wordt geboorde tunnel gmenu... In de ban van versteende wereld ieinstra vecht uitslag door ninister aan Geen politieke wil aanpak problemen allochtone jongeren Sterren Proefabonnement Aannemers dienen offertes in Brug-tunnel van de baan PZC zeeland ZATERDAG 12 DECEMBER 1992 Verwijt politiecommandant: van onze verslaggever HULST-Tussen wensen en wil len ligt een wereld van verschil. De wens om ook in Zeeland op gedegen wijze een minderhe denbeleid gestalte te geven, is bij alle instellingen, organisa ties en werkers in het welzijns- veld aanwezig. Zelfs bij de pro vincie, maar de politieke wil bij de bestuurders om bijvoorbeeld oplossingen aan te dragen voor de problematiek met alloch tone jongeren in Zeeuwsch- Vlaanderen ontbreekt volledig. De groepscommandant van de rijkspolitie in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, E. Kint, constateer de dit - tot zijn eigen teleurstel ling - vrijdag tijdens een congres over allochtone jongeren in het grensgebied in Hulst. Het con gres van het provinciaal steun punt buitenlanders werd rede lijk bezocht door onderwijsmen sen en welzijnswerkers, maar be stuurders - op een enkel Hulster en Axels raadlid na - schitter den door afwezigheid. Het waren juist de bestuurders, die na de moeilijkheden in Axel, maar ook elders in de regio, in 1991 aan drongen op maatregelen. „Overleg met betrokkenen over de problemen leverde in juni vo rig jaar een rapport op van het provinciaal opbouworgaan Zee land. Hierin werd een concreet plan van aanpak vermeld, maar ondanks alle toezeggingen en fraai verpakte beloften ten spijt constateer ik dat er tot op heden weinig of niets met de aanbeve lingen is gedaan. Ik stel tevens vast dat de problematiek zeker niet minder is geworden", merk te de groepscommandant op. Enge kijk De politieman verweet de be stuurders een veel te enge kijk te hebben op de problematiek van de allochtonen. „Ik hoor uit die hoek met name één vraag: zijn er voldoende politiemensen om de problemen het hoofd te bieden. Vragen over het wegnemen of beïnvloeden van de oorzaken van het getoonde (geweldda dige) gedrag zijn me of worden me niet gesteld. Zoeken naar de oorzaken lijkt me zinvoller dan energie te steken in quasi-oplos- singen als het zogenaamd blauwschilderen van het straat beeld." Kint pleitte voor een intensieve inspanning van bestuurders (lo kaal en provinciaal en van scho len). horeca-eigenaren. welzijns- instellingen, politie en openbaar ministerie om de problemen op te lossen. „Aanpak bij de bron is een eerste vereiste. We zullen met ons allen terug moeten gaan naar het moment waar de beïn vloeding en vorming van jonge ren plaatsvindt." Ook mevrouw A. Huybergs, do cente aan de Hogeschool van Antwerpen, was van mening dat de allochtone-jongerenproble- matiek alleen door een gedegen en vaak persoonlijke aanpak kan worden opgelost. Voor elke groep van de eerste, tweede, der de en tussengeneraties allochto nen is bij integratie in en gewen ning aan de westerse samenle ving een andere benadering no dig. Samenwerking Mr dr H. K. Femandes Mendes, directeur coördinatie minderhe denbeleid van het ministerie van Binnenlandse Zaken, ging op zijn beurt uitvoerig in op het minderhedenbeleid in Neder land. Gaandeweg werd duide lijk, dat grensoverschrijdende samenwerking op het vlak van allochtonenbeleid noodzakelijk is. Het punt staat nog niet op de politieke agenda van de Euregio Scheldemond. Europe* 1 turvP' n jtjgV. Aa Mil. -w Elke dag uw eigen PZC voor f 1,02* vier weken de PZC voor f 12,50 (éénmalig binnen zes maanden) Handtekening; In enveloppe zonder postzegel zenden naar PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 •Pnjs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant zeeuwse almanak I I I I I I I I I I I I I I I II II I I ITT Het was op een van die fraaie zachte wolkenloze en bladstille herfstavonden in de Zak van Zuid-Beveland. De milde atmosfeer en de hond schreeuwden om een wandeling. Geen wonder dat de baas meer naar de sterren keek. dan naar de hond. Totdat het dier voor zijn voeten liep. Baasje maakte een flinke smak. En geen wolkenloze hemel kon op tegen de sterren die hij toen zag. Hoofdingenieur-directeur ir T. van der Meer (rechts) van de provinciale dienst Milieu en Waterstaat bekijkt samen met de aanne mers de ingediende offertes voor de WOV. foto Ruben Oreel Vader Jan de Rover en zijn dochters Cathelijne (links) en Renate thuis met een deel van hun fossielenverzameling. foto Oscar van Beest Arnemuidse familie wil fossielenmuseum in Middelburg van onze verslaggeefster ARNEMUIDEN - Een echt museum in Middelburg waar de collectie van 50.000 fossiele objecten uit de préhistorie kan worden tentoongesteld: dat is het stre ven van de familie De Rover uit Arnemui- den. Nieuwsgierigheid na de eerste vondst op een Zeeuws strand, tweeëneen half jaar geleden, leidde ertoe dat de vier familieleden zich gingen verdiepen in de bijzonderheden van gefossiliseerde schelpen en dieren, resten van de fauna die hier miljoenen jaren geleden over de toenmalige vlakten liep. In november werd de stichting Het Zeeuwse Fossiel opgericht. Komende zo mer moet het museum in Middelburg ope nen, hoopt Jan de Rover (46). vice-voorzit- ter. Zijn dochter Renate (27) bekleedt het voorzitterschap, grootvader Bastiaan- Pieter de Rover is secretaris tot zijn klein dochter Cathelijne (13) die functie over neemt. Het hele gezin raakte in de ban van de versteende wereld van de fossielen. „Het Kwartiair en het Tertiair hebben we bijna helemaal compleet," zegt Jan de Rover. Van die perioden heeft het gezin duizenden fossielen verzameld. Schelpen Speciaal schelpen hebben de belangstel ling van de stichtingsleden, vertelt De Rover, voormalig eigenaar van een aantal winkels. Hij laat enkele versteende schel pen zien van soorten die honderdduizend jaar geleden uitstierven. Een doos vol met de versteende skeletjes van kleine zeeë- gels. een soort die ook nu nog levend te vinden is, vormt de opbrengst van een zoektocht bij Domburg. Favoriete vindplaatsen van het gezin zijn verder de Kaloot bij de kerncentrale en de Zwarte Polder bij Nieuwvliet. „We vinden alles gewoon op de stranden. Mensen heb ben er geen idee van hoeveel er te vinden is. De meesten zoeken alleen naar haaie- tanden en trappen daarbij de fossielen ge woon stuk." Een fossiele schelp is te on derscheiden van een recenter exemplaar door de ondoorzichtigheid van de struc tuur. Reliëfs op het oppervlak zijn vaak gladgesleten. In de woonkamer staan ook grote gefossiliseerde beenderen van mam moet, hert en walvis. Een schouderblad, diverse kiezen, een kaakstuk: het meeste is geïdentificeerd en gedateerd. Tweede Bij schelpen is dat vaak moeilijk, vertelt De Rover. „We hebben erg weinig litera tuur over het onderwerp kunnen vinden. Het meeste is bovendien erg gedateerd." Hij toont een naslagwerk uit de achttien de eeuw, een periode waarin fossielen en schelpen gewilde objecten waren voor de rariteitenkabinetten van verzamelaars. „Ik geloof dat de interesse van weten schappers voor fossielen de laatste tijd erg is afgenomen", meent hij. Het museum van de De Rovers zou het tweede fossielenmuseum op Walcheren moeten worden. Op een twintigtal kilome ters afstand van Middelburg bevindt zich immers het paleontologisch museum van ds C. H. F. van Tuyll van Serooskerke. Het in 1978 geopende museum is inmid dels internationaal bekend om onder meer het bezit van het skelet van een spe- lonkbeer. Ds van Tuyll laat desgevraagd weten benieuwd te zijn naar de plannen van de Rovers. Van Tuyll is betrokken bij de werkgroep paleontologie en de pleisto cene werkgroep van het Zeeuwsch Ge nootschap. Voorlopig kunnen de De Rovers zich al leen thuis voorbereiden op hun museum. De gemeente Middelburg is gevraagd om medewerking bij het zoeken van een ge schikt huurpand. De inrichting van het pand en hel* bemannen van het museum wil Jan de Rover met hulp van vrijwilli gers voor elkaar krijgen. „We hebben geen subsidie nodig. Het kan allemaal met ei gen geld en zelfwerkzaamheid. We willen zes dagen per week in het hoogseizoen open zijn en minstens twee dagen per week in de winter. Het moet een expositie worden die de mensen een voorstelling kan bieden van de fauna van die periode." De stichting heeft een kern van negen 'fa natici' die het mnuseum zullen runnen. De Rover gokt dat zijn museum zo'n 15.000 bezoekers per jaar kan trekken. m onze verslaggevers DES/DEN HAAG - Oud-bur- meester mr T. R. Seinstra van locs probeert via de rechter jnontslag ongedaan te maken, linstra werd na een slepend inflict met z'n wethouders per december door minister Dales in binnenlandse zaken ontsla- tn. Seinstra noemt die maatre- i! 'volstrekt onverdiend'. Hij schouwt het besluit van de inister 'in relatie tot het ver ijl dat me gemaakt kan wor- in. buiten elke proportie'. minister heeft de vacature «es inmiddels opengesteld. If omstreden ex-burgemeester in Goes wil via een zogeheten orlopige voorziening (verge- ïbaar met een kort geding) de ibtenarenrechter vragen de slissing van Dales in elk geval pte schorten. Tegelijkertijd be at hij een procedure om de mi- ster te dwingen het ontslag ge lei terug te draaien. Seinstra Wacht, dat het 'kort geding' (gin januari zal dienen, f Seinstra kreeg deze week uit- aitsel van Dales over de finan ce regeling die zij voor hem in ttto heeft. De ontslagen burge- eester wilde over de aard van f regeling vrijdag geen mede ogen doen. Wel maakte hij adelijk het aanbod van de mi- ster onacceptabel te vinden, tok Binnenlandse Zaken wei- We vrijdag mededelingen te en over de inhoud van de rege- l hnodig grievend finstra is de eerste burgemees- f die na de Tweede Wereldoor- werd ontslagen zonder het idikaat 'eervol' mee naar huis krijgen. De Goese oud-burge- sester werd door z'n wethou- irs (en later door de raad) on- ftneer oncollegiaal gedrag Weten. Ook had hij een wat te lale hand van declareren. Een Verzoek van een accountants- feau wees uit, dat hij voor to gulden ten onrechte bij de ®eente in rekening had ge acht. -nstra vrijdagmiddag: „Ik heb iti opzettelijk een bedrag van to gulden verkeerd gedecla- frd. De straf die de minister sarop stelt, kun je daarmee ft in een redelijke verhouding iiten." Ook de manier waarop ihele kwestie in de publiciteit onnodig grievend') is gekomen, 'bem ernstig dwars, mister Dales heeft de burge- Kstersvacature in Goes in- nddels officieel opengesteld. Een woordvoerder van binnen landse zaken zei vrijdag, dat het ministerie de procedure doorzet, ondanks de gerechtelijke stap pen die Seinstra heeft aange kondigd. Binnenlandse zaken verwacht niet, dat de ontslagen burgemeester door de ambtena renrechter naar het stadskan toor wordt 'teruggestuurd'. Daarvoor zijn de verhoudingen te ernstig verstoord. De procedure verloopt als volgt. Belangstellenden voor de Goese burgemeesterspost dienen voor 4 januari een sollicitatiebrief te schrijven aan 'Hare Majesteit de Koningin'. De brief moet worden geadresseerd aan de commissa ris van de koningin in Zeeland, drs W. T. van Gelder. Die zal ver volgens een aantal kandidaten dooorsturen naar een vertrou wenscommissie uit de Goese raad. Zo'n commissie bestaat meestal uit fractievoorzitters. Zij maken een lijstje ('profiel schets') van voorwaarden waar aan de nieuwe burgemeester moet voldoen. Daarna gaat een lijstje met namen naar commis saris Van Gelder, die op zijn beurt weer een aantal kandida ten doorgeeft aan minister Da- les. 'Goede' vrouw Het is niet gebruikelijk, dat de commissaris nog iets verandert aan het wensenlijstje van de ver trouwenscommissie. Ook de mi nister brengt doorgaans geen wijzigingen aan. Dat zal zij zel den doen, zo is in het regeerak koord afgesproken. Maar er zijn uitzonderingen. Zo kan een bur gemeester die z'n ambtsketen is kwijt geraakt ten gevolge van een gemeentelijke herindeling een voorkeursbehandeling krij gen. Ook kan Dales de vertrou wenscommissie passeren als een 'goede' vrouw laag op het lijstje van de vertrouwenscommissie staat. Overigens vermeldt de mi nister bij de vacature in Goes, dat 'vanwege de ondervertegen woordiging van vrouwen in het ambt van burgemeester bij gelij ke geschiktheid de voorkeur uit gaat naar een vrouw'. Minister Dales zal aan het lijstje van de vertrouwenscommissie in Goes zo min mogelijk sleute len, omdat zij zeker in dit geval veel belang hecht aan de keuze van de gemeenteraad. Seinstra is immers door de raad tot op stappen gedwongen. De nieuwe burgemeester zal dus geheel 'naar de zin van de raad moeten zijn'. in onze verslaggever IDDELBURG - Als het tot de inleg van een Westerschelde ever Verbinding (WOV) komt, ordt dat een geboorde tunnel ssen Ellewoutsdijk en Ter- tuzen. De twee aannemings- mbinaties die graag deze ver- inding willen bouwen, hebben rijdag hun offertes bij de pro- incie Zeeland ingediend. Ze tbben allebei een aanbieding tdaan voor een geboorde tun- tl met varianten. Daarmee is n brug-tunnel-combinatie, aar de provincie aanvanke- k vanuit ging, van de baan. at de verschillende ontwerpen lan kosten, houdt de provincie jg geheim. De komende maan- in worden gebruikt om de ont- erpen van de aannemers te letsen aan de voorwaarden die provincie heeft gesteld en aan technische mogelijkheden, m dat in alle objectiviteit te innen doen is de prijs van de itwerpen ook niet aan de be- okken ambtenaren meege teld. Naar verwachting kun- in in april 1993 mededelingen wden gedaan over de haal- larheid van de ontwerpen, rijdagmorgen waren vertegen- oordigers van de Kombinatie Iddelplaat Westerschelde vof tDen Bosch en van de Bieter- meinschaft Konsortium Wes- rschelde Oever Verbinding uit sulen naar Middelburg afge- isd. Ten overstaan van notaris rP. A. M. Matthijssen droegen de stukken over. f Kombinatie Middelplaat esterschelde vof bestaat uit MVI-Bredero bv te Bunnik, anki nv te Luik, Verenigde ïijmans Bedrijven vb te Ros- alen, Philipp Holzman AF te ankfort. Voormolen Bouw bv Rotterdam en Wayss en Frey- 5 AG te Frankfort. De Bieter- meinschaft Konsortium Wes- rschelde Oeververbinding irdt gevormd door Bilfïnger Berger Bau AG in Keulen en Krupp Industrietechnik GmbH te Duisburg. In overleg met beide combina ties is afgesproken dat zodra de provincie een voor-selectie heeft gemaakt voor exploitanten en fi nanciers voor de WOV de prijzen bekend gemaakt kunnen wor den. De aanmeldingen voor ex ploitatie en financiering van de WOV worden uiterlijk 23 decem ber ingewacht bij de provincie. Daarna volgt de procedure van selectie van de gegadigden. De mogelijkheid van een ge boorde tunnel is nog maar sinds april van dit jaar serieus in beeld gekomen. Voorheen werd er steeds vanuit gegaan dat een ge boorde tunnel duurder is dan een brug-tunnel-combinatie. Mocht de aanleg doorgaan dan is sprake van een, naar Europese maatstaven, tamelijk uniek pro ject. Slechts in Japan is ervaring met het boren van tunnels in een slappe ondergrond zoals de Wes- terscheldebodem. In de nota randvoorwaarden Boortunnel die de provincie heeft opgesteld wordt uitgegaan van twee tunnelbuizen van elk 7 kilometer lang. met in de beide tunnelbuizen twee rijbanen. De diameter van iedere buis be draagt ruim 10 meter. Op het diepste punt in de Westerschel de komt een geboorde tunnel ruim 60 meter onder NAP te lig gen. Vanaf dat punt gaat de tun nel naar boven richting Temeu- zen onder een maximaal stij gingspercentage van 4,5 procent tot een hoogte van 6 meter bo ven NAP. Veilighied In de nota randvoorwaarden staan ook bepalingen ten aan zien van de veiligheid. Zo moe ten er dwarsverbindingen tus sen de twee tunnelbuizen ko men. Daarmee is het in geval van nood mogelijk van de ene buis in de andere te komen. Ove rigens zijn in provinciale staten al kritische vragen gesteld ten aanzien van de veiligheid in een eventuele geboorde tunnel. De teneur van de vragen was dat zich bij een ongeval in de tunnel problemen voor de hulpverle ners voor zouden doen. De ontwerpen van de twee aan nemingscombinaties hebben er in ieder geval voor gezorgd dat een torenhoge brug tegen de dijk van Ellewoutsdijk van de baan is. Ook wordt hiermee tegemoet gekomen aan bezwaren van Bel gië. Daar bestond de vrees dat de WOV een belemmering voor de scheepvaart van en naar Ant werpen zou zijn. Iaatregel 'buiten elke proportie'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 41