Felle ruzies in Russische politiek PZC Maij-Weggen roept vervoer op naar Europees Hof te stappen PZC Libanon verbiedt hulp Palestijnen 'anic eist annulering erkiezingen Servië 'Ti Aanval op Fransen in Somalië commentaar Luchtramp op Faro Kiezen in Joegoslavië binnen- en buitenland Hoogspanning rond Kremlin in verband met kabinetscrisis onden houdt teer besluit IDTV tegen Voor veel bedrijfjes blijft een diploma nodig DINSDAG 22 DECEMBER 1992 n onze correspondent 7.04 )ndi ■os* OSKOU - De strakgespannen £et( juwen van Russische politici eigen het te begeven aan de oravond van, mogelijk ingrij- ide, wijzigingen in het Russi- ie kabinet. Ruslands parle- ntsvoorzitter Roeslan Chas- elatov en president Jeltsins 3 nu iordvoerder Vjatjeslav Kosti- -n J v zijn in een openlijke oorlog ikkeld. De vice-voorzitter de Russische Centrale jik Valerian Koelikov kon- jt een geldzuivering aan. De ii ige vrouw in de Russische re- -oej ring. de radicale Ella Pamfi- sop ra van sociale zaken, dient N ar ontslag in. 3 10 pikante rel tussen Chasboe- gr0 ov en Kostikov werd maan- icoi g ingeleid met een keiharde rklaring van de presidentiële k Oordvoerder. Kostikov had getuigen gehoord', dat fcasboelatov hem bedreigd 'e^b d. ..Als de woordvoerder het agt me ergens van te beschui ten. wordt hij eruit gegooid en [eruimd", zou Chasboelatov dens een gesprek hebben ge- 23 ;d. itikov vatte dit op als „een mefcstig dreigement om af te re- ïrnl nen met een regeringsfunctio- ris". Hij heeft 'de president en bevoegde organen' erover in- licht. Volgens Kostikov ont- lt Chasboelatovs dreigement reui ieuwe trekken van zijn karak- .0.4 O08 OM ter, grenzend aan een criminele wereldbeschouwing die onver enigbaar is met zijn hoge staats functie". Kostikov trekt meteen historische lessen: „Tijdens de Sovjet-periode grepen politici met zulke neigingen de macht. De gevolgen zijn bekend: massa -terreur, deportaties en Goelags (kampen)", aldus Kostikov. Chasboelatov liet via zijn woord voerder weten dat hij niets on- welgevoegelijks had gezegd. „Er is geen enkele sprake van be dreiging". aldus Chasboelatovs verklaring. Maar Kostikov liet weten dat hij bij zijn verklaring bleef. Staatsgreep g legering Taiwan k -eedt af Sch 50 4IPEH (RTR) - De regering w ji Taiwan van premier Hau il-tsun zal aftreden, zo heeft ce-premier Shih Chi-yang iJaandag verklaard. Het aftre- j n houdt verband met een ge- 2>elige klap die de regerende i uomintang-partij (KMT) za- rdag bij parlementsverkie- 00"' ngen moest incasseren. olgens Shin staat het nog niet ecies vast wanneer de regering vertrekken, hoewel het aftre- n van het kabinet zeker is. joewel de Nationalistische litel MT za erdag de eerste alge- n ene verkiezingen in meer dan jaar won, behaalde de partij ageiel minder stemmen dan zij uw id verwacht. De Nationalisten onnen met 61,6 procent van de emmen in totaal 96 van de 161 tels in de Wetgevende Yuan. Het incident is meer dan een uit de hand gelopen woordenstrijd. Jeltsin zelf heeft Chasboelatov en het parlement van een 'slui pende staatsgreep' beschuldigd. De radicale vleugel van het kabi net maakt er geen geheim van de 50-jarige parlementsvoorzitter te beschouwen als een machts wellusteling. Maar inmiddels hebben de meest fanatieke Chasboelatov- tegenstanders hun politieke posten al moeten verlaten. Me dia-minister Poltoranin, Jeltsin -adviseur Boerboelis en, maan dag, minister van sociale zaken Pamfïlova zijn van het toneel verdwenen. Pamfïlova diende zelf haar ontslag in en wenste geen commentaar te leveren. Vorige maand beschuldigde zij Chasboelatov van frauduleuze handelingen met het staatspen sioenfonds. Pamfilova heeft zich ook altijd fel afgezet tegen privileges voor parlementsleden. Op de dag van haar ontslag stemden de parle mentariërs in besloten zitting massaal voor een regeling die hen in staat stelt hun tweede wo ning in Moskou voor een habbe- krats (tussen de 150 en 700 gul den) te kopen. Op de Moskouse woningmarkt doet een goed ge situeerde twee-kamerflat al gauw tachtigduizend gulden. Volgens Valerian Koelikov, vice -president van de centrale bank, zal er duizend miljard roebel (on geveer 4 miljard gulden) in de economie worden gepompt. Ook kondigde hij aan dat Rusland klaar is voor de introductie van de eigen roebel. Koelikov liet verder weten dat het kabinet-Gaidar zich teveel de wet had laten voorschrijven door het Internationaal Mone tair Fonds. SLGRADO (AFP/RTR) - De emier van Joegoslavië (Ser- e en Montenegro), Milan Pa- c, heeft maandag gezegd dat annulering van de presi- :ntsverkiezingen van zondag eisen. Binnen 90 dagen zou- m de burgers opnieuw naar de embus moeten. Servische verkiezingscom- issie had tevoren - toen slechts lim tien procent van de stem- len was geteld - bekendge- aakt dat president Milosevic beslissende" voorsprong ad genomen op Panic. Milose- c kwam na telling van ruim 10 ocent van de stemmen vol- ïns de commissie op 53,59 pro- an onze correspondent ay. RUSSEL - Philips zal op z'n raegst volgend jaar maart we- tn of er EG-steun beschikbaar omt om de invoering van DTV te stimuleren. Ook de mi sters van buitenlandse zaken in de Gemeenschap slaagden maandag in Brussel niet it Britse verzet tegen deze sub- 00 die te breken. Eerder waren ministers van telecommuni- itiezaken door het Britse veto et uit de HDTV-ruzie geko- len. IfEG-landen hebben, maandag mieuw een - ongebruikelijke - irklaring uitgegeven waaruit ijkt dat ze genoeg hebben van „voortdurende oppositie" an de Britten. remier Lubbers en voorzitter •elors van de Europese Com- hebben de afgelopen eek tevergeefs grote druk op onden uitgeoefend om het veto an tafel te halen. Minister Maij feggen zei maandag haar hoop zetten op Denemarken, dat op euwjaarsdag het roulerend JG-voorzitterschap overneemt 0 Sn de Britten. Die hebben voor _J laart een vergadering over de aak uitgeschreven. td hüips en Thompson zitten ringend verlegen om steun bij introductie van HDTV. de 'herpe televisie die films op loscoopformaat toont. Kabel- ^t)loitanten en programmama rs moeten bereid gevonden irden met de nieuwe stan- -U aard te gaan werken. De Euro- f' ise Commissie wil daarvoor de tonende vijf jaar twee miljard ilden Uittrekken. De Britten rezen dat de HDTV-technolo- over een paar jaar al achter- iald is door digitale TV. en voe- 'H daarom niets voor de subsi- Palestijnse gedeporteerden hurken op de weg terwijl granaten inslaan tijdens de beschieting door het Zuidlibanese leger, foto AFP BAYRUT (RTR) - De Libanese premier Rafik al-Hariri heeft maandag hulpverleningsorganisaties meegedeeld dat ze niet langer noodhulp kunnen geven aan de 415 verbannen Palestij nen, die momenteel in het niemandsland tussen Israël en Liba non verblijven. Franke de Jonge, coördinator van de hulporganisatie van de Ver enigde Naties, UNWRA, zei na afloop van een gesprek met Hariri dat de premier had gezegd dat „de regering heeft besloten geen enkele organisatie, nationaal noch internationaal, de gelegen heid te geven deze mensen enige steun vanuit Libanese kant te geven." Vanuit Israëlische militaire bron is vernomen dat militairen ge wapend met knuppels klaar staan om de gedeporteerde Palestij nen terug te drijven als zij proberen de Israëlische grens te over schrijden. Helikopters zouden deze speciale eenheid onmiddel lijk naar het gebied kunnen brengen. „Dit is om te voorkomen dat het Zuidlibanese leger op de mensen gaat schieten", aldus een anonieme zegsman. Een militaire woordvoerder in Jeruzalem heeft toegegeven dat het pro-Israëlische Zuidlibanese leger (SLA) op de Palestijnen heeft geschoten toen ze het grensgebied naderden. Drie Palestij nen zijn bij deze beschieting gewond geraakt, van wie een ern stig. Premier Yitzhak Rabin zei maandag geen medelijden te hebben met de verbannen Palestijnen. In een toespraak voor het parle ment verwierp hij de kritiek uit het buitenland. Hij zag de con frontatie van maandag als een propagandastrijd. Het Israëlische Hooggerechtshof heeft opnieuw zijn uitspraak over het verzoek om de uitwijzing ongedaan te maken uitgesteld. Het hof zal vandaag zijn beraadslagingen voortzettën. cent. Panic op slechts 36,31 pro cent. Panic zei in een interview met het onafhankelijke tv-station Studio B dat er „nieuwe verkie zingen moeten komen onder ab soluut internationaal toezicht en met een vrije televisie". „De verkiezingscampagne was een ramp. Ik kon me maar een paar uur presenteren en had geen toe gang tot de officiële tv. Het min ste dat men kan zeggen is dat de verkiezingen illegaal warén. De 119 waarnemers van de CVSE (de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa), verwachten dat door fraude een afwijking van 5 tot 10 procent in de einduitlsag sluipt. Westelijke diplomaten begon nen maandag achterdocht te ui ten over de verkiezingsprocedu res gezin het trage tempo van het tellen van de stemmen. In Belgrado waren maandag slechts vier van de 16 districten rond. terwijl afgelegen platte landsdistricten waar Milosevic sterk is al direct een uitlag had den. Britse internationale waar nemers zeiden maandag in een eerste verslag dat grote aantal len mensen van kieslijsten wa ren weggelaten en dat geheim stemmen in sommige delen van het land onmogelijk bleek. Vol gens hen zijn ook de media voo ringenomen tegen Panic ge weest. Intussen werd maandag de luchtbrug op Sarajevo werd na 21 dagen hervat. In de al maan den door Serviërs belegerde stad beginnen oude. zieke of ge wonde dan wel door honger uit geputte mensen nu te sterven als gevolg van de winterkou. Nederlandse hulp bereikt Kurden in Irak ROTTERDAM (ANP) - Vier Ne derlandse hulporganisaties zijn erin geslaagd vijftig vrachtwa gens met voedsel uit Turkije naar Iraaks Kurdistan te leiden. Dat heeft een van de vier orga nisaties, de rooms-katholieke medische organisatie Memisa, meegedeeld. k. v Somalische arabeiders bezig met het lossen van de enorme balen rijst, die door Franse kinderen zijn geschonken. Ook gisteren ging het werk in de ruimen van het Franse schip in de haven van Mogadishu door. foto AFP MOGADISHU - Franse troepen zijn voor het eerst na hun aankomst in Somalië aangeval len bij de stad Baidoa. Leden van een ongeregelde militie reden met een pick up-wagen in op een Franse waarne- merspost. De woordvoerder deelde mee dat de wagen tot stilstand werd gebracht. Ameri kaanse helikopters ontdekten later drie ge wonde Somaliers die kennelijk door hun met gezellen op de vlucht zijn achtergelaten. De drie waren bewapend met kalasjnikov-machi- negweren. Ze zijn inmiddels naar het zieken huis overgebracht. In Mugadishu leek de afge lopen dagen de spanningen weer op te lopen. Hulporganisaties maakten steeds geregelder melding van gevechten langs de Groene Lijn, die de stad in tweeën deelt. Minister beschaamd over EG-geruzie rond ritvergunningen van onze correspondent BRUSSEL - „Als ik directeur zou zijn van een flink transport bedrijf. zou ik nu een proces aanspannen". Zo reageerde mi nister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat maandag in Brus sel, nadat een EG-akkoord over ritvergunningen voor vracht- MOLENWATER 137 MIDDELBURG daax vind je xweet 4wa£iteil wagens weer niet haalbaar bleek. De huidige regeling loopt op 1 januari af. Minister Maij-Weggen zei zich 'te schamen' dat. de EG-minis- ters voor transport er niet zijn uitgekomen De bedoeling is om het aantal bestaande ritvergun ningen in de komende jaren fors uit te breiden. Uiteindelijk zou er dan een geheel vrije vervoers markt in de EG moeten ont staan. De Benelux. Denemar ken, Ierland en Griekenland streven naar 1996, de overige EG -landen naar 1998 of 1999. Volgens Maij-Weggen is het „de moeite waard" om naar de rech ter te stappen. Enkele weken ge leden beloofde ze al dat trans portbedrijven die de zaak bij het Europese Hof in Luxemburg wil len aankaarten, op bijstand kun nen rekenen van de regeringen van de drie Benelux-landen. Die hebben de zogeheten 'cabotage' onderling al vrijgemaakt. Als een Nederlandse vrachtvervoer der iets in Brussel moet afleve ren, mag hij zonder speciale ver gunning op de terugweg een (Belgische) vracht meenemen naar bijvoorbeeld Antwerpen. Vignet Behalve de cabotage kwam ook het zogeheten Eurovignet geen stap verder. Het Eurovignet is een tegemoetkoming aan Duits land dat eenzijdig een snelweg vignet voor vrachtwagens wil om uit de opbrengsten daarvan het ouderhoud van de wegen te betalen. Inkomsten uit een Eu rovignet. dat meerdere landen zouden kunnen invoeren, zou den in Brussel moeten worden verdeeld over de lidstaten. Terwijl Duitsland zich langzaam Tïï. DEN HAAG (ANP) - De versoe peling van de vestigingswetge ving zoals die minister Andries- sen van economische zaken voor ogen staat, betekent dat ook in de toekomst veel onder nemers een soort midden standsdiploma nodig zullen hebben. De bewindsman wilde aanvankelijk de vestigingsei sen afschaffen in ongeveer tach tig branches. Na kritiek van or ganisaties van ondernemers is dat teruggebracht naar onge veer vijftig, zo blijkt uit een brief aan de Tweede Kamer. Voor detailhandel blijft, evenals in het oorspronkelijke plan. een middenstandsdiploma nodig. Veel ambachtelijke branches blijken niet los te zien van detail handel en dat verklaart de ver mindering van tachtig naar vijf tig. Nu vallen ongeveer 288.000 van de ongeveer vierhonderddui zend kleine ondernemers onder de vestigingswetgeving. Van deze groep blijven er onge veer 205 000 vergunningplichtig. zo schrijft Andriessen aan de Tweede Kamer. Het vliegongeluk met een DC-10 van Martin Air op de luchthaven van Faro heeft voor Neder- I land het aantal rampen in het verkeer dit jaar tot een griezelige recordhoogte opgevoerd Na de crash van een vrachtvliegtuig van de Israëlische maatschappij El Al in de Bijlmermeer en de ontsporing van een trein bij Hoofddorp zijn in korte tijd opnieuw vele tientallen mensen in één klap omgekomen en gewond als gevolg van een afschu welijk incident, waarvan de oorzaak nog moeilijk exact is vast te stellen. Het begin van de kerstvakantie heeft gisteren veel Nederlanders in rouw gedompeld, bij veel anderen grote ellende gebracht. Voor de derde achtereenvolgende keer in enkele maanden beleefde ons land weer zo'n dag van angst en grote onzekerheid bij velen over het lot van familieleden, vrienden en bekenden. Het brandende toestel op de lan dingsbaan van het Portugese vliegveld riep herinneringen op aan soortgelijke taferelen bij de grootste vliegramp uit de geschiedenis van de luchtvaart op Tenerife in 1977 Toen vie len bijna zeshonderd doden, ook bijna allemaal vakantiegan gers. bij een botsing tussen twee Boeings, waaronder een jumbo van de KLM. Ook toen waren er. net als nu. veel vra gen over de juiste toedracht van het ongeluk. Ze zijn destijds niet allemaal afdoende beantwoord Het onderzoek naar wat er gisteren vlak boven en op de luchthaven van Faro in slechte weersomstandigheden misging, zal pas goed op gang kunnen komen zodra de eerste hulpverlening aan de slachtoffers van deze vliegramp is afge rond. Het is van het grootste belang dat een grondige analyse wordt gemaakt van de omstandigheden die tot deze lucht ramp hebben geleid Daarbij is een goede samenwerking tussen de Portugese en de Nederlandse autoriteiten nodig en is onafhankelijke deskundigheid vereist. De veiligheid van het luchtverkeer is immers gediend met maatregelen, die stoelen op praktijkervaringen. Of het nu gaat om de techni sche kwaliteit van het vliegend materieel, om de kundigheid en de juiste beslissingen op het juiste moment van de beman ning. om een sluitende communicatie en informatievoorzie ning met de verkeersleiding op het bewuste vliegveld, of om invloeden van buitenaf. Het is wrang om vast te stellen, maar luchtrampen als deze brengen soms aan het licht dat ze te wijten zijn aan een samenloop van omstandigheden, die zich nog nooit eerder had voorgedaan en dus nog geen praktijker varing was. Opheldering van wat er gisteren met de DC-10 op Faro is gebeurd moet daarom hoge prioriteit krijgen. De verkiezingen in Servië en Montenegro (de twee repu blieken die zichzelf als de erfgenamen van Joegoslavië beschouwen) zijn verre van vlekkeloos verlopen. Kiezers en internationale waarnemers hebben op mime schaal onregel matigheden geconstateerd en dat maakt de uitslag onbe trouwbaar. Er zaten trouwens van het begin af zeer bedenke lijke kanten aan deze stembus voor een nieuwe president. Al in de campagne was het een bijzonder ongelijke strijd tussen de zittende president, Slobodan Milosevic en zijn rivaal, Mi lan Panic, een succesvolle zakenman die uit Amerika naar zijn land terugkeerde en daar sinds kort als premier van het nieuwe Joegoslavië de oppositie aanvoert. Milosevic, de ij zervreter uit de school van het ouderwetse communisme en nu met zijn agressief nationalisme algemeen beschouwd als de aanstichter van de oorlog in Bosnië, had het hele propa- ganda-apparaat van de staatstelevisie in handen. Bij Panic, die eerst nog als kandidaat van de stembus werd uitgesloten, bleven de camera's weg wanneer hij op tournee ging. Het hele circus van deze stembus vol fraude zou nog als onbetekenend kunnen worden afgedaan, wanneer de keus van de Serviërs en Montenegrijnen voor een nieuwe president niet zo was be last als een keus tussen oorlog en vrede. De beduimelde uit komst toont alleen maar aan dat de kiezers in dit deel van het voormalig Joegoslavië helemaal geen keus hadden; ze zijn door Milosevic misbruikt als materiaal om mee te manipule ren. vdM. Muiterij en plunderingen in Zaïre Het Afrikaanse land is in de afge lopen jaren van de ene politieke crisis in de andere beland sinds president Mobutu Sese Seko zich heeft gekeerd tegen demo cratische hervormingen. Vrijdag kwamen in Kinshasa drie men sen om bij demonstraties. Uit militaire bron is vernomen dat de legerleiding zich beraad over stappen. De gemiddelde militair in Zaïre wordt zeer slecht betaald en knjgt soms in het geheel geen geld. KINSHASA (RTR) - Het Zaï rese leger is in de stad Kisan gani, in centraal-Zaïre, aan het muiten geslagen. Zij hebben de stad geplunderd en de regionale gouverneur gearresteerd. Staf medewerkers van buitenlandse bedrijven zijn naar Kinshasa geevacueerd. Kisangani, vroeger bekend als Stanleyville, is een van de ste den die vorig jaar september ook al werd getroffen door plunde rende militairen. maar zeker bij het Eurovignet lijkt neer te leggen, trapte Enge land maandag op de rem. Maij- Weggen noemde de Britse op stelling „nog hardnekkiger dan de Duitse". De Britten lijken „een zeker heldendom" te vin den in het tegenhouden van Eu ropese beslissingen, aldus de mi nister. Overigens heeft de Duitse minis ter van verkeer Krause laten doorschemeren een tolvignet als een overgangsmaatregel te zien. Zowel in Duitsland als in Enge land worden volgens Maij-Weg gen diepgaande studies verricht naar het zogeheten rekeningrij den, die haar ministerie enkele jaren geleden al uitvoerde. „Het departement is zijn tijd enigs zins vooruit geweest." consta teerde de minister. „Het idee be gint wortel te schieten op Euro pese schaal". Directie K. Scherphuis. W F de Pagter en F. van de Velde Hoofdredactie M P Dieleman, algemeen hoofdredacteur, C van der Maas. hoofdredacteur commentaar: A L Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Tel 01184-84000 Servicepunt Boekhandel Bikker. Waistraat 94 Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg Tel 01180-81000. Goes Grote Markt 2. 4461 AJ Goes Tel 01100-31800. Terneuzen Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen Tel 01150-94457 Hulst: Servicepunt: Boekhandel Duerinck. Gentsestraat 12. Tel 01140-14058 Axel Nassaustraat 15. 4571 BK Axel Tel 01155-8000 Zierikzee Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel 01110-15380 Opening kantoren Maandag tm vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur Centrale redactie Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000: Redactiefax01184-70102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden. zaterdags tot 14.00 uur op de kantoren door de klacht in te soreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur: Tel 01184-84000 Fax 01184-70100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 82.75. automatische afschrijving 82.00. franco per post 105.00; per maand 29.00. automatische afschrijving 28.50; jaarabonnement 320.00. automatische afschrijving 319.00; jaarabonnement franco per post 405.00. losse nummers maandag t m vrijdag 1.45, zaterdag 1.85 p.st.. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr. 3754316 l.n.v. PZC ab rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 156 cent per mm; mimmumpnjs per advertentie 23,40. ingezonden mededelingen 2.5 x tanef Voor brieven bureau van dit blad 5.50 meer. Volledige tarieven met contractpnjzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 3