Machtsstrijd verlamt Rusland NS controleerden vak net voor ongeluk Oorzaken van cellentekort zijn gebleven Nationalistisch L Front: Hitler is I ons voorbeeld V 1 opinie en achtergrond Spanningen en onzekerheden aan vooravond Volkscongres miÊamrm stoei Rangeerterrein Hoofddorp fors uitgebreid fe L DINSDAG 1 DECEMBER 1992 4- van onze correspondent in Moskou Hans Geleijnse Twee keer per jaar dreigt er in Rusland een politieke aardverschuiving. Daar moeten we toch eens een keer vanaf'. De uitspraak is van vice-pre- mier Aleksandr Sjochin, radi caal hervormer en afgelopen weekend een van de vele top- gasten op een 'Congres van de Russische intelligentsia'. In de wandelgangen liepen Sjochin en andere dertigers uit de vrien denkring van waarnemend pre mier Gaidar strijdvaardig te doen. Maar de ondertoon van bezorgdheid viel niet te misken nen: overleven we het Congres? Sjochin sprak over het Congres van Volksafgevaardigden, Rus- lands superparlemcnt dat van daag (dinsdag) in het Kremlin aan z'n winterzitting begint. Het Volkscongres, dat maxi maal 1068 leden telt en ten min ste twee keer per jaar bijeen komst, is het hoogste wetgeven de orgaan in Rusland. Het Volkscongres kiest uit z'n mid den het kleinere parlement dat het hele jaar door vergadert, de Opperste Sovjet. Het Volkscon gres beslist volgens de Grond wet over alles, ook over verande ring van de Grondwet. Sjochin en veel van zijn geest verwanten in en buiten het kabi- net-Gaidar zouden het liefst dit Volkscongres bijzetten in de ga lerij van de socialistische histo rie. Rusland koos het Congres in 1990. toen de Sovjetunie nog be stond en de Communistische Partij in de praktijk nog de la kens uitdeelde in de republiek Vroeger hadden de narodnije de- poetati (volksafgevaardigden) het makkelijk. Ze hoefden alleen maar ja of nee te zeggen als de Congresleiding (de partij dus) dat wilde. Het Congres bestond uit een communistisch en een. veel kleiner, democratisch blok. Maar de afgelopen twee jaar is dat duchtig veranderd. De com munisten zijn als partij verdwe nen. het democratische, lees an- ti-communsitische, blok is in ve le splinters uiteengevallen. Gegeven het feit dat na de ver kiezing van Jeltsin tot president van Rusland er een poging tot staatsgreep is geweest, de Sov jetunie heeft opgehouden te be staan en de Communistische Partij is verboden, zou er alle re den zijn om de nieuwe situatie naar het parlement te vertalen. Verkiezingen dus. die kunnen aantonen welke van de nieuwe partijen nu werkelijk over een echte aanhang beschikt. Maar wie durft in het verscheur de en economisch verarmde Rusland verkiezingen aan? Jelt sin en de democraten niet: stel je voor dat de roodbruinen (verza melnaam voor communistische en nationalistische oppositie) hun aanhang versterken. Bin nen het parlement, geleid dooi de ambitieuze voorzitter Roes- lan Chasboelatov, is al helemaal geen behoefte aan verkiezingen. Voor Chasboelatov zou dat bete kenen opgeven van zijn mach tige positie, voor de volksverte genwoordiging het verlies van privileges, zoals ruime flats in Moskou, voorkeursbehandeling bij aankopen van duurzame con sumptiegoederen, buitenlandse reisjes en meer van die zaken die het leven zo aanganaam kunnen maken. Jeltsin had na de mis lukte staatsgreep vorig jaar ge makkelijk verkiezingen kunnen uitschrijven. De democraten wa ren als zegevierders van de barri caden gekomen. Maar Jeltsin weifelde tussen presidentieel bestuur en parle mentarisme en besloot uiteinde lijk dat hij, als enige in echt vrije verkiezingen gekozen president, dit parlement gemakkelijk de baas zou kunnen. Ruim een jaar later moet Jeltsin constateren dat het allemaal anders is gelo pen. „Degenen die in augustus vorig jaar nog samen het Witte Huis verdedigden, zijn nu el- kaars tegenstanders geworden", constateerde hij zondag tijdens een bijeenkomst van het Forum van Medestanders voor Hervor mingen. IJzeren hand Chasboelatov is er zo een. De parlementsvoorzitter regeert zijn kudde volksvertegenwoor digers met ijzeren hand. Hij is de meesten van hen niet alleen te slim af. hij heeft ze ook in zijn macht. Want het is Chasboela tov die z'n handtekening moet zetten onder de aanvragen voor een nieuwe flat of een buiten lands reisje. En Chasboelatov heeft besloten dat de nieuwe machthebbers er geen bal van terecht hebben gebracht. „Er is een nieuwe bureaucratie ont staan, die zich aan elke parle mentaire controle tracht te ont trekken. Dat moeten we bestrij den", zei hij onlangs. Die woorden klinken democrati scher dan ze zijn. Chasboelatov wil maar één ding: meer macht voor het parlement, dus zichzelf en zo min mogelijk macht voor de regering. Die strijd is sinds vorig jaar november aan de gang en verlamt de Russische poli tiek. Naast Chasboelatov is ook vice- president Roetskoi daaraan schuldig. Hij was het van het be gin af aan oneens met de manier waarop Gaidar en de zijnen Rus land naar de vrije markt wilde brengen. Niettemin trad Roets koi niet af, maar vormde een ei gen partij, de Volkspartij Vrij Rusland, die in de zomer dit jaar een coalitie aanging met de Bond van Ondernemers van de industrieel Arkadi Volski en de partij voor een Democratisch Rusland van Nikolai Travkin. Travkin behoorde vroeger tot het kamp van de radicale demo craten. maar is nu een van de mensen die Jeltsin bestrijden. Aanhang Hoeveel aanhang dit trio onder het Russische volk heeft is niet bekend, omdat er geen partijge bonden verkiezingen zijn ge weest. Maar qua aanhang op het Volkscongres zit het trio goed: mins veertig procent van de af gevaardigden kiest voor de Bur ger Unie. En Travkin heeft het al op een akkoordje gegooid met de echt conservatieven, de men sen van het Front voor Natio nale Redding en de fractie Een heid van de slimme communisti sche nationalist Baboerin. Als de nood aan de man komt op het Congres zal men gezamenlijk te gen de democraten stemmen. Dat gevaar voor een coalitie tus sen centrum-rechts en uiterst- rechts heeft de afgelopen weken de politieke spanning in Moskou tot het kookpunt doen stijgen. Drie ministers en Jeltsins advi seur Boerboelis waarschuwden zelfs dat er een coup tegen Jelt sin werd gesmeed. Het Rode Plein in Moskou: een vrouw, portret van Lenin in de hand, schreeuwt pro-communistische leuzen aan de vooravond van de zitting van het Volkscongres. foto epa De president zelf koos voor ver schillende benaderingen. In het buitenland (Engeland) zei hij dat het gevaar voor terugdraai en van de hervormingen reeel was. In Korea kondigde hij aan dat de bezuinigingen op defensie zouden doorgaan. Maar in eigen land verkondigde hij dat niets de voortgang van de hervormin gen kon stuiten. En passant liet hij weten dat de uitgaven voor defensie zouden stijgen. Dat laatste is de sleutel. Jeltsin heeft met toezeggingen over nieuw militair materiaal het machtige militair-industriële complex voorlopig aan zich ge bonden. De militairen zijn bo vendien tevreden omdat Jeltsin hard wil optreden tegen repu blieken die tegen Moskou rebel leren. zoals de recente ontwikke lingen in de Russische Kauka- sus hebben aangetoond. Sterk De politici van de Burger Unie spartelden eerst wat tegen, maar de kritiek die vrijdag nog losbarstte op het economische noodprogramma dat Gaidar in het parlement presenteerde, is dit weekeinde al weer groten deels teruggedraaid. Jeltsin lijkt zich sterk te voelen met de steun van defensie (en naar verluidt ook de geheime dienst) in de rug. De ministers in zijn kabinet kun nen alleen maar afwachten of de president in de discussies met het Volkscongres een of meerde ren van hen zal opofferen. Zondag waarschuwde Jeltsin dat het communisme in Rus land dood is. maar het fascis tisch gevaar een bedreiging vormt. Wat de president bedoelt te zeggen, is dat hij de enige garantie is voor een democrati sche ontwikkeling in Rusland. Jeltsin vindt dan ook, dat het Volkscongres akkoord moet gaan met verlenging van zijn speciale bevoegdheden. Jeltsin moet als president zelf zijn rege ring kunnen vormen, zijn pre mier aanwijzen. Jeltsin kan zijn zin krijgen, als hij het parlement tot 1995 laat zitten en belooft zijn extra be voegdheden eind volgend jaar af te staan. Een compromis ligt voor de hand. Maar omdat de Russische democratie nog piep jong is, en de meeste politici nog onervaren, blijft de kans altijd aanwezig dat een onbezonnen uitspraak een uitslaande brand kan veroorzaken. door Jan Rozendaal Het baanvak waar de inter city-trein Amsterdam- Vlissingen maandagmorgen ontspoorde, was voor het be gin van de treinenloop nog ge controleerd en veilig bevon den. Dat heeft T. Regtuijt, lid van de hoofddirectie van de Nederlandse Spoorwegen, be vestigd. „Dat is een standaardproce dure, die altijd na alle werk zaamheden wordt uitgevoerd." aldus Regtuijt. „Ook na de ont sporing zaterdag was het baan vak gecontroleerd en veilig be- reidbaar bevonden." Twee weken geleden is op de plaats waar zaterdagavond en maandagmorgen een trein ont spoorde een nieuwe wissel ge legd. Dat is gedaan om het op stelterrein - waar treinstellen 's nachts en in het weekeinde worden geparkeerd - in Hoofd dorp te kunnen uitbreiden. Me de daardoor moest het hoofd spoor van de drukke Schiphol- lijn daar, één kilometer van het station Hoofddorp, een stukje worden verlegd. Ter hoogte van de wissel raak te zaterdagavond een wagon van de internationale trein naar Parijs uit de rails. Tot en met zondagnacht gold in ver band met de herstelwerkzaam heden een maximum snelheid van dertig kilometer, maar maandagochtend werd die op gevoerd tot zestig. Er werd nog steeds gewerkt. Gisterochtend om kwart over zeven vloog op hetzelfde baan vak dus de intercity naar Vlis- singen uit de rails. Omdat het niet exact op dezelfde plek ge beurde - ongeveer tweehon derd meter eerder - legt de NS geen verband tussen de beide ongelukken, de eerste op dat baanvak. Borden De machinisten horen op de hoogte te zijn van snelheidsbe perkingen. „Bij aanvang van hun dienst krijgen zij een tijd tafel met daarop de snelheids beperkingen. Bovendien staan er borden langs de lijn waarop het begin en einde van de snel heidsmaatregel staat aangege ven," verklaart Regtuijt. Toch is het de vraag of de ma chinist, die in verband met een shock gisteren nog niet kon worden gehoord, zich daaraan heeft gehouden. Prof. J.L. de Kroes van de Spoorwegonge vallenraad heeft gistermiddag met eigen ogen gezien dat de snelheidsmeter van de veron gelukte koplopér op tachtig stond. Zijn conclusie is dan ook dat de trein te hard heeft gere den Maar de NS neemt die niet over en houdt de mogelijkheid open dat er iets met de meter aan de hand was. „Bovendien was het natuurlijk een enorme ravage. Dus de vraag is welke waarde je daaraan kunt hech ten." In ieder geval is het geweld waarmee het ongeluk heeft plaatsgehad enorm geweest. De dertig ton wegende koplo per waarin de machinist zat is na te zijn ontspoord 180 graden rond gedraaid en op z'n kant te recht gekomen. Drie van de zes treinstellen die er achter hin gen schoten door. Twee nieuwe portalen waaraan de bovenlei dingen hangen over het twee banen brede traject, braken af als luciferhoutjes en werden meegesleurd. De rails werden over een lengte van tientallen meters ontwricht. Zwarte doos Een trein beschikt niet als een vliegtuig over een zwarte doos. Ook een tachograaf als in vrachtwagens ontbreekt. Wel beschikt de NS op de meeste trajecten over zogenoemde Au tomatische Trein Beïnvloe ding. waarmee de machinist wordt gewaarschuwd als hij een signaal negeert of de maxi mum snelheid overschrijdt. Maar omdat er op het betrok ken traject speciale maatrege len golden, reageerde dat nu niet Om achter de gereden snelheid te komen zijn dus de verklaring van de machinist en het technisch onderzoek van belang. Een feit is dat de intercity naar Vlissingen. waarin een groot aantal Engelse vakantiegan gers zat dat de boot moest ha len, enkele minuten vertraging had. Regtuijt: „Machinisten hebben de bevoegdheid om te proberen die vertraging goed te maken door harder te rijden. Er is een marge van zeven pro cent ingebouwd. Maar ze mo gen nooit de maximumsnel heid overschrijden." Een woordvoerder van de NS voegt eraan toe dat er sterk aan wordt gehecht dat de treinen precies op tijd rijden en dat er 'best wel' druk ligt op de ma chinisten om tijdverlies 'daar waar mogelijk is in te lopen'. Een van de gewonden uit de verongelukte trein krijgt eerste hulp op de plaats van de ramp. foto Frans van der Linden/ANP noodbrug voor eerste hulp 1 Via een geïmproviseerde brug over de sloot wordt een gewonde naar een ambulance gebracht. foto Frans van der Linde/ANP Het rangeerterrein in Hoofddorp, waar gister ochtend de intercity Amster- dam-Vlissingen ontspoorde, wordt momenteel fors uitge breid. Het is de bedoeling dat het em placement. dat naast de Schip- hollijn ligt, uitgroeit tot een van de grootste rangeerterrei nen van ons land. Het dient met name voor de opvang van de treinen van Amsterdam Centraal Station. Op 'Hoofddorp Opstel', zoals het emplacement in NS-krin- gen bekend staat, worden de tremen gekeerd, schoonge maakt en geparkeerd. Voor de ze werkzaamheden is op het centraal station in Amsterdam steeds minder plaats, omdat dit door de NS is aangewezen als knooppunt voor het natio nale treinverkeer In Amster dam is daarom de komende ja ren steeds minder plaats voor rangeerwerkzaamheden van onze correspondent in Berlijn Hans Hoogendijk Wij zien Hitier als ons voorbeeld. Hij zat ook in de bak, heeft zijn leven lang gevochten en zijn doel bereikt. Hoe zei hij het ook al weer zo treffend? Een overwinning is nu eenmaal zonder strijd onmogelijk. Dat is een van de kreten van de nu in Duitsland verboden neo-nazipartij Nationalis tisch Front. In de 16 pagina's omvattende juridische moti vatie voor het verbod door minister Seiters (binnen landse zaken) staan veel van dergelijke leuzen. Het doel van het NF is 'op roer, staatsgreep, revolutie en de invoering van een Duitse volksstaat op basis van een socialistische volks gemeenschap'. Sinds vorig jaar herfst heeft NF-leider Meinolf Schönbom mobiele groepen voor de 'politieke strijd op straat en de plan ning van verrassende acties' opgericht en geschoold. Zijn aanhang oefende op verla ten militaire terreinen met alle mogelijke wapens. Als voorbeeld voor deze Na tionale Einsatz Komman- dos, NEK. dienen de vroe gere Duitse 'vrijkorpsen' en de Waffen-SS. In een oproep getiteld 'De strijd wordt har der' werd aangekondigd dat de strijdgroepen tegen 'bui tenlandse misdadige ben des, linkse groepen en de staat ingezet worden'. Dit appèl ging zelfs de fede rale procureur-generaal be last met terrorisme. Von Stahl, te ver. Tegen Schón- born en 13 andere NF-leden liep sinds dit voorjaar een vooronderzoek wegens het oprichten van een terroristi sche beweging. Er vonden in tal van steden huiszoekin gen plaats. Het NF vreesde toen al een verbod voor de hele organisatie en had snel een zondebok: Schönborn moest gaan. Maar de 36-jarige noemde het congres in het Oostduit- se Oranienburg, waar in mei tot zijn afzetting werd beslo ten. 'juridisch en moreel zon der enige betekenis' en bleef zich voorzitter noemen. De rest van het Front koos de 32 -jarige Berlijner Andreas Siegfried Pohl, vroeger drummer van een neo-nazi- band tot nieuwe voorzitter en verplaatste de centrale naar Berlijn. Schónborn en zijn getrouwen bleven van uit Detmold en Bielfeld opereren. Kopie NSDAP Het Nationalistische Front is in september 1983 in Mün- chen opgericht, maar werd al snel ook buiten de grenzen van Beieren actief. In sep tember 1986 werd Schön born. een vroegere bestuur der van de neo-nazistische NPD. voorzitter. De partij wilde in 1988 meedoen aan de Europese verkiezingen, maar werd geweigerd. Vorig jaar bij de regionale verkie zingen in Bremen haalde het NF 0,03 procent van de stem men, bij de gemeenteraads verkiezingen in Berlijn kwa men ze in een wijk op 0.3 pro cent en in het Beierse Kehl- heim haalden ze twee maan den geleden 1.3 procent. Het partijprogramma van deze club met officieel 130, maar volgens eigen opgaven meer dan duizend leden, is op een aantal punten vrijwel identiek aan dat van Hitiers NSDAP. Er wordt opgeroe pen tot de bewapende strijd tegen de staat. Open en bloot wordt het racisme ge propageerd. „Wij willen een volksgemeenschap, een bio logisch gezond volk met ge zonde nakomelingen". Ook het anti-semitisme speelt een grote rol. Onder de foto van een jong meisje staat: „Op dit onschuldige Duitse kind rust de vloek van joodse racisten". De groep onderhoudt ook con tacten met de racistische Amerikaanse Ku Klux Klan. tef k-ti lia in s< ft1 ij Ion an< 'UC door Gijs Schreuders Eind 1994 zullen zich in de Nederlandse strafinrich tingen een kleine 9000 cellen be vinden. Dat is een verdubbeling van de capaciteit sinds begin 1981. Vergeleken met begin ja ren '70 zijn de cijfers nog spre kender: toen had het gevange niswezen niet meer dan een kleine 3500 cellen beschikbaar. Behalve naar de beschikbare celruimte kan men kijken naar het aantal gedetineerden per honderdduizend inwoners. Dat steeg van 24 in 1981 tot 46 in 1991. In de tweede helft van dit jaar zijn er ruim 180 tijdelijke cellen bijgekomen bij wijze van 'nood verband'. Het probleem dat ver dachten uit preventieve hechte nis worden weggezonden we gens plaatsgebrek is daardoor iets verminderd, maar het blijft nijpend. Het aantal verdachten dat in de eerste negen maanden van dit jaar is weggestuurd (2000) overtreft het aantal van het hele jaar 1991 al met 800 ge vallen. Inmiddels wordt er ge werkt aan de bouw van 600 extra cellen. De onophoudelijke groei van het gevangeniswezen vormt, voor wie er even over nadenkt, toch wel een schrikbarend teken van stijgende criminaliteit danwel verharding van het strafrechte lijk klimaat. Moet er dus almaar worden doorgegaan met uitbreiding van het gevangeniswezen? Om die vraag te beantwoorden is het van belang goed te kijken naai de oorzaken van de enorme groei die het aantal gedetineerden de afgelopen jaren heeft doorge maakt. Het tekort aan celruimte wordt immers bepaald door aan tal en duur van de opgelegde ge vangenisstraffen en door de toe passing van de voorlopige hech tenis en de vreemdelingenbewa ring. Opdrijving Sommige strafrecht-experts zien het probleem niet in het te kort aan celruimte, maar in de wijze waarop de beschikbare ruimte wordt gebruikt. Tot de meest uitgesproken verdedigers van deze opinie behoort de Am sterdamse docent straf- en straf procesrecht mr. P. Wiewei. Hij meent dat er geen enkele aanlei ding bestaat om de capaciteit van gevangenissen en huizen van bewaring verder uit te brei den. 'Het tekort in het gevangeniswe zen is een gevolg van een zinle dige opdrijving van de duur van de straffen, en dat werkt door inf de capaciteit van het voorar rest.' schreef mr. Wiewei afgelo pen zomer naar aanleiding vaifcfj de noodkreet van de Amsteriuv damse hoofdcommissaris Nordj,g( holt dat teveel verdachten zon»,^ dermeer op vrije voeten kwa|Ur men. Een feit is dat in de jareijor '80 niet zozeer het aantal veroorje j delingen tot gevangenisstraf i|r toegenomen als wel de duur vaqe de vrijheidsbeneming. Het aanjer deel van de gevangenisstraffeig, langer dan zes maanden steeg van 12 procent in 1980 tot 23 pro) d cent in 1990. De rechterlijkfr straftoemeting is zo beschouwdhu een van de voornaamste oorza&d ken van de druk op het gevangene!: niswezen. Vanzelfsprekend houdt de straf toemeting verband met de ernslri van gepleegde misdrijven. Ir™ kringen van strafrecht-beoefen ji naars blijft echter ter discussi"1 staan of de bestrijding van djg|j criminaliteit wel zoveel te win- nen heeft bij de oplegging vaif|] zwaardere gevangenisstraffen Mr. Wiewei stelt bijvoorbeeldIS dat langdurige straffen geen ge|e wicht in de schaal leggen bij heh I voorkomen van misdrijven eiteh. evennmin bijdragen aan het geels voel van rechtvaardigheid eig a veiligheid. jle n Het is moeilijk te ontkennen, daL^ de hoogte van de straffen niet oj, v nauwelijks invloed heeft op d^gl criminaliteit. Voor het gevange|j0 niswezen heeft de verandering van de opiumwet in 1976, toe^ enkele maximumstraffen voo|Ch drugsdelicten sterk werden veij-g] hoogd. rampzalig uitgepakte Hoe meer delicten strafbaar zijifchi en hoe hoger de strafbedreigingn, des te sterker stijgen de criminal v liteïtscijfers. nk Er zijn echter, buiten het strafjjjt rechtelijk klimaat, nog ander(sti oorzaken voor het cellentekorjijj, die niets te maken hebben mejt s de capaciteit van het gevangen niswezen zelf. Een ervan is dft toepassing van voorlopige hech>et tenis als een manier om verdach ten van strafbare feiten als he' ware meteen te laten voelen da er op hun delict een reactii_ volgt De critici van het huidige beleid zeggen: zorg er dan liever vooJ dat de berechting veel snelle plaats heeft. Als een gemiddeld® strafzaak niet anderhalf jaar oj berechting hoeft te wachten. het misschien ook niet zo vaal nodig mensen in voorlopig! hechtenis te nemen of te hou" den. Met andere woorden: verbepor ter de capaciteit van de rechte^% lijke macht en het openbaar rni nisterie, in plaats van de capaci teit van het gevangeniswezen. nxr' sift leP lap 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 4