Italië stevent af op het onbekende De hofhouding van Europa verdeelt haar portfeuilles PZC PTT wil inning van omroepgeld lozen opinie en achtergrond Beschuldigingen tegen top-politicus Craxi betekenen einde tijdperk Belangrijk bericht voor ondernemers die zaken doen met andere EG-landen. Belastingdienst Frustraties regeren Z-Vlaams onderwijs f I DINSDAG 22 DECEMBER 1992 van onze correspondent Eelco van der Linden ROME - De economie beleeft de ernstigste crisis sinds de Twee de Wereldoorlog. Het noorden van het land is bezig zijn koffers te pakken. De maffia bereidt een wanhoopsoffensief voor en heeft het idee Sicilië af te schei den van de rest van het land. De leidende politieke klasse zit col lectief in de beklaagdenbank en wellicht straks in de gevange nis. Het moment lijkt aangebro ken dat men zich serieus zorgen maakt om Italië. Iedereen in het land is het over een ding eens: in 1992 is een sys teem ontspoord. Een tijdperk, zo heet het. loopt ten einde. De drang om 'het oude" weg te gooi en, is niet te stuiten, ook omdat de symptomen van de ziekte zich steeds duidelijker manifes teren. De devaluatie van de lire en de uittreding uit het Euro pees Monetair Stelsel vormden de rekening voor het desa streuze financieel-economische beleid-van de afgelopen 15 jaar. Het land heeft boven zijn stand geleefd en wordt gestraft voor het politieke onvermogen de overheidsfinanciën te saneren. De golf van arrestaties onder po litici en ondernemers, die begon na de verkiezingen van 5 april, illustreren het politieke failliet. De rechters tonen aan wat ieder een al wist. namelijk dat de poli tieke partijen bolwerken zijn van corruptie, nepotisme en vriendjespolitiek. Nu het ge rechtelijk onderzoek uitgeko men is bij een echte 'onaanraak bare'. de socialistische leider Bettino Craxi. de ex-premier die de afgelopen tien jaar als geen ander zijn stempel heeft gedrukt op de politiek, lijkt werkelijk het hek van de dam. Koude oorlog De 'zaak-Craxi' bevestigt op nieuw dat de binnenlandse koude oorlog, die 45 jaar lang heeft geduurd, ten einde is. De electorale afbrokkeling van de christendemocratische DC. de 'eeuwige' regeringspartij, was daar eerder een bewijs van. Met de transformatie van de commu nistische PCI - de 'eeuwige' op positiepartij - in een linkse so ciaaldemocratische partij, ver loor de DC haar rol van anti communistische barrière en dus ook de legitimatie voor haar overheersende positie. Craxi en zijn politieke filosofie, het 'Craxismo', waren de belang rijkste 'bijprodukten' van deze koude oorlog. Vanaf het mo ment dat hij in 1976 de leiding van de PSI overnam was zijn doel een plaats te veroveren in het politieke niemandsland. En daarin is hij meer dan geslaagd. Met een electorale aanhang die schommelde tussen de 9 en de 15 procent werd de PSI de onmis bare alliantiepartner van de christendemocraten, die Craxi nodig hadden om aan een meer derheid in het parlement te ko men. De autoritaire Craxi, die binnen zijn partij een straf bewind voer de en geen oppositie duldde, liet al snel zijn vernieuwende ideëen varen en copieerde de machts politiek zoals de christendemo craten die ontwikkeld hadden. Met de lessen van Machiavelli en Mussolini in het achterhoofd en profiterend van het feit dat de Italianen een instinctieve afkeer hebben van de politiek, maar een fascinatie voor een sterke leider, bouwde hij een ongeken de machtspositie op. De Italianen die zich niet thuis- voelden bij de DC of de PCI. za gen in het Craxismo het alterna tief voor het parochie-denken van de katholieken en doemden ken van de communisten. EStra aantrekkelijk was dat Craxi openlijk stelde dat het tijd werd dat de socialisten hun minder waardigheidscomplex afschud den en aan zichzelf gingen den ken. Craxi werd de profeet voor carrieremakers en later de yup pie's. Het PSI-lidmaatschap stond garant voor topposities in de publieke sector en vooral de staatsbedrijven. Terwijl PCI-leider Berlinguer de 'morele kwestie' aankaartte, stoomden Craxi en zijn socialis ten door. Kroon op het werk van Craxi was het premierschap, dat hij in 1983 verkreeg dankzij een ijzeren verbond met de christen democraten Andreotti en For- lani. Geholpen door een mon diale economische opleving werd Craxi de held van het 'an dere' Italië, dat rijk en zelfverze kerd de wereld veroverde. Droom Maai- plots was de droom uit. De Berlijnse Muur viel en daarmee de schragen onder het politieke systeem. Craxi werd na vier jaar van christendemocratische re geringen niet opnieuw premier en ook niet president van de re publiek. Zijn politieke vrienden Andreotti en Forlani verloren hun vooraanstaande posities en daardoor konden ze onmogelijk hun beloften aan Craxi nako men. Maar er gebeurde meer. De rech telijke macht, jarenlang aan de ketting gelegd, begon haar werk serieus te doen en toonde aan dat corruptie, chentelisme en maffia-infiltratie de belangrijk ste kenmerken waren van een systeem waarbinnen enkele par tijen de staat waren geworden en de politieke leiders een 'no- menklatoera' naar Sovjet-mo del. De PSI is tot nu toe het meest gehavend uit de strijd gekomen. Uitgerekend in Milaan, de thuis basis van Bettino Craxi. begon dit jaar de lente van de Italiaan se rechtspraak. De grote baas wordt zelf aangeklaagd en dat is een revolutionair feit voor een land waarin nooit een vooraan staand politicus schuldig werd bevonden. Craxi verdedigt zich zelf, en het systeem, fel. ..Ieder een stal en daarom is iedereen schuldig en dus eigenlijk nie mand schuldig", redeneert Cra xi. Het verweer van Craxi is pa thetisch. maar hij heeft gelijk als hij zegt dat hij niet de enige is. Als Craxi's kop moet rollen, zou dat ook met- die van Andreotti. Forlani en alle anderen moeten gebeuren. De nieuwe DC-secretaris Marti- nazzoli heeft al alarm geslagen. Hij geeft toe dat de politieke par tijen hebben gestolen en hun macht heben misbruikt, maar zegt geen 'Nuernberigse proces sen' in Italië te willen. De roep om justitie neemt echter met de dag toe. Craxi is vergeleken met de kopstukken van de DC een kleine jongen. De DC is de archi tect van het systeem dat 45 jaar heeft gefunctioneerd dankzij cliëntele-banden en de steun van geheime diensten, 'bevrien de' rechters en occulte groepen als de P2 en de maffia. Als Craxi moet hangen vanwege het aannemen van 50 miljoen gulden aan smeergeld in Milaan, wat moet er dan wel niet gebeu ren met de christendemocrati sche leiders uit Napels en om streken die hun carriere te dan ken hebben aan de aardbeving van 1980? Zo'n 80 miljard gulden is uitgetrokken voor de weder opbouw, maar de slachtoffers wonen nog steeds in noodwonin gen. Het geld is verdeeld door politici, bevriende ondernemers Bettino Craxi. Verificatie BTW-identificatienummers. In tegenstelling tot eerdere berichtgeving is de verificatie van BTW-identificatienummers in de maand januari 1993 alleen mogelijk bij de Belastingdienst/Centrale eenheid I.C.T. in Deventer. Verificatie is in deze maand dus niet mogelijk bij uw eigen ondernemerseenheid of bij de BelastingTelefoon. Wanneer moet u het BTW-identificatie- nummer van uw afnemer verifiëren? Voor alle duidelijkheid: bij binnenlandse leveringen is verificatie niet nodig. Als u vanuit Nederland tegen het nultarief wilt leveren aan afnemers uit een ander EG-land moet u ervan overtuigd zijn dat uw afnemers in hun EG-land zijn geregistreerd als belasting plichtig voor de omzetbelasting. Als u al langer zaken doet met uw afnemers heeft het weinig zin het opgegeven BTW-identificatienummer te laten verifiëren. Alleen als u twijfelt over de BTW-status van uw afnemer, bijvoorbeeld bij een nieuwe relatie, moet u zijn BTW-identifi- catienummer laten verifiëren bij de Belasting dienst. Hoe moet u het BTW-identificatie nummer van uw afnemer verifiëren? In januari 1993 kunt u het uitsluitend laten verifiëren bij: Belastingdienst/Centrale eenheid I.C.T. Postbus 5054.7400 GD Deventer. Voor maximaal drie verificaties kunt u ook bellen: 05700-83400. U dient de naam en adresgegevens van uw afnemer en het BTW-identificatienummer op te geven en u krijgt van de Belastingdienst schrif telijk bericht of de combinatie van de opgegeven naam en het opgegeven nummer wel of niet bestaat. Pas vanaf februari 1993 kunt u voor de verificatie ook terecht bij uw eigen ondernemers eenheid. (velen van hen worden overigens in Milaan aangeklaagd) en de maffia. De réchters hebben al tal van christendemocraten laten arres teren. maar tot nu zijn de grote bazen buiten schot gebleven. Als de rechtspraak echt vrij blijkt te zijn en overgaat tot een proces tegen de machtige man nen van Italië, zal echter een ui terst gevaarlijke situatie ont staan. Nu is er al sprake van een machtsvacüum en een sfeer, zo als de kwaliteitskrant La Stam pa schreef, 'van protest, fascis me en wraakzucht'. Om een de bacle te voorkomen moeten de oude machthebbers - nog steeds volgens La Stampa - eindelijk verantwoordelijkheidszin tonen en zich terugtrekken uit de poli tiek en ook uit alle staatsbedrij ven en overheidsinstellingen. Moeizaam Maar niets wijst erop dat zij dit werkelijk zullen doen. De electo rale positie van de regeringspar tijen verslechtert hierdoor met de dag. De proteststemmen wor den geïncasseerd door Lega Nord, de fascistische MSI en de katholieke 'anti-systeempartij' La Rete, terwijl de goedwillende hervormers uit de oude partijen, evenals de vroeger communisti sche PDS, geen succes weten te boeken. De onderhandelingen die men voert over staatkundige en electorale hervormingen ver lopen moeizaam, en het is maar de vraag of een ander systeem met dezelfde personen werkelijk heil zal brengen. De economische crisis gooit ver der olie op het vuur. De organi satie van meest geïndustriali seerde landen voorspelt nog minstens twee 'zwarte jaren' voor Italië. Het zal echter moei lijk zijn voor een regering, die be staat uit partijen waarvan de lei ders worden aangeklaagd we gens corruptie en diefstal, offers te blijven vragen aan de bevol king. Tegelijkertijd moet ze het politiek uiterst gevoelige proces van privatisering van de honder den overheidsbedrijven door voeren en een maffia bestrijden, die nu de politieke referentie punten zijn weggevallen,' de meest wilde scenario's bedenkt om haar positie te handhaven. Het is duidelijk dat een tijdperk is afgelopen, maar hoe het nieuwe eruit zal zien is volstrekt onzeker. Vast staat dat 1993 voor Italië een heet jaar zal wor den. De interne markt is nog lang niet af (2) van onze EG-correspondent Peter de Vries In vroeger tijden zochten ze er nog wel eens de ambian ce yan een afgesloten kasteel tje in de Ardennen voor op. Maar de 17 leden van de Euro pese Commissie blijven dit keer waarschijnlijk gewoon tjes in hun Brusselse hoofd kwartier wanneer ze onder ling de portefeuilles verdelen. Hoewel vrijwel onopgemerkt door de buitenwacht, geldt deze 'nacht van de lange mes sen' binnen het dagelijks be stuur van de EG als één van de hoogtepunten van het Brusselse seizoen. Wie staat waar in de hofhouding van Europa onder het derde be wind van 'President Jac ques'? Voor de rolverdeling tussen de 17 Europese Commissarissen bestaat geen andere geschre ven regel dan dat de vijf grote landen elk twee afgevaardig den naar Brussel zenden, en de andere zeven staten elk één. Dat verschaft volop manoeu vreerruimte aan voorzitter Jacques Delors, in de wande ling van het kolossale Breydel -gebouw plechtig aangeduid als 'monsieur le President'. Voor de derde keer door de re geringsleiders van de EG ge kroond tot voorzitter speelt hij een sleutelrol in het positie spel tussen de commissaris sen. Delors let erop dat de poli tieke hoofdstromingen uit Eu ropa allemaal enigszins aan hun trekken komen. De voor zitter wijst regeringsleiders er subtiel op dat een kandidaat die hij te zwak vindt, niet hoeft te rekenen op een prominente plaats. Officieel zijn de leden van het dagelijks bestuur van de EG niet meer dan 'fonctionaires'. topambtenaren zonder poli tieke rol. Zij kunnen hoog springen en diep buigen, maar de echte macht in Brussel ligt bij de EG-ministerraad. In de Brusselse praktijk vormt de Commissie echter de centrale schakel. De Commissie is daardoor een toevluchtsoord geworden voor politici in allerlei stadia van hun loopbaan. Er zijn er die een springplank nodig hebben voor een duik in hun landsbestuur, of uitgerangeer de en mislukte leiders (de ver- Minister Hans van den Broek. i PUZZEL ZONDER i GRENZEN I slagen Britse socialist Kin- nock was lange tijd kandi daat i. Van den Broek Hoewel alle Haagse lofzang over 'onze zwaargewicht' in Brussel met opgetrokken wenkbrauwen' is gevolgd, wordt Hans van den Broek verwelkomd als iemand die nog aan een tweede carrière kan bouwen. De Frangaise Christiane Scrivener, die de af gelopen jaren de ondankbare taak had een oplossing te be denken voor de 12 verschillen de BTW-regimes, is daarente gen blijvend geblesseerd door dat president Mitterrand eerst openlijk een andere kandidaat voor haar plaats vroeg. Tot de ongeschreven regels van Brussel behoort dat de omvangrijke landbouwporte- feuille vergeven wordt aan een klein land. De Luxemburgse ex-minister van landbouw Re- né Steichen is daarvoor de beste kandidaat. Middelland se Zee-beleid. Visserij. Sociale Zaken. Reserach, Cultuur, Toerisme, audiovisuele mid delen. regionaal beleid en de interne huishoudelijke besog nes van de Commissie gelden als lichtere portefeuilles. Ze gaan vaak naar de 'tweede man" uit een groot land. kandi daten uit kleine landen of naar de arme zuidelijke lidstaten. De echte prestigeslag gaat dit jaar om een viertal topplaat- sen. Allereerst economische en financiële zaken, in de race waarvoor de Deense veteraan Henning Christophersen on betwist op kop ligt. Daarnaast is er de 'interne markt', het 1992-project, dat de afgelopen jaren in handen was van de Duitse zwaargewicht Martin Bangemann. Nu dat avontuur in de slotfase verkeert, zoekt Bangemann ander emplooi. Hetzelfde geldt echter voor het Britse kanon Sir Leon Brittan. die met ijzeren hand de spelregels van de vrije con currentie bewaakte. foto Roland de Bruin/GPD De twee baronnen hebben elk wellustige blikken geworpen op (delen) van de portefeuille van de vertrekkende Frans Andriessen. Zijn imperium was te groot geworden: bui tenlandse zaken, uitbreiding van de EG én internationale handel (GATT). Die laatste tak zal Delors zeker afhakken en aan Brittan of Bangemann geven. Onzeker is nog of De lors de relaties met het voor malig Oostblok ook zal wegha len uit Andriessens nalaten schap en onderbrengt bij de 'handelsrelaties'. Wat Hans van den Broek in de wacht sleept hangt mede af van de ambities van de Portu gese minister van buitenland se zaken Joao de Deus Pin- heiro. Ook die is door zijn rege ring als speler van kaliber het veld ingestuurd, en maakt nu een redelijke kans de Noord- Zuid-betrekkingen of de ont wikkelingshulp van het bui tenland-terrein te krijgen. Daarnaast is er de Belg Karei van Miert, die volgens de laat ste geruchten graag én trans port én milieu zou gaan doen. maar ook een oogje zou heb ben op Andriessens eretitel van vice-voorzitter. Dat die drie eisen bijeen teveel van het goede is, staat nu al vast. Dat Van den Broek geduchte con currenten heeft, eveneens. -\ze redacteur de klas uitliepen en dat delL. van onze Conny van Gremberghe Wie in Zeeuwsch-Vlaan- deren de woorden schaalvergroting, fusie of samenwerken laat vallen heeft in een mum van tijd de poppen aan het dansen. Of het nu om burgemeesters, politici, school- of instel lingsbestuurders gaat; ru zies zijn onontkoombaar. Mogelijk heeft het iets te maken met de volksaard van de Zeeuws-Vlamingen. Dat flamboyante Vlaamse, dat niet altijd evengoed spoort met het no-nonsense denken dat elders in Neder land de laatste tien jaar ge- woongoed is geworden. Zeeuwsch-Vlaanderen is nog immer 'het land van ons kent ons'. Wie het lef heeft om daar iets aan te verande ren of nog maar voorstellen in die richting durft te doen, kan rekenen op felle replie ken. Burgemeester drs. R. C. E. Barbé van Terneuzen heeft dit kort geleden nog mogen ervaren toen hij met de éèn-Kanaalzone-gemeen- te-gedachte, het eigen paro- chiedenken in andere ge meenten trachtte te door breken. Barbé mag. als het om de be stuurlijke reorganisatie in de regio gaat. een eigenge reid optreden verweten wor den, als oud-gedeputeerde van onderwijs heeft hij toch een belangrijke rol gespeeld in het samenbrengen van scholen in de regio. Zo dreigde de oprichting van een Regionaal Opleiding centrum in Zeeuwsch- Vlaanderen deze zomer op een fiasco uit te lopen, om dat de beoogde partners, de stichting Basiseducatie, het Westerscheldecollege en de Zeeuwsvlaamse Dag-en Avondschool bonje kregen over de fusievoorwaarden. B en w van Terneuzen riepen, gesteund door Hulst, de hulp in van het provinciebestuur. Gedeputeerde J. Hennekeij kreeg de rol van 'trouble shooter' toebedeeld, reisde drie keer naar Terneuzen en wist na evenveel gesprekken de partijen toch tot een fusie te bewegen. Nu, wat maanden later, blij ken de drie onderwijsinstitu ten elkaar gevonden te heb ben. Tot verbazing van on- derwijsgedeputeerde A. Dijkwel, die op zijn minst nog wat donderslagen van over de Westerschelde ver wacht had. Minder goed te spreken is Dijkwel over hetgeen zich in Hulst afspeelt. Daar moeten De Rietvliet (LBO), Het Ra velijn (Mavo) en het Janse- niuscollege (Havo-VWO) in de nabije toekomst een bre de scholengemeenschap gaan vormen. Het besluit om te fuseren werd in oktober door een meerderheid van de verenigingsraad van het Janseniuscollege genomen. De twee andere scholen had den zich al eerder voor sa mengaan uitgesproken. Tot grote teleurstelling van de docenten van de Hulster 'kwaliteitsschool'. Zij vechten de laatste weken op alle mogelijke manieren, en over de hoofden van de leerlingen heen. dat fusiebe- sluit aan. Activiteiten voor leerlingen (kerstviering en sinterklaasfeest) die tradi tiegetrouw op school werden georganiseerd, zijn door de kregelige docenten geboy cot. Berichten in de krant over deze kwestie hadden tot gevolg dat docenten boos uitliepen deuren in de sponningen na trilden. Ook voorzitter mr. A. Kes- sen ontsnapte niet aan de toorn van het docenten korps. Donderdag stapte hij op als voorzitter van het schoolbestuur. „Overal waar jij verschijnt is er stront aan de knikker" en meer van dat fraais werd hem toegeroe pen. Toen Kessen, de archi tect van het fusiebesluit, ook nog arrogant optreden werd hem verweten, hield hij het voor gezien. Onvrede De sfeer op het Jansenius college is grondig verpest Leerlingen worden te pas en te onpas geconfronteerd met de onvrede van de leraren. Ouders klagen. Bij de ouder vereniging. de medezeggen schapsraad. de schoollei ding. de gemeente. Verzor gers van kinderen worden volgens Kessen onheus beje gend. Leden van de vereni gingsraad - waar Jan en Alle man overigens lid van kan worden - worden faciliteiten voor hun kroost geweigerd, omdat ze voor het fusiebe sluit hebben gestemd. En waarom? Omdat een em- mervol Janseniusdocenten zich niet kan vinden in een samenwerking met twee scholen met een lagere sta tus. De kwaliteit van het on derwijs aan het Jansenius wordt in de ogen van de leer krachten aangetast omdat er straks ook Mavo-scholie ren en - stel je eens voor - LBO-leerlingen door de schoolpoort komen. Ge vreesd wordt voor het eigen hachje. Bij een terugloop van het leerlingenaantal - die vooralsnog niet voorzien, wordt - zouden Ravelijn-do-j centen met meer dienstjaren wel eens langer kunnen aan blijven dan zij Het is niet de eerste onderijs- fusie in Zeeuwsch-Vlaande ren die flopt of dreigt te mis lukken. omdat docenten de kont tegen de krib gooien. Eerder dit jaar ging de Axel- se scholengemeenschap De Weistede teloor, omdat het Zeldenrustcollege in Ter neuzen - en met name de stemgerechtigde docenten en hun aanhang in de vereni gingsraad van die school - een samenwerkingsverband blokkeerden. Ook de LBO- scholengemeenschap De Leeuwtjes in Terneuzen kan binnen twee jaar de deuren volledig sluiten, omdat niet aangehaakt kon worden bij Petrus Hondius (Mavo-Havo -VWO), De Vaart (LBO), Zel- denrust en De Steelant in Terneuzen. Ook bij deze fu siebesprekingen speelde het lot van het lerarenkorps een belangrijke rol.. Door toe doen van b en w van Terneu zen kon gelukkig het onder wijs aan leerplichtige alloch tone kinderen aan De Leeuwtjes nog een jaar ver lengd worden. Bestuurders - op provinciaal en lokaal niveau - moeten machteloos toezien hoe de schaalvergrotingsoperaties in het onderwijs lukken en mislukken. In het laatste ge val kunnen bestuurders slechts bemiddelen als de autonome schoolbesturen hun hulp inroepen. Als dit gebeurt kan het nog wat op leveren. getuige de Zeeuws vlaamse ROC-perikelen. Blijft het - zoals nu in Hulst het geval is - rommelen en worden kinderen hiervan de dupe. dan zou de onderwijs inspectie het oor eens te luis ter moeten leggen. Docenten die. koste wat kost. maatschappelijke ont wikkelingen willen frustre ren doen er goed aan hun oude studieboeken nog eens voor de dag te halen. Dan kunnen zij zich er nog eens van vergewissen of ze wel het juiste beroep hebben geko zen. C door Fred van Garderen De PTT onderzoekt of het de incasso van de omroepbij dragen kan afstoten. Nu de PTT op eigen benen staat (als Ko ninklijke Nederlandse PTT) is het niet langer vanzelfsprekend dat het bedrijf de omroepbij dragen int. De PTT bekijkt nu of de Dienst Omroepbijdragen als onafhankelijk instituut kan functioneren. „Het innen van omroepbijdra gen is voor ons een wezens vreemde activiteit geworden. Vroeger, toen wij en de omroep nog onder hetzelfde ministerie vielen, was het geen probleem, maar nu we op ons zelf staan, is het wat minder vanzelfspre kend", zegt PTT-woordvoerder Gertjan Versteeg. „Op dit mo ment verkennen we de mogelijk heden". In het buitenland wordt de in ning deels door de PTT (Fin land, Engeland. Belgie. Ierland, Oostenrijk en Portugal) en deels door de publieke omroepen (Noorwegen, Denemarken. Zwe den en Duitsland) zelf gedaan. De Europese Commissie hamei np er de laatste jaren steeds me op dat de PTT's hun reguleren* en dienstverlenende functii rh moeten scheiden. Dat kan bei< bet kenen dat de PTT's steeds mif d der vaak de omroepbijdrage" zullen innen. Versteeg verwacht niet dat publieke omroep in Nederlaü ib de taak van de PTT zal overn men. „Op de Dienst Omroepb dragen werken honderden ma sen die precies weten hoe atë functioneert. Het lijkt me onzu nig om die dienst op te heffen e bij de omroep een nieuwe dier. |C[ in testellen. Het lijkt me dan» logischer dat de Dienst Omroe bijdragen als onafhankelijk i £±j cassobureau in opdracht va het ministerie van WVC zij werkzaamheden kan verrichte ixii Maar andere vormen zijn <x s' mogelijk. Welke? Ik zou het na j weten. Het onderzoek is nog een pril stadium. Slechts -- kans is aanwezig dat de PTT p zijnertijd de Dienst Omroeph I dragen gaat afstoten. En als 1* al zo is. kan het nog wel jarenri; ren voor het zover is".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 4