'lanoloog: terug naar trekhond EEN KWESTIE VAN BASTI#N HOTELS homoseksuele Gemeente-ambtenaar vaak honkvast en grijs PZC Koeriersdienst met driewieler ïxtra aandacht nodig voor inderen met HIV en aids Waar zijn kerstdagen betaalbare feestdagen? HOTFL GIRO 800800 Ernst ontslaat pastoraal werker Ter Veld eist van gemeenten scherper toezicht uitkeringen Gevangenen krijgen geen uitkering meer Deetman wil Kamer dag minder per week laten vergaderen binnen- en buitenland Milieuvriendelijke steden laten draaien op spierkracht ZATERDAG 12 DECEMBER 1992 lorThea van Beek rot,; itio- eet»" f. jjjj (STERDAM - We zouden veel y..j er gebruik moeten maken n de energiebron spier- „Als we met de fiets kar het werk gaan, hoeven we avonds ook niet meer dat ndje te trimmen. De extra tijd dat fietstochtje misschien rgt. bespaar je al weer omdat trimmen achterwege kan jven", zegt de Amsterdamse moloog ir. Marten Bierman, (zelfde principe gaat volgens a ook op voor andere vormen itransport. Neem nu zijn pro berende plan tot de herinvoe- van het last- en trekdier. ons milieu al is verpest, is buitgemaakte zaak. We weten ;allemaal en hoeven daar niet feger over te praten. Iets ge- uren moet er nu", zegt Bier- m. „Kijk je waar het grootste adeel van de vervuiling van- komt, dan is dat van het nsport." transportsnelheid van het ibaar vervoer, de fiets en het ichtvervoer ligt in de stad [hal laag. Zo tussen de acht en zalf kilometer per uur." Daar- liszijn idee van trekpaard of - id. helemaal niet zo slecht, hoeft de klok natuurlijk niet ag te zetten. Het moet niet zo- vroeger, waarbij dieren wer- a mishandeld. We kunnen te- ïwoordig gebruik maken van i lichtere materialen. Boven- n,70 procent van de vracht in stad is kleiner dan één ku- ke meter. En omdat het zich tal in de openbaarheid af- elt, valt misbruik ook goed te itroleren." feite gebruiken we nu al trek- ren. Denk maar aan de huif- itochten, trouwen in een etsje of aan de brouwerijpaar- a.In de bosbouw en bij de po- egebruiken we toch ook paar- n? Ze kunnen bovendien ons jenteafval eten dat door de lillenboer is opgehaald." aai Eden au uskies bijvoorbeeld zijn ooit no. Sbkt om sleden te trekken. Die eu, den het heerlijk om een last Bekken. Door collectief in het satbeeld weer dieren in te zet- bjj (verandert de stad. Dan hoe- iwe ook niet zo nodig nog zelf sdieren te nemen omdat de baarheidsfactor in de stad 15 neemt. En vergeet niet de )en otste verdienste van dit plan. sch lis de besparing van milieu- Ne- ruilende grondstoffen." Het plan staat of valt echter bij Biermans ideeën over het rea liseren van compacte steden. „Tot nu toe zijn we gewend de huisvestingproblemen op te los sen met nieuwbouw. Neem bij voorbeeld de Amsterdamse na oorlogse tuinsteden. Bijna de helft van de vierkamerwoningen wordt daar door een- of tweeper soons huishoudens bewoond. Van alle vier- en meerkamerwo- ningen in Amsterdam wordt 17 procent door slechts één per soon bewoond. Het aantal te ruim wonenden in de hoofdstad is er driemaal zo groot als het aantal te krap gehuisvesten." Het kan ook anders. Met een creatiever gebruik van de al be staande woningen. Bierman: ..Mensen blijven achter in de wo ning die ze hebben, bij gebrek aan alternatieven. Vijftig-plus sers met kinderen de deur uit. willen wel kleiner wonen en meestal het liefst in de eigen buurt. Waarom dan niet, een in die buurt vrijkomende grote wo ning geschikt maken voor meer dere huishoudens. De vrijko mende huizen zijn dan weer be schikbaar voor grote huishou dens." De behoefte aan eengzinswonin- gen zal na het jaar 2000 fors afne men, becijferde Bierman. Daar om zouden we met de bouw daarvan nu al moeten stoppen. In de tussenliggende periode kan in de steden 'verdichtings- bouw' plaatsvinden. Want in ste den kunnen mensen het meest efficiënt wonen en leven. Daar bij denkt hij aan de - lichte - houtskeletbouw boven op be staande woningen, voor starters op de woningmarkt. Of aan woonboten als tijdelijke wissel woning voor degenen die wach ten op nieuwe en kleinere huis vesting. „Daardoor creëer je een stukje overmaat, waardoor de woningmarkt in beweging kan komen". Het mes snijdt zo aan twee kan ten, stelt Bierman. Want met meer mensen in een wijk kan ook het voorzieningenniveau weer toenemen. Terwijl we nu steeds grotere afstanden moe ten afleggen naar winkels, bi bliotheek, school of andere voor zieningen, kunnen die daar weer terugkeren. Die zijn te voet of per fiets bereikbaar. Het autoge- AMSTERDAM - Amsterdam is weer een koeriersdienst rijker. Deze keer niet op een snorfiets, bromfiets, mountainbike of crossmo tor maar op een driewieler-ligfiets. De snelbezorgdienst is gisteren van start gegaan en denkt wat snelheid betreft niet te hoeven onderdoen voor gemotoriseerde diensten. De bagagecontainer is elektronisch beveiligd om de pakketjes diefstalvrij te kunnen vervoeren. foto Arthur Bastiaanse/ANP bruik kan zo worden terugge drongen. Naast de inzet van lastdieren, kunnen we voor het transport van goederen ook veel meer ge bruik maken van het water. Sterker, naast de reeds bestaan de waterwegen kunnen we ook nieuwe grachten en kanalen aanleggen in onze steden, vindt Bierman. ..Het transport over water is het milieuvriendelijkst. Dat kan zelfs nog worden ver groot door te varen met high tech lichtgewicht zeilboten. Of met lichte schepen die langs een jaagpad worden getrokken door paarden." Bovendien wordt het huidige groen in de wijken een stuk aan trekkelijker. Want op het water gebeurt dan van alles: vervoer, wonen, recreatie. Zo kan de stad in Biermans visie weer een mi lieuvriendelijke toplokatie voor wonen worden. Recordaantal journalisten gedood in 1992 WASHINGTON (AP) - Dit jaar zijn 82 journalisten gedood tij dens hun werkzaamheden, zo heeft de mensenrechtenorgani satie Freedom House donder dag bekend gemaakt. Alleen al in de voormalige Joegoslavi sche republieken zijn dit jaar 27 journalisten om het leven geko men. Leonard Sussman, onderzoeker van Freedom House, een in New York gevestigde organisatie die zich inzet voor een vrije pers, zei dat dit jaar de meeste slachtof fers zijn gevallen sinds 1934, toen voor het eerst cijfers werden bij gehouden. Sussman zei in een interview dat 53 van de gedode journalisten zijn gedood uit wraak. Volgens Freedom House zijn in Turkije 12 journalisten gedood, zijn er 10 door Peruviaanse guerrillas ge dood. kwam er een in de VS om en stierf de rest in 18 andere lan den. Er waren geen gegevens over de nationaliteit van de ge dode journalisten. Volgens Freedom House werden 199 journalisten geslagen. 69 met de dood bedreigd, raakten er 56 gewond en werden bij 88 journalisten films of manuscrip ten in beslag genomen. RECHT (ANP) - Kinderen HIV en aids hebben spe- le opvang nodig. Dat was jdag in Utrecht de bood- apop het eerste Nederlandse iposium over HIV-infecties kinderleeftijd. In Nederland 25 kinderen en jong-vol- eje ssenen tot twintig jaar met ^geregistreerd. Hoeveel kin met het virus zijn besmet, üet bekend. ideren die zijn besmet met aidsvirus HIV onderschei- zich van volwassen HIV- afecteerden. In de eerste ittien levensmaanden is het eilijk de diagnose te stellen )t de aanwezigheid van anti fa van de moeder. Kinderen toen ook andere ziektebeel- ie- Verder vormen de psychosociale ontwikkeling van een kind en de maatschappelijke opvang een probleem. Als kinderen niet meer naar school mogen, belem mert dat hun ontwikkeling. Ook broertjes en zusjes worden erop aangekeken. De verpleging kan het er moeilijk mee hebben om een kind te verzorgen dat bin nenkort doodgaat. Goede voor lichting en instructies zijn hard nodig, zo betoogde menig spre ker. De meeste jonge kinderen heb ben de infectie van hun moeder meegekregen, de zogenoemde verticale transmissie. Geschat wordt dat ongeveer een kwart van de HlV-geïnfecteerde moe ders haar kind besmet, hoewel in allerlei eerdere studies ook per- DEN HAAG (GPD) - Staats secretaris Ter Veld (sociale aken) wil een scherpere controle op de besteding van uitkeringsgelden voor Semeenten. Er kan niet vol staan worden met de ge bruikelijke accountants controle van de gemeente lijke begroting. Dat geldt ook voor enkele sociale re gelingen waarbij gemeen- len een vergoeding van het rijk krijgen. De bewindsvrouwe wil met ingang van 1993 een scher pere controle bij de volgende regelingen: de algemene bij standswet, de inkomens voorziening oudere en ge deeltelijke arbeidsonge schikte werkloze werkne mers en zelfstandigen '10AW en IOAZ), banen pools, jeugd werk garantie- Plan JWG) en de bijdragere- bijzondere controle sociale zekerheid (BBC). Volgens Ter Veld gaat het bij alle regelingen om grote be dragen waarbij vast moet staan dat die juist worden besteed. Daarom is een meer Serichte controle nodig. Voor alle door haar genoem de regelingen heeft Ter Veld nu een zogenoemd controle- en rapportageprotocol ge maakt. Daarin staat precies boe de accountant moet con troleren en welke informatie öodig is. Gemeenten zijn verplicht er vanaf 1 januari 1993 mee te werken. Ter Veld draagt komend jaar 9.8 miljard gulden bij in de gemeentelijke bijstandskos ten. IOAW en IOAZ staan sa men voor bijna 500 miljoen gulden op de begroting So ciale Zaken. De banenpools kosten komend jaar bijna 430 miljoen gulden, het JWG circa 190 miljoen. De bij drage bijzondere controle is 55 miljoen gulden. Gemeen ten kunnen met dat geld so ciaal rechercheurs aanstel len. Staatssecretaris Ter Veld centages van 10 en zelfs 60 zijn genoemd. Wanneer de besmetting precies gebeurt, is niet duidelijk. Het vi rus is al gevonden in een foetus van twaalf weken, maar ook zou de (bloederige) bevalling voor een verhoogd risico zorgen. Het virus is bovendien aangetroffen in moedermelk. Uit een onder zoek onder tweelingen bleek dat de eerstgeborene een hogere kans heeft op infectie dan de tweede, wat wijst op besmetting tijdens de geboorte. Over de hele wereld waren begin dit jaar ruim één miljoen kinde ren HlV-geïnfecteerd. Over vier jaar zullen dat er meer dan twee miljoen zijn. En in het jaar 2000 zijn het er vier keer zoveel. Overal ter wereld stijgt het aan tal heteroseksuele besmettin gen. Er komen dus steeds meer geïnfecteerde moeders waar door het aantal seropositieve kinderen ook zal stijgen. De ko mende tien jaar zullen minstens 2,7 miljoen kinderen overlijden aan aids. Nog eens' tien miljoen kinderen verliezen hun ouders aan de ziekte. Het is dus van groot belang om HTV-besmettin- gen bij vrouwen te voorkomen, aldus de Utrechtse kinderarts drs. A. Prakken. Duitse staalreus Klöckner vraagt surséance aan DÜSSELDORF (DPA) - Het Duitse concern Klockner heeft vrijdag uitstel van betaling aangevraagd voor zijn staaldi- visie wegens aanhoudende ver liezen. Het is één van de groot ste surséances in het Duitse be drijfsleven van de afgelopen ja ren. De werkgelegenheid van ongeveer 11.000 mensen staat op het spel. Het Nederlandse concern Hoog ovens. dat ook lijdt onder de in ternationale staalcrisïs, ziet zijn plannen voor samenwerking met Klöckner doorkruist. De aanvraag van surséance heeft betrekking op Klöckner Stahl in Bremen, Klöckner Edelstahl in Duisburg en de in diezelfde stad gevestigde moe dermaatschappij Klöckner- Werke. De rechtbank waar de aanvraag is ingediend liet vrij dag weten dat het gaat om een voorlopige surséance die erop is gericht het staalbedrijf voort te zetten. Daarbij moet veertig pro cent van de vorderingen van de schuldeisers worden voldaan. In het geval van een surséance die uitmondt in liquidatie is dat 35 procent. Met Bastion op bezoek of er tussenuit voor Hfl. 57,50. Van 18 december tot en met 3 januari over nacht u bij Bastion Hotels voor de speciale Kerstprijs van Hfl. 57,50 (op basis van een tweepersoons kamer) Hierbij inbegrepen zijn: een welkomstdrankje bij aankomst overnachting in een tweepersoonskamer met badkamer en TV naar keuze 's avonds een wintermaaltijd of de volgende dag een uitgebreide Kerstbrunch in ons restaurant 'La Marmite' Ongekend overnachten en een lekkere dis voor een uiterst vriendelijke prijs. Gaat u er zomaar eens tussenuit, op bezoek bi) familie of vrienden, of komen ze over? Maak dan gebruik van deze aanbieding. U bent van harte welkom in één van onze 22 Bastion Hotels Alle hotels beschikken over 40 kamers, hebben gratis parkeergelegenheid en zijn uitstekend bereikbaar Wilt u meer informatie, bel dan 06 - 06 97 (gratis) of stuur de antwoordcoupon in een ongefrankeerde envelop naar Bastion Hotels Nederland Antwoordnummer 10052 4800 VB Breda/NL „.„de informatie; DEN HAAG (GPD) - Gevangenen zullen tijdens hun verblijf in de cel niet langer kunnen profiteren van een werkloosheids-, ziekte wet- of bijstandsuitkering. Met ingang van 1 januari zal het open baar ministerie de uitkeringsinstantie op de hoogte stellen van het feit dat betrokken uitkeringsgerechtigde gevangen zit. De uitke ring wordt dan gestaakt. De procureurs-generaal besloten hiertoe in overleg met de bewinds lieden van Justitie en Sociale Zaken. Gevangenen blijken vaak te verzwijgen dat zij vast zitten. Volgens de procureurs-generaal kan het openbaar ministerie makkelijk nagaan of iemand een uitkering heeft. Dat staat meestal in het proces-verbaal. Zo niet, dan moet de officier van justitie er naar vragen als betrokkene voor de rechter komt. Het stopzetten of verminderen van de uitkering als iemand gevan gen zit kan volgens de wet alleen bij de drie genoemde uitkeringen. In andere sociale wetten is die mogelijkheid niet opgenomen. LEVEN NATIONALE ACTIE VOOR JOEGOSLAVIË EN SOMALIË SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES DEN HAAG DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer gaat mogelijk een dag minder per week vergaderen. Het presidium van de Tweede Kamer (voorzitter Deetman en de ondervoorzitters van de Ka mer) heeft donderdagavond schriftelijk een voorstel van de ze strekking aan de leden ge daan. Het presidium wil een jaar proef te draaien, te beginnen in 1993. Concreet komt de proef erop neer geen uitgebreide commis sievergaderingen (UCV's) op maandag meer te houden maar op de donderdagen van 10.15 uur tot uiterlijk 17.00 uur. De ple naire vergaderingen worden ge houden op dinsdagmiddag en - avond tot 23.00 uur en op de woensdagochtend en -middag tot ongeveer 18.00 uur. Volgende week donderdag zal de Kamer tijdens een plenaire behande ling over dit voorstel stemmen. Vorig jaar al hebben de fractie voorzitters Brinkman (CDA) en Wöltgens (PvdA) dit plan gelan ceerd tijdens de Algemene Poli tieke Beschouwingen. Beiden vonden het gewenst dat Kamer leden meer contacten kunnen hebben buiten het Kamerge bouw. Wat het presidium betreft spe len naast de opvattingen van Brinkman en Wöltgens nog twee factoren een rol. Ondanks het lichtere vergaderschema (er zijn geen plenaire vergaderingen op woensdagmorgen en donder dagavond) is de beschikbare ple naire vergadertijd niet volledig nodig. Daarbij komt dat de be grotingsbehandelingen de afge lopen twee jaar voor het Kerstre ces konden worden afgerond. Mogelijk is dat ook dit jaar het geval. VRIENDELIJK, BETROUWBAAR EN BETAALBAAR Amsterdam-Noord Amsterdam Zaandam Amsterdam-Zuidwest Arnhem Bussum Hilversum Dordrecht Geleen Groningen Haarlem Heerlen 's-Hertogenbosch Hoorn Leeuwarden Leiden Middelburg Ngmegen Oegslgeest Rotterdam Brtelle Rotterdam Rhoon Schiplhol Hootddorp Utrecht Zoetermeer DEN HAAG (ANP) - Een gesloten arbeidsmarkt, een trage doorstroming naar andere functies, ver grijzing en weinig belangstelling van jongeren. Deze conclusies staan in een rapport naar de wer king van de gemeentelijke arbeidsmarkt van de Stichting Organisatie voor Strategisch Arbeids marktonderzoek (OSA). Het onderzoek vond plaats in opdracht van de Sectie Gemeenten van het Arbeidsmarkt- en Opleidingsfonds van de overheid. De arbeidsmarkt bij de gemeenten is tamelijk ge sloten. Van de mensen die van baan veranderen, blijft 65 procent binnen de gemeentelijke werk sfeer: 25 procent verandert van functie bij dezelfde gemeente, 40 procent gaat werken bij een andere. Slechts een kwart gaat naar het bedrijfsleven. Ook de arbeidsmobiliteit is relatief gering. Gemiddeld werkt een ambtenaar elf jaar bij zijn gemeente. Het grootste knelpunt is volgens de onderzoekers de zich in hoog tempo voltrekkende vergrijzing. Van het gemeentelijk personeel buiten de grote steden is slechts 20 procent jonger dan 30 jaar (lan delijk 36 procent) De helft valt in de categorie 40 tot 60 jaar. Het landelijk percentage hiervoor ligt op 35. De oorzaken van deze vergrijzing zijn de ge ringe uitstroom en ook een marginale instroom. De onderzoekers waarschuwen voor de kwalijke gevolgen van deze onevenwichtige leeftijdsop bouw. Vergrijzing gaat ten koste van de vitaliteit en vernieuwing bij de gemeenten: oudere amb tenaren zonder toekomstperspectief vertonen de neiging „hun tijd uit te zitten". Een verouderd per soneelsbestand kan volgens de onderzoekers een stempel drukken op de werksfeer, waardoor jonge ren de gemeente als werkgever minder interessant vinden. De geringe aantrekkingskracht op school verlaters bevestigen dit beeld. De onderzoekers signaleren ook een nogal passief en eenzijdig wervingsbeleid. Meestal gaat dat een personeelsadvertentie. Werving op scholen komt niet voor. Bedrijven die dat wel doen weten daar om de beste schoolverlaters te contracteren, aldus de onderzoekers. BREDA (GPD) - Bisschop II. Ernst heeft pastoraal werker F. Beuger van de Petrus en Paulus -parochie in Breda per 1 decem ber ontslagen wegens zijn ho moseksuele geaardheid. Beuger woont samen met een vriend en heeft dit bij zijn sollicitatiege sprek met de bisschop verzwe gen. De parochianen weten officieel nog van niets. Beuger kreeg zijn pastorale opdracht om in deze parochie te gaan werken op 17 augustus van dit jaar. Het feit. dat hij samenwoont met een vriend werd kort daarop be kend. Een officiële introductie tijdens de diensten ten over staan van de parochianen werd om die reden afgelast. De voorzitter van de Vereniging van Pastoraal Werkenden VPW) in het bisdom Breda, pas tor F. van Kasteren te Etten- Leur, zegt niet van het ontslag van Beuger op de hoogte te zijn gesteld. Ook Beuger zelf heeft zich niet tot de VPW gewend. Volgens perschef John Willems wil het bisdom en andere betrok ken de zaak zo veel mogelijk bin nenskamers houden. Voor zover bekend is het de eerste keer dat een pastoraal werker om rede nen van seksuele aard wordt ontslagen. Prijzen gingen licht omhoog VOORBURG (ANP) - De prijsin dex voor de gezinsconsumptie is tussen midden oktober en midden november gestegen met 0,1 procent. Tussen midden no vember vorig jaar en midden november dit jaar steeg de in dex met 2,9 procent, aldus het Centraal Bureau voor de Statis tiek. De zogeheten gecorrigeerde prijsindex steeg tussen medio oktober en midden november eveneens met 0,1 procent. Deze index, die geen rekening houdt met wijzigingen in het stelsel van ziektekostenverzekeringen, steeg van medio november vorig jaar tot midden november dit jaat met 3 procent. De wijzigingen in de prijzen ble ven tussen midden oktober en midden november in vrijwel alle artikelgroepen gering, aldus het CBS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 7