Compostering naar Sloe 6PZC Collectie over trams veilig in Rijksarchief ure As Hell in voorronde 'beste schoolband' succes MTS Vlissingen kreeg telematica-lab ,agere straf voor x-transporteur Eis tien maanden voor steekpartij in koffiehuis Axel provincie 15 Gft-installatie moet in juni 1994 draaien Sterrenwacht geeft cursussen voortaan in Kapel Hoogelande Raad van State buigt zich over vergunning jacht in De Manteling OUDHOLLANDSE ZILVEREN BROCHE 't Gouddoppertje ZATERDAG 12 DECEMBER 1992 4 perheid ïjjeeds meer ïeidsrechter lor milieu ■779 J onze verslaggever k0[ ©ELBURG - De overheid in toenemende mate als eco- isch scheidsrechter op moe- treden. Alleen op die manier nen zo veel mogelijk men- nU gedwongen worden zich te n den aan afspraken om het ieu te sparen. Toch kan de rheid geen garantie bieden r een zorgeloze toekomst op ieugebied, omdat de werke- 1 e problemen op wereldni- u liggen. betoogde vrijdagmogen dr. lier. wetenschapelijk mede- lwfeer van de Onderzoeks- ïge ooi Sociale Wetenschappen de Universiteit van Amster- Hi i. Hij hield zijn verhaal op 3) conferentie over duurzame nikkeling te Middelburg. ga aan dat er nog nooit iBi ine is geweest van een duur- Hate maatschappij. Zelfs in het e verleden hebben mensen milieu aangetast. Die ont- V_keling is steeds harder ge- n en wordt nu bedreigend, daar de roep om een duur- ie maatschappij. Spier voor al ook niet dat daarin verande- komt. Het enige lichtpuntje Ngjolgens hem het feit dat de genomen kennis van de pro- men overgebracht kan wor- op grote groepen mensen. Ke: die manier kan getracht wor- i de milieuproblemtiek be- roc rsbaar te maken, iez ran tweede inleider op de confe- 3ne tie, J. Braeckman, weten ast appelijk medewerker bij de 3ui groep Wijsbegeerte van de P itse Universiteit, hield het er Pi dat de mentaliteit van men- 1 pi veranderd moet worden. Pa gens hem moet de instru- nteel-economische inslag mensen gewijzigd worden in meer filosofisch bespiege- Jde stemming. mgeveer 35 deelnemers aan conferentie van het Zeeuws 18 tform Duurzame Ontwikke- en de Volkshogeschool Zee- d trokken zich na de inleidin- terug in workshops. van onze verslaggever GOES - De composteringsin- stallatie voor het Zeeuwse groente-, fruit- en tuinafval (gft) komt definitief in het Sloege- bied. Het algemeen bestuur van het Openbaar Lichaam Afval- stoffenverwijdering Midden- en Noord-Zeeland (OLAZ) hakte vrijdagmiddag in Goes de knoop door. Maar dat gebeurde met enige aarzeling. De gemeen ten Goes, Mariekerke, Tholen en Sint Philipsland stemden gisteren tegen. Zij vrezen dat de installatie in het Sloe onrenda bel zal draaien door een te kleine aanvoer van gft-afval. Het alternatief voor verwerking in Zeeland was composteren in het Brabantse Moerdijk. Het al gemeen bestuur koos in oktober unaniem voor het Sloe, maar verbond daar wel enkele voor waarden aan. Zo zou de provin cie het project actief moeten steunen. Aan die wens is slechts gedeeltelijk tegemoet gekomen. Wat uitblijft is bijvoorbeeld een spijkerharde garantie dat de Insluiper steelt sieraden en geld GOES - Een insluiper heeft don derdagmiddag een flinke slag geslagen in een woning aan de Bechtstede in Goes. Waarschijn lijk heeft de bewoner verzuimd de achterdeur op slot te doen. De insluiper doorzocht tussen half drie en vijf uur het huis en nam een hoeveelheid sieraden ter waarde van 3500 gulden en 3000 gulden contant mee. Kerstconcert - Het Senio ren Orkest Zeeland en het Ka- pelse ouderenkoor Zingen is Le ven geven zaterdag 19 december een kerstconcert met samen zang in de hervormde kerk in Kapelle. Het concert begint om 14.30 uur. provincie twintig procent mee betaalt van eventuele financiële verliezen. Boterzacht Naast de onzekerheid of de in stallatie wel voldoende gft-afval te verwerken krijgt, is dat voor een aantal gemeenten reden om composteren in het Sloe af te wijzen. OLAZ-voorzitter ir J. L. M. Mandos, tevens burge meester van de gemeente Bor- sele, gaf toe dat de verkregen garanties boterzacht zijn. ..De provincie wil zich wel met alles tot in de kleinste details be moeien, maar is niet bereid de nek uit te steken. Dat stelt mij zwaar teleur." Mandos zelf is overigens wel voorstander van het Sloe. Hij heeft er vertrouwen in dat vol doende afval wordt aangevoerd. De installatie gaat jaarlijks naar schatting 41.000 ton gft afkom stig uit Zeeland verwerken Het streven is in juni 1994 te gaan draaien in het Sloe. Dat is een half jaar te laat. Formeel moet Zeeland, evenals de andere pro vincies, 1 januari 1994 begonnen zijn met het gescheiden inzame len van gft-afval. Directeur-se cretaris ing J. Harte van het OLAZ acht het niet onwaar schijnlijk dat de rijksoverheid begrip toont wanneer goede re denen worden aangevoerd voor de vertraging. (Advei tentie) Aw GARAGES SCHUREN LOODSEN SCHUTTINGEN PAARDESTALLEN Vfoog vrijblijvend 01 documentaliemateiipol aan of bezoek pelseweg 3d Copelle o/d IJssel De Run 2182 Veldhoven etalogelum. Concurrerende ,pi iH'gtmWl'M G< i,nr Oi LOMMERS BETON- EN SYSTEEMBOUW van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Helemaal telematisch - door telefonisch in gesprek te treden met een computer - heeft gedeputeer de D. J. P. Bruinooge vrijdagmiddag het nieuwe telematica-laboratorium bij de MTS in Vlissingen geopend. Het Zeelandcollege, waartoe de MTS hoort, is één van de twintig scholen in Nederland die een dergelijk laborato rium hebben gekregen. Daarmee is op twintig scholen een studierichting te lematica mogelijk gworden, een vak gebied met veel mogelijkheden. Het bedrijfsleven zit om goed opgeleide MTS-ers te springen terwijl de belang stelling voor de elektrotechnische op leidingen onrustbarend afneemt. PTT-Telecom alleen al zit, volgens me vrouw J. H. G. Witte, personeelsmana- ger bij het PTT-district Breda, op korte termijn om honderden telematica-spe- cialisten op mbo-niveau verlegen. Juist daarom zijn de twintig telematica-labo- ratoria die vrijdag zijn geopend, tot stand gekomen in nauwe samenwer king tussen onderwijs, overheid en be drijfsleven. Dit om voldoende goed ge kwalificeerde vaklieden voor de toe komst op te leiden en om niet, op een zeker moment, de boot te hoeven mis sen als de snelle ontwikkeling van de techniek concurrentieposities gaat be palen. Voor wie nog niet wist wat telematica precies inhoudt, gaf projectleider C. Clarisse van de nieuwe opleiding een uiteenzetting. Telematica verenigt de vakken telecommunicatie, computer- kunde en datacommunicatie in één vak. Flappen tappen, telebankieren, scheepscommunnicatie: het hoort alle maal onder het vak telematica. Voor een enkele genodigde bleek de te lematica gesneden koek. foto Ruben Oreel 15 fc., lonze verslaggever - Sure As Heil, de huis- _.jid van het Goese Lyceum, t vrijdagmiddag het spits af i de 'verkiezing van de beste ooiband'. „En dat deden die jens helemaal niet slecht", ende Veronica-discjockey Staverman achteraf. Hoe- nog dertig bands door de leen medewerker voorronde moeten, verwacht hij Sure As Hell in juli volgend jaar terug te zien tijdens de fi nale in Utrecht. De schoolbandcompetitie is een coproduktie van Veronica, pla tenmaatschappij Phonogram en Coca Cola. De voorronden spe len zich af op het terrein van de deelnemers: de kantine of de aula. Volgend jaar juli is de fi- |DDELBURG/DEN HAAG - l Haagse gerechtshof is de 54 rige ex-wegtransporteur J. J. Middelburg tegemoet geko- n nadat deze vorig jaar door Middelburgse politierechter rd veroordeeld tot 10.000 gul boete wegens wegvervoer ider vergunningen in april J. verzorgde met zijn eigen ïchtauto's transporten naar ïnkrijk en Duitsland. Hij had irvoor niet de benodigde pa- tren. Maar de in financiële od verkerende ex-transpor- ir hoeft nu nog slechts 525 Iden boete te betalen, zo be ulde het Haagse gerechtshof Steren. man was in beroep gegaan dat hij de door de Middel de politierechter opgelegde boete niet kon betalen. Hij heeft zijn bedrijf ontbonden. Het geld dat hij kreeg voor zijn twee vrachtwagens en een bestelwa gen ging naar schuldeisers. Er lopen nog steeds afbetalinsrege- lingen met schuldeisers. De ge wezen transporteur rijdt mo menteel in loondienst gehandi capte kinderen rond in een bus je. Hij zal in de toekomst geen ei gen onderneming meer begin nen. Die omstandigheid en het feit dat de Middelburger er alles aan had gedaan zijn crediteuren zoveel mogelijk schadeloos te stellen, was voor het hof aanlei ding een aanzienlijk lagere straf op te leggen. De aanklager van het hof. procureur-generaal, mr B. de Hoogh. liet tijdens de zit ting van twee weken geleden we ten dat hij met een dergelijke strafvermindering akkoord ging. nale, tijdens een grote jongeren- manifestatie in Utrecht. De win naar ontvangt geluidsappara tuur. mag optreden in het televi sieprogramma Countdown en een cd-single opnemen. Een driekoppige jury, die de finalis ten kiest, beoordeelt de bands op zeven criteria, zoals techniek, originaliteit, samenspel en pre sentatie. Het muzikale niveau weegt het zwaarst. Thuiswedstrijd Op dat punt scoorde Sure As Heil een dikke voldoende. Het eigen, op Pearl Jam en Black Crowes leunende repertoire stak goed in elkaar en ook met de pre sentatie zat het snor. Zanger/gi tarist Michiel Cremers (Little Steven-hoofddoekje, zonnebril) deed voor deze gelegenheid de aankondigingen zelfs in het En gels. De vijf muzikanten hadden wel het voordeel van een thuis wedstrijd. De grote schare leer lingen hoste vanaf het eerste ak koord lustig mee. De deskundige jury, bestaande uit vertegenwoordigers van de drie organiserende bedrijven, was niettemin enthousiast over de eerste schoolband op hun lijstje. „Ik had niet verwacht dat er in Zeeland zo veel talent rond loopt", sprak jury voorzitter Sta verman. Op alle fronten haalde Sure As Heil een ruime voldoen de, behalve op originaliteit. Ju rylid Henk-Jan Smits: ..Ik zie een beetje Guns 'n Roses, een beetje Black Crowes, maar te weinig van jullie zelf. Alleen iets nieuws is verkoopbaar. Investe ren in een kloon heeft geen zin. Maar voor de rest heb ik vrese lijk van jullie genoten." foto Willem Mieras Ineke van Schagen en Ton Sondermeijer in de kelder van het Rijksarchief in de weer met oude kaarten en tekeningen van trambedrijven. foto Lex de Meester van onze verslaggever ZIERIKZEE/MIDDELBURG - Vervoer is een populair on derwerp. Ineke van Schagen en Ton Sondermeijer van het Rijksarchief Zeeland waren daarom niet bang voor een gebrek aan belangstelling voor hun laatste project: het archiveren van een uitge breide verzameling oude kaarten en tekeningen van trammaatschappijen in Zee land en op de Zuidhollandse eilanden. De spullen werden vier jaar geleden overgeno men van de ZWN, die ze an ders had weggegooid. De catalogus van de verzame ling is gedrukt in een oplage van 250 stuks en verwijst naar zo'n 2300 platen met onder meer locomotieven, lijnennet- ten, stations, remises en an dere objecten die met tram- vervoer te maken hadden. Aan bod komen ook enig va rend materieel en enkele oude bussen. Het materiaal was bij de ZWN bewaard uit de archieven van de zes trambedrijven die in de busmaatschappij zijn opge gaan. De verzameling was in de loop der jaren verworden tot een onoverzichtelijk rom meltje. Veel was zwaar be schadigd en de papierkwali teit was. als gevolg van onder meer zuur. sterk teruggelo pen. Restauratie en ordening hebben vier jaar in beslag ge nomen. Beschadigde tekenlij- nen zijn niet bijgewerkt. „Dat vinden wij namelijk kitsch, want het voegt inhoudelijk niets toe." Microfiche De kaarten en tekeningen lig gen veilig geconserveerd in de kelder van het Rijksarchief in Middelburg. Ze hoeven er voorlopig niet meer uit - dat leidt maar tot beschadiging - want alles is op microfiche ge zet. Aan de hand van de cata logus kan elk gewenst onder deel snel worden gevonden en vervolgens op een groot scherm in beeld worden ge bracht. Het archiefduo verwacht vooral veel belangstelling van hobbyisten. Want. weten ze. veel mensen zijn in hun vrije tijd weg van alles wat rijdt, vooral wanneer het op rails is. Aan de hand van bouwteke ningen kunnen ze bijvoor beeld historische trams waar heidsgetrouw op schaal na maken. Een doelgroep zijn mensen die de vervoersge- schiedenis bestuderen. „Nog niet zo lang geleden speelde de tram namelijk een belang rijke rol in zowel goederen- als personenvervoer. Wie alleen moderne trams kent. vergeet wellicht dat des tijds het goederenvervoer op het platteland de bedrijven het meest opleverde. Stoom locomotieven met twintig bie tenwagons volgden hetzelfde spoor als de reizigerstrams. En die waren toch al niet zo vlot... Zo luidt althans het ge nadeloze oordeel nu. Maar. onderstrepen de archiefrnede- werkers, de komst van de tram eind vorige eeuw bete kende een revolutie in het ver voer ten opzichte van paard en wagen, tot dan toe het snel ste transportmiddel. „Dom burg werd erdoor bereikbaar als badplaats. Er werd zelfs gezorgd voor een speciale 'sneltram'-verbinding met Middelburg. Terug Na de Tweede Wereldoorlog verloor de tram snel terrein op bus en (vracht)auto en werd het drukker en drukker op de weg. „Je beseft nauwelijks hoe sterk het vervoer in korte tijd is toegenomen." Speelde het spoor daarbij aanvanke lijk geen grote rol meer, de be langstelling is terug van weg geweest. Nieuwe rails wordt aangelegd. „Maar alleen voor transport over langere afstan den. Voor lokaal vervoer zal het in Zeeland niet terugko men." Behalve naar archiefdiensten denken zullen veel catalogus sen waarschijnlijk hun weg vinden naar hobbyisten en hun verenigingen. De officiële presentatie is vrijdag 18 de cember om 10.30 uur in Zierik- zee, omdat daar het hoofd kantoor van de ZWN staat. De feestelijke bijeenkomst wordt echter gehouden in de trouw zaal van het monumentale stadhuis. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De sterren wacht in Middelburg: wijkt voor het geven van cursussen uit naar de Kapel van Hooge lande. De sterrenwacht, die al jaren verlegen zit om betere huisvesting, blijft wel aan de Herengracht 52 aan de rand van de Middelburgse binnenstad ge vestigd. De bestuursleden van de ster renwacht staken maanden gele den de vlag uit. Zij konden ver huizen. naar het koetskuis van de Middelburgse buitenplaats Toorenvliedt. Dat is een ideale plek voor het bestuderen van sterren en planeten. De omge ving van het koetshuis is lekker donker 's avonds en biedt ge noeg parkeergelegenheid. De huur van het pand bleek echter te hoog en de gemeente Middel burg wilde de subsidie niet extra verhogen. Het koetshuis was van de baan. Al eerder had de sterrenwacht een dergelijke ervaring gehad, met de Seismolen in Middel burg. De gemeente Middelburg en de sterrenwacht waren sa men tot de conclusie gekomen dat die molen uitstekend dienst kon doen als sterrenwacht-cen trum. Ook dat liep spaak. De verbouwingskosten kwamen op 200.000 gulden. Dat was te veel. De brandweer gebruikt de Seis molen bovendien om slangen te drogen en een alternatief was niet voorhanden. Woningen Voorlopig moet de sterrenwacht aan de Herengracht blijven. Die locatie is ruim vijf jaar geleden 'bedorven' door de onaangekon digde bouw van woningen in de tuin van het erachter gelegen verzorgingstehuLs. De wooneen heden zullen worden gesloopt, is inmiddels besloten. T. Wester terp. bestuurslid van de sterren wacht, verwacht dat de oude si tuatie niet meer terugkomt. „Het kan nog wel drie tot vier jaar duren voor die woningen zijn afgebroken. En de bomen die vroeger de omgeving ver duisterden en destijds zijn ge rooid. krijgen we nooit meer te rug." De sterrenwacht heeft een tijde lijke oplossing gevonden voor het ongemak waarmee zij al ruim vijf jaar worstelt. De cur sussen sterrenkunde kunnen voortaan worden gegeven in de Kapel van Hoogelande. Een donkerder plek op Walcheren is nauwelijks denkbaar. De kapel kan niet het vaste onderkomen van de sterrenwacht worden. Westerterp: „We blijven zoe ken." van een medewerkster MIDDELBURG - De 27-jarige inwoner van Axel I. S. hoorde vrijdag voor de Middelburgse rechtbank vijftien maanden ge vangenisstraf waarvan vijf maanden voorwaardelijk tegen zich eisen voor poging tot dood slag. Hij stak 20 oktober in het Turkse koffiehuis in zijn woon plaats zijn buurman met een mes in de borst. Deze had het ge luk dat het mes afstuitte op een rib zodat er maar een opper vlakkig wondje ontstond. Aan het incident was een fami lieruzie voorafgegaan. Het slachtoffer zou enige dagen voor de steekpartij S. hebben toege voegd dat diens zuster een bor deel had. Toen S. hem daar over aansprak zou deze hem met zijn zoon achterna gegaan zijn en hem met een biljartkeu hebben bedreigd. Sindsdien had S. een fileermes op zak, naar hij zei om zich te kunnen verdedigen. Verleden Op 20 oktober waren beiden in het Turkse koffiehuis. Volgens S. had zijn tegenstrever daar de beledigingen herhaald. S. stapte op hem af, waarop de ander een asbak danwel een theeglas naar hem gooide, dat één van zijn kaartvrienden trof. S. pakte toen het mes uit zijn binnenzak en stak het slachtoffer in de hart streek. S. motiveerde zijn daad met de woorden: „Als je in onze cultuur blijft vluchten dan blij ven ze je bedreigen en bang ma ken," S. verzekerde de recht bank dat de familievete intussen tot het verleden behoorde. Het reclasseringsrapport sprak op dat punt andere taal. Een ge sprek met het slachtoffer wees uit dat er van verzoening geen sprake was en dat hij en zijn fa milie met angst de terugkeer van S- tegemoet zien. Officier van justitie mr J. J. A. Groen stelde aan de hand van de ver klaringen van getuigen vast dat S. in het koffiehuis niet was bele digd of bedreigd. Hij wees erop dat S. al drie veroordelingen» voor geweldsmisdrijven achter de rug had en eiste dat S. zich in de proeftijd van het voorwaarde lijk deel van de straf onder onder - behandeling moet stellen om-- zijn agressieve reacties onder" controle te krijgen. De rechtbank doet 24 december uitspraak. van een medewerker DEN HAAG - Minister Bukman van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij staat toe dat er meer gejaagd wordt in het natuurge bied De Manteling van Walche ren dan strikt noodzakelijk is. Dat heeft de Domburgse ge meentewoordvoerder drs M. Janssen vrijdag tijdens een hoorzitting bij de Raad van Sta te in Den Haag naar voren ge bracht. Hij vroeg de Raad van State namens het gemeentebe stuur van Domburg de jachtver gunning te vernietigen, die Bukman de vereniging Wilbe- heereenheid De Manteling van Walcheren verleende. Volgens het gemeentebestuur houdt de vereniging de wild stand in het natuurgebied kunstmatig hoog en gezond om de jacht zo goed mogelijk te la ten verlopen. Het gemeentebe stuur vindt dat een slechte zaak omdat het natuurgebied niet is ingesteld op de jagers, maar op de dieren en de planten. De wild- populatie zou alleen door af schot beïnvloed moeten worden als dat strikt noodzakelijk is voor een zo goed mogelijk be* heer van het natuurpark. ..Het gebied is aangewezen als natuurmonument om de plan ten en dieren een veilige en rus tige leefomgeving te bieden, om de natuurlijke processen onge stoord te laten verlopen en om de bezoekers van het gebied te laten genieten van de rust en na tuur. Hierin past het niet om de rust te verstoren met knallen en dieren angst aan te jagen of om. de natuurlijke ontwikkeling van populaties doelbewust te beïn vloeden door dieren af te schie-y ten", aldus Janssen. Een woordvoerder van de wild- vereniging zei dat er onder meer gejaagd moet worden om wild- schade te beperken voor akker bouwers die aan het natuurge bied grenzende grond hebben. Dat zou niet alleen met het ge weer gebeuren. Ook zouden ge wassen ingespoten worden met stoffen, die het wild niet lekker vindt ruiken. De Raad van State hoopt over enige weken een oordeel te kun nen vellen over de op- en aan merkingen van de Domburgse bestuurders. De kwestie is reeds eerder in een zogenoemde spoedprocedure aan de orde ge weest bij de Raad van State. Toen is vastgesteld dat het ge meentebestuur van Domburg niet onevenredig werd bena deeld door onmiddellijke inwer kingtreding van de jachtvergun ning. In de bodemprocedure, die vrijdag werd behandeld, zal een definitief oordeel worden geveld over de toelaatbaarheid van de jachtvergunning. (Advertentie) van 39,50 voor 25, Juwelier - Diamantair GOES MIDDELBURG OOSTBURG TïRNEUZEN VUSSINCEN Linie KcrtKiut 48 Nieuwt Bwj 14-16 &wd>*r»»l 8 AxtbatnuU WitamJiS 01100-14863 01180-35275 01170-52961 01150-13904 01114-16400

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 45