Meer vakantiehuizen Domburg Een ongewild aandenken Staatsbosbeheer wil gronden aankopen bij Canisvlietkreek PZC Vlaanderen ziet wellicht af van Baalhoekkanaal Afzet van biologisch geteelde produkten stagneert in Zeeland provincie laad ziet in bijbouwen beste methode voor oplossen problemen lezers schrijven n/ptjJOZYvveriJ jt- nrroi^ ê»v dk Aoofjtop fat pojCkvntprrx,. WOENSDAG 25 NOVEMBER 1992 w 13 m onze verslaggever )MBURG - De gemeente jmburg gaat onderzoeken op ■Ike manier bijbouwen van alets, bungalows, apparte- snten of een combinatie van drie het meeste rendement levert. De gemeenteraad, met tzondering van de Christelij- Groepering, besloot dinsdag- oordracht van rs K. de Jong OES - Voormalig staatssecre- 1s en oud-voorzitter van de lie voor Christelijk Onderwijs 5 K. de Jong houdt donderdag november een voordracht r de toekomst van het ristelijk onderwijs en de ont- rstening van Nederland. Hij reekt tijdens de jaarvergade- ig van de Vereniging voor Pro- itants Christelijk Voortgezet iderwijs in het Buys Ballot aan de Patijnweg te nes. De aanvang is 20.00 uur. oor 1800 iparatuur uit ito gestolen JSSINGEN - In Vlissingen is de nacht van maandag op isdag voor 1800 gulden aan uidsapparatuur gestolen uit personenauto. De eigenaar if om ongeveer tien over half zijn voertuig, dat gepar- erd stond aan de Vlamings- at, aan met een opengebro- kofferdeksel. Hij heeft bij de meentepolitie aangifte ge- an van diefstal van twee spea- een cd-radiocasetterecor- twee versterkers, een luid- reker voor lage tonen en een ital cd-plaatjes. LISSINGEN andeltocht - Wandelsport- eniging De Vrolijke Tippe- uit Vlissingen houdt zater- :8 november de traditionele Ut Nicolaas-wandeltocht. Er is keuze uit vier afstanden: 5, 15 en 25 kilometer. De start is het clubhuis van Zeeland ort aan het Baskenburgplein. 25 kilometer-lopers starten 11 uur, de overigen om 13 avond in een extra vergadering dat deze manier van geld verga ren de beste methode is om de problemen rond vakantiepark Hof Domburg het hoofd te bie den. Begin volgend jaar, zo mogelijk in februari, zal het college van burgemeester en wethouders met een uitgewerkt voorstel ko men. Daarin zullen allerlei va rianten opgenomen zijn, met kostenberekeningen en effecten voor de bestaande gebouwen. De raad nam een amendement van de Christelijke Groepering aan. waarin het college een man daat krijgt om met iedereen te onderhandelen die nodig is om uit de problemen te komen. De CG eiste dat de fracties erken den dat het raadsvoorstel van juli geheel omgedraaid is. De raad besliste toen dat er geen driehonderd bungalows bijge bouwd mochten worden. Geen van de fracties was bereid te er kennen dat zij hun beleid gewij zigd hadden. W. Warners (CDA) toonde zich verbolgen over de opmerkingen. „Zo gaan we hier toch niet met elkaar om?" Omdat de fracties - met uitzon dering van de PvdA - de CG niet steunden, stemde de CG tegen het collegevoorstel om bij te bouwen. Fractieleider A. Wisse beschouwde de steun van de PvdA voor zijn amendement als een erkenning van de omme zwaai van de fractie, maar J. Geldof (PvdA) ontkende dat. „Wij vinden het voorstel van de CG niets nieuws bevatten, want het college heeft de bevoegdhe den op dit moment al. We willen dat best nog een keer bekrachti gen. We doen echter niet aan een koppelverkoop mee." De fracties waren het erover eens dat er veel te veel tijd in on derhandelingen door het partici- pantenoverleg is gaan zitten. In het overleg zaten de gemeente, gegadigden voor koop van het complex en belangstellenden voor het bijbouwen. Roompot Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespondeerd. M 11 n i atuur- ischermers stukje in de rubriek lezers rijven (PZC 20-11-92) van M. van Weele over de heren van latuurbescherming, is mij uit hart gegrepen. Veertien jaar wy vaste bezoekers van het ind de Haringvreter in het :rse Meer. Daar kun je, als je eiland geheel rond gaat, een ideling van één uur maken, geniet er van alles wat het ei- d aan natuur te bieden heeft, waar de gebruikers met ont- van houden. eiland was in gebruik en in lerhoud bij De Domeinen tot werd overgenomen door atsbosbeheer. Dat deed ons ergste vrezen. (ele jaren bleef het rustig, schetst echter onze verba- l toen we begin oktober op eiland kwamen, en consta- rden dat dit door hekken en kkeldraad in tweeèn is ge ld. Daardoor is het zuidelijk 1 niet meer toegankelijk. dit in het najaar te doen, an alle bezoekers volgend «jaar voor de afscheiding en t er dus niks meer te proteste- Dit ondanks het Veerse- er-tientje. waarvan gezegd tl dat het besteed zou worden »r onderhoud en uitbreiding, arschijnlijk zullen de heren dit gedeelte voor zichzelf len hebben, zoals in het Land Saeftinge waar de buurtbe- aers zeekraal en lamsoren iden. en waar nu bussen vol t bezoekers komen. W. L. de Wolf Coosje Buskenstraat 232 Vlissingen lentificatie heer Kaland heeft (PZC d.d. november 1992) gepleit voor invoering van een algemene ntificatieplicht. Met dit plei- tö kan ik het van harte en zon- enig voorbehoud eens zijn. •s fraude natuurlijk nooit ge- •1 te voorkomen, net zo min ander onwettig gedrag, een ichtig hulpmiddel bij de be- ijding van dergelijke euvels is 'algemene identificatieplicht dist wel. tegenstanders van een derge- plicht voeren altijd twee ar- meente 7,5 miljoen gulden krij gen. Het aanbod vertoonde op veel punten overeenkomsten met de vorige beheerder Dorint en zou Domburg 2,75 miljoen gulden per jaar gaan kosten. Het voorstel dat gisteravond werd aangenomen is aanmerke lijk goedkoper, maar de komen de maanden moet duidelijk wor den hoevéél. Tot nu toe heeft al leen projectontwikkelaar Ufkes uit Apeldoorn gesprekken ge voerd. Zijn bod gaat uit van het bouwen van driehonderd bunga lows. Het zou Domburg negen miljoen gulden opleveren. Of dit bod werkelijk doorgaat staat nog te bezien. Er zijn meer geïn teresseerden en de gemeente moet rekening houden met con- De eigenaar van het subtropisch zwemparadijs De Roompot in Kamerland had zich opgewor pen als koper. Hof Domburg zou moeten opgaan in een comman ditaire vennootschap. De Room pot werd dan beheerder. Dom burg zou winstdeling krijgen, maar draaide ook op voor lenin gen en verliezen. Na vijftien jaar zou De Roompot eigenaar zijn van Hof Domburg en zou de ge- gumenten aan, te weten: in breuk op de persoonlijke levens sfeer en het persoonsbewijs, tij dens de bezetting ingevoerd. Beide argumenten hebben geen enkele waarde. In een maat schappij als de onze. waarin de mensen vreemden voor elkaar zijn, kan een identiteitskaart niet worden gemist. Verder is het een belediging voor de Ne derlandse overheid - van welke politieke kleur zij ook mag zijn - indien zij op één lijn wordt ge steld met het misdadige bezet tingsregime. Voor het ontstaan van een politiestaat behoeft men in Nederland geen enkele angst te koesteren. Na invoering van een algemeen geldend identiteitsbewijs zou ik er ook volledig mee kunnen in stemmen. indien de politie van tijd tot tijd identiteitscontroles zou houden, mits - en dit staat voorop - daarbij geen enkel on derscheid wordt gemaakt op grond van uiterlijke kenmerken. Immers niemand - mits hij of zij zich aan de regels houdt - heeft bij een dergelijke controle iets te vrezen. mr J. W. Th. Vermeulen Kamperstraat 3 Sluis Persoonsbewijs Als 65-jarige moetje altijd je be jaardenpas en identiteitsbewijs bij je hebben. In België zelfs nog ongeveer 10 frank anders ben je straatloper. Wat een gezeur toch over dat persoonsbewijs. Het is zelfs goed, zowel voor jong als voor oud bij een eventueel onge luk. dat direct je eigen dokter of familie gewaarschuwd kan wor den. Bekijk het eens zo, in plaats van er altijd negatieve gedachten over te hebben en buitenlanden erbij te halen. Het gaat over Ne derland. A. Salomé-du Bois Kanariesprenk 263 Vlissingen Inbraak huizen AXEL - Maandagavond werd ingebroken in twee bejaarden woningen van het complex 't Kasteeltje in Axel. De inbrekers gingen aan de haal met geld en waardepapieren. De technische recherche stelt een nader onder zoek in. Het oude huis annex bedrijfsgebouw van drukker R. Brouwer, een stukje Vlissingse geschiedenis, gaat straks verscholen achter de nieuwbouw aan de Coosje Buskenstraat. foto Ruben Oreel vari onze verslaggever VLISSINGEN - De tegenstelling is groot. Achter het huis rijst een flat uit de jaren zeventig op. Vóór het huis staan de stellages voor nieuwbouw aan de Coosje Buskenstraat in Vlissingen. Het oude huis annex bedrijfsgebouw blijft in het vernieuwde stads hart van Vlissingen overeind, als ongewild aandenken. Onge wild, want ook dit pand had moeten verdwijnen. Voor de aanne mer was dat zoveel makkelijker geweest, maar het het Vlissings gemeentebestuur bepaalde een ander lot. Drukker R. Brouwer woont middenin de bouwput. Hij heeft, om dat de gemeente uiteindelijk zijn pand toch niet kocht, een scha devergoeding gekregen. Hoe bevalt het nu „Het is een rommel tje". reageert Brouwer, „maar ze werken wel netjes. De heipalen zijn in de grond geboord en niet geslagen." Brouwers huis is ge schiedenis. Het staat aan de Noordstraat, die in de jaren zestig op één woning na is gesaneerd. Het huis moet in 1537 gebouwd zijn. „Natuurlijk is er veel aan veranderd", zegt de drukker, „maar aan de onderkant zitten nog Zeeuwse moppen." Het nieuwbouwproject, kantoren en achttien appartementen, moet tegen de zomervakantie af zijn. Achter die fagade verdwijnt het ongewilde aandenken uit het zicht. HM—iHMI Staatsbosbeheer wil het gebied rond de Canisvlietkreek uitbreiden. foto CamileSchelstraete van onze verslaggever SAS VAN GENT - Staatsbos beheer wil begin volgend jaar met enkele particulieren tot overeenstemming komen over de overname van onge veer 15 hectare landbouw grond ten oosten van de Ca nisvlietkreek. Deze aankopen zijn volgens stafmedewerker A. van Haperen van Staats bosbeheer noodzakelijk, om dat het natuurgebied Canis- vliet met zijn huidige 48 hec tare te klein is voor een effec tief natuurbeheer. „Door de combinatie van bos gebied, hoog en laag grasland, moerasgebied en waterpartij en is er in het natuurgebiedje bij de Canisvlietkreek een gro te diversiteit aan planten en dieren te vinden", verklaart Van Haperen. „Het is een broedplaats voor vogels als de grutto, de tureluur en de bruine kiekendief en tevens tref je er planten als rozen en orchideeën. Probleem is ech ter dat niet alle deelfuncties van het gebied Canisvliet op elkaar zijn afgestemd. Zo heeft het bosplantsoen met zijn 18 hectare bijvoorbeeld een re creatief karakter. Daardoor wordt de rust in het overige deel van het natuurgebiedje regelmatig verstoord." Bufferzone Omdat ook de omliggende landbouwgronden met hun af watering het effectieve na tuurbeheer van het Canisvliet- gebied belemmeren, wil Staatsbosbeheer in elk geval tien tot twintig hectare grond ten oosten van het natuurge bied aankopen. Van Haperen: „Ten eerste kunnen we daar mee een bufferzone tussen het natuurgebied en de landbouw gronden creëren. Bovendien ontstaat er dan zoveel ruimte dat dieren en planten geen hinder meer hoeven te onder vinden van de recreatieve functie van het gebied." Het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij wil de aankoop van de landbouw gronden in het kader van het Natuurbeleidsplan financie ren. Maar omdat de over dracht van de landbouwgron den op basis van gelijkheid moet plaatsvinden is de be reidheid van de particulieren om te verkopen een eerste voorwaarde. Als Staatsbosbeheer erin slaagt voldoende grond aan te kopen ziet Van Haperen voor het Canisvlietgebied een goede toekomst als natuurge bied in het verschiet. Ook om dat Canisvliet volgens Van Haperen niet al te veel last van de industrie in de Kanaalzone heeft. „Van de industrie ten noorden van het gebied onder vinden we door de relatief gro te afstand weinig problemen. En ook voor de komst van nieuwe industrieën zijn we met het oog op de huidige be stemmingsplannen niet al te bevreesd currentie van de nieuwe appar tementen voor Hof Domburg. In ieder geval komen er niet meei dan driehonderd nieuwe vakan tiewoningen; welk soort wonin gen er komen moet ook nog be keken worden. van onze verslaggever MIDDELBURG - Het gaat niet goed met de afzet van biologi sche plantaardige produkten in Zeeland. Er zijn in de provincie en in Noord-Brabant inmiddels tien biologische tuinders. Ze le veren hun produkten aan het bureau Coöperatieve Onder steuning Ekologische Tuin bouw. Dit bureau probeert ver volgens de biologische groen ten en fruit te verhandelen via onder meer de veiling RBT in Breda. Er zijn echter geen gros siers en winkeliers die deze pro dukten via de veiling afnemen. Hierdoor stagneert de afzet en raken biologische boeren in de problemen. Dat is extra verve lend. omdat biologische land bouw voor een aantal akkerbou wers juist een prima mogelijk heid is om voortzetting van het bedrijf te garanderen. De Dienst Landbouwvoorlichting zorgt voor de teelttechnische begelei ding wanneer een akkerbouwer omschakelt. Nu de afzet van bio logische produkten eerder daalt dan groeit, is de animo bij de boeren om over te schakelen niet groot, ook al zijn de proble men in de traditionele akker bouw groot. De geringe bekendheid met het biologische produkt is één van de belangrijkste redenen voor de geringe belangstelling bij de ver werkers en handelaren. Het in formatiecentrum voor biologi sche produkten Biologica, ge vestigd in Zwolle, wil het pro bleem gaan aanpakken. Bedoe ling is een coördinator aan te stellen, die een aantal knelpun ten moet wegnemen. Met name gaat het om de opzet van een netwerk van afnemers, waar door telers meer zekerheid krij gen dat hun produkten ook op de markt komen. Verwerkers De coördinator moet proberen binnen drie jaar de stagnatie in de afzet weg te werken. Naast aardappelen, groenten en fruit, gaat het ook om (andere) akker- bouwprodukten die voor de re gio interessant zijn. Het netwerk zal vooral gericht zijn op verwer kers en handelaren. Als die een maal gewonnen zijn voor de bio logische produkten. is er veel be reikt. Immers: ieder verwer kingsbedrijf heeft eigen contac ten richting detailhandel: dus ie der nieuw bedrijf betekent nieuwe afzetpunten. Biologica wil een stuurgroep vormen voor de begeleiding van de coördina tor Aan de provincies Zeeland en Noord-Brabant is subsidie ge vraagd. Ook het herstructure ringsfonds akkerbouw Zuidwest -Nederland is aangesproken. Het dagelijks provinciebestuur wil, voorlopig voor 1993. een bij drage van 36.250 gulden geven, net als Noord-Brabant, Gedepu teerde staten vinden het een goede zaak dat de duurzame landbouw in Zeeland wordt bevorderd. Dat past onder meer in de uitgangspunten van het milieuplan Kerend Tij. In de re cente nota 'De Zeeuwse land bouw in nieuwe banen' wordt als één van de actiepunten ge noemd: agrarische ondernemers die milieuvriendelijke produk- tiemethoden introduceren, ver dienen ondersteuning. Europarlementariër: van onze verslaggever HULST - Europarlementariër Paul Staes van de Vlaamse mi lieupartij Agalev verwacht dat de Vlaamse declregering afziet van de aanleg van een Baal hoekkanaal. Volgens Staes zul len de Belgen genoegen nemen met het uitdiepen van de YVes- terschelde en de verzekering dat een eventuele Westerschel- de Oeververbinding de scheep vaart naar Antwerpen niet in de weg zit. De Vlaamse politicus verwacht dat de waterverdragen over Schelde en Maas vóór volgend jaar zomer kunnen worden on dertekend door de ministers van Belgie en Nederland. Staes sprak zijn verwachting dinsdag avond uit tijdens een lezing voor de Milieuwerkgroep Hulst-Hon- tenisse. Als Europarlementariër en over tuigd milieu-acitivist pleitte Staes voor strengere Europese milieunormen. Om de lidstaten te dwingen zich aan die normen te houden moet de Europese Ge meenschap sancties kunnen op leggen. Nu is het zo dat een EG- commissie een lidstaat kan aan klagen bij het Europees Hof Dat gerechtshof kan échter niet meer doen dan een berisping ge ven. Staes hamerde opnieuw op het belang van een algehele manta- liteitsverandering. Hij wilde de betekenis van zijn partij nog maar eens onderstrepen: Agalev staat tenslotte voor Anders Gaan Leven. „Mensen moeten soberder gaan leven; niet dat we terug naar het Stenen Tijdperk dienen te gaan. maar waarom moeten we zomer en winter de meest exotische levensmidde len op ons menu hebben. Als we tevreden zijn met de produkten die de seizoenen ons brengen dan scheelt dat al enorm aan vervoersstromen", betoogde hij. De Europarlementariër toonde zich een grote voorstander van vervoer over spoor- en waterwe gen. Zo hekelde hij de economi sche motieven om suikerbieten over de weg van Zeeuwsch- Vlaanderen naar Noord-Bra bant te blijven vervoeren. „Over de weg is het een dubbeltje per ton goedkoper, wordt als argu ment aangevoerd. Over de Euro pese landbouwsubisidies die voor de teelt van die bieten zijn verstrekt, hoor je dan echter nie mand. Dan wordt er toch met twee maten en 25 gewichten ge wogen." Staes bleek zijn voorkeur voor het inkrimpen van het vervoer over de weg niet ten koste van alles te willen doorvoeren. Zo zal Agalev zich tot het uiterste ver zetten tegen aanleg van een spoorlijn en een verbindingska naal voor binnenschepen tussen het Albertkanaal en de Schelde De vroegere plannen voor zo'n vervoersroute tussen Oelegem en Zandvliet zijn onlangs dooi verschillende managers en poli tici weer uit de la gehaald. „Uit voering van die plannen zou des astreus zijn voor de bevolking van de hele Antwerpse agglome ratie". stelde Staes. Kluis gekraakt ZIERIKZEE - Tussen zaterdag en dinsdag is ingebroken in het onderkomen van de Zierikzeese tennisclub. De kluis werd open gebroken en er is geld, snoep en frisdrank ontvreemd. Advertentie STICHTING KINDERPOSTZEGELS NEDERLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 13