Vervuilingsheffing wordt te duur Toorop-gebouwtje wellicht terug sssss Hulp commissaris "gevraagd voor Jbehoud Pechiney De Sterre mag in Terneuzen èn olinge bouwen QVZ) AUTOPOLIS Zeeuwse schilders op veiling Pompbediende met wapen bedreigd bij overval Kapellebrug Tanker in problemen door golfslag zeeschip Waterschapsvoorzitter: Grenzen dreigen te worden overschreden Poliogeval op Tholen bevestigd Onze premies worden helemaal niet verhoogd. Integendeel Volgend jaar krijgt u 4P maximaal 20% extra startkorting*bovenop uw schadevrije korting 4P geen eigen risico meer bij cascoschade vanaf kortingstrede 9. Zeker weten! Bel 01100-33399 Cadeautjes 99 PZC zeeland ZATERDAG 28 NOVEMBER 1992 fan onze verslaggever JULST - Een verdere stijging fan de verontreinigingsheffing s niet meer te verdedigen te- ;enover de burgers. Daarom noeten eerst de zaken aange- >akt worden, die het meeste jendement uit milieu-oogpunt lebben. ,Er zijn grenzen en die jreigen overschreden te vvor- |en", betoogde de voorzitter [an de Zeeuwse waterschaps- (ond, ir. P. J. Gruijters, vrijdag- norgen op de jaarvergadering 'an die organisatie in Hulst, (teen des aanstoots is voor ïruijters de komst van het Wa- erhuishoudingsplan van de irovincie. Jarenlang hebben de Faterschappen de verontreini- jngsheffing op laten lopen tot en gemiddeld bedrag van 300 per Zeeuws gezin. Nu daar nog eens 15 procent bovenop komt als gevolg van het provinciale plan trappen de waterschappen op de rem. „Hoe juist de voornemens in het plan ook zijn, mogelijk zelfs noodzakelijk, wanneer de lasten te hoog worden valt niet alleen het maatschappelijk draagvlak weg, maai- zal het ook heel moei lijk worden de algemene verga deringen van waterschappen te overtuigen dat zij de noodzake lijke begrotingen en belasting verordeningen goed moeten keuren", sprak de voorzitter van de Zeeuwse waterschapsbond. In overleg Commissaris van de koningin, drs. W. T. van Gelder, nam het op voor het waterhuishoudings plan. Hij constateerde dat het in nauw overleg met de water schappen is opgesteld: „Ver wacht mag dan ook worden dat de waterschappen het daarin neergelegde beleid niet alleen onderschrijven, maar dat ze ook bereid zijn dit beleid uit te voe ren." Hij voegde er aan toe dat het mi lieu geld kost, temeer daar een achterstand uit het verleden weggewerkt moet worden. „We zijn ingeteerd op ons natuurlijk kapitaal. Momenteel betalen we alleen nog maar rente, aan aflos sing zijn we nog niet toegeko men. Ik hoop dat de algemene vergaderingen van de water schappen en provinciale staten begrijpen dat het inlossen van de schuld gerealiseerd moet worden", gaf Van Gelder aan. De commissaris voegde daar aan toe dat wat betreft de huidige sa menstelling van het aantal wa terschappen in Zeeland keuzes zijn gemaakt. Dat mag volgen hem niet ten koste gaan van mi lieu en natuur. Verkiezingen Voorzitter Gruijters stond ook stil bij de verkiezingen van de waterschappen nieuwe stijl over ruim een jaar. Hij gaf aan dat die n onze verslaggever LISSINGEN - De Unie BLHP pept de hulp van commissaris an de koningin W. T. van Gel er in om de toekomst voor alu- liniumsmelter Pechiney Ne erland NV in Vlissingen veilig stellen. In een brief vraagt de akbond de commissaris zijn ivloed aan te wenden om de nderhandelingen die gaande ijn over verlaging van de prijs ie Pechiney voor elektriciteit etaalt, tot een zodanig resul- lat te leiden dat het voortbe- ,aan van het bedrijf is verze- erd. olgens de Unie BLHP mag de ektriciteitsprijs niet tot gevolg hebben dat Pechiney Nederland haar concurrentiepositie ver liest ten opzichte van bedrijven in het buitenland die onder gun stigere voorwaarden over ener gie kunnen beschikken. De bond wijst erop dat de top van multinational Pechiney voor het eind van dit jaar zal be sluiten in welke landen in Eu ropa produktie-capaciteit zal worden afgestoten. Dat is nodig omdat de markt voor alumi nium oververzadigd is, waar door de prijzen laag zijn. Pechi ney in Vlissingen heeft in ver band daarmee al een deel van de produktie tijdelijk stilgelegd. De smelter heeft 950 werknemers. De indirecte werkgelegenheid is ongeveer even groot. >n onze verslaggever - De lag kon vrijdag in top op het ^■•rein van De Sterre, het insti- ^■ut voor verstandelijk gehan- ^■capten in Clinge. Het ministe ns van WVC stemt in met de ^^rvanging van de gebouwen Imaerhof en Nobelhof en tege- Ikertijd mag De Sterre begin- ;n met de bouw van twaalf so- owoningen voor een Terneu- pse dependance. Dor de dependance in Terneu- n koopt de Sterre anderhalve ictare bij het Zuidersportpark, p dat stuk grond kunnen op rmijn 48 verstandelijk gehan- capten worden gehuisvest, iorlopig wordt slechts een ge- iuw voor twaalf personen neer zet, omdat er nog niet direct 'hoefte is aan 48 plaatsen in ,'meuzen. Voor de verwezenlij- ag van de bouwplannen in inge en Temeuzen is in totaal im 32 miljoen gulden nodig. gemeen directeur J. C. M. egstraaten toonde zich vrij- g 'buitengewoon gelukkig' it WVC de knoop definitief eft doorgehakt. Alle wensen n ingewilligd. Het instituut ag zelfs de capaciteit, tijdelijk, [breiden tijdens de bouw van verschillende nieuwe onder mens. Door die uitbreiding m 257 naar 269 bewoners- aatsen) ontkomt de directie h gedwongen overplaatsin- etonrot egstraaten, en met hem het stuur en de oudervereniging, heel blij dat ook in Clinge odzakelijke aanpassingen nnen worden doorgevoerd, en enkele jaren geleden werd pleit voor de verhuizing van Sterre naar Temeuzen werd wezen op de slechte bouw- ihnische staat waarin veel ge- chapen gedood ij aanrijding \ERIKZEE - Twee schapen pben donderdagavond hun blijf op de rijksweg tussen en Burgh-Haamstede It de dood moeten bekopen, werden aangereden door een tomobilist uit Zierikzee, die dieren in het donker plotse- g voor zijn voertuig zag op- emen. De politie denkt dat t gaat om schapen van de Zie- peeënaar M. bouwen verkeerden. Het verou derde Elmaerhof en het ernstig door betonrot aangetastte No belhof worden nu binnen enkele jaren vervangen door nieuw bouw. Voor de bewoners van de Nobel hof wordt waarschijnlijk halver wege volgend jaar al een nood voorziening op het Sterre-ter- rein neergezet. „Het duurt nogal een tijd voor alle procedures zijn afgerond. Voor daadwerkelijk met de bouw wordt begonnen zijn we, schat ik, zo'n anderhalf jaar verder. Eind volgend jaar, begin '95 kunnen de mensen er dan pas in. Puur om veiligheids redenen kunnen de bewoners niet zo lang in Nobelhof gehuis vest blijven", verklaarde Bieg- straaten. Reimond Kimpe, Twee mannen en een dame, Middelburg 1959 van onze verslaggever MIDDELBURG - Veilingmeester A. I. Verha- ge brengt dinsdag in de schouwburg te Mid delburg een aantal bijzondere schilderijen on der de hamer. Centraal staat de atelier-collec tie van de Haagse schilder Pierre Hoeks die veel in Zeeland werkte. Opmerkelijk genoeg vond hij buiten de provin cie brede erkenning en waardering als 'Zeeuws schilder'. Hoeks (1906) wordt beschouwd als een vertegenwoordiger van de romantische school. Zijn stadsgezichten - Veere en Middel burg - en landschappen hebben iets nostal gisch. Het huis Verhage veilt dinsdag in Mid delburg negentien doeken. Een tweede Hoeks- collectie komt 11 december aan bod tijdens de kerstmarkt in de Dom van Veere. Voorts komen onder de hamer schilderijen, aquarellen, tekeningen en grafiek van Jan Fre- derik Schütz (de oude), Reimond Kimpe, Piet Bulthuis, Sal Meijer. Han van Meegeren. B. C. en J. H. Koekkoek, Andreas Schelfhout, Paul Citroen, W. Vaarzon Morel en de zeeschilders Hulk en Dommershuyzen. De veiling die 495 kavels (goud, zilver, meube len, kristal, tapijten en curiosa) omvat, begint om 14 uur. Stichting wil expositieruimte in oude luister herstellen van onze verslaggever DOMBURG - Het tentoonstel lingsgebouw dat Jan Toorop aan het begin van deze eeuw in Domburg bouwde, komt mis schien terug. Een stichting-in -oprichting onderzoekt de mo gelijkheden om het houten ge bouwtje, dat in 1922 om waaide en nooit overeind ge zet is, in 1994 ter gelegenheid van het Mondriaanjaar in vol le luister te herstellen. De oude plaats aan de Badhuis weg is inmiddels volgebouwd; veel mogelijkheden voor een nieuwe locatie zijn er niet. Mo gelijk komt het gebouw aan de kop van de Badstraat of er gens in het Nehalenniagebied. In februari of maart is duide lijk of het huisje gebouwd kan worden. In het tentoonstellingsgebouw organiseerde Toorop jarenlang exposities van een groep bin nen- en buitenlandse kunste naars die in Domburg verblijf hield. Piet Mondriaan was een van hen. Hij legde hier de basis voor de schilderkunst waar mee hij later furore maakte. Wandelroute De gemeente Domburg ziet wel iets in het project. De her bouw van de tentoonstellings ruimte zou een uitkomst zijn voor toeristen die op zoek zijn naar tastbare herinneringen aan de beroemde kunstenaars historie. Volgens ambtenaar A. M. van der Heijde van de ge meente Domburg is een van de voorwaarden voor de bouw dat de ruimte opgenomen wordt in een culturele wandelroute. Wat Domburg betreft wordt het huisje een permanent do cumentatiecentrum. Initiatiefneemster J. van Paa- schen wil van het pand een ten toonstellingsruimte maken waarin schilderijen van de Domburgse schildersgroep geëxposeerd kunnen worden. Het gebouwtje moet dan aan de binnenzijde aangepast wor den. om de kans op diefstal te Het expositiegebouw, dat Toorop in Domburg bouwde en dat niet meer werd hersteld nadat het tijdens een storm (1922) omwaaide. Illustratie Zeeuws Documentatiecentrum verkleinen en om de warmte en luchtvochtigheid in het ge bouw constant te kunnen hou den. Of het gebouw er komt en hoe het er dan uit komt te zien, hangt af van de financiën. Er is een landelijke subsidiepot voor het Mondriaanjaar; mo gelijk kan de bouw hiervan ge deeltelijk betaald worden. Par ticuliere investeerders zullen voor de overige financiën moe- tenppdraaien. Probleem Een probleem voor de herbouw van een kopie van het oor spronkelijke pand is dat er nauwelijks bouwtekeningen van beschikbaar zijn. Op basis van foto's is enigszins te zien hoe de ruimte ontworpen was, maar vooral de bijzondere lichtval die Toorop had ge creëerd in het gebouw is niet exact te achterhalen. Van Paaschen is zekerder van de kans van slagen dan ze in april was bij de strijd voor het behoud van villa Loverendale in Domburg. „De kansen zijn klein, maar de hoop is groot", meldde ze toen. Nog dezelfde maand werd de villa gesloopt. „Dit plan biedt veel meer per spectieven", vindt Van Paa schen. nieuwe structuur van de water schappen een afspiegeling moet zijn van alle categoriën ingelan den en alle taken die de water schappen uitvoeren. Om dat eer ste goed van de grond te krijgen zullen de waterschappen nog veel aan voorlichting moeten doen in een poging vertrouwen te kweken bij de eigenaren ge bouwd en de ingezetenen. Hij vroeg verder aandacht voor een belangrijke nieuwe taak die de waterschappen krijgen; het wegbeheer. Als gevolg van een herverdeling hebben de water schappen er meer wegen bij. Gruijters riep de Zeeuwse water schappen op niet alleen te kij ken naar het beheer van de we gen. maar ook naar de verkeers veiligheid. In dat kader pleitte hij voor integraal wegenbeheer. Dat wil volgens hem zeggen dat wegonderhoud. bermbeheer, gladheidsbestrijding en ver keersveiligheid goed met elkaar in verband moeten worden ge bracht. Dat kan naar zijn me ning zelfs goedkoper zijn dan het traditionele beleid. Vernielingen aan auto's in Vlissingen VLISSINGEN - In Vlissingen zijn in de nacht van donderdag op vrijdag vernielingen aan twee auto's aangericht. Bij een auto die stond gepar keerd in de Glacisstraat werd de zijruit vernield met een bak steen. Er werd niets gestolen. In de Kanariesprenk werden bij een personenauto de deursloten en het slot van de achterklep vernield. De daders zijn in de au to geweest. Omdat er sporen van vernieling op de beplating rond om het contactslot waren, ver moedt de politie dat het ging om een poging tot diefstal. De da ders haalden het dashbordkast- je overhoop, maar namen niets mee. van onze verslaggeefster GOES - Onderzoek bij het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RIVM) heeft de diagnose polio myelitis bevestigd bij een tien jarig meisje uit Scherpenisse. Het meisje werd deze week met een vermoeden van polio opge nomen in het ziekenhuis Lie- vensberg in Bergen op Zoom. Ze is de vierde polio-patiënt in Zeeland sinds de epidemie eind september begon. De Gemeenschappelijke Ge zondheidsdienst (GGD) Zeeland is inmiddels begonnen met ring- onderzoeken en ringvaccinatie. Het virus is van hetzelfde type (3) als bij alle vijftig andere ge vallen in Nederland. Alle slachtoffers waren om prin cipiële redenen niet tegen polio gevaccineerd. van onze verslaggever KAPELLEBRUG - Twee man nen hebben vrijdagmiddag een gewapende overval gepleegd op het Avia-benzinestation in Ka pellebrug. Een van de mannen rukte, onder bedreiging met een vuurwapen, de geldtas uit han den van de 30-jarige vrouwelij ke pompbediende L. M. Het tweetal verdween vervolgens in een auto met grote vaart de grens met België over. De mannen waren rond vier uur het terrein van het tankstation opgereden. Ze zetten hun auto weg en één van de mannen liep naar het kantoortje waar de pompbediende zich op dat mo ment bevond. Hij vroeg om een blik olie. De pompbediende volgde de man toen naar buiten en kreeg, nog voordat ze het blik kon pakken, een vuurwapen on der de neus geduwd. „Ik wil je tas met geld. Geef op. anders schiet ik je kapot", snauwde de man haar toe. De bediende wei gerde de geldtas af te geven. Toen verder dreigen geen resul taat opleverde, wist de man met een ruk de tas te bemachtigen. Eenmaal in het bezit daarvan, sprongen de mannen direct in een rode Honda Civic met Bel gisch kenteken en verdwenen in de richting van de grensover gang. Een en ander werd gadege slagen door enkele verbouwe reerde automobilisten, die bij het station aan het tanken wa ren. Volgens de rijkspolitie gingen de mannen aan de haal met circa 550 gulden aan Belgische francs en enkele honderden guldens. Bij het onderzoek kreeg de Hul ster politie direct assistentie van de Bijzondere Opsporingsbri gade van het district Sint- Niklaas. De Belgische agenten waren op het moment van de overval te gast op het bureau in Hulst. Het tankstation in Kapellebrug is al eerder doelwit van overval lers geweest. Volgens de eige naar zijn tal van maatregelen ge troffen om personeel en midde len te beschermen. van onze verslaggeefster BATH - Op de Westerschelde, tussen Walsoorden en Bath, is donderdagavond omstreeks 19.00 uur de Belgische binnen- vaarttanker Pulos in moeilijk heden geraakt als gevolg van golfslag, veroorzaakt door het Cypriotische zeeschip Gina. De ruit van de roef op het achter schip van de Pulos werd inge slagen. Door het gat stroomde water naar binnen, waardoor het woonverblijf waterschade opliep. Toen het de schipper van Pulos niet lukte om in contact te ko men met de Gina. waarschuwde hij de rijkspolitie te water in Hansweert. De gezagvoerder en de bemanning van de Gina - een containerschip met een lengte van 209 meter en een diepgang van 104 decimeter - worden op verzoek van de politie door de Belgische Zeevaartpolitie ver hoord. Op de Westerschelde geldt geen snelheidsbeperking. Er wordt vertrouwd op goed zee manschap. Het onderzoek wordt daar dan ook op toegespitst. Advertentie m •bij accepüe 2 treden Het Goese gezinshoofd heeft een steek laten vallen. Niet zomaar één, een hele ern stige. Hij is namelijk zijn Sin terklaasbriefje kwijt. Na het trekken der ivensen- lijstjes had hij het papiertje achteloos ergens opgebor gen. Broekzakken heeft hij nagekeken, laden door zocht, in kasten gesnuffeld, de prullemand omgespit, maar het is helaas heel erg zoek. De ramp zou draaglijk zijn als hij nog wist wiens naam boven het lijstje prijkt en welke cadeautjes deze per soon van Sinterklaas ver langt. Hoezeer hij echter zijn hersenen pijnigt, hij kan het zich Jiiet herinneren. Maar de gezinsleden komen het niet te weten. Ze zouden hem afmaken, figuurlijk wel te verslaan. Nee, de slimmerik heeft een plannetje bedacht. Op 5 de cember krijgt ieder gezinslid een cadeautje met een leuke surprise van hem. Dan kan hij nooit de plank misslaan. Voor het redden van zijn- huid betaalt hij wel een ake lig hoge prijs. Eén moment van onachtzaamheid kost 'm niet alleen vijf geschen ken a raison van een geeltje per gezinslid, ook gaan vele vrije avonduurtjes op aan de knutselarij. Arme huisvader! En dan ook nog geboren met twee linker handen...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 41