Snelheid lijkt oorzaak treinramp Hulpverleners Bijlmermeer in Hoofddorp weer bij elkaar BROCCOLI EN SLAVIN KEN. strafheffing VS )p import staal lit twaalf landen JE WILT TOCH ZO VROEG MOGELIJK HET HUIS UIT? Wegenbelasting met 25 extra omhoog ft Vijf doden en 33 gewonden bij ontsporen intercity Amsterdam-Vlissingen Vierjarige naar universiteit Af en toe zon <aS®!S Op de meeste plaatsen droog en af en toe zon. Matige tot krachtige, tegen de J avond aan zee harde zuidivestelijke wind. Temperatuur 11 graden. 35e jaargang no. 284 linsdag 1 december 1992 GEZOCHT: DAGBLADBEZORGERS M/V 2 ON Dl II NICUWC HCIDIN I) Pt KRANT NERCENS Meer weten over dagblad bezorgen? Bel: PZC 01184-84214 DEN HAAG (ANP) - De mo torrijtuigenbelasting gaat volgend jaar met 25 gulden extra omhoog. De 25 gulden komt op de verhoging met 70 a 80 gulden die al eerder in het kader van de Tussen balans was aangekondigd. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van fi nanciën maandag meege deeld. Daarnaast ziet het ministe rie af van de invoering per 1 januari 1993 van een l^elo- nings- en bestraffingssys teem voor schone en zuinige auto's. Deze milieudifferen tiatie maakt deel uit van het wetsvoorstel voor een nieuwe Belasting voor Per sonenauto's en Motorrijwie len (BPM). De BPM gaat op l januari in en vervangt de huidige Bijzondere Ver- buiksbelasting (BVB). De BPM komt vanavond in de Tweede Kamer aan de orde. Weerstand Staatssecretaris Van Amels- voort van Financiën schrijft de Tweede Kamer maandag dat de weerstand tegen de door hem beoogde milieu maatregel te groot is. Hij kondigt aan met nieuwe voorstellen voor een energie- en milieustimulering te zul len komen. Drie slachtoffers geïdentificeerd HOOFDDORP (ANP) - Drie van de vijf slachtoffers van het treinongeval bij Hoofddorp zijn in de loop van de maandag avond geïdentificeerd. Volgens de politie gaat het om de 46-jari- ge J. P. uit Amsterdam, de 48-ja- rige T. E. uit Uithoorn en de 27- jarige vrouw N. F. uit Amster dam. De identificatie van de twee an dere slachtoffers, een man en een vrouw, was volgens de poli tie nog niet afgerond. Over de vrouw bestaan echter voldoende aanknopingspunten die duiden op de juiste identiteit. Het laat ste slachtoffer, een man. heeft zulk zwaar letsel dat het moei lijk is een goede persoonsbe schrijving te geven, aldus de po litie Mölln Naar aanleiding de aan slag in Mölln, waarbij vorige iveek een Turk se vromu en twee Turk se meisjes zijn omgeko men, is een jongeman uit deze Noordduitse plaats aangehouden. De 19-jari- ge, aangeduid als Lars. C behoort tot de groepe ring van de rechtsextre- mist Michael Peters, die vorige keer iverd gearres- O teerd. O ASHINGTON (RTR/DPA/ ÜF) - De Verenigde Staten bben besloten tot voorlopige rafheffingen op de import van subsidieerde staalprodukten t twaalf landen. Dat heeft het nerikaanse ministerie van ndel maandag bekendge- aakt. Het gaat vooral om aat van koolstofstaai, dat on- r meer wordt gebruikt bij de oduktie van gereedschappen. heffing wordt volgend jaar finitief als blijkt dat Ameri- anse producenten schade on- rvinden van de gesubsidieer- export. it ministerie besloot tot de latregel naar aanleiding van juni ingediende klachten van nerikaanse staalfabrikanten er oneerlijke concurrentie. De troffen landen zijn Frankrijk, ïitsland, Italië, Groot-Brit- nnië, België, Spanje, Zweden, Oostenrijk, Brazilië, Mexico, Zuid-Korea en Nieuw-Zeeland. Het gaat om staalprodukten die in 1991 een importwaarde verte genwoordigden van meer dan een miljard dollar. De tijdelijke heffing wordt defi nitief als de Amerikaanse com missie voor internationale han del (ITC) volgend jaar conclu deert dat Amerikaanse staalfa brikanten schade hebben gele den door de oneerlijke handels praktijken. Daarover moet ui terlijk op 12 april een beslissing vallen. Verlies De Amerikaanse staalproducen ten hebben naar eigen zeggen een verlies geleden van in totaal twee miljard dollar door de in voer van goedkoop staal. De Europese Commissie heeft het Amerikaanse besluit maan dag veroordeeld. „We betreuren dit diep. We geloven niet dat het passend is dergelijke maatrege len te gebruiken voor het be schermen van een binnenlandse industrie die structurele tekort komingen heeft", aldus een woordvoerder. Hij zei dat de Amerikaanse argumenten zul len worden bestudeerd, maar gaf niet aan wat de EG tegen de maatregel zal ondernemen. Boutros: militaire operatie Somala NEW YORK (AP) - Secretaris generaal van de VN Boutros Boutros-Ghali heeft maandag gezegd dat het gebruik van mili tair geweld nodig kan zijn om voedsel en andere hulpgoede ren af te leveren aan de bevol king van Somalia. In een brief aan de Veiligheids raad schreef Boutros-Ghali dat er „geen alternatief is", dan hoofdstuk zeven in werking te laten treden van het Handvest van de Verenigde Naties, dat in dien nodig het gebruik van ge weld rechtvaardigt. Omdat andere pogingen om vol doende hulp bij de Somalische bevolking te krijgen hebben ge faald, zei Boutros-Ghali tot de conclusie te zijn gekomen dat de Veiligheidsraad zal moeten be sluiten tot krachtdadiger maat regelen om de humanitaire ope ratie in Somalia zeker te stellen. Kinderbijslag voor eerste kind omhoog DEN HAAG (ANP) - De kinderbijslag voor het eerste kind gaat op 1 ja nuari 1993 omhoog met, afhankelijk van de leef tijd van het kind, tussen de 32 en 59 gulden per jaar. Het gaat om een „extra" verhoging. De gebruikelijke aan passing van de kinder bijslagbedragen aan de prijsstijging is door de verslechterde financiële situatie van het Rijk ge schrapt. Dat blijkt uit een maandag gepubli ceerd wetsvoorstel van staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken). Voor gezinnen met een minimuminkomen en twee kinderen verbetert de koopkracht met 0,1 a 0,2 procent. De extra ver hoging, die voortvloeit uit het regeerakkoord, kost 85 miljoen gulden. Het schrappen van de in dexering levert 95 mil joen gulden op. OOFDDORP (GPD) - De gistermorgen ontspoorde intercity Amsterdam-Vlissin- >n heeft waarschijnlijk te snel gereden. De trein reed op het baanvak tachtig ilometer per uur waar zestig kilometer was toegestaan vanwege werkzaamhe- en aan het baanvak. Tot die voorlopige conclusie komt professor J. de Kroes van e onafhankelijke Spoorwegongevallenraad. Bij het ongeluk kwamen vijf mensen tn het leven, 33 raakten gewond. Veertien mensen liggen nog in ziekenhuizen in de mgeving. Tien van hen zijn ernstig gewond. LONDEN (AFP) - Een jongetje van vier is maandag ingeschreven aan een universiteit in Londen en de jongste student in Groot-Brit- tannië geworden. Nicholas MacMahon, zoon van een tuinman in Surrey, leerde als éénjarige lezen en op zijn derde Latijn. Aan de Brunel-universiteit (een privé-instelling) gaat hij colleges in formatica volgen. Zijn vader zei te hopen dat hij zich er minder ver veelt dan op de kleuterschool, waar hij moest kleuren. Nicholas leest de Daily Telegraph en encyclopedieën. Ook praat hij graag Frans met zijn moeder. Een specialist van de universiteit op het gebied van hoogbegaafde kinderen zei het geval van Nicholas „uniek" te vinden Zijns inziens was het echter nog te vroeg om te voorspellen of Nicholas het record gaat breken van Ganesh Sittam- palam, die ooit op zijn 1 le een universitair diploma behaalde. dam was gelegd in een naast de spoordijk gelegen sloot en de route daar naartoe was geasfal teerd, konden de takel werk zaamheden in de loop van de avond aanvangen. Onder de ge kantelde treinwagon zijn geen slachtoffers meer gevonden. Bouwvakkers Direct na de ongeluk om kwart over zeven kwam de hulpverle ning massaal op gang. Vlakbij werkende bouwvakkers waren als eersten ter plaatse. Brand weerkorpsen en ambulances uit de wijde omgeving werden inge zet. Ook vele politiekorpsen ver leenden assistentie. In totaal waren meer dan honderd red dingswerkers betrokken bij het werk. De bouwvakkers sloegen een geïmproviseerde brug over de sloot. Zo konden de hulpver leners naar het rampterrein en konden de slachtoffers naar de gereedstaande ambulances wor den gebracht. W Aalsmeer Westeinderplassen Op het crisiscentrum stond de telefoon de gehele dag roodgloeiend. In de loop van de dag bezochten minister H. Maij- Weggen, president-directeur R. den Besten van de NS en mr. P. van Vollenhoven, voorzitter van de Spoorwegongevallenraad, de plaats van het ongeluk. Onrust Afgelopen zaterdag Ontspoorde op vrijwel dezelfde plek ook al een trein. Zondagnacht zijn nog werkzaamheden aan het baan vak uitgevoerd. Het traject werd maandagochtend vrijgegeven. Volgens NS-woord voer der W. Binnendijk bestaat er geen en kel verband tussen de ontspo ringen. Pechiney Kroes is van mening dat de rin op het bochtige baanvak et bovendien een wissel nooit hard had mogen rijden. „Bij spectie in de cockpit van de vongelukte trein bleek dat de elheidsmeter op tachtig kilo eter was blijven staan. En dat ttekent dat de trein bij de eer- e botsing die snelheid had", al- is De Kroes. De machinist, van e de NS de identiteit niet wil ikendmaken, is nog niet ver- >ord. Hij verkeert in shocktoe- and, maar is verder niet ge- Dnd. President-directeur- Den Besten van de Spoorwegen bevestigt dat de snelheidsmeter op tach tig kilometer stond. Wel vraagt hij zich af of dit een betrouwbare aanwijzing zou zijn gezien de „ravage op de plaats des on- heils". De NS zijn de hele nacht bezig geweest met het verwijderen van de ontspoorde treinstellen. De plek was moeilijk bereikbaar voor de zware hijskranen waar mee het NS-materieel moest worden rechtgezet. Nadat een De produktie bij Pechi ney Nederland in Vlissin- gen-Oost wordt vermin derd. De capaciteit wordt voorlopig teruggebracht naar 80 procent. Welke gevolgen dit heeft voor de werkgelegenheid is nog onduidelijk. De maatre gel staat los van de on derhandelingen over een lager elektriciteitstarief voor de alumi- niumprodu- Q cent. w Radio en televisie: 2; Binnen- en buiten land: 3 en 5; Opinie en achtergrond: 4; Fi nanciën en econo mie: 7; Provincie: 9, 11, 12 en 13; Sport: 15, 16 en 17 Als eersten waren bouwvakkers ter plaatse. Een van hen is Eric Melchior uit Haarlem, die de ontsporing zag gebeuren toen hij juist op zijn werkplek vlakbij de spoorbaan kwam. „Het klonk alsof een matje met rotjes werd afgestoken en ik zag een lange rits vonken wegspatten. De auto heb ik met draaiende motor la ten staan en met een collega ben ik hierheen gerend en de sloot in gedoken om de slachtoffers te helpen", vertelt Melchior. Hij vervolgt: „Omdat het nog aardedonker was hebben we stroomkabels en lampen naar de overkant gegooid. Zelf ben ik een slijptol gaan halen en heb ik van het dichtstbijzijnde trein stel een ruit kapot geslepen om naar binnen te kunnen. Wat ik daar aantrof was onbeschrijflijk. Overal lagen mensen, banken, tassen en glas. glas en nog eens glas. Zo goed en zo kwaad als dat ging hebben we een aantal ge wonden naar buiten getrokken, zodat een beetje ruimte ont stond. Ik besefte toen inmiddels dat de hulp voor een aantal men sen te laat kwam." Gillen De 28-jarige Egbert Kruithof uit Zoetermeer maakte het ongeluk vanuit de trein mee. „Het ging heel vlug. De koffiejuffrouw be gon te gillen, die was helemaal hysterisch. Het was onbeschrijf lijk. Er lagen veel mensen buiten de trein tegen de bomen. Be bloed en met gebroken armen en benen. Ik ben direct gaan helpen om passagiers eruit te halen. Er zat een man bekneld in de omge vallen wagon, we konden hem er niet uitkrijgen. Hij moest losge knipt worden". „Het was in een fractie gebeurd. Ik zat achterin de trein. Het was behoorlijk druk. Normaal ge sproken neem ik nooit deze trein, maar omdat er vertraging was nam ik deze. Voorbij Hoofd dorp begon-ie plotseling te rem men en stond in één keer stil. De wagon begon te schudden en ik dacht, oh God deze gaat ook", vertelt hij. Ad Moolhuizen en Marco Eve- lijns zaten in de brandweerwa gen die het eerst bij de ramp aan kwam. „De meeste slachtoffers verkeerden in een shock, al wa ren ze toch heel rustig", vertelt Evelijns. „De passagiers hielpen elkaar, de bouwvakkers maak ten een brug over de sloot, ieder een deed eigenlijk precies wat moest gebeuren." Het een wonder dat er niet veel meer doden zijn gevallen.", zegt Moolhuizen. Te meer omdat uit de tegenovergestelde richting juist de trein Den Haag-Amster dam aankwam. Die is op hon derd meter afstand gestopt doordat de stroom na het onge luk uitviel." De meeste slachtoffers vielen in de eerste wagon van de redelijk drukke trein. Het Rampen Iden tificatie Team werd ingescha keld om de identiteit vast te stel len. Rond tien uur waren alle 33 gewonden uit de treinstellen ge haald en overgebracht naar de ziekenhuizen. De Vervoersbond CNV is „ont zet" over het treinongeval. „De onrust en de verbijstering bij de NS'ers is groot, aldus vakbonds bestuurder J. van der Kamp. Het baanvak tussen Hoofddorp en Leiden is zeker tot zaterdag gestremd. Het treinverkeer tus sen Schiphol en Hoofddorp komt vermoedelijk vandaag al op gang. De Intercitytreinen van Amsterdam naar Vlissingen zul len worden omgeleid via Haar lem. zie ook pagina 4 Het koprijtuig is onder aan de spoordijk terecht gekomen. Links boven de sloot met provisorische overgang. HOOFDDORP (GPD) - Hoe wrang het ook is, de sfeer onder de hulpverleners rond de trein ramp heeft iets van een reünie. Soldaten van het Leger des Heils, ambulanceverplegers, kraanmachinisten en motor agenten, ze kennen elkaar alle maal van de vliegramp in de Bijlmermeer. Als rond tien uur het bergen van de doden begint, wordt het voor het eerst muisstil op de plek van de ramp. Ambulancepersoneel en omstanders dragen vier bran cards met afgedekte lichamen naar een speciale ziekenauto. Pas veel later kan het vijfde stof felijk overschot onder een trein stel vandaan worden gehaald. Advertentie Broccoli, I OfT 500 gram i.4j Slavinken, w.w. kiloJA9Ü 11.90 1 OQ I 71 a 100 gram AEff L.cA) albert heijn Deze aanbiedingen gelden van dinsdag 1 t/m zaterdag -f 5 decembera.s. "i-. r 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Reddingswerkers dragen een slachtoffer weg van de plaats van de treinramp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1