Verkoop vuurwerk wordt succes Clinton wil verbod op homo's in krijgsmacht VS schrappen VS meest gewelddadige industrieland PZC Open Dag: zaterdag 21 november binnen- en buitenland 7 bestellingen duiden op recordomzet I, Laatste eerbewijs aan Dubeek "WH* EEN GESLAAGDE BAAN BEGINT BIJ SCHOEvERS Gemeente Groningen wil kentekens in tippelzone noteren Man opgepakt voor serie verkrachtingen Proces tegen Honecker verder zonder Stoph Milieu-organisaties vrezen toch positief besluit kernenergie ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 !N HAAG (ANP) - De omzet legaal vuurwerk wordt dit ir een knaller. Op basis van e'stellingen van de winkeliers la| rond de jaarwisseling voor 31 n hoger bedrag worden afge- jjken dan het record van veer- miljoen gulden in 1991. Dat nteft voorzitter W.J. Broekhoff n de Vuurwerkfederatie vrij af meegedeeld. In de federatie -si n de vuurwerkimporteurs en n' oothandels verenigd. ib lgens Broekhoff is vooral de ifc eresse in siervuurwerk bijzon- o r groot. Dit vuurwerk maakt aan steeds groter deel uit van de iai rkooppakketten en verdringt chade aan jgevoerde rommer is erzekerd tal -K' len. (Advertentie) Encyclopedie inderen voor %den kwetsend gQj IRDERWIJK (ANP) - Uitge- rij Deltas in Harderwijk alt op aandringen van de :hting Bestrijding Antise- tisme (STIBA) de tweede uk van de 'Kinder-encyclope- ï'uit de handel. Hierin wordt lgens STIBA het joodse volk een kwetsende wijze gepre- niteerd aan kinderen van ze il tot negen jaar. recteur G. Appelboom van ntrale Uitgeverijen Deltas V. onderschrijft de kritiek. o it kan inderdaad niet. Deze iki est is kwetsend voor een be- alde groep." Hij heeft nog oit eerder klachten ontvan- 'na n over de uitgave, die in 1988 ilif een oplage van 5.000 exempla- Un iop de markt is gebracht. 183 inog geen tien regels is het de ,90 rvaardigers gelukt een reeks ibl oroordelen en clichés weer te rafven die aan het antisemitisme grondslag liggen", aldus de |k fJIBA in een brief aan de uitge- In de tekst wordt gezegd dat 'e§^en „door allerlei twisten" oer er de hele wereld werden ver- reid, dat zij zich „ontpopten nf gewiekste handelaars" en ich ook bevinden aan de top in jjp 'e bedrijven". iet ipelboom wijst erop dat in '0 een derde druk van het ^2 ek is verschenen, waarin de tol ltste twee kwalificaties ont- en een 'neutrale tekst' is genomen. Omdat het boek in herland, in tegenstelling tot ;en Ogie, niet goed loopt, zal bij lseif°guit vijftig boekhandels nog tweede druk in de schappen u ifran. De uitgever zal ervoor zor- 14 n dat die zo snel mogelijk ver- 'ec Iderd wordt. d L Advertentie ok Reslo IrouHPnpoldrr tel. 01189-1900 a la carte vlees- en visspecialiteit Maandag en dinsdag gesloten de „knallers" steeds meer. Hoe hoog de omzet uiteindelijk zal uitpakken is pas medio decem ber duidelijk. Volgens schattingen van onder meer de stichting Consument en Veiligheid is ongeveer 30 pro cent van het vuurwerk dat in Ne derland wordt verkocht illegaal. Al in oktober nam de politie in Hoorn een grote partij nieuw vuurwerk in beslag. Het ging om 350 kilo die door een man werd verkocht aan scholieren. De vangst van het vuurwerk was volgens de politie „absurd vroeg in het jaar". Dinsdag wist de po litie in Den Haag de hand to leg gen op vierduizend kilo vuur werk. 1 [SCHEDE (GPD) - Berijders .1 n opgevoerde bromfietsen even niet te vrezen dat ze zelf or de schade opdraaien als ze gelukken veroorzaken. Dat ijkt uil een uitspraak van de ige Raad. Het hoogste rechts- a"llege in ons land heeft twee nnissen van de Almelose •htbank in deze zaak vernie- r4d. adviseur van de Hoge Raad ncludeerde eerder al dat de melose rechtbank ten onrech- had beslist dat een inwoner Goor zelf de schade diende betalen, omdat hij op een !P! immer reed die sneller kon n de toegestane 40 kilometer uur. jndat het voertuig harder kon 311 ien was er, stelde 'Almelo', en sprake meer van een brom- De verzekeringsmaat- ïappij hoefde het schadebe- ag niet uit te keren. De Hoge ad heeft deze stellingname af- Hoge Raad volgt in zijn ar- t in grote lijnen het advies 1 de procureur-generaal. Een omfiets met een gele plaat, het ^derscheidingsteken, blijft een immer, ongeacht de vraag of tweewieler is opgevoerd of it. Een belangrijke rol in de af ging van de Hoge Raad speelt c dat het begrip bromfiets in polis niet nader was omschre- [a(n. Ofwel: in de voorwaarden di d moeten staan dat opgevoer- voertuigen buiten de polis BRATISLAVA - De ruit van een begrafenisauto weerspiegelt de rij mensen die in Bratislava wachten om de laatste eer te bewijzen aan Alexander Dubeek, de Tsjechoslowaakse leider die in 1968 probeerde een liberaal bewind in te voeren. Het lichaam van Dubeek, die eerder deze week overleed aan de gevolgen van een verkeersongeluk, lag gisteren opgebaard in het gebouw van het Slowaakse Nationale Theater. Vandaag is de begrafenis. foto CSTK Het is nog niet toegestaan vuur werk te bezitten. Twee dagen voor Oudjaar start de verkoop officieel. De keuringsdienst van waren in Rotterdam, die de con trole in Nederland op kwaliteit en verkoop van vuurwerk coör dineert, is intussen gestart met steekproeven bij verscheidene importeurs en groothandels. Re sultaten daarvan zijn niet be kend. Invoer Een woordvoerder van de Rot terdamse dienst refereerde al vast aan het Vuurwerkbesluit dat komend jaar van kracht wordt. In het besluit zijn regels opgenomen met betrekking tot de verkoop en gebruik van vuur- werp. Ook komt er de verplich ting invoer van vuurwerk bij de dienst te melden. Volgens de zegsman zal het besluit de con trole op het vuurwerk vergroten.. Hij tekende daarbij aan dat de controle op illegaal vuurwerk in handen blijft van de verschei dene politiekorpsen. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek werd in 1991 in totaal 3.9 miljoen kilo legaal vuurwerk in Nederland ingevoerd voor een bedrag van 17,4 miljoen gulden. In 1990 was dat 3,8 miljoen kilo voor totaal bijna 18 miljoen gulden en in 1988 „slechts" 2,4 miljoen kilo voor 11,5 miljoen gulden. Voor dit jaar zijn alleen de cijfers tot en met augustus beschikbaar. In die periode werd 1,4 miljoen kilo ingevoerd voor een bedrag van 6,2 miljoen gulden. Vorig jaar deden zich als gevolg van het afsteken van vuurwerk rond de jaarwisseling ongeveer duizend ongevallen voor. Dat waren er toen 200 minder dan een jaar eerder. WASHINGTON (AP) - De Verenigde Staten zijn het meest gewelddadige geïndustrialiseerde land, wordt gesteld in een onderzoeksverslag van de Nationale On derzoeksraad. De VS gaan voorop wat betreft het aantal moorden, sek suele misdrijven en ander geweld. Amerikanen zijn bang om 's avonds door hun eigen buurt te lopen en vrezen voor hun kinderen als deze naar school zijn. Velen slui ten zichzelf uit angst voor het geweld in huis op, aldus het verslag. „De angst voor geweld in het land is niet zonder grond", luidt het in het rapport. „In 1990 waren meer dan 23.000 mensen slachtoffer van moord". De onderzoekers mer ken echter op dat het aantal moorden eerder deze eeuw. in de jaren dertig, relatief hoger was. De uitspraken zijn voornamelijk gebaseerd op gegevens uit de jaren tachtig uit verschillende landen. Het aantal moorden in de Verenigde Staten bedroeg 8,3 per 100.000 inwoners in 1984 - het meest recente jaar waarover, wat moord in de VS betreft, cijfers zijn gebruikt in het onder zoek. Spanje voerde in 1981 de ranglijst in Europa aan met 4,3 moorden per 100.000 inwoners. In Engeland en Wales was dat ongeveer 1 in 1985 en in Schotland 1,5 in Zowel de slachtoffers als de daders van een geweldsmis drijf zijn in de Verenigde Staten in de meeste gevallen mannen en behoren vaak tot een etnische minderheid. De meèste geweldsmisdrijven worden gepleegd door mannen tussen de 25 en 29 jaar. De meeste moorden, ver krachtingen en andere gewelddadigheden worden ge pleegd door bekenden van het slachtoffer. van onze correspondent Hans de Bruijn WASHINGTON - Keith Mein- hold is sinds donderdag de eer ste 'erkende' homoseksueel in de Amerikaanse krijgsmacht. Hij hoopt gewoon weer aan het werk te kunnen gaan als sonar- instructeur bij de marine, zoals hij dat jaren gedaan heeft. Maar velen binnen het militaire ap paraat zien in hem een gevaar, als was hij een spion. Meinhold weet dat zijn opperbe velhebber. president Bush, hem niet wil. Bush is niet voor het toelaten homo's in de krijgs macht. Maar diens opvolger. Bill Clinton, liet er geen twijfel over bestaan dat hij zijn belofte uit de verkiezingscampagne zal waar maken om het verbod op homo's in het leger op te heffen. Clinton kreeg meteen een golf van kritiek over zich heen van hoge en minder hoge militairen, zoals de oud-stafchef van de ma rine, admiraal b.d. Thomas Moorer. Die zei dat het toelaten van homo's tot het leger de ge vechtskracht van de Ameri kaanse strijdkrachten zal aan tasten. „Een onwijs standpunt", aldus Moorer. Maar de duizenden homo's en lesbiennes bij land-, lucht- en zeemacht staan te juichen. Na jaren hun geaardheid te hebben moeten verzwijgen om niet ont slagen te worden, hopen zij er nu voor uit te kunnen komen. Ho pen, want het klimaat binnen de krijgsmacht is er niet naar om het voor hen gemakkelijker te maken. Meinhold zal dat als eerste on dervinden. De 30-jarige onderof ficier bij de marine was het zomer zat. In een tv-programma onthulde hij homo te zijn. De volgende dag werd hij ontsla gen. Met spijt, zo werd gezegd, want hij had al die jaren prima gewerkt. Bot Maar de reglementen staan nu eenmaal geen homo's toe en dus kon hij inrukken. Volgens cijfers van het ministerie van defensie worden elk jaar 1500 homo's door dat lot getroffen. Velen daarvan stappen naar de rech ter, maar tot nog toe vingen zij daar telkens bot. Meinhold had echter meer geluk. Afgelopen week verklaarde rechter Terry Hatter het ontslag in strijd met het beginsel uit die grondwet over gelijke behande ling. Toen Meinhold zich maan dag op de Moffet-basis bij San Jose in Californië meldde, mocht hij echter niet naar bin nen. Wij hebben niets te maken met de burgerrechter, was het verweer. Maar als snel moest men. op be vel van het ministerie van defen sie, inbinden. Weigeren zou neer komen op het negeren van de wet en dat kon het Pentagon toch niet maken. En dus kon Meinhold donderdag aan de slag, al zal er nog een speciale hoorzitting komen om te kijken of hij zo wel goed kan functione ren. Volgens rechter Hatter is dat het geval, vooral omdat de marine leiding zelf heeft toegegeven dat Meinhold een van de beste so- narspecialisten is die zij in dienst heeft. „Dit is geen mili taire dictatuur, geen vroegere Sovjet-republiek. Hier geldt de wet voor iedereen, zelfs voor de opperbevelhebber", zei Hatter. Daarmee is de strijd voor Mein hold en zijn lotgenoten niet ge streden. Zelfs als president-elect Clinton in januari een streep haalt door het verbod op homo's („Ik sta daarvoor. Dat is iets waar ik heilig in geloof', zei hij), zullen zij moeten blijven vech ten tegen een massa vooroorde len. De meerderheid van de Ameri kaanse militairen wil geen ho mo's in het leger. Volgens het Pentagon, dat achter het verbod deze Keith Meingold betreedt met marine-uniform de Moffett-marinebasis in Californië. n Van 10.00 tot 14.00 uur zijn de Schoevers-vestigingen open. We geven je die dag informatie over onze secretariële, commercieel-communicatieve, toeristische en managementopleidingen èn de opleidingen in het buitenland. Bovendien word je geïnformeerd over de studiefinancieringsregeling (WSF 18+), inclusief de OV-studentenkaart, waarvoor Schoevers-cursisten in aanmerking komen. De nieuwe studiegids 1993-1994 ligt voor je klaar op de vestiging! Kun je niet komen, bel dan voor meer informatie: (013) 42 41 28. Tilburg: Tuinstraat 1 GRONINGEN (GPD) - Burge meester H. Ouwerkerk van Gro ningen wil dat vanaf begin vol gend jaar de kentekens van au to's die in de tippelzone rijden, worden genoteerd. De autobe zitters krijgen vervolgens een brief van de gemeente thuis, waarin hen wordt afgeraden zich in de toekomst in de tippel zone op te houden. De gemeente wil hiermee overlast in de buurt terugdringen. Ook wordt overwogen tijdelijk bepaalde straten af te sluiten om de hoeveelheid 'kijkers' in te dammen en om regelmatig de rijrichting om te draaien. Daar naast zal tippelaarsters een straatverbod worden opgelegd. Het voorstel van burgemeester Ouwerkerk is een onderdeel van een pakket maatregelen om on veiligheid en overlast in het Gro ninger centrum tegen te gaan. Twee groepen staan centraal: straatprostituées in het A-kwar tier en omgeving en de groep probleemjongeren die vaak rondhangt bij het stadhuis in het hart van Groningen. „Hoe het precies gaat werken, wie gaat noteren, dat weet ik nog niet. Maar wat binnen de gren zen van de regels mag, moet je proberen", aldus Ouwerkerk. AMSTERDAM (ANP) - Recher cheurs van de Amsterdamse jeugd- en zedenpolitie hebben een 30-jarige man aangehouden die wordt verdacht van negen aanrandingen en verkrachtin gen. De rechtbank sprak de Am sterdammer vorig jaar vrij na dat hij terecht had gestaan op verdenking van een verkrach ting en twee pogingen daartoe. Volgens een politiewoordvoer der viel een in het kader van die strafzaak gehouden dna-proef in het nadeel van de verdachte uit. maar erkende de rechtbank de test niet als wettig bewijsmid del. De man heeft die oude zaken nu bekend, aldus gisteren een woordvoerder de politie. Na zijn vrijlating zou hij onmiddellijk opnieuw vrouwen zijn gaan las tigvallen. vooral in de zoge noemde Westelijke Tuinsteden in Amsterdam. Na zijn arrestatie is de man door drie aangeefsters herkend. Tij dens verhoren heeft hij over twee zaken „gesproken", aldus de politie. „Dat betrof aangiften van prostituées." In die gevallen zou de man zich hebben uitgege ven voor politieagent en de vrou wen hebben voorgehouden dat zij zouden worden gearresteerd als zij weigerden gratis hun dien sten te verlenen. De man ont kent de overige zaken. Enkele vrouwen zouden zijn bedreigd met een mes. Anderen werd de keel dichtgeknepen. De politie vermoedt dat meer vrouwen het slachtoffer zijn geworden van de man en verzoekt hen aangifte te doen. BERLIJN AFP/DPA) - Het proces tegen de vroegere Oostduitse lei der Erich Honecker en enkele mede-leiders van de voormalige DDR wordt maandag voortgezet zonder oud-premier Willi Stoph. Medisch onderzoek wees uit dat de 78-jarige Stoph te ziek is om te verschijnen. Het proces tegen Honecker werd donderdag ruim een kwartier na aanvang verdaagd, omdat Stoph als gevolg van een hartaanval verstek had laten gaan. Het proces zal nu worden voortgezet met de vijf overige kopstukken van de DDRDe beschuldiging luidt dat zij opdracht gaven het vuur te openen op landgenoten die naar het Westen wilden vluchten. Naast de 80-jarige Honecker zijn dat de ex-chef van Stasi, Erich Miel- ke (84), de oud-partijbons Hans Albrecht (73) en de oud-minister van defensie Heinz Kessler (72) en diens adjunct Fritz Streletz (66). Stoph was 22 jaar premier. Hij nam pas ontslag twee dagen voor de val van de Muur. In 1991 zat hij korte tijd vast. Vanwege zijn gezond heidstoestand kwam hij weer vrij. Advertentie staat, tast de toelating van ho mo's 'de moraal en de discipline' aan. Er gaat de suggestie van uit dat homo's, waar zij ook zijn, al leen maar uit zijn op seksueel contact. Generaal Colin Powell, de hoog ste militair van de VS, zei eerder dit jaar in een hoorzitting van het Congres nog 'dat het moei lijk is in een militaire situatie, waarin geen privacy, geen vrije huisvesting en geen vrije keuze van kamergenoten is. mensen te introduceren die de homosek suele levensstijl beoefenen'. Opgetogen Leiders van de beweging voor homo-rechten zijn opgetogen, maar tevens bezorgd. Zij vrezen dat het Pentagon de uitspraak van rechter Hatter aan het Hooggerechtshof zal voorleg gen. voordat Clinton president is. En dat opperste hof staat be kend als conservatief. Het zou Clintons voornemen kunnen doorkruisen. Deze kwestie komt net op het moment dat de gelijke berechti- ging van homoseksuelen volop ter discussie staat. De inwoners van Colorado spraken zich op 3 november in een referendum zelfs uit tegen gelijke behande ling. En 23 andere staten kennen al een wet die homofilie (of sodo mie, zoals dat heet) verbiedt. In Oregon moesten de kiezers zich ook over zo'n voorstel uit spreken, maar daar werd het verworpen. Met Clinton als pre sident („Hij durft tenminste de woorden homo en lesbisch in de mond te nemen", zei een actie voerder onlangs) hopen de ho mo's en lesbiennes dat voor hen betere tijden zijn aangebroken. VRIJE UNIVERSITEIT EN SAMENLEVING organiseert in Middelburg een lezing over en Samenleving De TOEKOMST van GODSDIENST en KERK door prof. dr G. Dekker, hoogleraar godsdienstsociologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Bedreigen de veranderingen in de samenleving de toekomst van christelijke godsdienst en kerk? Dinsdag 17 november, aanvang 20.00 uur, Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, Middelburg. De toegang is gratis! VUSA-centrum Amsterdam, tel. 020-5482686 AMSTERDAM/UTRECHT (ANP) - De milieu-organisa ties Natuur en Milieu en Greenpeace hebben vrijdag, aan de vooravond van een commissievergadering in de Tweede Kamer (maan dag) over het Nederlandse energiebeleid, stelling ge nomen tegen mogelijke uit breiding van kernenergie. Beide menen dat uitbrei ding van kernenergie als doeltreffend middel (ook economisch gezien) om het broeikaseffect te bestrijden zinloos en riskant is. Greenpeace hecht weinig waarde aan uitspraken van het kabinet dat in de huidige kabinetsperiode geen be sluit wordt genomen over de bouw van nieuwe kerncen trales en over de toekomst van Borssele en Dodewaard. Het ministerie van economi sche zaken, minister An- driessen voorop, maakt vol gens de milieu-organisatie het „kerndossier rijp voor een positief besluit van een volgend kabinet over de bouw van nieuwe kerncen trales". Volgens Greenpeace is het argument dat kernenergie wezenlijk bijdraagt aan de vermindering van de uit stoot van kooldioxe (C02) onjuist. Als voor de totale elektriciteitsvoorziening in Nederland zou worden over geschakeld op kernenergie is de vermindering slechts 7 procent, zo heeft zij bere kend. Verder meent zij dat de werkelijke prijs van „a- toomstroom" veel hoger is dan het ministerie doet gelo ven. De grootste „winst" valt vol gens Greenpeace te behalen bij een doelmatiger energie opwekking en -gebruik. De daarvoor benodigde investe- ringkosten liggen aanmer kelijk lager dan die voor kernenergie, terwijl uit mi lieu-oogpunt (minder uit stoot van het broeikasgas C02) het rendement veel ho ger is. Natuur en Milieu heeft in op dracht van het ministerie van VROM een literatuur studie verricht naar de ge volgen van radio-actieve lo zingen op processen in de at mosfeer. Volgens haar blijkt daaruit dat die lozingen de elektrische processen in de atmosfeer ingrijpend kun nen verstoren, hoewel met de huidige stand van de we tenschap over de gevolgen daarvan geen definitieve uit spraken kunnen worden ge daan. De elektrische geleiding van de atmosfeer neemt toe. waardoor het aard-elek- trisch veld wordt verstoord. Dit veld heeft zeer grote in vloed op tal van processen in de atmosfeer, zoals de vor ming van regen en wolken en onweersbuien en indirect het broeikaseffect. Een ver storing van dit veld kan enorme gevolgen hebben, meent Natuur en Milieu.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 7