Badhotel niet in gevaar Vroeg, maar niet tè vroeg irigadiers in beroep :gen mislopen 'stip' De Koningin Beatrix wordt een mooi schip PZC )mbudsman stelt onbehoorli jk gedrag genten aan de kaak 9» Kerken bezorgd over Philips in Terneuzen Raad Middelburg gaat akkoord met moskee in Demerary provincie W£ andere investeringen Domburg voorlopig in de ijskast 13 Wandeltocht van Zeeuwse bond in Goes lezers schrijven DINSDAG 22 DECEMBER 1992 in onze verslaggever )MBURG - De beslissing van deputeerde staten om de be- oting van de gemeente Dom- rg voorlopig niet goed te keu- heeft vermoedelijk weinig rolgen voor het project ter rbetering van de infrastruc- ur rond het Badhotel. De orbereidingen en werkzaam- den zijn inmiddels zover •orderd. dat er sprake is van lende uitgaven. Dat betekent Domburg de gereserveerde 5 miljoen gulden voor de her- richting van de omgeving id het Badhotel waarschijn- k mag uitgeven, idere projecten, zoals de aan- op van een pand in de Noord- aat in Domburg ter uitbrei- ig van de gemeentesecretarie, an vrijwel zeker de ijskast in. mburg zal telkens als ze een festering noodzakelijk acht, provincie om toestemming (eten vragen. deputeerde D. J. P. Brui- age bevestigde maandag dat college van gs per geval de udzaak van investeringen ar Domburg zal onderzoeken. Hij wilde niet ingaan op de vraag welke plannen van de gemeente ondanks het aanhouden van de begroting zullen doorgaan. „Ik heb op heel korte termijn een ge sprek met burgemeester en wet houders van Domburg. Daarin zullen we de plannen van de ge meente stuk voor stuk bespre ken." De provincie heeft de bevoegd heid de begroting van een ge meente goed of af te keuren, maar mag dat niet op basis van een eigen voorkeur doen. Gs mo gen alleen weigeren als een be groting of een begrotingswijzi ging tegen het algemeen belang of tegen wetgeving van een ho gere overheid indruist, of als het financiële belang van een ge meente wordt bedreigd. De draagkracht van Domburg is momenteel j volstrekt onvol doende, dus zijn echte investe ringen uitgesloten. Voor het Badhotelproject geldt echter dat het verlies van de al toege zegde rijkssubsidie van 3,75 mil joen gulden voor het project ook zwaar weegt. Domburg loopt kans die subsidie kwijt te raken. als niet op korte termijn begon nen wordt met de werkzaamhe den. Provincie Het toenmalige provinciebe stuur is overigens medeverant woordelijk voor de gigantische financiële problemen van Dom burg. Gedeputeerde voor recrea tie en financiën J. B. Ventevogel maakte zich destijds sterk voor het project Hof Domburg, on danks de tegenstem van collega -gedeputeerde W. Don: „Ik heb in 1989 argumenten aangevoerd om aan te geven dat het project niet haalbaar was. Alle rappor ten over het project ademden de sfeer van twijfel. De kosten in verhouding met andere voorzie ningen waren buiten proportie. Ik zei toen al dat het binnen twee jaar fout zou lopen. Ik had liever ongelijk gekregen", aldus oud gedeputeerde Don. De beslissing van het provincie bestuur is volgens Don en amb tenaar S. Douma van het bureau financieel-bestuurlijk toezicht van de provincie genomen op basis van de berekeningen die Domburg had laten maken. Twee bureaus kwamen toen tot de conclusie dat het project haalbaar was. De provincie heeft alleen een accountantsverkla ring gevraagd. redactrice HAAG - Agenten van de [spolitie groep Midden euwsch-Vlaanderen hebben onbehoorlijk gedragen >r tegenover een verdachte vuurwapenbezit op te mer- dat hij over een 'behoorlijk ninkje' beschikt. Dit heeft tionale Ombudsman M. Oos- l vastgesteld naar aanlei- ig van een klacht van de heer uit Westdorpe. de man werd op 15 juni 1991 szoeking gedaan naar vuur- )ens. De agenten hebben bij gelegenheid volgens de kla- opgemerkt dat hij over 'een ioorlijk woninkje beschikte' lat, hbewel in de woning niets d gevonden, 'de polder groot oeg was om een vuurwapen verbergen'. Volgens de om- iman is deze laatste opmer king niet onbehoorlijk, omdat zo'n zinsnede van belang kan zijn voor de rest van het onder zoek. Intern gebruikt de politie een informatiesysteem waarin juist dit soort opmerkingen voor verder onderzoek worden opge slagen. De opmerking over de woning kon volgens de ombudsman niet door de beugel, omdat de om vang en de kwaliteit van de wo ning geen gevolg heeft voor het onderzoek. Ze had daarom ook voor het interne informatiesys teem geen waarde. De ombudsman in zijn uit spraak: „Van een politie-instan- tie mag, vanuit een oogpunt van zorgvuldigheid, worden ver wacht dat zij zich onthoudt van het maken van niet-relevante opmerkingen met een krenken de inhoud in schriftelijke docu mentatie die voor een burger kenbaar is of kan worden". Twee kleinkinderen van de familie Overbeeke, Corne en Sietske, bij de vrijdag geboren lammetjes en het moeder- Suffolkschaap. foto PieterHonhoff van onze verslaggever WOLPHAARTSDIJK - Geheel op eigen kracht zette het Suffolk- schaap van de familie Overbeeke in Wolphaartsdijk vrijdag morgen twee lammeren op de wereld. Hoewel het ooitje en ram- metje voldragen zijn, is hun geboorte erg vroeg. Voor Suffolk- schapen breekt de lammertijd doorgaans eind januari aan. De moeder trekt zich daar regelmatig niets van aan. „Vorig jaar lammerde ze twee dagen voor Kerstmis", vertelt eigenaar D. G. Overbeeke. Hij meent dat er sprake is van een rekenfoutje. „Ik ging ervan uit dat de ooi pas in januari zou lammeren. Maar aangezien de beest jes een normaal gewicht hebben, is de bevalling zeker niet te vroeg." Overbeeke heeft nog acht schapen, waarvan er zeven drachtig zijn. Hij is destijds overgestapt van Texelaars naar Suf- folks, omdat dit Engelse ras makkelijker afiammert. De kersver se moeder bewijst dit opnieuw. „Toen ik 's morgens vroeg buiten kwam, hoorde ik geblaat in de wei. Tot mijn verbazing zag ik twee lammetjes aan haar zij. Ze heeft het helemaal alleen vol bracht." Overbeeke. die als hobby schapen fokt, denkt dat hij het rammetje verkoopt en het ooitje houdt. „Als het een jaar oud is, kan de ram erbij. Ook op dit punt zijn het prima schapen." ekrakeel politie Middelburg galmt na onze verslaggever DDELBURG - De Vlaar- gse advocaat mr H. C. M. 'lhoedt heeft maandag op de ing van de rechtbanksectie luursrecht in Middelburg kritiek geleverd op het r korpschef K. de Vos uige- ipelde en door burgemeester Chr. Rutten bekrachtigde soneels- en bevorderingsbe- bij de Middelburgse ge- fntepolitie. enigszins tot bedaren geko- i gekrakeel binnen de gele ien van het Middelburgse tiekorps galmde duidelijk bij de behandeling van de k van twee brigadiers wier iliteiten en capaciteiten naar leden zouden zijn gehaald om baan te kunnen maken voor benoeming van een jongere ega in een hogere rang. Er zoveel politie-belangstel- voor de zaak dat rechtbank- rzitter mr Damsteegt zich bij IJ!' vang van de zitting bezorgd ïll oeg: „Is er nu nog wel ie- 3(1 nd die op mijn auto past?" 20 basis voor het geschil rond de 1.0 ladiers T. Fraanje en F. G. R. jer werd gelegd in een pe toen de eenheid bij de Mid- lurgse politie ver te zoeken en een speciale raadscom- sie het korps zelfs omschreef Manifestatie tegen haat vreemdelingen van onze verslaggever MIDDELBURG - Voor het stadhuis in Middel burg wordt donderdag avond om acht uur een actie tegen vreemdelin genhaat gehouden. De manifestatie is in Middelburg een initiatief van Groen Links. De par tij steunt daarmee een lOproep van het landelij ke 'Anti-fabel illegalen imité'. Dit comité wil [zo verzet aantekenen te gen de manier waarop de tatste tijd in Nederland over illegalen is gedis cussieerd. Groen Links vraagt sympathisanten met een fakkel of kaars naar het stadhuis te ko men. als 'een gemenebest van onaf hankelijke staten', met de ploe gen van de geüniformeerde dienst aan de ene en de korpslei ding en chefs aan de andere kant. Bedreiging Binnen die schizofrene struc tuur van twee organisaties was het er volgens mr Geelhoedt de korpsleiding veel aan gelegen om in de eigen club geen vreem de elementen te introduceren. Kiezen voor kandidaten uit het andere kamp zou immers een be dreiging kunnen vormen voor het bestaande wankele even wicht. Met die situatie als gege ven is het naar de stellige over tuiging van de raadsman van beide brigadiers niet mogelijk gebleken om te komen tot een onbevooroordeelde en objec tieve afweging van functionele en persoonskenmerken. Aan het passeren van de twee politiemannen bij het toeken nen van een hogere rang lag ten grondslag, dat brigadier Fraanje niet het volledige vertrouwen genoot. Bij zijn collega Meijer zou er sprake zijn geweest van ontoereikende contactuele vaardigheden. Hoe anders luidde het over beide brigadiers uitgebrachte psy- cholgisch rapport, dat bol stond van lovende woorden als 'een be hoorlijk ontwikkelde verbale in telligentie', 'een flinke dosis loyaliteit', 'een goed ontwikkeld plichtsbesef en verantwoorde lijkheidsgevoel'. Voor die haaks op elkaar staan de oordelen was volgens mr Geelhoedt maar één conclusie te geven: „Het psychologisch advies was de burgemeester zeer onwelgevallig en hij heeft het op grond daarvan eenvoudigweg terzijde gelegd." Mr B. Prion voerde als gemach tigde van de gemeente Middel burg aan, dat de tegenpartij het accent nogal sterk legde op de inhoud van het psycholgisch rapport en dat is slechts één van de maatstaven geweest om tot het bevorderingsbesluit te ko men. Gemanipuleerd Uit een reactie van commissaris K. de Vos op vragen van recht bankvoorzitter Damsteegt bleek wel weer duidelijk hoezeer in het geval van de andere kan didaat het psychologisch rap port een rol heeft gespeeld bij de uiteindelijke keuze. Raadsman Geelhoedt bleef erop hameren dat bij de korpsleiding en op het stadhuis alle energie er voortdu rend op gericht is geweest de bri gadiers Fraanje en Meijer het nakijken te geven en de voor keur uit te spreken voor iemand met een veel minder lange staat van dienst en ervaring als lei dinggevende dan de andere kan didaten. Daarbij zou niet alleen de dienstcommissie zijn gemani puleerd, maai' waren ook allerlei gelegenheidsargumenten van stal gehaald, bedoeld om de an dere kandidaat in ieder geval de geschikste te doen lijken. Dat werd nog eens onderstreept met het streven om de benoe ming van die andere kandidaat in minder dan geen tijd vermeld te krijgen in de landelijke politie -almanak. Geelhoedt: „De korpschef en de burgemeester vielen hiermee genadeloos door .de mand." De advocaat van de gemeente bleef erbij dat er in beide zaken geen sprake is geweest van een handeling in strijd met het alge meen rechtsbeginsel of beginsel van behoorlijk bestuur. Hij vroeg de rechtbank de ingestel de beroepen ongegrond te ver klaren en de bestreden besluiten in stand te houden. Raadsman Geelhoedt verzocht de rechtbank de beroepszaak uit te stellen en burgemeester Rut- ten te vragen achtergrondinfor matie te verschaffen over de kwestie waaraan hij zo nadruk kelijk inhoud heeft gegeven. Al eerder had Geelhoedt ter zitting zijn ergernis uitgesproken over de manier waarop de burge meester van Middelburg zich ten tijde van het tumult binnen het korps 'horende doof en zien de blind heeft gehouden'. „Het zich onttrekken aan die verant woordelijkheid is laf en ontoe laatbaar De sectie bestuurs recht beraadt zich nader over verder te nemen stappen. GOES - De Zeeuwse Wandel sport Bond houdt zaterdag 2 ja nuari haar tweede winterserie- tocht in Goes. De startplaats is wijkcentrum De Spinne (nabij de tv-toren» aan De Spinne. De deelnemers kunnen starten tus sen 11.00 en 13.00 uur. De afstan den zijn 5,10 en 15 kilometer. Het onderwaterschip van de nieuwe PSD-veerboot Koningin Beatrix is al een eind klaar. foto Ruben Oreel PSD-ers namen een kijkje van onze verslaggever VLISSINGEN - De nieuwe veerboot Koningin Beatrix wordt een mooi schip. Zowel de salons als het uiterlijk van de dubbeldekker zullen er verzorgd uitzien. Gevarieer de kleuren en een fraaie aan kleding moeten de passagiers het idee geven dat ze in een soort huiskamer worden ver voerd. Door extra aandacht aan het interieur te besteden probeert de bouwer en ont werper van het schip, de Schelde Groep in Vlissingen, vandalisme tegen te gaan. In de salons is aan de kopse zij den een wandschildering te zien van respectievelijk het silhouet van Breskens en Vlissingen. Maandagmiddag mochten personeelsleden van de Pro vinciale Stoomboot Diensten (PSD! een kijkje nemen bij de dubbeldekker in aanbouw. In een van de dokloodsen op het Scheldeterrein is inmiddels het onderwaterschip zo goed als gereed. Maandag werd een begin gemaakt met het plaat- sen van enkele grote onderde len in dat deel van het vaar tuig. De bouw ligt precies op schema. De oplevering is eind november voorzien en zoals het werk er nu voor staat, kan de nieuwe veerboot 1 januar 1994 in de vaart zijn. Snufjes Projectleider W. Kloosterman van de Schelde vertelt dat het schip vergeleken met de hui dige vloot van de PSD weer wat nieuwere snufjes en tech nieken kent. Zo wordt de veer boot uitgerust met vier zog- naamde azimuth-thrusters. Dat zijn schroeven die over 360 graden kunnen rond draaien. Dat maakt het moge lijk met deze schroeven zowel voor de heen- als de terugreis in te zetten. Verder kunnen ze ook voor zijwaartse voorstu wing zorgen, wat goed van pas kan komen bij het manoeu vreren in de fuiken. Aan boord is aanzienlijk meer ruimte voor fietsen. Die is ge creëerd door het plaatsen van voorzieningen als trappen en dienstruimten tegen de wand van het schip. Ook is rekening gehouden met minder valide passagiers, voor wie er een wachtruimte en aangepast toilet zijn. In deze wachtruim te zijn de ramen verlaagd, zo dat rolstoelgebruikers naar buiten kunnen kijken. Wie in de toekomst de boot net voor zijn neus ziet wegva ren. kijkt eigenlijk naar een plaatje van de schilder Mon driaan De deuren van het schip zijn blauw, in plaats van het tot nu toe gebruikelijke PSD-groen. De schoorstenen zijn geel en over het stuurhuis loopt een rode band. Dat alles in grote witte vlakken om het Mondriaan-beeld compleet te maken. Dat is toch een beetje compensatie voor iemand die net de boot mist. van onze verslaggever TERNEUZEN - DISK- Zeeuwsch-Vlaanderen, de Dienst in de Industriële Samen leving vanwege de Kerken, kijkt reikhalzend uit naar het onderzoek van een externe des kundige naar de arbeidssituatie bij de vestiging van Philips in Terneuzen. Daar staan ruim honderd arbeidsplaatsen op de tocht. Het externe onderzoek wordt uitgevoerd op verzoek van de Ondernemingsraad en de vak bonden. Een woordvoerder van de OR sprak maandag de ver wachting uit dat de onderzoeks resultaten vlak voor Kerst be kend zullen zijn. DISK in een verklaring: „De plannen van de directie zouden de zoveelste aanslag zijn op de kwaliteit en vooral de kwantiteit van de werkgelegenheid binnen de fa briek. Nu en in de nabije toe komst zou een groot aantal ar beidsplaatsen worden be dreigd." DISK, een organisatie waarirj Hervormde. Gereformeerde en Katholieke Kerken samenwerk ken en die een brug probeert te slaan tussen kerk en werk. heeft het personeel zijn bezorgdheid kenbaar gemaakt in een brief! De organisatie wil zich eventu-J eel ook inzetten voor behoud van werkgelegenheid bij Philips Lighting in Terneuzen. De OR heeft de vertegenwoordigers van de kerkelijke organisatie alle mogelijke informatie verstrekt over de huidige en toekomstige- situatie bij Philips. Bij Philips verdwijnen ruim hon derd banen door overheveling* van een belangrijk deel van de assemblage-activiteiten naa£ Polen. Maar er is ook enig zicht op nieuwe werkgelegenheid!; Philips legt immers momenteel de laatste hand aan de produk- tie van een nieuwe, kleine, zui> nige lamp. Volgens eerste be richten zou dat zo'n 75 nieuwe arbeidsplaatsen opleveren. van onze verslaggever MIDDELBURG - De gemeente raad van Middelburg heeft maandagmiddag besloten het pand Demerary aan het Oost kerkplein in Middelburg te ver kopen aan de Islamitische Stichting Nederland. De stich ting wil het gebouw, waar on der meer de Turkse werkne mersvereniging is gevestigd, als officiële moskee inrichten. Alleen de SGP/RPF/GPV-frac- tie had enige bedenkingen te gen het raadsvoorstel. Fractie voorzitter L. A. Kodde legde een stemverklaring af, waarin hij verduidelijkte waarom zijn fractie met het raadsvoorstel akkoord ging, ondanks princi piële bezwaren tegen medewer king aan de verbreiding van een niet-christelijk geloof. Als reden waarom zijn fractie haar 'medewerking aan het voorstel niet wilde onthouden' noemde Kodde dat het onmoge lijk is mensen te weigeren hun ei gen godsdienst uit te oefenen. Ze zijn immers als arbeidskrachten naar Nederland gehaald en han gen het islamitische geloof nu eenmaal aan. Daarbij komt dat het gebouw al in gebruik is als gebedsruimte. PvdA-fractievoorzitter J. J. Kor- stanje verwonderde zich over de stemverklaring van Kodde. Hij; herinnerde zich een besluit over. de restauratie van de synagoge, waarbij de SGP/RPF GPV-frac- tie geen enkele wanklank had la ten horen. „De joodse gods dienst is ook een niet-christelij- ke godsdienst", aldus Korstan- je. „En het gerestaureerde ge bouw zal toch echt als sjoel wor den gebruikt." Het verbaasde hem dat Kodde daar nooit be zwaar tegen had gemaakt. Kodde verdedigde het stand punt van zijn fractie door aan te voeren dat het bij de synagoge ging om een verlate restauratie van een in de oorlog beschadigd gebouw. „Het was ons erom be gonnen dat als monument te herstellen." P. M. Bruinooge (CDA) omschreef het standpunt van Koddes fractie als 'meten met twee maten'. Hij haalde de vrijheid van godsdienst erbij om te verklaren waarom zijn fractie het raadsvoorstel steunde. „Zullen we ons dan nu maar con centreren op de kerstgedach te?". vroeg loco-burgemeester' G. B. Schoenmakers om een eind te maken aan de enige dis cussie die in de laatste raadsver gadering van het jaar werd ge voerd. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten on dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven kan niet jvorden gecorrespondeerd. Paddestoelen Hoera! Ze zijn weg. de 'paddes toelen' op de Oostkapelseweg. De proef is mislukt! Hartelijk dank aan alle automobilisten en vrachtwagenchauffeurs die het niet nodig vonden op te letten en vaart te minderen. Het gevolg? Ondanks waarschuwingsbor den '50 km' en 'obstakels!', pa niekreacties. plotseling rem men, schielijk optrekken en enorme klappen en dreunen van zware wagens. Dus: lawaai- en stankoverlast en trillingshinder voor de aanwonenden. Jammer! Wel. dames en heren weggebrui kers. u hebt gewonnen! De Oost kapelseweg is weer vrij en u kunt uw gang gaan. Wij wennen er weer wel aan: er is immers nog nooit een ongeluk gebeurd0 Bewoners van Rilland, als u wilt weten hoe het is om aan een ra cecircuit te wonen, kom dan eens bij ons kijken. De toegang is gratis! Marja Maas-de Boer Oostkapelseweg 32 Serooskerke Kaalslag in het onderwijs Toen ik in 1947 voor het eerst les ging geven, verdienden wij erg weinig. Het deerde me niet. Ik was blij dat ik de oorlog had overleefd en een aangename werkkring had Toen in 1954 de salarissen bij onderwijs fors wer den verhoogd en gezegd werd dat een leraar met bepaalde be voegdheden nu evenveel ver diende als een onderwijsambte- naar met bepaalde bevoegdhe den werd ik kwaad. Hadden wij. die les gaven aan vaak moeilijke kinderen en daarom ingespan nen bezig waren, dan altijd min der verdiend dan een ambtenaar die misschien wel hard werkte, maar daarbij rustig kon blijven fcitten? In 1982 vond minister Deetman het nodig de salarissen van de leraren weer te verlagen. Ik heb hem toen horen zeggen dat hij zijn collega (wijleni minis ter Rietkerk van Binnenlandse Zaken gevraagd had ook de sala rissen van onderwijsambtena- ren, die door binnenlandse za ken betaald worden, te verlagen. Rietkerk weigerde dit. Nu minis ter Ritzen schoorvoetend het onrecht tracht goed te maken en zijn medestanders in verband met de toestand bij onderwijs het woord 'kaalslag' gebruiken, zijn de politici, die tegen herstel van het onrecht zijn, kwaad. Ze moesten zich schamen Ik zou liever het woord 'uitbuiting' ge bruiken, Na lucht, water en voe ding is goed onderwijs het be langrijkste voor het voortbe staan van een land. Gezien de positie van onderwijsambtena- ren bij Binnenlandse Zaken en de bedragen die minister Dales daar beschikbaar heeft, stel ik voor dat ze een flink bedrag - overmaakt aan het ministerie van onderwijs. Annie Jansen Oostsingel 146 Goes Het zwemwereldje Als belangstellende heb ik het gesjoemel rond de Zeeuwse top- zwemster Melanie Bos gevolgd (PZC van 12 december j.l.). Waarin een grote (sportizwem- vereniging klein kan zijn... Waar in een verenigingsvoorzitter/ voorzitter stichting sportbelan- gen zich laat kennen... Melanie is jarenlang (met veel plezier en motivatie) voor De Stormvogel uitgekomen. Men liet haar zelfs zwemmen met een geblesseerde knie. waardoor een min of meer chronische blessure kon ontstaan. Men heeft vervolgens moeite met het feit dat ze wat beter op zich zelf moet passen en niet al les meer klakkeloos aanneemt. En zwemstertje wordt volwas sen. Als dank kan een Nederlands kamopioene en houdster van ve le Zeeuwse zwemrecords niet meedoen aan de Zeeuwse en Ne derlandse zwemkampioen- schappen. Een vereniging wil het winnen van een individu. Ik kan me niet voorstellen dat de Zeeuwse zwemwereld dit zomaar laat ge beuren. Eigenlijk te gek (te kin derachtig! voor woorden. Niek Knol Meidpad 5 Koudekerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 19