Clinton boft met cijfers economie Humanistisch Verbond maakt zich kapot II i BEHANGER PLAKT ZE VOOR Z'N LOL. PZC opinie en achtergrond Stop op uitbreidii lg van mini-campings Kan Diana toch koningin worden? 4 Het gelijk kwam te laat voor George Bush I© n TOT 60 KORTING ZATERDAG 12 DECEMBER 1992 van onze correspondent in Washington Hans de Bruijn Een spotprent in een Ameri kaanse krant toonde een de zer dagen de Clintons aan de di nertafel, terwijl Bill het volgen de dankgebed uitspreekt: „Heer, dank U voor onze ge zondheid, voor deze maaltijd en dat de laatste economische cij fers pas na de verkiezingen be kend zijn geworden". George Bush zal er niet om heb ben gelachen. Het is ook wrang. Terwijl Clinton in de verkie zingscampagne keer op keer be weerde dat de VS door het wan beleid van de Bush-regering eco nomisch in de put waren ge raakt, hield de president - te gen beter weten in, zo leek het vol dat het allemaal niet zo erg was. Maar zijn overtuigingskracht schoot te kort. De Amerikanen geloofden hem niet meer en ko zen voor Clinton. De cijfers lij ken Bush nu alsnog gelijk te ge ven. Te laat. en we zullen nooit weten wat er gebeurd zou zijn als zij al op 3 november bekend wa ren geweest. Maar Clinton heeft reden voor dankbaarheid. Ga maar na: de inflatie is lager dan ooit, de werkloosheid is vo rige maand met 250.000 gedaald, er is 3 procent meer geprodu ceerd. banken sluiten meer le ningen, het aantal uitkerings trekkers is afgenomen. En die tendens lijkt zich te gaan door zetten. Een leuke start voor een nieuwe president. Het neemt voor Clinton een beetje de druk weg om meteen op 20 januari, na zijn beëdiging, kostbare noodprogramma's af te kondigen. Economen zeggen al dat zijn plan om 20 tot 50 mil jard dollar verheidsgeld te ste ken in grote inffastructuurpro- jekten (wegen, bruggen, treinen) even in de ijskast kan. De werkgelegenheid blijft een zorgenkindje, maar als de econo mie weer aantrekt, laat dan het bedrijfsleven daar zelf wat aan doen, zo luidt een veelgehoord advies. Door de gunstige econo mische ontwikkeling kan de Met Shell Waardecoupons bepaalt u zelf waar u voor spaart. nieuwe president zich beter con centreren op terugdringing van het enorme overheidstekort. Het pompen van miljarden in banenplannen zal dat tekort al leen maar doen stijgen. Boven dien veranderen zij maar weinig aan de structurele problemen van de Amerikaanse economie: te lage produktiviteit, te hoge arbeidskosten en een gebrek aan investeringen. Dat was ook de kern van Clintons campagne- retoriek. Belastingen De betere economische ontwik keling hoewel nog moet wor den afgewacht of die blijvend is geeft Clinton de kans zich op die tekortkomingen te concen treren. Er zal een banenplan ko men, maar het zal kleiner zijn dan tot nog toe werd verwacht. En Clinton zal eerder maatrege len tegen het tekort aankondi gen. De economische groei en de min dere noodzaak om miljarden overheidsgeld in de economie te steken, geven Clinton wel meer armslag om de fiscale beloften uit de verkiezingscampagne zoals belastingverlichting voor de middengroepen in te los sen. Maar belastingverlichting zal ook het tekort weer verder opjagen. Bovendien erft hij van Bush de nasleep van een omvangrijke sa nering van het Amerikaanse bank- en hypotheekwezen, die de federale overheid volgens pessimistische schattingen de komende jaren meer dan hon derd mniljard dollar zal gaan kosten. Die last zal Clinton ook zeker tot voorzichtigheid nopen. Benoemingen De keuze van zijn economische team - senator Bentsen als mi nister van financiën, afgevaar digde Panetta als begrotingsdi recteur bewijst die koers. Bei den staan uit hun loopbaan in het Congres bekend als fervente voorstanders van een beleid ge richt op een drastische terug dringing van het overheidste kort. En met de benoeming van Wall- Streetfinancier Robert Rubin tot hoofd van zijn 'Nationale Economische Raad' heeft Clin ton ook de vrees bij de financiële en ondememerswereld proberen weg te nemen dat hij toch de man van meer belastingen en meer uitgaven is, zoals hij door Bush werd afgeschilderd. Maar al wekken deze benoemin gen vertrouwen, de twijfels zul len pas echt verdwijnen als Clin ton eenmaal zijn economische kaarten op tafel legt. Tot nog toe heeft hij heel voorzichtig geope reerd en de nieuwe economische cijfers weliswaar bemoedigend genoemd, maar geen reden om van koers te veranderen. Maar wat Clintons ideeën zijn. zullen we pas in januari weten. Eerst wil hij van de deskundigen horen hoe zij de economische ontwikkeling zien en wat zij van hun nieuwe president verwach ten. Daarom houden de Demo craten maandag en dinsdag in Clintons thuisstad Little Rock een 'Economische Topconferen tie'. Zo'n 250 zakenmensen en econo mische deskundigen zullen daar twee dagen brainstormen met Clinton en zijn medewerkers over de problemen van de Ame rikaanse economie. Er zijn direc teuren bij van grote onderne mingen, vooral uit de computer branche, maar ook hoogleraren economie, bankiers en vak bondsmensen. Veel concreets moet er niet van verwacht worden. Daarvoor kle ven aan de rechtstreeks via de televisie te volgen 'top' teveel showelementen. Gerald Ford deed het in 1974 ook eens, en diens economische top liep uit op een babylonische spraakver warring vol van beloften die niet te realiseren waren. Ook nu bestaat het risico dat de bijeenkomst verzandt in oever loze discussies tussen mensen die allemaal of denken HET eco nomisch recept te hebben, of al leen naar Little Rock komen om bij de nieuwe president hun hand op te houden. De Demo craten proberen daarom de laat ste dagen de verwachtingen te temperen. Zij spreken over een 'retraite' in plaats van een top. Eén krant noemde het een 'teach-in'. Clin ton heeft daarna nog een maand om uit de veelheid van sugges ties en ideeën te kiezen en er een eigen draai aan te geven. Op 20 januari verwachten de Amerika nen geen beloften meer, maar beleid. door Ger Wolters Het Humanistisch Verbond wordt geplaagd door een ernstige crisis in het bestuur. Dat kwam aan het licht tijdens het congres in het weekeinde van 21 november. Het loog er niet om, want vijf van de vijf tien bestuursleden stapten op, dat is maar liefst een derde. In de daarop volgende discussie stapten 25 van de 214 congres leden uit protest op. Leden en plaatstelijke be stuursleden maken het hoofd bestuur zeer ernstige verwij ten. Het hoofdbestuur zou niet zorgvuldig handelen en dicta toriale neigingen vertonen. Waar gaat het over? Het hoofd bestuur komt bij monde van haar voorzitter prof. mr. J. Gla stra van Loon tot de volgende uitspraak: ..We zijn het over iets niet eens, maar we zijn het niet eens waarover we het niet eens zijn." Kunt u dat volgen? Wat een ar moe om een conflict te hebben zonder het eens te zijn waar over, maar waarschijnlijk wor den de oorzaken heel be schaafd onder het vloerkleed geveegd. Deze crisis komt wel héél slecht uit, want los daarvan stond het Humanistisch Ver bond al voor ingrijpende keu zes en maatregelen. Het Huma nistisch Verbond zit geweldig in de problemen, want door het wegvallen van subsidies moest gekozen worden voor het uit voeren van kerntaken. Vorig jaar nam het congres het rapport 'Koersbepaling' aan. Toen namen afgevaardigden van 65 afdelingen eensgezind de aanbevelingen uit het rap port over Het Verbond zou meer aandacht besteden aan bezinning en vorming, belan genbehartiging en lobby. De landelijke ondersteuning voor het vrouwen-, en homowerk zou vanwege het gebrek aan middelen worden beëindigd. Leden van het homo/lesbische werkgroep waren daar woen- dend over, maar dat hielp niet. Afgezien van deze rimpelingen bestond er een ongebruikelijk grote eenstemmigheid op dat congres, terwijl de congressen van het Humanistisch Ver bond meestal niet zo soepel en eenstemmig verlopen. Het con gres in Groningen in 1989 ver liep bijvoorbeeld zeer chao tisch. Daar moest het bestuur met aftreden dreigen om de be groting aangenomen te krij gen. De sfeer was toen. in een veel te kleine en te warme zaal. uitgesproken slecht. Voorzitter Glastra van Loon kreeg daar het verzoek van een HV-voorzitter prof. mr. J. Glastra van Loon 'we zijn het niet eens waarover we het niet eens zijn...' congresdeelnemer om toch niet elke keer zijn instemming of afkeuring te laten blijken als er een spreker aan het woord was. De afdeling Hilversum stelde voor om voortaan lande lijke politici niet meer kandi daat te stellen voor het hoofd bestuur. Een mislukte actie die gericht leek tegen voorzitter Glastra van Loon. die immers lid is van de Eerste Kamer voor D66. Voorteken Was dat al een voorteken dat het fout zou lopen"5 Dissidente humanisten verwijten Glastra van Loon nu regentesk en dic tatoriaal optreden. Dat zijn for se uitspraken, maar dat deert de koele politicus helemaal niet. dat hoort er nou eenmaal bij. Behalve als de kandidaat voor het hoofdbestuur, Martijn Ver- brugge met duidelijke kritiek komt, dan valt de doorgaans zo beminnelijke voorzitter uit zijn rol en veegt de kritiek als 'on zin' en 'gezeur' verontwaardigd' van tafel. Deze reactie is niet terecht, want Verbrugge heeft gewoon een duidelijk visie op de orga nisatie van het HV en steekt die niet onder stoelen of ban ken. In zijn ogen zijn de afdelin- foto Archief PZC gen de basis en de spil op welk niveau de aantrekkingskracht van het HV moet beginnen. Verder is hij er voorstander van dat de plaatselijke activiteiten, belangenbehartiging en dienstverlening worden onder steund door het landelijke bu reau. Hoofdbesturen en cen trale bureaus hebben nogal eens de neiging om dat juist om te draaien; plaatselijke afdelin gen moeten het landelijk ont wikkelde beleid uitvoeren en kunnen daarvoor ondersteu ning krijgen. Verbrugge bepleit wat hij als voorzitter van de af deling Den Haag in de praktijk bracht: intensieve samenwer king met Humanitas en verbe tering van het verenigings werk. Het pleidooi voor samenwer king met Humanitas is zo gek nog niet. want uit een enquête van de Universiteit voor Hu manistiek is al gebleken dat voor mensen die geen lid zijn van het Humanistische Ver bond het verschil tussen H.V. en Humanitas volstrekt ondui delijk is. Het werven van leden is een van de punten waarover bin nen het Humanistische Ver bond al jaren verschil van me ning heerst. Het hoofdbestuur zei daarvan: „Eigenlijk moeten wij groeien en moet onze uit straling in de samenleving ster ker worden." Eigenlijk wel ja, maar het gebeurt veel te wei nig. Het is overigens geen rea listische gedachte om campag ne te voeren om meer leden te werven in de hoop dat dat meer financiële armslag zou opleve ren. Leden betalen contributie, maar aan de andere kant brengt ieder nieuw lid voor de organisatie ook kosten met zich mee. 'Zieltjeswinnen' is in de ogen van veel humanisten een gruwel, het getuigt van een zendingsdrang die hen vreemd is en tegen de borst stuit. Daar staat tegenover dat het H.V. slechts 16.000 leden telt. Terwijl onderzoek heeft, uitge wezen dat ruim 2 miljoen men sen in Nederland zichzelf hu manist noemen. Als je blijk baar niet in staat bent om een bindende factor voor humanis tisch Nederland te zijn, moetje je toch eens gaan afvragen of het beleid niet dringend moet worden bijgesteld. De 'gewone man' wordt niet be reikt. want het imago van het Humanistische Verbond is eli tair. Je kunt je niet voordurend verschuilen achter het excuus dat humanisten krachtens hun overtuiging moeite hebben om zich aan te sluiten bij een orga nisatie, die teveel zou herinne ren aan een kerk. Natuurlijk is het niet gemakkelijk om huma nisten lid te maken en in het H V. te organiseren. In dat op zicht verkeren kerken in een veel comfortabeler positie. Wie lid wil worden van het H.V. moet actie ondernemen en zich aanmelden, terwijl kerkmen sen zich soms heel veel moeite moeten getroosten om uitge schreven te worden. Zij zijn vaak automatisch lid van een kerk, soms zelfs zonder dat ze dat beseffen. Calimero Toch kun je niet voortdurend Calimero blijven spelen en ge frustreerd uitroepen: ..Zij zijn groot en ik is klein en dat is niet eerlijk, oh nee!" Je moet er wel wat voor doen. Op bescheiden schaal gebeurt ook wel. in 1991 namen meer dan 1000 mensen een proef abonnement op 'Humanist', je mag verwachten dat daar po tentiële leden onder zitten. Overigens is 'humanist' ook voor niet-leden zondermeer een tijdschrift dat de moeite van het lezen zéér waard is. De Universiteit voor Humanis tiek heeft onderzoek gedaan naar het ledenbestand van het H.V. en naar het abonnemen tenbestand van de 'Humanist'. Dat leverde het volgende beeld op: Leden van het H.V. zijn waarschijnlijk blank, ouder dan 35 jaar en goed opgeleid. Ze hebben een goede baan en een relatief grote intellectuele en culturele belangstelling. Ze zijn verdraagzaam, niet autori tair en typische wereldverbete raars. Hun politieke voorkeur gaan uit naar Groen Links, PvdA. D66 of WD. Dat onderzoek bevestigt dus het eenzijdig imago dat be staat van het H.V.: elitair en in tellectualistisch. Uitvechten De crisis in het hoofdbestuur en het congres maakt duidelijk dat het voor humanisten blijk baar heel moeilijk is om con flicten uit te vechten. Terwijl een flinke knallende ruzie hel derheid kan verschaffen en de lucht kan doen opklaren. Iedereen doet in dit conflict zijn best om (volgens af spraak?) beschaafd te blijven. Het hoofdbestuur en de vijf af getreden bestuursleden geven zelfs een gezamelijke verkla ring uit. waarin zij benadruk ken dat de verschillen van in zicht van strikt zakelijke en be stuurlijke aard zijn. Blijkbaar klopt dat toch niet helemaal, want oud-voorzitter prof. dr. R.A.P. Tielman wijst op per soonsgebonden problemen en een duidelijke 'incompabilité' d'humeur' binnen het bestuur. Men kan blijkbaar niet met elk aar overweg, niet samen door één deur. De oud-voorzitter mag leiding geven aan een commissie van goedediensten om te onderzoeken hoe de be stuurscrisis kan worden opge lost. Er zal vast wel iets moois wor den gevonden en geformu leerd, maar het zou kunnen hel pen om de zaken eens gewoon bij de naam te noemen zoals Verbrugge dat deed. Hij doet niet mee aan de diplomatieke verdoezelende geheimtaal en zegt duidelijk waar het volgens hem op staat, waarop hij een kat kan krijgen van de bemin nelijke voorzitter. Wie al het lidmaatschap van het H.V. overwoog zal door de ze toestand niet gemotiveerd worden om zich aan te melden en dat is toch jammer, want dat zijn misschien wel de mensen die het H.V. nieuw leven kun nen inblazen. van onze Haagse redactrice Mirjam van Zuilen Jarenlang hebben de kam- peerboeren in Zeeland aan de bel getrokken. Zij wilden dolgraag hun mini-campings uitbreiden met vijf naar tien eenheden. De uitloop die ze nu hebben in het hoogseizoen (van vijf naar tien) zou moeten wor den verruimd naar vijftien ten ten en of caravans. De Zeeuwse boeren en hun be langenorganisaties hebben de deur platgelopen in Den Haag bij bestuurders en politici om de uitbreiding binnen te slepen. Groot was het protest deze zo mer toen bleek dat de Raad van State menige gemeente som meerde zich aan de wet te hou den. De kampeerboeren moes ten zich houden aan de in de wet genoemde aantallen. Boze boe ren, verhitte debatten op het boerenerf en teleurgestelde kampeerders bepaalden het toeristische landschap in Zee land. Het werd allemaal nog een tik keltje erger toen de gemeenten, zoals Valkenisse, vooruit gin gen lopen op de nieuwe wet en tien eenheden toestonden met een uitloop naar vijftien. De verantwoordelijk staatssecre taris Gabor van natuurbeheer deed er nog een schepje boven op. Hij liet in een brief aan Val kenisse weten geen gerechtelij ke stappen te ondernemen te gen dit nieuwe ingezette ge meentelijke beleid. Het strook te immers met zijn wetsont werp. De zomer kroop voorbij. In het najaar kregen de boeren te ho ren dat de nieuwe Kampeerwet voor het seizoen 1993 in de Tweede Kamer behandeld zou worden. De grote fracties in de kamer namen vervolgens hun standpunten in. CDA en PvdA, de coalitiepartijen, lieten in de schriftelijke voorbereiding van de wet al weten zich te kunnen vinden in het voorstel. Koren op de molen van de boeren. Al thans, dat zou een argeloos lezer - de voorgeschiedenis in ge dachten - verwachten. Vijftien Niets is minder waar. Het lijkt wel of boeren ontevreden wor den geboren. Nu wil een aantal van hen weer permanent vijftien plaatsen op hun boerenerf. De gemeente Westerschouwen on dersteunt dit voorstel zelfs. Het is wellicht een idee. zoals WD- Tweede Kamerlid Jan te Veld huis heeft geopperd, ook tijdens Hemelvaart en Pinksteren vijf tien plaatsen toe te staan. Daar naast wil hij het hoogseizoen van zes naar acht weken uitbrei den. Maar om het hele jaar vijf tien eenheden op het boerenerf toelaten, is een slechte zaak. De woorden 'Kamperen bij de boer' en 'mini-camping' zeggen het al: het is kleinschalig. De hoofdactiviteit van de boer TKl blijf gewassen verbouwen, mini-camping is een bijverdie ste. Als dat langzaam verande in hoofdinkomen, is het Zeeuwi f landschap niet meer veilig. D nds boererven veranderen dair steeds meer in campings en et lde geen rustige stek in de provinci l£ meer te vinden. De vijftien plaatsen zullen waa|»eI schijnlijk op den duur niet vo rs° doende zijn. Het milieu komtoi »ar der zware druk en er zal concuj idc ren tie met de reguliere cam^d' pings ontstaan. nh ijfs Dat een gemeente als West* j schouwen daaraan meewerkt nr op z'n zachts gezegd onverstaC" dig. Het gemeentebestuur zo ve* moeten beseffen dat er een kei ree] een einde moet zijn aan de grc van een mini-camping. Het a 1£je gument dat met een uitbreidii van de mini-campings het wiii 0fc kamperen wordt tegengegaa fnc geldt alleen voor de echte drui01 ke dagen met Hemelvaartsda en Pinksteren. Voor de rest va |jts het jaar gaat die vlieger niet op Bovendien schept de gemeent Lv op deze manier weer ongelijl j heid. Andere kampeerboeren i andere gemeenten zullen eise dat ook hun gemeentebestui L zich voor hen inzet. En dan is d ,ei^ beer helemaal los. Nu al bevii^ den zich 230 van de 435 leden va aD de Vereniging van Kampeerb« ren (VeKaBo) in Zeeland. Alsdi kampeerboeren allemaal wildm uitbreidingsplannen krijgei Ken zijn straks alle boerenerven onie' getoverd in campings. ?en In Middenschouwen gebeurt d ïr<^< al. Daar is al een aantal boere ®r op eigen houtje aan het uitbre den geslagen. De Raad van St 1 te-procedure loopt nog. Maaru de vasthoudendheid van de ba 1! ren blijkt al dat ze via de weg va3 Tl de mini-camping naar een gi I d( wone camping hopen te gaajact En deze boeren op Middei schouwen zijn heus geen uitzoi001 dering. Waarschijnlijk komen de gi "J'k meente Westerschouwen en det c boeren van een koude kenn#n-; thuis. De race is in de Twee Kamer al gelopen. De eni# 8' ruimte die er bij de fracties zit,i om ook met Hemelvaart e 11 Pinksteren een uitbreiding te,he te staan. Daarmee zou een ied<11111 in de provincie genoegen moe ten nemen. Zeeland zit echt e« keer vol. De natuur moet ookd boeren ter harte gaan. De re creant zeker. Want de mensti die hun tent of caravan bij d boer neerzetten, doen dat omda het op het boerenerf nog rusti is. En hoe meer mensen, ho - meer lawaai, hoe meer het kleinj| schalige karakter verdwijnt. door Cees van Zweeden 9 T~W ege voor Di', kopte een ochtendblad. 'Ze wilde de kinderen, en kreeg ze. Ze wilde het geld, en kreeg het. Ze wilde haar eigen hof, en kreeg het. Ze wilde een paleis, en kreeg er een'. Maar de échte vraag is: krijgt Diana ook een kroon nu ze van Charles af is? Premier Major had die vraag woensdag in het Lagerhuis al dus beantwoord: „Het besluit om uit elkaar te gaan, heeft geen constitutionele gevolgen. De troonswisseling wordt er niet door beïnvloed. De kinderen van de prins en prinses behouden hun aanspraken (op de troon), en er is geen reden waarom de Prinses van Wales (Diana) te zij ner tijd niet tot koningin ge kroond zou worden". Het duurde even voordat de La gerhuisleden de verklaring op zich hadden laten inwerken. Diana koningin? Een vorstin die van tafel en bed gescheiden is van de koning? Hadden ze dat goed gehoord? De reacties kwamen later. Ze va rieerden van: 'een constitutio nele travestie' tot 'een levende leugen zijn'. Een Lagerhuislid: „Het zou absurd zijn. Ik zie het al voor me: twee koninklijke pro cessies die vanuit verschillende richtingen naar Westminster Abbey komen voor de kroning". Nadat hun huwelijk was stukge lopen, waren er voor Charles en Diana eigenlijk maar twee mo gelijkheden. Ze hadden een laat ste poging kunnen doen de brok ken te lijmen, of ze hadden hun huwelijk kunnen laten ontbin den. Maar in plaats daarvan ko zen zij voor de onbegaanbare middenweg: geen formele schei ding, wel uit elkaar. Formeel, zo erkennen de meeste wetsgeleerden, zou er geen vuil tje aan de lucht zijn. Zo lang Charles en Diana niet wettelijk gescheiden zijn, zijn ze ge trouwd. Als Charles gekroond wordt, zou Diana tegelijkertijd de kroon op haar hoofd gezet krijgen. Maar in de praktijk zou een der gelijke situatie de Britse monar chie tot mikpunt van spot ma ken. De koning en koningin zou den elk in hun eigen koets door Londen rijden, in aparte vlieg tuigen op staatsbezoek gaan, bt zoekende staatshoofden in hu: eigen paleizen ontvangen. Henry VIII Een ietsje eenvoudiger wordt situatie als Charles definitie! met Diana breekt. Velen van zij: voorvaderen deden dat ook, e: vaak met veel succes. Konin? Henry II liet zijn vrouw onder huisarrest plaatsen en Henry VI- II loste zijn huwelijksperikeler. op door middel van echtschei ding en executie. Een echtscheiding zou Diana ze ker beroven van de troon, is voor Charles ook niet helt maal van gevaar ontbloot. De re den daarvoor is dat de Britse monarch tevens hoofd is van de Anglikaanse Kerk (Engeland heeft als een der weinige wester se landen nog een staatskerk). Die functie van kerkhoofd heeft de Britse monarch te danken aan koning Henry VIH. Henry wilde van Catherine van Aragon scheiden om Anne Boleyn te kunnen trouwen, maar krees van de paus geen toestemmine Daarop plaatste Henry zich gt woon aan het hoofd van de En gelse kerk. scheidde en her trouwde. Maar dit was viert neenhalve eeuw geleden, sindsdien zijn er een paar dinger veranderd. Advertentie de bezem gaat door 't huis op de gehele collectie ESZETH modeadviesbureau Bereikbaar Loskadei van maandag 4331 HVMiddelbi* t/m zaterdag tel. 01180-35047/232Ji De nieuw gekozen Amerikaanse president Bill Clinton (midden) op een persconferentie samen met zijn minister van financiën, senator Lloyd Bentsen (links) en zij begrotingsdirecteur Leon Panetta (rechts). foto Reuter

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 4