Schulden Hof Domburg enorm Een lastpost in het geweer tegen onrecht 10] Geen fors deel vaP reserves Deltan voor verbruikers Zeeuws-Vlaamse cultuurprijs op komst Het geheime systeem om cabaret te toetsen provincie Tekort bij ongewijzigd beleid in 1996 ruim 27 miljoen Flinke schade binnenvaarder bij aanvaring in Sloehaven lezers schrijven fc VRIJDAG 27 NOVEMBER 1992 van onze verslaggever TERNEUZEN De Zeeuws- Vlaamse wethouders van cul turele /aken hebben overeen stemming bereikt over de in voering van een culturele prijs van de acht gemeenten in de regio. Het gaat om een nieuwe prijs van 5.000 gulden, die een keer in de vier jaar wordt toegekend. Voor de toekenning komen uit Zeeuwsch-Vlaanderen afkom- stige personen of in de regio gevestigde instellingen of ver enigingen in aanmerking die door publicaties of activitei ten op wetenschappelijk, lite rair. cultureel, journalistiek of maatschappelijk vlak hebben bijgedragen aan de samenwer king tussen gemeenten in de streek. De huidige culturele prijzen van de diverse Zeeuws -Vlaamse gemeenten blijven gewoon bestaan. In het b en w-overleg Zeeuwsch-Vlaanderen is bijna een jaar over de invoering van een gezamenlijke prijs gedis cussieerd. Eind september be reikten de portefeuillehouders overeenstemming over de voorwaarden. De 5.000 gulden wordt opgehoest naar rato van het inwonertal, hetgeen bete kent dat Temeuzen bijna een derde van het geldbedrag voor zijn rekening neemt. Met de prijs willen de gemeen ten het culturele leven in de re gio een stimulans geven. De prijs wordt eenmaal in de zit tingsperiode van de colleges van b en w toegekend en uitge reikt. De eerste keer zal aan het einde van de huidige zit tingsperiode. in 1994, zijn. Uiterlijk een half jaar voordat de zittingsperiode afloopt kunnen de dagelijks besturen van de gemeenten een of meer kandidaten voordragen bij de portefeuillehouders van cultu rele zaken, die vervolgens een bindende voordracht doen aan het b en w-overleg. De commissie voor onderwijs en culturele zaken van Ter- neuzen spreekt zich donder dag 3 december uit over de in voering van de prijs. De verga dering in het stadhuis van Ter- neuzen begint om 19.30 uur. van onze verslaggever DOMBURG - De Stichting Bad- plaatsbelangen Domburg (SBD) windt er in de begroting voor 1993 geen doekjes om: de stich ting redt op eigen houtje de ex ploitatie op geen stukken na meer. Het komende jaar wordt een tekort voorspeld van 4.076.700 gulden. Het tekort wordt veroorzaakt door de aan loopverliezen op het vakantie park Hof Domburg (camping, bungalowpark, zwembad en kuuroord) en door rente op le ningen die nodig zijn om die ex- loitatietekorten te dekken. Het totale tekort voor de stichting, gerekend vanaf 1989, loopt in 1993 op tot 17,5 miljoen gulden. Als de meerjarenbegroting uit komt. is het tekort voor de SBD in 1996 bij ongewijzigd beleid van de gemeente Domburg ruim 27,5 miljoen gulden. De gemeente Domburg moet snel toestemming geven voor het bijbouwen van bungalows en extra financiële bijdragen, vindt de Raad van Toezicht van de SBD. Als dat niet gebeurt, komt Hof Domburg voor onover komelijke schulden te staan. El ke maand uitstel kost alleen al meer dan honderdduizend gul den aan rente op het rekening- courantkrediet dat de gemeente bij de bank heeft lopen. De Raad van Toezicht, het dage lijks bestuur van de SBD. wil zo snel mogelijk een andere be stuursstructuur. Teveel mensen bemoeien zich met de SBD. Bij veel besluiten van de SBD buigt onder meer de gemeenteraad zich erover, met alle tijdverlies van dien. Dat staat een bedrijfs matige manier van werken in de weg. Afgezien van de kosten werkt deze aanpak ook demoti verend. schrijft de raad in de aanbiedingsbrief bij de begro ting. Tennisbanen De SBD ziet zich volgend jaar genoodzaakt het personeel ge- yan onze verslaggever VLISSINGEN - Een binnen vaartschip heeft donderdag middag zware schade opgelo pen bij een aanvaring met een zeeschip in de Vlissingse Sloe haven. Het Nederlandse bin nenvaartschip Beata (1600 brt) liep daarbij een flink gat op in het ruim en er ontstond veel breekschade in het woongedeel te. Volgens de rijkspolitie te water VLISSINGEN, VESTZAKTHEATER y?at is daarop uw antwoord', one- woman-show van Nelleke Burg. met muzikale begeleiding van Paul Diek- mann (piano), veel teksten van Ernst van Altena en regie van Victor van Sivaay door Willem Nijssen Orangist ben ik allerminst. Toch heb ik sinds een paar jaar een geheim systeem, waar mee ik kleinkunstenaars indeel op basis van hun emotionele binding met uitgerekend het koningshuis. Wie de koningin looft, is daarin even verdacht als wie haar en de haren nodig heeft om zijn gal te spuwen. Al leen wie zwijgt over Oranje, kan een goed cabaretier zijn. Toegegeven, het is een erg onwe tenschappelijke benadering. Bovendien zou je toch denken dat juist alleen de allergrootsten èlk onderwerp moeten kunnen aanpakken Het systeem heeft me evenwel nog maar zelden in de steek gelaten. Het getuigt van een zekere armoede aan ideeën om de lachers op de hand te willen krijgen met gekwelde en uitglijdende royalty. En meestal straalt dat af op andere onderdelen van het programma. In 'Wat is daarop uw antwoord', de nieuwste one-woman-show van Nelleke Burg. werd dat beeld opnieuw bevestigd. Het programma bestaat uit twee zo sterk verschillende delen, dat een pauze onmisbaar was om de omschakeling te kunnen ma ken. Het tweede gedeelte ging over politiek, onze politiek. De alternatieve troonrede van Bea trix Burg was nauwelijks ge nuanceerder dan zijn voorbeeld. Later moesten vooral Elco Brinkman en Hans Alders i..de Chaplin van het milieu") het ontgelden onder een huppelend pianodeuntje. Dat zijn op poli tiek vlak al net zulke 'back-ben chers' als Felix Rottenberg. On gevaarlijke. kleurloze slachtof fers dus Tussen de losse flodders staat dan opeens een mooi lied: „Jij die straks geboren wordt". Muzi kaal sterk en poëtisch: „Er gaat zoveel verloren, en de tijd treu zelt niet." Van dat niveau waren in het eerste deel meer voorbeel den te vinden. Dat eerste deel stond in het te ken van mislukking, dood en te loorgang. Weliswaar werd daar in nogal eens smachtend en veel- deeltelijk anders over de afdelin gen te verdelen om kosten te be sparen. Vacatures worden niet ingevuld. Verdere besparingen probeert de SBD te bereiken door verkoop van panden en bij voorbeeld het afstoten van twee van de tennisbanen. Investerin gen mogen alleen voor zover ze dringend noodzakelijk zijn. De veranderingen mogen echter niet ten koste gaan van de kwali teit. In de meerjarenbegroting loopt het verwachte aantal bezoekers van het zwemparadijs De Parel op tot 191.000 in 1996. Dat is 90.000 bezoekers minder dan in de studies voorafgaand aan de bouw begroot werd. Bij een ge middelde prijs van 10,60 gulden is alleen deze opbrengst al bijna een miljoen gulden lager dan eerst voorspeld werd. De tekorten op Hof Domburg dalen naar verwachting de ko mende jaren van anderhalf mil joen naar een kwart miljoen gul den per jaar. De rente op de reke ning-courant van de SBD loopt echter snel op, vanwege de rente op de rente die betaald moet worden. Daardoor wordt het to taalresultaat de komende jaren niet beter. De Beleidsraad, het algemeen bestuur van de SBD. stelt de be groting woensdag 2 december vast. De vergadering begint om 19.30 uur in het gemeentehuis. een foute stuurmanoeuvre van één van de schepen. De aanvaring gebeurde rond 16.50 uur. Het Nederlandse zee schip Stella Lyra wilde vanuit de Sloehaven de Westerschelde op varen. Het schip was geladen met 3500 ton gasolie-residu. Uit tegenovergestelde richting na derde de (lege) binnenvaarder met bestemming de Kalootha- ven. De Stella Lyra liep bij de aanvaring slechts een scheurtje in de boeg op. Het interieur van zwemparadijs De Parel, onderdeel van Hof Domburg. betekenend gekeken, en gevoe lig gezongen over zo'n ongedefi nieerd begrip als 'Tederheid'. Maar er waren ook heel mooie nummers als 'Hij had het', over een heel mooie jongen. Eerst „was er nog niets van de race te gen de klok". Hij had het hele maal. Pas later blijkt hij seropo sitief. Hij had het! Die eerste helft was uiteraard emotioneler geladen, met mis schien ook wat autobiografische elementen over de moeizamer strijd die een meisje te voeren heeft voordat ze voluit kan le ven. Dat dat Nelleke Burg ge lukt zou zijn. kon ze ondanks vrijgevochten taalgebruik overi gens niet echt uitstralen. Be paalde zinsneden bleven klin ken zoals een freule het woord 'poep' uitspreekt. Maar toch, wilder en authentie ker was het eerste deel wel. qua muziek en tekst ook interessan ter. Jammer daarin was. dat het 'romantische', dynamische pia nospel van Paul Diekmann (per fecte begeleiding!) de stem van Nelleke Burg bij vlagen volledig overspeelde. Stukken tekst en zang gingen door dit euvel van de zaal helaas verloren. Wat de zang betreft, viel er verder veel te genieten. Nelleke Burg heeft een mooie, vaardige stem en goede timing, en zeker in het eer ste deel was de muziek bepaald niet 'gelikt'. Spijtig blijft dan ook. dat wie ook let op wat er ge zongen en gezegd wordt, zo one venwichtig werd bediend. Wat is daarop uw antivoord' is van daag. vrijdag, te zien in het Vlis singse Vestzaktheater. Luidsprekers uit auto gestolen PHILIPPINE - Uit de auto van S. J. uit Philippine werden in de nacht van woensdag op donder dag twee luidsprekerboxen ont vreemd. Het voertuig stond ge parkeerd in de Kerkstraat in het Mosseldorp. Men kwam de auto binnen door de achterrruit stuk te slaan. Dijk-rock in Westdorpe WESTDORPE - In cultureel centrum Concordia in Westdor pe wordt zaterdag voor de eerste keer het Dijk-rock festival ge houden. Dit 'head-bangers-ball' wordt geopend door Challenge uit Temeuzen. De hoofdact komt voor rekening van Over the edge uit Goes. Deze band brengt een mengeling van covers en eigen nummers in een show waar de vonken van afvlie gen. Het festival begint om 21.00 uur. Jaap Goetheer: eenling in Middelburgse politiek van onze verslaggever Ab van der Sluis MIDDELBURG - Hij toonde zich geschrokken. Twee jaar geleden noemde hij de be raadslagingen in het Middel burgse stadhuis - de tempel van de lokale politiek - een gesubsidieerde toneelvoor stelling waar toch geen pu bliek naar komt kijken. Het Middelburgse raadslid Jaap Goetheer (41) van Groen Links nam en neemt geen blad voor de mond als hij zijn politieke boodschap duide lijk wil maken. Het maakt hem niet bij iedereen geliefd. Dat zijn bijdrage nog al eens 'disproportioneel' is (een re cente uitspraak van burge meester mr C. G. J. Rutten) zal hem eerlijk gezegd worst zijn. Goetheer is letterlijk en fi guurlijk een eenling in de Mid delburgse politiek. Twee jaar geleden nam hij - na de fusie tussen PSP. PPR en CPN - als raadslid voor Groen Links een zetel in beslag. De eerste maanden waren niet zijn bes te. constateert hij veelzeg gend. Het was wennen. Aan de cultuur in het stadhuis en aan het feit dat de gevestigde politieke orde (PvdA en CDA) zich niet de mantel laat uitve gen door een nieuwkomer. De coalitiepartijen lieten niet na hem met beide benen op de grond te zetten. „Je hebt natuurlijk een infor matieachterstand. Anders dan in het bedrijfsleven, waar je soms een introductieperio de krijgt en je je niet op de werkvloer hoeft te laten zien, werd ik in het stadhuis direct in het diepe gegooid. Men ver wacht een soort vanzelfspre kendheid dat je meteen kunt meedoen." Forse kritiek Zijn eerste belangrijke bijdra ge aan de gemeentepolitiek - de algemene beschouwingen in 1990. Goetheer levert forse kritiek. Van beleidskeuzes maken is geen sprake. CDA en PvdA kauwen alles uitge breid voor in commissiever gaderingen. De overige frac ties zijn stemvee. De coalitiepartijen reageren furieus. Die kritiek kwam hard aan. Het raakte hem ook persoonlijk. „Ik merkte toen al dat je geen afwijkend standpunt mag innemen. Dat Jaap Goetheer. werd niet getolereerd. Vreemd, want iedereen sprak over bestuurlijke vernieu wing. Op zo'n moment voel je je wel geïsoleerd." Spijt van zijn uitlatingen heeft hij nooit gehad. Vorig jaar kwam Goe theer in zijn algemene be schouwingen nog eventjes te rug op het incident. Hij trok de vergelijking met een ge subsidieerde toneelvoorstel ling door naar een grijze-mui- zentheater. Hij sneerde dat hij nu wist dat hij zulke uitspra ken niet meer mocht doen en dat hij braaf moest zijn. Hij ontkent dat destijds spra ke was van politieke naïviteit. „De politiek raakt steeds meer verwijderd van de bur ger en de politici staan steeds verder van de alledaagse werkelijkheid. Je kunt dat de burger kwalijk nemen of je zelf. Democratie houdt meer in dan de meeste stemmen gelden. Uit die onvrede heb ik die uitspraken gedaan. Als dit raadspolitiek is, duurt het nog wel honderd jaar voor we echte veranderingen kunnen aanbrengen." „Ik zit daar niet om Groen Links in the picture te krijgen. Je moet je duidelijk, tenmin ste als je je hoofd boven water wil houden, op een andere ma nier profileren. Ik probeer een discussie uit te lokken. Men pikt dat vaak niet op. Staat men daar niet bij stil. of vindt foto Ruben Oreel men het onderwerp niet be langrijk genoeg Of Groen Links nu veilige fietsroutes voor elkaar krijgt, of de VVD. het zal mij eerlijk gezegd worst zijn. als ze er maar ko men. Die horzelfunctie heeft de oppositie tóch. De drie an dere partijen zouden ook best eens mogen prikkelen Dat mis ik wel 's. Ik heb wel eens het idee dat men niet op mijn ideeen zit te wachten en dat ik vaak als lastig word ervaren. Daar leg ik me niet bij neer. dan kan ik net zo goed naar huis gaan. We vormen met z'n allen het bestuur. Het bestuur houdt niet in: alleen de colle gepartijen en de rest moet maar meegaan." Onrecht Jaap Goetheer blijft - tenmin ste als de kiezers hem nog vier jaar gunnen - uit een oogpunt van continuïteit liefst nog vier jaar zitten. „Ik wil een bijdra ge leveren aan het maat schappelijk leven. Ik zou het niet willen hebben dat mijn kinderen later zeggen: 'Het is een rotzooi en mijn vader heeft er niets aan gedaan'. Te gen onrecht en onrechtvaar digheid kan ik niet; dat moet je proberen uit te bannen. Wat ik heb bereikt is moeilijk meetbaar. Een hoop dingen zijn gepasseerd, waarbij ik me heb moeten neerleggen. Er blijft gelukkig altijd iets han gen. Dat is voor mij de winst." van onze verslaggever MIDDELBURG - De staten van Zeeland zijn het ermee eens dat de NV Delta Nutsbedrijven (Deltan) geen forse greep in haar reserves doet om de elek triciteitstarieven te verlagen. De vermogenspositie van de on derneming is weliswaar ge zond, maar niet zodanig ruim dat er aanleiding is tot potver teren. De risico's die een nutsbe drijf in Zeeland draagt door de onevenwichtige verhouding tussen klein- en grootverbrui kers van elektriciteit, maakt voldoende reserves noodzake lijk. De Sociaal-Economische Con- sultatiegroep (SECG), een ad viesorgaan van de provincie, drong eerder dit jaar aan op ver laging van de elektriciteitstarie ven en investeringen in warmte kracht projecten. De uit verte genwoordigers van het bedrijfs leven samengestelde advies groep heeft een onderzoek laten uitvoeren naar de vermogenspo sitie en de afschrijvingspolitiek van Deltan. Naar aanleiding van dat onderzoek kwam de SECG tot de conclusie dat Deltan te veel afschrijft en geld oppot. Het nutsbedrijf en het dagelijks be stuur van de provincie waren het daar niet mee eens. Afgang De commissie economische za ken van de staten deelde deze opvatting donderdag. „De dis cussie is nu gesloten", consta teerde D. Eveleens (PvdA). „De SECG is afgetroefd." J. Huis- [n_ man (WD) informeerde naarjJf reactie van de adviesgroep fit het standpunt van het dagelijip provinciebestuur. Gedeputefon de D. J. P. Bruinooge verteïob dat een ruime meerderheid de SECG zich daarbij heeft nef'd gelegd. Dat verbaasde Huismi tv „Als de SECG niet zo hoogpnl tendieus had ingezet, was de Ine gang ook niet zo smadelijk jee* weest", constateerde hij. „Beft doet het ergste vrezen voor ave dere adviezen." Bruinooge njgs afstand van die uitspraak: „V moeten niet te snel en te rei luut zijn met onze conclusies. i)d< SECG heeft een buitengewc|vi) serieus onderzoek aan de vernpef genspositie van Deltan gewijtjaa Fusie Eveleens plaatste kanttekei gen bij het onderzoek naar wenselijkheid van een fusie de drie energiedistributie^ ven in Zuid-Nederland en elektriciteitsproduktiebedrij! EPZ. „In de energiewereld staat de behoefte steeds mfn groter te worden", stelde vast, „terwijl het enige doel tc, zou moeten zijn een zo optirnjF mogelijke dienstverlening ter veren tegen zo laag mogelijp kosten. Je kunt je afvragen]^ daarvoor de schaal nodig is F de bedrijven in Zuid-Nederla?S nu nastreven." Dat de bedrijf zelf een onderzoek naar de v< delen van een fusie uitvoei maakte Eveleens een tikkel argwanend. Hij meende dat wel eens zinvol zou kunnen een studie te laten maken juist de nadelen in kaart brei Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespondeerd. M I I I II I I I I I I I I I I foto Ruben Oreel Wijkvereniging op de bres voor veiliger kruising van onze verslaggever VLISSINGEN - Veilige fiets- en wandelroutes voor schoolgaan de kinderen en aanpassing van het gevaarlijke kruispunt Bos- senburghweg-Sloeweg in Vlis- singen verdienen prioriteit bo ven de aanpak van het verkeers knelpunt Sloeweg-Koudekerk- seweg. De wijkvereniging Ro- senburg heeft dit de Vlissingse gemeenteraad in een brief laten weten. De bewonersorganisatie rea geert op een voorstel dat dins dagavond is ingediend door het RPCU-raadslid C. J. van der Weele. Hij wil de bouw van een wijkaccommodatie bij het win kelcentrum Papegaaienburg uitstellen om het verkeers knooppunt Sloeweg-Koude- kerkseweg versneld te kunnen vernieuwen. De wijkvereniging Rosenburg vindt het wijzigings voorstel slecht. Zij verwijst naar het milieuplan van de gemeente, waarin wordt gepleit voor terug dringen van het autoverkeer en verbetering van het leefklimaat in de woonwijken. Het amende ment van Van der Weele is hier mee in strijd, vindt de wijkver eniging. Ze pleit voor veilige loop- en fietsroutes voor school gaande kinderen en de aanleg van een goede fietsverbinding van Rosenburg naar het cen trum. Als dan toch een verkeersknoop punt moet worden aangepakt, kan beter de gevaarlijke krui sing Sloeweg-Bossenburghweg onderhanden worden genomen, stelt de bewonersorganisatie. Het gaat de wijkvereniging dan vooral om de verkeersveiligheid. De vereniging heeft de gemeente eerder al voorgerekend dat de aanlegkosten van een rotonde veel lager zijn dan de maat schappelijke kosten, die voort vloeien uit het grote aantal on gevallen op dat kruispunt. De gemeente heeft steeds de aanleg van een rotonde afgewezen, maar heeft dit jaar wel enkele wijzigingen in de constructie van de kruising doorgevoerd. Of die maatregelen effect hebben, is nog niet bekend. Restaurants YERSEKE - In het artikel in de PZC van maandag 23 november over de beste restaurants in Ne derland. naar aanleiding van het verschijnen van de restaurant gids Lekker '93. is een storende fout geslopen. Het in het artikel weergegeven citaat over 'bokkig optreden door de directie van restaurant Nolet Het Reijmers- wale in Yerseke' was onjuist. In de gids werd gewag gemaakt van 'bokkig optreden door een serveerster'. Zeeuws Orkest In de PZC las ik dat er opschud ding en verontwaardiging is bij de Zeeuwse koren, omdat het Zeeuws orkest deze 'te min' vin den om gezamenlijk op te tre den. Ik citeer: „Het bestuur van het Zeeuws Orkest schreef met een terug dat het de eigen artis tieke eer wil hooghouden en dat de meeste Zeeuwse koren onvol doende niveau hebben om artis tiek interessante projecten op te zetten." Als verdienstelijk 'badkamer zanger' en als fan van het Bruse Visserskoor (begin dit jaar opge richt) en om aan de wensen van b en w, het Zeeuws Orkest en de Zeeuwse koorwereld tegemoet te komen, heb ik het volgende voorstel: Een optreden op het havenpla- teau van het Zeeuws Orkest tij dens de visserijdagen volgend jaar mèt het inmiddels op Schouwen-Duiveland wereldbe roemde Bruse Visserskoor. Met dit gezamenlijk optreden wor den er vele vliegen in één klap gevangen: a. de wens van b en w wordt ver vuld; b. 500,- voor een optreden 'op niveau' is toch een koopje; c. de Zeeuwse koorwereld kan dan - in ieder geval volgend jaar - een toontje lager zingen; d. indien het Visserskoor de kwaliteit van het Orkest vol doende acht, zal dat een enorme toeristische trekpleister worden en zullen de toeristen niet met de stille trom verdwijnen; e. de activiteiten van het Orkest zijn dan volgend jaar uitgebreid; f. ze kunnen op een podium, plaatsnemen (op niveau); En last but not least: een unii kans van het Orkest om naai bekendheid buiten de provin te krijgen (toeristen en Ou" Tonge ligt vlakbij). H. C. Stevei Nietiwstraat Bruint Loonsverhoging gedeputeerden \L Deze heren kennen zichzelf c IR abnormale loonsverhoging ti Ik vraag mij af voor wat? In dj"a°a tijden van alsmaar bezuinigt^ gen is dit echt niet te gelovL Dat men zich niet schaamt, if geloof in de politiek is bij de bu y ger tot het minimum gezonkeLg Mijn hoop is dat nu iedere bK ger zich de namen van diegeifor die hiervoor verantwoorde|le zijn, goed in hun hoofd prentfar want de beloning voor goede 4 den komt bij de eerstvolgeiF' verkiezingen. F'e K. Bar tv*} Prinses Margrietstraat Nieuwdi Vogel- en tuinshow THOLEN - De afdeling Tho van vogelvereniging Vo| vreugd houdt vrijdag 27 en terdag 28 november een vog tentoonstelling en tuinplant i c show in sport- en geme schapscentrum Meulvliet Tholen. De deuren zijn vrij is geopend van 19.00 uur tot 22h o uur en zaterdag van 13.00 uur is 22.00 uur. »g >bi DE: (Advertentie) De op één na beo te manier om kennu te maken met Aliele keukeno. Het prachtige Miele Keukenboek ligt voor u klaar Als u het komt ophalen, is de beste manier natuurlijk om u door ons. als ervaren keuken adviseurs. een persoonlijk advies te laten geven. EZS33S3 Miele-Keuken-Centrum "Terneuzen" Axelsestraat 25. tel 01150- 13533/96496 St. Maartensdijk Miele-Keuken-Centrum "Tholen" Markt 55. tel 01666-2335

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 10