verhaal Eindelijk is er een Jongeren zwemmen tussen droom en daad Menno ter Braak in geleende tijd Trevor Pinnock en John E. Gardiner kunst cultuur 17 f foto Lex van Rossen Het nieuwe album van Claw Boys Claw Sugar is I ;en opmerkelijke plaat len reworden. De eerste misschien p pel, waarop de Amsterdamse b ;roep zich presenteert als een za ockband met 'liedjes'. Reden jj, jm het nu eens een keer één teer? niet te hebben over Te Bos als bekendste stotteraar van Nederland. Niet over de Claw Boys Claw als stuntende to circus-act. Niet over de en hoeveelheden drank die de zanger door het keelgat giet om de als scheepshoorn te kunnen n6 klinken. Niet over het gevoel S dat door hem heengaat als hij >t: voor de Nos-camera's minister g. Brinkman zoent bij de in uitreiking van de BV-Popprijs. Maar gewoon over muziek. Zanger Peter te Bos en bassist Geert de Groot van Claw Boys Claw. VRIJDAG 4 DECEMBER 1992 Claw Boys Claw heeft volgens zanger Peter te Bos gepro beerd in de eerste plaats een goede plaat te maken. „We hebben het idee losgelaten dat die op de Claw Boys 'live' moet lijken. Men vond ons altijd al een goede band. Maar dan vooral 'live', niet op de plaat", aldus Te Bos. Claw Boys Claw mag dan op pla ten nooit het beste uit de verf geko men zijn, het begon toch ook voor deze groep allemaal ooit met een plaat. De in een middag voor een paai- honderd gulden opgenomen debuut-lp Shockin' Shades of Claiv Boys Claw sloeg bij het ver schijnen in 1984 in als een bom. Ook in Nederland bleek rauwe, compromisloze garage-rock'n'roll gemaakt te kunnen worden. De voor grotere maatschappijen en met ruimere budgetten gemaakte opvolgers maakten geen van alle zo'n indruk. Een hit zat er ook nooit bij. Op het podium bleef Claw Boys Claw echter één van de populair ste Nederlandse rockbands. Ook na de bezettingswisselingen die de afgelopen jaren plaatsvonden. An no 1992 bestaat de groep naast zanger Te Bos uit gitarist van het eerste uur John Cameron, drum mer Marc Lamb en sinds ruim een jaar de voormalige Fatal Flowers- bassist Geert de Groot. Dat de zaken in de opnamestudio nu eens heel anders aangepakt zijn, heeft volgens Peter te Bos ook veel te maken met de invloed van nieuwkomer De Groot en producer Michel Schoots. Zij stelden voor eens geen kant en klaar gearran geerde stukken op te nemen, maai de songs zich in de studio te laten ontwikkelen. „Er was weinig geld en weinig studiotijd beschikbaar, We konden ons niet allerlei techni sche hulpmiddelen permitteren, dus dan moetje gewoon het onder ste uit jezelf halen", vertelt de bas sist. „Met de billen bloot. En uit eindelijk gaat het ook niet om de techniek. Popmuziek is toch meer het vastleggen van dat moment van euforie." Bier „Live spelen we deze plaat niet precies zo na", vult Te Bos aan. „Maar een live-situatie is per defi nitie anders. Dan gooit er iemand een glas bier over je heen, of een pak vla. Dat geeft een sfeer die nooit op een plaat te vangen is." Behalve melodieuzer dan de voor gangers. is Sugar ook de eerste Claw Boys Claw-plaat waar een boekje met de teksten is bijge voegd. „Dat moetje alleen doen als je vindt dat je echt wat te vertellen hebt", meent Peter. Dat is wat hem betreft nu pas een heel album lang het geval. „Veel van m'n oude nummers kan ik juist vanwege de teksten niet meer uit m'n strot krij gen." Sugar staat niet alleen voor sui ker. Het staat voor alles wat met 'verleiding' te maken heeft. Versla ving. Zucht naar meer. „Dat kun nen vrouwen zijn. Of drugs. Of macht. Hoe wordt iemand die op eens een miljoen dollar krijgt? Wat maakt een normaal persoon plot seling tot een moordenaar? Waar ligt die grens? Dat zijn zaken die overal in de samenleving spelen: niet alleen in de rock'n'roll. En dan is er nog de schuldvraag, natuur lijk. Is de junk de schuld van al die ellende of de maatschappij met al le rare regels en wetjes? Het heeft voor mij allemaal te maken met het menselijk karakter en hoe ge makkelijk dat te verleiden is." Dat de meeste 'verleidings-ver- haaltjes' op Sugar toch in de sfeer van de grotestadszelfkant en de rock-romantiek spelen, komt vol gens de zanger omdat dat het bes te bij de band en de muziek past. „We leven nu eenmaal in een om geving waar die excessen veel meer aan de oppervlakte komen", zegt Geert de Groot. „Zo zien wij het in Amsterdam om ons heen. Maar het blijven gewoon uitver grotingen van dingen die in een dorp evengoed gebeuren." Te Bos: „Nu je dat zegt. Onlangs in Belgié, in het hotel in het dorpje waar we speelden, was het voeteneinde van m'n matras helemaal rood. Wat zou zich daar in vredesnaam afge speeld hebben...?" Verleiding Ook de opvallend melodieuze single 'Rosie' gaat over verleiding en vervolgens de tol van de roem. Een verleiding die Claw Boys Claw koste wat kost wil weerstaan. Pe ter te Bos:..Daarom moet ook een houding binnen de rock'n'roll zien te vinden waardoor je de zaak kan relativeren. Het gaat om niets min der. maar ook om niets méér dan muziek. Als je vergroeit met je po diumpersonage. dan gaat het fout Dan zet je jezelf op een voetstuk. Veel popartiesten hebben totaal geen voeling meer met het nor male leven. Madonna. Prince. Mi chael Jackson. George Michael zouden zichzelf niet als een soort afgod moeten zien. Ik geloof er in om gewoon te doen. Ik geloof erin om voor een optreden even de zaal in te lopen, tussen het publiek te staan. En dan kan mijn manager wel zeggen dat ik dat niet moet doen, dat ik dan de 'magie' ver breek. Nou, dat zal dan best. Dan kan die manager de klere krijgen. Zo kan ik tenminste mezelf zijn. Zo hou ik het het langste vol. Je wordt toch al zoveel geleefd." Peter Bruyn Concerten: 11 dec. Tilburg (Noorderligti. 17 dec Eindhoven (Effenaar). IS dec. Rotterdam (Nighttowni. 19 dec. Utrecht Tivolii 29 dec. Amsteidam (Paradisoi. Wanneer kinderen naar het voortgezet onderwijs gaan, zijn ze vrijwel allemaal geïnteresseerd in seks: achtentachtig procent van de jongens en zevenenzeventig procent van de meisjes heeft op twaalfjarige leeftijd seksuele fantasieën. Bezorgdheid over de snelle verspreiding van aids was voor het Staatstoezicht op de Volksgezondheid in 1990 reden onderzoek te doen naar de be reidheid van jongeren zich tegen de ziekte te beschermen. De ken nis over aids viel de onderzoekers Ton Vogels en Rien van der Vliet bar tegen. Van de twaalf- tot veertienjarigen wist meer dan de helft niet dat aids ongeneeslijk is. Hoe je veilig kunt vrijen was zelfs voor jongeren die met wisselende partners geslachtsgemeenschap hadden, iets waar ze ondanks alle voorlichtingscampagnes nooit van gehoord leken te hebben: slechts een op de tien paren ge bruikte een condoom. Een opvallende uitkomst van het onderzoek was ook dat de ruim elfduizend ondervraagde jonge ren zichzelf tussen droom en daad ruim de tijd gunden: eerst leren tongzoenen, dan elkaar strelen onder de kleren, vervol gens zonder kleren vrijen en ten slotte (veertig procent van de zes tienjarigen) samen naar bed. Dat het met de seksuele kennis van Nederlandse scholieren nog steeds treurig gesteld is, werd kort geleden bevestigd door het Puberteitsonderzoek van Tam- pax. De tamponfabrikant onder zocht in samenwerking met het jongerenblad Popfoto bij ruim zesduizend jongens en meisjes van dertien jaar en ouder de ken nis over puberteitsverschijnse len. Hoewel ze bijna allemaal goed voorgelicht zeiden te zijn. bleek hun kennis in veel gevallen onvoldoende. Zeventig procent wist niet wat de vruchtbare pe riode in de menstruatiecyclus van de vrouw is. Ruim vijfender tig procent van de jongens had er geen weet van dat de eerste zaad lozing betekent dat je vanaf dat moment vruchtbaar bent. Waar menstruatiebloed vandaan komt was slechts bij iets meer dan de helft van de meisjes bekend en een ongeveer gelijk aantal wist wat er bij de eerste ongesteldheid precies gebeurde. (Ruim dertig procent wist nauwelijks wat hen toen overkomen was en tien pro cent was zich 'rot. geschrokken'). Bij veel scholieren bestonden over puberteitsverschijnselen bij de andere sekse veel misverstan den- Dertien procent van de meisjes bleek niet te weten dat sperma het lichaam via de penis verlaat en dertig procent van de jongens wist niet dat de men struatie stopt wanneer een vrouw zwanger wordt. Lespakket Om puberteit en menstruatie op school bespreekbaar te maken ontwikkelde Tampax voor jon gens en meisjes in de onderbouw van het. Voortgezet Onderwijs het lespakket 'Voor jou omdat je verandert'. Het gratis pakket be staat uit een videoband van acht tien minuten (met interviews en animaties die duidelijk maken wat puberteit emotioneel en li chamelijk betekent voor kinde ren); twee zogenaamde bewaar- gidsjes (een voor jongens en een iets omvangrijker voor meisjes, die bovendien een proefsetje tampons aangeboden krijgen) en een summiere docentenhandlei ding. Het lespakket heeft slechts een bescheiden commerciële achtergrond. Bij elk van de twee onderzoeken maakte driekwart van de onder vraagde jongeren kenbaar be hoefte te hebben aan een betere voorlichting thuis en vooral aan meer lessen over seksualiteit op school. Kinderen die meer willen weten over wat ze nog niet kennen en daar het liefst een boek bij ge bruiken. kunnen beschikken over een ruim assortiment voor- lichtingsboeken. En sinds kort over Vrijen met jezelf van Jos La- mers. dat wèl doet wat in bijna al le andere boeken wordt afgedaan met een enkele alinea of zelfs ge heel achterwege wordt gelaten. De beste aanbeveling voor dit boekje, dat op een luchtige toon geschreven veel informatie en praktische tips biedt, wordt op pagina 9 door de auteur zelf gege ven: een onderwerp dat zo privé is bespreekt niet zo gemakkelijk. Boekjes zijn daarvoor veel ple zieriger. Die kun je zelf lezen en beicaren en later kun je er dan nog eens precies die dingen in op zoeken die je op dat moment graag wilt weten. Maar in boekjes over seks die voor kinderen zijn gemaakt, staat heel weinig over zelfbevre diging. Dat is raar. want het is precies de soort seks die je als kind heel makkelijk kunt doen. Zoals basisschoolkinderen tong zoenen onvoorstelbaar vies vin den. zo reageren twaalf- en der tienjarigen over het algemeen ui termate geschokt op zelfbevredi ging. Die wetenschap bepaalt daarom de ondergrens voor dit openhartige en eerlijke boekje. Jan Smeekens Tampax Educatieve Dienst: Puber teitsonderzoek en lespakket 'Voor jou omdat je verandert Gratis verkrijg baar via Mare Hinfelaar. telefoon nummer 020- 6644611 Jos LamersVrijen met jezelf met teke ningen van Helen van VlietVan Goor. Amsterdam78 pag 20.- V lk was vijftien en ik had een vriend. Op een keer vroeg hij 'hoe vaak ik het met mezelf deed'. Daar schrok ik heel erg van: ik 'deed het nooit met mezelf, maar dat was blijkbaar niet goed. Anders had hij wel gevraagd öfik het met mezelf deed. Ik moest dus iets antwoorden, maar hoe vaak? Te weinig zou misschien sloom staan, maar te veel zou nogal overdreven staan en misschien wel ziekelijk voor een meisje. Ik gokte op drie keer per week. Het gekke was dat ik meteen wist ivat hij bedoelde. Ik wist blijk baarwei wat het was. maar had het nooit met mezelf in verband gebracht. Fragment en illustratie uit Vrijen met jezelf van Jos Lamers. Twee jaar geleden werd in de Achterhoekse gemeente Eibergen de vijftigste sterfdag van Menno ter Braak herdacht. Naar aanleiding daarvan ont stond ook het idee voor een boek over persoon en werk van Menno ter Braak. Leon Hansen, die al jaren werkt aan ^en 'grote' biografie' over Menno ter Braak, werd ge vraagd dit boekje te schrijven. Leven in geleende tijd. Over Menno ter Braak verscheen af gelopen week. Leon Hansen zet zijn fiets te gen de gevel van het Amster damse café Americain. stopt zijn pet in zijn tas en begint meteen te praten over Menno ter Braak, aan wiens biografie hij al vier jaar werkt. Bij wijze van vingeroefening tussendoor heeft hij - op verzoek van de ge meente Eibergen - een boekje over Ter Braak geschreven. Leon Hansen weet alles wat er menselijkerwijs over Menno ter Braak (1902-1940) te weten valt. Hij was daarmee ook de aangewezen auteur voor het boek dat de gemeente Eiber gen graag over Ter Braak wilde uitgeven. Ter Braak werd ge boren in Eibergen. Dokters- zoon. Briljant denker. Schrij ver van Carnaval der burgers. Politicus zonder partij en Af scheid van domineesland. Re dacteur van Forum, met E. du Perron en Simon Vestdijk. „Voor mij is dit boek een soort oefening. Het is goed om af en toe de pen te oefenen en je vast te leggen op een visie op die man. Sedert de oorlog al is er een roep om een grote biografie over hem. D. A. M. Binnendijk had meteen na de oorlog een re geringsopdracht moeten krij gen de biografie te schrijven. Hij was een persoonlijke vriend en heeft de wordingsgeschiede nis van het werk van nabij mee gemaakt. Binnendijk is ver zuurd als ambtenaar culturele zaken. Toen. op het moment dat er nog zo veel mensen leef den die hem gekend hadden, had de biografie geschreven moeten worden. Ik heb zijn zus ter Tine, die in 1988 overleed, niet meer kunnen spreken. Ik heb ook Binnendijk niet ge sproken. Dat is echt een bla mage voor de Nederlandse cul tuur van na de oorlog. Voortdu rend heeft men Ter Braak be wierookt. En dan geen biogra fie schrijven, dat is een grote omissie. De cultuur moet zijn erflaters vereren." „De verstarrende heldenvere ring heeft een eenzijdig beeld van Ter Braak veroorzaakt. Hij was een man die ook de onze- Menno ter Braak. kerheid opzocht. Het beeld van Ter Braak is dat van de starre, harde, onverzoenlijke pole mist. Men ziet daardoor zijn an dere kanten niet meer Men heeft het zicht verloren op een oorspronkelijk denker. De ro mantische. onzekere kant van Ter Braak heeft men verwaar loosd Hij was gefascineerd door denkers als Multatuli en Nietzsche, die zich op onzeker heden baseerden. Zo bereid je je beter voor op de onzekerhe den van de volgende dag." Hansen, eerder betrokken bij de biografie van Ter Braaks neef Johan Huizinga, werkt al vier jaar aan de grote biografie over Menno ter Braak. Hij schat nog eens vier jaar nodig te hebben, mits hij er tachtig uur in de week aan kan werken. Hij is nog in het stadium van materiaal verzamelen. Uiter aard laat Handen in het nieuwe boekje niet het achterste van zijn tong zien. „Maar veel nieuwe informatie staat ook in dit boek al. De romantische, onzekere, filosoferende Ter Braak Er zijn ook crises die zijn leven gestuurd hebben Zijn leven staat geboekstaafd als een ideaal denkersleven." „De man heeft echt geleefd. Hij heeft het in zijn emotionele le ven niet gemakkelijk gehad. Hij heeft een paar dramatische liefdesgeschiedenissen ge kend Hij was lang vrijgezel, terwijl hij toch een huwelijks man was. Hij schrok er voor te rug definitief voor een vrouw te kiezen. In 1933 trouwt hij dan met Antje Faber. de dochter van een SDAP-dominee uit Zutphen. En dat voor een man die afscheid had genomen van domineesland. Zo zie je maar weer: Ter Braak heeft zijn cir kel klein gehouden. Hij heeft economisch geleefd. In 38 jaar kende zijn leven een grote mate van voleinding." Voleinding. Dat is ook het woord dat Hansen in de mond neemt als hem gevraagd wordt naar de zelfmoord van Ter Braak op 14 mei 1940. „Hij had de capaciteit direct aan het kwaad van de tijd te lij den. Hij werd fysiek onwel door bepaalde gebeurtenissen in Europa. Van de Anschluss was hij volkomen van de kaart. We moeten dat niet onderschatten en we kunnen het ook niet ge noeg bewonderen. Maar hij had ook het vermogen er weer bo venop te komen." „Zijn zelfmoord was niet alleen een gebeurtenis die betekenis gaf aan zijn hele leven.maar heeft ook betekenis gekregen voor de cultuur in Nederland. Ik heb net een boek van Der- rida gelezen, waarin zelfmoord wordt gezien als het offeren van leven. Een interessante visie, Blijft simpelweg het feit dat de ze man gewoonweg geen Duit se soldaat wilde zien. De onwil onder bepaalde omstandighe den te leven, is ook een daad van levenskracht. Aan zijn zelf moord zat ook een aspect van vervulling, van voleinding." Theo H akkert Leon Hansen. Leven in geleende tijd. Ov.er Menno ter Braak, f32.50. Ook aan te vragen bij de gemeente Eibergen (inclusief verzendkosten f35.-. Twee markante Engelse verte genwoordigers van de 'au thentieke stroming' in de uitvoe ringspraktijk hebben van Deut sche Grammophon speciale aan dacht gekregen De dirigenten John Eliot Gardiner met zijn English Baroque Soloists plus het Monteverdi Choir en Trevor Pin nock met The English Consort zijn centrale figuren op twee cd's. ge vuld met royale selecties uit. werk. dat zij in de loop der jaren hebben opgenomen. Bij Gardiner gaat het voor alles om de koor- en operadiri gent. van Pinnock zijn uitsluitend orkestmuziek en concerten vast gelegd. Op het eerste gezicht lijkt het pro gramma met Pinnock het meest begerenswaardig. Het bevat uit sluitend complete composities, een strijkersconcert van Vivaldi (RV 159). het eerste symfonietje van Boyce. Bachs clavecimbelcon- cert in g-klein BWV 1058 (erg mooi gespeeld door Pinnock zelf), het wonderlijke Concert Polonais van Telemann en een van de geladen symfonieën van C. P. E Bach (BWq 182 nr 2). het vioolconcert in C van Haydn met Simon Standage als solist en tenslotte Mozarts sym fonietje nr 26 kv 184 (dat ik graag wat vitaler had gehoord). De Gardiner-cd mag dan uitslui tend fragmenten of delen van werken bevatten, de reikwijdte - in tijd en expressie - is een stuk bre der: van Monteverdi tot Beetho ven. Het programma omvat enkele korte instrumentale muziekjes en aria's dan wel koren uit Montever di's Orfeo. het Sanctus/Agnus Dei uit Bachs mis BWV 232. een scène uit Purcells The fairy Queen. Han dels Acis en Galatha. Die Jahres- zeiten van Haydn. Uit de Mozart- opera's Idomeo. Die Entführung en La Clemanzo di Tito komen drie substantieële aria's en de opval lendste bijdrage is het gloedvolle Gloria uit de bekroonde opname van Beethovens Missa Solemnis. Prima schijfjes dus op het muziek historische label van Deutsche Grammphon. Archiv (Pinnock Ar- chiv 437 589-2. 72 minuten. Gardi ner Archiv 437 590-2. 76 minuten). Trevor Pinnock heeft behalve als dirigent ook als clavecinist in voor al Bach-werken een internationale reputatie opgebouwd. Zijn Gold berg-variaties bijvoorbeeld horen tot de beste vertolkingen die voor hadden zijn. Een nieuw recital met muziek van Bach is de aandacht van de muziekliefhebber eveneens meer dan waard. Door de klasse van de vertolkingen - spits, zonder haast, met een heldere ritmiek en een lucide benadering - maar ook door de variatie in het programma. Overtuigend tot klinken komen de derde Engelse suite, dne Preludes en Fuga's uit het Wohltemperierte Klavier, de dwingende chromati sche Fantasie en Fuga BWV 903 in d-klein en de vijfde Franse suite. De beide suites bestaan uit een reeks dansen, maar opmerkelijk is hoe Bach in de zogenaamde Engel se reeks de muzikale zwaarte kracht versterkte door toevoeging van een energieke ouverture en hoe hij van de Franse suites lich ter. makkelijker te spelen muziek maakte. Een mooie staalkaart van Bach als componist van clavecim- belwerk. deze Archiv (435 795-2, 68 minuten). Kees Cijsouw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 31