Loonmatiging als nationale sport In kerken meedenken als tegenbeweging PZC Centraal akkoord op hoofdlijnen Elco Brinkman: gevangene van Ruud Lubbers J" Noorwegen is tegen vrije energiemarkt opinie en achtergrond Zeer de vraag of vergelijking met vorige recessie wel opgaat ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 Kabinet, vakbeweging en werkgevers bereikten deze week een cenntraal akkoord voor 1993 over de volgende punten: de inflatie komt 1.25 procent lager uit dan aanvankelijk be rekend: zo kan een bruto mati ging worden toegepast zonder dat iemand er slechtrer van wordt: door verlaging van be lastingen en premies wordt een netto-inkomensverbetering bereikt, die vergelijkbaar is met 1.25 procent bruto loonstij ging. 'beperking' van de bruto loonstijging is gewenst om ruimte te scheppen voor onder meer bevordering van arbeid sparticipatie: er moeten meer laagbetaalde functies worden geschapen. in het belang van de behoefte aan herverdeling van werk en zorg moeten er meer substan tiële deeltijdbanen komen. sociale partners doen 'een klemmend beroep' op hun on derhandelaars om CAO's die vóór 1 maart 1993 aflopen, tot die datum te verlengen, het overleg over nieuwe CAO's niet vóór 1 februari te starten en in nieuwe CAO-voorstellen reke ning te houden met de ver slechterde economische voor uitzichten; CAO-partijen zijn vrij om met terugwerkende kracht tot de oorspronkelijke afloopdatum afspraken te ma ken. de overheid zal als werkge ver langs dezelfde lijn hande len. van onze redacteur sociaal-economie Yvonne Zonderop Aan welke kwaal onze eco nomie ook lijdt: de beleids makers in Nederland grijpen steeds naar hetzelfde medicijn: loonmatiging. Stijgen de prij zen te hard? Dan moet de vakbe weging de lonen matigen. Ko men de bedrijfswinsten onder druk? De loonkosten moeten omlaag. Stagneert de export? Terughoudendheid van de werknemers is vereist. Het lijkt wel een nationale volkssport. Met als gevolg dat de loonkos tenstijging in de afgelopen tien jaar zo'n 25 procent achterbleef bij de landen om ons heen. Toen het ergens in september tot politiek Den Haag door drong dat de wereldwijde econo mische recessie volgend jaar ook ons land zou treffen, trad derhal ve het normale proces in wer king. Op ernstige toon riep het kabinet de sociale partners op tot loonmatiging. Dreigende te genvallers en oplopende werk loosheid moesten hen tot be scheidenheid manen. In de beste tradities vonden vakbeweging, werkgevers en kabinet elkaar in een centraal sociaal akkoord. Komend jaar zullen de lonen ex tra gematigd worden, in de ver onderstelling dat de werkgele genheid in ons land hiermee het meeste is gebaat. Maar of loonmatiging het beste antwoord is op de economische tegenwind die door de wereld waait, is nog maar de vraag. Niet voor het Centraal Planbureau (CPB), overigens. Dit econo misch rekenbureau meent al ja ren dat loonmatiging tot de meeste werkgelegenheid leidt. Dat blijkt namelijk uit hun re kenmodellen die gebaseerd zijn op ervaringen sinds de economi sche recessie van '80-'82. Het his torische centraal akkoord dat Het centraal akkoord ligt er. Tevreden dalen (v.l.n.r.) FNV-voorzitter Stekelenburg. minister De Vries van sociale zaken en VNO-voorzilter Rinnooy Kan na uren vergaderen de trap af. foto Hans Steinmeier/ANP Kok en Van Veen destijds sloten - en dat voornamelijk in loonma tiging voorzag - leidde in ons land tot een forse winstgroei en een behoorlijke banengroei, aanzienlijk behoorlijker zelfs dan in de landen om ons heen. Sindsdien meent het CPB dat loonmatiging werkt. Zozeer zijn beleidsmakers die opvatting toegedaan dat ze helemaal ver geten te kijken of de vergelijking wel opgaat tussen de huidige en de vorige recessie. Massa-ontslag Twaalf jaar geleden luidde de tweede oliecrisis een periode in van ernstige economische terug slag. De hogere olieprijs maakte de meeste produkten opeens zo veel duurder dat allerlei bedrij ven met een acute overcapaci teit werden geconfronteerd. He le delen van bedrijven werden gesloten, met al het treurige ba nenverlies van dien. Werknemers leverden toen fors loon in. Zogenaamd voor ar beidstijdverkorting, maar in de praktijk voor banenbehoud en het wegwerken van overcapaci teit. Pas nadat de winsten al weer enkele jaren stegen, ging ook de werkgelegenheid om hoog, al was de banengroei niet navenant. Allerlei bedrijven in vesteerden hun winsten in lan den met een hogere rendements verwachting, zoals de Verenigde Staten. Toch gold sindsdien de regel dat loonmatiging tot groei van de werkgelegenheid leidde. Vooral exporterende bedrijven deden hun voordeel met de aanhou dend lage lonen, ook toen die uit oogpunt van crisisbestrijding al lang niet meer nodig waren. Niet op kwaliteit, maar op prijsvoor deel versloegen Nederlandse be drijven de buitenlandse concur rentie. Juist dit punt speelt het Neder landse bedrijfsleven nu parten. Want in veel landen om ons heen is het al een tijdje crisis, zoals in Engeland, of komt-ie er aan, zo- mmgggm als in Duitsland. Bedrijven daar zijn ook goedkoper gaan pro duceren. Wereldwijd vindt in di verse sectoren een prijzenslag plaats die zijn weerga niet kent. De huidige recessie ziet er al met al volslagen anders uit dan de vorige. Van bedrijfssluitingen of massa-ontslagen is geen sprake. Vermoedelijk blijft de vader landse economie - zij het héél licht - groeien. Toch loopt de werkloosheid fors op, niet omdat er zoveel mensen worden ontsla gen maar omdat er stilzwijgend zoveel werkgelegenheid verlo ren gaat. Een willekeurig voorbeeld is de fusie tussen ABN en AMRO. Of tussen Elsevier en Reed. Of de overname van Fokker door Da- sa. Of de totstandkoming van de Reaal-groep, een samenwer kingsverband van oude vak- bondsbanken. Het huidige eco nomische klimaat dwingt talrij ke bedrijven tot samenwer kingsverbanden. allianties en andere rationaliseringen, die weliswaar geen massale ontsla gen tot gevolg hebben maar wel veel banen verloren doen gaan. Dat zijn bovendien banen, die vermoedelijk nooit meer terug komen. Al matigt het personeel van ABN-AMRO de lonen nog zo sterk, als er niet meer mensen nodig zijn om het beschikbare werk gedaan te krijgen zal de di rectie zeker geen extra perso neel aantrekken. Extra winst zal eerder gebruikt worden om de produkten goedkoper te maken, mee te doen aan de wereldwijde prijzenslag. Uit eten Dat vakbonden en kabinet zich zorgen maken over de werkgele genheid in ons land is dus meer dan terecht. Maar in plaats van alle kaarten op loonmatiging te zetten, zou men het hoofd eens moeten buigen over een beter beleid. Belastingverlaging, bij voorbeeld. leidt tot meer koop kracht bij de burgers, die van dat geld bijvoorbeeld een lang weekend naar de bossen gaan of eens lekker uit eten. Dat levert net zo goed werkgelegenheid op. Het kabinet heeft ook tot taak een goed vestigingsklimaat voor bedrijven te scheppen. Er moet denkkracht worden gestopt in de vraag hoe wij gezonde bedrij ven hier halen en houden. Voorts heeft de vakbeweging groot ge lijk als ze de werkgevers aan spreekt op het creëren en behou den van werk. Als loonmatiging inderdaad het antwoord was ge weest op alle kwalen, zaten we nu niet in de problemen. door T. Rinkema Ontwikkelingen in de maat schappij plegen zich inet ei gen wetmatigheid door te zet ten. Ze hebben, naar het beken de beeld, iets van de machtige oceaanstomer, waarvan koers en snelheid slechts langzaam te beïnvloeden zijn. Wie over een tien jaar wijzigingen hoopt te zien moet reeds nu actie onder nemen. Maar daarmee roei je te gen de stroom op. Tegendraads -zijn wordt door omstanders als lastig ervaren en doorgaans niet verstaan. Veel geduld en tact, uithoudings- en inlevings vermogen zijn nodig om niet het tegengestelde te bereiken van watje bedoelt. Menige tegenbe weging loopt daarom op niets uit. Op 30 oktober jl werd in het Top- shuis op Neeltje Jans het eerste exemplaar aangeboden van een geschrift over de geschiedenis van het Interkerkelijk Deltabe- raad. Enkele dagen ervoor kon digde J. J. Tevel deze gebeurte nis in de PZC aan. Het beraad was een samenwerkingsverband tussen de Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en de Rooms Katholieke Kerk in het Deltagebied, dat bestond van 1969 tot 1983. In het beraad rea geerden zij op geplande ontwik kelingen, die de economische neergang en de daarmee gege ven bevolkingsafname in dit ge bied moesten tegengaan. Indus trialisatie en zeehavenaanleg zouden het groene, agrarische gebied weer toekomst moeten geven. De kerken stelden daar bij kritische vragen en probeer den het bewustzijn van de bevol king aan te scherpen. Het ging immers om hun land en hun le ven. "Mijn schoorstenen leveren meer geld op dan uw bomen", zo moet een industrieel in die da gen gezegd hebben. In hoeverre had hij gelijk? Het is natuurlijk maar vanuit welke hoek je het bekijkt. Dat is bij zulke ontwik kelingen altijd het geval. Eenzij dige bestrijding schiet dan ook doorgaans aan de problematiek voorbij. Maar gelaten de ontwik kelingen hun gang laten gaan, getuigt van weinig verantwoor delijkheidsbesef. In die situatie hebben alleen zakelijk geargu menteerde kritische vragen zin. In het geding is echter ook altijd een keuze: watje in het leven en in de maatschappij meer of min der belangrijk vindt. We kunnen het niet stellen zonder een visie op het bestaan. Daarom meng den de kerken zich in de discus sie. Niet dat zij er zoveel ver stand van zouden hebben (al kun je je wel goed op de hoogte stellen), nog minder omdat zij daartoe exclusief geroepen zou den zijn. Maar het pogen ver staan van de boodschap van Je zus Christus geeft aanzetten tot een visie op leven en samenle ven, waarin ook (zelfs: vooral) andere dan economische motie ven een rol van betekenis spelen. Worden de specifieke ménselij ke waarden niet te makkelijk weggedrukt? Trekt het kwets bare milieu niet te gauw aan het kortste eind? Niet rooskleurig Bijna 15 jaar was het Interkerke lijk Deltaberaad zodoende vormgeving van een tegenbewe ging. Door kritisch te vragen en het bewustzijn aan te scherpen. Door, hoe dan ook, mee te den ken. Dat lijkt tegenstrijdig: mee -denken en tegen-beweging. Het is het niet. Want niet alleen om serieus genomen te worden, maar ook om zelf serieus met de problematiek bezig te zijn, moet er mee worden gedacht. De si tuatie van de Delta, wat terzijde geraakt door industrieontwik keling rondom en daarbovenop nog getroffen door de overstro mingsramp, was allerminst rooskleurig. Maatregelen waren inderdaad nodig. De vraag was echter wel, in hoeverre de ménsen in de Del ta gediend zouden worden met de door instanties bedoelde in dustriële ontwikkelingen. Daar- HHH Kerken stelden kritische vragen, probeerden het bewustzijn van de bevolking aan te scherpen... Advertentie IK GA NAAR HET OPEN HUIS VAN DE BDI AAN DE HAAGSE HOGESCHOOL OMDAT IK KIES VOOR DE DYNAMIEK VAN INFORMATIEVERSTREKKING. BDI. de HBO-sludie voorluncties in informatie bemiddeling. houdt open huis. wo«nsdag 18 november, aanvang 13.30 uur. Paramaribostraat 21. Den Haag. BDI is praktijk gericht Je werkt met de modernste informatie technologie En je leert omgaan met mensen, want de gebruikers van jouw informatie. Bij de BDI krijg praktijkopdrachten toegespitst op de gevarieerde beroepsmogelijkheden. BDI maakt met HEAO en THW deel uit van de sector Economie Management van de Haagse Hogeschool, die totaal ron 50 studie richtingen in vol- en deeltijd biedt. HOGE KWALITEIT IN H Wie met naar hol open huis kan komen belt voor een brochure 070 - 3631935. of de Infolijn van Economie Management 070 3562180 109 00 - 12,30 uur). in kritisch meedenken zag het beraad als zijn taak. En juist zo heeft het als tegenbeweging ge functioneerd. Maar waarom stopte men er dan in 1983 mee? Wel, de omstandig heden hier onderscheidden zich toen niet zo duidelijk meer van die elders, zodat de vragen on vermijdelijk een breder, alge mene karakter kregen. Het getij verliep en dus dienden de ba kens te worden verzet. Daar naast moet je terugziend wel licht toch ook zeggen, dat het be raad zichzelf wat overleefde door eigen standpunt(en) te laten pre valeren boven de kritisch-vra- gende en de bewustmakende functie. Waar dat gebeurt dreigt altijd de frustratie: omdat het bereiken van de doelstellingen erg moeilijk blijkt te zijn. De tegenbeweging, toen nodig en altijd opnieuw onmisbaar, maakt gebruik van structuren als dit beraad, maar breekt daar ook telkens weer uit. Ze wordt onzichtbaar en komt in andere gestalte nieuw tevoorschijn. We moeten daar niet dramatisch over doen Het is zinlozer en zelfs gevaarlijker, wanneer ze haar toevlucht zoekt in hardnekkig heid en verstart in zelfbewust zijn. In elk geval is het kerken ge boden zich niet op te sluiten in mechanismen, die daarmee ont staan. Niet omdat kerken niet tegendraads zouden zijn. maar omdat dat in zeker opzicht hun wezen is, dat niet vastgelegd kan of mag worden in structuren van betrekkelijke en voorbijgaande betekenis. Het is dus al weer zo'n tien jaar voorbij, het Interkerkelijk Del taberaad. Maar de indringende vragen aan de maatschappij, destijds op bijeenkomsten van het beraad vlammend verwoord door minister Marga Klompé, worden ook vandaag gesteld, bijvoorbeeld in het kader van het maatschappelijk active- Kerken mogen daarin wel eens herkend, maar ze mogen er niet mee vereenzelvigd worden: ze zouden, tegen hun wezen, in een (schijnbare) deskundigenrol hun onbevangenheid verliezen en anderzijds, bedoeld of onbe doeld ingekapseld in gevestigde en dus makkelijk gedefinieerde kaders, ophouden lastige ge sprekspartners te zijn. Daarmee zouden ze hun roeping verzaken en hun betekenis in de samenle ving verliezen. ringswerk, zoals dat niet alleen door de kerken, maar ook door het Humanistisch Verbond wordt verricht. Hier en daar is de toon wellicht rustiger geworden, maar dat lijkt me dan ook te pas sen bij onze dagen. In een tijd. waarin normen en waarden niet in de laatste plaats onder invloed van onze zucht tot consumeren onzeker worden, roepen de instellingen voor maatschappelijk activerings- werk samen een studiedag bij- van onze parlementaire redacteur Henri Kruithof CDA-fractievoorzitter EIco Brinkman had het moeilijk deze week. Hij moest laveren tussen een opstandige fractie en een onwillig kabinet. Als com plicerende factor moest hij ook nog zijn eigen strenge imago overeind zien te houden. En dat is niet goed afgelopen voor hem. Het begon allemaal tijdens de al gemene politieke beschouwin gen, nu dik een maand geleden. De Miljoenennota ging nog uit van een veel te rooskleurig beeld van de vaderlandse economie. De rijkserkende rekenmeesters, verenigd in het Centraal Plan Bureau (CPB), hadden onheil spellende geluiden laten horen. Duidelijk was al dat omvangrij ke nieuwe bezuinigingen nodig waren om 's lands financiën op orde te houden. Alleen de minis ter-president wilde dat niet zien. Brinkman liet in de weken na de algemene beschouwingen weten dat die bezuinigingen solide moesten zijn en voldoen aan de normen uit het regeerakkoord: financieringstekort en lasten druk niet boven bepaalde gren zen uit. Toen het kabinet eind vorige week met de voorstellen kwam, overheerste bij het CDA teleur stelling en woede. Brinkman kwam voor een lastig dilemma te staan. Zijn eigen stellingen van de afgelopen maanden vol gend, moest hij het kabinet tot de orde roepen voor het half slachtige werk dat het had afge leverd. Maar al te scherp optre den tegen de ploeg van Lubbers en Kok. zou ongetwijfeld een ka binetscrisis hebben veroor zaakt. Het probleem had nog door de sociale partners kunnen worden opgelost. Als die een daadkrach tig centraal akkoord zouden hebben gesloten, zou een hoop kou uit de lucht zijn geweest. Maar dat bleek ook al ijdele hoop. Er kwam weliswaar een gezamenlijke aanbeveling van werkgevers en werknemers, maar erg krachtdadig was die niet. En dus moest Brinkman knarse tandend het kabinet toestem ming geven om door te gaan op de ingeslagen weg. Weliswaar sloeg hij daarbij opnieuw enkele piketpaaltjes om te voorkomen dat hij straks zelf (inmiddels pre mier geworden van het volgende kabinet) met de gebakken peren komt te zitten. Maar erg overtui gend klonk het allemaal niet. Ook al niet omdat Brinkman het slaan van piketpaaltjes tot vaste gewoonte heeft gemaakt, zonder daaraan consequenties te ver binden. Brinkman eiste van het kabinet op overigens niet zo'n hoge toon, dat de bezuingingen voor 1994 solide en blijvend moeten zijn, dat het financieringstekort vol gens de afspraken moest dalen en dat belastingen en premies niet mogen stijgen. Het zijn alle- CDA-fractievoorzitter El Brinkman maal bekende geluiden van christen-democratische voi man. En die beginnen door I. herhaling al behoorlijk ai kracht te verliezen. Brinkman moet oppassen. 1 nu toe maakte hij een krachtt dige indruk. Hij weet precies is hij wil, al zijn zijn ideeën nog n 'fr helemaal gemeengoed binn i het CDA. Het wordt nogal ee te rechts gevonden, wat Brir ,N man vindt en zegt. 'e Maar nu zijn waarschuwing1,3 aan het adres van het kabin uv bijna openlijk in de wind ges ds gen worden, holt de geloofwaïsn digheid van de CDA-fractievo<iei zitter achteruit. Strenge tov spraken op Texel of in Aalte 'el waarvan in het recente verledig ministers en coalitiepartn j j PvdA nogal eens schrokken, zi h< len in de toekomst met een glii est lach worden beluisterd. Erg sak rieus zullen ze niet meer wordi genomen. he Hoe moet Brinkman nu uit r0 dilemma komem? Voorlop u- heeft hij opnieuw een uitstel vi t g krachtdadige maatregelen gea,df cepteerd tot begin volgend jas jjg Maar als het kabinet dan ni met structurele bezuiniging^1 komt en de begroting opnieiik' halfslachtig invult, kan Brin U1 man bijna niet meer terug. ar Dan loopt hij onmiddellijk we1 tegen dezelfde keuze op: óf 1 eist meer van het kabinet med het risico van een kabinetscris er óf hij zwicht opnieuw voor kalr'3 net en PvdA. afl Er is echter een derde mogelij11 heid. Als Brinkman voor de hi de opstelling kiest, komt het bi letje bij Lubbers te liggen. Monn de minister-president het op ei3n' confrontatie laten aankomen tZ1' daarmee bij zijn afscheid e(:e 1 verscheurd CDA achterlateivo Dat lijkt niet erg waarschijnlijr'? Waarschijnlijker is dat Lubbe P1' in dat geval toch voor zijn eigi CDA zal kiezen en harder beztld nigingen zal voorstellen. Als PvdA-ministers en dito fract dat niet accepteren, moeten het kabinet maar opblazen. Daarmee zou de eer van Brin man gered worden, maar zi imago nog niet geheel herstel Het probleem voor de CDA-fra tie voorzitter is dat hij zijn eigar lot op dit moment niet meer handen heeft. Door zijn in wo( den harde opstelling, maar daden weinig krachtige opti den, is Brinkman de gevangei van Lubbers geworden. Meester zelf bepaalt wat er zijn leerling wordt. En dat vin v Brinkman niet prettig. foto GPD een over de vraag of onze nor men elastisch zijn. Het wil zeker geen antwoord zijn op de vreem de en onzekere vraag van de mi nister van justitie, of de kerken zich toch vooral eens over de normen willen uitspreken (een vraag als teken van armoede in een verward en verwilderd be stel?), maar het is wel een vorm van meedenken over een zo aan gelegen zaak. Als men dan maar niet vergeet, dat daarin de tegenbeweging ook nu beslissend zal meespre ken. Want ook thans zijn er an dere motieven dan het econo misch belang, waaraan altijd prioriteit gegeven wordt. Het is in die tegenbeweging, dat de vragen hoorbaar worden naar hen. die daarbij in de marge van de samenleving terecht komen. En naar de waarde van het kwetsbare milieu, dat bij de af weging van belangen toch altijd dreigt te worden opgeofferd. En niet in de laatste plaats naar het overgrote deel van de wereld, dat naast onze rijkdom nog steeds een tweede- of derde rangs plaats krijgt toebedeeld. Zal deze tegenbeweging uitein delijk een kans krijgen? van onze EG-correspondente Aly Knol Het niet-EG-lid Noorwegen verzet zich tegen de libera lisering van de Europese ener giemarkt. Volgens de Neder landse Europarlementariër Jes sica Larive (VVD) proberen ze met een intensieve lobby in Brussel te voorkomen dat het Europese Parlement begin vol gende week de voorstellen voor een vrije energiemarkt aan neemt. Daarvoor hebben ze on der meer bij Duitsland aange klopt om hulp. De liberalisering van de energie markt moet een einde maken aan de voorkeursbehandeling die enkele Europese landen nu nog aan hun eigen olie- en gas- winningsbedrijven geven. Elk Europees bedrijf, van welke na tionaliteit ook, moet straks overal dezelfde eerlijke kans krijgen op een vergunning voor de winning van olie en gas. Nederland discrimineert op dit punt niet. Maar een land als Ita lië heeft voor vrijwel de hele Po- vlakte deze rechten exclusief verleend aan de twee eigen staatsbedrijven ENI en Agip. Engeland en Denemarken eisen dat eigen nationale onderne mingen het boormateriaal leve ren of een deel van de werkzaam heden verrichten. Hoewel Noorwegen (nog) geen lid van de EG is, zullen de voc0( stellen ook voor dit land ga? gelden. De wetten van de vri binnenmarkt zijn vanaf 1 j nuari 1993 niet alleen in twaalf EG-lidstaten van toepa sing, maar in de hele zogehet r Europese Economische Ruim *- (EER) die dan ontstaat. En i omvat naast de EG ook de li den van de Europese Vrijhande J sassociatie, waartoe behali Noorwegen onder meer ook Zw IN den, Finland, Oostenrijk Zwitserland behoren. Kennelijk ligt het tempo vancjrz besluitvorming de Noren hoog. Als het Europees P ment de vrije energiemarkt vo gende week in eerste lezii iti goedkeurt, gaan de voorsteik n naar de raad van energiemini el ters van de EG. Die zullen er mi at gelijk al op 30 november dit jai n hun (voorlopige) fiat aan geven Bi Het EP wil nog wel enkele b ie langrijke wijzigingen aanbre a gen in de oorspronkelijke pla j nen. Zo moeten landen ook in( toekomst zelf kunnen blij ven b i palen welke gebieden voor e :c ploitatie worden vrijgegeven,! ai dus Jessica Larive. de officie x rapporteur van de Energiecot ie missie van het parlement. 0o ik vindt ze dat de rol van de ove a heid bij de gaswinning niet hel maal moet worden beperkt t< g die van belastinginner, zoals h( qi voorstel nu zegt. IK KOOS THW AAN DE HAAGSE HOGESCHOOL OMDAT DEN HAAG EEN PRIMA STUDENTENSTAD IS, EN CONGRESORGANISATIE EEN PRIMA TOEKOMST THW Facilitaire Dienstverlening, een HBO-opleiding met een brede, praktijkgerichte basis. En met prima toekomstmogelijkheden bij - met name - dienst verlenende organisaties. Denk aan congres catering of facilitair manager, gemeentevoorlichier. evenementen-organisator, budgetconsulent Bij THW studeer je m kleine groepen, er heerst een persoonlijke sfeer THW maakt - met BDI en HEAO - deel uit van de sector Economie Management van de Haagse Hogeschool. die totaal zo'n 50 studierichtingen in vol- H M 6 S E en deeltijd biedt HOGE KWALITEIT IN HBO HOGEStHOOl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 4