Glitter bij de boom PZC Een professionele boerenslok uit Drenthe Aardappel in een glanzend jasje Eierdrank met alcohol Krab als salade met magere mayonaise vrije tijd 33 Kling klokje klingelingeling kling klokje kassa... Kerstdis ZATERDAG 12 DECEMBER 1992 Sinterklaas is stilletjes via de achterdeur vertrokken en de kerstman heeft zijn entree door de voordeur gemaakt. Het is alom kerst wat de klok slaat. Etalages vol stemmig groen en glitter, rekken vol feestkleding en carillons met kerstliedjes moeten de juiste stemming er al vast in brengen. Leve de kerstman en de commercie... De kerstdagen zijn voor velen een aanleiding om zich eens feestelijk uit te dossen. Het kaars licht aan de kerstdis moet weer spiegelen in glanzende outfits en glimmende sieraden. Vrede op aar de en glamour naast de kerst boom. De bacchanalen die worden aangericht hebben vaak weinig meer van doen met de oorspronke lijke kerstgedachte. Kuddes wild, legers konijnen en tonnen kerst stollen verdwijnen in onze feeste lijk uitgedoste lijven. Het kan na tuurlijk ook anders en de groep mensen die kerst wat gematigder viert neemt toe. Maar de midden stand blijft het ieder jaar groots aanpakken. Hele bossen vinden hun einde in de kleurige kerstfol ders. Als je door een willekeurige winkelstraat loopt kun je niet om het aanstaande kerstfeest heen. Kerstmannen, dennetakken en kling klokje klingelingeling, kling klokje kassa.... Een goede tijd ook voor de kleding- branche. Iedere zich zelf respecte rende kledingzaak heeft nu een apart rek met feestkleding. Het is fluweel, taft, kant en glitter wat de klok slaat. Nu is het wel zo dat veel zogenaamde feestkleding niet al leen voor de kerstdagen zijn voor behouden. Voor vrouwen zijn de topjes, leggings en lange winter- rokken ook goed te dragen in de rest van het jaar. En glanzende overhemden en bandplooibroeken hoeven ook niet alleen aan de kersttafel gedragen te worden. Het gaat om de juiste combinaties en de daarbij behorende accessoires. Als je daar een beetje handigheid in hebt komt je een heel eind. Een glanzende blouse op een zo'n lange winterrok is feestelijk, net als een kanten topje op een legging. De pe tite robe noir, door Chanel groot geworden, doet het altijd goed. Een eenvoudig zwart jurkje met een opvallend sieraad is af. Glamour Laten we eens een rondgang ma ken langs de rekken met glitter en glamour voor de kerstdagen. Als je het 'echt' wilt, moetje je zeker een paar keer per dag verkleden. Het kerstontbijt vraagt natuurlijk om een glanzend (kunst)zijden peig noir over een met kant afgezette nightgown. Een gestreepte py jama is echt helemaal fout. Dus hij moet ook in een glanzende combi natie. En scheren... Ongekamde haren en een onopgemaakt gezicht mogen natuurlijk ook niet. Dus uit bed, optutten en in vol ornaat eten. Volgt de koffie met kerstkrans. Hup weer verkleden. Niet tè na tuurlijk, maar een combinatie van een legging met een feestelijke blouse doet het wel. En daar kun je ook makkelijk in zitten. Hij kan een jersey of bedrukt shirt aan met een donkerblauwe spijkerbroek, gestreken en niet gerafeld... Op naar de kerstlunch: een lange win terrok met topje en glanzend jasje of een trui van glansgaren met pailletten passen daar wel bij. Hij kan in een bandplooibroek met een feestelijk overhemd. Het glan zende werk moet hij maar even voor de avonduren bewaren. Over hemden zijn er te kust en te keur. Een fraaie stropdas is ook makke lijk te verkijgen en klaar is Kees of liever Maarten-Jan. De thee met muskaatkransjes: vooruit, daar gaan we ons niet weer voor verkle den. Het moet wel leuk blijven. Maar... voor de borrel moet wèl wat gebeuren. Want dat is het voorspel voor het kerstdiner. We gaan er dus maar van uit dat wat we voor de borrel dragen ook tijdens het kerstdiner aan blijft. Een cocktail- jurkje past bij de speciale kerst cocktail met kers en gesuikerd randje van het glas. In de verschil lende kledingzaken is er een rede lijk aanbod aan feestjurkjes. Zowel kort met een ballonrokje als lang in taftzijde met ruches en strikken. Diepe kleuren als blauw, donker groen en rood en niet te vergeten zwart voeren de boventoon. De stoffen lopen uiteen van comforta bele jersey tot kant, fluweel, voile en changeant. Een glanzend gilet of een smokin goverhemd kunnen zelfs op een donkerblauwe spijkerbroek, maar dat is natuurlijk niet echt de be doeling. Een zachtglanzende bandplooibroek past beter in dat beeld. En dan zit de eerste dag er op. De tweede dag moet het klee dritueel zich nog eens herhalen, maar dan wel met andere kleding stukken. De ene dag gewaagd, in sexy korte kleding of strakke mo dellen, de tweede dag zwoel in het lang. Met ruisende taft of zweven de voile. Het is er allemaal. Even als de Leve de kerstman en de com mercie. Annemarie Zevenbergen De jaren twintig en de Charleston vormden de inspiratiebron voor de feestkleding van Matinique. foto Matinique Kort strapless jurkje met ballonrokje. foto Foxy Fashion Een avondjurk in zeegroene organza (foto Foxy Fashion) Hij maakt deel uit van het assortiment van tal van melkboeren in Zuid-Holland, lijkt op een bleke slasaus of een 'gezonde' mayonaise, maar smaakt naar advocaat: de alcoholhoudende eierdrank Zwaan's Boerenslok. Allert en Agatha Zwaan, beiden 46 jaar, streken drie jaar geleden neer in een grotendeels eigenhandig verbouwde boerderij in het Drentse Oude Willem en startten daar met het maken van dit produkt. Dat was een grote ommekeer, want tot die tijd was de heer des huizes eigenaar van een bloemkwekerij in Rijnsburg, terwijl zijn echtgenote als hobby advocaat maakte voor eigen gebruik, familieleden en kennissen. Om gezondheidsredenen moest de kweker echter stoppen met zijn werkzaamheden. Het echtpaar Zwaan aan het werk in de bedrijfsruimte aan huis. foto Jan de Vries Eigenlijk wilden de Zwaans verhuizen naar Friesland, maar het werd net het Drentse gedeelte van de Oude Willems- weg. Nu nog ligt het grootste af zetgebied van het eierdrankje met alcohol in het Westen, al wordt de provincie Drenthe in middels ook royaal voorzien. Via de groothandel in boerderij zuivel van Jouke Jongsma in Ureterp werd de drank in Friesland geïn troduceerd en als het aan Zwaan ligt, komt daar nog snel een ver kooppunt bij. Ook Groningen moet nog worden veroverd. De 'zuivelaars' hebben namelijk plannen om de produktie van 50.000 liter per jaar te verdubbe len. Juist omdat koeling noodza kelijk is, is de horeca niet te ver leiden het drankje in het assorti ment op te nemen. Afzetruimte wordt gevonden in delicatessen zaken, luxe zuivelwinkels, 'ge zonde' winkels en enkele super marktketens. „Hondsmoe waren we, gesloopt, allebei", aldus Allert Zwaan over de presentatie van zijn boerens lok op de 45e consumentenbeurs Femina in Rotterdam. Tien da gen lang van elf uur 's morgens tot half elf 's avonds 'mensen naar je toe praten' en laten proe ven, dat is hard werken. Er zijn in die periode 35.000 boerenslokjes over de toonbank gegaan en dat is op een totaal van 200.000 be zoekers een fiks aantal. Zijn slok verkoopt zichzelf niet. Advocaat uit de winkel is immers knalgeel en de boerenslok is naturel van kleur. Het aantal mensen dat de halve-literflesjes met het drankje aanziet voor slasaus of mayo naise is legio. „Dat komt omdat er geen kleur stof in zit. De boerenslok wordt gemaakt van brandewijn met 7 procent alcohol, suiker en eieren. Puur natuur. Verder zit er niets in, ook geen bind- en conserve ringsmiddelen. Vandaar dat de slok gekoeld moet worden be waard. In 'winkeladvocaat' zit brandewijn met een alcoholper centage van 14 a 15 procent, de dubbele hoeveelheid dus. Alleen daarom mag ons produkt geen advocaat heten", legt Zwaan uit. En hij voegt eraan toe, dat in en rond Rijnsburg thuis veel advo caat wordt gemaakt. „Fabriek- sadvocaat blieven ze daar niet." De boerenslok. die vanwege het geringe percentage alcohol niet advocaat mag heten, staat in het Westen gewoon op de kar van de melkboer. „Zelf advocaat maken is nogal bewerkelijk en wanneer je de substantie te warm maakt, heb je kans dat het schift en dat er klontertjes en schilfertjes in komen. Vandaar dat de mensen het toch liever kopen", zegt deze doe-het-zelver in het groot. Over de precieze samenstelling en de bereidingswijze vertelt hij liever niet te veel. Alleen dat het oorspronkelijke recept uit een uit 1870 daterend kookboek is ge haald. En de slok is zo romig, dat het toefje slagroom wat dat be treft best achterwege kan blij ven. „Tenslotte doe je normaal- weg slagroom op de advocaat om hem wat minder sterk te maken en dat is dus ook niet nodig." In huize Zwaan wordt een dag per week geproduceerd in de 500 liter grote advokaatketel en het eindprodukt is ingekoelde toe stand drie maanden houdbaar. De reukloze werkruimte oogt zeer professioneel. Er wordt ge werkt in een gesloten circuit, het geen vooral in verband met de noodzakelijke hygiëne zeer be langrijk is. De producent heeft de roestvrij stalen apparatuur gro tendeels naar eigen inzicht laten vervaardigen en daarna het no dige laten veranderen. „Zo draai den bijvoorbeeld aanvankelijk de eieren te snel en dat is niet goed. Dan krijg je drinkadvocaat en dat is niet de bedoeling. Nu zit er een langzamer roerwerk in." Alles wordt in eigen beheer ge daan. De flessen, waarop statie geld zit, worden in het bedrijf met soda gespoeld en als ze gevuld zijn voorzien van een zelfontwor pen etiket waarop - hoe kan het ook anders - zwanen staan afge beeld. Daarna verhuizen ze naar de immense koeling, tot het mo ment waarop ze. eveneens ge koeld. naar de klanten worden gebracht. Advocaat schijnt een vrouwen- drankje bij uitstek te zijn. „In het openbaar, ja", zegt Zwaan, „maar ik zou het aantal mannen dat toch stiekem - als er geen vi site is - een glaasje neemt niet graag de kost willen geven. Man nen schamen zich er een beetje voor, maar ze vinden het wel lek ker. Datzelfde geldt trouwens voor likeur." Toetje Als het aan de producent uit Oude Willem ligt. wordt zijn slok niet alleen genuttigd als drankje. „Over chocoladepudding of ijs smaakt het ook verrukkelijk, maar ook over vruchten met slagroom." Zelf heeft hij die mo gelijkheden alle uitgeprobeerd. Het allerlekkerste? „IJs met aardbeien, een boerenslok er over heen en slagroom erop." Hij geniet zichtbaar, bij de gedachte alleen al. Dat zijn bedrijf ergens verstopt zit in een onbekend plaatsje in het Noorden, deert hem aller minst. „Ik ben immers in vier uur uit en thuis, als ik in het Westen moet zijn." Levende have is er ook: een paar koeien en enkele paarden. Als het aan de heer des huizes ligt, komt daar binnen af zienbare tijd een aantal kippen bij. Eieren... zo uit de kip in de slok. gemakkelijker kan het niet. De boerenslok heeft intussen ook al geleid tot enkele succesvolle experimenten. Zo zal rond Kerst mis een veertien winkels tellende keten in het Westen zijn bevoor raad met een slok waarin ook nog eens hazelnoot is verwerkt. Te vens is een boerenjongensslok in ontwikkeling. Jeanette Stuurop De kreeft is de keizer der schaaldieren, waar de krab koning is. Overigens ge ven vrij veel fijnproevers de voorkeur aan krab boven kreeft. En dat is best te begrij pen want een verse krab is een delicatesse. De kreeften van de Oosterschelde zijn een be schermde diersoort die noch tans, vooral in de donkere da gen voor Kerstmis, door stro pers wordt bedreigd. Krab is misschien nog wel zeldzamer, want wie ziet er nog levende krabben in de winkel? Als kind visten we op de Walcherse paalhoofden naar hoofdkrab ben en langs de hele Zeeuwse kust werd er ook commercieel op de geschaarde rovers ge jaagd. In Bretagne en Cornwall waar rotsige kusten zijn. wor den ze nog altyd gevangen. De Kanalkrabben behoren tot de lekkerste en m Franse en En gelse visrestaurants staat deze krab net zo hoog genoteerd als de kreeft. We aten de afgelopen maanden bij twee gelegenheden krab in Engeland. De eerste keer op Merseay Island aan de oost kust waar de krab in kwestie puur natuur werd geserveerd: alleen het witte en het groene vlees in de schaal zonder enige toevoeging. Een betere manier om krab te eten is er eigenlijk niet. Hooguit kan er een drup pel citroensap bij maar zelfs dat is eigenlijk al te veel. De tweede maal aten we krab als salade in Londen. Bij Man- zi's, in een straat die Leicester Square met Soho verbindt „Crab Salad" is één van de meest gevraagde gerechten in dit Italiaanse visrestaurant waar de vierde generatie Manzi een paar jaar geleden is aange treden. Ook hier wordt de krab in de eigen schaal opgediend maar dan wel op een becije ver se sla en met een royale portie versgemaakte mayonaise die de ober met lepelsvol uit een enorme schaal schept. De com binatie van verse krab en even verse mayonaise is onweer staanbaar. Hoewel hele gekookte krabben in de huidige handel zeldzaam zijn, kunnen we vrij gemakke lijk de hand leggen op gekook te krabbescharen. Het lijkt een karwei om ze te kraken maar met behulp van een lichte ha mer of de achterkant van zo'n handzaam keukenbijltje is het klusje sneller geklaard dan u dacht. En er zit veel vlees in zo'n krabbeschaar en met dit vlees vullen we een schelp die we eerst met een laagje verse slareepjes hebben bekleed. Vervolgens schenken we er een paar flinke lepels zelfgemaakte mayonaise over. Die mayo naise maakt u door twee ei dooiers op te kloppen met een theelepel mosterd en een eetle pel witte wijnazijn of citroen sap en een snufje zout. Klop he vig en voeg er druppel voor druppel een kopje sla-olie aan toe onder voortdurend klop pen. Breng de mayonaise op smaak met een theelepeltje suiker en een beetje witte pe per. Natuurlijk is dit een tractatie voor de komende feestdagen, maar mocht u ook dan nog aan de lijn denken, dan kan de vol gende magere mayonaise wel licht uitkomst bieden: doe 11/2 theelepel suiker, 11/2 theelepel mosterdpoeder, 1/2 theelepel zout, 1/8 theelepel paprikapoe der en 1 1/2 theelepel maizena in een vuurvaste glazen schaal en meng alles door elkaar. Voeg een even losgeklopt ei en een half theekopje karnemelk toe en klop alles tot een romige massa. Neem een pan waarin de schaal precies past en vul die met een laag water en breng dat aan de kook. Zet de schaal in of eigenlijk net boven het ko kende water en klop en klop en klop tot het mengsel dik begint te worden. Doe er dan beetje bij beetje een eetlepel gesmolten boter bij en een halve deciliter wijnazijn. Blijf kloppen. Laat de mayonaise afkoelen en zet haar in de koelkast. Rien van Reems Een kerstmaaltijd, daar doe je extra je best voor: de tafel feestelijk gedekt, een verrassend voorgerecht, een mooi gebraden stuk wild, lekkere winterse groenten, heerlijke wijnen in fonkelende glazen. Bij het "lekkerste- menu-van-het-jaar" verdient de aardappel, extra smakelijk verwerkt, ook zeker een ereplaats. Meer nog dan andere bijgerechten als pasta en rijst, leent dit oer-Hollandse produkt zich voor de meest uiteenlopende variaties. Neem nou pommes gratin dau- phinois, aardappelschijfjes in een smakelijke saus met room en kaas uit de oven. Of een hartige aardappeltaart. Die kun je al een dag van te voren klaar maken, zo dat je op het moment suprème de handen vrij hebt voor de bereiding van andere gerechten, of gewoon lekker wat langer kunt genieten van het apéritief. Het is handig meerdere porties klaar te maken: wanneer er iets over blijft na eerste kerstdag, kunt u de restanten opwarmen op bij voorbeeld "derde" kerstdag. Dan maakt u er een lekkere salade bij en heeft u in een ogenblik weer een heerlijke maaltijd op tafel. Voor ovenschotels kunt u het best iets vastkokende aardappelen ne men. Veel winkels verkopen aard- appel-gratin bovendien kant-en klaar. De groentenspeciaalzaak maakt dit vers voor u klaar en bij de supermarkt vindt u de gekoelde of diepgevroren variant. Net als talloze andere aardappelspeciali teiten, die u kunt frituren of in de oven klaar maken. Aardappelsoufflé Iets bewerkelijker is de aardappel- soufflé, maar het resultaat is er dan ook naar. U moet er wel voor zor gen. dat u de soufflé op het juiste moment opdient. Direct uit de oven zó op tafel, anders bestaat het gevaar dat de soufflé instort. Voor zo'n soufflé gebruikt u (iets) bloemige aardappelen. Extra feestelijk wordt de maaltijd wan neer u kleine soufflé-vormpjes tot uw beschikking heeft. U kunt dan alle disgenoten met een eigen souf- flétje verrassen. U kunt bovendien allerlei ingrediënten toevoegen aan de soufflé voor een bijzonder effect: kaas, ham-, bacon- of zalms nippers, enz. Wanneer u een kerstmenu zonder vlees op tafel wilt brengen is zo'n soufflé natuurlijk een uitkomst; wat dacht u van een aardappel soufflé met walnoten, kaas of spi nazie als hoofdgerecht? Gepofte piepers Niet minder feestelijk, maar wel ui termate gemakkelijk klaar te ma ken, zijn gepofte piepers. U kunt deze op verschillende manieren bereiden. Juist door hun glimmen de jasje zijn gepofte aardappelen buitengewoon decoratief. Hiervoor heeft u bloemige, vrij gro te aardappelen nodig. U boent de aardappelen goed schoon en maakt met een scherp mes een kruisje aan de bovenkant. Daarna wikkelt u iedere aardappel apart in een stuk aluminiumfolie en doet ze in de oven. Als u de aardappelen klaar maakt in de magnetron, doet u het folie er pas omheen als ze uit de magne tron komen: zo blijven ze langer warm. In de magnetron maakt u in ongeveer tien minuten vier gepofte aardappelen gaar. Om te controle ren of de piepers klaar zijn prikt u er even in met een saté-prikker. Denkt u er wel aan dat ze nog flink nagaren als u ze in aluminiumfolie bewaart tot ze worden opgegeten. De gepofte aardappel is pas hele maal af als u er een lekker sausje met kruiden, mosterd, of yoghurt en kwark bij serveert. Of vult met room, kaas. knoflookboter, garna len, zalm - de mogelijkheden zijn oneindig. Als u gezellige schaaltjes met verschillende sausjes en vul lingen op tafel zet kan iedereen zijn eigen favoriete combinatie maken. Herma Hulst Feestelijk en uitermate gemakkelijk klaar te maken, zijn gepofte pie pers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 33