Iepziekte vraagt snelle aanpak Paal voor deur stopt auto ADVERTEREN DOET VERKOPEN I Zierikzee wil snel bedrijventerrein bouwrijp maken J. Kriekaard verlaat SKS Herindeling bedreigt eigen identiteit niet Verslaafde berecht voor inbraken streek Westerschouwen vindt langer wachten onverantwoord ZATERDAG 12 DECEMBER 1992 van onze verslaggever BURGH-HAAMSTEDE - De ge meente Westerschouwen wil de iepziekte snel op grote schaal aanpakken. Er moeten zoveel aangetaste bomen worden ver wijderd, dat wachten tot de fi nanciering van het complete plan van aanpak rond is, onver antwoord wordt geacht. Gerekend wordt nog op 75.000 gulden subsidie, die het Rijk heeft klaarliggen, maar die staatssecretaris Gabor van Na tuurbeheer nog definitief moet toekennen. Met de maatregelen is in totaal ruim 220-000 gulden gulden gemoeid Doel is de uit breiding van de ziekte op zijn minst te vertragen, zodat ver vangende aanplant de tijd krijgt zich te ontwikkelen. Daarmee wordt voorkomen dat delen van de gemeente volledig boomloos worden. Voor de iepziektebestrijding heeft de gemeente zelf nog 77.000 gulden op de plank liggen. Plan is deze vast aan te wenden voor de eerste twee van de in totaal vijf sectoren waarin de gemeen te in het kader van het bestrij- dingsplan is verdeeld. Hiervoor is 93.500 gulden nodig. Daarom wordt de gemeenteraad ge vraagd een extra krediet van 16.500 gulden beschikbaar te stellen. Het voorstel komt aan de orde in de vergadering van de gemeenteraad op maandag 21 december. Na de voorspoedig verlopen pro cedures voor de aanleg van de Randweg in Renesse willen b en w snel met de aanbesteding be ginnen. De raad wordt gevraagd om een krediet van ruimt 56.000 gulden voor het bestekklaarma- ken van de plannen. Als alles meezit, is de nieuwe route om Renesse voor de pinksterdrukte beschikbaar. Kermis Aan de orde komt dan ook een voorstel de kermis in Haamste de te verplaatsen van juni naar de eerste week van augustus, omdat er dan meer toeristen zijn. De huidige kermis is door de matige bezoekersaantallen zieltogend. Een paar jaar gele den verwierp de raad verplaat sing naar een ander tijdstip, om dat de datum bij de traditie van Sint Jan hoorde. Gevreesd wordt echter dat er niet veel ker mis overblijft als op de huidige voet wordt doorgegaan. Voor be gin augustus is gekozen omdat b en w niet willen dat de kermis onnodig concurreert met die van eind juli in Renesse. Het college stelt de raad verder 12 EN 13 DECEMBER 1992 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierikzee: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. B. Visser, Zierikzee, tel. 01110-13965. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek/Brou- wershaven: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: L. A. M. Bruel en J. J. Roth, Markt 32, Brouwershaven, tel. 01119-1280. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oos- terland, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A. Dorrestein, Dorpsweg 5, Bruinisse. tel. 01113-2120. van onze verslaggever BROUWERSHAVEN - Het ver lies van de eigen identiteit van een plaats is een oneigenlijk ar gument in de discussie over ge meentelijke herindeling. Dit zei commissaris van de koningin drs W. T. van Gelder vrijdag tij dens zijn kennismakingsbezoek aan Brouwershaven. Hij vond deze gemeente een goede illu stratie van zijn stelling, want hij had tijdens een rondgang vastgesteld dat de vier kernen van Brouwershaven ondanks de bestuurlijke samenvoeging in 1961 sterk hun eigen karakter hebben behouden. Logisch, want een overheid heeft niets met identiteit te ma ken. vond hij. Die is er of die is er niet. en die komt naar voren in zaken als sociale structuur en verenigingsleven. Hij herhaalde in de recreatiege meente Brouwershaven zijn pleidooi voor een 'landschapsge- richte' recreatie. „De groei in Ne derland zit in het natuur- en cul tuurtoerisme." Belangrijk daar voor vond hij de aanleg van fiets paden. die dan wel van hoge kwaliteit moeten zijn. De be stuurders van Brouwershaven wezen hem trots op het eigen fietspadenplan waaraan op het Zondag 13 december 1992 Nederlands-Hervormde Kerk Brouwershaven 9.30 de heer Sies; Bruinisse 10 en 17 ds. Smit; Burgh 10 ds. v. d. Deijl: Drei- schor9.30ds. Pannekoek; Eiker zee (Scharendijke) 10 ds. Ver hoef; Haamstede 10 ds. Haas noot en 19 ds. Hanekamp; Kerk- werve 11 kand. v. d. Ploeg; Nieu werkerk 10 ds. Klip en 17 ds. Petter; Noordgouwe 11 ds. Pan nekoek; Noordwelle 11 ds. Stap <HA>; Oosterland 10 ds. Hane kamp en 18 ds. Haasnoot; Ou- werkerk 10 ds. Otten; Renesse 9.30 ds. Stap iHA); Serooskerke 10 ds. Teunisse en 19 ds. Barn- hoorn; Sirjansland 10 en 18.30 ds. Boer; Zierikzee: Gasthuis- kerk 10 ds. De Boo (HA). 9.30 ds. Bijl en 18.30 ds. De Boo; Zweeds R. Kr. Z.huis 11 15 de heer Cop- pens; Zonnemaire 11 de heer Sies. Gereformeerde Kerk. Brou wershaven 9.30 en 18.30 ds. Wis- selink (HA); Bruinisse 10 ds. Gootjes en 17 ds. Luigen; Haam stede 10 ds. Lingen (HA) en 19 zangdienst; Nieuwerkerk en Oosterland 10 ds. Klip en 17 ds. Petter; Scharendijke 10 ds. Bra- kema en 19 ds. Westemeng; Zie rikzee 10 en 18.30 ds. Jobsen. Gereformeerde Gemeente. Haamstede 10 en 18.30 lees- dienst; Nieuwerkerk 9.30 en 15.30 leesdienst: Oosterland 10, 14.30 en 18.30 leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Bruinisse 10 en 17 leesdienst; Oosterland 9.30. 14 en 18 lees dienst. Christelijk-Gerefonneerde Kerk. Haamstede 10 en 17 ds. Dijkstra; Kerkwerve 10 en 18 ds. Korving; Zierikzee 10 en 18 ds. Quant. Gereformeerde Gemeente in Ne derland. Bruinisse 10 en 17 lees dienst; Nieuwerkerk 9.45 en 15.30 leesdienst; Zierikzee 10 en 18 leesdienst. Leger des Heils. Zierikzee 10 sa menkomst. Evang. Lutherse Gemeente. Zie rikzee 10 ds. v. d. Berg. Rooms-Katholieke Kerk. Haam stede 11.30; Zierikzee 9.30, zat. 19 Pinkstergemeente Zierikzee (Meelstraat) 10, samenkomst, woensd. 20 samenkomst. voor aansluiting te zoeken bij het HALT-bureau De Bevelan- den-Tholen. Dan kunnen ook in Westerschouwen activiteiten worden ontplooid om jongeren die hun eerste schreden op het verkeerde pad hebben gezet, van hun klein-criminele gedrag af te helpen. De vergadering wordt gehouden in het gemeen tehuis in Burgh-Haamstede en begint om 19.30 uur. Tandartsen: H. A. Boom- de Keizer, Wester- banweg 14. Burgh-Haamstede. 01115-3103. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek 'Zierikzee', Dam 18, tel. 01110-12906. geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 - 17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel. 01100-51177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): E. Won- dergem, Zonnemaire, tel. 01112- 1880. Het paaltje voor het huis van de familie Ayaz heeft zijn nut bewezen. foto PieterHonhoff van onze verslaggever ZIERIKZEE - Met een stevige klap is de strijd tussen de bewo ners van de Scheepstimmerdijk en het langsrazende verkeer op 1-1 gekomen. Eerder dit jaar heeft de gemeente de rijrichting op de dijk omgedraaid, zodat een snelle verbinding van 't Sas naar de binnenstad is ontstaan. Bewoners vinden de straat onge schikt voor doorgaand verkeer en zijn daarom woedend op de gemeente. De familie Ayaz heeft op de stoep voor het huis een paal geplaatst om weggebruikers aan hun plaats te herinneren. Vrijdag, even na tienen, vond de eerste confrontatie plaats. Mevrouw Mattie Ayaz zag een bestelbusje met hoge snelheid tegen de paal vliegen, een slinger maken en vervolgens in vliegende vaart wegrijden, stuk ken bumper en glas achterlatend. De paal werd zwaar bescha digd. Politie en parkeerwachten hebben vrijdag tevergeefs ge zocht naar een gehavende bestelauto. De familie Ayaz werd door verwezen naar het bureau slachtofferhulp. Verschillende bewoners van de Scheepstimmerdijk hebben reeds te kennen gegeven eveneens van plan te zijn hun domein duidelijker te markeren in de strijd tegen haastige automobilis-- ten. van onze verslaggever ZIERIKZEE - Als het aan bur gemeester en wethouders van Zierikzee ligt, wordt binnen kort begonnen met het bouw rijp maken van het bestem mingsplangebied Bedrijventer rein Boerenweg. Dit is nodig omdat de kavels op het Bedrij venterrein Haringvlietplein na genoeg zijn uitgegeven. De ge meenteraad beslist maandag 21 december of de plannen door gaan. De gemeente heeft zelf ook al een oogje laten vallen op grond in het plan Boerenweg. De nieu we gemeentewerkplaats moet er komen. Bij de verdeling van de gelden uit het fonds stadsver nieuwing willen burgemeester en wethouders 100.000 gulden reserveren voor deze werk plaats. De totale kosten van de verplaatsing worden geraamd op 2.300.000 gulden. De verde ling van de stadsvernieuwings- gelden staat trouwens eveneens op de agenda voor de vergade ring. In totaal is bijna acht ton bin nengehaald. Hiervan is naast het geld voor de gemeentewerk plaats 250.000 gulden toebe dacht aan particuliere woning verbetering, 340.000 gulden aan restauratie van woonhuismonu menten, 16.800 gulden aan een onderhouds- en verbeterings project voor 56 huurwoningen van de woningbouwvereniging Beter wonen en 14.000 gulden als bijdrage in de verhuis- en herin richtingskosten van de betrok ken huurders. Zeventigduizend gulden uit de pot is tenslotte be stemd voor de renovatie van de Hoffnerstraat. Watersnood Aan de orde komt ook de her denking van de watersnood ramp. Een werkgroep heeft een programma samengesteld waar mee een kleine tienduizend gul den is gemoeid. Op maandag. 1 februari 1993 wordt een herden kingsdienst gehouden in de Nieuwe Kerk. Het Streekarchi- variaat heeft voorts een informa tiemap samengesteld voor ba sis- en voortgezet onderwijs. Dinsdag 2 februari maakt een aantal klassen uit het voortge zet onderwijs een stadswande ling en een landschapsexcursie naar Ouwerkerk in het kader van de herinneringen aan de wa tersnood. Verder wordt een wi deling uitgezet in Zierikzee en de eerste twee weken van bruari een tentoonstelling zien in de Vierschaar van l|p stadhuis. De nadruk ligt hii op Zierikzee zelf. De gemeenteraadsvergaderilu wordt gehouden in de raadz) ji van het stadhuis en begint 19.30 uur. RENESSE Broodmaaltijd - De Ond nemersvereniging Renesse v a, zorgt vandaag, zaterdag, dorpshuis Renesse en bnx maaltijd voor alle 60-plussersi h, Renesse en Noordwelle. l maaltijd begint om 17 uur. Aa - sluitend, om 19 uur. begint e playbackshow voor jong en oi J HEINKENSZAND Volkskerstzang - In de Bi i besteinkerk in HeinkenszaJ wordt vrijdag 18 december jaarlijkse volkskerstzang gehclj den. Medewerkenden zijn li christelijk gemengd koor O Genoegen; het interkerkelj koor The Keysingers en een k derkoor, samengesteld uit leir. lingen van de drie basisschol uit Heinkenszand. Organiste Yolanda Nagelkerke. De begint om 19.30 uur. TERN EU ZEN Wandeltocht - De Teriif zense vereniging van wan( laars, De Vrijbuiters, houdt terdag 19 december haai' eers wandeltocht van het winters zoen. Er is een keuze uit de standen 5,10 of 15 kilometer, start is tussen 12 en 14 uur va uit basisschool De Golfslag de Tamarindestraat in de B n menbuurt. De tocht maakt de uit van een serie van vier. De dl e{ volgende data zijn 16 januari, februari en 6 maart 1993. WAARDE Kerstconcert - De muzid r vereniging Vooruit geeft vrijdi n( 18 december een kerstconcert e] de hervormde kerk van Waard e Kerstliederen worden gespee door organiste J. Koeman. H concert begint om 19.45 uur. gemeentehuis wordt gewerkt, en waarover begin volgend jaar de eerste voorstellen aan de raad zijn te verwachten. Met de aanleg van fietspaden wordt in de ogen van Van Gelder nog meer bereikt: hij zag in het landschapstoerisme namelijk ook een mogelijkheid voor een ontmoeting met de landbouw, waarmee steeds minder mensen in Nederland als vanzelfspre kend in contact staan. „Daar voor is het wel nodig dat de land bouw gastvrij is tegenover de toerist." De verbreding van het recreatief aanbod gaat volgens hem ook vandalisme tegen. In vandalis me zag hij een uiting van teleur stelling bij mensen die niet vin den wat' ze zoeken. Eenzijdige belangstelling voor zon, strand en sex. meende hij. kan tot fru straties leiden wanneer het aan bod in deze - slechte zomer, ma gere liefdesmarkt - tegenvalt. Labruyère haastte zich te zeg gen dat hij dit probleem, aan de hand van zijn ervaring in zijn Domburgse tijd. positief wil be naderen: geen afzetten tegen een bepaald soort toerisme, maar via het aanbod zorgen dat er voldoende aansprekende al ternatieven worden geboden. SKS-directeur J. Kriekaard kreeg bij zijn afscheid op ramschip De Schorpioen een duikcursus aange boden door het personeel. foto Oscar van Beest Afscheid om nieuwe uitdaging te zoeken van onze verslaggever MIDDELBURG - Het afscheid van staalbouwbedrijf SKS, waarvan hij zelf mede-oprich ter was, doet J. Kriekaard (44) geen pijn. „Een bedrijf opzetten vergt een heel andere mentali teit dan een bedrijf instandhou den", zei hij vrijdag bij zijn af scheidsreceptie op ramschip De Schorpioen in Middelburg. „De pioniersmentaliteit is niet meer nodig om het bedrijf draaiende te houden. Ik heb er geen zin in om op een boekhoudkundige manier manager van het bedrijf te zijn. Anderen kunnen dat be ter dan ik." Kriekaards collega C Schipper nam in april van dit jaar op 61-ja rige leeftijd afscheid als direc teur. Hij zei bij die gelegenheid geen vechtlust meer te hebben en te willen genieten van het le ven. Voor Kriekaard gaat die op merking gedeeltelijk op. De ko mende maanden gaat hij met zijn vrouw wel vakantie houden op Bonaire om van zijn vrijheid te genieten, maar hij is vastbe sloten een nieuw bedrijf te be ginnen. Hoe dat bedrijf eruit moet komen te zien, weet hij nog niet. „Ik heb echter geen angst dat ik niets kan vinden. Ik heb er alle vertrouwen in dat ik op nieuw een bedrijf kan opbou wen. En ik moet nieuwe dingen blijven doen om mijn leven zin vol in te vullen." Zijn vrouw beaamde dat. „Er zijn maar weinig mensen die zich kunnen veroorloven op onze leeftijd nog te veranderen. Ik ben ervan overtuigd dat het lukt. Maar eerst gaan we vakan tie houden." Het personeel bood Kriekaard een duikcursus op Bonaire aan. zodat hij in de komende maan den zeker iets te doen heeft. Het staalbouwbedrijf SKS blijft voortbestaan als werkmaat schappij van de Pernis Troost Groep. Terneuzen is met 35.000 inwoners de grootste gemeente van Zeeuwsch-Vlaanderen. Tot de gemeente behoren, naast Ter- neuzen, de kernen Biervliet. Hoek, Sluiskil, Zaamslag en een gedeelte van Spui. De gemeentelijke organisatie is met ingang van I januari 1992 gewijzigd. De organisatie bestaat uit de sectoren Financiën en Algemene Bestuurszaken, Stadsontwikkeling en -beheer, Maat schappelijke Zaken en de stafsector Personeel, Informatie en Organisatie. Binnen de nieuwe organisatie wordt onder andere een klantge richtere, klantvriendelijkere en efficiëntere organisatie nage streefd door de verantwoordelijkheid zoveel mogelijk bij de medewerk(st)ers zelf te leggen. Bij de gemeente werken zo'n 450 mensen. Burgemeester en wethouders van de gemeente Terneuzen roepen sollicitanten op die belangstelling hebben om als INVALKRACHT (VACATURENUMMER 35S>2) geregistreerd te staan voor de onder haar bestuur ressorterende open bare basisscholen. VAM DE KANDIDAAT WORDT VERWACHT DAT HIJ/ZIJ: - op oproep beschikbaar wil zijn; - breed inzetbaar is; - goed kan functioneren in teamverband; - bereid is tot een flexibele taakmzet. - les geeft overeenkomstig de beginselen van het openbaar onderwijs Informatie over deze oproep kan ingewonnen worden bij de Stafsector Personeel. Informatie en Organisatie van de gemeente (tel. 01150-75159) Indien u belangstelling heeft kunt u dft tot 15 januari 1993 schriftelijk kenbaar maken, voorzien van uitvoerige inlichtingen omtrent p u 7 genoten opleiding en ervaring aan het college van burge- n p 7 meester en wethouders, Stafsector Personeel Informatie en Organisatie. Postbus 35, 4530 AA Terneuzen Postbus 35. 4530 AA Terneuzen van een medewerkster MIDDELBURG - De 26-jarige E. H. G. uit Kruiningen stond vrijdag voor de rechtbank in Middciburg voor een serie auto kraken en inbraken in winkels en een school in Goes. Dat ge beurde in de maanden augustus tot en met oktober. Hij werd op 15 oktober opgepakt nadat hij de geluidsinstallatie uit een auto had gestolen en zit sinds dien in voorarrest. Zondag 6 september kwam G. 's middags door een klapraam op de bovenverdieping een winkel aan de Ganzepoortstraat, bin nen. Hij nam geld uit de kassa weg. Twee dagen later bezocht hij dezelfde zaak nogmaals op die manier. In totaal stal hij er 900 gulden. In de nacht van 24 op 25 september was een winkel aan de Lange Kerkstraat het doelwit, waar hij 750 gulden buitmaakte. Een derde winkel maakte hij 350 gulden lichter. Bij het Buys Ballotcollege nam hij geluidsapparatuur weg. G. is verslaafd aan heroine, maar besloot tijdens zijn deten tie om af te kicken. Hij was al in behandeling geweest bij het ZCAD, maar zei weinig baat te hebben gehad bij de gesprekken die hij daar met hulpverleners had. „Die hadden alleen maar tot gevolg dat ik nog sneller naar de dealer liep", verklaarde hij ter zitting. Hij heeft intussen zelf zijn opname voor een ontwen ningskuur geregeld. Officier van justitie mr J. J. A. Groen hield er bij zijn eis reke ning mee dat G. twee maanden na zijn aanvraag voor opname in het afkickcentrum geplaatst kan worden. Als de rechtbank de eis van 36 weken gevangenis straf waarvan de helft voorwaar delijk volgt, moet G. na de uit spraak op 24 december nog twee maanden uitzitten. Hij kan dan direct nadat hij vrijkomt gaan afkicken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 46