»zc E De fluwelen revolutie van Warhol Het publiek vindt zijn weg Pop-art in Slowakije Newyorkse opera rechtstreeks op Nederlandse radio Perfecte timing van Eddy Doorenbos kunst cultuur 19 Theater van Marquez Rit VRIJDAG 4 DECEMBER 1992 TI T71 r is echt geen goede reden om naar Medzilaborce te gaan. .UJ Een afgelegen industriestadje zonder charme, wat groezelige nieuwbouwflRts langs een spoorlijn, een slecht restaurant en een onaanzienlijk centrum. Niets te beleven, lehalve voor fans van de Amerikaanse pop-art schilder Andy Varhol. Voor hen staat in Medzilaborce een klein heiligdom. Op 100 kilometer van Praag en slechts een steenworp afstand van Ie Oekraïnse grens herbergt deze uithoek van Slowakije zijn •8'= ;igen Andy Warhol-museum. Het is een initiatief van >laatselijke kunstliefhebbers, een eerbetoon aan een van de kendste zonen van de streek, de Roetheen Andrej Varhola. ËSSlllW#^v;" Campbell's soepblik voor het Warhol-museum in het Slowaakse Medzilaborce. foto Runa Hellinga Weliswaar werd Warhol zelf ge boren in Chicago. Maar zijn ouders hadden Slowakije slechts luttele jaren daarvoor verlaten. En zijn moeder, bij wïe Warhol zijn he le leven bij in huis heeft gewoond, is thuis altijd Roetheens blijven praten. In Mikova, het dorp waar de familie vandaan kwam, wonen nog steeds een trotse oom en tante die eigenlijk niet precies begrijpen waarom hun neef zo beroemd is. In hun onschuld hebben ze ooit zelfs een hele doos met brieven en an dere herinneringen aan hun Ame rikaanse familieleden weggegooid. Wat ze overhielden, prentbrief kaarten, wat vergeelde foto's, een zelfgetekende kerstkaart van War hols' moeder, hangt nu in het mu seum, naast Andy's eerste casset terecorder, fototoestel en doop jurk en de pakweg zestien orginele Warhol-grafieken die de tentoon stelling rijk is: daaronder twee blikken Campbell Soup, de Non, de Elektrische Stoel en een grafiek met bloemen. En dan zijn er nog de schilderijen van Andy's broer Paul Varhola, domme immitaties van het werk van Warhol zelf: flessen Heinz-ket- chup in vele variaties. En van een neef die iets meer van het talent van zijn oom heeft geërfd en zijn brood verdient als tekenaar van kleurrijke omslagen van fantasy- romans. „Het is niet veel, maar hopelijk is het pas het begin", zegt Natascha Hrisenkova, de 27-jarige directrice van het museum. De grafieken zijn eigendom van de 'Andy Warhol Foundation' in New York. Het mu seum heeft de stukken voorlopig in bruikleen. Na vier jaar wordt het succes van de tentoonstelling beoordeeld en krijgt het museum de stukken in bezit of gaan ze terug naar Amerika. Voorlopig ziet de directrice de toe komst optimistisch tegemoet. On danks het ongelukje afgelopen winter, toen de gemeente vergeten was het gebouw te verwarmen en de kunstwerken door kou en vocht dreigden krom te trekken, los te la ten en te beschimmelen. Toen heeft John Varhola, Andy's oudste broer, even gedreigd alle stukken weg te halen. Maar inmiddels is hij weer enthousiast voor het project. Hij heeft zelfs een aantal nieuwe grafieken gegeven. „Maai1 deze winter gaat het museum dicht en worden de stukken goed opgebor gen", zegt Hrisenkova, „In de win ter komt er toch nauwelijks ie mand." Al komen schoolklassen uit de buurt langs en nemen streekbewo- ners er hun gasten mee naartoe, toch moet het museum het vooral hebben van buitenlandse bezoe kers. En Medzilaborce ligt 800 kilo meter van Praag, ver van alle ge wone toeristische trekpleisters. Gelukkig gaat er een keer per dag een directe trein naar Praag. Bij de opening in 1991 hadden War- hol-fans een speciale trein gechar terd om deze gebeurtenis bij te wo nen. De foto's hangen in een hal: enkele tientallen hippies met flo- wer-powerjurken en gescheurde spijkerbroeken, Tsjechische jon geren die de jaren zestig dunnetjes overdoen. Op het plein voor het museum hebben ze nog een groots feest georganiseerd. De foto's to nen naakte jongens en meisjes die met vingerverf worden beschil derd. Warhols' familie kijkt toe: zijn broers, twee typische Ameri kaanse huisvaders en zijn oom en tante, wat boers, verbaasd en op gewonden over alle belangstelling. In de eerste maanden was de nieuwsgierigheid groot, zelfs bij de streekbewoners. Maar op een en kele kunstliefhebber na hadden ze die 'die bloemen' al snel gezien. Toch kan het museum in de zomer op een gestage stroom belangstel lenden rekenen. In het gastenboek staan dagelijks toch zo'n vijftig tot honderd namen. Het museum is haast niet te mis sen als je het stadje binnenkomt. Het gebouw was ooit bedoeld als cultuurpaleis, een van de vele monsterprojecten waar de com munisten in Tsjechoslowakije zich aan bezondigd hebben. Het is wit, gigantisch en totaal niet in verhou ding tot de omgeving. Voor de deur staan twee blikken Campbell's Soup ter grootte van een reclame zuil. Op de zijkant van het gebouw prij ken groot-stads de woorden 'Mu seum voor Moderne Kunst'. Er zijn mensen in Medzilaborce die het liever anders hadden gezien. Zoals de wethouder van cultuur, Michal Turok-Heles, die er graag een trouw- annex feestzaal zou willen vestigen, voorzieningen die de stad niet heeft en waar de bewo ners volgens hem veel meer be hoefte aan hebben. Volgens Turok zou het oude post kantoor net zo geschikt zijn als museum. Alleen: de gemeente heeft geen geld, zodat de renovatie van dat op instorten staande ge bouw op zich laat wachten. Dus zit de tentoonstelling nu in een behui zing die eigenlijk ook volgens di rectrice Hrisenkova niet echt ge schikt is. Het gebouw is moeilijk te verwarmen, er is geen goede op slagruimte en bovendien zitten er ook nog een bioscoop en een disco theek in het pand. Dat geeft pro blemen met de beveiliging. Veel kans op verbetering van die situatie is er niet, vreest ze. Van de gemeente hoeft ze geen enkele me dewerking te verwachten: „Dat zijn allemaal oude communisten die alles bij het oude willen hou den. Dit museum is het enige dat hier sinds de Fluwelen Revolutie is veranderd, maar die mensen wij zen iedere vernieuwing af en ma ken stemming tegen ons." Tot nu toe kon het museum wel op warme steun rekenen uit de hoofd stad Praag. Ex-president Vaclav Havel behoorde tot de onderteke naars die de opening mogelijk heb ben gemaakt. Hrisenkova heeft er een beetje hard hoofd in of de Andy Warhol-tentoonstelling op net zo veel steun kan rekenen als Slowa kije straks een zelfstandige staat wordt. „Het cultuurbeleid van de nieuwe Slowaakse regering is ta melijk conservatief', zegt ze be dachtzaam, „De afgelopen maan den zijn al een aantal museumdi recteuren die na de omwentelin gen zijn benoemd, vervangen door mensen die dichter bij de rege ringspartij staan. Tot nu toe heb ben ze ons hier ongemoeid gelaten, we zitten gelukkig ver van Bratis lava. Maar of dat zo blijft, ik weet het niet." Runa Hellinga Theater Het Klokhuis in Antwerpen lijkt meer op een herenhuis dan op het onderkomen van een toneelgroep. Toch huist hier Theater Ivonne Lex, het in literaire ensceneringen gespecialiseerde gezelschap rond Ivonne Lex, de actrice, regisseuse, schrijfster en moeder-overste van de Antwerpse groep. Vroeger herbergde Het Klokhuis schilders, nu is er in het atelier een knus theaterzaaltje ingericht. Het is behelpen zonder coulissen en toneeltoren; publiek en spelers zitten op eikaars lip. In de kelder is een klein cafeetje ingericht waar de acteurs na afloop van de voorstelling altijd nog even napraten met het publiek. Een bord in een nis vermeldt: 'Hier rust wellicht Pieter Paul Rubens'. „Dat was een idee van Ivonne Lex", vertelt acteur Walter Boni. „Een paar jaar geleden is in de St. Jacobskerk hiernaast de graftombe van Rubens geopend. Daar bleken wel de resten van zijn vrouw, maar niet die van Rubens zelf in te liggen. Toen heeft Ivonne vastgesteld dat de grote schilder net zo goed bij ons begraven kan liggen. U moet weten dat de kerk nog altijd reclame maakt met de botten van Rubens." De laatste tijd wordt in Het Klok huis bijna avond aan avond de be werking van de novelle Kroniek van een aangekondigde dood van Gabriel Garcia Marquez steeds voor een uitverkochte zaal ge speeld. Het successtuk van Thea ter Ivonne Lex is slechts voor een aantal voorstellingen in Neder land te zien. Juist vanwege de beperkte ruimte in het Antwerpse thuistheater moest regisseuse Catrien Hermans passen en meten om de precieze toedracht van de moord op San tiago Nasar adequaat in beeld te brengen. Toch is dat heel toepasse lijk: Gabriel Garcia Marquez plaatst het drama in een kleine, sterk gesloten dorpsgemeenschap, waar niemand een pas buiten de deur kan zetten zonder dat het he le dorp daar met interesse kennis van neemt. In die claustrofobische ruimte wordt een grote bruiloft gevierd. De bruidegom levert echter al in de huwelijksnacht zijn 'buit' weer in: de bruid blijkt geen maagd te zijn. Angela Vicario noemt de jonge, aantrekkelijke dorpeling Santiago Nasar als 'dader'. Daags na het hu welijk gaat het als een lopend vuur door het dorp: de broers van de bruid zullen diezelfde dag nog San tiago Nasar doden om de eer van de familie te redden. Iedereen kent de dreiging die de jongeman boven het hoofd hangt. Slechts een enke ling onderneemt actie en uiteinde lijk weet niemand de gruweldaad te voorkomen. Betrokkenheid Cronica de una muerte anunciada verscheen in 1981. een jaar voordat Gabriel Garcia Marquez de Nobel prijs voor literatuur ontving en 30 jaar nadat het drama zich in de realiteit van een klein Colum- biaans dorpje had afgespeeld. Mar quez schreef het verhaal uit per soonlijke betrokkenheid (hij was bevriend met het slachtoffer en hij is de neef van de bruid en de moor denaars). Juist vanwege die be trokkenheid wachtte Marquez met publicatie totdat de meeste be trokkenen waren overleden. Kwintessens van het verhaal is dat niemand het gebeurde werkelijk heeft gewild. Zelfs de daders han delden niet in de eerste plaats uit moordlust: ze werden eerder ge dreven door de typisch Zuidameri- kaanse macho-cultuur, die een voorname plaats aan het begrip 'eer' toekent. Toch wordt Santiago Nasar aan stukken gesneden en dat heeft alles te maken met het gebrek aan solidariteit en de rela tieve eenzaamheid van het dorpse leven. Nog steeds hebben doodses- Regisseuse Catrien Hermans van Theater Ivonnme Lex: Politici hebben de plicht om daden te stellen. foto Tubantia kaders in sommige Zuidameri- kaanse landen vrij spel. Voor Catrien Hermans, dramatur ge en regisseuse van Theater Ivon ne Lex (TIL), was het een droom om deze 'wereldcreatie' iVlaams voor 'primeur') te maken. Als Ro maanse taalkundige deed zij een fascinatie voor Gabriel Garcia Marquez op. „Hij staat nummer één op mijn lijstje. De 'Kroniek' is een nood lotsdrama. zoals je dat bij Shakes peare vindt, maar dan modern. Wat mij boeide, was het beeld van de realiteit zonder dat er sprake is van een oplossing. Alle betrokke nen bij de moord leggen uit hoe het verhaal volgens hen in elkaar steekt, maar Marquez zegt nooit: dat is het Het is de puzzel van het leven en het publiek moet daar zijn weg in trachten te vinden." Excuus In Kroniek van ee?i aangekondig de dood heeft bijna elk personage wel een excuus waarom hij of zij niets heeft ondernomen om de op handen zijnde moord te voorko men. Alleen een prostituée en de moeder en de vriend van het slachtoffer hebben geprobeerd het onheil af te wenden, maar door on gelukkig toeval mocht dat niet ba ten. „Marquez heeft geen verklaring voor dat toeval. Die is er namelijk niet. Kijk om je heen. In Antwer pen is tijdens onze repetitiepe riode een man vermoord. Heel het café heeft gehoord dat de moorde naar riep: Ik vermoord je! Een uur later was het zover en het hele café stond er omheen. Denk aan Joego slavië. Daar gebeurt alles wat voor ons ondenkbaar is. Je denkt: dat kan niet en het gebéurt. Een arts. die onze voorstelling zag. dacht aan aids-patienten omdat die net als Santiago Nasar ten dode opge schreven zijn." „Hier in Antwerpen heerst eenzelf de soort onmacht als het gaat om de opkomst van het Vlaams Blok. Dat is akelig als je bedenkt hoeveel joden en migranten hier wonen. Ie dereen dacht: het is een folkloris tisch groepje. Dat mochten we wil len! En er gebeurt niets om het ge vaar tegen te gaan. Dat is niet al leen onmacht, het is medeplichtig heid. Politici hebben de plicht om daden te stellen. Mensen hebben een excuus. Zo'n vrouw, die San tiago haat omdat zijn vader haar als meisje misbruikt heeft., daar kan ik inkomen. Het is een rotar- gument. maar het is er één. Maar de overheid heeft geen enkel ex cuus." Dirk Willem Rosie Kroniek van een aangekondigde dood. door Theater Ivonne Lei In Nederland woensdag 9 december in Enschede tTwentse Schouwburg), don derdag 10 december in Helmond ('t Speelhuis) en vrijdag 11 december m Vught (De Speeldoos) In Antwerpen. Het Klokhuis vandaag (vrijdag), zaterdag 12 dec., zondag 13 dec., donderdag 17 bm zondag 20 dec vrijdag 25 üm zondag 27 dec. De discussie over de veran deringen bij de Nederland se radio woeden nog in alle he vigheid, maar één ding is zeker: de samenwerking van de om roepen op Radio 4 maakt dat er wekelijks rechtstreeks kan worden overgeschakeld naar de beroemde Metropolitan Opera in New York. Zaterdag al brengt Radio 4 in een directe uitzending Donizetti's VElisir d'amore met Kathleen Battle in de hoofdrol. Ook de rest van de voorstellin gen en solisten vormt een ver zameling namen om de vingers bij af te likken. Zoals Lucia di Lammermoor met June Ander son en Juan Pons En Tsjai- kovski's Eugene Onegin onder Seiji Ozawa met Mirella Greni en Thomas Hampson. En wat te zeggen van Marilyn Home in Rossini's Sèmir amide, of Pla- cido Domingo in Hoffmanns vertellingen onder James Le- vine. Om nog maar te zwijgen van Kathleen Battle in Moz- arts Die Zaubcrflóte en Jessey Norman in Ariadne auf Naxos van Strauss. James Levine, leider van de 'The Met' dirigeert een Wagner -cyclus bestaande uit Die Meis- tersinger met Hermann Prey en de Ring. waarin Gwyneth Jones de rol van Bninnhilde zingt en de Koreaanse Hey- Kyung Hong, die op dit mo ment in Amsterdam de hoofd rol heeft in La Bohème, als Freya. De Amerikaanse uitzendingen vanuit de Metropolitan begon nen al ver voor de oorlog en zijn daar zeer populair. Jaarlijks komen er zo'n tienduizend brieven binnen van liefheb bers. Tijdsverschil De microfoons staan opgesteld bij de matineevoorstellingen. Ze beginnen daar om half twee, maar het tijdsverschil van zes uur maakt dat in Nederland de luisteraars 's avonds om zeven uur bij de radio kunnen gaan zitten. Elke uitzending begint met een inleiding door Peter Allen. De pauzes worden stee vast ingevuld met een even eens rechtstreeks vanuit het theater uit te zenden opera quiz. De inleidingen zijn ook op Ra dio 4 te horen, ter verhoging van de couleur locale, ofschoon de luisteraar wellicht een paar maal de naam van de sponsor daarbij voor lief moet nemen. De quiz wordt daarentegen vervangen door extra uitzen dingen van 'Liefde op het eer ste gehoor'. Als er een tweede pauze is, komen daarin Hans Onno van den Berg en Bert Blanken aan het woord, steeds over een onderwerp dat is ge koppeld aan de opera van die dag. Zo gaat het zaterdag over de instrumentale muziek van Donizetti. Het aanbod van de uitzendin gen bereikte de Nederlandse omroepen nogal onverwacht, net toen de nieuwe zendsche- ma's waren vastgesteld en bij de VPRO de programmama kers bezig waren hun program mering op de zaterdagavond met eigen concertopnamen en een uur jazz een herkenbaar ge zicht te geven. De zenderredactie van Radio 4 wilde graag dat de NOS er op zou ingaan. Maar omdat spon sor Texaco een rechtstreekse uitzending als voorwaarde stel de, was een zendtijdruil met de VPRO nodig. „Het belang van de luisteraar gaat voor alles", zo werd geredeneerd. Ook bij de VPRO. waar de zendtijdruil een zwaar offer is. „Maar ook al was het even hikken", aldus VPRO's Han Reiziger, „we hebben dit graag gedaan." Grootste ruil De zendtijdruil van VPRO en NOS betreft een periode die loopt tot en met april volgend jaar en is daarmee de grootste uit de Nederlandse geschiede nis. Het gevolg daarvan is dat de VPRO-concerten met onder meer opnamen van het Noord hollands Philharmonisch Or kest en een aantal opnamen van de VARA-Matinee verhui zen naar de zaterdagmiddag. Als bijzonderheid kan Reiziger daaraan toevoegen dat de we reldpremière van de eerste symfonie van Oestwolskqja in de VARA-Matinee nu recht streeks is te beluisteren, even als optredens van Heinz Holl- ger en Ivan Fischer. De jazz- uitzendingen van Aad Bos en Michiel de Ruyter gaan vanaf komende week naar de maan dag. De mogelijkheid dat op Radio 4 wellicht ooit opnamen zijn te beluisteren van De Nederland se Opera vanuit het Muziek theater in Amsterdam, is nihil Het onhaalbare daarvan illu streert slechts hoe bijzonder het is dat de voorstellingen vanuit New York daarentegen wèl kunnen worden uitgezon den Het bedrag dat de NOS aan rechten, honoraria en zuiver technische onkosten zou moe ten maken is enorm. Maar voor een Amerikaanse uitzending met wereldsterren hoeft slechts een 'symbolisch' be drag te worden betaald van 1000 dollar Daar komen dan alleen nog de kosten voor de technische verbindingen bij. Carole Muizelaar. zendercoör dinator van Radio 4: „Als je na gaat wat een Jessye Norman bij een voorstelling verdient en dat we daar dan zestig procent uitzendrechten van moeten be talen, kun je wel nagaan hoe weinig die duizend dollar is voor een complete opera. We hopen dan ook dat het publiek dit alles zal waarderen." Kwaliteit Volgens Robbert Jan de Neeve van de NOS-radio zijn de uit zendingen technisch gespro ken van grote kwaliteit. Het ra diosignaal komt via een satel liet naar Frankfurt, het Euro pees verdeelpunt. Van daaruit gaat het geluid over land naar Hilversum. Het forse pakket opera dat de NOS hiermee brengt, houdt in dat deze omroep het geplande Europese opera-programma moet laten schieten. Maar door de nieuwe samenwerking kun nen de TROS en de VARA die uitzendingen overnemen. Zo brengt deze laatste omroep de komende winter de Londense uitvoering van Frau ohne Schatten onder leiding van Bernard Haitink. Nederland is het enige Euro pese land dat alle Metropolitan -produkties uitzendt. De om roepen in Tsjechoslowakije, Li touwen, Slovenië, Polen. Por tugal, Rusland, Finland, Frankrijk. Duitsland, Zwitser land, Zweden, Italië en het Ver enigd Koninkrijk doen slechts een ferme greep uit het zo rijk beladen Newyorkse operapak ket. Hans Visser Uitzendingen Metropolitan Opera: vanaf 5 december, vrijwel elke za terdag. NOS Radio 4,19.00 uur De tijd heeft nauwelijks greep gehad op de stem van Eddy Doorenbos. Vergelijken we Eddy's stemgeluid op platen van het le gendarische Millersextet uit de ja ren vijftig met dat van zijn onlangs uitgebrachte cd dan is er weinig verschil. Het is nog altijd die gezel lige partystem die zich bij uitstek leent voor soepel swingende bal lads en standards. Het eventuele verlies aan stembereik. zo dat er mocht zijn. wordt gecompenseerd door een perfecte timing. Het is nauwelijks te geloven dat Doorenbos zo'n 20 jaar uit het vak is geweest. Na de Millers-periode verruilde hij Nederland voor Ibiza en Frankrijk. De microfoon werd vervangen door penseel en schil derslinnen en een leven als bohé mien. Enige jaren geleden vestigde Doorenbos zich weer in Nederland, onder de rook van Rotterdam, om zijn oude stiel van zanger/entertai ner op te pakken. In kort tijdsbe stek maakte hij drie cd's waarvan Gimme that wine, de meest recen te is. Verwacht op deze cd geen stema crobatiek. geen bovennatuurlijk stembereik of uitputtende impro visaties waar Doorenbos zijn stem als het ware instrumentaal ge bruikt. Geen vermoeiende strapat- sen: het is easylistening muziek die op een ontspannen manier ge bracht wordt waarbij de uitgekien de muzikale begeleiding een die nende taak heeft Kortom, het is muziek die zichzelf geen experi menten of extreme opvattingen toestaat maar wel geraffineerd in elkaar steekt. De klankkleur van de begeleiding doet denken aan het George Shearing kwintet van de jaren vijftig. Bezwaar Vibrafonist Lodewijk Bouwens. gi tarist Klaus Flenter en pianist Jo- han Clement vullen elkaar goed aan en leggen met bassist Koos Wiltenfcurg en drummer Fred Krens een hechte fundering neer voor Eddy's stemgeluid. Nummers als I thought about you, Laura. Girl Talk en Waltz for Debbie ver velen niet maar kennen één be zwaar: dit repertoire roept snel het beeld op dat op deze wijze heel wat cd's volgespeeld kunnen worden. De Spaanse cellist Arturo Maruzu- bal. die op twee nummers als gast aanwezig is en cello speelt, doet de oren spitsen. In Antonio's Song en In Summer wordt door de meezin gende cello aan Doorenbos' stem een extra dimensie toegevoegd. In deze door pianist Johan Clement knap gearrrangeerde stukken neemt de cellist van het Radio symfonieorkest ook de solopartij voor zijn rekening. Deze twee stuk ken zijn de absolute hoogtepunten van deze cd. Arnold Parre

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 19