raude met uitkeringen valt mee tpM ïuregio steunt tleine bedrijven dagmenu... Wegpaddestoelen na klachten over trillingen verwijderd Kijk wie lift daar, kinderen... Onderscheiding voor hoogvlieger Vrouwen roepen de hulp van koningin in voor Joegoslavië Eigenaresse heeft sieraden uit riool terug na publicatie Maand deze provincie geen Groningsetoestanden Proefabonnement m mmt ra i I PZC zeeland VRIJDAG 4 DECEMBER 1992 van onze verslaggeefsters VLISSINGEN - De provinciale proef met de snelheids- remmende 'wegpaddestoelen' is donderdagmiddag op verzoek van de gemeente Valkenisse stopgezet in Zou- telande. De recente vinding om autoverkeer tot lagere snelheid te dwingen is uit het wegdek van de Nieuw- straat gehaald na klachten van omwonenden over zwa re trillingen. Ook in Serooskerke (W) klagen omwonenden van de Wil- genhoekweg en de Oostkapelseweg over trillingen en haarscheuren in muren sinds de installatie van de weg paddestoelen. De gemeente Veere heeft de provincie ge vraagd de proef te stoppen of op een minder dichtbe woonde plaats voort te zetten. Dinsdag overlegt de werkgroep infrastructuur van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) - coördinator van de proef - met de betrokken gemeenten over voortzet ting en verplaatsing van de proef. Voorlopig wordt de figuratie van de paddestoelen in het wegdek verbeterd, zodat vrachtverkeer er beter overheen kan. Geslaagd De omstreden wegpaddestoelen worden een jaar uitge test door het ROVZ. Gemeenten kregen de gelegenheid de opvallende rood-met-wit-bestippelde verhogingen in het wegdek op verkeersknelpunten te plaatsen. In Se rooskerke, Zoutelande, Wilhelminadorp en Zandstraat werden de snelheidsremmers (die aanzienlijk goedkoper zijn dan drempels) vorige week geplaatst. In Wilhelmi nadorp kwam slechts één reactie binnen en die was posi tief. In het Zeeuws-Vlaamse Zandstraat protesteerde een motorclub fel tegen de huns inziens gevaarlijke ob stakels. W. van Meerten, voorzitter van de ROVZ-werkgroep en directeur gemeentewerken van Westerschouwen, bena drukt dat de omwonenden van de wegvakken waar de proefpaddestoelen zijn aangebracht uitdrukkelijk is ge vraagd hun mening te geven. „Voor ons is de test in zoverre geslaagd, dat duidelijk is dat de paddestoelen beter niet in de directe omgeving van woningen ge plaatst kunnen worden. Vooral als er zwaar vrachtver keer met te hoge snelheid overheen rijdt blijken de pad destoelen de trillingen sterk door te geven. Blijkbaar is de ondergrond van de wegen in Serooskerke en Zoute lande te zacht. In de gemeente Epe, waar de bodem veel harder is, voldoen ze uitstekend." De wegpaddestoelen, zoals hier in Serooskerke (W), blij ken in de praktijk niet te voldoen. Ze veroorzaken trillin gen die muren in nabijgelegen woningen doen scheuren. foto Ruben Oreel JSSINGEN - Van fraude met slandsuitkeringen op een laai zoals die in de stad Gro- igen aan het licht kwam is in :land geen sprake. Dat leert i korte rondgang langs de so le diensten van de vier groot gemeenten in Zeeland. Groningen werd een onder- ik verricht naar de juistheid de gegevens die ontvangers de uitkeringen verstrekt dden. Bij 32 procent van alle standsuitkeringen bleek ude en werd de uitkering ge- ikkeerd of opgeheven. In het oningse onderzoek zijn de ge- pens van de sociale dienst van stad vergeleken met die van belastingdienst. Dergelijk gelijkend onderzoek wordt al iele jaren lang met regelmaat gevoerd in Vlissingen, Mid- burg en Goes. Bij de gemeen- Terneuzen kon donderdag mand reageren op de onder- ksresultaten in Groningen. eschrokken Pronk, directeur Maatschap- lijke zaken van de gemeente ssingen, zei donderdag ge- onze verslaggevers schrokken te zijn van de uitkom sten van het Groningse onder zoek. „Ik zou graag wat meer wil len weten over de wijze waarop het onderzoek is uitgevoerd, maar de uitkomsten zijn onvoor stelbaar. Wij controleren onze gegevens met die van de belas tingdienst, met een klein aantal gevallen zijn we nog bezig. We vergelijken onze gegevens ook regelmatig met die in de bevol kingsregisters. Er komen in Vlis singen zeker geen misstanden voor. In enkele tientallen geval len bleken er verschillen in de gegevens te zitten. Die onder zoeken we met hulp van de so ciaal rechercheurs." In Vlissin gen werken drie sociaal recher cheurs, die ook de Walcherse plattelandsgemeenten tot hun werkkring rekenen. Volgens Pronk hebben kleine steden als Vlissingen geen last van de grote achterstanden in gegevensver werking die de grote steden wel parten spelen. In Middelburg is de situatie on geveer gelijk aan die in Vlissin gen, zegt het hoofd Maatschap pelijke zaken A. W. A. Verdaas donk. Hij zegt in het Groningse onderzoek geen aanleiding te zien voor een grootscheepse con trole van de Middelburgse be- onze verslaggever Advertentie Elke dag uw eigen PZC voor f 1,02* vier weken de PZC voor f 12,50 (éénmalig binnen zes maanden) Naam: Adres: Postcode: Handtekening: enveloppe zonder postzegel zenden naar. 'tC. afdeling abonnementen ^twoordnummer" 123 4380 VB Vlissingen éellen gaat sneller! 01184 84216 *Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant standen. „Er zijn geen tekenen die wijzen op grote misstanden." Verdaasdonk is het niet eens met de stelling van Pronk dat het onderzoek aangeeft dat de regelgeving rond de uitkerings toekenning te complex zou zijn voor zowel uitvoerders bij de so ciale diensten als uitkeringsge rechtigden. In Goes controleert de gemeente elk jaar de gegevens van uitke ringsgerechtigden die ook bij de belastingdienst geregistreerd staan. De lijst wordt langzaam korter, maar telt al geruime tijd rond de duizend namen. In '89 werden in totaal 389 gevallen be keken van mensen die wat bij verdiend hadden. Toen bleek dat 61 personen ten onrechte in totaal 160.000 gulden aan uitke ringen hadden gekregen, meldt een woordvoerder van de ge meente. Een jaar later ontdekte de sociale dienst van Goes in 99 van ongeveer 380 meldingen fou ten, waarmee in totaal een kwart miljoen gulden gemoeid was. De lijst over 1991 is net binnen, con trole moet nog plaatsvinden. IUGGE Het voorlopig bestuur van de Euregio Scheldemond >ekt alsnog geld in grensoverschrijdende samenwerking tussen ine bedrijven. Bedoeling is dat allerlei bedrijven in Zeeland, sl-Vlaanderen en West-Vlaanderen zich samen sterk maken, zo- ze zich beter kunnen weren op terreinen als technologie-ge- uik, export, marketing, toelevering en filiaalvorming, invankelijk zag de Euregio-stuurgroep niets in dit project. Maar er wat op bezuinigd is, en de provinciebesturen de mogelijkheid igen er controle op uit te oefenen, is men overstag gaan. Afgelopen ensdag ging de stuurgroep, die in Brugge vergaderde, akkoord. In rste instantie is een dertigtal bedrijven en bedrijfjes bij het project rokken. De stuurgroep wil drie projecten die ambtelijk van een gatief advies waren voorzien toch nog nader bekijken: een kleine- nenproject van het Opbouwwerk Meetjesland, een uitwisseling het Informatiecentrum voor Automatisering in de Akkerbouw Schoondijke en een communicatieproject van de Internationale ïeldefaculteit. Sinterklaas-in-tweevoud langs Rijksweg 58. foto Ruben Oreel van onze verslaggever VLISSINGEN-Voor Limburg is het afge lopen nacht onverwacht een brandende vraag geworden: 'Zou de goede Sint wel komen Donderdag om 13 uur was de Sint, nee: was de Sint-in-tweevoud nog niet verder gekomen dan het begin van de autosnelweg. Dirk-Jan Hardenberg en Hans van der Wiel, twee studenten aan de Heao in Vlissingen, probeerden liftend bij vrienden in Maastricht aan te komen. „Als we om zes uur nog geen lift hebben, pakken we de trein. Maar we gaan ook dan in deze uitrusting", verklaarden bei den heldhaftig. Voor Dirk-Jan is deze wijze van vervoer betrekkelijk nieuw. Tot nu toe was de af stand Domburg-Vlissingen de grootste. Hans is een meer ervaren lifter. Volgens hem is het zowel een voordeel als een na deel om in dit tenue te proberen een lift te krijgen. „De mensen reageren heel leuk. Er wordt veel getoeterd. Het nadeel is dat mensen niet kunnen zien wie ze meene men en waarschijnlijk huiverig zijn om ons te vervoeren." Toch lukte het de twee binnen een uur in ieder geval het eerste stuk mee te reizen met een auto. De eerste etappe ging tot Nieuw- en Sint-Joosland. Waarom Dirk-Jan en Hans niet als Sint en Piet op pad gaan „Dat doet iedereen al." En wat moeten de ouders met kleine kin deren hun kroost vertellen als Sinterklaas in tweevoud zonder schimmel langs de weg staat „Dan zeggen ze toch dat het een mysterie is dat hun later vanzelf dui delijk wordt De terugweg zijn de beide hulpsinterkla zen ook vast van plan liftend en in vol or naat af te leggen. En wat de gemiste colle ges betreft: „Het is een spontaan opgeko men stage-idee om het nut van liften ten opzichte van het openbaar vervoer te on derzoeken." van onze verslaggever THOLEN - Op z'n zestiende nam hij zijn eerste vlieglessen. De uit Tholen afkomstige Peter van Oorschot (18) bleek een ta lent. Uit handen van DC-10-ge- zagvoerder Wim Konijnenberg kreeg hij onlangs de zogeheten Martin Schroder Wing voor pri- vé-vliegers, een onderscheiding voor vliegers die erin slagen al op zeventienjarige leeftijd hun brevet te halen. Broer Michael, die inmiddels een carrière als verkeersvlieger is begonnen, ging hem enkele ja ren geleden voor. Dat mensen op zo jonge leeftijd hun brevet halen, gebeurt maar een paar keer per jaar. Dat twee jongeren uit één gezin daarin slagen, is nog zeldzamer. Peter is in de voetsporen van zijn oudere broer getreden. „Hij was al bezig toen ik nog moest beginnen. Ik wilde het ook wel eens proberen en maakte een proefvlucht. Van het een kwam het ander." De Tholenaar die in Delft aan de Technische Universiteit lucht en ruimtevaarttechniek stu deert, mag nu in kleine toestel len boven Nederland en in delen van omringende landen vliegen. Zijn doel is nu het brevet te ha len dat hem toegang verschaft tot het internationale lucht ruim. „Helaas schiet het vliegen er tegenwoordig wel eens bij in, want de studie vergt veel tijd." Bang om een toestel in te krui pen, is Peter nooit. „Vliegen is tenslotte heel veilig, veiliger dan autorijden", zegt hij. De Thole naar kijkt met verlangen uit naar zijn middagafspraak. Want dan gaat hij de lucht in met een vierzitter. van onze verslaggeefster GOES - Koningin Beatrix krijgt binnenkort miljoenen noodkreten naast haar ontbijt bordje. Tenminste, dat hopen de Vrouwen voor Vrede in West -Brabant en Zeeland. De werk groep is diep begaan met het lot van de burgers in het voorma lige Joegoslavië. Zij roept land genoten op, om op donderdag 10 december - de Dag van de Rech ten van de Mens - een brief te sturen naar paleis Noordeinde. Het verzoek aan Hare Majes teit: help de slachtoffers van de oorlog. „We kunnen niet langer werke loos toezien", zegt Yolande Sin- ke uit Goes resoluut. „Honderd duizenden mensen worden straks bedreigd door honger en kou. In de concentratiekampen gebeuren gruwelijke marteljn- gen." Voor de duidelijkheid: „De werkgroep neemt geen politiek standpunt in. Wij zeggen niet: de Serven hebben gelijk of de Bos- niérs. Het gaat ons om onschul dige burgers. Die moeten gehol pen worden." Joke Siepman uit Coiijnsplaat heeft een voorbeeldbrief opge steld. Ze verzond vierhonderd kopieén. Naar kranten, politieke partijen, Europese organisaties voor mensenrechten, doktoren en bibliotheken. „Ik hoop op een sneeuwbaleffect. Wanneer Ne derlanders massaal naar konin gin Beatrix schrijven, kaart zij het probleem misschien aan bij de regering. Die kan op haar beurt druk uitoefenen op de Ver enigde Naties en de Europese ge meenschap." Sinke vindt het hoog tijd om de internationale politiek op te por ren. „Hier is geen sprake van on macht, eerder van onwil. In Koe weit speelden andere belangen. Daar kon alles. In het voorma lige Joegoslavië kan weinig. Het enige wat de leiders doen is zich suf vergaderen. Er wordt nauwe lijks druk uitgeoefend om iets gedaan te krijgen." Ze ziet geen kant-en-klare-op- lossing voor de oorlog, maar: „Het vastzetten en martelen van weerloze, ongewapende burgers in de concentratiekampen moet onmiddellijk stoppen. Deze mensen hebben recht op een vei lig onderkomen." Siepman vult aan: „Europa moet zorgen voor een opvang van de slachtoffers. Of in een gedemilitariseerde zo ne in de regio zelf, of in andere landen." De vredesvrouw verwacht veel respons op de actie. Net zoveel als tijdens de protesten tegen de komst van de kruisraketten. „We deelden een stenciltje uit tijdens een vredesmars in Brus sel. Daarin vroegen we mensen een brief te sturen naar de Russi sche en de Amerikaanse presi dent. We kregen destijds over weldigend veel reacties." Het hééft zin als burgers samen een vuist maken. Dat weet Yvonne Sinke zeker. ,Denk aan Vietnam. Amerika moest zich terugtrekken onder druk van de bevolking. Dat zegt toch genoeg Woningen als coffeeshop: 13 aanhoudingen wegens drugs VLISSINGEN - Bij een inval in twee woningen, ingericht als coffeeshop, heeft de politie van Vlissingen dertien personen aangehouden. De dertien, onder wie tien jongens in de leeftijd van zestien tot achttien jaar, zijn na verhoor heengezonden. In de woning van de 24-jarige P. L. aan de Vlissingseweg vond de politie 100 gram softdrugs. In een pand aan de Bonedijke- straat werden de 31-jarige M. J. H. en M. H, voor verhoor meege nomen. Buurtoverlast was bij beide woningen de aanleiding voor de politie om in actie te ko men. van onze verslaggeefster VLISSINGEN - De 86-jarige Vlissingse C. Hollebrandse- Meijer was donderdagochtend aangenaam verrast toen ze in de PZC een foto van haar sieraden zag. De vier voorwerpen die in de blikvanger op de voorpagina stonden, maakten deel uit van de buit die op zaterdag 25 april werd meegenomen uit haar woonhuis. De belangrijkste sie raden mist ze nog. Maar de Vlis singse is dolblij dat ze in ieder geval een deel terug heeft. Woensdag haalde de Vlissingse reinigingsdienst diverse siera den uit een straatput. Een me daillon met een Delfts blauw in gelegd stukje, een antieke brei naaldenhouder, een zilveren broekstuk en een armband. De spulletjes liggen nu weer bij de eigenaresse. „Voor mij hebben de sieraden veel waarde. Het broekstuk heb ik geërfd van mijn schoonvader. De breinaal dendopjes zijn ook antiek", ver telt de Vlissingse. In totaal werd op die bewuste za terdagmiddag. toen de bejaarde vrouw een uurtje in Middelburg had gewinkeld, voor 17.000 gul den aan sieraden meegenomen. Het grootste deel, waaronder twee gouden kettingen en twee colliers van bloedkoraal, ziet ze waarschijnlijk nooit meer terug. „Toen ik binnenkwam viel me meteen op dat er iemand was ge weest, omdat er een bloempot was omgestoten. De dieven kwa men binnen via het raam aan de achterzijde. Op de slaapkamer was de hele linnenkast overhoop gehaald. Je had het moeten zien. Ik heb onmiddellijk de politie gebeld", herinnert mevrouw Hollebrandse zich. Ze heeft nu een kluisje. Vrouw beroofd van handtas TERNEUZEN - Een 73-jarige vrouw uit Terneuzen werd woensdagavond omstreeks vijf uur aan het Mozarthof in Schel- destad van haar handtas be roofd. Terwijl zij van de bushal te naar huis wandelde, rukte een van de twee haar op dat mo ment op de fiets passerende jon gelui de tas uit haar handen. Be halve geld bevond zich in de tas nog een aantal waardevolle pa pieren. Een van de knapen, van wie de leeftijden door het slachtoffer werden geschat tussen de veer tien en vijftien jaar, droeg een donkerblauw jack. zeeuwse almanak TTI I I I M I I TE Peter van Oorschot ontvangt op Schiphol uit handen van DC 10-gezagvoerder Wim Konijnenberg de Martin Schroder Wing, een onderscheiding voor privé-vliegers die erin slagen op 17-jarige leeftijd hun vliegbrevet te halen. Zijn ouders en broer Michael (die twee jaar geleden de Wing opgespeld kreeg) kijken toe. foto capital press/Schiphol Ooit - Zeeland was toen nog een agrarisch gewest - re kende de kalender met ma ten die werden bepaald door de verschijnselen der seizoenen. Je had de louw- of looi- maand. En zo had je - om er maar eens wat te noemen - ook de bloeimaandde hooi maand, de oogstmaand en de slachtmaand. Inmiddels zit de landbouw in de knel. En drukt het toe risme een stempel op het rit me der seizoenen. Om het vreemdelingenver keer deze kant op te krijgen, worden in de loop van het jaar steeds weer andere evenementen georgani seerd. Eerst stond op de kalender alleen de Zeeland-vakantie maand. Maar al snel voeg den zich daar een Zeeland- cultuurmaand en een Zee- land-sportmaand bij. Straks komt daar ook nog een Zeéland-natuurmaand bij. De Kamperlandse boer die wij onlangs, eenzaam in de polder, naar verre einders zagen turen, heeft het er niet zo op begrepen. ,Als ze dan alles zonodig moeten veran deren", schamperde hij, „mag er dan misschien ook nog een Zeeland voor de Zeeuwen-maandje bij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 9