Reddingsplan voor ziekenhuis Roompot telt 350.000 gasten Geen apart parkeertarief Gedeputeerde op bres voor archeologische collectie Kerstbasketbaltoernooi Lasten lager bij andere regeling van de kustlijn Slachtofferhulp geeft boekje met nuttig tips uit Verzekeraars denken aan verhoging tarieven in regio E van onze verslaggever OOSTBURG - Het Algemeen Ziekenfonds voor West-Bra bant en Zeeuwsch-Vlaanderen (AZWZ) en de Zeeuwse particu liere zorgverzekeraars werken aan een reddingsplan voor het Antoniusziekenhuis in Oost- burg. De verzekeraars willen de tarieven van de ziekenhuis- groep Zeeuwsch-Vlaanderen verhogen, teneinde een afbouw van de voorzieningen in het An- tonius te voorkomen. Daar naast moet voorde Zeeuws-Vla mingen op korte termijn de mo gelijkheid worden geschapen om voor alle gewenste specia lismen desgewenst uit te wij ken naar de academische zie kenhuizen in Brugge en Gent. Sluiskil heeft een levende kerststal SLUISKIL - Wethouder W. de Zeeuw van Terneuzen en voor zitter A. de Bruijne van de On dernemersvereniging Samen Sterk 'openden' maandagavond de levende kerststal op het ter rein bij het Meulengat in Sluis kil. De Zeeuw: „Wederom een leuk initiatief van de Sluiskilse middenstand in samenwerking met de stichting Gildefeesten. Het wordt ongetwijfeld een trekpleister de komende dagen voor jong en oud." Leden van het jeugdcabaret Het Talent voerden vervolgens een kort kerstverhaal op, wat de aanwezigen in deze sfeer tot ont roering wist te brengen Woens dagmiddag om 14.30 uur brengt Het Talent dit kerstverhaal nog maals voor de jeugd van Sluis kil. 's avonds doen zij dit nog eens over voor de ouderen. De 'levende kerststal' blijft de ge hele week te bezichtigen. Kerstlichtjes vernield AXEL - In de Noordstraat in Axel werd de kerstverlichting van M. L. gedeeltelijk vernield en gestolen. Hoewel de verlich ting op een hoogte van vier me ter was opgehangen, slaagdè(n) de daderis) er toch in de versie ring naar beneden te halen. De zorgverzekeraars en de pro vincie hebben verontrust gerea geerd op het strategisch beleids plan van de Ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen. Ze vre zen dat de door de groep aange kondigde reorganisatie uitein delijk sluiting van het Antonius ziekenhuis tot gevolg heeft, zo zei AZWZ-directeur C. Wellhü- ner maandag. Een tariefsverhoging is volgens Wellhuner een goede tussenop lossing om meer geld in het laad- je van de ziekenhuisgroep te brengen en een afbouw- van het voorzieningenpakket van het Antonius te voorkomen. „Wan neer wordt begonnen met het af romen van voorzieningen, dan is dat het begin van het einde. Iets weer opbouwen wat eerder is af gebouwd. is altijd moeilijker dan er voor zorgen dat het huidige ni veau gehandhaafd blijft. Slagen we in onze opzet, dan is het zaak een structurele oplossing te zoe ken. Want we kunnen natuurlijk met iedere keer een zak geld op tafel zetten", aldus Wellhüner. Netwerk Een dergelijk einddoel is vol gens de AZWZ-directeur een 'zorgnetwerk' tussen Terneuzen. Oostburg. Brugge en Gent. De Belgische ziekenhuizen moeten in de opzet van de Nederlandse zorgverzekeraars een soort 'stand-by functie' gaan vertol ken. Zeeuws-Vlamingen die mo menteel een beroep willen doen op de Belgische specialisten, krijgen zo'n consult alleen ver goed wanneer de betreffende deskundigheid niet in Zeeland en West-Brabant aanwezig is. In de nieuwe situatie zou die beper king overboord worden gegooid. ellhüner verwacht niet dat de Zeeuws-Vlamingen na invoering van de ruimere regeling massaal zullen kiezen voor de Belgische hospitaals. „Mensen kiezen voor kwaliteit. En als die kwaliteit in Terneuzen of Oostburg aanwe zig is, dan hoef je het toch niet verder te zoeken." Of de opzet van het ziekefonds en de particuliere verzekeraars kans van slagen maakt, is afhan kelijk van het ministerie van volksgezondheid en het Cen traal Orgaan Tarieven Gezond heidszorg (COTG). Beide instan ties moeten hun goedkeuring ge ven aan het plan. Wellhüner ver wacht begin volgend jaar uit sluitsel te krijgen. De medische staf van de zieken huisgroep staat geserveerd te genover de ideeën van de zorg verzekeraars. De specialisten waren uit het oogpunt van 'effi ciency' juist ingenomen met het strategisch beleidsplan van de ziekenhuisdirectie Na centrali satie van operaties buiten kan tooruren in Terneuzen en het op heffen van de specialistische verloskunde in het Antoniuszie kenhuis hoeven de medici im mers minder vaak heen en weer te rijden tussen Oostburg en de Scheldestad. Vice-voorzitter Jvan der Knaap van de medische staf wilde giste ren nog niet reageren op de voor zet van de zorgverzekeraars „Wij wachten hun plan af. Hoe ons aandeel daarin kan worden ingevuld, is een probleem vooi later", aldus Van der Knaap. Bedrijfsleider P. Hamelink (r) van de Roompot nodigt de 350.000ste bezoeker Adriénne Colsen (1), haar tweelingzuster Mireille en moeder Margot uit om het zwemparadijs te betreden. foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster KAMPERLAND - De 20-jarige Adriënne Colson uit Maastricht kreeg maandagmorgen een royale bos bloemen van bedrijfslei der P. Hamelink van zwemparadijs de Roompot bij Kamper land. Adriénne is de 350.000-ste bezoeker van het zwembad. Met haar tweelingzus Mireille en moeder Margot kwam ze, na een winterse strandwandeling, even genieten van meer tropische temperaturen. De Roompot heeft in andere jaren wel grotere bezoekersaantal len genoteerd, maar de concurrentie in Domburg, Goes en an dere plaatsen trekt vooral - betalende - dagjesmensen weg. Daartegenover, meldde Hamelink tevreden, staan meer ver- blij fsgasten; mensen die in een van de bungalows logeren en gra tis van het zwembad gebruik maken. Slechte tijden zijn het nog niet voor De Roompot. Hamelink vertelde dat het bedrijf in 1993 zes ton gaat investeren in 'verluxing' van het bad. Het grootste deel van de investering wordt gestoken in een Japans ingerichte hoek. De familie Colson vierde met een weekje aan de Zeeuwse kust de zilveren bruiloft van de ouders. Ze mogen het feest komend voor jaar nog een keertje overdoen. Hamelink overhandigde Adriënne Colson een cheque voor een gratis verblijf van enkele dagen. van onze verslaggever AARDENBURG - Gedeputeer de G. de Vries-Hommes (cul tuur) gaal 'in de slag' met de rijksdienst voor oudheidkun dig bodemonderzoek in Amers foort. Inzet is het behoud van de archeologische collectie in het Aardenburgse gemeentemu seum. Aardenburg zonder mu seum kan niet, zei De Vries maandag op een bijeenkomst in het gemeentehuis van de Kik- kerstad. „Aardenburg is een stad die van oorsprong geldt als de bakermat van Zeeuwsch-Vlaanderen. Het zou een schande zijn als juist daar geen mogelijkheid meer is om de overblijfselen van de oude Romeinse nederzetting aan het publiek te tonen. Het zou onze eer te na gaan als wij niet in staat zouden zijn dit cultureel erfgoed voor de volgende generaties in stand te houden. ïk hoop ook dat de gemeenteraad dit woens dag zal inzien Van mijn kant zal ik in de slag gaan met Amers foort om hun belangstelling voor de Aardenburgse collectie weer wat te vergoten", aldus de gede puteerde. De cultuurbestuurders van Zee land en Noord-Brabant werken aan een plan om de oudheidkun dige speurtochten in het verle den van beide provincies meer vorm te geven. De samenwer king moet een uitvoeriger ar cheologisch opgravingsbeleid mogelijk maken. De Vries ver wacht in de eerste helft van vol gend jaar duidelijkheid of de op zet kans van slagen maakt. Bezuinigen Burgemeester E. F. Jongmans benadrukte gisteren nog eens dat hem er alles aan is gelegen de collectie voor Aardenburg te behouden. Door de penibele fi nanciële situatie waarin de ge meente verkeert, staat het voortbestaan van het museum op het spel. Burgemeester en wethouders willen daarom dras- Een illustratie van Joop van Dale in de bundel oeroude vertellin gen uit en rond Aardenburg, waarvan maandag het eerste exem plaar ;>verft'aangeboden aan gedeputeerde G. de Vries-Hommes. foto Camile Schelstraete tisch bezuinigen op de exploita tiekosten. „Het laatste wat wij als college wülen is het museum sluiten. Vandaar dat de provin cie zeker een verzoek van onze kant kan verwachten voor een bijdrage. De collectie is per slot van rekening rijkseigendom. Al le verantwoordelijke overheden hebben dus zorg voor de spul letjes", aldus Jongmans. De ge meenteraad beslist morgen (woensdag) in de begrotingsver gadering over de toekomst van het museum. De Vries nam gisteren het eerste exemplaar in ontvangst van een bundel oeroude vertellingen uit en rond Aardenburg. Het in to taal zestig pagina's dikke boekje bevat negen verhalen en is uit voerig gelardeerd met tekenin gen van de Oostburgse kunste naar Joop van Dale. Het werk is tot stand gekomen op initiatief van de museum commissie. Op verzoek van drukkerij Durenkamp verzamel de de commissie de legendes, die 12 september september cen traal stonden tijdens de open monumentendag in Aarden burg. Durenkamp heeft de ver halen gebundeld als geschenk voor zakenrelaties. Tweehon derdvijftig exxra exemplaren zijn te koop aan de balies van het gemeentehuis en het museum. Man gewond bij brand in caravan Hulst HULST - Oververhitting van een pan met frituurvet was maandag omstreeks 16.45 uur de oorzaak van een felle brand in een caravan op het woonwa gencentrum De Rape in Hulst. Hierbij liep de 48-jarige bewo ner G. N. brandwonden op aan beide handen en zijn gelaat. Hij werd voor behandeling per am bulance overgebracht naar het streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. Nadat N. de frituurpan op het gasfornuis had gezet, viel hq op de bank in slaap. Toen de man wakker werd, had het overver hitte vet inmiddels vlam gevat. N. heeft zelf nog getracht de brandende pan naar buiten te gooien en liep daarbij de ver wondingen op De brandweer van Hulst heeft de brand ge blust. De caravan kan als verlo ren worden beschouwd Het juis te schadebedrag is niet bekend. N. was niet tegen brand verze kerd. van een medewerkster TERNEUZEN - Tijdens het jaarlijkse kerstbasketbaltoer nooi voor Zeeuws-Vlaamse scholen voor voortgezet onder wijs was maandag het Terneu- zense Zeldenrustcollege opper machtig. Met maar liefst dertig teams wist het Zeldenrustcol lege in drie categorieën als win naar uit de bus te komen. In de vierde categorie echter was de MTS/MEAO uit Terneuzen het sterkste. Kerstkoopavonden - In Axel worden deze week twee ex tra kerstkoopavonden gehou den. Vandaag, dinsdag, en woensdag kan er worden gewin keld tot negen uur 's avonds. Auto duikt in Hulster vest HULST - De Hulstenaar S. P. miste zaterdagmorgen vroeg met zijn personenauto op de Van Maelstedeweg een bocht in de weg en belandde daardoor via de berm in de Buitenvest. Bij nadere controle bleek dat P te diep in het glaasje had geke ken. De ademanalyse gaf 535 ugl. aan, hoewel slechts 220 ugl. is toegestaan. Met een proces verbaal en een rijverbod van vijf uur op zak mocht P. het politie bureau verlaten. De auto werd bij de duik in het water behoor lijk beschadigd. De bestuurder liep een nat pak op. De meisjesafdeling tot en met veertien jaar was in de sporthal het Zwaantje een Zeldenrust-on- deronsje. Zeldenrust 4 won de fi nale met 4-2 van Zeldenrust 5. terwijl ook bij de meisjes van vijftien jaar en ouder de Zelden- rust-dames oppermachtig wa ren. Zeldenrust 2 won de eind strijd overtuigend met 17-0 van Zeldenrust 3. Bij de jongens tot en met veer tien jaar werd het eerste team van Zeldenrust overtuigend eer ste. Ook de als tweede en derde Nieuwe prins carnaval in Clinge CLINGE - Carnavalsstichting De Kriekeputters in Clinge heeft zondagmiddag de nieuwe prins carnaval voor de komen de carnavalsdagen gepresen teerd. Jacques de Rooy zal de rol van Prins Kriek VII vertolken. Zondagmiddag had het Clingse Kriekeputtersgezelschap nog een bijzondere taak te verrich ten. Dit jaar bestaat de stich ting De Kriekeputters 25 jaar. Vanuit eamavalsoogpunt niet direct een jubileum, maar bin nen Clingse camavalskringen was men van mening dat dit feit niet zonder meer voorbij mocht gaan. Te meer daar één van de oprichters. Jo Verstraeten, nog steeds actief is binnen de Clingse stichting. Zondagmid dag trok het gehele Kriekeput tersgezelschap naar de woning geeindigde teams kwamen van het Zeldenrustcollege. Het eer ste team van de MTS/MEAO was de fortuinlijke winnaar in de oudste categorie bij de jongens. Zij eindigden voor Zeldenrust 2 en Jansenius 1 uit Hulst. Eindstand, meisjes tot en met veer tien jaar: 1 Zeldenrust 4. 2 Zelden rust 5.3 Zeldenrust 2 en Zeldenrust 7: meisjes vijftien jaar en ouder: 1 Zel denrust 2. 2 Zeldenrust 3. 3 Zelden rust 5; jongens tot en met veertien jaar: 1 Zeldenrust 1.2 Zeldenrust 9.3 Zeldenrust 5. jongens vijftien jaar en ouder: 1 MTS/MEAO 1. 2 Zeldenrust 2.3 Jansenius 1. van onze verslaggever OOSTBURG - De lasten van de Zeeuwse waterschappen kun nen omlaag als de rijksoverheid bereid is verder landinwaarts haar verantwoordelijkheid te nemen voor de kustverdediging en -aankleding. Volgens hoofd technische dienst J. Boekhout van Het Vrije van Sluis billijkt de grillige Zeeuwse kustlijn een andere benaderingswijze voor de financiering van verbete- ringswerken', zo zei hij maan dag op de algemene vergade ring van het waterschap in Oostburg. Nu de deltawerken zijn voltooid, beraden de overheden zich over een nieuw kustbeleid. Onder deel daarvan is het afschaffen van de kostenregeling 80 pro cent- rijk. tien procent provincie en tien procent waterschap. Daartoe wordt uitgegaan van een zogeheten basiskustlijn. Al le grondwerken aan de vooroe ver izeewaarts) komen volgens deze benadering voor rekening van het rijk. De strook tussen de basiskustlijn (ongeveer bepaald op de laagwaterlijni tot aan de duinvoet behoort in het beleids plan tot de verantwoordelijk heid van de waterschappen. Grillig De nieuwe regeling moet lande lijk worden toegepast. De Zeeuwse waterschappen stre ven evenwel naar een alternatie ve opzet. Boekhout: „De kustlijn in de provincie is niet te vergelij ken met die van Hoek van Hol land tot Den Helder. Hier heb je te maken met allerlei meertjes en inhammen. De kuststrook is veel grilliger. Daarom vinden wij dat de verantwoordelijkheid van de rijksoverheid in de Zeeuwse situatie niet kan op houden bij de basiskustlijn", al dus het hoofd technische dienst van Het Vrije van Sluis. van de jubilaris. Een totaal ver raste Jo Verstraeten mocht naast de vele felicitaties en lo vende woorden een horloge met inscriptie in ontvangst nemen. De carnavalsstichting is des tijds ontstaan op initiatief van leden van het Clingse feestco mité. Jo Verstraeten maakte de eerste jaren actief deel uit van de raad van elf. Momenteel is hij nog steeds een stuwende kracht, maar opereert nu alleen nog be stuurlijk in de Stichting De Kriekeputters. Na de huldiging van de jubilaris werd Prins Kriek VII samen met jeugdprins Davy Blommaert ge presenteerd aan het Clingse pu bliek. Dit gebeurde door middel van een korte kroegentocht langs alle Clingse café's. Naast de prins en de jeugdprins was de voltallige raad van elf aanwezig. Boekhout is lid van de pro ciale werkgroep die meehelp nieuwe beleidslijnen uit te ij pelen. De werkgroep heeft b: hoofddirectie van Rijksw; staat een voorstel ingediend de grens van de rijksverantw J" delijkheid op te trekken to 'basisduinvoetlijn'. ,Van net De algemene vergadering Het Vrije van Sluis beraafeta zich maandag voorafgaand veg de uiteenzetting van Boekl net over de vaststelling van nieuwe omslagverordening 1993. De verordening bep het belang (en de daaraan eel koppelde financiële bijdi ge] let lldi dat instanties en particulii hebben in de diverse beheer ken van het waterschap. |uiI groter het belang, hoe hoger er. tarief dat moet worden staan. en. [ui: ing up« ie ii leii Bezwaar De Stichting het Zeeuws schap en Staatsbosbeheer I ben bezwaar aangetekend t« jek de belangenzwaarte die Vrije van Sluis hen in de cept-verordening heeft tol deeld. In geval van een 'ge ïj belang' geldt een bijdrage va procent in de kosten. Is er s ke van een 'redelijk belang' pn geldt een tarief van 65 pro( Beide instanties vinden da[uj, slechts in geringe mate mee j fiteren van de werken van n„ waterschap. Het bezwaarschrift van Str bosbeheer werd niet-ontva lijk verklaard, omdat het te was ingediend. De algemene gadering nam eveneens voorstel van het dagelijks stuur over om de bezwaren het Zeeuws Landschap olui' grond te verklaren. Het voor dat deze instantie heeft bifSe werkzaamheden van het w|°or schap zijn groter dan gering, deelden de hoofdingelanden lu van onze verslaggever MIDDELBURG - De inwoners van Walcheren zullen hetzelfde tarief moeten betalen voor par keerterreinen langs de kust als vakantiegangers. C. Marijs, lid van het college van beheer van het wegschap, wilde zo moge lijk een aparte prijs voor de au tochtonen. De invoering van een speciaal tarief kost echter te veel geld. Marijs stelde eerder dit jaar de kwestie aan de orde naar aanlei ding van de verhoging van het parkeertarief van drie naar vijl' gulden in 1993. De Arnemuide- naar pleitte met het Middel burgse bestuurslid D. S. Goede- gebuure-Wondergem voor een lagere heffing voor inwoners van Walcheren. Het dagelijks be stuur beloofde dat uit te zoeken. Ing S. J. Lous, hoofd van de tech nische dienst van het wegschap, vertelde maandag dat hij de le verancier van parkeerappara- tuur heeft geraadpleegd. Dure apparatuur Om voor allochtonen en alle an dere regelmatige gebruikers van de parkeerterreinen een uitzon dering te maken, zou een kaart systeem ingevoerd moeten wor den. De nodige apparatuur is le verbaar. stelde Lous. maar is erg duur en bovendien weergevoe- lig, De machines die kaarten it. 1 zouden moeten lezen, zoiaa sterk te lijden krijgen onder en zeewind, zo vlak bij de Dat heeft het dagelijks bes doen besluiten alles bij heti te laten. Marijs had daar m dag vrede mee. Hij kwam ee tot zijn voorstel, omdat de it °3£ ners van Walcheren al via di meentelijke bijdragen aan wegschap meebetalen. De gezamenlijke gemeente 0cc bijdragen aan het wegsi ko gaan volgend jaar 59.000 gu B-if omhoog. Dat heeft te maken 4 periodieke salarisverhogiivp-, voor het wegschap-persoi J|, De stijging bedraagt meer drie procent, het percen waaraan het wegschap moet houden. De vertegen' digers van de gemeenten delburg en Vlissingen in he gemeen bestuur hielden aan vast. Zij stemden Wegschap-voorzitter mr van Putten wees hen erop di gemeenten wel de salarisvf gingen vergoed krijgen van Rijk. Het Vlissingse bestuu T. R. K. Meijers zei in rei daarop dat de rijksoverheid 0' de andere kant op gemee bezuinigt. Zijn standpunt niet gedeeld door vertegen^ digers van de Walcherse r 1111 landsgemeenten en het W schap Walcheren. Die hebbi ®r. het algemeen bestuur van wegschap een meerderheid. ide: van onze verslaggever SAS VAN GENT - Het Bureau Slachtofferhulp Zeeland heeft een informatieve brochure sa mengesteld die begin volgend jaar huis aan huis verspreid wordt. De brochure bevat nut tige tips voor mensen die het slachtoffer worden van een in braak, verkeersongeval of een andere situatie waarbij de poli tie meestal wordt ingeschakeld. „Veel mensen weten niet wat ze moeten doen als ze voorbeeld een aanrijding hebben gehad of de dupe zijn geworden van een roofoverval", zegt coördinatrice Hannah van der Starre van de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van het Bureau Slachtofferhulp. „Die personen zullen zeker baat hebben bij de lijst van hulpverle nende instanties en andere in formatie die we in de brochure hebben opgenomen." De uitgave van de brochure gaat het Bureau Slachtofferhulp een bescheiden winst opleveren. Een aantal bedrijven heeft na melijk advertentieruimte in het boekje gekocht. Dat positieve saldo is zeer welkom, want door de toename van het aantal hulp vragen gaat het uitvoen ^9 werk steeds meer in de papi ur lopen. Het tekort over 199;pe' draagt inmiddels 35.000 gul! er' Gedeputeerde staten hebbi j"f aangekondigd het Bk Slachtofferhulp Zeeland 10 1993 een eenmalige subsidie n& bijna 20.000 gulden te wille: ven. Zelf probeert het Bu !jc Slachtofferhulp de finan problemen te boven te koieli door zuinig met de centjes c gaan en door sponsoractie ,g ten te organiseren. Van der Starre: „In Zeeu» Vlaanderen hebben we op cember een sponsorstichtir. gericht die een giro-reke heeft geopend waarop we ?rl lende bedrijven een bijc kunnen storten. Dat is e niet het hele verhaal van stichting. Er zijn namelijk plannen om een sponsorloc houden en concerten en ar activiteiten te organiseren n geld opbrengen. Probleem echter dat het op touw t van al die evenementen eenvoudige taak is met he! dige kleine clubje. Mensej ook een steentje willen t gen zijn dus van harte wel! rde ;er biÊ 1» m Een moment tijdens de basketbalwedstrijd tussen de scholen Jansenius (wit shirt) en De Vaart. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 28