Ik heb een ruim geweten... I PZC Stichting Welzijn Ouderen Vlissingen viert week feest Molotovcocktail oorzaak van brand in koffieshop Mannen tegen de vrouwen over de ambtenarenbanen Kunstmanifestatie in de Zeelandhallen Jan Zwemer geeft een lezing over de SGP'ers in Zeeland Arnemuiden: goed bestuur is genoeg garantie subsidies provincie 12 Kerstmarkt Veere meer dan ooit vol cultuur Voorzitter Taalunie-commissie Beinema mijdt het rode potlood !P? P DINSDAG 1 DECEMBER 1992 van onze verslaggever VEERE - De zesde Kerstmarkt Veere is dit jaar meer dan ooit een culturele manifestatie. De hele provincie Zeeland presen teert zich op het evenement, dat van 8 tot en met 12 december plaatsvindt in de Grote Kerk in Veere. De bezoeker kan de grootste kerstkaart ter wereld bekijken en kan terecht op een antiekveiling en een intercultu rele dag. Hoofdmoot vormen nog steeds de muziekoptredens. In de Grote Kerk van Veere staat een kerstkaart opgesteld die zo groot is dat hij het Groot Guiness Book of Records moet halen. Donderdagavond 10 de cember wordt een antiekmarkt gehouden. Overdag kan worden gekeken, 's avonds - van 19.30 tot 21.30 uur - gekocht. Tijdens het culturele program ma treden louter Zeeuwse gezel schappen op. Dinsdag 8 decem ber opent de kerstmarkt om 19.00 uur met een carilloncon cert. Vanaf 20.00 uur spelen het Orkest Veere's Genoegen en het flamenco-gezelschap Eric Vaar- zon Morel and Chanela. Woensdag 9 december is het vanaf 13.30 uur kindermiddag. Om 19.00 uur volgt een avond van het Nederlandse levenslied met Duo Kattebel en Cabaret De Kuil uit Goes. Donderdag zijn er (vanaf 13.30 uur) optre dens van draaiorgelman André de Boer uit Middelburg, het New Orleans Rhythm Trio One uit Middelburg (jazz) en het dames- barbershop-koor The Golden Waves uit Vlissingen. Vrijdag 11 december is het van 13.00 tot 21.30 uur Interculturele dag. Zoveel mogelijk culturen uit Zeeland bijeen om kerstfeest te vieren. Met onder andere: De Zeeuwse Rei, een Turkse dans groep, Molukse zang en dans en Surinaamse presentaties. De slotdag - zaterdag 12 decem ber - staat in het teken van het volksvermaak. Om 10.30 uur Zeeuwse en Nederlandse liedjes van het Westkappels kwartet. Vanaf 13.00 uur een programma met straatartiesten als Tine van Kooten, het Duo Top 100 en Slagwerk Kees de Dreu. Uitsmij ter van de kerstmarkt is Grand pa Nick Sessionband. 'Old time classics' van de groep rond saxo fonist Nick van Raaij. van ons Haagse redactrice Mirjam van Zuilen DEN HAAG - Nederlanders gaan slordig met hun taal om. Ook leden van de Tweede Ka mer moeten de hand in eigen boezem steken. Woorden als 'inkomensplaatjes' en 'afcon cluderen' zijn vloeken voor Marten Beinema. Het uit Mid delburg afkomstige CDA- Tweede Kamerlid is voor de tweede keer gekozen tot voor zitter van de Interparlemen taire Commissie van de Taalu nie. De voormalig leraar Ne derlands hecht veel waarde aan goed taalgebruik. Hij vindt daarom de Taalunie van groot belang. De Taalunie is voortgekomen uit een in 1980 gesloten ver drag tussen België i Vlaande ren) en Nederland. De Taalu nie ziet in beide landen toe op uniforme spelling en gramma tica. Maar de Taalunie is meer dan dat. Beinema: „We probe ren bijvoorbeeld iets aan lees bevordering onder de jeugd te doen." Cultuur Waarom moeten wij zo nadruk kelijk aan onze eigen taal vast houden? Beinema hoeft daar niet lang over te denken: „De cultuur van een land is innig verbonden met een taal. Je doet jezelf tekort als je je taal in een mindere positie laat ma noeuvreren. In je eigen taal kun je het beste formuleren. In je moedertaal kun je het beste je emoties onder woorden brengen." De structuur van de Taalunie vergt enige uitleg. In totaal zijn er drie organen. Het Comité van Ministers staat bovenaan in de hiërarchie. Het comité be staat uit de ministers van on derwijs en cultuur van zowel Nederland als Vlaanderen. Van de 'denktank' van de Taal unie, de Raad voor de Neder landse taal en letteren, maken zo'n achttien hoogleraren en andere taaldeskundigen deel uit. Tenslotte is er de Interparle mentaire Commissie (IPC) waarvan Marten Beinema de voorzitter is. Zeven (parle mentsleden uit Vlaanderen en zeven uit Nederland plus even zoveel plaatsvervangers, die vaak uit interesse ook meepra ten, houden toezicht op de mi nisters. De commissie heeft ad viserende bevoegdheden, maar informeel is er ook een recht van amendement. De be groting is 8,5 miljoen gulden. Beinema geeft toe dat het niet veel is, maar een uitvoerige klaagzang blijft uit. Leerstoel Het gaat bij de Taalunie niet alleen om forse financiële steun. Ook met kleine - soms symbolische - bedragen wordt veel gedaan op het gebied van de taal. „Zo worden docenten Nederlands in het buitenland gesteund bij het inrichten van een bibliotheek. Ook geven we startsubsidie voor bijvoor beeld een Nederlandse leer stoel in een land waar die nog niet - of niet meer - bestaat." Ook let de Taalunie op, dat niet allerlei vreemde talen on nodig ons land binnensluipen. Zo staat in een EG-voorschrift dat teksten op etiketten van bijvoorbeeld potten jam die in gevoerd worden, niet in het Ne derlands hoeven te zijn ge schreven. „De enige regel is dat het begrijpelijk moet zijn. Op zo'n moment komt de Taalu nie in actie De commissie sti muleert de ministers van beide landen zo'n kwestie op EG-ni- veau aan te kaarten." Binnenkort zal de commissie van de Taalunie het nieuwe 'Groene Boekje' ter beoorde ling worden voorgelegd Deze 'Woordenlijst Nederlandse taal' bevat de voorkeurspel ling van Nederlandse woorden. Iedereen die de Nederlandse taal een warm hart toedraagt, heeft zo'n boekje in de kast staan. De laatste uitgave stamt uit 1954. Sindsdien is er in de spelling van woorden na tuurlijk het een en ander ver anderd. Beinema: „De com missie die op de nieuwe woor denlijst studeert, zal vereen voudigingen voorstellen. Voor bijvoorbeeld bastaardwoor den, die in vele Europese talen gelijk zijn. komt een simpele regeling. Nu zijn er voor die woorden een voorkeurspelling en een andere spelling moge lijk. In de woordenlijst staat nu nog: correct: ook korrekt. In de toekomst wordt dat gewoon: korrekt." Liefhebber Ook zal eindelijk die lastige re gel van de 'verbindings -en- in samenstellingen' waar veel leerlingen zo'n moeite mee hebben, worden vereenvou- Marten Beinema: „Taal moet begrijpelijk zijn." foto Ruben Oreel digd. Daarnaast zullen natuur lijk de nieuwe woorden die on ze taal inmiddels kent, in de woordenlijst worden opgeno men. Dat Beinema - ais voormalig leraar Nederlands en liefheb ber van de taal - weet hoe de spelling in elkaar zit, is niet verwonderlijk. Toch wordt hij niet depressief als hij de vele fouten in teksten beziet. „Vroe ger in mijn lerarentijd las ik teksten met bril en rood pot lood. Daar ben ik in de loop der tijd mee gestopt. Het is voor anderen irritant. Ik heb een ruim geweten en een dikke huid." Bovendien relativeert Bei nema het belang van spelling. „Het is wel handig, maar het blijft de buitenkant van de taal." De voorzitter van de IPC vindt het wel zorgwekkend dat de jeugd steeds minder leest. Hij is van mening dat de Taalu nie er ook voor moet zorgen dat meer mensen boeken gaan le zen. „Steeds meer tijd wordt gestoken in het televisie kij ken. De literatuur raakt steeds meer buiten de belangstelling van de jeugd." Volgens Bei nema kan de tv de taak van de taal, de geschreven teksten, niet overnemen. „Kritisch den ken leer je niet van beelden, al leen door mondeling en schrif telijk taalgebruik." Ook de al gemene ontwikkeling hangt daarmee samen. Op dat punt dreigt een zekere oppervlak kigheid, meent de IPC-voorzit- ter. Slordigheid Beinema kijkt wel eens met een jaloerse blik naar landen of streken zoals Frankrijk of Vlaanderen. Daar wordt zorg vuldiger met de taal omge sprongen dan in ons land. „We zouden veel kritischer moeten zijn op ons taalgebruik. Onze slordigheid is cultuurhisto risch natuurlijk wel te verkla ren. Onze taal is nooit echt be dreigd." Ook in de parlementen van ve le landen wordt de taal beter gehanteerd, levendiger ook, dan in Nederland. „We hebben nooit de neiging - zoals de Fransen - om onze cultuur te presenteren als de beste. Dat ligt ook een beetje in onze aard. Wij zijn meer introvert." van onze verslaggever VLISSINGEN - De Stichting Welzijn voor Ouderen Vlissin gen doet haar werk vaak in alle stilte. Volgende week komt daar verandering in. De stich ting bestaat een kwart eeuw en dat mag iedereen weten. Het feestprogramma vermeldt de hele week allerlei activiteiten, van handwerken tot sportin- stuiven, en twee informatie markten. Lezing over Guido Gezelle MIDDELBURG - Michel van der Plas over Mijnheer Gezelle. De Stichting Literaire Activi teiten Zeeland (SLAZ) snijdt dinsdag 15 december met die le zing het nieuwe seizoenthema aan, de biografie. Schrijver Michel van der Plas is een geoefend biograaf en kenner bij uitstek van de Vlaamse dich ter Guido Gezelle. Hij schreef biografieën over de maitresse van Victor Hugo. Juliette Drouette. over de jonge God fried Bomans (1913-1945) en over Gezelle. Het boek over Gezelle - 'Mijnheer Gezelle. Biografie van een priester-dichter (1830-1899)' - wordt gezien als het hoofdwerk van Van der Plas. Van der Plas is dinsdagavond 15 december te horen en te zien in de aula van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. De bijeen komst begint om 20.00 uur. De festiviteiten beginnen vol gende week dinsdag officieel in dienstencentrum Bachten Komme aan de Badhuisstraat. De Vlissingse wethouder van welzijn L. C. Poppe-de Looff ver richt om half elf de opening van de informatiemarkt, waaraan elf organisaties deelnemen. Van het platform vrijwilligerswerk, de kruisvereniging Walcheren, de Vrouwen Advies Commissie, woningbouwvereniging Basco tot de telefooncirkels. De markt is voor bezoekers geopend van twee tot vijf uur 's middags. Het evenement wordt twee dagen la ter, op donderdag 10 december, op dezelfde tijd herhaald in Oost -Souburg, in De Zwaan aan de Kromwegesingel. Met de activiteit in Oost-Sou burg is de Stichting Welzijn voor Ouderen terug op de thuisbasis. Oost-Souburg heeft als zelfstan dige gemeente in 1963 het voor touw genomen op het gebied van ouderenbeleid. Diensten centrum Bachten Poorte kwam in dat jaar tot stand aan het Oranjeplein, met veertig aan leunwoningen. Oost-Souburg haalde net niet een landelijke primeur in huis. In Leeuwarden werd iets eerder een diensten centrum geopend. Pas na de an nexatie van Oost-Souburg door Vlissingen is de Stichting Wel zijn voor Ouderen Vlissingen op gericht. in 1967. Het initiatief is in Oost-Souburg genomen na een lokaal behoefte -onderzoek onder ouderen, weet voorzitter A. Beun van de jubile- van onze verslaggeefster GOES - De Stichting Amster dam International Artists houdt zaterdag 13 en zondag 14 februari de eerste Zeeuwse Kunstmanifestatie in de Zee landhallen in Goes. Ruim veer tig kunstenaars uit binnen- en buitenland tonen hun kunst werken. Acht deelnemers aan de mani festatie komen uit Zeeland. Er zijn schilderijen te zien van Wil lem van Anraad en Schregardus Rijnhard. beide uit Zierikzee. Amiran Isaakowich Djanasvili uit Grijpskerke toont zijn schil derijen en beeldhouwwerken. Objecten van lood, ijzer en brons worden tentoongesteld door de Middelburgse kunstenares Juul Kortekaas. Van Johan Adriaan- se, inwoner van Kloetinge, zijn schilderijen te bezichtigen. Kun stenares Ludmila Kalmaeva uit Vlissingen laat schilderijen, et sen en posters zien. Van Hans de Win zijn objecten voor het land schap tentoongesteld, van Jean Kamps uit Koewacht zijn ach terglas-schilderijen te bezichti gen. In samenwerking met de Stichting Human Art worden ook kunst werken van zeven Chi nese kunstenaars tentoonge steld. Tijdens de manifestatie zijn er optredens van de Amerikaanse muzikant Peter Blanchette met zijn zelf ontworpen gitaar en Beeldtheater Binnen Buiten. Zaterdag 13 februari begint de manifestatie om 13.00 uur en duurt tot 22.00 uur. Zondag 14 februari zijn de Zeelandhallen geopend van 10.30 uur en is de afsluiting om 17.30. rende stichting. De kerken heb ben daarin een belangrijke rol gespeeld. Zij werden geconfron teerd met ouderen die zorg no dig hadden. Ouderenbonden be gonnen zich ook te manifeste ren. En de tijd dat ouderen bij hun kinderen onderdak vonden, was langzamerhand voorbij De eerste activiteit van de Vlis singse stichting was de oprich ting van een biljartsoos aan de Nieuwendijk. bijna direct na de oprichting in 1967. Sindsdien is een uitgebreid welzij nspakket tot stand gekomen. Het pro gramma voor de jubileumweek van maandag 7 tot en met vrij dag 11 december geeft aan wat ouderen allemaal kunnen doen. Volksdansen in de Walk Inn, puzzeltheek in Oost-Souburg, volksdansen in Ritthem, gymnastiek in Bachten Komme, handwerken in Bachten Reede, een sportinstuif in sporthal Bas- kensburg, koersbal in Bachten Poorte en ook een sportinstuif in sporthal Souburg aan het Koop mansvoetpad. Ouderenvervoer Uit de naam valt het niet af te leiden, maar Welzijn voor Oude ren doet meer dan alleen wel zijnswerk. Het ouderenbeleid is juist de hoofdtaak van de stich ting geworden. Nieuwe initiatie ven worden er geboren, die ver volgens door andere organisa ties worden opgepakt Beun noemt het aanvullend ouderen vervoer en de warme maaltijd voorziening. „Wij doen op zo'n moment met aan belangenbe hartiging, zoals de ouderenbon den. maar zien erop toe dat de belangen goed worden behar tigd. Wij zullen ook niet zeggen dat het buskaartje goedkoper moet worden. Dat is een taak van de ouderenbonden. We kij ken wel of de bus goed njdt. Zo is het aanvullend ouderenvervoer ontstaan." De Stichting Welzijn voor Oude ren probeert in te spelen op sig nalen uit de samenleving. Zo wil zij graag dat de maaltijdvoorzie ning wordt uitgebreid van vijl tot zeven dagen per week. De or ganisatiestructuur van de stich ting is veranderd om zoveel mo gelijk signalen te kunnen opvan gen. Vier adviescommissies - huisvesting, zorg, educatie en welzijn - zijn opgericht. Oude ren. de deskundigen bij uitstek, zijn ruim vertegenwoordigd in de commissies. „De oudere uit 1992 is iemand anders dan de ou dere uit 1967". stelt secretaris M J Dourlein. „Wie in 1967 65 jaar werd, was zo goed als uitgeblust De huidige 55-plus groep, want daar praten we over, is veel mon diger. Dat moet natuurlijk in de stichting tot uiting komen." De brand richtte flink wat ravage aan in de koffieshop. foto Schelstraete van onze verslaggever TERNEUZEN - Politie en brandweer hebben maandagochtend omstreeks kwart voor zes een brandje in een koffieshop in de Westkolk- straat in Terneuzen geblust. De brand is aan gestoken. Volgens de politie zijn er duidelijke aanwijzingen dat er omstreeks half zes een Molotovcocktail door een van de ramen van de koffieshop is gegooid. De 18-jarige eigena resse H. E. H. en haar 20-jarige echtgenoot L. O. en een kennis konden zich tijdig in veilig heid stellen. Brandweer en politie zagen kans een groot deel van de inboedel te redden. Daardoor bleef de schade beperkt en kon de vrijwillige brandweer, die voor een brand in de binnenstad altijd met groot materieel uit rukt, al snel weer inrukken. Een eerste onder zoek van de politie heeft uitgewezen dat er zondagavond in de koffieshop, die vooral wordt bezocht door allochtonen, ruzie is ge weest. Aangenomen wordt dat de brandstich ting; daarmee mogelijk verband houdt. van onze verslaggever MIDDELBURG - De historicus Jan Zwemer houdt dinsdag 8 december in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg een lezing over 'De Zeeuwse SGP'ers en het moderne cultuurpatroon in de periode 1945-1970'. De lezing vormt een voorproefje op de promotie van de inwoner van Oostkapelle, vrijdag 18 decem ber aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Hoe gingen SGP'ers om met ver anderingen in de samenleving, met veranderingen in de Neder landse cultuur Die vraag staat centraal in Zwemers lezing en proefschrift Voor zijn studie heeft de historicus de situatie in heel Nederland onder de loep ge nomen. Op de bijeenkomst in Middelburg beperkt Zwemer zich tot Zeeland, dat volgens hem in SGP-kringen en de gere formeerde gemeenten tot één van de lichtere gebieden in Ne derland behoorde Dat geeft al aan dat tussen de orthodox- christelijken verschillen be staan, niet alleen van streek tot streek, maar ook van dorp tot dorp. Zwemer zet uiteen welke factoren - zoals de sociale op bouw van een dorp - een rol spe len. van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt MIDDELBURG - Drie weken na de algemene beschouwingen gonst het er in het Provincie huis nog van. Niet van één of an dere bezuiniging, niet van iets wat een affaire zou kunnen he ten, maar gewoon van een be leidsmatig vraagstuk: Moeten vrouwen voorrang krijgen als het gaat om vacatures in de ho gere functies en zo ja, in hoever re? Het Vrouwenoverleg Zee land, een platform van vrouwe lijke ambtenaren die bij het provinciebedrijf werken, wil met een openbaar debat het ge gons in duidelijk uitgesproken banen leiden. Tijdens een fo rumdiscussie op 9 december moet de vraag beantwoord wor den hoe de verdere invulling van het voorkeursbeleid voor vrouwen er gaat uitzien. Aanleiding was het voorstel van gedeputeerde D. J. P. Brui- nooge, dat inmiddels door een motie weer is teruggedraaid. Bruinooge maakte zich onsterfe lijk populair bij het vrouwvolk door met het georganiseerd overleg (de ondernemingsraad bij de provincie) overeen te ko men dat voor de hogere functies in eerste instantie alleen nog vrouwen mogen solliciteren. Be halve een column in het vrou wenblad Furore, leverde hem dat ook het gemor van een meer derheid in provinciale staten op. De fracties van RPF/GPV. WD, SGP. Delta Anders en CDA steunden een motie waardoor het voorkeursbeleid moet wor den herzien. Nuance Sindsdien is de discussie pas goed losgebrand. Want hebben niet drie van de vijf fracties zich in hun verkiezingsprogramma's uitgesproken voor de voorkeur die Bruinooge zo vrouwvriende lijk was te uiten? Als het even kan een vrouw op een hoge post. Net zolang tot de achterstand is ingehaald. „Nee, roepen de frac ties, we willen wel vrouwen, maar dit gaat véél te ver of nèt iets te ver of gewoon te ver." Er wordt, kortom, genuanceerd over gedacht. Voor die nuance is alle ruimte gemaakt tijdens het debat, wat onder leiding van J. C. van Dijk- Sturm, lid van de Emancipatie- raad, gehouden wordt in de film zaal van het Provinciehuis. In het forum zitten twee vrouwen: directeur Riet Teeuwsen, van de Janneke Dierxschool en Dittie Kempe-Geschiere van het bu reau Positieve Actie. De andere sekse vindt vertegenwoordigers in WD-fractievoorzitter J. G. van Zwieten en CDA-statenlid A. A. D. Saman. Dittie Kempe wil vooral de juis te informatie kwijt tijdens de discussie. „Er wordt teveel op grond van verdraaide feiten en verkeerde vooronderstellingen gedebatteerd. Een voorkeursbe leid hoort een tijdelijke maatre gel te zijn en het gaat erom goede mensen op de goede plaats te krijgen. De veronder stelling dat het beleid bedoeld is om tekortkomingen van vrou wen door de vingers te zien, is pertinent onjuist. Er zijn vrou wen die de juiste opleiding, en de juiste ervaring hebben. Ze zitten alleen niet in de hogere functies bij de provincie." Symptoom bestrijding Van Zwieten is er helemaal niet van overtuigd dat zulke vrou wen beschikbaar zijn. „Wij ge ven bij gelijke geschiktheid ook de voorkeur aan een vrouw, na tuurlijk. Maar vrouwen komen vaak scholing en ervaring te kort. Daar moet je dan wat aan doen. Maar de ene discriminatie door de andere vervangen, dat lijkt me onjuist. Dat is boven dien symptoombestrijding. Wil len we dit probleem aanpakken, en dat wil ik in ieder geval wel, dan zijn er voldoende alternatie ven. We zouden kunnen overwe gen om, wanneer er geen vrou wen binnen het apparaat be schikbaar zijn, de interne sollici tatie uit te stellen en externe vrouwen op te roepen. Het wordt ook tijd voor een goede loopbaanbegeleiding. Maar de ene fout met de andere proberen te herstellen? Nee." Ook Saman weegt liefst alle kan didaten tijdens een sollicitatie procedure. „Ik geloof niet dat je vrouwen een dienst bewijst als je mannen uitsluit. Een vrouw die volgens zo'n sollicitatieproce dure op een bepaalde post komt, kan nooit de ideale samenwer king bereiken, terwijl ze dat mis schien wel kan wanneer ze met de normale concurrentie op die zelfde post zou zijn gekomen en gewoon de beste was gebleken." „Maar vrouwen blijken nooit de beste", zegt Riet Teeuwsen. „Tenminste niet in al die sollici tatiecommissies die bevolkt worden door uitsluitend man nen. Het is onderzocht en bewe zen dat sollicitanten niet wor den gewogen op opleiding, ken nis en ervaring, maar dat onver anderbare, zichtbare kenmer ken van doorgslaggevende in vloed zijn. Sekse, kleur, leeftijd, gezondheid en afkomst. Dat zijn de maten waaraan een sollici tant wordt gemeten. Het liefst hebben ze een blanke, jonge, ge zonde, Nederlandse man en dat kan een vrouw, hoe bij de pinken ze ook is, nooit worden." De mannen tegen de vrouwen wordt het woensdag 9 december, althans in het forum. Bij de sup porters is de verdeling van man nen en vrouwen over de twee kampen een stuk evenrediger dan bij de beterbetaalde banen in het Provinciehuis. (247 1-17 (koi van onze vei Zwemer heeft naam gemaakt als historicus en als liefhebber van het Zeeuws cultuurgoed. Van zijn hand zijn onder meer ver schenen: 'Een ze kei om geit-eten te snieen. De geschiedenis van de landarbeiders in Walcheren 1900-1940' en 'De sprookjes van Moedertje Jans en de faobels van Jodocus'. De provincie ken de hem maart dit jaar de aan moedigingsprijs voor jong Zeeuws talent op het gebied van kunsten en wetenschappen toe. De lezing van dinsdag 8 decem ber - onder de titel Een durp zonder muziek is aerrepels zon der zout - begint om 20.00 uur. ARNEMUIDEN - Instellingen die in Arnemuiden aankloppen voor gemeentelijke subsidie kunnen zich niet langer richten naar de grondslagen voor subsi dietoekenning in de verorde ning. Het algemene beginsel van 'behoorlijk bestuur' moet de rechtspositie van gemeente lijke subsidiënten voortaan voldoende garanderen. Ondanks kritiek van onder meer PvdA en VVD hield het college van Arnemuiden maandag avond vast aan dat uitgangs punt voor de nieuwe subsidie verordening. Het beginsel van behoorlijk bestuur sluit wille keurige kortingen op bestaande subsidies uit, betoogde burge meester H. Visser tijdens de raadsvergadering. Bovendien staat voor de aanvragers van subsidies altijd de mogelijkheid van beroep tegen overheidsbe sluiten open. memoreerde hij. Volgens Visser wordt de veror dening overzichtelijker wanneer die slechts de voorwaarden voor subsidietoekenning en de proce dure bevat. De suggestie van PvdA'er J. van de Kamer om de voornaamste voorwaarde voor toekenning van subsidie - het Arnemuids belang - in de veror dening te definiëren, achtte Vis ser niet raadzaam. Een definitie van dat belang zou volgens hem de raad kunnen beperken in de vrijheid om subsidies toe te ken nen. Veel agendapunten passeerden de raadsvergadering maandag zonder op- of aanmerkingen. Maar een kleine wijziging van de begraafverordening was voor de SGP aanleiding om een schor sing van de vergadering te vra gen. SGP-fractievoorzitter C. Marijs gebruikte de schorsing om de raadsfracties om steun te vragen voor een kleine aanpas sing in de verordening: om be- grafenisgangers van verre her komst te gerieven vroeg de SGP om op zaterdagen teraardebe stellingen tot 13.15 uur toe te staan in plaats van tot 12.30 uur. Burgemeester Visser vond ech ter dat uitzonderingen geen aan leiding geven tot het veranderen van een regel: de toevoeging 'be houdens uitzonderingen' gaf zijns inziens voldoende ruimte om aan verzoeken in die richting tegemoet te komen. De raad was het met de voorzitter eens. ie1 >e Vlissingse telefooncentrale gemoderniseerd les) van onze verslaggeefster ;gr VLISSINGEN - Vanaf donder- dag zullen alle abonnees in Vlis- g e singen zijn aangesloten op de g e nieuwe telefooncentrale. In april werden de eerste 4000 nummers van de verouderde UR-centrale Vlissingen-Stenen- |er( beer aangesloten op de moderne ve AXE-apparatuur. In verband:.^ met ruimtegebrek moesten deji-c resterende 5.500 abonnees een. half jaar wachten. Woensdag- nacht om 22.30 uur gaat de PTT deze nummers overzetten op de. y nieuwe apparatuur. Hierdoor is^ een deel van Vlissingen dan en- t lie Ikt kele minuten telefonisch niet bereikbaar. Een groot deel van Vlissingen. waaronder West-Souburg, Pape--oii( gaaienburg. Weyevliet en Wes- terzicht. wordt bediend door dejfu centrale Vlissingen-Lammeren-J burg die al in 1981 is omgebouwd J. j, tot een AXE-centrale. In de, nieuwe opzet maakt de Stenen-c beer gebruik van de centrale2e processor die in de centrale,^ Lammerenburg is opgesteld.; c Deze laatste centrale is recht- streeks gekoppeld met de eersie)ieT -orde-verkeerscentrale in Goes. bo Door het koppelen van de Ste-!cuj nenbeer aan de centrale Lam-! -, merenburg, kan Vlissingen-Ste-^e nenbeer in de jaren 1993-1995 en|7i 7 1997 steeds met 384 nummers(cwj worden uitgebreid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 12