Zorg over integratiekans scholen Roompot telt 350.000 gasten Geen apart parkeertarief Zierikzee helpt vluchtelingen met 10.000 gulden Gedeputeerde op bres voor archeologische collectie Milieuvriendelijk herstel dijk bij Vrouwenpolder Bevolking Waar (F wil fietspad langs( Havenoordseweg ;üd Plannen voor bou\ grote windmolen in Oost-Souburg Wegschap gaat kleefkruid met infra-rood te lijf Geld probleem in St. Maartensdijk, St. Annaland en Scherpenisse k ,r efs van onze verslaggever SINT MAARTENSDIJK - Bin nen de gemeenteraad van Tho- len bestaat ongerustheid over de integratiekansen voor en kele basisscholen in Sint Maar tensdijk, Scherpenisse en Sint Annaland. De vrees bestaat dat er op korte termijn weinig van integratie komt daar de rijks overheid de geldkraan een stuk heeft dicht gedraaid. Integratie betekent het onder een dak brengen van verschillende af delingen van een basisschool. Op Tholen is dat alleen in deze drie dorpen nog niet bij alle on derwijsinstellingen gebeurd. In veel gevallen staat de kleuter school apart van het hoofdge bouw. De kwestie kwam maandag tij dens de raadsvergadering ter sprake bij een voorstel het mi nisterie van onderwijs en weten schappen te vragen weer onder- houdsvergoedingen te betalen voor de dependeces van drie scholen. Het gaat daarbij om De Juliana van Stolberg/Benjamin- school te Sint Maartensdijk, de Oosterscheldeschool te Scher penisse en de School met de Bij bel te Sint Annaland. De rijksoverheid stopte destijds de betalingen voor onderhoud in de hoop daarmee de integratie te versnellen. Die maatregel is nu voor een deel teruggedraaid omdat de overheid te weinig geld heeft om alle scholen te hel pen bij het onder één dak bren gen van het onderwijs. De raadsfracties zijn het erover eens dat de aanvraag voor on- derhoudssubsidies noodzakelijk is nu de financiële middelen ont breken om de bijgebouwen op te heffen. Maar RPF/GPV, PvdA en SGP vragen zich wel af wat eventuele toekenning van de subsidies betekent voor de kan sen om op redelijke termijn nog onderwijs te kunnen samenvoe gen. Wethouder J. Versluijs deelt de zorg van de fracties. „Het doel te integreren wordt zwaar geweld aangedaan door het herzien bezuinigingsbeleid van de rijksoverheid." Aan de schoolbesturen ligt het niet vol gens de wethouder. Die zien in tegratie wel zitten. De SGP wil niet dat Tholen de bouw mogelijk maakt van een nieuw clubhuis aan de Haven weg in Sint Annaland voor wa tersportvereniging Sint Anna land. Het dagelijks gemeentebe stuur wil de club helpen door de benodigde grond in erfpacht uit te geven. De SGP vreest dat de vereniging een horeca-voorzie- ning bouwt die gaat concurreren met bestaande gelegenheden in Sint-Annaland. Ook andere raadsfracties uitten gisteren be denkingen, maar zij stemden niet tegen. Wethouder J. van der Jagt antwoordde dat alleen le den, introducees en passanten welkom zijn in het clubgebouw. van onze verslaggever ZIERIKZEE - De gemeente raad van Zierikzee heeft maan dagavond tienduizend gulden beschikbaar gesteld voor hulp aan de opvang van ontheemden in het voormalig Joegoslavië. Het geld wordt besteed aan voorzieningen om de winter door te komen in het kamp Res- nik in de Kroatische stad Za greb, waar een kleine vijfdui zend mensen verblijven die zijn gevlucht uit Bosnië-Herzego- vina. Het voorstel kwam aan de orde bij de behandeling van de beste ding van een eenmalig voordeel uit de begroting van dit jaar. Be schikbaar was een bedrag van 378.150 gulden. Hiervan zou 289.000 gulden worden toege voegd aan de reserve 'voorgeno men kapitaalinvesteringen', maar op voorstel van PvdA'er drs G. H. Brand werd dat tien mille minder, ten gunste van het hulpproject. Naai' zijn zeggen moest het bedrag er snel komen. Wachten tot januari zou in zijn ogen funest zijn, omdat de win ter voor de deur staat en de vluchtelingen dreigen dood te vriezen. Het project is op touw gezet door het Nederlandse Rode Kruis en vergt in totaal 542.000 gulden. De stichting Vluchteling in Den Haag heeft al twee ton geleverd en een woningbouwvereniging uit Goes 15.000 gulden, zodat nog 327.000 moet worden ver gaard. Daarom heeft de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten haar leden geadviseerd als ze geld willen geven, dit te doen ten gunste van het kamp Resnik. Zij kunnen bijvoorbeeld een bedrag beschikbaar te stellen ter waar de van één gulden per inwoner, wat voor Zierikzee op de kop af tienduizend gulden betekent. Bedrijfsleider P. Hamelink (r) van de Roompot nodigt de 350.000ste bezoeker Adriënne Colsen (1), haar tweelingzuster Mireille en moeder Margot uit om het zwemparadijs te betreden. foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster KAMPERLAND - De 20-jarige Adrienne Colson uit Maastricht kreeg maandagmorgen een royale bos bloemen van bedrijfslei der P. Hamelink van zwemparadijs de Roompot bij Kamper land. Adriënne is de 350.000-ste bezoeker van het zwembad. Met haar tweelingzus Mireille en moeder Margot kwam ze, na een winterse strandwandeling, even genieten van meer tropische temperaturen. De Roompot heeft in andere jaren wel grotere bezoekersaantal len genoteerd, maar de concurrentie in Domburg, Goes en an dere plaatsen trekt vooral - betalende - dagjesmensen weg. Daartegenover, meldde Hamelink tevreden, staan meer ver- blijfsgasten; mensen die in een van de bungalows logeren en gra tis van het zwembad gebruik maken. Slechte tijden zijn het nog niet voor De Roompot. Hamelink vertelde dat het bedrijf in 1993 zes ton gaat investeren in 'verluxing' van het bad. Het grootste deel van de investering wordt gestoken in een Japans ingerichte hoek. De familie Colson vierde met een weekje aan de Zeeuwse kust de zilveren bruiloft van de ouders. Ze mogen het feest komend voor jaar nog een keertje overdoen. Hamelink overhandigde Adriënne Colson een cheque voor een gratis verblijf van enkele dagen. van onze verslaggever AARDENBURG - Gedeputeer de G. de Vries-Hommes (cul tuur) gaat 'in de slag' met de rijksdienst voor oudheidkun dig bodemonderzoek in Amers foort. Inzet is het behoud van de archeologische collectie in het Aardenburgse gemeentemu seum. Aardenburg zonder mu seum kan niet, zei De Vries maandag op een bijeenkomst in het gemeentehuis van de Kik- kerstad. .Aardenburg is een stad die van oorsprong geldt als de bakermat van Zeeuwsch-Vlaanderen. Het zou een schande zijn als juist daar geen mogelijkheid meer is om de overblijfselen van de oude Romeinse nederzetting aan het publiek te tonen. Het zou onze eer te na gaan als wij niet in staat zouden zijn dit cultureel erfgoed voor de volgende generaties in stand te houden. Ik hoop ook dat de gemeenteraad dit woens dag zal inzien. Van mijn kant zal ik in de slag gaan met Amers foort om hun belangstelling voor de Aardenburgse collectie weer wat te vergoten", aldus de gede puteerde. De cultuurbestuurders van Zee land en Noord-Brabant werken aan een plan om de oudheidkun dige speurtochten in het verle den van beide provincies meer vorm te geven. De samenwer king moet een uitvoeriger ar cheologisch opgravingsbeleid mogelijk maken. De Vries ver wacht in de eerste helft van vol gend jaar duidelijkheid of de op zet kans van slagen maakt. Bezuinigen Burgemeester E. F. Jongmans benadrukte gisteren nog eens dat hem er alles aan is gelegen de collectie voor Aardenburg te behouden. Door de penibele fi nanciële situatie waarin de ge meente verkeert, staat het voortbestaan van het museum op het spel. Burgemeester en wethouders willen daarom dras tisch bezuinigen op de exploita tiekosten. „Het laatste wat wij als college willen is het museum sluiten. Vandaar dat de provin cie zeker een verzoek van onze kant kan verwachten voor een bijdrage. De collectie is per slot van rekening rijkseigendom. Al le verantwoordelijke overheden hebben dus zorg voor de spul letjes", aldus Jongmans. De ge meenteraad beslist morgen (woensdag) in de begrotingsver gadering over de toekomst van het museum. De Vries nam gisteren het eerste exemplaar in ontvangst van een bundel oeroude vertellingen uit en rond Aardenburg. Het in to taal zestig pagina's dikke boekje bevat negen verhalen en is uit voerig gelardeerd met tekenin gen van de Oostburgse kunste naar Joop van Dale. Het werk is tot stand gekomen op initiatief van de museum commissie. Op verzoek van drukkerij Durenkamp verzamel de de commissie de legendes, die 12 september september cen traal stonden tijdens de open monumentendag in Aarden burg. Durenkamp heeft de ver halen gebundeld als geschenk voor zakenrelaties. Tweehon- derdvijftig exxra exemplaren zijn te koop aan de balies van het gemeentehuis en het museum. Gemeenteraad van Mariekerke vanavond bijeen MELISKERKE - De gemeente raad van Mariekerke vergadert vanavond (dinsdag) om 19.30 uur in het gemeentehuis in Me- liskerke. Op het programma staan, behalve de ingekomen stukken en mededelingen, slechts drie agendapunten: het intrekken van de spaarverörde- ning 1969 van de gemeente Ma riekerke, het verkopen van bouwgrond in het bestemmings plan Bouwlust II in Aagtekerke en het aankopen van gronden met betrekking tot het fruit- teeltbedrijf Nimmerdor in Grijpskerke. Dijkwerkers brengen natuursteen aan op de glooiing van het Veerse Meer bij de Ooster-Nieuwlandpol- der. foto Ruben Oreel van onze verslaggever VROUWENPOLDER - Plant en dier krijgen aan de dijk van de Vrouwenpolder vrij spel. De Veerse-Meerdijk wordt her steld in opdracht van het Water schap Walcheren. Dat gebeurt zo dat alles wat groeit en bloeit zich er beter thuis voelt. De dijk van de Ooster-Nieuw- landpolder was voor de tot standkoming van het Veerse Meer in 1961 een zeedijk. Sinds die tijd krijgt het dijklichaam het niet meer zo zwaar te verdu ren. Toch heeft het water in vloed gehouden. Het waterpeil in het Veerse Meer verandert slechts twee keer per jaar, waar door het water steeds op dezelf de plaatsen tegen de dijk kab belt. De glooiing van de dijk is door die voortdurende kabbe ling over ongeveer honderd me ter verzakt. Het dijklichaam moet aan de onderzijde over driehonderd meter worden gere pareerd om eventuele nieuwe verzakkingen tegen te gaan. Het Waterschap Walcheren had na herstelwerk aan de dijk bij Ritthem natuursteen over. Dat wordt gebruikt voor de Ooster- Nieuwlandpolder. Dat gebeurt doelbewust. Het natuursteen past goed in de omgeving en plant en dier kunnen zich 'neste len' in de spleten tussen de ste nen. Deze milieuvriendelijke op lossing is iets duurder, waarte genover staat dat oud materiaal kan worden hergebruikt. De kosten zijn 50.000 gulden. Het werk, dat tot half januari duurt, wordt uitgevoerd in de winter, omdat het water in het Veerse Meer dan 70 centimeter lager staat dan in de zomer. De dijk werkers kunnen er gemakkelij ker bij. Een illustratie van Joop van Dale in de bundel oeroude vertellin gen uit en rond Aardenburg, waarvan maandag het eerste exem plaar werd aangeboden aan gedeputeerde G. de Vries-Hommes. foto Camile Schelstraete van onze verslaggever MIDDELBURG - De inwoners van Walcheren zullen hetzelfde tarief moeten betalen voor par keerterreinen langs de kust als vakantiegangers. C. Marijs, lid van het college van beheer van het wegschap, wilde zo moge lijk een aparte prijs voor de au tochtonen. De invoering van een speciaal tarief kost echter te veel geld. Marijs stelde eerder dit jaar de kwestie aan de orde naar aanlei ding van de verhoging van het parkeertarief van drie naar vijf gulden in 1993. De Arnemuide- naar pleitte met het Middel burgse bestuurslid D. S. Goede- gebuure-Wondergem voor een lagere heffing voor inwoners van Walcheren. Het dagelijks be stuur beloofde dat uit te zoeken. Ing S. J. Lous, hoofd van de tech nische dienst van het wegschap, vertelde maandag dat hij de le verancier van parkeerappara- tuur heeft geraadpleegd. Dure apparatuur Om voor allochtonen en alle an dere regelmatige gebruikers van de parkeerterreinen een uitzon dering te maken, zou een kaart systeem ingevoerd moeten wor den. De nodige apparatuur is le verbaar, stelde Lous, maar is erg duur en bovendien weergevoe- lig. De machines die kaarten zouden moeten lezen, zouden sterk te lijden krijgen onder zout en zeewind, zo vlak bij de kust. Dat heeft het dagelijks bestuur doen besluiten alles bij het oude te laten. Marijs had daar maan- dag'vrede mee. Hij kwam eerder tot zijn voorstel, omdat de inwo ners van Walcheren al via de ge meentelijke bijdragen aan het wegschap meebetalen. De gezamenlijke gemeentelijke bijdragen aan het wegschap gaan volgend jaar 59 000 gulden omhoog. Dat heeft te maken met periodieke salarisverhogingen voor het wegschap-personeel. De stijging bedraagt meer dan drie procent, het percentage waaraan het wegschap zich van onze verslaggever WAARDE - De bevolking van Waarde wenst een fietspad langs de Havenoordseweg, de verbinding tussen het dorp en de oude rijksweg. Vrachtver keer zou de route onveilig ma ken voor fietsers die naar de bushalte bij Luchtenburg gaan of er vandaan komen. Aan de Havensoordseweg is onder meer een kraan- en takelbedrijf gevestigd. Maar ook zwaar transport naar plaatselijke be drijven zorgt soms voor een ha chelijke vermenging van snel- en langzaam verkeer. Enkele inwoners wezen maan dag op de situatie tijdens een hoorzitting over het dorpsplan Waarde. Wethouder M. van Overloop verklaarde dat eerst de noodzaak ondubbelzinnig moet zijn aangetoond, alvorens de gemeente aan een fietspad begint. Een dergelijke voorzie ning kost handenvol geld. Bo vendien is de kans op provin ciale subsidie uiterst klein, om dat gedeputeerde staten geen prioriteit geven aan een fietspad langs de Havenoordseweg. Niettemin zijn de Waardenaren door de bank genomen tevreden over de pogingen van de ge meente het dorp met een con creet plan leefbaar te houden. Op zich niet zo vreemd, omdat drie leden van de piepjonge be wonersraad zitting hebben in de gemeentelijke werkgroep voor het kleine-kernenbeleid. De raad heeft de bevolking steeds met nieuwsbrieven op de hoogte gehouden van de voortgang. Voorzitter A. H. Cornelisse on derstreepte maandag nog eens dat de bewonersraad achter het dorpsplan staat. „Ik heb de in druk dat de meeste zaken die op de vorige hoorzitting naar voren zijn gebracht, in het plan zijn verwerkt." Voor Cornelisse is woningbouw de sleutel tot behoud van de LIS openbare school, winkels voorzieningen. Op dit punt h <n de gemeente al spijkers met! pen geslagen: de bouwgr^s' prijs is verlaagd waardoor jaren braakliggende gront plan Zuid eindelijk is verkc het bestemmingsplan is o knapt en het kruisgebouw gekocht. Daarin wordt na verbouwing de recent opgei) te peuterspeelzaal gehuisve: ol De gemeente bekijkt vol jaar de plaatsen waar nif woningen en een kleinscl bedrijventerrein kunnen men. Het is de bedoeling oi nemers die in de kern ovet veroorzaken of knel zitten, stek in de buurt van Waarc bieden. De voorkeur gaat naar een terrein ver buitel kern (Havenoordseweg/Pl: weg). Aan de Julianastraat ten enkele bedrijven die verhuizing in aanmerking men, omdat het bijbehoi vrachtverkeer door een w buurt rijdt. Een inwooi vond het vreemd dat de gei te de vestiging van bedri aan de Julianastraat mog blijft maken. „Dat is toch strijdig?" Chef algemene z: P. van Dijke beklemtoonde de gemeente doelt op ambae lijke bedrijfjes, die geen hii veroorzaken. Verschillende inwoners vroi ook om uitbreiding van openbaar vervoer. De bus k momenteel niet in Waarde enige bushalte ligt op een kilometer afstand bij Luch^ burg. Ook voelen sommigei als een gemis dat de bui niet het station Kruiningen/ seke aandoet. Overigens van deze bus nauwelijks gel gemaakt. Van Overloop toe de wensen bij de bus-< tanten neer te leggen, waarschuwde voor te hoge wachtingen. Hij zei verder het behoud van voorzienii ook van de dorpelingen hangt. reif itii h icings u'if irij liss ik >1 Jaat iePoe< •Iferh ,neer et1 als 31'ël [leid efd at r in are .rian ingi lï£'ar raa 'sts )r tii uur LIS •niu icb 'tiran oek liss zeioin irti van onze verslaggeefster OOST-SOUBURG - NV Delta Nutsbedrijven (Deltan) wil een windturbine bouwen op het ter rein van het nutsbedrijf aan de Landbouwweg in Oost-Sou burg. Met de bouw van de tur bine is ruim een miljoen gulden gemoeid. Het ministerie van Economische Zaken financiert 35 procent van de kosten. Het overige deel wordt betaald uit de milieuheffingen op energie en door Del tan. De bouw van de windmolen, die een vermogen heeft van vijfhonderd kilowat tuur, kan eind 1993 beginnen. Als het aan Deltan ligt wordt het aantal windmolens in Zeeland uitgebreid met 400 stuks in het jaar 2000. De turbines worden geplaatst en geëxploiteerd door Deltan in het kader van het Be- drijfs-milieu-actieplan (B-map). De overheid heeft in het B-map bepaald dat het nutsbedrijf een aandeel moet leveren aan alter natieve energie-opwekking. De eerste windmolen in het B-map project is 15 december geplaatst in Oostburg op het terrein aan de Lange Heerenstraat. Een windmolen van het type dat Deltan wil neerzetten levert 900.000 kilowattuur per jaar. Dit is genoeg om 350 Zeeuwse huis houdens een jaar lang van stroom te voorzien. Een elektri citeitscentrale zou voor het op wekken van dezelfde hoeveel heid stroom 400.000 kilo steen kool nodig hebben. Voordat Deltan een windturbine plaatst, doet ze onderzoek naar ongewenste effecten. De ge seffecten van de ronddraait wieken worden gemeten, als de last die pleisterent langstrekkende vogels van turbine hebben. Bovendien nen tv-zenders door de draaiende wieken worden stoord, de zogeheten stras dëffecten. Op zonnige d komt daar nog het nadeel bi, een in de loop van de dag schuivende slagschaduw vt turbine. De bouw van de turbine formeel nog niet vast. Voord kan worden gebouwd mt nog wel de gebruikelijke p dures voor bouw- en hinde: vergunningen worden do pen. Geslaagden Bouwtechniek VLISSINGEN - De volg leerlingen van het Zeeland lege, sector Streekschool KMBO-vt, afdeling BouwlJI niek behaalden het diplom Timmeren primair: Ruud Bj Peter Geense, Herman Kokelai Krijger. Tonny Janse, Danny dorp, André Roose, Chris de E: Jan de Ridder, Jacco Riemei chard Schroevers, Peter Stroo Vermeulen, Dave van de Voort Timmeren voortgezet: Leejj( Schrijver. Metselen primair: Marcel Yayat Sudaryat, Marco van de Aanvullend onderwijs: Gilbei Oosten. moet houden. De vertegenwoor digers van de gemeenten Mid delburg en Vlissingen in het al gemeen bestuur hielden daar aan vast. Zij stemden tegen. Wegschap-voorzitter mr B. J. van Putten wees hen erop dat de gemeenten wel de salarisverho gingen vergoed krijgen van het Rijk. Het. Vlissingse bestuurslid T. R. K. Meijers zei in reactie daarop dat de rijksoverheid aan de andere kant op gemeenten bezuinigt. Zijn standpunt werd niet gedeeld door vertegenwoor digers van de Walcherse platte landsgemeenten en het Water schap Walcheren. Die hebben in het algemeen bestuur van het wegschap een meerderheid. van onze verslaggever MIDDELBURG - Landbouwers hebben de verspreiding van het nauwelijks te verwijderen kleefkruid in de hand gewerkt door de manier waarop zij ande re onkruiden hebben bestreden. De voorzitter van het Wegschap Walcheren mr B. J. van Putten uitte maandagmorgen deze kri tiek tijdens de vergadering van het college van beheer van het wegschap. Van Putten maakte zijn opmer king naaf aanleiding van een vraag van het Vlissingse be stuurslid D. Vos. Hij vroeg of het Wegschap Walcheren meedoet aan de proef die het Waterschap Walcheren in het gebied Welzin- ge houdt met de bestrijding van kleefkruid. Welzinge ligt ten oos ten van Rijksweg 58. bij Rit them. Het waterschap gaat daar kleefkruid verbranden met be hulp van infra-rode stralen. Kleefkruid kan niet mechanisch worden gemaaid, omdat he de maaier blijft kleven. De voorzitter van het wegsjorc antwoordde Vos dat het schap aan het experimenl het waterschap meedoet, Putten herinnerde eraan di wegschap ook al eens een heeft genomen in de strijd het kleefkruid. Er zijn proel ken met fluitekruid aanj om het kleefkruid te verdri: QQ Dat is niet gelukt. „Kleef! eP blijft een zeer hardnekkig je", stelde Van Putten, dieee? volgens zijn kritiek op lant wers uitte. „Als je iets met mische middelen besti lichtte hij na afloop toe, er altijd iets terug. Zo is eer: ofc kweekgras fors bestreden,lus na de brandnetel overal dt 'n opstak en ook flink is besti Qr; Het kleefkruid heeft vervo vrij baan gekregen." VosQr) landbouwer is in Vlissinger c° geerde niet op de woordei tit Van Putten. !tf a al 1 r :n 'or it 50/

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 20