Politiezorg wordt meer en beter De SGP in conflict met de cultuur PZC Lange rechtsgang^ aanleiding tot lag^ eis in fraudezaak Eis anderhalf jaar voor serie inbraken en autodiefstallen PvdA vreest curatele gemeente Domburg provincie Concept-beleidsplan regionale politie Bankrovers veroordeeld OUDHOLLANDSE ZILVEREN BROCHE van 39,50 voor 25, 't Gouddoppertje ZATERDAG 5 DECEMBER 1992 MIDDELBURG - Zeeland krijgt in 1993 voor het eerst meer en betere politiezorg. Dat staat in het concept-beleids plan 1993 van de politie Zee land. Meer veiligheid moet voorop staan. Wel moet op een aantal punten een voorbehoud worden gemaakt, waarschuwt korpschef A. A. Smeels, omdat de feitelijke reorganisatie van de Zeeuwse politie nog niet vol ledig is afgerond. Ook moeten enkele deelplannen nog in over leg met gemeentebestuurders ingevuld worden. De korpschef streeft er naar de politiebureau's in Zeeland vol gend jaar net zo lang open te houden als in 1992 het geval was. Dat kan alleen wijzigen als de gezamenlijke burgemeesters van Zeeland besluiten dat de bu reau's dichtmoeten om meer po litiemensen op straat in te zet ten. Een ander streven is om noodhulp te verlenen binnen maximaal een kwartier. Discriminatie In 1993 zal de politie zich actief opstellen bij de bestlijding van discriminatie en niet uitsluitend reageren op meldingen, maar ook eigen waarnemingen van discriminatie onmiddellijk aan pakken. Volgend jaar wil de politie ook in samenwerking met het Open baar Ministerie en het Bureau Slachtofferhulp Zeeland een plan van aanpak opstellen, ge richt op een snelle en juiste infor matieverstrekking aan slachtof fers van criminele feiten en onge vallen. Verder wordt gewerkt aan inten sivering van de milieuhandha vingstaak. Daarbij gaat aan dacht uit naar de Natuurbe schermingswet, de Vogelwet 1936. de Jachtwet, de Visserijwet en de Wet bescherming uitheem se diersoorten. Ook zal er aan dacht zijn voor bedrijfs-interne milieuzorg. In het concept-beleisplan staat dat wordt gewerkt aan een nieuwe regeling voor de afwer king van klachten over de poli tie. Ook wordt marktonderzoek aangekondigd om inzicht te krij gen in de behoefte aan veilig heidszorg van recreanten. De politie wil voorts overleg be ginnen met vertegenwoordigers van het Openbaar Ministerie over het terugdringen van het aantal sepots in misdrijfzaken. Tevens komt er overleg met de Zeeuwse gemeenten over het op stellen van een bestuurlijk open bare orde en veiligheidsrappor tage. Het beleidsplan meldt dat de po litie in 1993 haar taak zoveel mo gelijk te voet of per fiets en in principe geüniformeerd zal ver richten. Ook zal ze zo veel moge lijk duidelijk zichtbaar aanwe zig zijn bij concentraties van mensen, ook al bestaat dan geen specifieke behoefte aan politie zorg. In dat jaar zullen politie mensen als het maai' enigzins kan hun werk verrichten in het gebied van het bureau waarin ze gehuisvest zijn. Het regionaal college van burge meesters, korpschef en hoofd-of- ficier van justitie vergadert 1 de cember over dit concept-be leidsplan. Dat gebeurt vanaf 14.00 uur in het stadhuis te Mid delburg. In het concept-beleidsplan staan doelstellingen die welis waar voor de hele regio Zeeland gelden, maar per district nader uitgewerkt kunnen worden. De burgemeesters in de drie distric ten, Walcheren, Oosterschelde- bekken en Zeeuwsch-Vlaande- ren, kunnen daar met de officier van justitie in hun gebied over praten. De districtschef van de politie treedt daarbij op als advi- van een medewerkster MIDDELBURG - De 27-jarige M. O., zonder vaste woon- of ver blijfplaats, hoorde vrijdag voor de rechtbank in Middelburg an derhalfjaar gevangenisstraf te gen zich eisen voor drie auto diefstallen, een serie woningin braken en pogingen daartoe. De langdurig aan harddrugs ver slaafde O., die tot voor kort in Vlissingen woonde, pleegde de misdrijven in zijn toenmalige woonplaats, in Middelburg, Bergen op Zoom en Rotterdam. Hij zit vast sinds hij 17 augustus in Rotterdam werd gepakt bij een inbraak. Hij had zich toe gang verschaft in een woning door de ruit van de voordeur in te trappen. Toen hij zijn zakken had gevuld met gouden munten en sieraden zag hij dat een poli tieman door het gat binnen wil- de komen. Hij vluchtte naar bo ven en sprong van het balkon op straat, waar hij terstond werd in gerekend. In april was hij in Bergen op Zoom na een autodiefstal door burgers aangehouden. Hij zag daar voor het postkantoor een auto met draaiende motor staan, bedacht zich geen mo ment, nam plaats achter het stuur en reed weg. De eigenares van het voertuig liet dat niet op zich zitten en ging in een taxi achter haar bezit aan. Toen O. bij een verkeerslicht moest wachten zette de chauffeur hem klem en wilde hem uit de auto halen. O. bedreigde de man toen met een schroevedraaier, waar op deze terugdeinsde en O. de kans kreeg om te vluchten. Om standers zetten de achtervol ging in en grepen hem toen hij zich vastliep in een tuin. Afkicken Een week daarvoor nam hij in Vlissingen een auto weg. Hij brak in bij de buurman van zijn vriendin en stal de autopapieren en -sleutels. Hij wachtte rustig af tot buurman zijn wagen voor de deur parkeerde en reed er ver volgens mee weg. Veel plezier had hij niet van zijn buit. want ergens in Zuid-Holland kwam hij stil te staan. Hij verkocht de auto voor 150 gulden aan een slo per, bij wie de eigenaar hem voor 500 gulden terugkocht. Officier van justitie mr L. W. Boogert wees erop dat O. veel schade heeft aangericht door ge stolen cheques aan anderen te verkopen die ze verzilverden. O. heeft een strafblad met zo'n vijf tig veroordelingen, maar zei dat hij nu echt van de drugs af wil omdat hij zo niet door kan gaan. Hij staat inmiddels op de wacht lijst bij een afkickcentrum. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. De politie zal zo veel mogelijk duidelijk zichtbaar aanwezig zijn bij concentraties van mensen. foto archief PZC Proefschrift Jan Zwemer over bevindelijk gereformeerden en politiek van onze verslaggever Rinus Antonisse VLISSINGEN - De huidige po lio-epidemie in delen van Ne derland heeft de groep 'bevin delijk gereformeerden' extra in de belangstelling geplaatst Dat komt omdat de polio- slachtoffers gezocht moeten worden onder de mensen die om principiële redenen niel zijn ingeënt. Het gaat in hel bijzonder om de leden van de zwarte-kousenkerken. Ze hou den er een 'zware' geloofsbele ving op na. Veel begrip voor de zich geïsoleerd opstellende bevindelijk gereformeerden is er niet. Net als bij eerdere po lio-epidemieën ontstaat een negatieve beeldvorming. Vooroordelen en onbekend heid spelen mee. Het algemene beeld van de bevindelijk gereformeerde was vóór de oorlog dat van iemand die tegen vaccinatie en verze kering was. Het is langzaam verschoven naar dat van een niet-TV-kijkende en op zondag binnenshuis blijvende Neder lander. De samenleving ziet de bevindelijk gereformeerden als rechtlijnige, strenge, sombere lieden. Niet geneigd tot enige tolerantie jegens andersden kenden. Met een sterke voor keur voor traditionalisme en behept met een behoudzuch tige maatschappijvisie. Verschillen Zo komen ze oppervlakkig be schouwd ook over. Hun wérke lijke denken is echter heel wat gecompliceerder. Ze kunnen in elk geval niet - zoals menigeen doet - over één kam geschoren worden. De bevindelijk gere formeerde wereld vertoont een grote verscheidenheid. De vroomheid die er algemeen is, wordt op verschillende manie ren beargumenteerd en tot ui ting gebracht. Dat is voor de buitenstaander nog het duide lijkst zichtbaar in het handelen van de Staatkundig Gerefor meerde Partij (SGP), die in po litieke zin de levens- en wereld beschouwing van de bevinde lijk gereformeerden uitdraagt. De SGP doet dat sinds 1918 en is daarmee de langst bestaan de politieke partij in het land, met sinds 1956 onafgebroken drie kamerzetels en een groeiende aanhang. In 1990 boekte de jongerenorganisatie het tienduizendste lid. een aan tal waarop alle grotere poli tieke partijen jaloers kunnen zijn. De SGP is een getuigenis- De SGP kende een positief antwoord op het moderne cultuurpatroon, maar wat de zondagsheiliging betreft werden geen concessies gedaan. f°t0 Ruben Oreel partij. Heel principieel, maar als het nodig is ook heel prak tisch. Dat blijkt vooral op het gemeentelijk vlak. Als het er- omgaat een inbreng te hebben, wordt samengewerkt met bij voorbeeld katholieken en bui tenkerkelijken. Jan P. Zwemer (Oostkapelle, 1960) wijdde er een zeer lijvig proefschrift aan, waarop hij 18 december aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam hoopt te promoveren. Titel: 'In Conflict met de Cultuur.' De bevindelijk gereformeerden en de Neder landse samenleving in het mid den van de twintigste eeuw. In zijn dissertatie belicht Zwemer met name de periode 1945- 1970, maar hij gaat vér terug in de tijd om het gecompliceerde denken van de circa 270.000 bevindelijk gereformeerden in Nederland en het functioneren van de SGP in de juiste samen hang te plaatsen. Achterban De ene SGP is de andere niet: het gezicht verschilt van lands deel tot landsdeel. De zwaarte van de achterban is van grote invloed. In de Zeeuwse naoor logse samenleving waren SGP -ers opvallend aanwezig. Vol gens Zwemer accepteerden ze het moderne cultuurpatroon met slechts geringe vertraging. Pragmatisch in keus van argu menten: die varieerden van godsdienstig tot traditionalis tisch en waren soms gewoon van plaatselijke aard. De Zeeuwse SGP-leider David Kodde gaf het voorbeeld door zijn nuchtere benadering van nieuwe ontwikkelingen. In de jaren vijftig en zestig kregen meer SGP-ers zitting in het (dagelijks) gemeentebestuur. Zeeland was binnen Nederland een van de 'lichtere' gebieden. Zwemer signaleert een voor keur van de SGP voor het dra gen van verantwoordelijkheid op het laagste bestuurlijke ni veau - de gemeente. Hoe de vertegenwoordigers zich ge droegen heeft hij onderzocht in twintig Zeeuwse gemeenten. David Kodde beheerste jaren lang het gezicht van de SGP in de Zeeuwse staten. Hij had na mens die partij ook een pe riode zitting in de Tweede Ka mer. Ook is aandacht besteed aan het SGP-beleid in provinciale staten. Binnen de SGP kwam een proces van scholing op gang, waardoor het aantal voor een gemeentelijke bestuurs functie beschikbare leden flink groeide. Gemeenten met een SGP-raadsmeerderheid of meer dan één wethouder waren er na 1970 niet meer. Dat had ook te maken met de herinde ling. Invloed Hoezeer personen de positie van de SGP in een vertegen woordigend lichaam konden beïnvloeden, bleek uit de ver richtingen van de verschillen de statenfracties. Zwemer noemt de naar verhouding gro te invloed van Kodde. Die was in staat met alternatieve voor stellen te komen op zo goed als alle gebieden en beheerste het gezicht van de SGP in de Zeeuwse staten zozeer, dat er zelfs gevraagd werd de andere leden meer aan het woord te la ten. Zwemer constateert dat de SGP steeds duidelijk gespitst was op het meepraten over (het liefst in) het dagelijks bestuur van de provincie. Dat is nog zo. „De gemoedelijkheid, de een voud van het leven op het plat teland, worden hoe langer hoe minder. Er is een streven naar de zogenaamde culturele din gen, naar sport en spel, naar to neel en film." Een verzuchting van Kodde in 1959. De houding van de SGP tegenover het mo derne cultuurpatroon was complex, stelt Zwemer. In Zee land zorgde het Deltaplan voor een versnelling. De opmars van veranderingen verliep onge lijkmatig. Schouwen-Duive- land en vooral Tholen hadden met een heftiger aanpassings proces te maken. In een enkel geval, zoals in Waarde, werd een gemeenschap wreed ver scheurd door twisten over sportbeoefening. Zondagsheiliging De SGP kende een positief ant woord op het moderne cultuur patroon, naast een veel voorko mend afwijzen van onderdelen ervan. Wat de zondagsheiliging betreft werden geen concessies gedaan. Rustig toerisme en za terdagvoetbal waren aan vaardbaar. Er was ook voor een SGP-er verschil tussen een fan fare en een op zondag uitvoe rend orkest, tussen de plaatse lijke bibliotheek en het totaal aan leeszalen in Nederland, tussen de voetballende dorps jeugd en professionele sport beoefening. Slechts heel radi- kale elementen in de partij lie ten zich het stempel van vast- houdendheid-tot-elke-prijs op drukken (zoals in Stavenisse, Scherpenisse en Sint-Philips- land). Zwemer heeft een boeiend - voor niet-ingewijden moeilijk toegankelijk - proefschrift ge schreven. Door zijn uitvoerige en genuanceerde benadering voorziet hij een bewust geïso leerd levende bevolkingsgroep (het streven naar eigen voorzie ningen gaat onverminderd door) van een correcter imago. Zelf schrijft hij: „Het is een in gewikkeld verhaal en zelfs de conclusie is lang." Dat past precies bij de bevindelijk gere formeerden. Over de Zeeuwse SGP-ers en het moderne cultuurpatroon houdt Zwemer 8 december een lezing, in de Zeeuwse biblio theek te Middelburg, aanvang 20.00 uur. 'In Conflict met de cultuur', door J. P. Zwemer. De bevinde lijk gereformeerden en de Ne derlandse samenleving in het midden van de twintigste eeuw. Uitgave De Groot Goudriaan, Kampen. van een medewerkster MIDDELBURG - Tegen de 43- jarige J. T. van der V. uit Mid delburg is vrijdag voor de rechtbank in Middelburg 80 uur dienstverlening geëist omdat hij in december 1988 zijn werk gever, de Provinciale VVV in Middelburg, 32.000 gulden licte ter maakte om een belasting schuld af te betalen. Hij deed dat met een door hem onderte kende cheque, waardoor het be drag van het banktegoed van de VVV werd overgeboekt naar de belastingdienst. Van der V. had oktober 1990 al in Middelburg voor de fraude te rechtgestaan, maar de recht bank vond toen dat de dagvaar ding niet deugde, zodat het niet tot een veroordeling kwam. Het gerechtshof in Den Haag conclu deerde in april van dit jaar dat die beslissing niet juist was en verwees de zaak terug naar Mid delburg. Van der V. verklaarde vrijdag dat hij financieel klem had geze ten door een navordering van de belasting. Er was beslag gelegd op zijn inboedel en vlak voor kerst kreeg hij bericht dat zijn spullen verkocht zouden worden als er niet tijdig werd betaald. Hij wilde ten koste van alles voorkomen dat hij en zijn gezin de kerstdagen in een leegge haald huis zouden moeten door brengen. Omdat hij in zijn func tie kon beschikken over cheques van de VW greep hij die moge lijkheid als laatste redmiddel aan. Hij legde uit dat hij wel de be- iai 8" boi he >P voegdheid had om de cheqi bij de bank te bestellen en a! halen, maar dat alleen de dii)D teur en twee bestuurleden 1,1 mochten ondertekenen, mai aldus Van der V. - ,.in de praki maakte de bank er geen pi van." Hij kon zonder meer be len met de door hem ondefc' kende cheque. Fiscus De belastingschuld was staan doordat Van der V. jat lang een aanvullende WAO-i a kering van 400 gulden maand had ontvangen, wj over geen belasting en soc: premies waren geheven, kreeg toen in één keer de rt ning gepresenteerd die hij korte termijn aan de fis moest voldoen. Na zijn onbez nen daad werd zijn situatiei beroerder. Van der V. raaf overspannen, hij verloor baan, er volgde een echtscl ding waarbij de woning met\ lies moest worden verkocht hij tenslotte met ruim een schuld bleef zitten. Officier van justitie mr D, dér Bel hield rekening met omstandigheden en met de ge tijd,die de rechtsgang had vergd. In die tussentijd hi Van der V. geen misstappen gaan. Hij heeft een nieuwe bi gevonden, maar werkt nietm in de administratie. Dat voor de officier reden om gi deels voorwaardelijke straf n101 een proeftijd te vragen, daarl haling uitgesloten is. De rechtbank doet over b weken uitspraak. van onze verslaggever DOMBURG - Het Hof Domburg -debacle speelt de gemeente raad van Domburg in al haar daden parten. De fracties spre ken in hun algemene beschou wingen hun zorg en ontevreden heid uit over het geringe nut van het behandelen van een be groting. De PvdA vraagt om opschorting van de behandeling totdat dui delijk is hoe de begroting van de Stichting Badplaatsbelangen doorwerkt in de gemeentebegro ting. Volgens het college van burgemeester en wethouders is uitstel echter niet mogelijk op grond van de bepalingen in de gemeentewet en de definitieve behandeling van de nieuwe plannen rond het vakantiepark in het voorjaar van 1993. De toonzetting van de fracties over de kwestie Hof Domburg verschilt. De Christelijke Groe pering houdt het op 'een wazig beeld van de situatie', de WD vreest 'dat er offers gebracht moeten worden', de CDA-fractie 'maakt zich grote zorgen over de tijd die verloopt om te komen tot besluitvorming' en D66 vindt 'de oplossing van de problematiek rondom het Hof Domburg te sterk bepalend voor de begro ting 1993'. De PvdA is het felst in haar be woordingen: „Een discussie over deze begroting heeft op dit mo ment geen enkele zin. Ook al niet omdat de provincie deze be groting onder deze omstandig heden zeker nooit zal accepte ren" en: „Als dit zo doorgaat, staat de gemeente Domburg binnen een half jaar onder toe zicht of curatele van een hoger bestuursorgaan." De PvdA is op meer punten in haar algemene beschouwingen fel. De fractie dreigt de positie van wethouder P. O vermeen (huisvesting) ter discussie te stellen, als het college de be stemming van het pand op de hoek van de Eikenlaan en de Duinweg in Oostkapelle veran dert van woonhuis tot apparte mentenhotel. Zowel Overmeen als wethouder A. Maljaars kon digden een maand geleden aan dat zij dinsdag 8 december de raad vragen of zij mogen aanblij ven als wethouder. Het college wijst er in zijn antwoord op het dreigement van de PvdA op dat niet een wethouder of een col lege, maar de gemeenteraad be paalt of een bestemmingsplan gewijzigd wordt. lie ik te: wordt als de pot waaruit geld haald kan worden voor het s! tend krijgen van de begroti wekt het ongenoegen van fractie. De PvdA vindt dat de lastingverhoging niet meer u bedragen dan 2,5 procent. Int alternatief voorstel presente de fractie andere inkomst bronnen voor de lagere brengst van de belastingen. B w keuren dat plan overigens hun beantwoording af, wantl is in hun ogen te onzeker. De CG wil snijden in de hoq van de welzijnssubsidies. Alle plaatselijke instellingen het algemeen nut zouden eeni gewijzigde subsidie mogen houden. De burger moet opi «- der welzijnsterrein wat beti de CG meer zijn eigen boont doppen. De fractie stelt voorc procent te bezuinigen op i j] welzijnsuitgaven die niet du» lijk een algemeen karakter gen. Burgemeester en wethoud distantiëren zich van de opit ;n kingen van de CG. De welzij ip verordening is door de gems ep teraad goedgekeurd. Daardi vallen automatisch veel ins! mj lingen onder een subsidieve: ,t dening. Een gemeente magc ongestraft in losse subsidie-I kenningen schrappen. Belasting De WD en de PvdA maken be zwaar tegen de belastingverho gingen die het college voorstelt. De WD is tegen de verhoging van de onroerend-goedbelasting (OGB) met vier procent. Vooral het feit dat de OGB gebruikt van een medewerkster MIDDELBURG - De rechlbaT" in Middelburg heeft de 21-jari IS Vlissinger S. A. F. tot 2,5 jaar ph' vangenisstraf veroordeeld vi i n zijn aandeel in de overval opt en filiaal van de Verenigde Spi^P1 bank aan de Alexander Gof de weg in Vlissingen op 21 aurfop tus. Zijn 18-jarige stadgem I, V. J. de J. kreeg twee jaar \va w< van een half jaar voorwaar la^ lijk opgelegd voor het daadw ph' kelijk uitvoeren van de bf n(l ving. Het tweetal kwam elkaar te; >sd nadat De J. juist was ontsni <>P uit een rijksinrichting. F. stó hem voor een bank te beroven 'Ph gaf een alarmpistool en kle: I om zich te vermommen. San &nd gingen zij naar het VS-kant< file waar F. buiten wachtte tener'< De J. onder bedreiging met'dei schietwapen duizend guló van de baliemedewerksters! i~" kreeg. F. ging niet mee naart nen omdat hij het filiaal al ei had overvallen. Het twee deelde de buit. F. had al twee veroordelin! voor bankovervallen op strafblad staan. Bij de behan ling van de zaak was tegen li vier jaar geëist. De eis tegen J. was anderhalfjaar. Juwelier Diamantair GOES MIDDELBURG OOSTBURG TE KNEUZEN VUSStNCEN Lange Kcrtsrul 48 Nieuwe Bmj 14-16 Burdiütmt 8 tadiotreeitt Wabtnat88 01100-14863 01180-35275 01170-52961 01130-13904 01184-16400 de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 24