COVRA-complex operationeel PZC Twirlen is eigenlijk net spelen "Man uit Poortvliet krijgt drie jaar voor mishandelen vrouw -Boekje ZOE helpt 'slimme meiden' hun _eigen keuze te maken Complete optiek voor Ghana Vlissingen sluit drukke sluiproute naar binnenstad af provincie 11 Onverwerkt radio-actief afval nu ook naar Borssele Toekomst landbouw staat centraal op symposium in Axel lezers schrijven 111111 M i1111111111 iiint DINSDAG 1 DECEMBER 1992 ran onze verslaggever BORSSELE - Vanaf vandaag, dinsdag, wordt al het onver werkte laag en middel radioac tieve afval dat in Nederland ontstaat, naar het nieuwe natio nale opslag- en verwerkings- complex in het Sloegebied bij Borssele gebracht. Het gaat om afval dat ontstaat bij ongeveer 300 gebruikers van radioac- ieve stoffen. Tot 1 september ging dat afval naar het complex van het Energie Onderzoek Cen trum Nederland bij Petten. Daar werd het ook'in opdracht van de NV Centrale Organisatie Voor Radioactief Afval door ECN verwerkt. Nu het nieuwe opslag- en ver werkingscomplex van de CO- VRA bij Borssele gereed is, zijn e activiteiten in Petten beëin- digd. De COVRA is nog wel inige tijd bezig met het over brengen naar het Sloegebied van verwerkt en verpakt afval dat tijdelijk bij ECN was opge- ilagen. Dit karwei is één jaar ge leden begonnen en moet halver wege 1993 geklaard zijn. Er moe ten totaal 15.000 vaten met in be ton verpakt radioactief mate- van een medewerker riaal verplaatst worden. Daar voor worden ongeveer 500 ritten gemaakt. Toestemming COVRA heeft onlangs toestem ming van de rijksoverheid ge kregen om de opslagruimten voor het te verwerken afval in het nieuwe complex in gebruik te nemen. Vergunningen waren al eerder verleend. Vandaar dat de ophaaldienst van COVRA in het vervolg richting Borssele in plaats van richting Petten gaat rijden. Het complex - kosten eerste fase circa 100 miljoen gul den - wordt in de eerste helft van 1993 officieel in gebruik geno men. Met de verwerking van het afval wordt begin 1993 een aanvang gemaakt. Het gaat onder meer om persen en versnijden, het schoonmaken van vloeistoffen. Half volgend jaar begint ook het verbranden van kadavers en vloeistoffen. Tegen die tijd is de COVRA bezig met de voorberei dingen voor de tweede fase. Het gaat om twee gebouwen voor de opslag van hoog radioactief af val en voor (verwerkt) kernsplijt- stofafval. De bouw zal in 1994 be ginnen. DEN HAAG - De 34-jarige A. T. uit Poortvliet is maandag door het Haagse Gerechtshof tot drie aar gevangenisstraf veroor deeld wegens mishandeling van ,ijn - inmiddels gewezen - echt- ;enote. T. zou de vrouw in okto ber vorig jaar een gloeiendhete itrijkbout op de blote billen hebben gezet na echtelijke ru- ües. Ook zou hij haar hebben ge- dagen met een stok en haar heb ben vastgebonden op een stoel met een prop in haar mond. Hoewel niet officieel ten laste ge legd, zou hij de vrouw zelfs met ;en zware beker op het hoofd rebben geslagen terwijl zij haar eind aan het voeden was. Een en ander zou zich voor de ogen van hun vier kinderen hebben afge speeld. De Poortvlietenaar ontkent al les. Zijn ex-vrouw heeft volgens hem een valse aangifte gedaan. Daarom was hij in hoger beroep gegaan tegen het vonnis van de Middelburgse rechtbank, die hem in april al tot drie jaar ge- vengenis had veroordeeld. De aanklaagster van het Ge rechtshof, mr P. Boogerds, liet tijdens de zitting twee weken ge leden weten dat naar haar. me ning de Middelburgse recht bank te mild was geweest voor de Poortvlietenaar. Zij eiste een gevangenisstraf van vijfjaar. Als de man zijn drie jaar heeft uitgezeten, zal hij worden uitge wezen naar België. Daar moet hij nog eens vier jaar uitzitten voor een verkrachting. an onze verslaggeefster MIDDELBURG - Een slimme meid is op haar toekomst voor bereid. Maar wie maakt al die meiden slimmer? Het Zeeuws Ontwikkelingsbureau voor Emancipatie (ZOE) heeft gepro beerd op die vraag een ant woord te geven. In een boekje J>ver keuzebegeleiding in het —onderwijs zijn de visies gebun deld van mensen uit het onder wijsveld, die zich met keuzebe geleiding bezighouden. Politie betrapt kratten-dieven op heterdaad j/an onze verslaggever kRABBENDIJKE - De politie neeft maandagmorgen om streeks kwart voor acht op het ^Industrieterrein Oostpolder in Hkrabbendijke twee 24-jarige ■mannen aangehouden die in de nachtelijke uren 100 kratten I met lege flessen hadden ont- r vreemd vanaf het afgesloten terrein van groothandel Schui- tema. Daarmee werd een stokje gestoken voor hun plan om het Statiegeld te innen, wat hen een klein fortuin zou hebben opge leverd. Tijdens het verhoor be kenden beiden nog andere, soortgelijke diefstallen. Het tweetal - Van R. uit Dom burg en B. uit Vlissingen - was al omstreeks zes uur die ochtend op heterdaad betrapt, maar wist toen te ontkomen. Nadat ze zich ■fcnkele uren in de omgeving had- den weten schuil te houden, kon- tien ze, dankzij de oplettendheid kan enkele mensen die op het in dustrieterrein aan het werk wa- ten, alsnog worden aangehou den. Bij de opsporing werd ge bruik gemaakt van een surveil- jancehond van de Goese politie. Het duo had de gestolen kratten |h twee personenauto's vervoerd en tijdelijk ergens opgeslagen. In de woning van de Vlissinger tverden later nog veertig lege kratten aangetroffen en de Mid delburgse politie kwam nog eens twintig kratten op het spoor die op een industrieterrein waren kers topt. riet duo was volgens de Zeeuwse rijkspolitie van plan de kratten h de loop van de dag bij ver- |chillende winkels in te leveren In het statiegeld op te strijken. Dat zou hen ongeveer 1200,- lebben opgeleverd. Leerkrachten van de basis school, decanen uit het voortge zet onderwijs en medewerkers van de Stichting Keuzebegelei ding en Onderwijs-Arbeidscon- tacten (SKOA) komen allemaal tot in ieder geval één conclusie: de keuze voor een opleiding is heel persoonlijk en mag niet worden gedicteerd door rolbe- vestigende opvattingen of juist door de dwang om rolpatronen te doorbreken. Te oordelen naar de visies in de bundel, die is samengesteld door Come" Verburg-Abrahamse en Ellie Walrave-Troost, wordt er in Zeeland niet erg in hokjes van jongens en meisjes gedacht. Ie der kind moet zich naar zijn ei gen mogelijkheden en wensen optimaal kunnen ontplooien, is de opvatting. Al bestaat bij som migen de vrees dat ook de drang om rolpatronen de doorbreken, tot een keurslijf kan worden. Geen dictaten „Mensen die leerlingen bij het kiezen van een opleiding of loop baan behulpzaam zijn, begelei den de keuze. Ze moeten niet de norm stellen", zegt coördinator Tonia Prenger van het project Intercultureel Onderwijs aan de Vlissingse vbo-school Weyevliet. Ook de andere geïnterviewden houden zich het liefst verre van dictaten en leggen de wereld voor de leerling zo breed moge lijk open. De bundel is bedoeld als aanzet tot de ontwikkeling van een vi sie op keuzebegeleiding in het onderwijs. Die visie is nodig om dat van meisjes in de toekomst wordt verwacht dat ze hun eigen kost kunnen verdienen. Een pro bleem daarbij is dat meisjes niet veel mogelijkheden hebben zich te identificeren omdat de oude rolverdeling de samenleving nog vormgeeft. 'En die leerling kiest', heet de bundel, die ver krijgbaar is bij ZOE in Middel burg. Het boekje wordt toege zonden aan alle scholen en aan instellingen die met keuzebege leiding te maken hebben. Vijf tot zes uur trainen per week onder leiding van trainster Marion Verdonk (achtergrond) bezorgde Nancy Scheidema het Neder lands kampioenschap twirl in haar categorie. foto Willem Mieras Elfjarige Nancy Scheidema Nederlands kampioene van onze verslaggeefster 's-HEERENHOEK - Een prij zenkast is hard nodig. De schoenendoos van Nancy Scheidema (11 jaar) puilt uit met eerste, tweede en derde prijzen. Sinds afgelopen weekeinde ligt één gouden plak bovenop; die van het Ne derlandse kampioenschap twirlen in Dordrecht. De scholiere uit 's-Heerenhoek won de eerste prijs in de cate gorie solo danstwirl tot twaalf jaar. Dorpsgenootje Ellen Geijs werd tweede. Om de hoogste plek op het ere podium te bereiken, was veel training nodig. „Een jaar lang. gemiddeld vijf tot zes uur per week", schat Nancy. Daar naast moest ze maandelijks deelnemen aan voorwedstrij den door het hele land heen. „Groningen, Rotterdam, Den Haag. Noem maai- op. We zijn overal geweest." Onbekend In Zeeland zelf vinden geen competities plaats. „De sport is hier te onbekend", legt trainster Marion Verdonk van marjoret ten vereniging de Showgirls uit. „In de Rand stad zit de grootste aanhang." Twirlen lijkt volgens haar nog het meest op ritmische gymnastiek. „Met dit verschil: wij mogen acrobatiek gebrui ken." Alle oefeningen worden uitgevoerd op muziek en met behulp van een baton: een stokje met twee doppen aan de uiteinden. Nancy Scheidema is een na tuurtalent, meent Marion. „Ze leert snel, is lenig en kan lek ker lachen." Dat laatste is vooral belangrijk om een hoge jurywaardering te krijgen. „Je moet laten zien hoeveel plezier je in een oefening hebt. Als al les strak en plichtmatig wordt uitgevoerd, kost het punten. Dan voeg je niets extra's toe." De nieuwe Nederlandse kam pioene noemt de sport nog steeds 'fantastisch leuk'. Haar trainingen slokken veel tijd op, maar: „Dat maakt me niets uit. Twirlen is eigenlijk net spelen." Ze heeft nooit last van zenuwen. Zelfs niet voor grote wedstrijden. „Alles gaat eigenlijk vanzelf." Jac van Voorenberghe (links) bekijkt samen met Henno Cysouw de brillen die samen met complete opticiensuitrusting naar Ghana worden gestuurd. foto Camile Schelstr van een medewerker TERNEUZEN - Jac van Voor enberghe ontving maandag uit handen van Henno Cy souw, van de gelijknamige optiek in Terneuzen, een complete opticiensuitrus ting, ruim vierhonderd splin ternieuwe brilmonturen en glazen. Cysouw nam enkele weken geleden Dingemanse Optiek over en kwam op het idee om de inboedel van deze zaak te schenken aan de 'bril- len-koster' uit IJzendijke. „De spullen waren overbodig en ik zag het niet zitten om die ergens op te slaan, terwijl mensen in de ontwikkelings landen er uitstekend mee kunnen worden geholpen." Van Voorenberghe, die al ruim dertig jaar monturen en glazen verzameld voor de be volking van Ghana, toonde zich blij verrast met het oog- opmeetapparaat, spanning meter en twee slijpmachines. En hoewel de 'brillenkoster' uit IJzendijke in loop van die dertig jaar al ruim 600.000 brillen naar het West-Afri kaanse land heeft verzonden zijn monturen en glazen ook nog steeds welkom. De uitrusting is bestemd voor pater J. Cramers die in Neder land een opticiënsopleiding heeft gehad en in Ghana nu vijf optiekzaakjes beheerd. Van Voorenberghe: „Voor de pater heeft deze uitrusting een enorme waarde. Op dit moment kan hij samen met de mensen, die hij daar heeft op geleid, zo'n vijfhonderd men sen per dag helpen. Dat is lang niet voldoende om aan de bestaande behoefte te vol doen, maai' door gebrek aan instrumentarium kan men niet meer mensen helpen. Door deze gift is het mogelijk de bestaande capaciteit weer wat uit te breiden." Dat de IJzendijkenaar alles naar pater Cramers stuurt, komt uitsluitend omdat hij weet dat het bij de missiona ris in goede handen is: „Ik ben nu twee keer in Ghana ge weest en heb gezien dat de brillen ook gebruikt worden waarvoor ze bestemd ziin. Bestemming Een groot aantal slechtzien den krijgt gratis een bril, om dat ze die zelf niet kunnen be talen. In andere landen ben ik daar niet zo zeker van. Want vergeet niet: daar zit natuur lijk handel in. Ja. zelfs in Ne derland. Meerdere malen krijg ik van mensen de vraag of ik ze niet aan een montuur kan helpen. Of niet wat ouder wetse montuurtjes wil ruilen voor een veelvoud aan ge wone monturen. Maar daar begin ik niet aan, want dat is niet de bedoeling van mijn ac tie." ((zj"\ gehandicapten adviesbureau zeeland (g.a.z.) HetG A Z (vrijwilligers organisa tie) adviseert en begeleidt ge handicapten kosteloos, bij aan vragen voor: woningaanpassing, hulpmiddelen, voorzieningen enz. Op werkdagen bereikbaar van 9-12 uur en van 14-16 uur. Herengracht 52, Middelburg, Tel. 01180-23592 van onze verslaggever AXEL - In het kader van de viering van 750 jaar Vier Ambachten wordt donderdag 17 december in cultureel centrum De Halle in Axel een symposium gehouden over de toekomst van de landbouwsector in de Belgisch -Nederlandse grensstreek. Aan de manifestatie nemen boerenorganisaties uit heel Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren en het Vlaamse deel van de Vier Ambachtenregio deel. De toekomst van de landbouw in het Euregio Schelde- mondgebied staat centraal op het internationaal sym posium. Naast bespiegelingen over de internationale wetgeving en EG-regelingen die de sector beïnvloeden zullen de sprekers ook stilstaan bij de Euregionale ont wikkelingen die voor de sector van betekenis kunnen zijn. Ook wordt ingegaan op de verschillende organisatie structuren van de boerenbelangenorganisaties aan weerszijden van de grens. Voorzitter M. Boogerd van de drie ZLO's in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen opent het symposium om 13.30 uur. Na hem spreken ZLM-secretaris mr J, Oggel, M Brugge van de Belgische Boerenbond en F. van Eylen van het directoraat-generaal landbouw van de Europese Commissie. In de pauze verschaft M. de Smet van het Vier Ambach tencomité tekst en uitleg bij de verschillende hoofdstuk ken over landbouwzaken die in het jubileumboek over de Vier Ambachten zijn opgenomen. Na de pauze volgt onder leiding van J. van Outryve een forumdiscussie. Aan het eind van het symposium spreekt nog M Claeys, voorzitter van de arrondisse- mentsraad Eeklo van de Belgische Boerenbond. van onze verslaggever VLISSINGEN - Een veel ge bruikte sluiproute van en naar de Vlissingse binnenstad, ach terlangs de Edah-supermarkt, wordt in de eerste weken van 1993 afgesloten. Op de weg ach ter de supermarkt komt een slagboom en het stukje Glacis- straat tussen de Badhuisstraat en Spuikomweg wordt éénrich tingsverkeer. De gemeente Vlissingen treft de maatregelen op verzoek van de Edah en bewoners van de Gla- cisstraat. Vrachtauto's kunnen achter de supermarkt nog slechts moeizaam laden en los sen. De bewoners van de Glacis- straat bij de Edah waren het vele autoverkeer zat. Met de ver keersmaatregel vervallen ook de gratis parkeerplaatsen op het laad- en losgedeelte achter de supermarkt. Sluipverkeer blijft alleen mogelijk vanaf de Bad huisstraat, want vanaf die kant mogen automobilisten nog de Glacisstraat inrijden. Zij moe ten, om in de binnenstad te ko men, wel over het parkeerterrein in de Spuikom rijden. De tijd winst zal daardoor drastisch af nemen. Vooruitlopend op de maatrege len tegen het sluipverkeer wordt in het stukje Glacisstraat tussen de Badhuisstraat en de Spui komweg vanaf vandaag, dins dag, al vergunningparkeren voor bewoners ingevoerd. Het zelfde gebeurt in de Kasteel straat tussen de Schelde- en Hobeinstraat. Op het Stadhuis plein, waar voor parkeren moét worden betaald, komen vijftien a twintig plaatsen voor vergun ninghouders. De werkgroep Glacisstraat. die zich bezighoudt met het gedeel te van die straat tussen de Schel- destraat en de Van Dishoeck- straat. streeft ook naar de invoe ring van vergunningen voor par keren, De bewoners kunnen die wens binnenkort uiten in een werkgroep van de gemeente. Die zal worden opgericht in verband met de toekomstige herinrich ting van dat deel van de Glacis straat. Ook de Kasteelstraat tussen de Schelde- en Van Dis- hoeckstraat zal op de schop wor den genomen. De herinrichting komt nu aan de orde, omdat de nieuwbouwwerkzaamheden in beide straten nagenoeg zijn af gerond. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac- ties op in de PZC verschenen berichten, artike- - len of commentaren. Niet voor open brieven. - gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno- men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht - voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespondeerd. Geen vergunning voor loonbedrijf in Wissenkerke van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De gemeente Wis senkerke moet een nieuwe ver gunning afgeven aan de P.J. Marcusse, die een loonbedrijf wil oprichten aan de Dorpsweg 4. De afgegeven vergunning wordt vernietigd. Dat heeft de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State besloten. Omwonenden, M. C. de Vos-Don en A. W. en P. Marcusse, hadden bij de Raad van State bezwaar aangetekend tegen het bedrijf. Zij vrezen overlast van aan- en afrijdende landbouwwerktui gen. De Raad van State heeft twee fouten in de vergunning ont dekt. Ten eerste vindt de Raad dat de eigenaar van het loonbe drijf bij zijn vergunningaan vraag het aantal en soort land bouwmachines dat heen en weer rijdt, had moeten opgeven. De gemeente verzuimde vervol gens, zoals in dit soort gevallen vereist, de aanvrager niet-ont- vankelijk te verklaren. De ver gunning, die toch werd afgeven, voldoet volgens de Raad van State ook niet op het punt van de bescherming van de omge ving tegen geluidshinder. Een onderzoek naar de geluidsover last heeft niet plaatsgevonden, aldus de Raad. De afgegeven vergunning wordt daarom ver nietigd. iAdvertentie Identificatieplicht Verbazend hoe weinig je uitein delijk hoeft te verschillen van mening en het toch fundamen teel oneens kan zijn. Ook ik zie de voordelen van een algemene identificatieplicht, maar blijf er vooralsnog tegenstander van. Een eventuele invoering moet worden ervaren als een neder laag tegen de druk van de crimi naliteit. waarna zal blijken dat we er weinig mee zijn opgescho ten: terstond verlegt en verhardt zich die criminaliteit die we had den gedacht hiermee uit te slui ten waarna we weer een andere plicht bedenken om nog meer fraude-bestand te zijn tot we uit eindelijk leven in een streng overregelde en overgeorgani- seerde samenleving die zelfs nu al soms enige overeenkomst ver toont met het boek: Big Brother is watching you. E. den Heijer Kasteelstraat 95 Vlissingen Vuile was De commissaris van de koningin Van Gelder maakt een opmer king (WOV/Borssele) die een aantal gedeputeerden - na de overduidelijke, ondubbelzin nige uitspraak van de Raad van State ter zake - niet welgevallig is. Bijna in vereniging vallen ze over hun bedrijfsleider, de eerste gelegenheid aangrijpend ver meende vuile was buiten te han gen om eigen peilloze integriteit en grote bestuurlijke kundig heid aan te tonen. Vooral de reactie van mevrouw Nederhoed-Zijlstra - voormalig onderwijzeres naaldvakken, thans ruimtelijke ordening (wat misschien ook een vorm van bor duren is) - is typerend voor de wijze waarop dit soort politieke eendagsvliegen zich - de dames en heren in Den Haag copiërend - opstellen. Zij legt de kritiek van de commissaris van de ko ningin 'naast zich neer': als zij nog eens nagaat wat ze zelf voor inbreng heeft gehad, 'kan zij zich niet herinneren dat zij daarin te kort geschoten is'. Het selec tieve geheugen van de hoogst middelmatige. Het meest tekenend voor het su per lichtgewicht van deze pro vincie-bestuurders is het totale onvermogen om een enkele op merking als Van Gelder verwe ten binnenskamers te bespre ken, maar uit te vechten op de openbare weg. De tqtaal ontbre kende onderlinge loyaliteit; de kleinburgerlijke behoefte alleen het eigen stoepje te schuren en het voorbijgaan aan het feit dat de burger - straks weer de kiezer - volstrekt geen boodschap heeft aan de dit soort gekift is diep treurig. De heer Van Gelder moet nog een paar jaar geduld hebben: het is hoogst onwaarschijnlijk dat er dan geen betere tijden zullen aanbreken. Tony van Verre Markt 14 Veere Zeeuws orkest (II) Met een gevoel van lichte verbij stering las ik onlangs het artikel Zeeuwse koren te min voor Zeeuws Orkest. Wat voorzitter Tavenier zegt, klinkt aardig voor het Zeeuws Orkest. Mis schien zijn er zelfs wel leden van het orkest die daarin meegaan, maar elk zichzelf respecterend orkest met een democratische organisatievorm zou zo'n man natuurlijk onmiddellijk eruit knikkeren. En elke zichzelf res pecterende subsidiegever zou natuurlijk onmiddellijk elke vorm van subsidie stopzetten bij het constateren van zo'n arro gante houding. Het is natuurlijk van zo'n man niet meer en niet minder dan een wanhopige po ging om zijn status te verhogen. Jammer genoeg wjjst de ge schiedenis uit dat het altijd de middelmatigen, de provincialen zijn die zich van deze vorm be dienen. De groten zullen zich op die manier nooit uitspreken. De heer Tavenier is jammerlijk door de mand gevallen. Zeeuws Or kest toon zelfrespect! B. van Trirum Westwal 77 Goes Seniorenraad Het artikel Besprekingen over een seniorenraad op Schouwen- Duiveland leveren geen resul taat op in de PZC van 24 novem ber j.l. geeft de indruk dat de AN- BO en de PCOB een verschillen de opvatting over de oprichting van een eilandelijke senioren raad hebben. De conclusie van de PZC-ver- slaggever dat de PCOB het voor alsnog afwijzende standpunt van de ANBO niet deelt, is niet in overeenstemming met de werkelijkheid. Wij hebben er behoefte aan uit drukkelijk te stellen dat de even tuele oprichting van een eilan delijke seniroenraad door de ou derenbonden pas zinvol wordt geacht wanneer er sprake is van één gemeente Schouwen-Duive- land. H. Asma (ANBO) K. T. de Jonge (PCOB) Scheldestraat 51 Zierikaee Paddestoelen Onze paarden hebben er weer een paar nieuwe hindernissen bij: de paddestoelen in Seroos- kerke, de nieuwste verkeersrem mers. De weg die naar twee ma neges gaat en waar dagelijks ve le paarden naar toe gereden woor den met trailers en vrachtwa gens. Zelfs bijna stilstaand er overheen gaan de paardenhoof den zowat tegen het dak. Dan heb ik het nog niet eens over een ziekenwagen met gewonden dié daar overheen moet. Iedereen kan zich dat wel voorstellen. Neem toch de drempels bij de molen van Koudekerke als voor beeld, daar gaat iedereen zoncjer problemen langzaam overheen. V/inny de Landmeter Zuiverseweg 3 Aagtekerke Zoutelands Luctor In de PZC vorige week stond een klein verslagje van de intocht van Sint in Middelburg. De be langstelling was mede door het goede weer enorm. Er werd bij vermeld dat het geheel werd op geluisterd door opgewekte vro lijke klanken van Luctor et Emergo, Nu was ik eigenlijk te leurgesteld dat er niet bij stond uit Zoutelande. Wij dragen ons muziekkorps echt een warm hart toe. Zoiets is een beetje ge ringschattend. Ze hebben dit jaar toch wel een eerste prijs met promotie behaald in Beuningen Mevr. Francke Oranjeplein 10 Zoutelande

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 11