roduktie Pechiney daalt verder k Asielzoekers slaags in Goes Snel oplossing nodig voor door storm onbereikbare schaapskooi Hervormde kerk Kortgene 'ontzilt' Tholenaar mogelijk vijfde poliopatiënt Terneuzense krijgt 'chemische douche' bij rondje joggen Smaak Multinational pakt ook Franse fabrieken aan Europ^^;^] 'roefabonnement Twee doden bij frontale botsing op de pij Ier dam zeeland DINSDAG 1 DECEMBER 1992 n onze verslaggever JSSINGEN - Pechiney Ne- rland NV in Vlissingen gaat produktie van aluminium rder verminderen. De capaci- it van de aluminiumsmelter mt voorlopig op 80 procent te jgen. Vorig jaar werd de pro- ktie al met 12,5 procent om- ig gebracht. Het is nog ondui- lijk wat de gevolgen voor de ;rkgelegenheid zullen zijn. [chiney Nederland was al be- f het aantal arbeidsplaatsen - 930 - tot 880 terug te brengen. nieuwe verlaging van de pro- ktiecapaciteit bij de Vlis- ïgse aluminiumfabriek staat ?t op zichzelf. De aluminium- ot van multinational Pechi- y heeft maandag bekend ge lakt dat de smelter in Ven- bn (Savoie) wordt gesloten. ;ze maatregel kost 337 banen, rder gaat de capaciteit van de andere aluminiumfabrie- n van Pechiney in Frankrijk als in Vlissingen tijdelijk te- r, tot 80 procent. ektriciteitsprijs derdirecteur algemene zaken R H. Wegkamp van Pechiney fylissingen legde er maandag nadruk op dat de produktie- rmindering in Vlissingen niets maken heeft met de gesprek- n die de aluminiumfabriek op moment voert over een la- elektriciteitsprijs. „We en niet aan chantage. De irkt dwingt Pechiney tot deze jreep", verzekerde hij. Het feit ook aluminiumfabrieken in ankrijk - waar de elektriciteit >r Pechiney goedkoper is dan Nederland - teruggaan in ca- citeit, vormt hiervan een on- streping, meende Wegkamp. prijs van aluminium op de reldmarkt is flink gekelderd or de aanvoer van dit metaal de voormalige Oostblok-lan- n. die op deze manier probe- in hun behoefte aan harde, sterse valuta te voorzien. De latregelen die Pechiney tandag heeft aangekondigd, betekenen een tijdelijke capaci teitsverlaging met 79.000 ton per jaar, waarvan de smelter in Vlis singen 35.000 ton voor zijn reke ning neemt. De sluiting van de fabriek in Venthon betekent een produktievermindering met 31.000 ton. Besparing Wegkamp vertelde dat Pechiney Nederland toch al met een ingrij pend bezuinigingsplan bezig is. Doel van dat plan is in de loop van 1993 een besparing van 15 miljoen gulden te bereiken. Dat is nodig om het verlies van de Vlissingse aluminiumfabriek te beperken. Over 1991 boekte het bedrijf een verlies van 16 miljoen gulden. Zonder extra bezuini gingen zou het nadelige resul taat over 1992 fors hoger uitval len. In het kader van het bespa ringsplan wil Pechiney het aan tal arbeidsplaatsen tegen het eind van 1993 hebben terugge bracht tot 880. Ter vergelijking: eind 1990 had de aluminiumfa briek nog 950 werknemers. Weg kamp zei goede hoop te hebben dat deze vermindering door mid del van natuurlijk verloop kan worden bereikt. De ervaring heeft geleerd dat bij Pechiney jaarlijks 35 tot 50 werknemers vertrekken. In oktober 1991 legde Pechiney 64 van de 512 elektrolyse ovens in Vlissingen stil. Dat worden er nu in totaal ongeveer 100. Of de extra vermindering van de pro- duktiecapaciteit nog meer ar beidsplaatsen gaat kosten, kon de onderdirecteur algemene za ken niet zeggen. Tijdelijke stil legging van smeltovens levert aanvankelijk meer werk op, om dat ze in een zodanige staat moe ten worden gebracht dat ze met een weer in gebruik kunnen wor den genomen zodra daar aanlei ding voor is. Kwetsbaarder Hoewel de produktieverminde ring niets te maken heeft met de prijs die Pechiney in Nederland voor elektriciteit moet betalen, erkende Wegkamp dat de posi tie van de Vlissingse fabriek er wel kwetsbaarder op wordt. „We zitten nu eenmaal met twee pro blemen: een elektriciteitsprijs die vergeleken met die in andere landen te hoog is en een over vloed aan aluminium op de markt." Er is nog geen zicht op de termijn waarbinnen de voor raden aluminium in Oost-Eu ropa zijn uitgeput. De Unie BLHP sprak maandag haar toenemende ongerustheid uit over de aangekondigde maatregelen bij Pechiney. Unie -bestuurder Rob van Beveren overlegt morgen, woensdag, met de leden over behoud van werk gelegenheid. van onze verslaggeefster KORTGENE - De restauratie v.an de hervormde kerk in Kort gene is bijna klaar. De opknapbeurt spitste zich toe op de mu ren. Veel bakstenen waren door zout aangetast. Tijdens de wa tersnoodramp in '53 stond de kerk een meter of vier in het wa ter. De afgelopen maanden is alle muurbekleding afgebikt. Op tal van plekken bleken bakstenen volledig verpulverd te zijn. De aannemer heeft elf kubieke meter nieuwe steen ingemetseld. Na dit herstelwerk is een ademende laag aangebracht die er voor moet zorgen dat het zoute vocht zonder problemen weg kan. Volgende week donderdag komt de kerk weer in gebruik. De restauratie kostte ruim drie ton. foto Willem Mieras in onze verslaggever PES - De politie heeft maan- Igmiddag vijf aanhoudingen Irricht naar aanleiding van n vechtpartij tussen bewo- Irs van het Goese asielzoe- jrscentrum. et vijftal maakte deel uit van Igeveer twintig (voormalige) egoslaven die in het centrum [ee Somaliërs met stokken te f gingen. Eén van de slachtof- is raakte dusdanig gewond, it hij zich in het ziekenhuis best laten behandelen. De jiese gemeentepolitie rukte ét vijf man uit om de vechten- Ipartijen te scheiden. Volgens een woordvoerder van de Goese politie is de aanleiding tot de vechtpartij niet helemaal duidelijk. Mogelijk was het een wraakoefening. Al eerder ont stonden in het asielzoekerscen trum strubbelingen tussen So maliërs en Joegoslaven. De politiewoordvoerder ver klaarde maandag dat bij de vechtpartij vermoedelijk ook enkele Joegoslaven waren be trokken die niet in het asielzoe kerscentrum verblijven. De vijf mannen die werden aangehou den, zijn ingesloten op het poli tiebureau. Hen wordt openlijke geweldpleging ten laste gelegd. iV-il't, Elke dag uw eigen PZC voor f 1,02 pier weken de PZC voor f 12,50 •énmalig binnen zes maanden) h enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC, afdeling abonnementen Kntwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen pellen gaat sneller! 01 184 84216 "Prijs f>er dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant In de weg naar de twee schaapskooien van De Noord in het Verdronken Land van Saeftinge zijn enorme gaten geslagen tijdens de storm. „De natuur heeft zichzelf een weg gebaand" constateert medewerker Jacobusse van het Zeeuwse Landschap. foto Camile Schelstraete Mogelijk aanleg brug in Saeftinge van onze verslaggever EMMAHAVEN - De stichting Het Zeeuwse Landschap be raadt zich nog op een oplos sing om schaapskooi De Noord in het Verdronken Land van Saeftinge weer be reikbaar te maken voor ver keer. Het Zeeuwse Landschap voert vandaag, dinsdag, over leg met Rijkswaterstaat over de aanleg van een brug over de twee gaten in de Dam naar De Noord. Bij de schaapskooi is nog voor zo'n anderhalve week voer en stookolie aan wezig, zodat in elk geval voor eind volgende week een, tijde lijke, oplossing gevonden moet zijn. In de weg naar de twee schaapskooien van De Noord zijn door de storm van vorige week woensdag twee enorme gaten geslagen. Door de, nor maal al slecht begaanbare. weg stromen sinds enkele da gen twee nieuwe Saeftinge- geulen. Schaapherder Emma nuel Cleiren uit het Vlaamse Verrebroek hoopt dat Het Zeeuwse Landschap met een goede oplossing op de prop pen komt. Vandaag, dinsdag, zouden elf slachtlammeren worden opgehaald, maar door de gaten in de macadamweg zal dat niet doorgaan. De schapen vinden nu nog voedsel op de schorren, maar binnen twee weken staan ze al lemaal op stal. Mede omdat bijna alle 270 ooien deze win ter moeten lammeren hebben de schapen nogal wat bijvoe- dering nodig. „Ik denk dat we nog genoeg voer en mazout (stookolie, red.) hebben voor ruim een week. Tegen die tijd moet er echter wel iets ge beurd zijn", verklaarde Clei ren maandag. Jos Neve. conservator van Saeftinge namens Het Zeeuw se Landschap, beloofde dat de herders van De Noord niet in de steek worden gelaten. Of de weg echter binnen een paar weken wordt opgeknapt, is nog lang niet zeker. De gebroe ders Cleiren (Emmanuel 'her- dert' samen met broer Ste- faan) kunnen ook geholpen worden door het inzetten van terreinwagens die over de gas- dam naai- De Noord rijden. Die dam, waarin gas- en waterlei dingen liggen, is echter - on der meer door de vele konijne holen - niet al te stevig. Het Zeeuwse Landschap wil ook niet zonder meer kiezen voor het herstellen van de ma cadamweg nu de 'natuur zelf al heeft toegeslagen'. De stich ting studeert al een tijdje op de toekomstige beweiding van de slikken en schorren van Het Verdronken Land. Zo wordt er aan gedacht om in de toe komst runderen in plaats van schapen op de schorren te la ten grazen. Filosofie Medewerker M. Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap: „De natuur heeft zichzelf een weg gebaand door de weg en in een reservaat als Saeftinge willen wij de natuur zoveel mogelijk haar gang laten gaan." Met die filosofie in gedachten is het nog niet zo gek wat er in de Selenapolder is gebeurd, stelde Jacobusse. Bij Het Zeeuwse Landschap wordt al langer gedroomd van een 'wadweg': „Een doorgang die voor voertuigen alleen bij laag water begaanbaar is. Of we die weg nu kunnen verwezenlij ken, moet deze week goed wor den bekeken. Het is aan de an dere kant ook duidelijk dat De Noord op een of andere manier bereikbaar moet blijven, óók in de toekomst." van onze verslaggeefster GOES - Opnieuw is maandag een inwoner van de gemeente Tholen in het ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom opgenomen met ziekteverschijnselen die op polio wijzen. Het gaat om een jonge man van 24 jaar die om principiële redenen niet tegen polio was ingeënt. De Gemeenschappelijk Gezondheidsdienst (GGD) Zeeland begint vandaag, (dinsdag) met de zogenaamde ringonderzoeken en vacci naties. Binnen enkele dagen wordt bekend of het vermoeden van kinderverlamming juist is. Inmiddels is bij vier patiënten uit Zee land de diagnose polio bevestigd. Twee slachtoffers wonen op Schouwen-Duiveland en twee op het eiland Tholen, Alle slachtoffers waren om principiële redenen niet gevaccineerd. De GGD gaat deze week door met vaccineren in verschillende kruis- gebouwen. Voor een inenting komt iedereen in aanmerking die ou der is dan twaalf jaar en nooit eerder is ingeënt. van onze verslaggever TERNEUZEN - Even een rond je joggen en dan een 'chemische douche' over je heen krijgen. Dat overkwam Rieke Demoed (45) uit Terneuzen zondag avond. Ze is nog niet over de schrik heen. In haar gezicht her inneren rode brandvlekken aan het ongezonde trimrondje van een avond tevoren. Ze schrij nen, doen pijn en met haar neusslijmvliezen is het ook slecht gesteld. Welk goedje ze over zich heen heeft gekregen - haar dochter werd slechts door een luttel druppeltje getroffen - weet ze niet. Ook de provinciale milieudienst staat nog voor een raadsel. Mevrouw Demoed over het voor val: „Zondagavond gingen mijn dochter en ik om een uur of half tien een rondje hardlopen, wat we wel vaker doen. Op een gege ven moment liepen we door de Dommelstraat en roken iets che misch. Wat? Geen flauw idee. maar toen we verder liepen kreeg ik last van een raar gevoel op mijn lippen en tinteling op mijn tong." Toen ze weer thuis was belde ze het milieu-alarmnummer en deed verslag van haar ervarin gen. „Ik ging naar bed, maar om kwart over twee kon ik het niet meer harden. Ik had een rooie kop en mijn neus, wangen, nek en onder mijn ogen deden pijn. Alsof ik verbrand was. Van sla pen kwam niets meer." Spatjes Maandagochtend belde ze de ge meentepolitie om te vernemen of er meer klachten waren bin nengekomen. Geen enkele, zo bleek. Mevrouw Demoed ging vervolgens naar de dermatologe in het streekziekenhuis De Hon- te. Ze kreeg het advies om de ro de vlekken met zalf te behande len. De arts tastte, evenals me vrouw Demoed, in het duister over de oorzaak. Maandagmorgen kwam C. E. IJsselstijn van de afdeling Mi lieubeheer van de provincie het verhaal van de Terneuzense no teren. „Hij heeft mijn gezicht be keken, mijn kleren, maar daar zat niets op. Op mijn bril zaten wel wat spatjes en die heeft hij dan ook meegenomen voor na der onderzoek." Ze is er zeker van dat er niemand met een spuitbus in de struiken zat. Vermoedens heeft ze wèl: „De wind kwam uit zuid-zuid westelijke richting en het zou best kunnen dat er iets van de bedrijven uit Sluiskil is komen aanwaaien. Daar wordt met zu ren gewerkt, maar dan nog is het vreemd dat alleen ik erdoor ben getroffen. Merkwaardig is het ze ker." De provinciale milieudienst tast volledig in het duister over de herkomst van het chemisch wolkje. „Uitgaande van de win drichting kunnen we stellen dat er mogelijk iets misgegaan is bij Hydro Agri of de Cokesfabriek in Sluiskil, maar bij die bedrijven heeft niets bijzonders plaatsge vonden. Hopelijk levert die bril een aanknopingspunt op. Het is, ook voor ons,- een merkwaar dige geval", liet C. H. H. Wisse van de milieudienst weten. Sieraden van voetballers gestolen VLISSINGEN - Tijdens een voetbalwedstrijd in Oost-Sou burg is zaterdagmiddag een plastic tas met kostbaarheden gestolen. De spelers van de voet balclub RCS uit Oost-Souburg hadden sieraden en andere waardevolle spullen verzameld in een tas en deze aan het doel gehangen. Na afloop van de wed strijd bleek de tas te zijn verdwe nen. De waarde van de buit is on bekend, maar bedraagt zeker enkele honderden guldens. van onze verslaggever NEELTJE JANS - Twee inwoners van Amersfoort en Soest zijn maandag om het leven gekomen bij een frontale aanrijding op de stormvloedkering. Door het ongeval was de pijlerdam van 12.45 tot 15 uur gestremd. Het verkeer werd omgeleid via de Zeelandbrug. De 42-jarige bestuurder G. Hartemink uit Amersfoort, die in de rich ting Burgh-Haamstede reed. begon halverwege de kering aan een inhaalmanoeuvre. Op dat moment kwam een vrachtwagen, be stuurd door R. van U. uit Boxtel, hem tegemoet. De vrachtwagen chauffeur kon de auto niet meer ontwijken. Hartemink en de 34-ja- rige inzittende R. Niestadt overleden ter plaatse. De brandweer uit Wissenkerke moest de slachtoffers uit het wrak bevrijden. De vracht wagenchauffeur liep een shock op. De vrachtwagen werd zwaar be schadigd. Een Middelburgs heer ivilde onlangs, daartoe aange spoord door gure grillen van herfstachtig weer, zijn trendy wintercoat uit de kast tevoorschijn halen. Hij keek er lelijk bij op z'n neus. Want het smaakvol gemo delleerde kledmgstuk, dat hem al vaak modernistisch tegen vrieskou en sneeuio- vlagen had beschermd, ivas weg Hoe en waar de man ook zocht, de jas bleef spoorloos. Tot hij zich plotseling dat hotel in het Goese herinner de. Hij komt in dat etablisse ment niet vaak. omdat de koffie er - naar zijn zeer per soonlijke mening - van geen kanten smaakt. In april van dit jaar was hij er voor het laatste geweest. Dat was op een zonovergoten dag, die echter ongemeen kil ivas be gonnen. Misschien... Zonder veel hoop besloot hij er poolshoogte te nemen. En jawel, het vertrouwde kle- dingstxik hing er nog steeds, zij het eenzaampjes, aan hel haakje. Het weerzien stemde de Middelburger bijzonder mild. Zo mild dat hij de kop koffie die hem door de uitba ter van de zaak werd aange boden, zonder morren ac cepteerde. Hij dronk de kop langzaam en met kleine teugjes leeg. Naar zijn zeer persoonlijke mening was de smaak deze keer bijzonder raak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 9