Terrein Gapinge zwaar vervuild Klachtencommissie aan het werk Ugemeen Belang kraakt >eleid b en w Hontenisse VVD Axel wil produktenbegroting aaPZC Koninklijk eremetaal voor twee werknemers De Hoop Woningcorporatie gaat wanbetalers harder aanpakken provincie 17 Justitie grijpt in na controle Olieprodukten gedumpt lezers schrijven ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 n onze verslaggever IPINGE - Op de bedrijfster- nen van het Gapingse aanne- rsbedrijf Melis is bij een jotscheepse controle-actie ïstige milieuvervuiling ge- ïstateerd. De officier van jus- ie in Middelburg heeft de on- rneming een voorlopige latregel opgelegd, in afwach- g van de resultaten van het lerzoek. Het aannemersbe- ~ijf moet zich houden aan de lieuwetgeving. anders gaat stitie direct tot vervolging er. Overtreding van een voor- jige maatregel is een mis- ijf- ier dan twintig ambtenaren n de gemeente Veere, de pro- acie, het waterschap Walche- de regionale milieu-inspec- emeentelijke ijdrage aan lan Waterfront éénmalig n onze verslaggever ISTBURG - Binnen het amb- ijk en bestuurlijk apparaat n de gemeente Oostburg is rwarring ontstaan rond de meentelijke bijdrage aan het an Waterfront in Breskens. wel raadsleden als financieel- skundigen namen met verba lg kennis van de opmerking n wethouder J. Thomaes in de IC van vorige week dat de ge rente van plan zou zijn jaar- es 750.000 gulden te investe- in aanleg en verbetering van infrastuctuur rond het toe- mstige project. Het geld komt j door de opbrengst van de on- irend-goedbelasting van de 0 appartementen te verkapi- liseren. bleek echter sprake van een sverstand. Volgens een lordvoerder van de gemeente het namelijk de bedoeling om opbrengst uit de onroerend- nedbelasting over een periode n tien jaar (in totaal 750.000 ilden) éénmalig te gebruiken bor de aanleg van wegen en een vï rkeerterrein bij de nagestreef- t buitendijkse appartementen. t vier raadsfracties hebben di in een besloten overleg met t college akkoord verklaard ït deze investeringsconstruc tie en van de rijkspolitie hebben de terreinen van het aannemers bedrijf onder de loep genomen. Ze troffen op het bedrijfsterrein aan de Vriezeveenseweg op zo'n twee meter diepte een omvang rijke dump van oliefilters en olie vaten. Op het terrein is illegaal veel puin gestort. Het stuk grond aan de Vriezeveenseweg heeft de bestemming landbouw. Het aannemersbedrijf gebruikte het in strijd met het bestem mingsplan. Koeweit-slib De verontreiniging bij het be drijfsterrein aan de Schellachse- weg is het ernstigst. De contro leurs ontdekten dat de sloot ach ter dat perceel sterk is vervuild met olie en andere chemische af- valprodukten. Ze constateerden dat rechtstreeks op de sloot werd geloosd. Het water deed de controleurs denken aan beelden van de Perzische Golf bij Koe weit, kort na de Golfoorlog. Zij spraken van zwaar Koeweit-slib. Op alle terreinen, ook bij de tim mermanswerkplaats aan de Vriezeveenseweg, lagen autow rakken èn de opslag van olie- en andere chemische produkten en afvalprodukten deugde niet. Hoe ernstig de vervuiling is, is nog niet bekend. De analyse van een groot aantal monsters moet duidelijkheid verschaffen. Ook de administratie van het bedrijf wordt in het kader van het on derzoek uitgeplozen. Niet de vol ledige administratie is meegeno men. De directeur weigerde die af te geven. Hij kreeg daarvoor een proces-verbaal. Zolang het onderzoek niet is af gerond, mag aan het terrein aan de Vriezeveenseweg niets wor den veranderd. De officier van justitie heeft ook vastgesteld dat werktuigen en auto's op het terrein aan de Schellachseweg niet meer zonder milieubescher- mende maatregelen mogen wor den afgespoten. Alle vaten met afgewerkte olie moeten bij een erkend inzamelingsbedrijf wor den ingeleverd. Het grootscheepse onderzoek naar het aannemersbedrijf Melis is het gevolg van een verscherpt milieubeleid. Het komt niet meer alleen op het vaststellen van regels aan, die moeten ook worden nageleefd. De onderne ming in Gapinge beschikte ove rigens niet over een hinderwet vergunning, aldus mr C. J. Meij- ler, hoofd handhaving en metin gen van de provincie Zeeland. In het verleden hebben omwo nenden al eens geklaagd over milieuvervuiling bij het bedrijf. De gemeente Veere en de provin cie kwamen echter niet tot een gezamenlijke actie, omdat zij twistten over eikaars bevoegd heden. Meijler wilde niet spre ken van een laks overheidsbe leid. „Ik kijk liever naar de toe komst". verklaarde hij. „Het po sitieve van deze actie is dat over heden samen hebben opgetrok ken en dat gaan we vaker doen." Sluiting van het aannemersbe drijf is niet aan de orde Meijler verwachtte dat Melis zijn terrein aan de Vriezeveenseweg moet ontruimen, omdat dat een land- bouwbestemming heeft. Het ter rein aan de Schellachseweg kan naar zijn mening een bedrijfsbe- stemming houden, mits alle mi lieuvoorschriften worden nage leefd. De klachtencommissie van de Woningbouwvereniging Terneuzen: vlnr A. Risseeuw, A. Teeler en D. van Es. foto Camile Schelstraete van onze verslaggever TERNEUZEN - De Woning bouwvereniging Terneuzen heeft een klachtencommissie. Vrijdagmiddag, ruim een maand voordat een dergelijk 'instituut' wettelijk verplicht wordt gesteld, werd de com missie geïnstalleerd door voorzitter A. Janse. De voorziter stelde niet zonder trots vast dat de vereniging daarmee aardig voorop loopt. De commissie telt drie leden: D. van Es. A. Risseeuw en A. Teeler, die onafhankelijk zijn van de vereniging. Ze werden in de commissie benoemd op voordracht van het algemeen bestuur, de Bewonersraad en de Ondernemingsraad. De huurders van de vereniging kunnen bij de commissie aan kloppen als hun klachten niet tot hun tevredenheid zijn op gelost. De commissie, die fun geert als een soort ombuds man. behandelt alleen klach ten die gaan over de uitvoe ring van het beleid. Bovendien dienen de klachten eerst op de gebruikelijke manier aan de orde gesteld te zijn in de orga nisatie. Voorzitter Janse: „Hebben de klagers, naar hun mening, onvoldoende gehoor gevonden bij de directie en het bestuur, dan kunnen ze de klachtencommissie inschake len. Maar het is dus niet de be doeling dat die commissie over alle mogelijke kleine ak kefietjes wordt lastig gevallen. Dan zou de commissie trou wens aan z'n doel voorbij schieten." n onze verslaggever LOOSTERZANDE - Het Hon- ïisser college van b en w nkt voortdurend op twee ge- chten. Het beleid van de zit- nde coalitie is wijfelend en evenwichtig. Een duidelijke ellingname in tal van zaken is ilgens de fractie Algemeen Be- noodzakelijk en als het col- ge geen duidelijkheid aan de irgers wil verschaffen, dan ;t de huidige bestuursploeg aar opstappen. Igemeen Belang, zo stelt de ictie in haar algemene be- houwingen op de begroting )3, schaamt zich voor de wijze ;|aarop Hontenisse de laatste id wordt bestuurd. Het terug- •men van raadsvoorstellen, 't uitstellen van de invoering m rioolrechten, het verhogen m de onroerend goedbelasting ikel en alleen om te kunnen re- rveren voor een sport-annex- enementenhal, dit kan alle- volgens Algemeen Belang et meer door de beugel. I effactie verwijt het college ook 3 in slecht beheer van de haven 1 in Walsoorden. Het dagelijks I istuur had volgens Algemeen «Jelang geld moeten pompen in onderhoud van de haven om vjen eventuele overname door idrijven interessant te maken. I staat nu versteld dat aspi- nt-kopers afhaken, maar dit te voorzien. U koopt toch geen woning die op instor- staat", merkt de fractie op. ewakingsdienst Igemeen Belang pleit in haar schouwingen voor het inzet- sn van een particuliere bewa- ingsdienst in de weekeinden in Cloosterstraat in Klooster inde. Die dienst moet ingezet orden om het tekort aan politie oankracht te compenseren, •e lokale lijst meent dat het col met het oog op het behoud de leefbaarheid van de lerne kernen er goed aan doet m de grondprijs drastisch te fdagen. In de kern Terhole zou- en de mensen westelijk van de iksweg N60 in de gelegenheid ©eten worden gesteld om oedkoop grond te verwerven in et nieuwe bestemmingsplan jLUIS 'interklaas - Sinterklaas laakt zaterdag 28 november jn intocht in Sluis. De Sint en Pieten wordt omstreeks •■30 uur ingehaald door mu- iekvereniging Apollo uit Sluis, tet gebeurt in de Sint Anna- kaat. Wethouder A. Oosterling ntvangt de kindervriend om '15 uur bij het stadhuis. Terhole-Zuid. De vrijgekomen woningen kunnen dan gesa neerd worden. De reservering voor de bouw van een sporthal kan wat Algemeen Belang betreft achterwege blij ven. Door dit geld niet opzij te zetten hoeft ook de onroerend goedbelasting niet verhoogd te worden. Het CDA in Hontenisse is tevre den over het beleid van b en w. Er is met name waardering voor het gezondmaken van de ge meentelijke huishouding. Nu de gemeente weer gezond is mag het college van het CDA volgend jaar de promotie van Hontenisse tot speerpunt van beleid verhef fen. Het inwonertal neemt af en ook de verkoop van bouwgron den stelt teleur. Meer promotie is dan ook te rechtvaardigen. De christen-democraten zitten net als Algemeen Belang in de maag met de haven van Walsoorden. Het CDA heeft afstand genomen van het idee dat de haven een verkoopbaar project is. De frac tie stelt voor om met het water schap te kijken naar een moge lijke overdracht van een deel van de haven aan het schap. Geadviseerd wordt om bij Rijk, provincie en EG te zoeken naar subsidiemogelijkheden voor het onderhoud aan de haven. Ook de fractie L. Mangnus verzoekt b en w om te zoeken naar externe financieringsbronnen. Evenementenhal Het CDA wil best een evenemen tenhal, maar wel onder voor waarde dat de financiële situatie van de gemeente niet verslech tert. In relatie tot dit project moet het college de mogelijk heid van het overdekken van het zwembad in Kloosterzande eens bestuderen. De opbrengst van de toeristen belasting kan volgens het CDA voor het opkrikken van deze voorziening gebruikt worden. De fractie L. Mangnus vindt het prima dat het zwembad opge knapt wordt, maar meent dat een tariefsverhoging van ruim 24 procent niet op zijn plaats is. Lijst Mangnus is ook van me ning dat het college nog eens de mogelijkheden van een bedrij venterrein aan de Schoolstraat in Vogelwaarde moet laten on derzoeken. Scouting Hulst besloot jubileum met een feest HULST - De scouting 't Jagertje in Hulst heeft met het Willibror- dusfeest de festiviteiten rond het zestigjarig bestaan afgeslo ten. Dit feest was bestemd voor het stichtingsbstuur. de leiding, de leden van de werkploeg, bu ren van het buitencentrum 't Ja gertje en donateurs van de stichting Vrienden van de scou tinggroep. Ook werden enkele leden voor hun verdiensten in het zonnetje gezet. De heer E. de Theye kreeg van groepsvoorzitter K. Blom- maert een zilveren medaille van scouting Nederland voor vijfen twintigjaar betrokken zijn bij de Hulster groep. Waardering en dank was er ook voor mevrouw A. Blommaert, leider F. Hiel en groepsbegeleidster mevrouw K. van Osselaere. Tijdens het Willibrordusfeest passeerden de jubileumactivi teiten nog eens de revue. In maart dit jaar werd een druk be zochte receptie gehouden en in juni vermaakten de scouts zich tijdens een ledenweekeinde op 't Jagertje. E. van Giessen (key board» en The Rangers zorgden tijdens het feest voor de muziek. Jubilarissen N. J. Paulusse en J. Dieleman van handel-, industrie-en scheepvaartmaatschappij De Hoop in Terneuzen zijn vrijdag koninklijk onderscheiden. foto Camile Schelstraete van onze verslaggever TERNEUZEN - Twee werk nemers van handel-, indus trie- en scheepvaartmaat schappij De Hoop in Terneu zen, N. J. Paulusse (58) en J. Dieleman (56), zijn vrijdag middag respectievelijk on derscheiden met de ereme dailles in zilver en in brons behorende bij de Orde van Oranje-Nassau. Dat gebeurde tijdens een feestelijke bijeen komst in het Churchillhotel. Paulusse en Dieleman vier den hun 40-jarig dienstver hand bij het bedrijf. Burge meester drs R. C. E. Barbé van Terneuzen speldde hen de versierselen op. Loonadministrateur en kas sier Nicolaas Paulusse was werkzaam in verschillende administratieve functies op diverse afdelingen in het be drijf. Volgens burgemeester Barbé onderscheidde hij zich in al die jaren als een accurate en trouwe medewerker. Naast zijn dagelijkse werkzaamhe den maakte Paulusse van fe bruari 1957 tot 1 januari 1990 deel uit van het korps van de vrijwillige brandweer van Terneuzen. In '76 werd hij on derbrandmeester. Hij ontving in de loop der jaren tal van on derscheidingen voor zijn werk als brandweerman. Paulusse was ook 20 jaar secretaris/ penningmeester van de perso neelsvereniging van brand weer De Rode Haan. Burgemeester Barbé om schreef de andere jubilaris, Jozias Dieleman. als een ge motiveerde. bereidwillige en harde werker. Dieleman, werkzaam in de Betonwaren- industrie. besteedt in zijn vrije tijd veel aandacht aan de duivensport. van onze verslaggever AXEL - De VVD-fractie in Axel wil de traditionele meerjaren begroting die bol staat van cij fers en tabellen vervangen door een zogeheten produktenbegro ting. Deze nieuwe begroting heeft eerder een beschrijvend dan een cijfermatig karakter en wordt ingedeeld op basis van produkten en taken. Volgens de liberalen kan met de produk tenbegroting informatie op maat worden geleverd, waar door de gemeenteraad in staat wordt gesteld om zich te con centreren op het gemeentelijke beleid in hoofdlijnen. „Veel posten op de begroting, zo als de geraamde meerjarenover schotten en -tekorten zijn moei lijk te overzien en veel cijferma teriaal is overbodig", schrijft VVD-fractievoorzitter P Apers in de algemene beschouwingen naar aanleiding van de begro tingsbehandeling 1993 ..Alleen daarom al zou een produktenbe groting. waarbij de politieke wensen duidelijk omschreven worden, zijn diensten kunnen bewijzen," Apers wijst erop dat in een pro duktenbegroting alleen de infor matie wordt vastgelegd die de gemeenteraadsleden nodig heb ben voor de uitvoering de be leidsbepalende taken. „In een gemeente als Heerenveen wordt al tot tevredenheid van alle raadsleden met een produkten begroting gewerkt", vertelt Apers. „Het is dus de hoogste tijd voor b en w om te bezien of die nieuwe begroting ook in de gemeente Axel kan worden inge voerd." Verder wil de VVD-fractie dat het college terughoudendheid in acht neemt bij het invoeren en verhogen vah belastingen. „De koopkracht voor de individuele burger dreigt toch al sterk terug te lopen als gevolg van voorspel de economische ontwikkelin gen". stelt Apers. „Een verdere lastenverzwaring is dan ook niet op zijn plaats." Ook verlangt de VVD van het college dat dit met een meerja- renvisie op de toekomst van Axel komt De liberalen pleiten in dit verband voor een aantal maatregelen die op elkaar af- gstemd moeten worden om het inwonertal van de gemeente mi nimaal te stabiliseren. Apers: „Dat betekent dat er plannen gemaakt moeten worden om de werkgelegenheid te bevorderen, er een ambtenaar belast moet worden met het leggen van zake lijke contacten en dat er een ruim budget voor promotie en acquisitie beschikbaar moet worden gesteld." van onze verslaggever AXEL - De Regionale Zeeuwsch-Vlaamse Woning bouwvereniging (RZVW) gaat haar wanbetalende huurders nog nieer achter de vodden zit ten om een verdere stijging van de huurachterstanden te voor komen. Een hardere aanpak van de wanbetalers is volgens de corporatie noodzakelijk om dat de huurachterstand de laat ste jaren is blijven toenemen. Uit het jaarverslag over 1991 van de RZVW blijkt dat de huurach terstand op 31 december 1991 203.200 gulden bedroeg tegen 176.500 gulden op 31 december 1990. De eerste groep die voor problemen zorgt wordt gevormd door de huurders die pas betalen als ze een aanmaning in de bus hebben ontvangen. Ongeveer 70 procent van de huurders met een achterstand behoort tot de ze categorie. De huurders met een huurachterstand van drie of meer maanden vormen een klei nere groep. Maar ze zijn wel ver antwoordelijk voor het leeuwen deel van de totale huurachter stand. „Zodra één van onze huurders nalaat te betalen zitten we er te genwoordig onmiddellijk boven op", vertelt adjunct-directeur A. C. E. Joossen van de RZVW. „Want doe je dat niet, dan is er een grote kans dat de betalings achterstand steeds groter wordt. Het is ook om die reden dat we dit jaar een maatschap pelijk werker hebben aangesteld die huurders met financiële pro blemen met raad en daad moet bijstaan." De RZVW heeft in 1991 van de kantonrechter 45 vonnissen ver kregen tot ontruiming van wo ningen van huurders met een grote betalingsachterstand. Maar in veel van die gevallen lie ten de huurders het niet tot een gerechtelijke ontruiming komen door kort van te voren zelf het hazepad te kiezen. Meestal zon der achterlating van het nieuwe woonadres. Joossen: „Tegen mensen die zonder te betalen hun woning verlaten is weinig te doen. De namen van die huur ders worden echter wel geregi streerd. Dus als die mensen zich later opnieuw bij ons inschrij ven, kunnen we ze altijd nog op hun achterstallige huur aan spreken." Joossen denkt niet dat het mo gelijk is potentiële wanbetalers te weren door de criteria voor het inschrijven bij de corporatie te verscherpen. „Als sociale wo ningbouwvereniging hebben we de taak om de financieel zwak keren aan een woning te hel pen". stelt Joossen. „Alleen al om die reden kunnen we niet al lerlei strenge toelatingseisen gaan hanteren." Uit het jaarverslag blijkt dat de RZVW in 1991 zeven miljoen gul den heeft uitgegeven aan achter stallig onderhoud aan wonin gen. Joossen: „Zo hebben de voor- en achtergevels van onze zogeheten ratio twee-woningen in onder meer Kloosterzande, Zaamslag. Hoek en Schoondijke vorig jaar een grootscheepse on derhoudsbeurt ondergaan en zijn in Sint-Jansteen isolatie- werken uitgevoerd om de stook kosten omlaag te brengen. De komende jaren gaan we op de zelfde voet verder. Want voor de periode 1992 tot en met 1996 staat nog eens 42 miljoen gulden op het programma voor verschil lende onderhoudsprojecten." Jongens voor mishandeling aangehouden van onze verslaggever OOSTBURG - De rijkspolitie in Oostburg heeft donderdag avond twee 15-jarige jongens uit die plaats aangehouden op verdenking van mishandeling van een leeftijdgenoot uit Re- tranchement. Beide verdachten hebben bekend, aldus een poli tiewoordvoerder. Tegen het duo is proces-verbaal opge maakt, waarna het weer op vrije voeten werd gesteld. Het slachtoffer werd vorige week vrijdagmiddag in de polder na bij Oostburg plotseling van zijn fiets getrokken en in het gezicht geslagen. Hij liep daarbij lichte verwondingen op. Volgens de politiewoordvoerder hadden de daders geen motief voor hun ac tie. maar zouden ze louter zin hebben gehad in een vechtpar tij. Twee van hun (eveneens min derjarige) handlangers worden binnenkort nog gehoord door de politie. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespondeerd. n ii 1111111 n 1111 ii M Jezus-film In de PZC van 7 november is te lezen, dat de synode van de Ge reformeerde Kerken geen be zwaar heeft tegen de uitzending door de IKON van de film 'The last temptation of Christ'. Als lid van die synode wil ik opmerken dat deze berichtgeving minder juist is. Het moderamen (dage lijks bestuur) van die synode gaat er namelijk van uit dat de IKON deze film zeker niet inte graal zal uitzenden. Voorts dat het moderamen er alle vertrou wen in heeft dat de IKON de uit zending van bepaalde fragmen ten uit die film met de grootst mogelijke zorg voorbereidt. Het moderamen is tot deze con clusie gekomen, nadat overleg is gepleegd met de leden van het IKON-bestuur, die namens de Gereformeerde Kerken daarin zitting hebben. Zonder meer kan dus niet gesteld worden dat de synode van de Gereformeerde Kerken geen bezwaar heeft te gen de uitzending van de bewus te film. P. A. Trimpe Europalaan 34 Middelburg Wie controleert de krant? Jubilerend hoofdredacteur Die leman kijkt in de PZC van 7 no vember vanaf een foto verge noegd de lezer aan en ook uit het bijbehorend interview blijkt zijn tevredenheid Hij veronderstelt ook tevredenheid bij de lezer, maar naar mijn waarneming denken sommigen er toch wat genuanceerder over. Voorganger-hoofdredacteur G. A de Kok wordt terecht illuster genoemd De PZC werd in die tijd vaak in landelijke organen geciteerd, een bewijs van het ni veau van De Kok. Volgens de heer Dieleman moeten wij zijn krant van tegenwoordig aan zienlijk beter vinden, althans dat. is de strekking van het inter view. Ik zou liever die keuze aan de lezers laten die zich de krant van De Kok herinneren. Zeeland is een kleine provincie, dun bevolkt, dus er is slechts plaats voor één regionale krant De PZC heeft een monopoliepo sitie. economisch interessant, maar mist de uitdaging om het beter te doen dan een concur rent. En de abonnees missen de mogelijkheid om een andere krant te kiezen en moeten con stateren dat de PZC een macht positie heeft. Ik citeer de heer Dieleman 'de krant moet als een luis in de pels door de samenleving gaan'. De krant controleert graag de maatschappij. Maar door wie wordt de krant die in Zeeland de macht heeft, gecontroleerd? C. Verbeek Brahmslaan 7 Vlissingen Dij kwel en de bejaardenzorg Met verwondering heb ik in de PZC van 11 november gelezen dat de heer Dijkwel zich boos maakt over de negatieve reac ties op zijn plannen met bejaar denoorden. Hij heeft dus nog steeds niet begrepen wat hij bij de bejaarden en hun verzorgers heeft losgemaakt. Ook beticht hij gemeentebestu ren en besturen van bejaar denoorden van halve waarheden en vaste sentimenten. Maar wat doet de heer Dijkwel zelf? Hij heeft het over meer aanleun woningen, terwijl hiervoor een bouwstop bestaat. In de gezond heidszorg. bejaardenzorg en ge zinszorg wordt nog steeds bezui nigd. Hoe wil hij dus hiermee een betere zorg aanbieden? Over halve waarheden gesproken. Voor een nieuwe statenzaal was veel geld. en voor het verknoeien van het Abdijplein ook. maar om oude mensen een onbezorgde oude dag te geven is er geen geld W. A. StreePcerk Gerbrandylaan 18 Middelburg Advertentiei - Kuur- en beauty-instituut VRAAG INFOPAKKET Postbus 2258,4460 MG Goes of bel 1ST 01100-23505

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 49