou den van de lijst Algemeen Be lang, die hierin aanleiding zag de limiet van vijftig op veel plaatsen te verlagen. Hij wees op recente statistieken waaruit blijkt dat door instelling van dertig-kilometerzones het aantal ongelukken met zeventig procent afneemt. Bovendien zijn de ongelukken die nog gebeuren door de lagere snelheid minder ernstig. Namens het college zegde wet houder Jumelet toe te zullen be kijken of er in Bruinisse ruimte is voor de invoering van verdere snelheidsbeperkingen. Die ruimte is in elk geval niet al te groot, liet hij doorschemeren. Want alleen nieuwe borden plaatsen, zonder dat de inrich ting van de straat is aangepast, wordt weinig zinvol geacht. Musical in Jeugdtheater Hofplein van een medewerkster ROTTERDAM - Jeugdtheater Hofplein brengt dit jaar de spe ciale kerstvakantieproduktie Kruimeltje, een musical naar het oorspronkelijke boek van Christiaan van Abkoude. Vanaf vandaag (woensdag) tot en met donderdag 31 januari spelen da gelijks 40 leerlingen van de Jeugdtheaterschool Hofplein samen met de herdershond Ne ro en de beroepsacteurs Loes Luca, Frits Lambrechts en Joep Dorren het verhaal van het tien jarige schoffie Kruimeltje. Kruimeltje heeft geen ouders en woontzo'n beetje bij Vrouw Kos ter, maar meer nog op straat. Zij trakteert hem vooral op slaag en scheldpartijen en stuurt hem er vaak op uit om te bedelen. Maar toch is hij pas echt alleen als op een dag Vrouw Koster sterft. Angstig loopt Kruimeltje op kerstnacht alleen door de don kere verlaten straten. Daar vindt hij nog iemand die hele maal alleen is. namelijk een hond. Ze worden vrienden en Kruimeltje noemt hem Moor. Samen worden ze gevonden door de baas van het kleine buurtwinkeltje, Baas Wilkes. Dan gebeurt het eerste wonder in het leven van Kruimeltje Baas Wilkes kent zijn vader. Sa men hebben zij in het Wilde Wes ten goud gezocht en grote avon turen beleefd. Baas Wilkes wordt de tweede nieuwe vriend van Kruimeltje en met zijn drieën gaan ze op zoek naar zijn ouders. Op die zoektocht bele ven ze vele ontroerende, vrolijke en angstige momenten. Vrije bewerking De musical is een vrije bewer king van het boek. Er zijn figu-. ren bijgekomen, de volgorde is veranderd, scènes zijn weggela ten en andere toegevoegd. In het boek spelen volwassenen een overgrote rol, in de musical zijn de kinderrollen uitgebreid. Moor is in het boek een geheel zwarte straathond. In de musical is hij een jonge Mechelse herder met een mooie zwarte kop en een brum lijft. Hij heeft, alle repeti ties meegedaan en schijnt het een leuk spel te vinden. Loes Lu ca. Frits Lambrechts en Joep Dorren zijn de gedroomde spe lers voor deze voorstelling met een hoog 'Rotterdam-gehalte'. Na een week repeteren waren zij de collega's geworden van de kinderen. Het weekeinde daarop zat Frits aan de piano met de kruimeltjes te werken aan de in terpretatie van hun liedjes. Joep zwoegde in een kleedkamer ex tra met zijn kinderen van het or kest en Loes vocht met de tantes een scène uit. Louis Lemaire. artistiek leider van Jeugdtheater Hofplein, be werkte het boek. „Toen ik een paar jaar geleden Kruimeltje van een medewerkster MIDDELBURG - De 41-jarige Vlissinger A. J. J. kwam er dins dag op de zitting van de politie rechter in Middelburg af met een geheel voorwaardelijke straf voor twee diefstallen. Om dat er sprake is van een omme keer in het leven van de man, die vanaf 1968 aan harddrugs verslaafd was, wilde officier van justitie mr L. W. Boogert hem niet naar de gevangenis verwijzen, omdat daardoor de weg omhoog voor J. wordt ge blokkeerd. J. stond terecht voor het tanken van benzine zonder te betalen en voor diefstal van twee kratten bier uit het gebouw van de ten nisclub aan de Zwanenburg in Vlissingen. Hij beging deze mis stappen toen hij december vorig jaar net was vrijgekomen na een straf en zonder geld en woon ruimte zat. Aanvankelijk was de officier van plan een maand ge vangenisstraf te eisen plus ten uitvoerlegging van drie maan den voorwaardelijk. Omdat J. zich met steun van zijn familie aan de drugsscene heeft kunnen onttrekken, geen hard drugs meer gebruikt en tot zijn eigen verbazing zelfs vast werk gevonden heeft, vroeg de officier de politierechter de nieuwe straf voorwaardelijk op te leggen (proeftijd twee jaar) en van de 'oude' voorwaardelijke straf de proeftijd met een jaar te verlen gen. De politierechter stemde daarmee in, maar bepaalde te vens dat J. alsnog de benzinere kening van 62 gulden moet#—- len en de schade van de intj bij de tennisclub moet vei den. R. L. S. (35) uit Middelf kreeg in maart het voordeel! de twijfel na een eis vanj maanden waarvan één waardelijk voor een serie wij diefstallen en heroïnebez% gaf toen aan serieuze plannen te hebben en kreegl de politierechter een half ja? tijd om te bewijzen dat het ernst was. Van het afkii kwam niets terecht, reden v om ze dinsdag opnieuw voo rechter stond. Op het ogenblik doet ze elde Nederland pogingen om in methadonprogramma haar slaving de baas te worden. I ficier wilde haar opnieuw kans geven en wijzigde de spronkelijke eis in vijfmaai ge voorwaardelijke gevang nv straf. De raadsvrouw mr C. denburger zag meer hei dienstverlening, waarop po i rechter mr J. T. Begheyn derd uur onbetaald werk er maand voorwaardelijk vonn Speelkasten MIDDELBURG - In de n van maandag op dinsdag zi een Chinees-restaurant aarlj Vrijlandstraat in het winkel trum Dauwendaele in Mi< burg twee speelautomaten üi geroofd. De inbrekers hei twee ruitjes ingetikt en zij1 het restaurant binnengekoi,er van een medewerkster MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft dinsdag de 33-jarige Vlissinger J. P. B. conform de eis veroor deeld tot 2.000 gulden boete, twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf en negen maanden rijontzegging waar van drie maanden voorwaarde lijk voor het weigeren van me dewerking aan de ademanalyse. Als bijzondere voorwaarde bij het voorwaardelijk deel van de ontzegging moet B. deelnemen aan de alcohol-verkeerscursus (ave). B. werd in de late avond van 20 juni in zijn woonplaats aange houden op verdenking van rij den onder invloed. Hij weigerde zonder opgaaf van redenen de blaasproef. Zijn rijbewijs werd met onmiddellijke ingang afge nomen en hij heeft het tot op he den niet teruggekregen. Omdat hij het al zes maanden zonder rij bewijs heeft moeten stellen mag hij het deze week nog terugha len. B. was al vaker veroord voor alcohol-verkeersdelicte lijl J. J. A. (39) uit Vlissingen wei ek( de vroege ochtend van 11 van de weg gehaald omdat h dii drankgebruik achter het si kei zat. Omdat hij vanv »ns longklachten niet kon bkiuv kwam hij in aanmerking voo rkl bloedproef. Hij weigerde p or nent zich te laten prikken, i Iks hij zei omdat hij een panis angst voor naalden had. Hij niet meer dan drie pijpjes" hebben gedronken. Officier van justitie mi- I Boogert liet hem weten angst voor de prik geen gel dsj reden is om de bloedproef nit llJe ondergaan. Omdat A. nog 11 eerder veroordeeld was vooi [j®. den met alcohol kwam hi, lt vanaf met een voorwaarde! gc •ontzegging van negen maani iele twee weken voorwaardelijke kf vangenisstraf en 2.500 gul boete. A. is verplicht de a\ volgen. Na zijn aanhouding ilrg' zijn rijbewijs zes weken kwijt weest. weer eens voorlas aan mijn kin deren, kon ik niet voorkomen dat ik bij het slot weer tranen in mijn ogen kreeg", vertelt hij. „Mijn zoontje vroeg waarom ik huilde, omdat het toch goed af loopt. Misschien juist daarom. Kruimeltje is een verhaal over liefde. De liefde van een kind voor zijn ouders. Maar Kruimel tje is ook een verhaal over vriendschap. Het is een verhaal van alle tijden." Zeer compact Spf ontwerp Veelzijdige flitser Volledig automatische ^eXï\ werking Superklein r~ Voor grootse 'i prestaties. METAL UW WENSEN IN EEN SPECIAAL -ZAAK. In verband met de komende feestdagen zullen de (ook 'Kleintjes' en Zakenkleintjes' worden aangepast. De aangepaste tijden zijn voor de onderstaande dagen: Uitgave van maandag 28 december 1992: sluit donderdag 24 december vóór 9.00 uur. Uitgave van zaterdag 2 januari 1993: sluit donderdag 31 december vóór 9.00 uur. Uitgave van maandag 4 januari 1993: sluit donderdag 31 december vóór 11.00 uur. Telefoon 01184-84321 Fax 01184-70100 Advertentie-orderafdeling PZC cijr

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 14