Overvallers riskeren meer voor steeds kleinere buit Je geld of e leven! Om de kick Meeste Zeeuwse overvallen in Vlissingen PZC reportage ZATERDAG 12 DECEMBER 1992 December is een topmaand voor roofovervallers. De avonden zijn ang. Er wordt veel omgezet. Een ure maand, kun je wel zeggen. Geld odig? Voor wie in het criminele milieu zit, is een roofoverval zo gepleegd. Gemiddeld vijf a zes keer per dag wordt een bank beroofd, een winkelkassa geleegd, een pomphouder zijn dagomzet ontnomen. Steeds vaker wordt niet leen met een wapen gedreigd, maar ok daadwerkelijk geschoten. Er allen steeds meer slachtoffers, oden, gewonden, mensen die ychisch in de vernieling raken, an het tij nog worden gekeerd? Er is geen wondermiddel waarmee het probleem van de bankovervallen af doend kan worden verholpen, zegt Lande lijk Coördinator Voorkoming Misdrijven, dr J. Horn. „Als ik 't kende, zou ik er geld mee verdienen." Nee, het zijn volgens hem „allemaal hele kleine dingen" die samen de overvallen kunnen beteugelen. Een combinatie van preventieve maatregelen bij banken en bedrijven, een verhoogde pakkans en een gerede straf voor roofover vallen. Maar bovenal moet er een nieuwe strategie komen, meent Horn. Een dader gerichte aanpak, waarbij de overvaller in spé nog voor zijn eerste echte klus tot an dere gedachten wordt gebracht. Directeur mr L.M. Overmars van de Ne derlandse Vereniging van Banken denkt eveneens dat het fenomeen roofoverval in gedamd kan worden. Hij levert alleen een andere receptuur. „Als de politiekorpsen in het land het Amsterdamse voorbeeld van de speciale roofbijstandsteams gaan volgen, als er straks beter wordt samenge werkt tussen de politieregio's en als de overheid geld beschikbaar stelt ter be strijding van deze vorm van criminaliteit is het tij nog best te keren." Zo'n roofoverval gevolgd door een dodelij ke schietpartij, vorige week in Vinkeveen, doet iedereen weer eens opschrikken. En nadenken over de toekomst. Want het aantal roofovervallen in Nederland blijft maar stijgen. Meer dan een verdubbeling in de jaren tachtig. En ook dit jaar zijn er bij de Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) weer meer overvallen geregi streerd, terwijl de donkere decemberda gen nog niet voorbij zijn. De komende ja ren blijft deze vorm van criminaliteit nog wel toenemen, wordt geconcludeerd in een rapport van de stichting Maatschap pij en Politie van 1991. Meer overheidsgeld om de overvalcrimi naliteit te bestrijden zit er voorlopig niet in. De dertig miljoen extra voor de crimi naliteitsbestrijding die de PvdA- en CDA -fracties in de Tweede Kamer hebben ge vraagd, worden niet in de bestrijding van roofovervallen gestoken. Wel wordt in middels door een justitiële werkgroep be keken of het zin heeft de strafmaat op ver boden vuurwapenbezit te verhogen. Buit Hoe komt het toch dat het aantal overval len blijft stijgen? Een van de verklaringen is het afnemen van de buit. Naarmate de buit per overval daalt, zijn er meer over vallen 'nodig' om aan geld te komen. Ban ken hebben vele miljoenen geïnvesteerd in beveiliging. Kogelvrij glas, sluisdeuren, vertragingsmechanismen waardoor geld minder snel beschikbaar is. De gemiddel de buit is in tien jaar tijds meer dan gehal veerd. Werd in 1981 volgens gegevens van de CRI nog 23,3 miljoen gulden buitge maakt bij 803 overvallen op zowel banken als bedrijven, vorig jaar bedroeg de totale buit 20 miljoen, op 1884 overvallen. „En elke keer dat er weer een nieuwe op lossing is uitgedacht, weten overvallers wel weer een antwoord te vinden", zegt coördinator Horn. Worden er in de ene bank camera's geïnstalleerd, dan wijkt de overvaller wel uit naar een ander filiaal, zonder camera's. Zitten alle bankmede werkers achter pantserglas, dan kunnen altijd nog de klanten worden bedreigd. Voor Hom is de bestrijding van overval- criminaleit desondanks geen hopeloze zaak. „Je kunt je afvragen hoe groot het probleem zou zijn geweest, zonder al die maatregelen." Profiel Van belang voor de bestrijding is het pro fiel van de hedendaagse overvaller. Horn: „Je ziet een terugtreden van de 'professio nele' overvaller." De grote klappers, wel overwogen en vernuftig uitgedacht, ko men nog wel voor, maar het gros van de overvallers gaat behoorlijk amateuris- De Verenigde Spaarbank in Oost-Souburg is de afgelopen jaren al drie keer doelwit van overvallers geweest. foto Lex de Meester Arrestatie van een gewonde overvaller in Vinkeveen. afgelopen weekeinde. foto Marnix Schmidt Het leven van de 25-jarige Erol K., leider van de bende die vorige iveek een bank in Utrecht beroofde en een politieagent tijdens een vuurgevecht doodschoot, is een perfecte illustratie van de levensloop van de hedendaagse jeugdige overval ler, zegt dr J. Hom., van het Landelijk Bureau Voorkoming Misdrijven. Als puber beiooog Erol zich in een crimineel milieu. Als zestienjarige pleegde hij al inbraakjes en overvallen op ivinkels en postagentschappen. Prestige en geld zijn belangrijker dan het 'rechte pad'. Horn verwijst naar een onderzoek van de Amerikaan Jack Katz, die bij jonge overvallers drie motieven ziet om een overval te plegen. De behoefte aan geld, de behoefte stoer te doen en zich tegenover de groep te bewijzen en een vijandige houding tegenover de maatschappij. Erol K. is blijven overvallen. Daarmee valt hij volgens de theorie van Katz in de groep overvallers die het niet meer in de eerste plaats om geld gaat. Spanning en sensatie, de kick. Daar gaat het om. Geroeid speelt nu ook een grotere rol. Waar anderen juist bang zijn voor geweld, heeft deze 'volwassen' overvaller juist een overheersende behoefte om met geweld situaties te beheersen. JAARLIJKS AANTAL OVERVALLEN IN NEDERLAND 1980-1991 totaal aantal overvallen aantal en percentage opgeloste overvallen aantal mislukte overvallen AANTAL DODEN EN GEWONDEN TEN GEVOLGE VAN EEN OVERVAL E3 aantal gewonden aantal doden Ui La Lii Lli 1986 1987 1988 1989 1990 1991 (Het aantal overvallen in 1992 bedroeg tot 7 december 2011 AANTAL OVERVALLEN WAARBIJ VUURWAPENS ZIJN GEBRUIKT 1986 1987 1 988 1989 JAARLIJKS AANTAL OVERVALLEN PER PROVINCIE jaren: 1988 1989 1990 1991 |ar«n: 1988 1989 1990 1991 Groningen 17 10 34 22 Utrecht 96 90 86 150 Friesland 17 10 12 12 Noord-Holland 552 622 761 582 Drenthe 9 12 12 12 Zuid-Holland 312 373 373 438 Overijssel 19 22 49 50 Zeeland 11 21 29 37 Gelderland 77 56 106 158 Noord-Brabant 169 161 192 237 Flevoland 7 14 10 13 Limburg 69 93 97 108 I 8ron:Cai GP0 InfograpNci'Reinoud S jtsma Wat overvallen betreft, spant Vlis singen in Zeeland absoluut de kroon. Met name de banken in deze stad hebben een onverklaarbare aantrek kingskracht op criminelen. Koploper is de Verenigde Spaarbank aan de Ale xander Gogelweg in Vlissingen. De af gelopen drie jaar is deze bank viermaal overvallen. De Verenigde Spaarbank aan de Hogeweg, die aan het Oranje plein te Oost-Souburg, een supermarkt aan de Bonedijkestraat zijn alle de af gelopen drie jaar driemaal overvallen. Het is vooral de Verenigde Spaarbank die het moet ontgelden. Volgens J. C. Koppenhol van de Vlissingse recherche komt dat door de beveiling van de bank. Die was aanvankelijk niet optimaal, geeft hij aan. Inmiddels is dat verbe terd en zijn de kantoren voorzien van een zogenaamde vertrager, waardoor het langer duurt eer er geld beschik baar komt. Dat is niet aantrekkelijk voor overvallers die hun geld zo snel mogelijk willen hebben. Overigens is het filiaal aan de Hogeweg ondertussen gesloten. Tegenover het grote aantal overvallen in Vlissingen staat Middelburg, waar het op dat gebied tamelijk rustig is. Dat heeft volgens Koppenhol te maken met de aard van de bevolking. Hij signaleert een duidelijk verschil tussen Middelburgers en Vlissingers en dat manifesteert zich bijvoorbeeld in het aantal overvallen en andere crimi nele activiteiten. Hij voegt er aan toe dat in Vlissingen ook de Zeeuwse drugsscene is gecon centreerd. Veel vergrijpen zijn gerela teerd aan een vorm van verslaving aan bijvoorbeeld drugs of gokken. De rijks politie te Middelburg houdt sinds twee jaar de gegevens over de criminaliteit in heel Zeeland bij in een computer. Daaruit blijkt dat in 1991 in totaal 3? overvallen zijn gepleegd, waarvan er 18 zijn opgelost. De buit bij de overvallen die zijn opge lost, bedroeg in totaal ongeveer 100.000 gulden. Eenzelfde bedrag is dat jaar buitgemaakt bij de overvallen die niet zijn opgelost. In 1992 zijn tot nu toe 28 overvallen ge pleegd, waarvan er 17 zijn opgelost. De buit bij de opgeloste overvallen be droeg ongeveer 17.000 gulden en bij de niet opgeloste overvallen zo'n 150.000 gulden. In 1991 zijn opgelost: 7 overvallen op winkels, 1 op een taxi-chauffeur, 1 op een benzinestation, 1 op een horecabe drijf, 1 op een vaartuig, 1 op een banklo- per, 4 op banken, 1 in een woning en 1 onder de categorie 'andere bedrijven'. Niet opgelost zijn 2 overvallen op een winkel, 2 op een taxi-chauffeur, 5 op een pompstation, 4 op banken en 6 aan de openbare weg. In 1992 zijn opgelost: 5 overvallen op een bankgebouw, 1 langs de openbare weg, 2 in een woning en 3 op een winkel. Niet opgelost zijn 7 overvallen op een bank, 2 aan de ope.ibare weg, 2 in een woning, 2 in een horecabedrijf, 1 in een gokpand, 2 op een benzinestation en 1 op een winkel. René Schrier tisch te werk. Er wordt veel risico geno men voor relatief weinig geld. Hom: „Er is een instroom van nieuwe, jongere daders. Straatrovers die een stapje verder willen." Jongeren die zijn begonnen met wat hand en spandiensten, op de uitkijk staan, een kraakje plegen, een snelle winkelroot en eindigen met een gewapende overval op een benzinestation. Bij degenen die doorgaan met overvallen, voor wie het niet meer gaat om het geld. maar om de kick, helpt alleen gevangenis straf, meent Horn. Maar die jongere die voor de eerste keer een winkeldiefstal pleegt is nog wel te helpen. „Door hen 'aan te pakken' zal de criminaliteit, het aantal overvallen, verminderen", zegt Hom „Jongeren die honderden vergrijpen heb ben gepleegd, zijn in de regel al 'beroeps criminelen' in de dop." Een 'first offender' is via scholings- of werkgelegenheidspro jecten nog wel op het rechte pad te krij gen, hoopt Horn. Angst Een belangrijke rol in de bestrijding van roofovervallen is weggelegd voor de poli tie Het korps in Amsterdam heeft zich sinds begin 1991 erg ingespannen om het aantal overvallen terug te dringen. De Amsterdamse politiecommissaris Nord- holt zei daarover vorige maand in Else vier: „Op een dag werd me gerapporteerd dat in een school in Zuidoost een overval was gepleegd, waarbij alle ouders hun por temonnee moesten afgeven. Toen wist ik: als er nu niets gebeurt, gaat het fout. Er viel iets van angst over me." Tweehonderd politiemensen werden inge zet om het aantal overvallen in Amster dam in te perken. Het eerste jaar is dat ook heel behoorlijk gelukt. Het aantal overvallen in de hoofdstad daalde vanaf maart '91 flink, maar de daling zette in 1992 niet verder door. Ondanks een oplos singspercentage dat steeg tot ongeveer 48 procent. „We houden veel mensen aan, maar aan de onderkant komen er steeds meer jongens bij", zegt woordvoerder Klaas Wilting van de Amsterdamse poli tie. Voor dit jaar streeft de Amsterdamse politie naai- een stabilisatie van het aantal roofovervallen. „En dat wordt waarschijn lijk wel gehaald, met wat extra inspannin gen in deze maand", aldus Wilting. Directeur Overmars van de vereniging van banken is laaiend enthousiast over het Amsterdamse beleid. „De hoofdstad zat vroeger op een kwart van alle ban kovervallen, 27 procent in 1989. Nu, in 1992, vindt 10 procent van de bankover vallen plaats in Amsterdam. Dat is een ge weldige prestatie. Dat zet zoden aan de dijk. Rotterdam is van 7 procent in 1990, naar 14 procent in 1991 gegaan, maar zit nu weer op 10 procent Amsterdam heeft enorme klappen uitgedeeld. Rotterdam zit op de goede weg, maar in Den Haag en Utrecht is nog sprake van een stijging Ik verwacht dat deze steden het voorbeeld van Amsterdam zullen volgen," Misdaadbestrijder Horn ziet echter geen heil in 'alleen maar roofbijstandsteams'. Niet dat het voor hem niet hoeft, maar hij ziet het als een verplaatsing van het pro bleem naar de regio. „En je kunt toch moeilijk overal in het land dergelijke zwa re teams opzetten, als het overvalpercen- tage daar nog laag is." Overmars echter denkt dat er door de instelling van roofbij standsteams in de grote steden geen ver schuiving van het probleem naar middel grote steden zoals Haarlem. Breda. Arn hem. Nijmegen en Venlo en het platteland hoeft te ontstaan, als daar maar dezelfde tactiek wordt toegepast. Nederland steekt wat het aantal roofover vallen betreft ongunstig af tegen andere Europese landen. Alleen in Denemarken, Spanje en Italië is het aantal overvallen relatief hoger. „Een van de oorzaken is dat de bestrijding in Nederland een zaak van gedecentraliseerd gezag is", meent NVB- directeur Overmars. „Geen kwaad woord over de politie, maar in de huidige struc tuur is het wel erg moeilijk om boeven te vangen." Politieregio's De NVB-directeur wacht met smart op de definitieve realisering van de politiere gio's en hoopt dat deze regio's dan met elkaar samenwerken om het stijgend aan tal roofovervallen tot stoppen te brengen Ook Hom denkt dat in de communicatie nog heel wat te verbeteren is. Zowel wat de korpsen onderling betreft als de com municatie tussen burgers en politie. In de jaren tachtig verdubbelde het aantal overvallen op bedrijven. Interessant der halve is de verdeling van het aantal over vallen op banken (inclusief PTT-kantoren en geldtransporten) en bedrijven. Vorig jaar werden 514 banken en postkantoren en 116 geldtransporten (6 van banken en honderd van particulieren) overvallen. De andere 1245 roofovervallen vonden plaats op benzinestations, juweliers, andere be drijven, taxi's en woningen. Volgens gege vens van de NVB komt het aantal ban kovervallen dit jaar uit tussen de 550 en 560, geldtransporten niet meegerekend. „De stijging is niet zo erg als we vreesden. De enorme sprong in het aantal overval len van 1991 heeft zich niet herhaald. Dat is het goede nieuws", meent Overmars, Geldinstellingen doen ook behoorlijk veel om het bankrovers moeilijk te maken. „Daar is niet erg veel meer te verbeteren, alhoewel banken attent moeten blijven", meent Horn. Hij richt zijn aandacht op dit moment vooral op de bedrijven. Het Lan delijk Bureau Voorkoming Misdrijven heeft een basispakket Beveiliging voor bedrijven ontwikkeld, bestaand uit een kluis, een overvalknop. een burenhulpsys teem, een training 'veilig ondernemen' en een vignet. Allemaal maatregelen om overvallers af te schrikken en het aantal mogelijkheden voor overvallers om hun slag te Slaan te verkleinen. Hom: „Maar het blijkt dat bedrijven - op een aantal grootwinkelbedrijven na - nog erg moei lijk tot het nemen van veiligheidsmaatre gelen te bewegen zijn." Toch moeten ze overstag, vindt Hom. „Ondernemers hebben die verantwoorde lijkheid ten opzichte van hun personeel." Een overval kan heel wat psychische schade teweeg brengen. „Personeel en klanten mogen geen onnodig risico lo pen." Ans Bouwmans

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 21