Inergiefusie Zuid is te beperkt Gestrande tanker van schroothoop gered dagmenu... Run op 'enkeltjes' Zeelandbrug Gevaar explosieven in grond nieuwbouw Middelburg gering \amenwerking in groter verband niet uit te sluiten Proefabonnement Die man PZC zeeland DINSDAG 22 DECEMBER 1992 n onze verslaggever ijv« »or< IDDELBURG - Fusie tussen energiebedrijven in Zuid-Ne- H rland kan wel eens onvol- jende zijn om het hoofd te bie- n aan de concurrentie in de iropese Gemeenschap. Daar- mag samenwerking in een oter verband - met andere re- onale bedrijven of landelijk - et worden uitgesloten. Direc- ur ir P. Stoter van Delta Nuts- idrijven liet de algemene ver lering van aandeelhouders, aandag in Middelburg bijeen, ■ten dat er in dit verband I mwe contacten worden on thouden met de energiebe- 'iven in Zuid-Holland en irdoost-Nederland. ij onderstreepte dat in eerste nleg Delta Nutsbedrijven eeland), PNEM (Noord-Bra- it), MEGA (Limburg) en hun menlijke produktiebedrijf fusie onderzoeken. „Je it zeggen: wat is het beste )r het land. Wij zijn echter in- ïuurd voor de regio en wij die dus te kijken met welke op- ig de regio Zuid-Nederland beste is gebaat." Stoter be- itoonde dat niet alleen ge ien moet worden naar de pro- je en afzet van elektriciteit, ook naar de afzet van gas. I/ij zijn niet zover dat we zeg- {n: wij zijn te klein." De direc- van Delta Nutsbedrijven s erop dat de energiebedrij- n elders in het land onderzoe- !n op welke wijze ze zich teweer Deten stellen tegen de nade- ide concurrentie in EG-ver- fnd. Stoter zei dat met name in d-Holland (regio Rotterdam) zelfde problematiek speelt als (Zeeland: veel afzet aan indus- minder aan kleinverbruik. in de watersector zijn er tkvlakken: gebruik van op- rvlaktewater uit de Biesbosch bor het bereiden van drink- en pustriewater. (deputeerde A. M. Dek, voor zitter van Delta Nutsbedrijven, herinnerde aan een 'verkenning' die de Boston Consulting Groep uitvoert. Hoe ontwikkelen zich de marktverhoudingen op het gebied van gas en elektriciteit in Europa en Nederland? Is de combinatie van vier bedrijven in Energie Zuid groot genoeg om een goede partij te zijn in een vrije energiemarkt? Hoe groot zijn de voordelen van kleine Bij het benzinestation aam de weg naar de Zeelandbrug in Zierikzee gaan de 'enkele' brugkaartjes grif van de hand. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever ZIERIKZEE - De veertig-rittenkaarten die hij ervoor gebruikt krijgt hij nauwelijks aangesleept. Bedrijfsleider F. Trompert van het tankstation aan de weg naar de Zeelandbrug in Zierik zee doet goede zaken, nu het eind van de tolheffing voor de brug (per 1 januari) in zicht is. Er is een stormloop ontstaan op zijn 'enkeltjes', die voor een rijks daalder per stuk van de hand gaan. Zo'n 160 tot 170 kaartjes per dag, zegt hij er de laatste tijd van te verkopen. Voor het leeuwe- deel aan mensen die voor de laatste paar dagen geen nieuwe meer-rittenkaart meer willen aanschaffen. Een veertig-ritten- kaart kost 50,-, wat neerkomt op 1,25 per rit. De ondernemer vraagt voor een 'enkeltje' dus 1,25 meer. Zijn klanten zijn dan altijd nog een rijksdaalder goedkoper uit dan wanneer ze een kaartje bij de tolgaarder zouden aanschaffen. van onze verslaggeefster BORSSELE - Het gestrande schip voor de kerncentrale Borssele is maandagmorgen tijdens hoog water gelicht. De binnenvaarttanker werd met behulp van kabels op een kraanschip gehesen en daarna over zee naar Rotterdam ge bracht. De Steven Langenberg wordt door de huidige eige naar, Hapo International Bar- gers Van Schie Sloopwer ken uit Schiedam, gerepa reerd en waarschijnlijk door verkocht. De tanker kwam in de nacht van woensdag 25 op donderdag 26 november op de keien te recht, naast de koelwateruit- laat van de kern- en kolencen trale. De lading bestond uit elf ton ruwe olie. Deze werd direct na de stranding uit de tanks ge pompt. De Vlissingse bergings maatschappij Van den Akker werkte in opdracht van de oor spronkelijke eigenaar. Tank Cleaning Rotterdam (TCR) Mi lieu Techniek, een plannetje uit om de tanker vlot te trek ken. TCR zag uiteindelijk af van berging, gezien de hoge kosten. Eind vorige week werd het schip verkocht aan het be drijf uit Schiedam. Hapo International Bargers Van Schie Sloopwerken zag er brood in om de Steven Langen berg van de schroothoop te redden. „We konden veel eigen materiaal inzetten", aldus di recteur H. Poot. „Dat maakte het allemaal betaalbaar." Zijn bedrijf trof afgelopen weekein de, in nauw overleg met de Energie Producent Zuid <EPZ) en rijkswaterstaat, voorberei dingen om het schip te lichten. Kraanschip Zondag werden een aantal an kers op het strand ingegraven en twee stroppen om de romp van de tanker aangebracht. Het kraanschip en de sleper Mistral van de Rotterdamse Sleepdienst Adriaan Kooren arriveerden maandagmorgen vroeg in Borssele. De Willem B. sr. van sleepvaartmaatschap- pij W. Bouwman en Zn. Zierik zee bracht staaldraden vanaf het kraanschip naar de ankers. Daarna manoeuvreerde de sle per de drijvende kraan voor de uitlaatinstallatie van de kern centrale. Lieren trokken het schip tenslotte tot vlak voor het strand. Rond 11.30 uur werd de binnen vaarttanker (140 ton) op het kraanschip gehesen. „De hele operatie verliep razendsnel", meent schipper Wout Bouw man van de Willem B. sr. „Het ging boven verwachting." Poot vult aan: „We hielden rekening met breuken in de romp. De mobiele knipscharen lagen klaar om het schip in geval van nood te slopen." De operatie met de gestrande binnenvaarttanker bij de kerncentrale Borssele in etappes: het hijswerk vanaf de plek van de stranding tot op het kraanschip. Daarna ging het transport richting Rotterdam. foto's Oscar van Beest (Energie Zuid) en grote (landelij ke» samenwerking?. Dek: „Deze verkenning moet uitsluitsel ge ven over samengaan in Energie Zuid of een landelijk samen spel." De voorzitter betoogde dat de vrije markt-richtlijnen van de EG per 1 januari 1993 nog niet van kracht worden voor gas en elektrisch, omdat daarover geen akkoord bereikt is. Aandeelhou der mr R. de Rlij (provincie) be klemtoonde dat een fusie tussen de zuidelijke bedrijven een be perkt effect heeft. Ten opzichte van andere energiebedrijven blijft het wat produktievermo- gen betreft, een uiterst beschei den onderneming. De Blij zag meer in één landelijk produktie bedrijf. Grootste Met ruim 4.700 megawatt aan opgesteld vermogen is EPZ in Nederland het grootste produk tiebedrijf, gevolgd door EPON (Noordoost-Nederland) met ruim 4.200 megawatt. Bij UNA (Utrecht en Noord-Holland) staat bijna 3.000 megawatten bij EZH (Zuid-Holland) bijna 2.700 megawatt. Het totaal van 15.000 megawatt in Nederland stelt Eu ropees gezien weinig voor. Frankrijk komt op 102.000 me gawatt. Duitsland op 106.000 megawatt, Engeland op 71.000 megawatt, Italië op 58.000 me gawatt en Sparye op 42.000. In de EG scoren alleen Portugal (7.000, Griekenland 8.000 en Lu xemburg 1.000 megawatt) lager dan Nederland. België ligt op ge lijk niveau. Buiten de EG be schikt het GOS over 285.000 me gawatt, de vijf Skandinavische landen over 80.000 megawatt en hebben Zwitserland en Oosten rijk elk evenveel als Nederland. Het elektriciteitsbedrijf voor het Duitse Rijnland komt op 30.000 megawatt; het dubbele van Ne derland. Preussen Elektra ex ploiteert 12.000 megawatt. van onze verslaggever MIDDELBURG - De gemeente Middelburg heeft de verkoop van bouwgrond in de Erasmus- wijk hervat. Begin december schortte de gemeente de ver koopprocedures op, omdat ver moed werd dat in de grond oude explosieven uit de Tweede We reldoorlog liggen. Onderzoek heeft inmiddels uitgewezen dat, zelfs als er al oude bommen in de grond zitten, de risico's bij het bouwen 'verwaarloosbaar' zijn. Dat maakte burgemeester mr C. G. J. Rutten maandag morgen tijdens een persconfe rentie bekend. De gemeente is tot haar beslis sing gekomen in overleg met de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) en het ministerie van Fi nanciën. Een veiligheidsgaran tie van honderd procent is daar bij niet gegeven. Dat is volgens Rutten ook niet haalbaar, om dat de EOD dat nooit doet. De hoofdvraag was, aldus de burgemeester, of in de bouw grond bommen liggen die niet zijn afgegaan en die op termijn een gevaar vormen. Uit beschik bare gegevens, zoals fotomate riaal van de geallieerden, is afge leid dat de kans dat er ergens ex plosieven liggen in de al gebouw de fase één van de Erasmuswijk groter is dan in de nog te bouwen fase twee. Helm Daarbij komt dat de explosie ven. indien aanwezig, op ten minste negen meter diepte lig gen. Overal in Nederland is op vergelijkbare plaatsen gewoon gebouwd, zonder dat er iets ge beurde. Als er een bom zou ex ploderen, volgt alleen een kleine ondergrondse schokgolf. Schert send gaf Rutten aan hoe veilig hij het terrein acht: „Ik heb me bereid verklaard de eerste paal te slaan, natuurlijk wel met een helm op De gemeente meent dat het theoretische onderzoek vol doende veiligheidsgaranties biedt. Een daadwerkelijk onder zoek in de grond zou miljoenen guldens kosten en het bouwpro ject onbetaalbaar maken. Het college van b en w neemt van daag (dinsdag) een besluit over het opnemen van een risicodek king in de verkoopakte. Moch ten kopers dan schade ondervin den als gevolg van explosieven. dan draait de gemeente voor de kosten op. Het korte oponthoud en het geringe risico heeft geen van de kopers van koop doen af zien. Rechtskundige dienst FNV weg uit Middelburg van onze verslaggever MIDDELBURG - De Rechts kundige dienst FNV vertrekt uit Middelburg. Vanaf 1 januari worden de juridische belangen van de Zeeuwse vakbondsleden vanuit Tilburg behartigd. Dat is het gevolg van een landelijke reorganisatie bij de dienst. Voor de leden van de FNV veran dert er weinig. Vanuit Tilburg blijven de juristen spreekuur houden in Middelburg. Sluiskil en Bergen op Zoom en vak bondsleden bijstaan in schik kingsonderhandelingen met werkgevers of advocaten. F„ropese onder W* Elke dag uw eigen PZC voor f 1,02* vier weken de PZC voor f 12,50 (éénmalig binnen zes maanden) Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat snellerl 01184 84216 •Prijs per dag bi| een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant Als hij over wijn spreekt, krijgt die man uit Koudeker- ke altijd een milde trek om de mond en lichtjes in zijn ogen. Tegen collega's mag hij graag in lichte mijmering onthullen welk flesje hij met Kerstmis eens zal ontkur ken. Hij vormt dan het leven de bewijs van de stelling dat de voorpret een zeer wezen lijk bestanddeel vormt van de totaalpret. Mooie namen van Franse landstreken komen hem over de lippen. We zullen ze hier niet noteren, want wel licht leest hij dit en dan gaat hij rectificaties eisen. Hij weet het namelijk altijd be ter en wie tegenover hem fouten maakt met wijn kan verzekerd zijn van een ruwe afdronk. Maar onlangs liep zijn con- naisseurs-image door eigen toedoen een lelijke deuk op. „Ik heb gisteren een partijtje zeer mooie Meursault ge kocht en die heb ik 's avoiids meteen in mijn computer op geslagen". liet hij zich op kantoor ontvallen. Zijn omgeving houdt hem thans met enige regelmaat voor dat hij een barbaar is. Met een lege kelder en een benevelde computer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 11