Arrestatie in moordzaak Mölln PZC Boeren verkiezen regio-actie boven betoging Straatsburg PZC Russisch hof velt Salomonsoordeel r pver verbod partij rHirsch Ballin: vrij personenverkeer in EG moeilijker i commentaar Gabor: pas op termijn verbetering van bos Veiligheid bij NS onder de loep Moslims Bosnië met uitroeiing bedreigd binnen- en buitenland 3 Duitse regering wijst kritiek uit Israel van de hand Dag en nacht nieuws in Duitsland Premie van standaard pakketpolis stijgt fors DINSDAG 1 DECEMBER 1992 rhean onze correspondenten De 8UERLIJN/TEL AVIV - De ierioord van Mol In, waar vorige fw^jeek maandag een Turkse Q^jfouw en twee kinderen ver brandden na brandstichting, luzp^t opgelost. Procureur-gene- lag*al von Stahl zei dat een 19-ja- 3.0Cjg rechts-radicaal, Lars C. uit 1 30jölln, was gearresteerd nadat pn ooggetuige van de aanslag tn belastende verklaring te- 3n hem had afgelegd. Samen ;t een andere man zou hij de anden hebben gesticht. De cede verdachte is nog spoor- Me)OS. ,re|Ws C. werd in eerste instantie intrige week direct na de aanslag 'deif.arresteerd, maar werd wegens ip gebrek aan bewijs vrijgelaten, is iijegin september was skinhead ienjars C. lid geworden van de D{chts-extremistische groep c3h^ind de vorige week gearresteer- ïerd de Peter M. Hij wordt verder ver dacht van aanslagen op tehui zen voor asielzoekers in Slees- wijk-Holstein en Mecklenburg- Vorpommern. In het arrestatie bevel staat dat C. wordt ver dacht van drievoudige moord, poging tot moord en brandstich ting. De Duitse regering heeft de kri tiek van Israel op het optreden tegen het rechts-extremisme van de hand gewezen. Rege ringswoordvoerder Vogel uitte maandag in Bonn begrip voor de zorgen in Israël, maar voegde daaraan toe dat het om uitwas sen van enkele rechts-extremis- tische groepen gaat. „Wj zijn vastbesloten deze ensen te ver volgen", ze Vogel. Bonn heeft de oveallen op buitenlanders en de vernielingen op joodse gedenk plaatsen vanaf het begin scherp veroordeeld en doet alles om de problemen met de middelen en 3.0(pn onze correspondent |OSKOU - Zowel de Russische ommunisten als de aanhan- 3-s van president Jeltsin rea- ;rden gistermorgen tevreden het besluit van het Constitu- nele Hof om de Communisti- he Partij 'halF te verbieden, dgens het Hof had president iltsin vorig jaar gelijk toen hij ndart Centraal Comité en het Po- s erjtburo. de top van de partij, 1 dfoiten de wet stelde. Maar hij e1td niet de partij als geheel ille- a aal mogen verklaren, aldus de itspraak van het Hof. ie advocaten van de communis- tn reageerden verheugd: ,,De lommunistische Partij bestaat, jant de plaatselijke afdelingen Jij ven behouden", aldus Alek- andr Kligman. Jeltsins advo- aat, Michail Fedotov, meende ^chter dat die plaatselijke afde- Mngen de partij niet zijn. „Niet ^peer dan een stelletje gepensio- eerden dat af en toe bijeen- iomt", zei Fedotov. pet is geen slecht besluit", zei dvocaat Joeri Ivanov namens i ONDEN (ANP) - Juist nu het ationalisme opkomt en schot- in worden opgetrokken voor lensen met een andere taal en uidskleur, moeten de EG-lid- aten de moed hebben om in uropees verband verder te 'erken. Dat stelde minister irsch Ballin van justitie laandag in reactie op de weer- arstige houding van de Brit- in, Ieren en Denen ten aanzien an het opheffen van de con- ■ole op personenverkeer na 1 inuari 1993. e Britten weigeren het onder- iheid tussen EG-onderdanen lie bij het betreden van Groot- Httanmé met het paspoort mo rn zwaaien) en niet-EG-onder- anen t£ laten vallen. Tijdens tt overleg van de betrokken G-ministers maandag in Lon en maakten zij dat nog eens Uidelijk. olgens Hirsch Ballin moet het i Europa echter zo geregeld iroen eerste mrgemeester ïroen Links EN HAAG (GPD) - Groen J Inks is 'blij' met de benoeming - i»or minister Dales (binnen- indse zaken) van de eerste bur- A [meester van die politieke leur. Mevrouw I-I. Groen, mo- lenteel nog wethouder van de ,1 msterdamse stadsdeelraad 3. uid-Oost, is vanaf 16 december o Brgemeester van de Noordhol- >f ttidse gemeente Oostzaan. 0 i een verklaring zeggen het par- 3" (bestuur en de Tweede Kamer- kctie van Groen Links dat de inoeming 'een stap in de goede Dhting is' Maar de kleine Jkse partij voegt er aan toe dat nog meer benoemingen op lenen te volgen, 'gezien de on- TlC|rbedeling van Groen Links op worden dat er geen spanningen in de hand worden gewerkt tus sen personen uit de Europese Gemeenschap en daarbuiten. Hij keurt de opstelling van Groot-Brittannié. ondanks zijn begrip voor de Britten dat zij niet gewend zijn aan een directe grenssituatie, dan ook af. Al te kent hij daar direct bij aan niet verwacht te hebben dat de Brit ten tijdens het Europees overleg in Londen overstag zouden gaan. Door de opstelling van de drie landen zal geen sprake zijn van een volledig vrij personenver keer binnen de EG per 1 januari 1993, stelt de minister. Maar hij zegt tegelijkertijd ervan uit te gaan dat dit niet „het einde van het verhaal is". Wat betreft, de vluchtelingen stroom uit het voormalige Joe goslavië is volgens Hirsch Ballin een stap in de goede richting ge maakt door de overeenkomst tussen de twaalf lidstaten dat zij zich zullen inspannen om tot een gecoördineerde actie te komen. Duitsland had eerder voorge steld tot een quotum-regeling op basis van door de VN-vluchtelin- genorganisatie UNHCR verza melde gegevens over aantallen vluchtelingen te komen. Dat standpunt is door de lidstaten echter niet gesteund. waarover de rechtstaat beschikt onder controle te krijgen, aldus de regeringswoordvoerder In tussen zegden drie Israëlische parlementsleden uit protest te gen de Duitse houding een voor genomen bezek aan de Bondsre publiek af. Het aantal ernstige uitingen van anti-semitisme vertoont een sterke stijging. De Israëlische regering heeft dit jaar al 100 ge vallen van gewelddadig antise mitisme geregistreerd. Vorig jaar waren het er 61. en in 1990 de communistische partij. „Het geeft de partij de kans te herle ven. De partij-organisaties zul len weer in leven geroepen wor den en binnen twee maanden zullen zij hun eenwordingscon gres houden". Het hof heeft zich vijf maanden bezig gehouden met het proces. Een groep communisten had een klacht ingediend tegen de drie decreten die Jeltsin had af gekondigd na de mislukte staatsgreep in augustus vorig jaar. Het Hof onderschreef in zijn uit spraak de argumentatie van het Jeltsin-kamp dat de CP geen 'normale' politieke partij was, maar een staatsorganisatie. Dat gold echter alleen voor de topé- chelons van de partij. De plaat selijke afdelingen werden demo cratisch gekozen en vervulden geen bestuursfuncties, aldus re,- deneert het Hof. Onzeker is nog of de 'partij-af faire' een rol zal spelen op het vandaag beginnende Volkscon gres dat over Jeltsins presiden tiële volmachten moet beslui ten. Gewikkeld in een deken wordt een man, die heeft bekend zondag te hebben deelgenomen aan een aanval oneen asielzoekerscentrum in hel Duitse Winsen, voor verhoor meegenomen. foto EPA DEN HAAG (GPD) Staatssecretaris Gabor (natuurbeheer) vindt het een illusie te denken dat snelle maatregelen een einde kunnen maken aan de zieke bossen. Volgens Gabor is een plangerichte be nadering nodig om de gezondmaking van de bossen op lange ter mijn te waarborgen. Hij beloofde gisteren een kritische Tweede Kamer, dat „alle middelen zullen worden uitgeput". Het geld dat beschikbaar is zal zo goed mogelijk worden ingezet. Extra geld is echter niet beschikbaar. Gabor beloofde de Kamer intensief overleg te zullen gaan voeren met de ministers Alders van Milieu en Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat. Hij zegt er op te vertrouwen dat ondanks de bezuinigin gen van het kabinet het natuurbeleid overeind zal kunnen blijven. Gabor ontkende een afwachtende houding aan te nemen. Met na druk zei hij dat in de komende maanden de derde fase van het mest beleid wordt gepresenteerd. Daarin wordt aandacht besteed aan de gezondheid van de bossen. Volgens Gabor bestaat er een pot van enkele miljoenen voor het tegengaan van de verzuring van de bos gronden door het strooien van kalk. De Kamerfracties klaagden allemaal over het teveel aan nota's die door Gabor en z'n ambtenaren zijn geproduceerd. CDA'er Esselink zei dat deze papiermassa geen enkele toegevoegde waarde meer heeft. „Vergaande afslanking van het apparaat dat die nota's produ ceert lijkt mij de enige mogelijkheid de rem er op te krijgen". BERLIJN (AP) - In Duitsland is maandag een televisiezender de lucht ingegaan die 24 uur per etmaal nieuws brengt. Het in Berlijn ge vestigde n-tv zendt uit in het Engels en Duits en besteedt vooral aandacht aan economisch en financieel nieuws. De Duitsers kunnen hun kennis van het Engels op de proef stellen tijdens de nieuwsblokken van een half uur die n-tv van de BBC over neemt. N-tv heeft een uitwisselingscontract met de BBC. De zender bereikt via satelliet en kabel 9.7 mil joen Duitse huiskamers. Dat is 31 procent van de Duitse woningen waar een televisietoestel staat. De Amerikaanse mediagigant Time-Warner heeft een aandeel van 28 procent in n-tv. An dere investeerders zijn de Parijse Rothschild Bank. de rijke Duitse familie Nixdorf en andere consortiums. foto EPA punt'. Ook vindt de partij het ptekend dat er een vrouw be- iemd is (de 57e vrouwelijke rgemeester). Modeontwerper 'ucci overleden LORENCE (AFP/DPA) - De aliaanse modeontwerper cSjarkies Emilio Pucci is zondag 78-jarige leeftijd in Florence rerleden. Pucci, de telg van !n van de oudste Florentijnse "■"-miilies, deed zijn intrede in de lodewereld in 1947 toen hij een ik ontwierp voor vrouwelijke liers. DEN HAAG (ANP/GPD) - De massale boerendemonstratie die vandaag in Straatsburg plaatsvindt, krijgt van Neder landse zijde naar verwachting weinig steun. Vanuit Nederland gaan maar enkele honderden boeren naar Noordoost-Frank rijk. Tegelijkertijd worden in Nederland op enkele plaatsen, veelal publieksvriendelijke, ac ties gehouden. Veel boeren lijken nogal scep tisch te zijn over het nut van de demonstratie tegen het tussen de Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten gesloten landbouwakkoord (GATT) Straatsburg is niet alleen ver weg, maar er zijn ook geen land bouwministers of andere politici ter plekke die ter verantwoor ding kunnen worden geroepen. De Nederlandse boeren worden aangevoerd door Gerard Doornbos, voorzitter van de christelijke boerenbond CBTB Ter ondersteuning van de de monstratie in Straatsburg wordt regionaal wel het een en ander georganiseerd. In Overijs sel rukken rond het middaguur circa 800 boeren met 350 tracto ren op naar MacDonalds langs de Al om daar te gaan lunchen. De actie is niet tegen het bedrijf zelf gericht, maar bedoeld om het ongenoegen over de Verenig de Staten te uiten. Als gevolg van de actie zal het verkeer over de Al tussen twaalf en drie uur rekening moeten houden met ernstige vertraging. In Friesland en de IJsselmeer- polders worden op diverse plaat sen tractoren voorzien van span doeken langs wegen en kruisin gen geparkeerd. Volgens de or ganisatoren is het niet de bedoe ling wegen te blokkeren. Boeren uit de omgeving van Lei den en Rotterdam trekken van daag naar het provinciehuis in Den Haag daar een petitie te overhandigen. Boeren m Fries land houden ook een trekkerac tie. Zij rijden naar Drachten, om daar minister Kok - na de uitrei king van de Friese Kaasprijs - een petitie aan te bieden. Zeeuwse boeren kondigden al eerder aan om morgen met onge veer vijftig trekkers naar Den Haag te rijden om koningin Bea trix een petitie aan te bieden. Enkele honderden Noordhol landse agrariërs bieden vanmid dag rond twaalf uur de Noord hollandse commissaris der ko ningin Van Kemenade bij het provinciehuis in Haarlem een petitie aan. Ongeveer 25 boeren zullen met de trekker naar het provinciehuis rijden. In de Friese noordwesthoek blokkeerden boeren een seismo logisch onderzoekscentrum van de Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM). De boeren wil len daarmee een gesprek met minister Bukman (Landbouw) afdwingen. Volgens een woord voerder van de NAM is de actie voerders meegedeeld dat het be drijf geen partij is in deze proble matiek en er ook niet bij betrok ken wil worden. De NAM zegt geen onoverkome lijke problemen te verwachten als de blokkade wordt voortge zet. ..Wij schorten het onderzoek dan gewoon op", aldus woord voerder F Duut. ging het internationaal om 46 in cidenten. Minister van buitenlandse za ken Shimon Peres maakte die cijfers gisteren bekend in een parlementsdebat over het toe nemende aantal racistische en antisemitische incidenten in Duitsland, waarop in Israël ge schokt is gereageerd. Met de Duitse ambasadeur. Ot to von der Gablentz, op de tri bune vertelde Peres de Knesset -leden dat Israel niet van plan is om genade te vragen. „We willen er alleen zeker van zijn dat er een andere wereld is en een ander Duitsland". Hij zei te hopen dat iedere Nazi-beweging die de kop opsteekt, te maken zal krijgen met een vastbesloten Duitse de mocratie, „een democratie die de vrucht is van zowel vrijheid als spijt". Volgens Peres zal ie dereen die een nieuwe Hitier probeert te worden, ontdekken dat de wereld is veranderd en dat Duitsland noch enig ander land een militair monopolie kan vestigen. Afschuw De Duitse minister van buiten landse zaken Klaus Kinkel heeft gisteren op een bijeenkomst met een Turkse parlementaire dele gatie opnieuw zijn afschuw uit gesproken over de aanslag van Mölln en de gewelddadige acties van rechts-extremisten tegen buitenlanders President Von Weizsaecker verzekerde de par lementariërs dat hij zich per soonlijk zal blijven inzetten voor de vriendschappelijke betrek kingen tussen beide landen. De afvaardiging uit Ankara wil zich deze week op de hoogte stellen van de situatie van de ongeveer 1.5 miljoen in Duitsland wonen de Turken. UTRECHT (ANP) - De maxi male premie van de standaard pakketpolis gaat volgend jaar met 7,8 procent omhoog. Dat voornemen heeft het kabinet maandag verwoord in brieven aan de Eerste en Tweede Ka mer. Tegelijk bestudeert staats secretaris Simons (Volksge zondheid) of het mogelijk is de premies voor particulier verze kerde bejaarden met een stan daard pakketpolis afhankelijk te maken van het inkomen. Met het kabinetsvoornemen de maximum-premies te verhogen komt een einde aan een serie van jaarlijkse premieverlagingen. Voormalig vrijwillig zieken fondsverzekerden en 65-plussers met een standaardpakketpolis gaan volgend jaar 127.50 gulden per maand betalen. Dat was 118.30 gulden. Mensen beneden de 65 betalen in 1993 maande lijks 165,26, een stijging met cir ca 12 gulden per maand. De ma ximum-premie voor studenten gaat omhoog met ongeveer twee gulden per maand. „Om te voorkomen dat het te kort op de standaardpakketpo lissen en daardoor de omslagbij drage verder oploopt als de kos ten van dë gezondheidszorg stij gen, is besloten de maximum premies voor de standaardpak ketpolis aan te passen overeen komstig de kostenontwikke ling." luidt de verklaring. Alle particulier verzekerden be talen met die omslagbijdrage (de zogenoemde WTZ-omslag) mee aan de dekking van de te korten op deze goedkope verze kering tegen ziektekosten. Al eerder was besloten de WTZ-om- slag (414 gulden per jaar) vol gend jaar niet te verhogen. Het kabinet heeft verder beslo ten het eigen risico voor specia listische hulp in 1993 te verho gen van 100 tot 150 gulden per jaar voor alleenstaande verze kerden. Het eigen risico voor ge zinnen stijgt van 200 tot 300 gul den. Advertentie MIDDELBURG HEDEN ANTIEKVEILING in de schouwburg aanvang 14.00 uur Veilingmeester A. I. Verhage De Spoorwegongevallenraad zal een openbaar onderzoek instellen naar de toedracht en de oorzaak van het ernstige treinongeluk, gisteren bij J Hoofddorp. Daar is alle reden toe. want er zijn duide- lijke aanwijzingen en verklaringen van reizigers dat op het baanvak is gehandeld in strijd met de veiligheidsvoor schriften die daar golden: de bewuste intercity moet er in de vroege ochtend harder hebben gereden dan daar onder om standigheden was toegestaan. Wanneer dat inderdaad het geval mocht blijken, moet worden vastgesteld waar daar voor de verantwoordelijkheid ligt. Zowel de Nederlandsche Spoorwegen zelf als de samenleving hebben er alle belang bij dat zo snel mogelijk opheldering wordt verschaft over wat er in het afgelopen weekend op dit druk bereden traject is ge beurd. Zaterdag was er immers ook al een treinstel ont spoord. De veiligheid van het openbaar vervoer in Nederland - voor een met onbelangrijk deel in handen van NS - staat bij een dergelijke treinramp ter discussie. En dan moet worden vastgesteld of hier sprake was van menselijke fouten, van technische mankementen, van onvolkomenheden in de or ganisatie of van een combinatie van dergelijke oorzaken. Er is de laatste tijd discussie ontstaan over de vraag hoe onafhankelijk dergelijke onderzoeken naar ongevallen van dit kaliber eigenlijk wel zijn In het geval van het onder zoek naar de luchtramp met de El Al-Boeing boven de Bijl mer. twee maanden geleden, was bijvoorbeeld de positie van de Rijksluchtvaartdienst in het geding. Elke schijn van ver strengeling van belangen moet bij zo n onderzoek uitgeslo ten zijn. Nederland telt een aantal ongevallenraden voor ver schillende takken van vervoer. De Spoorwegongevallenraad is een daarvan; in beginsel is deze club onafhankelijk, heeft geen binding met het ministerie van verkeer waterstaat en ook niet met NS. Maar voor zijn werk moet deze Spoorwegon gevallenraad toch terugvallen op het technisch onderzoek van NS. omdat de raad niet over een eigen technisch onder zoeksteam beschikt. Over dit manco in de status van de be wuste onderzoeksinstellingen en over het gebrek aan een technisch apparaat onder eigen supervisie wordt al jaren ge praat, zonder dat er overigens iets in verandert. Misschien dat het treinongeluk van gisteren dat debat verder kan bren gen. Want het gaat natuurlijk ook om de geloofwaardigheid van zo'n onderzoek. De NS legt er vaak de nadruk op dat Nederland het dicht ste spoorwegnet ter wereld bezit met het hoogste ge bruik. De bezettingsgraad van de treinen is de laatste jaren met sprongen omhoog gegaan. Het aanmoedigingsbeleid dat de overheid voert ten gunste van het openbaar vervoer zal het bestand aan treinreizigers alleen maar doen toenemen en de druk op het spoorwegnet dus ook. Tel daar nog eens bij op de plannen voor een nieuwe Betuwelijn voor goederenver voer en die voor doortrekking van de internationale hoge snelheidstrein (TGV) vanuit FrankrijkyBelgië en het is duide lijk dat aan de veiligheid van de spoorwegen nog steeds hoge re eisen zullen worden gesteld. Daarbij gaat het niet alleen om de noodzaak van verdergaande technische perfectie aan het spoorwegnet en aan aan het rollend materieel, maar ook om garanties dat de organisatie waterdicht werkt en om een hoge motivatie onder het personeel. NS heeft de afgelopen jaren in eigen huis op tal van terreinen met problemen te maken. Het nu aangekondigde onderzoek naar de oorzaak van de treinramp van gisteren zal zich ook in die richting moeten uitstrekken. Veiligheid is de ruggegraat van het spoorwegverkeer in Nederland. vdM. GENEVE (RTR) - De moslims in Bosnie-Hercegovina worden met uitroeiing bedreigd. Dat staat in een ontwerp-resolutie die door Turkije en de Verenig de Staten is opgesteld voor de Mensenrechten-commissie van de Verenigde Naties. De verkla ring die volgens diplomaten vandaag vrijwel zeker zal wor den aangenomen, wijst de Ser viërs in deze voormalige Joego slavische republiek aan als de hoofdschuldige voor de geweld daden. Indien de tekst wordt aangeno men, zou het de eerste directe veroordeling van de Servische acties in Bosnie-Hercegovina zijn. De commissie hoorde maandag uitgebreide verklarin gen aan over wreedheden in de voormalige Joegoslavische re publiek. De Amerikaanse am bassadeur Morris Abraham zei in zijn verklaring tot het VN-or- gaan dat de internationale ge meenschap de levenden moet helpen, maar ook gerechtigheid voor de doden moet eisen. Mor ris maakte na de Tweede We reldoorlog tijdens processen te gen nazi-leiders in Neurenberg deel uit van het Amerikaanse ju ridische team. Directie K Scherphuis. W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie M. P Dieleman, algemeen hoofdredacteur. C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar. A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000. Servicepunt Boekhandel Bikker, Walstraat 94 Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000 Goes Grote Markt 2. 4461 AJ Goes Tel. 01100-31800 Terneuzen Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen Tel 01150-94457 Hulst Servicepunt Boekhandel Duennck. Gentsestraat 12. Tel 01140-14058 Axel Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel 01155-8000 Zierikzee Oude Haven 41. 4301 JK Zierikzee Tel. 01110-15380 Opening kantoren Maandag t'm vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Centrale redactie Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000: Redactiefax 01184-70102 s avonds op zondag l m vrijdag vanaf 19 00 uur: in het weekeinde- venwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Bezorgklachten maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden. zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000 Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 79.80. automatische afschrijving 79,30. franco per post 100.00: per maand 28.00. automatische afschrijving 27.50: jaarabonnement 307.50. automatische afschrijving 307.00. laarabonnement franco per post 390.00. losse nummers maandag tm vrijdag 1.45. zaterdag 1.85 pst. (alle bedragen inclusief 6 pet. blw). Postrek nr3754316 l.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 156 cent per mm; minimumprijs per advertentie 23.40; ingezonden mededelingen 2.5 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 5.50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag i alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 3