Per dromedaris de Sahara in Reisboeken op een rij Tunesie Hoewel het Sahara-toerisme nog in de kinderschoenen staat, bestaan er al plan nen voor een gecombineerd reisaanbod met de Maghreblanden Algerije en Ma rokko. Dat zou over een jaar of vijf gereali seerd moeten worden. Aouij: „De bedoe ling is om grote Sahara-safari's door drie landen te houden. Een handicap is nu nog, dat Algerije in vergelijking met Tunesië en Marokko een achterstand heeft qua toeristische voorzieningen en infrastruc tuur". Vorig jaar verbleef negentig procent van de 65.000 Nederlandse toeristen in Tune sië in de bekende badplaatsen, zoals Mo- nastir en Sousse. Hatem Aouij probeert nu (gespecialiseerde) Nederlandse tour operators voor Zuid-Tunesië te interesse ren. Hij is ervan overtuigd dat er in Neder land een markt bestaat, „alleen weten de consumenten dat nog niet." Momenteel is DAR Tours de enige Nederlandse tour operator die meerdaagse excursies naar het zuiden organiseert. Probleem Een probleem bij reizen naar het zuiden blijft voorlopig de bereikbaarheid. De enige grote stad in het zuiden met een (in ternationale) luchthaven is Tozeur, maar die wordt niet vanuit'Nederland aange vlogen. Nederlandse vakantiegangers moeten naar bijvoorbeeld Monastir vliegen, en van daaruit met een binnen landse vlucht of per auto naar het zuiden doorreizen. Bovendien is het diepe zuiden, tot het drielandenpunt Tunesië/Algerije/Libië, niet toegankelijk voor toeristen. Een groot deel van de Sahara in Zuid-Tunesië is in gebruik als militair terrein. Alleen bij hoge uitzondering, en met vooraf aange vraagde permissie, mogen toeristen dit gebied betreden. Alice Plekkenpol De Sahara is niet een grote zandbak. Het landschap varieert van zandduinen tot zoutvlakten, van oases tot kleurige rotsformaties. In Zuid-Tunesië worden sinds enkele ja ren kameelsafari's voor toeristen geor ganiseerd. Een misleidende naam overi gens, want er wordt gereden op dromeda rissen. Kameelsafari's zijn tochten die één tot zeven dagen duren. De toerist maakt deel uit van een heuse karavaan, bestaan de uit circa dertig dieren en acht tot twaalf reizigers. Alle bagage, zoals tenten, drink water en voedsel, wordt op de dromedaris sen meegenomen. Vanuit België, Frank rijk en Zwitserland worden dergelijke trips al georganiseerd. Een tweede mogelijkheid om de woestijn te verkennen is per terreinwagen. In de Zuidtunesische stad Douz kan een ter reinwagen, al dan niet met chauffeur, wor den gehuurd. Een terreinwagen met chauffeur, voedsel en een overnachting, kost voor vier tot vijf personen zo'n 250 gulden per dag. Om de verwachte toeristeninvasie in Douz te kunnen opvangen, wordt het aan tal hotelbedden de komende jaren van 6000 tot 12.000 vergroot. Het betreft vooral goedkope hotels, omdat Zuid-Tunesië mikt op Congé) reizigers die op zoek zijn naai' avontuur en cultuur, en luxe kunnen ontberen. Het zuiden van Tunesië is totaal anders dan het toeristisch sterk ontwikkelde noorden. In Zuid-Tunesië proeft de reizi ger nog de authentieke berbersfeer. Op donderdag is er een grote kamelenmarkt, waar toeristen voor de verandering eens in de minderheid zijn.- In december is er het jaarlijkse Saharafestival met veel mu ziek en dans. Een soortgelijk festival wordt in het voorjaar in Foum Tataouine gehouden. De festivals zijn gratis toegan kelijk. De plaatselijke bevolking maakt er een groot feest van, en blijft in de nabij heid van het festivalterrein overnachten in originele berbertenten of, minder ro mantisch, in oude campers. De Sahara is niet een grote zandbak. Het landschap varieert van zandduinen tot zoutvlakten, van oases tot kleurige rots formaties. Aan de rand van de Tunesische Sahra strekt zch een bergachtig gebied uit, met tal van oude berberdorpen. Een van de mooiste nog bewoonde dorpen is Chenini. Van de buitenzijde lijkt het dorp tegen een bergwand aangepakt. Wie naar binnen wandelt, ontdekt een wirwar van stegen, pleintjes en 'ghorfa's'. Ghorfa's zijn grote kamers, die vroeger werden ge bruikt voor de opslag van graan. Op el kaar gestapeld vormen de ghorfa's een 'ksar'. Deze ksars dienden in onrustige tij den ook als toevluchtsoord voor omwo nenden. Een aantal ksars kan bezichtigd worden. Ksar Haddada is tegenwoordig ingericht als hotel, maar verwacht er geen luxe. Een ander type woningen dat in het zuiden voorkomt zijn de holwoningen. Het grootste en bekendste holwoningen- dorp is Matmata. Vanuit de lucht gezien lijken de gaten in de grond op een maan landschap vol kraters. De woningen zelf zijn ruim en koel. Ook in Matmata is een gedeelte ingericht als hotel. Milieu Volgens Hatem Aouij, directeur van het Tunesisch Nationaal Verkeerbureau, wordt door al deze activiteiten de Sahara niet verpest. „De woestijn is groot genoeg. Bovendien begint het toerisme hier pas. Daar komt bij, dat de Sahara zichzelf rei nigt. Het zand verplaatst zich immers voortdurend". Ook de Tunesische minister van Toerisme RÏohamed Jegham verwacht weinig mi lieuproblemen. „Onlangs hebben wij een ministerie van Milieu opgericht. Dat mi nisterie zal er onder meer op toezien, dat de Sahara niet vervuilt. Toerisme is na tuurlijk goed voor de buitenlandse devie zen, maar het milieu moet ook in de gaten worden gehouden." Jegham constateert tevreden dat het toe risme de laatste jaren flink gegroeid is. Er komen nu jaarlijks twee miljoen overwe gend Europese vakantiegangers naar Tu nesië. Nederlanders nemen na de Duit sers, Fransen, Britten en Italianen de vijf de plaats in. „Tunesië is de laatste jaren vrijer en democratischer geworden, en dat werkt in ons voordeel", meent de minister. Hij erkent dat de Golfoorlog het toerisme een flinke deuk heeft doen oplopen, maar het herstel is inmiddels volop gaande. 3romedaris of terreinwagen. Dat zijn zo jngeveer de enige vervoermiddelen voor wie de woestijn wil verkennen, federlandse vakantiegangers lunnen nu alleen op eigen [elegenheid in Zuid-Tunesië erecht, maar daar moet linnenkort verandering in tomen. Want het Tunesisch Verkeersbureau in Amsterdam s de afgelopen maanden legonnen Nederlandse eisorganisatoren warm te naken voor de Sahara. fff I Spoorweg 0 km 200 Het is wrang. Juist op een moment dat fundementalisten steeds va ker aanslagen plegen op door Egypte reizende toeristen, verschijnt een reis gids als De Nijl van de Italiaanse schrij ver Giovanni Caselli. Toegegeven: de eerste zin in de gids (Als het water van de Nijl, dat afkomstig is van de tropi sche regenbuien die rond de evenaar vallen, niet via een breuk in de aard kost. zijn weg naar het noorden had ge vonden, had het Egypte van thans nooit bestaan) doet het ergste vermoe den, want zo weten we d'r tenslotte nog wel een paar. Maar omdat vervolgens fotografen, tekenaars en opmakers het bewind overnemen, doet de gortdroge opendeurenstijl van Caselli (die in de meeste gevallen overigens wel precies schrijft wat de lezer moet weten) er niet zo veel meer toe. Het wemelt in de gids van uitstekende kaartjes, doorsneete keningen van belangrijke gebouwen (pyramiden) en goede, veel aan de tekst toevoegende foto's. Bovendien laat het boek zich door de heldere op maak heel makkelijk lezen. De Nijl door Giovanni Caselli. Uitgeverij Gottmer, prijs 54.50 In de prestigieuze, steeds groter wor dende reeks Cultuur Reisgidsen van Agon verschenen nu ook Duitsland en BarcelonalCatalonië. Zoals gewoon lijk zien de hard gekafte boeken er voortreffelijk uit, zijn ze door de alfabe tische rangschikking en het uitgebrei de register bijzonder overzichtelijk, hoeft aan de deskundigheid van de au teurs nimmer te worden getwijfeld. maar lijkt schele hoofdpijn na een kwartiertje lezen helaas onvermijde lijk. De gids over Duitsland (888 pagina's) is in een nog kleinere letter gedrukt dan die over Barcelona/Catalonië en daar zou eigenlijk al een vergrootglas bijge leverd moeten worden. De boeken op splitsen in verschillende delen, lijkt de enige oplossing. Dan kunnen er ook nog wat plattegronden bij. Want die ontbreken te vaak. Agon Cultuur,Reisgidsen Barcelona! Catalonië en Duitsland. Uitgeverij Sin gel 262. prijs respectievelijk: 39,90 en 59,90. De serie Voordelig Reizen telt nu ook twee boeken, die Zuidamerikaanse landen tot onderwerp hebben: Brazilië en Venezuela. Redelijk uniek omdat tot nu toe van zeker Venezuela nauwe lijks of geen Nederlandstalige reisboe ken voor handen waren. Voordelig Rei- zen-gidsen munten niet direct uit door culturele en historische diepgang, maar hebben die pretentie ook niet. Bezienswaardigheden en musea wor den wel genoemd, maar het zijn in de eerste plaats toch boekjes die de ge bruiker tal van praktische tips ver schaffen op het gebied van bij voor beeld niet te dure accommodaties, reismogelijkheden, excursies, eten en drinken, medische zorg en zo meer. Rob van den Dobbelsteen Voordelig Reizen, deeltjes Brazilië en Vene zuela. Uitgeverij Allert de Lange, prijs 34.50. België Jaren achtereen waren er wegens ge brek aan sneeuw nauwelijks mogelijk heden, maar ze houden vol in België. Eens moet de winter ook in de Ardennen weer terugkomen. En dan is het wel zo prettig de prospectus bij de hand te heb ben die de Dienst voor Toerisme van de Oostkantons ook nu weer heeft uitgege ven. In die prospectus zijn uitgebreide beschrijvingen opgenomen van 23 Ar- dense skicentra die bij elkaar een lang- laufnet van 560 kilometer aan gespoor de loipen beheren. Ook beschikt het ge bied, zo blijkt uit de brochure, over vier heuse afdalingspistes en vier rodelba nen. Telefoonnummers voor informatie over verkeers- en sneeuwtoestand com pleteren het geheel. Spitsbergen Zeer sneeuwzeker en heel apart is Spits bergen. Het eiland is heel goed per ski te verkennen, een mogelijkheid die ivordt geboden door Norske Turist Service. Als meest geschikte maanden ivorden april en mei genoemd, op het moment dus dat het weer vrij standvastig is en er een gerede kans bestaat dat het noor derlicht kan worden aanschouwd.' Antwerpen Antwerpen is in 1993 Culturele Hoofd stad van Europa en dat valt te merken. De stad 'maakt zich mooi'. Zo ivordt er rondom de befaamde burcht 'Het Steen' hard gewerkt aan het zogenaamde Scheldekaai-project, verdwijnt op de Meir een gevel van glas en aluminium omdat die niet past in het esthetisch ka der van de straat en worden in de kathe satie Vlieg Fiets heeft beide landen nu ook in haar programma opgenomen. Vooral de 850 kilometer lange route door de Chinese provincie Guangdong is bijzonder. Hij mag namelijk individu eel worden afgelegd en dat was in een land als China tot nu onmogelijk. Kerststallen Zonder enige twijfel de merkwaardigste kerststallenshow van Europa. En tege lijkertijd ook de vermakelijkste en de vertederendste. De geboorte van Jezus Christus gezien door de bril van kerst- stallenbouwers uit de hele wereld en uit alle tijden. Vroeger was de expositie te bewonderen in een paar oude loodsen bij Monschhau; nu is ze te zien in Her- gersberglLosheim, precies op de Bel gisch/Duitse grens. Om nooit te verge ten: het kindeke Jezus in een oranje zivemvestje, maar ook Maria die rechts achterin op een elektrisch fornuis een kippetje staat te braden. Religieuze fan tasieën zijn er in alle soorten omdat men in China nu eenmaal een heel andere voorstelling heeft van het uiterlijk van het arme timmersmansechtpaar uit Na zareth dan in Senegal. Pronkstuk van de tentoonstelling: de legendarische Marcellus-kribbe uit Rome. Kerststallen- expositie in Hergersberg/ Losheim op de Belgisch-Duitse grens. draal (die onlangs eindelijk uit de stei gers is gekomende laatste restauratie werkzaamheden uitgevoerd. Op 26 maart 1993 moet alles klaar zijn, maar hoogtepunt van 'Antwerpen 1993' wordt ongetioijfeld zaterdag 11 september als de 'Europese Open Monumentendag' zal worden gehouden. Fietsen in China en Vietnam Het is niet nieuw, maar wel apart: fiet sen in China enlof Vietnam. De op fiets vakanties gespecialiseerde reisorgani

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 31