pDelen landmacht op non-actief Werving van vrijwilligers verloopt steeds moeizamer verbouwings opruiming t! PZC aagste tarief van le belasting daalt binnen- en buitenland 7 ilitairen in spanning over toekomst bij het leger linder vtrkeersdoden Nederlands en Duits idustriebeleid op Ikaar afgestemd Vernietiging besmette ficussen Franse boeren opnieuw in actie O Cl jD het weer in zeeland SMOG (metingen van gistermiddag) DINSDAG 22 DECEMBER 1992 !62' Ktf HAAG (ANP) - De konink je landmacht zal tussen nu en Jdden 1993 enkele verbin- en transporteenheden ^fcrlopig op non-actief stellen, (t ministerie van defensie, dat I maandag bekendmaakte, II nog niet spreken van defini- jve opheffing. De CNV-bond ;0M heeft een gratis 06-num- :r opengesteld voor leden die •ontrust zijn over hun onze- etoekmomst in het leger. de eenheden worden in to- 1 160 beroeps- en ruim 600 nstplichtigenfuncties niet vervuld. Het betrokken soneel is maandag op de N HAAG (ANP) - Het aantal verkeersdoden in de eerste negen anden van 1992 is ten opzichte van de overeenkomstige periode n 1991 afgenomen van 996 tot 958. Dat heeft het CBS maandag [endgemaakt. rig jaar kwamen in totaal 1.281 mensen om in het verkeer. Het S houdt rekening met 1.250 verkeersdoden dit jaar. Ook het aan gewonden nam af. Tot en met september kwamen er 8.855 in het kenhuis terecht, tegen 9.162 over de eerste n«"~en maanden van igjaar. hoogte gebracht. Het gaat om het 41 Verbindingsbataljon in Harderwijk, delen van 107 Ra diocompagnie in Garderen. 108 Lichte Transportcompagnie (met uitzondering van twee pe lotons). een groep middelzwaar transport in Nunspeet en een soortgelijke groep in Grave. Moeite Defensie heeft moeite met de personele .bezetting van deze eenheden, doordat ongeveer 450 'verbindelaars' en een transport- bataljoi? van 385 man in het voormalige Joegoslavië verblij ven. Door de Nederlandse bij- N HAAG (GPD) - Het laagste astingtarief van nu 38,55 »cent daalt met ingang van 1 mari naar 38,4 procent. De ling wordt veroorzaakt door neerwaartse bijstelling van sociale premies die in het ta- f zijn verwerkt. Vooral de «-premie daalt (met 0,35 pro- ït). De awbz-premie die in het rief verwerkt zit, stijgt echter it 0,2 procent. it laagste belastingtarief geldt iaf 1 januari voor inkomens 43:267 gulden. Die grens is n 300 gulden hoger dan dit ir het geval is. De belasting- je som - het deel van het inko- fn waarover geen belasting taald hoeft te worden - gaat ihoog van 5225 gulden dit jaar ar 5769 gulden in 1993. aatssecretaris Ter Veld (so le zaken) maakte gisteren be nd hoe hoog de. sociale pre es in 1993 worden. De premies werknemers betalen, dalen !N HAAG (GPD) - De Neder- idse en Duitse ministers van nnomische zaken hebben andag een gezamenlijk :rkgroep in het leven geroe- ndie moet adviseren over de ikomst van de industrie. Na oop van de besprekingen in in Haag noemde de Duitse mi- ter J. Mollemann voroal de rreinen van elektronica en te- tommunicatic, waarop beide erheden samen een strategie Hen bedenken. Ook de even- sle levering van duikboten Taiwan door Nederlandse Duitse werven kwam aan de le. illemann ziet in minister An- iessen (economische zaken) partner bij het formuleren een industriebeleid. Hij erde zich na afloop tegen som- ge Europese collega's die een rgelijke politiek liefst van bo- f op willen leggen, dan wel volledig aan de marktpar- en zélf willen overlaten. Ne- rland en Duitsland zitten daar lens tussenin. Beide regerin- n willen vooral de voorwaar- scheppen waarin de indus- wee kleuters i Sittard net nekkramp TTARD (ANP) - Bij twee vijf- tige jongens in Sittard is nek- amp geconstateerd. Zij zitten dezelfde school. Dit heeft een oordvoerder van de districts- zondhcidsdienst voor de ostelijke mijnstreek in Geleen iandag meegedeeld. ilgens de zegsman liet de toe- nd van de kleuters zich aan- nkelijk ernstig aanzien, maar toeren zij intussen buiten ge- ar. Het is sinds november van e !jaar het derde geval van nek- «np in de regio Sittard-Ge- drage aan UNPROFOR is ook een tekort aan docenten ont staan. De maatregel is vloeit ook voort uit de bijdrage die de landmacht moet leveren aan de bezuiniging op de defensiebegroting 1993. De landmacht wordt met 181 mil joen gulden gekort Na het uit brengen van de Prioriteiten nota. naar verwachting in de tweede week van januari, zal be slist worden of de betreffende verbindings- en transporteenhe den definitief worden opgehe ven. Door de veranderingen in de krijgsmacht zijn zoveel militai ren onzeker geworden over hun toekomstige positie dat volgens de CNV-bond ACOM de span ning te snijden is De ACOM opent daarom samen met de Ma rechausseevereniging vanaf 4 ja nuari een gratis 06-nummer voor verontruste leden. De ACOM constateert., op grond van vragen die binnenkomen bij de juridische afdeling, dat werk nemers bij alle krijgsmachton derdelen in grote onzekerheid verkeren. Dat heeft niet alleen met de lopende reorganisatie plannen van de landmacht te maken, maar ook met het al maar uitstellen van de 'Prioritei tennota'. waarin minister Ter Beek zijn jongste plannen voor inkrimping van de krijgsmach tonderdelen bekend zal maken. Uitstel In de tussentijd gaan benoemin gen niet door of worden ze voor lange tijd uitgesteld- Bovendien hebben volgens de ACOM veel beroepsmilitairen problemen met het inzetten van de Neder landse krijgsmacht in interna tionale vredesoperaties. Zij voe len er bij voorbeeld niets voor uitgezonden te worden naar cri sisgebieden zoals Joegoslavië of Cambodja. totaal met 0,55 procent. Daar van is 0,15 procent verwerkt in het laagste belastingtarief. De daling van de sociale premies komt vooral door de wao-pre- mie. Die zakt met 0.75 procent. Daarentegen stijgt de ww-pre- mie met 0.6 procent. Werkgevers zien de sociale pre mies die zij volgend jaar betalen, met 5.3 procent dalen. Oorzaak is vooral een forse daling van de ziektewetpremie. Alhoewel die per bedrijf of bedrijfstak afzon derlijk wordt vastgesteld, daalt de premie gemiddeld van 6,75 naar 1,15 procent. Komend jaar zullen mensen met inkomens tussen 43.267 en 86.532 gulden vijftig procent be lasting betalen. Is het inkomen nog hoger, dan moet over dat meerdere 60 procent belasting voldaan worden. Dit afgezien van de hoogte van de belasting vrije som. VROUWENAKKER - Medewerkers van ficus kwekerij De Amstel in Vrouwenakker halen de kassen leeg. Bij drie plantenkwekerijen in Aalsmeer, Mijdrecht en Vrouwenakker is maandagochtend begonnen met het weghalen van honderdduizenden ficussen. De planten moeten volgens de Plantenziekten- kundige Dienst van het ministerie van land bouw worden vernietigd, omdat ze zijn besmet met trips, een schadelijk en besmettelijk in sect. De ficussen worden afgevoerd naar de vuilstort in Wilnis, zo zegt een woordvoerder van de kwekerij in Vrouwenakker. De schoon maakploeg is in witte overals gestoken, die op de rug zijn voorzien van stickers met de tekst: „Trips0 Gabor, arrogantie!" In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn de plantenkwekers onderling tot overeenstem ming gekomen over de manier waarop de drie gedupeerde kwekerijen kunnen worden tege moet gekomen in de schade, die in de miljoe nen guldens loopt. Het ministerie van land bouw wilde de schade niet vergoeden. foto Marcel Antonisse/ANP trie optimaal nieuwe technolo gie kan ontwikkelen. Ook wat betreft de relaties met de Volksrepubliek China en Tai wan zitten de ministers in het zelfde schuitje. Werven in beide landen (in Nederland de RDM) willen graag onderzeeërs leve ren aan Taiwan. Dat kan echter de relatie met de Volksrepubliek in gevaar brengen. De Duitse mi nister wilde geen uitsluitsel ge ven over de koers van zijn rege ring. Eind januari vergadert de Bundes Sicherheitsrat opnieuw over deze kwestie. Möllemann zei vertrouwen te houden in een spoedig afsluiten van een GATT-akkoord. „Nieuwe Franse voorstellen kunnen we daarbij niet accepte ren". aldus de minister. Van de Franse president Mitterrand heeft hij begrepen dat het dwars liggen van de Fransen alleen en kele 'details' betreft, maar dat Parijs eigenlijk ook snel een al gemeen handelsakkoord wil sluiten. De Duitse overheid zélf moet volgens de minister de broe kriem nog strakker aanhalen. „Het beroep van de overheid op de kapitaalmarkt is te groot. Wanneer de staat minder kre diet hoeft op te nemen en de so ciale partners afspraken maken over een gematigde loonontwik keling, hoop ik dat de Bundes bank de rente wat laat zakken", aldus Mollemann. Tenslotte maakten de beide be windslieden nieuwe afspraken over het beschermen van inves teringen van Nederlandse be drijven in de voormalige DDR. Dergelijke Nederlandse investe ringen zullen in het vervolg wor den beschouwd als binnenland se investeringen. In de nieuwe Bondsstaten staat Nederland op de zesde plaats van de buitenlandse investeer ders. Inmiddels hebben 48 Ne derlandse bedrijven, voor een bedrag van 1033 miljoen Mark, aan Oostduitse bedrijven over genomen van de privatiserings organisatie Treuhand. PERPIGNAN - Een gewapende politieman staat tussen de tomaten die door demonstrerende Franse boeren in Perpignan op de weg zijn gegooid. Rond 300 demonstrerende agrariërs hielden bij de Saint-C'harles markt urenlang twee agenten vast tijdens de betoging tegen goedkope import van onder meer tomaten. Na afloop van de actie bleef voor de markt een chaos achter. fotoAFP Uitkomsten onderzoek René Diekstra DEN HAAG (ANP) - 'Iets voor een ander doen' en 'zelfont plooiing' zijn de belangrijkste redenen waarom mensen zich als vrijwilliger aanmelden bij een SOS Telefonische Hulp dienst (TIID). Dit blijkt uit een onderzoek door prof dr René Diekstra onder 700 vrijwilli gers. De resultaten zijn maan dag overhandigd aan minister D'Ancona (wvc). Het onderzoek is uitgevoerd om dat instellingen zoals de THD's steeds meer moeite hebben om vrijwilligers te werven. Zij heb ben juist meer onbetaalde krachten nodig om het hoofd te kunnen bieden aan bezuinigin gen. Volgens Diekstra, schrijver van de rubriek Denkwijzer in onze krant, is de gemiddelde vrijwilli ger kieskeuriger geworden als het gaat om het besteden van vrije tijd. „Zij kiezen daarin be wuster dan vroeger. Men heeft een grotere afkeer van verplich tingen en stelt de „opbrengst" meer op de voorgrond Wanneer aan deze condities niet wordt voldaan, voelt men zich eerder vrij om op zoek te gaan naar an dere vormen van vrijetijdsbeste ding," meent Diekstra. n Om in te spelen op de wensen van potentiële vrijwilligers, is gekeken naar de beweegredenen van mensen die bij de THD werken. De 1400 vrijwilligers bij de 26 THD's in Nederland voe ren per jaar ongeveer 180.000 te lefoongesprekken met mehsen die in de problemen zitten. Dat gebeurt anoniem, zowel van de kant van de bellers als van de hulpverleners. De gemiddelde leeftijd van de vrijwilliger ligt rond de 50 jaar. De ondervraagden oordeelden over het algemeen positief over de gevolgen van hun werk bij de THD „Veel vrijwilligers worden vanuit hun maatschappelijke si tuatie gemotiveerd om dit werk te gaan doen." concludeërt Diekstra. „Men ervaart dan een gemis aan zinvolle contacten of aan mogelijkheden om zinvol en bevredigend actief te zijn in de maatschappij en zoekt (en vindt) die mogelijkheden bij de THD" Driekwart van de vrijwilligers liet weten dat de relatie met hun partner door dit werk verander de. voornamelijk in positieve zin. Anderen vonden dat de con tacten met familie, vrienden of collega's buiten de dienst meer diepgang hadden gekregen. De vrijwilligers ervaren het tegelij kertijd als een groot gebrek dat zij het effect van de telefoonge sprekken niet kennen. Het is vol gens Diekstra van groot belang dat vrijwilligers de kans krijgen hun ervaringen te delen met col lega's of begeleiders. Begelei ders moeten dat stimuleren. Diekstra adviseert de THD's ook om aan loopbaanplanning te doen. In eerste instantie moe ten vrijwilligers worden opge leid voor het werk. Na verloop van tijd is het zaak hen alterna tieven te bieden zodat zij zich binnen de hulpdienst verder kunnen ontplooien. Diekstra meent dat door het ge ven van een nieuwe status aan het vrijwilligerswerk, de positie aantrekkelijker kan worden. In plaats van vrijwilliger, zouden de medewerkers bij voorbeeld „hulpverlener-in-opleiding" kunnen héten. Diekstra vindt verder dat de THD als hulpverlening op zich geformaliseerd moet worden, „gezien de grote maatschappe lijke behoefte waarin telefoni sche hulpdiensten voorzien en de hoge eisen die dit werk aan vrijwilligers stelt". De Prioriteitennota komt waar schijnlijk in de tweede week van januari in de openbaarheid. De Marechausseevereniging en de ACOM verwachten dat de nieuwe plannen van Ter Beek veel nieuwe vragen zal oproe pen. Daarom bemannen zij van af 4 januari het 06-nummer van s ochtends tien tot 's avonds tien met deskundige belangen behartigers. die de vragen inven tariseren en zo mogelijk proble men oplossen. Het telefoonnum mer is vooralsnog voor een pe riode van twee maanden inge steld. Aids-informatie voor personeel De Zonnebloem UTRECHT (ANP) - De vrijwilli gers van de vereniging De Zon nebloem, die onder meer vakan ties verzorgt voor zieken, krij gen van de Nationale Commis sie aids-bestrijding (NCAB) voorlichting over aids. Dat is een van de uitkomsten van overleg tussen De Zonnebloem en de NCAB. Het overleg is gevoerd naar aan leiding van een incident op het vakantieschip van de Zonne bloem in november Een patiënt werd toen van het schip gezet, nadat hij te kennen had gegeven dat hij aids had. Volgens De Zon nebloem was afgesproken dat de betrokkene over de aard van ziekte zou zwijgen De NCAB en De Zonnebloem hebben verder afgesproken dat in de eerstvolgende vakantie gids -die voor 1994- vermeld wordt dat ook aidspatienten van de diensten van de katho lieke organisatie gebruik kun nen maken. Lokettiste zette overval in scène ZWOLLE (ANPi - De overval op een postagentschap in Zwolle op 25 september blijkt in scene ge zet door een 2l-jarige lokettiste. De vrouw had met een vriend (28) en vriendin (22) afgesproken dat zij aan hen geld zou overhan digen nadat het tweetal bij haar aan het loket kwam en in een dreigbrief geld eiste. Het drietal maakte zo enkele duizenden gul den buit. Het geld ging op aan het luxe uitgaven Nederlander kijkt somber aan tegen 1993 DEN HAAG (ANP) - De Neder lander kijkt naar volgend jaar met een bril die nog donkerder is dan die bij de vorige jaarwis seling. Dit concludeert het bu reau NSS/Marktonderzoek dat zoals elk jaar. mensen vroeg naar hun verwachtingen. Van de 899 ondervraagden re kent 67 procent op meer bedrijfs sluitingen. vorig jaar was dat nog 38 procent. Ook denkt nu 78 procent dat het aantal werklo zen zal stijgen, tegenover 45 pro cent vorig jaar. 85 Procent voor ziet een stijging van de crimina liteit. tegenover vorig jaar 69 procent Toch is men minder somber over de eigen financiële positie in het komende jaar. Aanhangers van de regeringspartijen zijn duide lijk optimistischer dan anderen. Het aantal mensen dat Neder land een fijn land vindt, is geste gen tot een record van 92 pro cent. terwijl het aantal mensen dat voelt voor emigreren daalde tot 20 procent. Vandaag Opbouwende hogedruk boven Zuid-Scandinaviè bepaalt het weer in ome omgeving Met een vrij zicakke noordoostelijke stroming worden wolkenvelden aangevoerd, waardoor het een vrij grijze en koude dag wordt. De kans op enkele opklaringen is vrij klein. Bovendien ligt zuid van ons een zicak warmtefront vrijwel stationair, icaardoor er een kleine kans bestaat op wat lichte neerslag. De wind is dus vrij zicak uit richtingen tussen noprd en oost en met de bewol king erbij zal de temperatuur overdag nauwelijks verschillen van die in de nacht. Vandaag zal het graad of 2 tot 3 worden, ko mende nacht kan tijdens opkla ringen de temperatuur dalen tot -4. onder de beivolking zal hij schommelen rond de nul gra den. Nautisch bericht Wind: tussen noord en oost 2 tot 4 BJï.. zichtmatig, temperatuur kustwater: 7 graden, afwijking waterstanden: een geringe ver laging, maximum golfhoogte monding Scheldes: rond drie kwart meter. ZON EN MAAN 23 december Zon op 08.47 onder 16 30 Maan op 08.15 onder 16,06 Vooruitzichten Voor morgen: icolkenvelden en droog. Middagtemperatuur rond 2 graden, minimum 's nachts rond -l graad. Meest zwakke tot matige ivind uit oost tot zuidoost. Voor donderdag tot en met za terdag: weinig verandering, middagtemperatuur iets boven nul. 's nachts plaatselijk lichte vorst, zivakke variabele ivind. Hoog water Dinsdag, 22 december Vlissingen 00:19 197 12.39 200 Terneuzen 00 42 218 12.58 221 Bath 01.38 259 13.59 263 Roompot-buiten 00.20 150 12.40 152 Zierikzee 01.55 150 14.25 153 Yerseke 02.00 157 14.30 159 Philipsdam-West 02 10 158 14.45 161 Woensdag 23 dec» Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-builen Zierikzee Yerseke mber 1 07 204 13.25 211 1 28 224 13.47 232 2.32 266 14.48 274 1.10 154 13.30 161 2.50 153 15.15 162 3.00 160 1530 169 Philipsdam-West 3 10 163 15.40 174 Laag water Dinsdag, 22 december Vlissingen 0645 166 19.05 173 Terneuzen 07 09 179 19 31 185 Bath 08 16 203 20 41 208 Roompot-buiten 0645 121 19.05 127 Zierikzee 07 50 125 20 20 129 Yerseke 07.50 131 20.15 134 Phlhpsdam-West 07.50 135 20 15 138 Woensdag 23 december Vllssingen Terneuzen Bath Roompot-builen Zierikzee Yerseke Philipsdam-West 29 178 19.51 170 8.01 190 20 17 181 9 05 215 21.26 203 7.25 131 19 45 123 8 45 131 21.05 122 8 45 137 21 05 128 8.40 141 21 00 132 Maximale I Ozon-concentratie regionaal meetstation <120: geen smog 120-180: geringe smog 180-240: matige smog 240-360: ernstige smog PZCreaxVANPAWM VERWACHTING VOOR VANDAAG: Noord-Ned.: geen smog Midden-Ned.: geen smog Zuidoost-Ned.: geen smog Zuidwest-Ned.: geen smog Vooruitzichten Weersvooruitzichten medege deeld door het KNMI. geldig tot en met woensdag Britse Eilanden: In Ierland en Schotland op dinsdag eerst wol kenvelden en wat regen. Elders perioden met zon. Maxima van 2 tot 7 graden. België en Luxemburg: Veel be wolking en vrijwel overal droog Temperaturen 's nachts iets on der nul. overdag er iets boven. Duitsland: In het algemeen be wolkt en droog Temperaturen varieren van lichte vorst tot plus 5 graden. Madeira: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Maxima ca. 19 graden. Canarische Eilanden: Voorna melijk aan de noordzijde van de eilanden wolkenvelden en woensdag mogelijk een bui. Ma xima rond 20 graden Frankrijk: In het algemeen be wolkt. Maxima tussen 5 en 15 graden. Corsica en Sardinië: Wolkenvel den en woensdag kans op een bui. Maxima rond 16 graden Spanje: Half tot zwaar bewolkt en enkele regenbuien, mogelijk met onweer. Maxima van 12 gra den aan noordkust en in het bin nenland ca. 17 graden langs de Middellandse Zee Portugal: Onbestendig weer en enkele regenbuien, mogelijk met onweer Middagtemperatu- ren rond 16 graden. Zwitserland en Oostenrijk: In het algemeen veel bewolking en geen sneeuwval van betekenis. Sneeuwgrens rond de 1400 me ter. maar in Oostenrijk dalend tot in het laagland. Maxima in Zwitserland rond 7 graden, in Oostenrijk rond het vriespunt. Hongarije: Half tot zwaar be wolkt en droog. Maxima dins dag nog iets boven nul, daarna lichte vorst. Griekenland en de Turkse west en zuidkust: Eerst nog wat zon, woensdag geleidelijk meer be wolking maar vrijwel overal droog Maxima op de eilanden en langs de kust tussen 15 en 17 graden, woensdag geleidelijk kouder. Weerrapporten 21 dec 19 uur: <C Amsterdam zwaar bew. 3 Aberdeen zwaar bew. 0 Athene zwaar bew 9 Barcelona half bew 10 Berlijn zwaar bew 2 Budapest mist 0 Bordeaux grondmist 10 Brussel zwaar bew 3 Cyprus onbewolkt 11 Dublin regen 6 Frankfurt motregen 4 Geneve grondmist 4 Helsinki zwaar bew. -2 Innsbruck zwaar bew 0 Istanbul onbewolkt 6 Klagenfurt zwaar bew -3 Kopenhagen onbewolkt 0 Las Palmas zwaar bew 17 Lissabon regen 13 Locamo zwaar bew. 3 Londen licht bew 3 Luxemburg mist 5 Madrid half bew 7 Malaga zwaar bew 15 Mallorca zwaar bew. 13 Malta licht bew 16 Moskou zwaar bew. 4 Munchen regen 6 Nico half bew 10 Oslo onbewolkt -8 ParUs zwaar bew 6 Praag sneeuw 0 Rome zwaar bew 14 Stockholm licht bew -5 Warschau half bew -I Wenen zwaar bew 0 Zurich zwaar bew 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 7