Grote steden krijgen stadswacht VER iXMGS PZC )enkbeeldige lijn verdeelt aken onderhoud kust Even op bezoek voor een praatje £LM roept boeren p tot strijd tegen landbouwakkoord Zeeuwse gemeenten lopen achterstand op milieugebied in provincie 11 gemeenten willen samenwerking in regionaal project lezers schrijven VRIJDAG 4 DECEMBER 1992 in onze verslaggever IDDELBURG - Zeeland jjgt vermoedelijk een regio- al stadswachtenproject. Vlis- igen en Goes hebben al be- ngstelling getoond. Terneu- f d wacht nog even af. De sa- tnwerking tussen de vier ge- tenten komt onder meer tot (drukking in gezamenlijke holing, coördinatie, indienen n subsidie-aanvragen en wer- v n werklozen. In maart 93 begint de eerste scholing, projectgroep stadswachten- ïrjddelburg is initiatiefnemer een samenwerkingsver- I vind In de Zeeuwse hoofdstad r i sinds deze zomer stads- >01 chten actief. Een van hen is rs, niddels "uitgestroomd' naar beveiligingsbranche. Volgens Middelburgse projectleider ■gjLodder is krachtenbundeling ,n, dig met het oog op de subsi- ev mogelijkheden. Het project -h Middelburg wordt financieel na dersteund door het plaatselij- aa nonze verslaggever ke arbeidsbureau, de gemeente en het Europees Sociaal Fonds. Het plan voor het regionale sa menwerkingsverband is nage noeg klaar Lodder verwacht de notitie volgende week te kunnen aanbieden aan Goes, Vlissingen, Terneuzen en het Regionaal Be stuur Arbeidsvoorziening. De Middelburgse projectleider spreekt van een logische 'inter actie' tussen Goes en Middel burg. „Wij hadden stadswach ten. zij niet." Voordelen Regionalisering biedt tal van voordelen. Scholing en beleid kunnen op elkaar worden afge stemd. „Anders kun je verschil len krijgen die voor de afzonder lijke stadswachten tot misluk king leiden. Wij kennen de kin derziektes, hebben die overwon nen en moeten dus in staat zijn om een goed plan en een goede begroting in te dienen." Een an der voordeel is dat maar één pro jectleider nodig is en dat de con tacten met potentiële werkge vers via één persoon kunnen ver lopen. Als alles volgens schema ver loopt zijn volgend jaar in de vier grote gemeenten in totaal 24 stadswachten actief. In Middel burg, waar nu nog twaalf stads wachten actief zijn. blijven zes mensen over De werklozen zul len niet regionaal geworven wor den. „We hebben al moeite ge noeg om het project in onze ei gen stad vol te krijgen." Vooral mensen die langer dan een half jaar werkloos zijn, komen in aan merking voor het werkerva ringsproject. Na twaalf weken theoretische opleiding, volgen 32 weken verdere scholing die uiteindelijk moeten leiden tot het basisdiploma beveili gingsbeambte. Kans Lodder schat de kans dat de vier grote gemeenten volgend jaar stadswachten hebben op 'zeven tig procent' Mocht een van de vier niet meedoen, dan is dat geen probleem. „Voor drie iets organiseren, is makkelijker dan voor vier, hoewel het jammer zou zijn." Het werkervaringsproject lijkt succes te hebben. Met drie po tentiële werkgevers is inmiddels een intentie-verklaring gete kend. Zij nemen mensen aan als die binnen 24 maanden beschik ken over een diploma. Het vier de bedrijf stelt een diploma als voorwaarde. Lodder hoopt de beveiligingsbedrijven zo ver te )ES - Het Rijk wil een denk- «ldige streep trekken langs duinen en dijken aan de kust. n de ene kant van die streep udt het Rijk zijn zaken op or en de andere kant is voor de heerders van de duinen en ken, meestal de waterschap- n. Deze lijn wordt de basis- stlijn genoemd, nieuwe Wet op de Waterke- g bepaalt dat het Rijk zorgt or de bestrijding van de kus- htemitgang en dat de water- lappen de waterkering op Ll tfkte houden. Om dat goed te nnen regelen was het nodig de iskustlijn te bepalen. In de t, die overigens nog vastge- J* ld moet worden, wordt ge- oken over de gemiddelde igwaterlijn. Die omschrijving Istaat echter in duingebieden Daar heeft de laagwaterlijn gevolg van stormen en zand- schuivingen de neiging «ds te veranderen, ntoch een lijn te kunnen trek- is een formule opgesteld waarin het hoogteverschil tus sen de duinvoet en de gemiddel de laagwaterlijn een belangrijke rol speelt. Met dat gegeven als basis kan het volume aan zand op het strand berekend worden. Over het in stand houden van dat volume kunnen met Rijks waterstaat afspraken gemaakt worden. Als het volume al te zeer aangetast wordt zorgt Rijkswa terstaat, in het kader van die af spraken, ervoor dat het zand wordt aangevuld. Berekeningen Het Rijk heeft voor de gehele kust berekeningen gemaakt en aangegeven waar naai- zijn me ning de basiskustlijn moet ko men te liggen. Een overleggroep onder voorzitterschap van gede puteerde ing J. I. Hennekeij en met vertegenwoordigers van de waterschappen, Rijkswater staat in Zeeland en de gemeen ten heeft daar onlangs commen taar op geleverd. Vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen en op en kele plaatsen op Walcheren week de Zeeuwse visie wat af van de zienswijze van het Rijk. Immers, een basiskustlijn die meer zeewaarts is gelegen kan bijvoorbeeld een breder droog strand opleveren en zoiets is voor recreatiegemeenten aan trekkelijk. Gedeputeerde staten geven de opstelling van de over leggroep weer in een brief aan de minister, die zal bekijken of ze overgenomen kunnen worden bij de vaststelling van de defini tieve basiskustlijn. Naast een duidelijke afpraak over beheer en onderhoud van de waterkeringen en de oevers die daar voor liggen, is de basis kustlijn van belang voor het kustverdedigingsbeleid. De mi nister van Verkeer en Water staat heeft besloten voor de Ne derlandse kust het beleid van zo genaamde selectieve handha ving te voeren. Dat wil zeggen dat niet alleen wordt ingegrepen in de kustverdediging als de vei ligheid op het spel staat, maar ook als het gaat om duin- en na tuurbehoud, economische be langen, recreatie of waterwin ning. Als alles volgens plan verloopt krijgen, in navolging van Middelburg, de overige grote steden in Zee land eveneens stadswachten. foto Ruben Oreel nonze verslaggever J 'ES - Het hoofdbestuur van ZLM heeft alle boeren en inders opgeroepen 'eensge- ld de strijd aan te binden' te- het landbouwakkoord tus- de Europese Commissie en Amerikaanse regering. „Wij «ten de rijen sluiten om te orkomen, dat de bestaansmo- 2 ijkheden van land- en tuin- iw om zeep worden gehol- aldus een verontwaar- :d ZLM-hoofdbestuur. m ZLM-hoofdbestuur stelde lens een vergadering vast. dat ïalve de 'al in gang gezette af- i lak' van de prijsondersteu- g, nu ook de export van ge- isidieerde produkten fors ;t worden verminderd. Ge- ideld gaat het om 21 procent, in werkelijkheid zal de ex- tbeperking aanzienlijk hoger fallen, vreest de ZLM. >n! notoral de akkerbouw en de zui- ctor krijgen de rekening ge- •nteerd. Volgens de ZLM is de melkveehouderij het inko- nsverlies de komende zes jaar hBc procent. In de akkerbouw I., igt een verdere volumebeper- er- 'g van de graanteelt. „Terwijl t terikaanse graanvervangers de Europese markt blijven ■tromen, zullen de boeren in opa meer grond moeten (Advertentie braak leggen. De gevolgen hier van zijn een drastische verster king van het verdringingseffect en verdere daling van prijzen." Een extra klap voor de akker bouwers is, dat de suikerexport uit Europa sterk aan banden wordt gelegd. Dit heeft, voorziet de ZLM, forse gevolgen voor de bietenprijs. Voorlopige bereke ningen wijzen uit, dat de bieten- prijs met minstens 20 procent kan zakken. Spiraal Het ZLM-bestuur noemt het 'on begrijpelijk dat de EG op essen- tiele punten voor Amerika door de knieén is gegaan'. „De posi tieve reactie van de Nederlandse regering heeft nog eens extra zout in de wonden gewreven." Volgens de ZLM sleept de over eenkomst de hele land- en tuin bouw mee in een neerwaartse spiraal. „Akkerbouwers zullen massaal op vrije produkten overschakelen, waardoor de markt voor deze produkten ern stig verstoord zal raken." Algemeen voorzitter H. C. van der Maas: „Dit is geen druppel die de emmer doet overlopen, het is een plons water." Het steekt het ZLM-bestuur bijzon der, dat de overeenkomst m de politiek met redelijk enthousias me is ontvangen, terwijl er tege lijkertijd aan wordt toegevoegd dat alle gevolgen daarvan nog niet zijn te overzien. Verkiezing Miss Zeeland in Goes GOES - In de Goese discotheek El Toro worden op de vrijdagen 11 en 18 december Miss Zee land-verkiezingen gehouden. De aanvang is om 20 uur. Een professionele jury, waarin on der meer de huidige Miss Uni verse Nederland Vivian Jansen zitting heeft, beoordeelt de deelneemsters. Niet alleen schoonheid, maar ook uitstraling, presentatie en het karakter tellen daarbij mee. In de eerste ronde presenteren de kandidaten zich in vrije- tijdskleding. In de tweede ronde moeten de meisjes, in badkle ding gestoken, vragen van de presentator beantwoorden. Tij dens de derde en laatste ronde zijn de aspirant-missen in avondkleding te bewonderen. Tussen de ronden door kan er gedanst worden. Duizenden vrijwilligers actief in Zeeland van onze verslaggeefster GOES - Vrijwilligers: alleen al in Zeeland lopen er duizen den rond. Ze bezoeken zieken en eenzamen. Gaan voor hen om een boodschap, laten de hond uit, houden een oogje op de planten. Of komen gewoon maar even langs voor een praatje. Komende maandag is ïxet Internationale Vrijwilli- gersdag. Het Nederlands Cen trum Vrijwilligerswerk be gint diezelfde dag met een campagne om vrijwilligers te werven. De aandacht is voor al op mannen gericht omdat juist zij nog ontbreken in het vrijwilligerswerk. Mevrouw C. Goedegebure is zo'n Zeeuwse vrijwilliger. Sinds een jaar of twee gaat ze regelmatig op bezoek bij me neer Van Dijk. Meneer J. van Dijk (77) woont in bejaarden huis Randhof in Goes. Hij heeft een zonnige kamer, met uitzicht over de Zeeuwse klei. Dat mag ook wel, want hij komt de deur niet meer uit. Lo pen kan hij niet: hij mist een been. Zichzelf voortbewegen in een rolstoel is hem eveneens onmogelijk nu hij bij een val zijn rechterschouder gebro ken heeft. „Vroeger had ik een turbulent leven", zegt hij. „Dat zijn nu al lemaal herinneringen. Het valt niet mee, als je altijd onaf hankelijk geweest bent." Een jaar of twee geleden ging me neer Van Dijk mee met een pleziertochtje voor zieken van de vrijwilligersorganisatie De Zonnebloem. Dat beviel hem zo goed, dat hij liet weten ook wel eens bezoek te willen van één van de dames van de Zon nebloem. Meneer Van Dijk is niet de enige 'klant' van mevrouw Goedegebure: „Ik heb ook nog een mevrouw. Die is ernstig ziek. daar ga ik wat vaker naartoe Een vaste dag heb ben ze niet afgesproken Me vrouw Goedegebure legt on bedoeld de vinger op de zere plek: „Meneer is toch altijd thuis." Eigenlijk bezoeken de dames van de Zonnebloem geen mensen die in een bejaar denhuis wonen, maar me vrouw Goedegebure is als het ware 'meeverhuisd' toen me neer Van Dijk van een verzor gingsflat naar Randhof ging. Warmte Mevrouw Goedegebure is één van de duizenden vrijwilligers die in Zeeland op een of andere De heer Van Dijk en mevrouw Goedegebure. manier iets doen voor hun zieke of eenzame medemen sen. Ze verzorgde haar moeder en later ook haar man op diens ziekbed. Toen ze weduwe werd, zocht ze een zinvolle tijdsbesteding, 'om een ander een stukje warmte te geven' „Dat is toch de draagkracht van het leven! Als je teveel tijd voor jezelf hebt. komt de na druk veel te veel op je eigen al leenzijn te liggen." Mevrouw Goedegebure is 62, ook niet meer de allerjongste „Soms denk ik wel eens dat ik zelf bezoek moet hebben." Een praatje en een beetje gezellig heid. dat is het voornaamste doel van de bezoekjes. Wande len behoort niet tot de moge lijkheden. omdat mevrouw foto Willem Mieras Goedegebure door problemen met haar rug geen rolstoel kan duwen. De voormalige huis houdster van meneer Van Dijk bezoekt hem ook zo nu en dan Ze verzorgt zijn was. „Ik ben helemaal alleen op de wereld, afgezien van die twee vrou wen", zegt meneer Van Dijk. „Maar ze zijn heel lief voor me. hoor, dat moet ik wel zeggen." krijgen dat zij een baangarantie afgeven voor het stadswachten- project. „Ik durf de uitspraak aan dat onze stadswachten - mits ze van onbesproken gedrag blijven en medisch in orde zijn - na hun opleiding aan een baan komen." van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De Zeeuwse ge meenten boeken voortgang in de uitvoering van het milieube leid. De achterstand, die in 1990 fors was, wordt steeds meer in gelopen. In 1990 waren er slechts twee gemeenten in Zee land die gebruik maakten van een financiële regeling van het Rijk. in 1991 meldden alle ge meenten zich aan. De Inspectie Milieuhygiëne heeft over 1991 in heel Neder land de kwaliteit van het ge meentelijk milieubeleid van 208 gemeenten onderzocht. Al deze gemeenten hebben een bijdrage ontvangen op grond van de Bij drageregeling Uitvoering Ge meentelijk Milieubeleid iBUGM). Daarmee konden de gemeenten de kwaliteit van de vergunningverlening verbete ren en het aantal bedrijfscontro- les opvoeren. Dit om het toe zicht op de Hinderwet, de wet Chemische Afvalstoffen, de wet Bodembescherming en de ge meentelijke Lozings verorde ning Riolering te intensiveren. De inspectie heeft in het jaar duidelijke voortgang geconsta teerd in de gemeentelijke activi teiten. Vooral het aantal be- drijfscontroles is aanzienlijk toe genomen. Op het terrein van de vergunningverlening zijn daar-, entegen nog steeds grote achter- standen geconstateerd. Nacontroles Eén van de tien onderzochte ge meenten in Zeeland had in 1991 het aantal controles bij bedrij ven op een aanvaardbaar niveau gebracht. Met name de contro les bij bedrijven die een verplich ting tot melding hebben, werden echter nauwelijks uitgevoerd. Ook de nacontroles, aanschrij vingen en het stellen van termij nen bleven achterwege. Milieuminister Alders heeft een speciale werkgroep ingesteld, die moet nagaan hoe het komt dat veel gemeenten de planning niet halen. Alders zal met de uit komsten van dit onderzoek re kening houden bij de verdeling van de rijkssubsidies voor 1993. Gemeenten die zich onvoldoen de inspannen voor het milieube leid. dreigen hun financiële bij drage zelfs kwijt te raken. Deze rubriek is uitsluitend bestemd" voor reac- ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven. - gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno- men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 - woorden. De redactie behoudt zich het recht - voor inzendingen te bekorten. Óver geweigerde brieven kan niet worden gecorrespondeerd. Zuid-Afrika Naar aanleiding van het artikel in de PZC van 27 november over de situatie in Zuid-Afrika wil ik graag enkele opmerkingen ma ken. Verleden jaar maakte ik een rondreis van vijf weken door Zuid-Afrika, waarbij ik onder meer een bezoek bracht aan Transkei, Ciskei, Qua-Qua en Soweto. Ik registreer alleen mijn indrukken:Ik zag overal goed geklede en oed gevoede mensen, die een welvarende indruk maakten. Steden (bijvoorbeeld Umtate) en zwarte dorpen zagen er netjes en schoon uit. In So weto niet alleen krotten, maar ook mooie middenstandswijken en bungalows met een auto voor de deur. Een blanke: 'De grootste fout van de regering destijds was de invoering van de apartheidswet- ten en de verbanning van Man dela naar het Robbeneiland.' Een zwarte: 'Och, wij hebben een blanke regering en mogen niet stemmen, maar materieel hebben wij niets te klagen ter wijl ér andere Afrikaanse landen zijn met een zwarte regering, waar de mensen ook niet mogen stemmen en ze bij duizenden de hongerdood sterven Samenvattend: Alle zwarten zijn niet arm: alle blanken zijn niet rijk. De gemiddelde mens heeft het vrij goed. Overigens hoop ik van harte dat alle bevolkingsgroepen (het is niet zomaar zwart-wit) teza men de levensgrote problemen langs een vredelievende weg kunnen oplossen en dit zo schit terende land, zo groot als heel West-Europa met slechts 30 mil joen inwoners, naar een even wichtige samenleving leiden. A. Goeman Azalealaan 74 Yerseke Belastingvrije auto Het idee van burgemeester Man- dos van Borsele om iedereen op het platteland in een belasting vrije auto te laten rijden, komt wat mij betreft niet in aanmer king voor een verkeersmilieu- prijs. Natuurlijk verlangt het vraag stuk van de mobiliteit op het platteland een andere aanpak dan in de Randstad. Het is ook waar dat het huidige streekver voer geen alternatief biedt voor de auto. Maar dat is nog geen re den om de auto belastingvrij te maken. De auto is op het platte land net zo milieuvervuilend als elders. Bovendien is vastgesteld dat op plattelandswegen vijf keer zoveel ongelukken gebeu ren als op 'grote wegen'. Reden temeer om ook voor het vervoer op het platteland naar alternatieven te zoeken voor de auto. Binnenkort start een proef met de regiotaxi. waarmee men zich snel en comfortabel kan ver plaatsen. Of de proef slaagt hangt onder andere af van het kaartje, dat wil zeggen hoeveel rijk, provincie en gemeenten aan het project willen mee betalen Als burgemeester Mandos pleit voor een belastingvrije auto. stel ik daar tegenover een bijna) gratis regiotaxi. Het (lokale) be stuur heeft onder meer als taak het platteland leefbaar te hou den door te zorgen voor veilig, milieuvriendelijk en betaalbaar vervoer. In die zin is de oplossing die burgemeester Mandos voor stelt té gemakkelijk. Adri van Oosten Frank van Borsselenstraat 30 's-Heer Hendrikskinderen Paddestoelen (II) Wat er gebeurt wanneer enge geesten worden opgesloten met de opdracht creatief denkwerk te verrichten, werd mij op hard handige manier duidelijk ge maakt bij het binnenrijden van Serooskerke (W). De PZC heeft er al verschillende artikelen aan gewijd. De 'paddestoel' is de zo veelste belemmering voor de weggebruiker; een vervolg op de reeds ontelbare chicanes, drem pels en hinderlijk opgestelde bloembakken. Langzaamaan verandert ons verzorgde wegen stelsel in een hotse-botsende, slingerende cakewalk. Van het blij-dat-ik-rij-gevoel kan helaas al langere tijd geen sprake meer zijn. Toegegeven, er wordt soms te. hard gereden en ook ik maak mij daar schuldig aan. Van oudsher echter hebben maatregelen, door de overheid genomen, ons volk aangespoord tot een grote - mate van vindingrijkheid op om het even welk gebied. De men sen die zich genoodzaakt zien dagelijks over deze paddestoe- len hun weg te zoeken, hebben dan ook al ontdekt dat niet het vertragen, maar juist het ver-, snellen een oplossing biedt. Met een snelheid van plus minus 100 km/uur merk je hoegenaamd niets van die enge rode bulten op het wegdek. Een andere oplos sing is het ontwijken van deze obstakels door over het fietspad te rijden. Minpunt daarbij is ech ter dat, wanneer een in het blauw gestoken overheidsdie naar je betrapt, de boete zo rond de honderd gulden blijkt te be dragen. Bij mijn weten heeft de verkeers situatie op Serooskerke zelden een ongeval tot gevolg gehad.; Wanneer het toeristische sei zoen weer begint, zal blijken dat dat veranderd is. Eric Rotte Vroomveg 1\ Oostkapelle Zielige vertoning In de PZC van 30 november kon- len we lezen, dat de centrum partij vijf zetels in de Tweede Kamer zou krijgen als er nu ver kiezingen zouden zijn. Graag wil ik de heren Kosto. Rottenberg. Brinkman en Bolkenstein feli citeren met dit resultaat. Door de ongenuanceerde, niet bewezen prietpraat van deze he ren, komen deze zielige verto ningen voort. Je zou van heren van dit kaliber verwachten, dat zij zich eerst eens goed op de hoogte zouden stellen van de werkelijke situatie rond de asiel zoekers en niet de onzinpraatjes van welke ambtenaar of wie dan ook zonder meer over te nemen. Er vliegen cijfers over tafel van 10.000 tot 150.000 illegalen, maar bewijzen? Ho maar In de tweede plaats het volgen de: Niet asielzoekers, illegalen of migranten zijn schuldig aan ver paupering van woonwijken of te hoge huren en belastingen, maar wèl de rijks en gemeentelijke overheden. Door hun onverza digbare geldzucht voor prestige -objecten is er geen geld voor het opknappen van woningen en wijken. We mogen ook niet ver geten dat de emigranten, die hier al tientallen jaren wonen, naar hier gehaald zijn om ons vuile werk op te knappen. Zij doen dat nog steeds. H. A. Joosse Zusterstraat 51 Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 11