£G besluiteloos over Macedonië EG-top praat Denen in de richting van een oplossing BRISTOL Diana en Fergie niet bij huwelijk lilitaire leiders in omalia sluiten errassend bestand Nieuwe Griekse boycot dreigt FEESTELIJK KOOPJE Stuur uw eigen foto als wenskaart «^sprint photo rieken blokkeren in Edinburgh erkenning republiek Beatles werken aan tv-serie over groep reportage 21 vm 27 71/2% staatslening 1993 per 2023 Af en toe zon Wisselend bewolkt en mogelijk een en kele bui. Matige tot krachtige wind uit west tot noordwest. Maximumtempe ratuur rond 8 graden. 35e jaargang no. 294 aterdag 12 december 1992 Yör LONDEN (DPA/AFP) - Niet echt verenigd bereidde de Britse koninklijke familie zich vrijdag voor op het twee de huwelijk van prinses Anne met de marine-commander Ti mothy Laurence, dat vandaag in Crathie, Schotland, in afwe zigheid van onder anderen prinses Diana wordt gesloten. Maar waar kroonprins Charles in het wassenbeeldenmuseum van Madame Tussaud bij Diana vandaan werd ge plaatst, trad het paar donder dagavond nog gezamenlijk op: bij de kerst-cocktail voor de medewerkers in het Kensing- ton-paleis vertoonden zij zich zij aan zij. Het huwelijk staat op het gemeentehuis van het Schotse dorpje in alle eenvoud aangekondigd. Diana heeft haar schoonzuster „de beste gelukwensen" doen toekomen, maar zal vandaag niet bij de huwelijkssluiting aanwezig zijn. Diana „negeert" het huwe lijk van Anne, met wie ze toch nooit innige banden had, schreef de populaire pers vrij dag. Dat haar andere schoon zuster „Fergie" niet zou komen was steeds duidelijk, maar ook prins Andrew, van wie Fergie eerder dit jaar scheidde, heeft gasten voor de jacht uitgeno digd en die kan hij niet teleur stellen. Of het koningin Eliza beth nog lukt in ieder geval haar zusters naar Schotland te laten komen, was nog niet dui delijk. Het weer zou de konink lijke familie gunstig zijn ge stemd. voorspelden meteorolo gen. Dat geldt niet voor de hor de fotografen, die 2.000 man sterk het Schotse dorpje zijn binnengevallen. Het paleis heeft maar een fotograaf en een tv-cameraploeg toestemming gegeven de plechtigheid in de kerk bij te wonen. onze correspondent INBURGH De Europese icrs hebben vrijdag op de top Edinburgh opnieuw geen reenstemming kunnen be ien over 'Macedonië'. Grie land blokkeerde de erken- g van deze voormalige Joe- lavische republiek. België gerde mee te werken aan het elijk instellen van een vlieg verbod voor de Servische lucht macht. Premier Lubbers had zich don derdag nog in ongezouten be woordingen over Joegoslavië uitgelaten. „Het kan me geen donder schelen wie het voor touw neemt", verklaarde Lub bers toen. Maar vrijdag erkende de premier dat de Europese lei ders het mogelijk zelfs niet eens worden over economische en hu manitaire hulp aan Macedonië. Griekenland werd op de Euro pese topconferentie in Edin burgh onder grote druk gezet zijn Macedonië-beleid te wijzi gen. De Macedonische regering had zich voor de EG-top bereid verklaard de naam van de repu bliek te veranderen in 'Macedo- NEW YORK (AP) - De drie nog levende leden van de Beatles gaan meewerken aan een tiendelige televisieserie over de geschiedenis van de groep. Dat heeft Paul McCartney don derdag bekendgemaakt. McCartney zei dat George Harrison. Ringo Starr en hij moge lijk ook samen muziek zullen maken in de serie. De bassist zanger zei niet wanneer de opnamen voor de serie, een pro- duktie van de BBC, zullen beginnen. De Beatles gingen in 1970 uit elkaar en speelden daarna nooit meer met z'n vieren samen. Slaggitarist'zanger John Lennon, die samen met McCartney de meeste liedjes voor de groep schreef, werd in 1980 in New York vermoord. ipnze correspondent ROBI - Somalia's belang- ste militaire leiders, Farah id en Ali Mahdi, hebben dag tijdens een eerste ont- eting in ruim een jaar afge- »ken alle vijandigheden on- Idellijk te staken. De tidslijn die de hoofdstad |disho in tweeën deelt, dt opgeheven. der kwamen zij overeen al manschappen en wapen buiten Muqdisho te verza- a. Dit opmerkelijke resul- werd bezegeld door een ddruk, kus en omhelzing rtwee heren die lange tijd el- rs bloed wel hebben kunnen iken. ;ed en Ali Mahdi hebben ver- bepaald dat de eenheid bin- hun partij, het Verenigd So- isch Congres, wordt her- Ze hebben andere gewa de fracties in het land opge- itolease Zeeland B.V. Sterk in teder merk 01100-20681 )A-bestuurders zorgd over provincies roepen ook de strijd te staken en aan nationale verzoening te gaan denken. De tweede ge spreksronde tussen beide lei ders vindt vandaag plaats aan boord van het Franse schip met door schoolkinderen verzameld voedsel dat voor de rede van Muqdisho ligt. In het vrijdag bereikte akkoord ontbreekt één heel belangrijk punt. De ontwapening van de duizenden strijders die het afge lopen jaar via hun wapens de dienst hebben uitgemaakt in Muqdisho en de rest van het land. Hulpverleners in de Soma lische hoofdstad benadrukken dat een werkelijke vrede alleen kan worden bereikt als alle So- maliers gedwongen worden hun wapens in te léveren. Er bestaat verder het gevaar dat de nu uit Muqdisho verbannen jongens met bestelwagens met daarop bevestigde zware machi negeweren zich niet verzamelen buiten de stad, zoals de bedoe ling is, maar verder doorstoten naar het binnenland. Daar kun nen ze opnieuw de nodige ter reur uitoefenen. De pubers die aan de vooravond van de Ameri kaanse invasie van Muqdisho al naar steden als Baidoa en Kis- mayo trokken, hebben daar sindsdien dagelijks voor bloe dige geweldadigheden, plunde ringen en gewapende overvallen gezorgd. De Britse premier John Major wacht op zijn Europese collega's. van onze correspondenten EDINBURGH - De EG-leiders zullen hoogstwaarschijnlijk vandaag, op de tweede dag van hun topconferentie in Edin burgh, een oplossing vinden voor de 'Deense kwestie'. On derhandelingen tussen de twaalf hebben vrijdag volgens premier Lubbers uitgewezen dat het 'doenbaar' is Denemar ken voor de EG te behouden. Tijdens een lang en hard poli tiek gesprek heeft Kopenhagen van verschillende kanten te verstaan gekregen dat „we graag verder gaan met u, maar desnoods zonder u", zo zei Lub bers. Juristen hebben vrijdagavond nog aan de tekst van het com promis geschaafd, terwijl de EG -regeringsleiders en het Franse staatshoofd met de Britse ko ningin aan tafel gingen op het koninklijke jacht Brittannia. De EG-top staat vandaag vrijwel geheel in het teken van bestrij ding van de economische crisis en onderhandelingen over de be groting van de Gemeenschap tot 1999. Daarbij dreigt een har de confrontatie rond de Spaanse eis dat de financiële hulp aan de arme EG-lidstaten wordt ver dubbeld Denemarken krijgt feitelijk een aantal uitzonderingen op het S' HAAG (ANP) - De CDA- Itievoorzitters van elf Pro- *iale Staten hebben hun gro- »rg geuit over de toekomst de huidige provincies. Zij len dat de Haagse partijge- tn geen definitieve stellin- betrekken over het al dan opheffen van de provicies. en petitie aan het CDA-par- estuur en de fracties uit cede en Eerste Kamer doen provinciale fractievoorzitters klemmend beroep de eerst- nende tijd geen onomkeer- uitspraken over de materie doen. De petitie wordt van- ig aangeboden aan het be- -38 ur van de CDA-bestuurders- tniging. provincale CDA'ers. minus collega uit Zuid-Holland, "bang voor een overhaast rnemen van de conclusies de partijcommissie-Verbree iktober naar buiten heeft ge- cht Die commissie stelt dat provincies in de huidige si lt üe zichzelf hebben overleefd. Een medewerker van de Rode Halve Maan draagt een gestorven kind naar een vrachtwagen nië (Skopje)', dit om duidelijk te maken dat zij geen aanspraak maakt op Grieks-Macedonië. Maar voor de Grieken was die concessie niet voldoende. Lubbers verklaarde dat zijn Griekse collega Mitsotakis eco nomische steun „bepaald niet van de hand wijst" Maar de pre mier was „pessimistisch" dat de Europese leiders vandaag over eenstemming zouden bereiken over een hulppakket ter waarde van 220 miljoen gulden. Volgens een Macedonische ver tegenwoordiger in Edinburgh is de economische produktie van het land sinds het VN-embargo tegen Servië met 60 procent ge daald. De republiek kampt met een nijpend tekort aan olie. als gevolg waarvan de oogst niet naar de steden vervoerd kon worden. Gevreesd wordt dat de burger oorlog die nu in Bosnië woedt, naar Macedonië zal overslaan. Dat zou gevolgen kunnen heb ben voor de hele Balkan, omdat Servie en Bulgerije beide aan spraken hebben op Macedo- nisch grondgebied. Volgens de Macedonische vertegenwoordi ger in Edingburgh hebben ook de Grieken troepen aan de grens samengetrokken. CDA-verzet tegen salarisafspraken met onderwijs DEN HAAG (ANP) - De CDA- fractie in de Tweede Kamer wil dat de overeenkomst die de PvdA-bewindslieden op Onder wijs met de vakorganisaties hebben gesloten over de verbe tering van de lerarensalarissen in de komende jaren goeddeels van tafel gaat. Door de opstelling van de groot ste regeringsfractie dreigt de be handeling van de onderwijsbe groting volgende week in de Tweede Kamer uit te lopen op een confrontatie met regerings partner PvdA. Ook de WD-ffactie is gekant te gen de overeenkomst. De dure decembermaand is een gouden tijd voor criminelen, die hun kerstcadeautjes nog moeten kopen. Het aantal overvallen op ban kenivinkels en bedrijven neemt toe. En er wordt steeds vaker met scherp geschoten. Verder in de bijlage Reportage: Jacques de Mil- liano is een Arts zonder Grenzen, die zijn koffers altijd gepakt heeft staan het stille vandalisme in Arnemuiden de grote stap: voor het eerst aan het werk het brave verleden van oorlogsmisdadiger Jacob Luitjens standplaatsen Istanbul en Barcelona. Van Keeken Voetballer Remco van Keeken is door Hoek met onmiddellijke in gang voor één maand geschorst. De spitsspeler wordt door het be stuur en de trainer eigenzinnig en eigenwijs gedrag venveten. Vaxi Keeken mag tot 10 januari niet spelen en OTf trainen bij Hoek O Televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en economie: 6; Provincie: 11, 13, 14, 15 en 17; Reportage: 21, 23, 25 en 27; Vrije tijd: 31, 32, 33, 35; Sport: 36 en 37. DEN HAAG (GPD) - De Griekse angst voor de EG-erkenning van de voormalige Joegoslavische republieke Macedonië dreigt zich opnieuw tegen Nederlandse produkten te keren. Nederlandse bedrijven krijgen bij export naar Griekenland zelfs al contracten voorgelegd waarbij het oplaaien van de 'Macedonische kwestie' als ontbindende voorwaarde is op genomen. Dat laatste vertelde CDA-Kamerlid R. van der Linden. De voormalige staatssecretaris van Buitenlandse Zaken wei gert echter namen te noemen van bedrijven of zelfs van be drijfstakken die te maken hebben met deze nieuwe boycot dreiging. Bij de Griekse boycotactie van begin dit jaar moest vooral de zuivelexport het ontgelden. Ook deze keer zijn het vooral exporteurs van kaas en andere zuivelprodukten die zich ongerust maken, aldus D. Hauwert. secretaris interna tionale zaken van het ondememersverbond VNO. Overigens is bij zijn organisatie nog geen melding binnengekomen van exportcontracten met ontbindende voorwaarden, maar er zijn wel signalen dat het opnieuw gaat rommelen. Verdrag van Maastricht, die on der het mom van 'aanvullende verklaringen' en een 'besluit' op papier worden gezet. Op basis daarvan wil de regering-Schlü- ter in april of mei een tweede re ferendum over Maastricht uit schrijven in de hoop dan de be volking tot een 'ja' te bewegen. Schlüter heeft in Edinburgh uit drukkelijk moeten beloven dat hij in eigen land het akkoord niet zal gaan verkopen als een verandering van Maastricht- Vooral Duitsland drong daar op aan. om te voorkomen dat de aanvullingen een nieuwe ratifi catie-procedure vereisen. Uit vrijdag gehouden opiniepei lingen blijkt dat momenteel 60 procent van de Deense bevol king voor Maastricht zou stem men. Volgens de Deense premier „is er geen plaats meer voor De nemarken in de EG wanneer we weer 'nee' stemmen". Premier Lubbers sprak van „de laatste kans om met z'n twaalven door te gaan" Een apart probleem vormt nog de duur van de Deense uitzonde ringen op het Verdrag. Zijn ze voor 'eeuwig', zoals een meerder heid van de politieke partijen in de Folketing, het Deense parle ment, eist? Of gelden ze slechts tot 1996. als het Verdrag van Maastricht hoe dan ook moet worden herzien? Daarnaast wil een grote meer derheid van de EG-lidstaten dat Denemarken belooft dat het ra tificatieproces op 1 juli 1993 is af gerond. Dat houdt ook een waar schuwing richting Engeland in. dat pas wil ratificeren als de De nen 'ja' hebben gezegd. Leder ballerina met plissé garnering, in zwart en bruin. Maten 36 - 41 Normaal 29.95 Bristolprijs 20.- BRISTOL in MID0ELBURG Markt 45 (naast de N M B.) tel. 01180-29911 Donderdag koopavond inschrijving koers rente aflossing TOONBANKUITGIFTE dagelijks, te beginnen op 14 december aanstaande via banken en commissionairs wordt dagelijks vastgesteld, is doorlopend aan te passen rente jaarlijks per 15 januari op 15 januari 2023 wordt het uitstaande bedrag a pari aflosbaar gesteld, gehele of gedeeltelijke vervroegde aflossing is niet toegestaan storting storting 15 januari 1993 vervolg uitgiftes op 4 februari, 1 april, 3 juni, 5 augustus en 7 oktober 1993 volgens het tendersysteem voorwaarden kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissionairs

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1