Ajax: genoeg van kruimelwerk Brie-An, breng ons weer naar Europa Fair-play cup voor Terneuzense Boys Blessures teisteren Feyenoord en Ajax Emoties en frustraties van de zwarte bliksemschicht sport ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 38 1 Topper tegen F eye noord komt op uitgelezen moment Bryan Roy geniet van warm welkom supporters Foggia l_ De A-junioren en begeleiders van Terneuzense Boys tonen hun trofee. foto Camile Schelstrate van onze medewerker TERNEUZEN - De A-junioren van de voetbalvereniging Ter neuzense Boys hebben de Zeeuwse fair-play beker over het sei zoen '91-'92 gewonnen. Voorzitter Ad van Beek en bestuurslid Peter Scherpenisse reikten namens de scheidsrechtervereni ging Zeeuwsch-Vlaanderen de trofee uit aan Boys-aanvoerder Frank Verhelst (hij speelt inmiddels in het eerste elftal) in de kantine van de zaterdagclub. Overigens eindigde Terneuzense Boys samen met Dauwendaele en Bruse Boys op een gedeelde eerste plaats. De drie A-junioren teams hadden over het afgelopen seizoen een blanco strafblad (geen schorsingen en geen boekingen). De prijs wordt jaarlijks toegekend door de scheidsrechtervereni ging in samenwerking met de tuchtcommissie van de KNVB-af- deling Zeeland. In zijn toespraak memoreerde Van Beek aan de herkomst van de fair-play beker, die twintig jaar geleden op initiatief van oud- scheidsrechter Lucien Roelandt (toen voorzitter van de Zeeuws- Vlaamse scheidsrechtervereniging) ontstond. „De fair-play tro fee is destijds in het leven geroepen voor de Zeeuwse hoofdklas om spelverruwing tegen te gaan. Ik geloof niet dat de A-junioren van Terneuzense Boys de fair-play al een keer hebben gewonnen. Dat is een verdienste van dit team, maai- laat ik vooral de invloed van de begeleiding niet vergeten", verzekerde Van Beek, Het tekent de gemoedstoestand in Amsterdam. Ajax heeft ge noeg van de tweede plaats, is uit gekeken op de subtop van Eu ropa; de topper wil zich meten met de besten. Zeker nu de UEFA het toernooi voor lands- kampioerlen met de Champions League heeft opgewaardeerd tot het platform van Europa. Com mercieel en sportief ver verhe ven boven bekerwinnaars en UEFA Cup-deelnemers. Dat dreigt in de toekomst kruimel werk te worden. Lichtjaren Bovendien zagen de Amster dammers PSV vorige week woensdag weer lichtjaren voor sprong nemen. Acht miljoen ex tra. Het maakt het (financiële) gat tussen de twee rivalen nog groter. PSV geeft nu al 30 mil joen gulden per jaar uit. Ajax blijft op 16 'steken'. PSV is hal verwege met de aanpassing van het stadion. In Amsterdam moet de eerste paal nog de grond in. „Acht miljoen, dat is veel geld", zegt Ajax-penningmeester Arie van Os dan ook. „En dat alleen voor deelname aan die Cham pions League. Ja. ik kijk best met een schuin oog naar Eindho ven. Aan de andere kant hebben wij natuurlijk vorig jaar ook goed geboerd in de UEFA Cup. Het is geen verschil van de he mel of de hel. Maar tussen het winnen van de UEFA Cup en de Europacup 1 zit wel een aardig bedrag. Je mag wel spreken van ettelijke miljoenen, ja." En wat te denken van de wed strijden van PSV tegen AC Mi lan, terwijl Ajax wordt 'afge scheept' met het lastige, maar 'naamloze' Kaiserslautern. Am sterdam in de schaduw van Eindhoven. Dat steekt de club. Ajax wil niet achterblijven, de club wil voorop lopen. In alles. Het sportieve gat tussen Ajax en PSV is nu al drie punten. Geen ramp, volgens het rekensom metje van Dennis Bergkamp: „Bij de winterstop nog één pun tje en volgend jaar toeslaan. Dat moét kunnen." Maar dan alleen bij winst op Feyenoord. Vijf pun ten, weet ook de topschutter, is nauwelijks meer in te lopen. „Ik ga er vanuit dat we Feyenoord kloppen. Goed, het loopt nu wat minder. Ik denk dat we een top per nodig hebben. Het zou best kunnen zijn dat dan ineens alles weer klopt. Daarom komt die wedstrijd tegen Feyenoord als geroepen." van onze verslaggever Karei Jansen FOGGIA - Het is woensdag avond, tegen half zeven. Onge looflijk hoe snel de transfer van Bryan Roy van Ajax naar Foggia in zijn werk is gegaan. Amper een etmaal eerder scoorde Roy nog de enige tref fer van Ajax 2 in het treffen met de reserves van Sparta, en nu staat hij aan de vooravond van wat misschien wel als de grootste stap in zijn leven kan worden beschouwd. Die ge dachte lijkt nu ook vat te heb ben gekregen op de speler zelf. De donderdag ervoor was er voor het eerst contact geweest. Tussen Ajax, Foggia, Roy en zaakwaarnemer Rob Jansen. „Liep op niks uit", aldus Rob Jansen die na de gebroeders Witschge en Jan Wouters zijn vierde 'grote' transfer aan het afronden is. De partijen rea geerden dan ook stomverbaasd toen Foggia afgelopen dinsdag avond weer contact zocht. „De club liet weten alsnog zaken te willen doen", glimlacht de zaakwaarnemer. „En snel, heel snel In elk geval voor het ver strijken van de overschrijvings termijn in Italië. Voor van avond zeven uur dus. We heb ben het bericht voor kennisge ving aangenomen. Dat leer je wel in dit soort situaties Woensdagochtend rinkelde de telefoon echter weer. Foggia liet weten met een delegatie naar Amsterdam te zullen ko men, in het privé-vliegtuig van eigenaar/vooratter Pasquale Cassilo. Jansen: „We waren stomverbaasd. Ze plaatsten zich op deze manier in een wel heel slechte onderhandelings positie. We wisten dat ze naar stig op zoek waren naar een ty pe speler als Bryan, we wisten dat ze tegen een deadline aan zaten te werken en we wisten dat de club onderaan in de Se rie A bungelde. Foggia had daar blijkbaar geen boodschap aan. Ze wilden maar een ding, een handtekening." Ajax en de steeds zenuwachti ger wordende afgezanten van Foggia worden het na drie uur onderhandelen eens over een transferbedrag van drie mil joen gulden. Roy/Jansen onder handelen 'volgens verwach ting' uit en sluiten af op een driejarig contract met alle pre's van dien. En dan de vlucht van bijna twee uur naar Rome. tussen stop op weg naar het zuiden van Italië verloopt stormach tig. Bryan Roy doet alle moeite niet als een stuk aangeschoten wild over te komen. Roy be ticht zijn voormalige coach. Louis van Gaal van a-sociaal gedrag door op tv. voor een mil joenenpubliek de mens Roy ka pot te hebben willen maken. Zijn verbanning naar het twee de ('Spitsroeden lopen'), de reacties in de media ('Commu nicatie op het laagste niveau') alsmede de halsstarrigheid van Louis van Gaal zelf ('Er viel menselijk niets meer te lij men' I. het doet de linkspoot goed zijn hart te luchten. De wilde landing op het vliegveld van Rome wordt niet eens op gemerkt. Roy valt vanaf dat moment te rug in een ogenschijnlijke on verschilligheid. die verdacht veel lijkt op zelfbescherming te gen alles wat komen gaat. Hoe wel 'Rome' wat dat betreft op een teleurstelling uitloopt In een restaurant wil de eigenaar/ voorzitter van Foggia, Pas quale Cassilo de Nederlanders graag de hand schudden. Het eerste contact verloopt stroef. Cassilo blijkt met enkele za kenpartners al enige tijd in het luxe etablissement te verkeren en houdt het enigszins bene veld op een mager 'hartelijk welkom'. Passend overigens voor deze 44 -jarige Napolitaan, die een op merkelijke verschijning in de Italiaanse voetbalcarroussel genoemd mag worden. De ver koop van seizoenkaarten heeft Cassilo dit jaar verboden, om dat hij er het nut niet van in ziet. De multimiljonair, initia tor van een kartel van zo'n zes tig bedrijven waaronder een ei gen bank in Foggia beschouwt seizoenkaarten puur als een ex cuus voor supporters om hun mond (klagend) open te trek ken. En daar zit hij met op te wachten. Vandaar dat de tifosi voor elke thuiswedstrijd van Foggia een kaartje aan de kas sa dienen te kopen. Het systeem sorteert weinig ef fect. De matige optredens tot nu toe doen de supporters met zuidelijke weemoed terugden ken aan vorig jaar. toen de nie tige club zich tot. de revelatie van de Serie A kroonde met een zevende plaats in de eindrang schikking. De verklaring voor de terugval is vrij simpel, om dat Foggia in Italië de rol van holleverancier vervult voor de topclubs. Zo verdween er na vo rig seizoen bijna een geheel elf tal. onder wie sterspeler Signori (Lazio Romai, Shalimov (Inter zoals alles zich nu met versnel de weergave voltrekt. De Ita liaanse verslaggevers, vol eer bied, laten een verachtelijk ge zucht klinken als de voorma lige volleybalinternational zijn' nieuwe aanwinst begroet. Ze- man praat al sinds ekele we ken niet meer met de media, ze zouden zijn woorden constant verdraaien. Zeman heeft er ma ling aan, zoals hij maling aan veel zaken heeft. Hij weet dat hij te boek staat als een ambte naar die zijn spelers indoctri neert. Het vragenuurtje voor de pers trekt massale belangstelling. Het zaaltje in Zaccheria wordt broeierig heet bij de aanwezig heid van zeker zestig journalis ten. Vragen? Voldoende, zo blijkt. Wat voor persoon is Roy? „Een heel normale jongen van de straat. En met een opge wekt humeur." Kan Roy Sig nori doen vergeten bij Foggia? „Ik weet niet hoe hij speelde, maar ik hoop dat de supporters van me kunnen genieten." Waarom Roy is weggegaan bij Ajax? „Door een meningsver schil met de trainer, over de tactiek." Weet hij dat Zdenek Zeman ook streng kan zijn voor spelers? „Bij Ajax heb ik er aan kunnen wennen." En. nadat Bryan Roy ook nog heeft ontkend er geen enkel probleem mee te hebben me tropool Amsterdam te moeten verruilen voor het Italiaanse platte land ('Dat stappen is toch wel een beetje over'), komt er ook aan deze chaos een ein de. Hoewel, nog even een foto, een hanékening, de RAI te woord staan die een special zal uitzenden, de regionale televi sie, de... „Nu wil ik toch echt wel weg Nada", roept de Amster dammer uit. De honderden tifosi zijn achter hekken geplaatst, maar gaan volledig uit hun bol als zij de zwarte bliksemschicht weer ontwaren. Na twee uur wach ten. 'Brie-An. breng ons weer naar Europa!!', klinkt het uit schorre kelen. Op dat moment rukt Bryan Roy zich onverwacht los van de ijzeren houdgreep van de trotse carabinieri. Hij loopt naar de hekken, naar zijn nieuwe fans. De handen gaan omhoog. Bryan Roy lijkt enkele centi meters te groeien, op dat mo ment. „Kijk toch eens even", zegt zijn vader. „Hij geniet. Dit is precies wat hij nodig had oni zijn zelfvertrouwen weer te vin den. Ja, mijn jongen gaat het hier wel redden." AMSTERDAM (GPD) - Op een zeepkistje sprak Ajax-voorzit- ter Michael van Praag het vol gepakte Olympisch Stadion toe. Glimmend van trots op de mid denstip. 'PSV is gewaar schuwd', galmde het door de ge luidsinstallatie. 'Want zo spe lend wordt Ajax jaren achter elkaar kampioen". Het was be gin mei. Eén UEFA Cup- en negen com petitiewedstrijden later zijn po dium en microfoon verdwenen. 'Het lijkt wel alsof je er niet meer bij hoort als je niet in de Cham pions League speelt', verzuchtte de voorzitter deze week. Ajax zit even in een 'dalletje'. Maar wel op een hoogst vervelend mo ment. In het somberste scenario zou de Europese topploeg straks, bij de winterstop, zelfs al met lege handen kunnen staan. Terwijl rivaal PSV Nederland tracteert op een paar fantasti sche wedstrijden tegen AC Mi lan. Ondenkbaar? De loting voor de UEFA Cup - Kaiserslautern - voorspelt niet veel goeds en in de nationale competitie is het nu al buigen of barsten. Ajax moét morgen win nen van Feyenoord. Zo. en niet anders is de situatie op dit mo ment in De Meer. Hegemonie Van een aanval op de hegemonie van PSV is tot dusverre niets te recht gekomen. Ajax is. noodge dwongen en tegen de natuur in. in de verdediging gegaan. De club houdt zich groot, spelers en bestuur roepen dat het UEFA Cup-toernooi vorig seizoen pu blicitair toch net zo veel heeft opgeleverd als Barcelona bij het winnen van de 'cup met de grote oren'. Er kan maar één club kampioen worden, heet het nu. „Het ene jaar is dat PSV, het vol gende jaar zijn wij weer aan de beurt. Zo gaat dat", zegt aan voerder Danny Blind. In zijn zeven seizoenen mocht de libero slechts één keer 1985) op treden in het Europacup 1-toer nooi. De laatste titel, in het sei zoen '89-'90, bleef door de straf na het staaf-incident zonder ver volg. Een tweede UEFA Cup, liet Den nis Bergkamp zich bij de start van het nieuwe voetbaljaar ont vallen, is leuk. „Maar als ik zou moeten kiezen, is het kampioen schap en dus Europacup 1 toch aantrekkelijker." Het is ook de voornaamste voor waarde voor de spil van het Ajax -spel om nog een jaartje in De Meer te blijven. Wordt het wéér UEFA Cup volgend jaar. dan is Dennis Bergkamp: „Een tweede UEFA Cup is leuk, maar het kampioenschap en dus Europacup 1 is toch aantrekkelijker. foto Marcel Antonisse/ANP ROTTERDAM/AMSTER DAM (GPD) Feyenoord en Ajax worden aan de voor avond van de topper in De Kuip geteisterd door blessu res. Bij de Rotterdammers werd flink gemopperd, toen Joszef Kiprich met een flin ke enkelblessure terug kwam van de interland Griekenland - Hongarije. Dat was de Hongaar al twee keer eerder overkomen. De Amsterdamse selectie is zelfs bijna gehalveerd. „Je hebt bij een topclub al tijd wel te maken met een groot aantal blessures", stelt Van Gaal, „maar dit heb ik nog nooit meegemaakt." Het aantal geblesseerden staat daags voor de topper tegen Feyenoord op zeven, terwijl Litmanen (met Fin land tegen Frankrijk) en Kreek (schorsing) er morgen ook niet bij zullen zijn. Peter sen, Groenendijk, Hanssen en Menzo spelen zeker niet tegen Feyenoord. Silooy, De Boer en Pettersson zijn grote vraagtekens. De Zweedse spits kreeg gisteren, toen hij voor het eerst weer met de groep meetrainde, opnieuw last van zijn lies. „Dubieus", noemt Van Gaal het meespe len van zijn spits. Wie van de drie morgen fit genoeg is om de Kuip te betreden, wist Van Gaal nog niet. „On danks de belangen die er voor ons op het spel staan, hou ik vast aan mijn stelre gel dat een speler helemaal fit moet zijn", zegt Van Gaal. „Er is geen sprake van pa niek". laat Van Gaal weten. De technisch directeur van Ajax mag van zijn bestuur ook de opbrengst van de transfer van Bryan Roy naar Foggia in nieuw spelersma teriaal steken. Van Gaal ziet daar vooralsnog vanaf. „Het afgelopen jaar zijn er niet minder dan zes spelers ver kocht. Ik heb alleen Over- mars gekocht. Omdat ik meer niet nodig vond." Feyenoord zag Jozsef Ki prich hinkend in De Kuip te rugkeren van de interland tegen de Grieken. „Dat is nu al de derde keer, dat Jozsef met een blessure terug keert", sputterde technisch -directeur Wim Jansen. De Hongaar kon gisteren niet trainen en de kans dat hij morgen tegen Ajax kan aan treden, schatte men op niet meer dan tien percent. Met Ed de Goey staat het er wat beter voor. Hij trainde gistermorgen onder leiding van fysiotherapeut Ruud Daniels op het kunstgras veld op Varkenoord. Van middag na de training of in het uiterste geval morgen bij de warming-up wordt beslist of De Goey zijn plaats onder de lat kan innemen. In verband met alle vraagte kens is Khalid Benlasen - als derde keeper - aan de selec tie toegevoegd. Hetzelfde geldt voor UEFA-intematio- nal Bob Petta, een echte linksbuiten. De zwarte parel vertoonde barstjes, en dus moest hij weg uit De Meer. Hetgeen op aange ven van Ajax-coach Louis van Gaal ook gebeurde. Ajax nam de kapitaalvernietiging voor lief en zo speelt Bryan Roy de rest van dit seizöen en de ko- mende twee voetbaljaargan-, gen voor het Italiaanse Foggia. Hoewel de kans ook bestaat dat hij dit seizoen niet eens zal af maken bij de tobbende club uit de Serie A. Eigenaar/voorzitter Pasquale Cassilo is na een eer dere (vergeefse) poging bij Na- poli inmiddels druk bezig AS Roma over te nemen. Als dat de steenrijke Cassilo hikt, kan Roy pas echt een lange neus naar Louis van Gaal trekken. Want dan verhuist hij mee naar de Romeinse topper. Voorlopig is het echter nog even doorbij ten voor 'de zwarte bliksem schicht' zoals hij inmiddels door de tifosi van Foggia wordt genoemd. Zijn hart ligt nog in Amsterdam, maar zijn lichaain zit tweeduizend kilometer ver derop. Een verhaal over chaos, emotie, maar vooral over fru stratie. Bergkamp vertrokken. „Ik neem dat mee in mijn beslis sing", zegt de topschutter. „Het lijkt me fantastisch om Europa cup 1 te spelen met de ploeg die je zelf hebt helpen opbouwen. In feite leuker dan bij een club waarvoor je geen bijdrage hebt gelev.erd." Bryan Roy wordt bij het stadion van Foggia ontvangen door honderden supporters. foto Cautillo Milan) en spits Baiano (Fioren- tina). En dat doet pijn voor een vereniging die in vier jaar tijd van de Serie C naar het hoogste platform steeg. De pijn wordt vergroot door het plan dat Cassilo heeft opgevat een grote club naast Foggia op te kopen. Hij probeerde het al eerder bij Napoli. faalde, en heeft zijn gretige blik nu gericht op AS Roma. Voor Bryan Roy schept dat mogelijkheden, om dat Cassilo er tot groot onge noegen van de tifosi van Foggia geen geheim van maakt dat hij in dat geval zijn sterspelers vanuit het zuiden naar het Ro meinse domein zal overheve len. Het kan allemaal in Italië, waar (voetbal)geld geen rol speelt en spelers worden ge- en verkocht als waren'zij slierten spaghetti. Reclamebord De twee grootste sportkranten van Italië, La Gazzetta dello Sport en de Corriere dello Sport, wordt door de Nederlan ders in alle vroegte aange schaft. De naam van Roy staat op beide voorpagina's in letters ter grootte van een reclame bord. ('Roy voor dertien mil joen naar Foggia!! - Roy ge bruikt Foggia als opstap naar Roma'). Wanneer een reactie van Van Gaal wordt opgelezen, ontsnapt er een welgemeende verwensing richting Amster dam. 'Roy', zo zegt Van Gaal in dit verhaal. ,is een technische speler, maar hij mist de menta liteit van een goede prof. Voor Ajax was hij daardoor onbruik baar geworden. Van mij mag-ie weg.' Oud nieuws, maar toch. Bryan Roy trekt zich heel stil terug op zijn kamer. Het Nederlandse gezelschap ar riveert donderdagmiddag om half vier 's middags op de plaats van bestemming. Weer weinig belangstelling, en bovendien slaat de schrik om het hart van Roy c.s. wanneer een eerste blik op zijn nieuwe woonomgeving wordt geworpen. De stad van 200.000 inwoners, 150 kilometer ten oosten van Napels maakt een uitgeleefde indruk. Een dor landschap, fabrieken die hun laatste produkt ver-, kocht lijken te hebben in de tijd dat Foggia nog in de Serie C ac teerde, vervallen woningen en verschrikkelijk veel vuilnis op en rond de opengespleten we gen. Tot overmaat van ramp gaat het nog regenen ook. Ze nuwachtig en vergeefs zoekt Roy's vriendin, Nada van Nie. de hand van haar levenspart ner, maar die heeft inmiddels zijn vingers voor zijn mond ge slagen. „Een buitenwijk, Bryan", probeert Rob Jansen zijn beschermeling gerust te stellen, „een buitenwijk." Aangeslagen Na een al evenzeer tegenval lend bezoek aan het hotel en het restaurant dat Foggia voor het bezoek uit Nederland heeft gereserveerd, vervolgt de tocht richting stadion waar de offi ciële presentatie van Roy plaatsvindt. Bryan Roy maakt een aangeslagen indruk. De Meer is verder weg dan ooit. Van het een op het andere mo ment recht het stadion zijn rug. midden in Foggia. Moeilijk waarneembaar in de plotseling ingevallen duisternis, maar desondanks: het bastion, met een toeschouwerscapaciteit van een kleine 30.000 plaatsen mag er zijn. Fris, met een omge bouwde hoofdtribune en (op luchting) honderden tifosi voor de poort die als een hongerige groep leeuwen de auto met Bryany lijken te ruiken. Chaos, geschreeuw ('Brie-an, Brie-an!!'), duwen en trekken. 'Brie-an, Brie-an. breng ons naar Europa!!!' De tifosi draai en dol en Bryan Roy lacht. Waarschijnlijk zijn eerste echt gemeende glimlach na die door hem zo vervloekte 16e septem ber toen Louis van... 'Vito, vito' snauwt nu de chauf feur. Roy moet de auto onmid dellijk verlaten, het stadion in. Hij lijkt het met tegenzin te doen. Een clubsjaal van Foggia hangt dan al rond zijn nek. De eerste kennismaking met zijn nieuwe coach, de Tsjech Zde nek Zeman volgt in rap tempo,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 54