DAF schrapt nog meer banen Ter Veld zoekt oplossing conflict Nabestaandenwet PZC Erasmusprijs voor Spaans archief commentaar Militaire invasie tegen hongersnood Dales en gs-salaris Vrees voor kerstoffensief IRA Panic mag niet aan herkiezing Servische resident meedoen a>verleg specialisten In verzekeraars voor ^93 definitief mislukt binnen- en buitenland jieuwe reorganisatie door crisis op vrachtautomarkt VRIJDAG 4 DECEMBER 1992 3 4- 11111111 ±t Met het besluit van de VN-Veiligheidsraad om een grootscheepse militaire invasie tegen de I hongersnood in Somalia uit te voeren gaan humani- taire hulp-operaties van de Verenigde Naties een :'"u nieuwe fase in. Dat is een bemoedigende ontwikke ling. De wereld kan tenslotte niet langer werkeloos blijven toezien dat miljoenen mensen in dit land kreperen omdat voedsel en medicijnen in handen komen van gewapende ban dieten en de hongerende bevolking niet bereiken. De troe penmacht van voornamelijk Amerikanen moet de hulp transporten tegen overvallen beschermen, moet vliegvelden, havens en distributiepunten beveiligen, moet in een later stadium de Somalische clans en bendes ontwapenen en ver volgens een situatie scheppen waarmee in dit land weer nor maal bestuur mogelijk wordt. Het is een ingrijpende en tege lijk doortastende aanpak, tot op zekere hoogte te vergelijken met de geallieerde militaire operatie in Kuwayt tegen de Iraakse agressor Saddam Husayn. Het initiatief ertoe is op nieuw afkomstig van de - binnenkort vertrekkende - Ameri kaanse president Bush. Vorige week bood Washington een troepenmacht van 30.000 militairen aan voor ingrijpen in So malia. De VN stond al geruime tijd met de rug tegen de muur met haar hulp in dit land. De chaos is er compleet, niemand en niets is er nog veilig, de ondergang dreigt voor een geheel volk. Lang is geaarzeld of de VN in zo'n situatie wel kan optre den, zolang 'de wereldvrede niet wordt bedreigd'. Uiteinde lijk is binnen de Veiligheidsraad een breed akkoord bereikt: alle noodzakelijke maatregelen moeten worden genomen om de Somaliërs van de hongerdood te redden. Nu beperkt militair ingrijpen onder de vlag van de Ver enigde Naties in Somalia voor de deur staat, komt ook de discussie over de mogelijkheid van een soortgelijke opera tie in Bosnië in een versnelling. Zonder Amerikaanse be moeienis lijkt de inzet van - zonodig - militair geweld bij het lenigen van menselijke nood in voormalig Joegoslavië niet haalbaar. Maar de Amerikaanse regering is, zeker in de fase van de overdracht van de macht van Bush aan Clinton, nog lang niet zover dat er bereidheid bestaat om zich in het wes pennest van de burgeroorlog op de Balkan te mengen. In So malia heeft Washington een erfenis van morele verplichtin gen liggen omdat het land destijds in het oost-west-conflict een vitale rol heeft gespeeld toen het ging om Amerikaanse militaire en politieke belangen in Afrika. Somalia is in die periode volgestopt met de wapens, die de vrijgevochten ban dieten vandaag de dag tegen elkaar gebruiken. Op zichzelf is de invasie in Somalia voor Bush al een riskante onderne ming. want niemand kan voorspellen hoelang directe militai re bemoeienis hier vereist zal zijn. En op ongewisse avontu ren in een ver buitenland zit de gemiddelde Amerikaan niet meer te wachten. Tot nu toe heeft Washington de kwestie- Joegoslavië vooral beschouwd als een zaak die Europa zelf maar moet zien op te knappen. Toch betekent de bliksemac tie tegen de hongersnood in Somalia een trendbreuk naar meer geloofwaardige humanitaire VN-vredesoperaties. Minister Dales heeft vanuit de Tweede Kamer flinke te genwind gekregen op het uiterst omstreden plan van het kabinet om de leden van de colleges van gedeputeerde staten in alle provincies met ingang van 1 januari aanstaan de een forse salarisverhoging toe te stoppen. In Zeeland heeft dit voornemen de afgelopen tijd erg veel negatieve reacties losgemaakt. Niet zo vreemd, want de minister komt ermee op een moment dat hetzelfde kabinet iedereen als het ware prest tot loonmatiging, er niet voor terugschrikt om lopende cao's open te breken, overal bezig is om zwaar te bezuinigen en economisch slechte tijden aankondigt. Het getuigt van gebrek aan politieke tact en goede smaak om juist dan in de hoogste bestuurlijke gelederen zogenaamde inhaaloperaties van salarissen uit te delen. Dales' antenne naar de samenle ving staat verkeerd wanneer zij in zulke gevallen geen reke ning wenst te houden met de effecten die zij oproept van schrille tegenstellingen als het om de besteding van belas tinggeld gaat. De Tweede Kamer moet maar snel een stokje voor dit onzalige kabinetsbesluit steken. vdM. Drie arrestaties moord Hoorn HOORN (ANP) - De politie van Hoorn heeft twee jongens en een man uit Hoorn aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de gewelddadige dood van de 38-jarige Rita van Aelst-Kay- ser uit Hoorn. De vrouw is op de avond van 20 november met een schot uit een vuurwapen gedood toen zij op aanbellen de deur van haai- wo ning opende. De aangehouden mannen zijn 16. 18 en 42 jaar. Een van hen heeft een gedeelte lijke bekentenis afgelegd. Vol gens hem is sprake geweest van een poging tot overval. Directie K Scherphuis. W F. de Pagter en F. van de Velde Hoofdredactie M. P Dieleman, algemeen hoofdredacteur. C. van der Maas. hoofdredacteur commentaar. A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur Vlissingen Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker. Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes. Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen. Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt: Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel Tel 01155-8000 Zierikzee Oude Haven 41. 4301 JK Zierikzee Tel 01110-15380 Opening kantorèn Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Centrale redactie Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Tel 01184-84000. Redactiefax: 01184-70102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur: in het weekeinde, verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Bezorgklachten maandag t/m vrijdag, op de kantoren gedurende de openingstijden. zaterdags tot 14.00 uur. op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 .uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur- Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 79.80, automatische afschrijving 79,30, franco per post 100,00; per maand 28,00. automatische afschrijving 27,50; jaarabonnement 307,50, automatische afschrijving 307,00, jaarabonnement franco per post 390.00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,45, zaterdag 1.85 pst., (alle bedragen inclusief 6 pet, btw). Postrek.nr 3754316 t.nv PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 156 cent per mm; minimumprijs per advertentie 23.40; ingezonden mededelingen 2.5 x tanef. Voor brieven bureau van dit blad 5,50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet btw) Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V Vlissingen AMSTERDAM - Prins Bernhard heeft donderdag in het Paleis ot» de Dam in Amsterdam de Erasmusprijs uitgereikt aan het Archivo General de Indias uit Sevilla. De Spaanse minister van cultuur, Don Jordi Solé Tura, nam de prijs in ontvangst. Het Archivo General de Indias (AGI). dat in 1785 werd opgericht, heeft de prijs onder meer gekregen omdat het archief de belang rijkste neutrale instelling is voor de bestudering van de meer dan drie eeuwen durende koloniale betrekkingen tussen Europa, Spaans-Amerika en de Filippijnen. In het Amsterdams Historisch Museum is een expositie over het archief ingericht, getiteld Columbus per Computer, die duurt tot en met 3 januari. Van de 90 miljoen AGI-archiefstukken zijn in middels 9 miljoen documenten gedigitaliseerd. Zo is het nu bij voorbeeld mogelijk om via de archiefcomputer de originele cor respondentie van Columbus met de Spaanse monarchen Isabel la van Castilië en Ferdinand van Aragon te lezen. Op de foto vim-, prinses Juliana, minister Don Jordi Solé Tura, koningin Beatrix, de Spaanse rijksarchivaris Margarita Vasquez de Parga en prinses Margriet. foto Hans Steinmeier/ANP Een gewonde in shocktoestand (midden) krijgt eerste hulp. van onze correspondent LONDEN - Bij twee bomex plosies in het centrum van Manchester zijn gistermor gen 64 mensen licht gewond geraakt. De bommen waren geplaatst door de IRA. De eerste bom ging af om 8.40 uur 's ochtends, op een mo ment dat duizenden mensen op weg waren naai- hun werk. Zeven minuten later waar schuwde de IRA dat in totaal vier bommen zouden ontplof fen. De anonieme beller, die het gebruikelijke codewoord van de IRA gebruikte, bleef echter vaag over de plaatsen waar de explosieven lagen. Enkele minuten later ging de tweede bom af. die ruim 50 mensen verwondde. Veel van de slachtoffers waren mensen die door de politie waren geè- vacueerd na de eerste explo sie. De politie bracht na de tweede ontploffing nog 10 'verdachte' pakjes tot ont ploffing, maar geen daarvan bleek explosieven te bevat ten. De verontwaardiging was al gemeen. De bischop van Man chester zei: ..Dit was een wre de en misdadige aanslag op het leven van onschuldige mensen. Ze noemen zichzelf een leger, maar dit is zelfs in strijd met de oorlogsregels". De bomaanslagen kwamen twee dagen na een soortgelij ke aanslag in het centrum van Belfast, waarbij 27 gewonden vielen. Maar anders dan in Noord-Ierland behoren aan slagen in Engeland nog niet tot de dagelijkse routine van de IRA. De politie vreest daarom dat de IRA begonnen is aan zijn 'kerstoffensief in Engeland. onze correspondente 15-6 IDAPEST - De Joegoslavi- art e premier Milan Panic kan •Vat j kandidaat staan voor het lbl1 sidentschap van Servië. Dat 12pft de Servische kiescommis- gisteren (donderdag) beslo- Als reden gaf de commissie dat Panic minder dan een Rir ingezetene van Servie is. 3ek 2 november nam het Servi- 18 ie parlement een kieswet aan. arin werd bepaald dat presi- jitskandidaten minstens een in Servië moeten hebben ge leend. Toen al was duidelijk s e I die bepaling in de wet was iet: ;enomen met het doel de kan- Zk atuur van Panic te dwarsbo- "Panic" campagneleiding werd iteren van uitgegaan dat de mier tegen de beslissing in oep gaat bij het Constitutio- Ml e Hof. Veel tijd heeft hij daar- overigens niet, want de ver pozingen vinden op 20 decem- K plaats. .n(iiic wordt algemeen inge- ïalit lat als de enige man die een fine ieuze bedreiging vormt voor positie van de huidige presi dent Milosevic. Zijn kandida tuur wordt in oppositiekringen breed gesteund en studenten haalden zo'n dertigduizend handtekeningen voor hem op. Een aantal partijen heeft al aan gekondigd dat ze de verkiezin gen zullen boycotten als Panic wordt uitgesloten. Luchtbrug De VN-vredesmacht heeft don derdag alle vluchten voor 48 uur opgeschort, nadat het vliegtuig van de VN-commandant met lichte wapens werd beschoten. Het toestel, dat van Sarajevo op weg was naar Zagreb, is daar vei lig geland. De VN staakte ook de transporten over de weg naar Sarajevo vanwege de gevechten langs de route. De islamitische landen hebben donderdag de Verenigde Naties 44 dagen de tijd gegeven om een oplossing te zoeken voor de oor log in Bosnië. De Organisatie van de Islamitische Conferentie (OIC) die in Jeddah, Saudi-Ara- bië, bijeen was, zei niet welke stappen ze zal ondernemen als de VN niet aan haar eisen tege moet komt. tac 15 - hi JDIIOVEN (GPD) - Bij ichtwagenfabrikant DAF eten opnieuw banen ver- ijnen. Dat heeft de top van bedrijf de vakbonden giste- laten weten. Volgens DAF, iar nu nog 13.000 mensen 6 rken, maakt de aanhoudende v* sis op de vrachtwagenmarkt i snelle reorganisatie nodig. Vq F noemt geen aantallen, 15 ar de bonden gaan uit van AK verlies van in elk geval hon- la den arbeidsplaatsen. '21 fendien laat DAF twee exter-. acibureaus onderzoeken hoe het zelfstandige vrachtwagenfa- fcant verder kan. De bureaus, hur D. Little en Coopers !U jrand Dijker Van Dien. ne- 8 n de strategie en de financiën nil) Ier de loep, „mede gericht op 0| zelfstandige positie van n F". Het onderzoek moet in ja- ari klaar zijn. ^Opdracht tot het onderzoek Coalitie wijst korten lagere overheden af DEN HAAG (GPD) - CDA en PvdA in de Tweede Kamer zijn tegen de voorgestelde extra be zuinigingen van het kabinet op de uitgaven voor provincies en gemeenten. De regeringspartijen vinden de motivering van het kabinet om 50 miljoen gulden te korten on voldoende. Ook denken ze dat de bezuiniging onhaalbaar zijn. omdat de lagere overheden hun begrotingen voor volgend jaar al vastgesteld hebben. De bezuinigen behoren tot het pakket van 2,75 miljard gulden dat het kabinet op de begroting voor 1993 moet besparen. Het kabinet kort de gemeenten ech ter tussentijds, wat in strijd is met het bestuursakkoord dat het rijk met de lagere overheden sloot. CDA en PvdA eisen daar om opheldering over de gang van zaken. Het kabinet is intus sen wel in overleg met provin cies en gemeenten over de voorgstelde bezuinigen. Brits voorstel regelt Deense positie in EG DEN HAAG/BRUSSEL (ANP) - De Britse ambassadeur in Den Haag, Michael Jenkins, heeft donderdag een voorstel van het Britse EG-voorzitterschap voor een oplossing van de Deense blokkade van het Verdrag van Maastricht overhandigd aan minister Van den Broek van buitenlandse zaken. Groot-Brittannie heeft het voor stel aan alle EG-lidstaten voor gelegd. Het zal in eerste instan tie maandag in Brussel door de EG-minister van buitenlandse zaken worden besproken en daarna vrijdag en zaterdag op de Europese Top in Edinburgh. Volgens diplomatieke bronnen zoeken de Britten de oplossing voor de Deense problemen met het Verdrag van Maastricht in een aantal verklaringen die aan de slotverklaring van „Edin burgh" worden toegevoegd. (Advertentie) MARCIDl- RIKI HQDdVK beeldschoon volgt op de definitieve medede ling van de Duitse autoreus Mer cedes Benz dat het geen belang wil nemen in het in geldnood verkerende DAF. Volgens DAF zijn er met Mercedes nog steeds „constructieve besprekingen over een klant/leveranciers rela tie" gaande. Volgens de bonden zit de Eind- hovense vrachtwagenfabrikant in ernstige financiële nood en hangt het bedrijf „aan een zijden draadje". Na driejaar van zware verliezen, in totaal ongeveer 700 miljoen gulden, heeft DAF drin gend geld nodig. Het bedrijf hoopt binnenkort gesprekken af te ronden met de Nationale In- vesterings Bank (NIBi en Belgi sche overheid over twee lenin gen van in totaal 210 miljoen gul den. DAF sprak die hoop al eerder uit, maar de leningen zijn nog steeds niet verstrekt. Er wordt nog gesproken over de voor waarden. Het bankenconsor- tium waarmee DAF zaken doet, zou het geld willen gebruiken om schulden van DAF te sane ren. De NIB en de Belgische overheid gaan daarmee niet ak koord. DAF zegt te verwachten dat de besprekingen „op korte termijn tot een positief resultaat zullen leiden". Met de 210 mil joen gulden is de acute finan ciële nood voorlopig gelenigd. Volgens DAF worden alle gele dingen van het bedrijf betrok ken bij de herstructering en de inkrimping van het personeels bestand. „Van de raad van be stuur tot aan de werkvloer, zo is beloofd." aldus een woordvoer der van de bonden. DAF meldde bij de presentatie van de halfjaarcijfers, eind au gustus, al dat het aantal werkne mers tot 1994 met meer dan dui zend terug moet tot 12.000. Die operatie wordt nu versneld uit gevoerd. Bij het bedrijf werkten vier jaar geleden nog bijna 17.000 mensen. DAF staat naar eigen zeggen inmiddels qua marktaandeel op de vijfde plaats op de ranglijst van truck fabrikanten in Europa. De West- europese truckmarkt is echter 7,8 procent lager dan vorig jaar. Het aandeel DAF bleef gisteren op de Amsterdamse beurs sta biel op ƒ6,20, na eerder op de dag een dieptepunt van 5,50 te hebben bereikt. Bij de introduc tie enkele jaren geleden kostte een aandeel DAF nog 47 gulden. GRONINGEN. DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) zal met spoed een wets wijziging voor de Nabestaandenwet indie nen. Daarmee hoopt de staatssecretaris het conflict tussen de Eerste en Tweede Kamer over de wet tot een oplossing te brengen. Tot die tijd blijft de huidige weduwen- en wezenwet van kracht. In een brief die gisteren aan de Eerste en Tweede Kamer is verstuurd, erkent Ter Veld de patstelling die is onstaan over de Nabe staandenwet. De Eerste Kamer gaat met ak koord met de gelijke behandeling tussen ge huwden en samenwonenden, zoals die in de wet is opgenomen. De Senaat wil samenwo nenden pas dezelfde rechten ien plichten) toekennen als zij over een officieel samen- leefcontract beschikken. Ter Veld. gesteund door de Tweede Kamer, hanteert als voor waarde een duurzame i minstens drie maan den) gezamenlijke huishouding Compromis De regeringspartijen in de Tweede Kamer wijzen de striktere definitie van de Senaat af. Maandag probeerde Ter Veld de Eerste Kamer voor zich te winnen door de norm waaraan een duurzame gezamenlijke huis houding moet voldoen, op te rekken tot een jaar De Senaat wees het compromis echter af. De wet invoeren met uitzondering van het gewraakte samenwoonartikel. waar de senaatsfractie van het CDA op aandrong, kreeg geen steun in de Tweede Kamer Ter Veld probeert nu met een wetswijziging te komen waar beide Kamers zich in kunnen vinden. De staatssecretaris loopt daarbij het risico dat ook de Tweede Kamer de Na bestaandenwet op meer onderdelen wil wij zigen. De wet is een moeizaam bereikt com promis waar de Tweede Kamer afgelopen zomer na lange discussie mee instemde. Opnieuw een uitgebreide discussie over de Nabestaandenwet kost Ter Veld geld De wet had op 1 januari ingevoerd moeten wor den. Uitstel met een jaar kost het rijk 20 mil joen gulden in 1993. oplopend tot 180 mil joen in 1994 en 255 miljoen in '95. Ter Veld zinspeelde er deze week op de misgelopen bezuinigingen te verhalen op de bestaande weduwen-, weduwnaars- en wezenuitkerin gen. Uttl voor specialistische hulp tot en met 1992 niet stijgen boven de ruim twee miljard van 1989. Overschrijdingen zouden wor den gecompenseerd met tariefs verlagingen. Zo moet over 1991 een overschrijding van 384 mil joen worden gecompenseerd. Volgens de LSV hebben de ver zekeraars deze week bij het laat ste overleg ook de over 1992 ver wachte overschrijding betrok ken. Het over 1991 en 1992 sa men te compenseren bedrag komt dan uit op zo'n 600 miljoen. Na aftrek van 155 miljoen voor de inflatie en 130 miljoen in ver band met afspraken over minder specialistische verrichtingen zou er dan een tariefsverlaging nodig zijn van 20 procent. Om dat dit voor de LSV onaanvaard baar is heeft, ze zich uit het over leg teruggetrokken. FNV: in horeca 2,5 procent meer UTRECHT (ANP) - De Horeca- bond FNV houdt bij de komende cao-onderhandelingen mini maal vast aan de prijscompen satie die naar verwachting neer komt op een loonsverhoging van 2.5 procent. Als met de werkge vers geen controleerbare afspra ken te maken zijn over meer en beter werk, sluit de bond aanvul lende looneisen niet uit. De vak organisatie met deze opstelling op de lijn van de meeste andere vakbonden. RECHT (ANP) - Het overleg sen de specialisten, zieken- idsen en particuliere verze- raars over de specialistenta- ven in 1993 is deze week defï- ief mislukt. Dit betekent ogstwaarschijnlijk dat het intraal Orgaan Tarieven Ge- dheidszorg (COTG) voor Igend jaar op aanwijzing van 00 lalssecretaris Simons van Iksgezondheid tarieven zal ststellen die gemiddeld 15 ocent lager liggen dan nu. ledenvergadering van de ndelijke Specialisten Vereni- g (LSV) heeft donderdag- ond in Utrecht besloten de ta- 'sverlagingen af te wachten dan te bekijken of het moge- is er via de rechter iets tegen loen. grond van in 1989 gemaakte praken zouden de kosten Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 3