Ouderenwerk verhuist wellicht Koren zingen hoogste lied bij jubileum ziekenomroep Looperskapelle lijdt onder rotonde Eikerzee VVD Axel wil produktenbegroting Woningcorporatie gaat wanbetalers harder aanpakken streek Zierikzee wil Stichting Welzijn Ouderen in vroegere Mavo ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 Igü van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - De Stichting wel zijn ouderen (SWO) is haar le ven aan de Huybertstraat in Zierikzee niet zeker. Eerdere pogingen om de SWO onder te brengen bij de Stichting Jeugd in De Driehoek zijn weliswaar mislukt, maar nu ligt er weer een nieuwe optie: de voorma lige scholengemeenschap even verderop in de Huybertstraat. De Stichting welzijn ouderen vindt het geenszins noodzake lijk te verhuizen. Volgens secre taris K. Mandemaker zitten de functionaris en de administra tieve kracht prima in het ge bouw van Beter Wonen aan de Huybertstraat. al is het pand wat aan de kleine kant. Maar de uitnodiging van de ge meente Zierikzee te komen pra ten over verhuizing naar de voormalige CSG wilde het be stuur niet afslaan. De zes ge meenten op Schouwen-Duive- land financieren de Stichting, motiveert de secretaris, en die zijn voortdurend op zoek naar mogelijkheden de kosten te drukken. Als de de staf verhuist naar het schoolgebouw, dan scheelt dat in huur aan Beter Wonen. Of het daadwerkelijk veel bespaart is overigens vol gens hoofd welzijn van de ge meente Zierikzee L. J. Lagen dijk maar zeer de vraag; de school zal ook niet gratis zijn. Vrij ideaal Mandemaker heeft na een ver kenning in de school vastgesteld dat de ruimte 'vrij ideaal' is. Veel meer oppervlakte dan nu zal ze niet krijgen, vermoedt Mande maker. maar er is veel parkeer ruimte, de kantoren zouden op de begane grond komen en wel licht kan de aula. vult Lagendijk aan, gebruikt worden voor grootschaliger activiteiten. In elk geval vindt het bestuur een eventuele verhuizing naar de school stukken beter dan het idee om de medewerkers onder te brengen bij de Stichting Jeugd, zoals het overleg van wel zij ns wethouders reeds geruime tijd geleden voorstelde. Beide stichtingen zouden dan mooi ge bruik kunnen maken van bij voorbeeld hetzelfde kopieerap paraat. en wellicht van een geza menlijke administratieve kracht. De SWO heeft De Driehoek be keken. maar vond dat volgens de secretaris 'absoluut geen mo gelijkheid'. Het gebouw is in de ogen van het bestuur te klein en bekrompen. Bovendien lopen de doelstellingen van de Stichtin gen behoorlijk uiteen: de ene werkt voor ouderen, de andere voor jongeren. En de ouderen- functionaris moet. vindt Mande maker. zijn werk in alle rust kun nen doen. De Stichting Jeugd was destijds over de nieuwe partner minder negatief, al moest er volgens J Elenbaas wel wat verbouwd worden om ervoor te zorgen dat de beide instanties geen last van elkaar zouden hebben. Diep in zijn hart zou de jeugdwerkleider er best voor voelen met alle wel- zijnsinstellingen op het eiland in één gebouw te zitten: ..Dat vind ik een inspirerende gedachte." Vlissingse raakt zwaar gewond bij auto-ongeluk van onze verslaggever VLISSINGEN - De Vlissingse A. van S. (39) is vrijdagmorgen bij een auto-ongeluk in Vlissingen zwaar gewond geraakt. De auto mobiliste bij wie zij in de auto zat, de 39-jarige N. A. B., is ook naar het Ziekenhuis Walcheren overgebracht. Zij liep lichte verwondingen op. Het ongeval gebeurde om tien voor half elf op het kruispunt van de Nieuwe Zuidbeekseweg en de Weyevlietweg. De twee Vlissingse vrouwen kwamen uit de richting van de nieuwbouw wijk Bossenburgh. Zij reden over de Nieuwe Zuidbeekseweg. Op het kruispunt met de Weye vlietweg aangekomen verleende de Belgische autobestuurder D. L. (45) hen geen voorrang. De Belg raakte nauwelijks gewond. Hij is ter plaatse behandeld. De politie wijt het ongeluk mede aan de onbekendheid van de Belg met de verkeerssituatie. Hij was op zoek naar de weg naar Middelburg en lette daardoor mogelijk onvoldoende op de ver keersborden. De twee betrokken auto's zijn zwaar beschadigd af gevoerd. van onze verslaggever AXEL - De WD-fractie in Axel wil de traditionele meerjaren begroting die bol staat van cij fers en tabellen vervangen door een zogeheten produktenbegro- ting. Deze nieuwe begroting heeft eerder een beschrijvend dan een cijfermatig karakter en wordt ingedeeld op basis van produkten en taken. Volgens de liberalen kan met de produk- tenbegroting informatie op maat worden geleverd, waar door de gemeenteraad in staat wordt gesteld om zich te con centreren op het gemeentelijke beleid in hoofdlijnen. „Veel posten op de begroting, zo als de geraamde meeijarenover schotten en -tekorten zijn moei lijk te overzien en veel cijferma teriaal is overbodig", schrijft WD-fractievoorzitter P. Apers in de algemene beschouwingen naar aanleiding van de begro tingsbehandeling 1993. „Alleen daarom al zou een produktenbe- groting, waarbij de politieke wensen duidelijk omschreven worden, zijn diensten kunnen bewijzen." Apers wijst erop dat in een pro- duktenbegroting alleen de infor matie wordt vastgelegd die de gemeenteraadsleden nodig heb ben voor de uitvoering de be leidsbepalende taken. „In een gemeente als Heerenveen wordt al tot tevredenheid van alle raadsleden met een produkten- begroting gewerkt", vertelt Apers. „Het is dus de hoogste tijd voor b en w om te bezien of die nieuwe begroting ook in de gemeente Axel kan worden inge voerd." Verder wil de VVD-fractie dat het college terughoudendheid in acht neemt bij het invoeren en verhogen van belastingen. „De koopkracht voor de individuele burger dreigt toch al sterk terug te lopen als gevolg van voorspel de economische ontwikkelin gen", stelt Apers. „Een verdere lastenverzwaring is dan ook niet op zijn plaats." mm van onze verslaggever GOES - De jubileum-cd van de Bevelandse ziekenomroep No men Nescio is al bijna uitver kocht. Van de zevenduizend ge perste exemplaren heeft de om roep er nog maar driehonderd over. Secretaris C. Wessels ver wacht dat de jubileumverkoop ongeveer 25 mille oplevert, ge noeg om de platencollectie te vervangen door digitale schijf jes. De compact disc 'Zeeland in kerstsfeer' bevat liederen van de Zeeuwse Koorschool, het Zeeuws Vrouwenkoor en het Zeeuws Mannenkoor. Commis saris der koningin drs W. T. van Gelder kreeg vrijdag een door de drie dirigenten gesigneerde cd tijdens de lustrumviering in de Goese Grote Kerk. waaraan de drie koren hun medewerking verleenden. De ziekenomroep, die twintig jaar bestaat en honderd vrijwilli gers telt. vond de drie koren be reid mee te werken aan een jubi leum-cd. De Zeeuwse Koor school stelde opnamen ter be schikking. de andere twee koren werden "vereeuwigd' tijdens twee warme zomerdagen in de Scouting Hulst besloot jubileum HULST - De scouting 't Jagertje in Hulst heeft met het Willibror- dusfeest de festiviteiten rond het zestigjarig bestaan afgeslo ten. Dit feest was bestemd voor het stichtingsbstuur. de leiding, de leden van de werkploeg, bu ren van het buitencentrum 't Ja gertje en donateurs van de stichting Vrienden van de scou tinggroep. Ook werden enkele leden voor hun verdiensten in het zonnetje gezet. De heer E. de Theye kreeg van groepsvoorzitter K. Blom- maert een zilveren medaille van scouting Nederland voor vijfen twintigjaar betrokken zijn bij de Hulster groep. Waardering en dank was er ook voor mevrouw A. Blommaert. leider F. Hiel en groepsbegeleidster mevrouw K •van Osselaere. Tijdens het Willibrordusfeest passeerden de jubileumactivi teiten nog eens de revue. In maart dit jaar werd een druk be zochte receptie gehouden en in juni vermaakten de scouts zich tijdens een ledenweekeinde op 't Jagertje E. van Giessen (key board) en The Rangers zorgden tijdens het feest voor de muziek. Kloetingse Geerteskerk. „Het Zeeuws Mannenkoor had spe ciaal een kerstboompje meege nomen om een beetje in de sfeer te komen", vertelt Wessels. Succes De cd, waarop de drie koren el kaar voor de variatie afwisselen, is een doorslaand succes. No men Nescio heeft de meeste schijfjes gesleten aan Zeeuwse ondernemingen en instellingen. „Ze worden over het algemeen in het kerstpakket gestopt. We zijn inmiddels 5.200 stuks kwijt. Elk koor heeft daarnaast vijfhon derd exemplaren gekregen om zelf te verkopen. Ik denk dat we voldoende geld binnenkrijgen om een kleine duizend cd's voor de ziekenomroep aan te schaf fen. want een groot aantal pla ten is echt aan vervanging toe. De actie is wat ons betreft prima geslaagd." Bij het gepeperde prijskaartje 42.50) voor het jubileumcon cert was overigens ook een cd in begrepen. „Anders hadden we een dergelijk evenement finan cieel nooit van de grond kunnen krijgen. Het is trouwens een uniek programma: de drie beste Zeeuwse koren in één concert." Na afloop genoten de aanwezi gen de 'après théatre', ofwel ge zellig babbelen en borrelen, waarbij het Zeeuws Mannen koor op onvervalste drinkliede ren tracteerde. De Zeeuwse Koorschool, één van de drie koren die te horen waren tijdens de lustrumviering van de Bevelandse ziekenomroep Nomen Nescio in de Goese Grote Kerk. foto Willem Mieras Het voorheen rustige Looperskapelle heeft veel te lijden van jachtige automobilisten die de verkeersdrempels en rotonde in Eikerzee willen omzeilen. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever LOOPERSKAPELLE - Nog niet iederéén weet het, maar wie van de Delingsdijk naar Scharendijke wil. kan dat ra- zendvlug doen via Loopers kapelle. Alleen staan daar de huizen vlak langs de weg en dan is veel verkeer vragen om problemen. Vooral wan neer automobilisten niet ge negen zijn voor de huizenko lonie af te remmen. „Vanmor gen nog heb ik de ramen ge wassen en nu zitten ze weer tot bovenaan onder de troep", moppert bewoonster E. C. M. Borninkhol'. Maar dat is nog het minst er ge. De weg maakt juist bij de huizen een scherpe, onover zichtelijke bocht. Een auto spettert er juist met zo'n ze ventig kilometer per uur over het bemodderde asfalt. „Ik heb er de afgelopen jaren al drie in de tuin gehad", zegt C. W. Bos. „Eentje heeft het hek met alle palen erbij opge ruimd." De gevel werd ook al eens geraakt. Een rij kaprijpe populieren laat hij voorlopig staan, als buffer. „Dat remt een beetje." Alternatieve route Het leed in Looperskapelle is deels de prijs van het recente geluk in Eikerzee. Daar kwa men fikse verkeersdrempels en een rotonde. Veel automo bilisten kregen hiervan een punthoofd en kozen de alter natieve route via Looperska pelle. Bos begrijpt dit wel. vooral van de vrachtwagen chauffeurs. Wat hem betreft wordt daarom gezocht naar een alternatief voor drempels. „Vrachtwagen- en buschauf feurs moeten ook hun werk kunnen blijven doen." Biel zen lijken hem wel wat. „Dan ben je voor een paar honderd gulden klaar. Ik wil ze des noods zelf wel neerleggen." Wethouder W. G. Renden (openbare werken) laat echter weten dat het college van b en w daar niets voor voelt. „Zoiets kan op rechte wegen, maar met zo'n bocht als in Looperskapelle worden die obstakels levensgevaarlijk." Niet voor niets geldt in de be bouwde kom een stopverbod. Je zou er zo van achter wor den aangereden. Het college van b en w heeft naar zijn zeggen geen voorlo pige maatregelen in de zin. Eerst moet duidelijk zijn. hoe de verkeersituatie wordt als een aantal ingrijpende aan passingen aan het wegennet in de omgeving is uitgevoerd. Voorbereidingen hiervoor zijn aan de gang, in samenwer king met Westerschouwen en Brouwershaven. Belangrijk voor Looperskapelle is met name de aanleg van een nieu we ontsluitingsroute voor het vakantiedorp Den Osse. Volgens Renden kan het best zijn, dat door de aanpassin gen straks weinig verkeer meer door Looperskapelle komt. In dat geval vindt hij snelheidsremmende maatre gelen zonde van het geld. Hij wijst erop dat de gemeentebe groting toch al onder druk staat, nu de raad heeft geëist dat de opknapbeurt van de Ring in Kerkwerve volgend jaar al wordt uitgevoerd. De brieven waarmee inwoners van Looperskapelle de raad bestoken, worden wat het col lege betreft voorlopig slechts voor kennisgeving aangeno men. Bewoonster C. A. Nijhoff- Smit is bang dat het erop uit draait dat de put pas wordt gedempt als het kalf is ver dronken. Tegenover haar huis reed onlangs nog een auto de greppel in. De bestuurder, een Duitse jongen, was onge deerd. maar van zijn voertuig was weinig over. „Hij had ge woon niet op tijd in de gaten gehad dat hij een dorp bin nenreed." kerkdiensten Zondag 15 november Zondag 15 nov. 1992 Gecombineerde dovenlhoren- den- dienst. Ouwerkerk N.H.-kerk 10 ds. De Graaf. Nederlands-Hervormde Kerk. Brouwershaven ds. Braam, 18.30 ds. Lingen; Bruinisse 10 kand. v. d. Ploeg. 17 ds. v. d. Heij den; Eikerzee (Scharendijke) 9.30 E. Kalkman: Haamstede 10 ds. Haasnoot, 19 ds. Smit: Kerk werve 11 Vic. Schipper: Nieu- werkerk 10 ds. Klip, 17 dhr. Trimpe; Noordwelle 11 ds. Stap; Oosterland 10 dr. Hanekamp. 18 ds. Spaans; Ouwerkerk 10 ds. De Graaf: Renesse 9.30 ds. Stap; Serooskerke 10 ds. Smit, 19 ds. Barnhoorn; Sirjansland 10 en 18.30 ds. Boer; Zierikzee: Kerk centrum 9.30 dr. Vonck; Zweeds R. Kr. Z.huis 11.15 ds. Wisselink; Zonnemaire 10 ds. Buijs. Gereformeerde Kerk. Brou wershaven 9.30 leesdienst, 18.30 ds. Wisselink; Bruinisse 10 ds. Gootjes; Haamstede 10 ds. Blok land. 19 avondgebed; Nieuwer- kerk 10 ds. Klip, 17 dhr. Trimpe: Zierikzee 10 dr. Jobsen, 18.30 drs. Gootjes. Gereformeerde Gemeente. 11111 li i Haamstede 10 (HA) 18.30 le dienst; Nieuwerkerk 9.30 15.30 leesdienst; Oosterland 14.30 en 18.30 leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeei Bruinisse 10 en 17 leesdiei Oosterland 9.30, 14 en 18 le dienst. Christelijk-Gereformeerde Kerk. Haamstede 10 en 17 Dijkstra (HA); Kerkwerve 10 18 ds. Korving; Zierikzee 10 18 ds. Oosterbroek. Gereformeerde Gemeente in derland. Bruinisse 10 en 17 le dienst; Nieuwerkerk 9.45 15.30 leesdienst; Zierikzee 10 18 leesdienst. Leger des Heils. Zierikzee 101 menkomst. Evajig. Lutherse Gemeente. Zl 'rikzee 11.30 Eucharistievierii Rooms-Katholieke Kerk. Haa stede Eucharistievering; Zier zee zat. 19 gebed- en commur dienst, zon. 9.30 Eucharistie ring. Pinkstergemeente. Zierik (Meelstraat) 10, woensd. 20 menkomst. Evang. Lutherse Gemeente Z rikzee 10 ds. Baan (HA) De Stichting welzijn ouderen, momenteel gehuisvest in de Huybertstraat (het lokaal links op de foto) heeft zelf weinig behoefte aan een verhuizing naar de voormalige school even verderop in de straat. foto Pieter Honhoff Ook verlangt de WD van het college dat dit met een meerja- renvisie op de toekomst van Axel komt. De liberalen pleiten in dit verband voor een aantal maatregelen die op elkaar af- gstemd moeten worden om het inwonertal van de gemeente mi nimaal te stabiliseren. Apers: „Dat betekent dat er plannen gemaakt moeten worden om de werkgelegenheid te bevorderen, er een ambtenaar belast moet worden met het leggen van zake lijke contacten en dat er een ruim budget voor promotie en acquisitie beschikbaar moet worden gesteld." CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierikzee: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. de Jonge, Zierikzee. tel. 01110-12280. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek/Brou- wershaven: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. L. Flach en S. W. H. M. Simons, J. van Renesseweg 6, Renesse, tel. 01116-1280. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oos terland, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: M. v. d. Berg, Weth. van Klinkenstraat 10, Nieuwerkerk, tel. 01114-1810. Tandartsen: H. B. Geleijnse-Szitajtis, Nooi straat 12, Burgh-Haamstede, 01115-2698. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek 'Zierikzee'. Dam tel. 01110-12906, geopend za. 09.00-12.30 uur en van 16.31 17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: 01100-51177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): M. Buth, Haamstede, tel. 011 2254. van onze verslaggever AXEL - De Regionale Zeeuwsch-Vlaamse Woning bouwvereniging (RZVW) gaat haar wanbetalende huurders nog meer achter de vodden zit ten om een verdere stijging van de huurachterstanden te voor komen. Een hardere aanpak van de wanbetalers is volgens de corporatie noodzakelijk om dat de huurachterstand de laat ste jaren is blijven toenemen. Uit het jaarverslag over 1991 van de RZVW blijkt dat de huurach terstand op 31 december 1991 203.200 gulden bedroeg tegen 176.500 gulden op 31 december 1990. De eerste groep die voor problemen zorgt wordt gevormd door de huurders die pas betalen als ze een aanmaning in de bus hebben ontvangen. Ongeveer 70 procent van de huurders met een achterstand behoort tot de ze categorie. De huurders met een huurachterstand van drie of meer maanden vormen een klei nere groep. Maar ze zijn wel ver antwoordelijk voor het leeuwen deel van de totale huurachter stand. „Zodra één van onze huurders nalaat te betalen zitten we er te genwoordig onmiddellijk boven op". vertelt adjunct-directeur A. C. E. Joossen van de RZVW. „Want doe je dat niet, dan is er een grote kans dat de betalings achterstand steeds groter wordt. Het is ook om die reden dat we dit jaar een maatschap pelijk werker hebben aangesteld die huurders met financiële pro blemen met raad en daad moet bijstaan." De RZVW heeft in 1991 van de kantonrechter 45 vonnissen ver kregen tot ontruiming van wo ningen van huurders met een grote betalingsachterst-and. Maar in veel van die gevallen lie ten de huurders het niet tot een gerechtelijke ontruiming komen door kort van te voren zelf het hazepad te kiezen. Meestal zon der achterlating van het nieuwe woonadres. Joossen: „Tegen mensen die zonder te betalen hun woning verlaten is weinig te doen. De namen van die huur ders worden echter wel geregi streerd. Dus als die mensen zich later opnieuw bij ons inschrij ven, kunnen we ze altijd nog op hun achterstallige huur aan spreken." Joossen denkt niet dat het mo gelijk is potentiële wanbetalers te weren door de criteria voor het inschrijven bij de corporatie te verscherpen. „Als sociale wo ningbouwvereniging hebben we de taak om de financieel zwak keren aan een woning te hel pen", stelt Joossen. „Alleen al om die reden kunnen we niet al lerlei strenge toelatingseisen gaan hanteren." Uit het jaarverslag blijkt dat RZVW in 1991 zeven miljoen g den heeft uitgegeven aan acht- stallig onderhoud aan won; gen. Joossen: „Zo hebben voor- en achtergevels van or. zogeheten ratio twee-woning in onder meer Kloosterzan< Zaamslag, Hoek en Schoondij vorig jaar een grootscheepse derhoudsbeurt ondergaan zijn in Sint-Jansteen isolat werken uitgevoerd om de stoo kosten omlaag te brengen, komende jaren gaan we op zelfde voet verder. Want voor periode 1992 tot en met 19 staat nog eens 42 miljoen guld op het programma voor versch lende onderhoudsprojecten." Adviesbureau jongeren Goes krijgt geld kinderzegels van onze verslaggever GOES - Het Jongeren Adviesf Informatie Bureau (JAIB) i Goes is sinds vrijdag 15.000 gu den rijker. De Stichting Kindc postzegels Nederland stelt h< geld beschikbaar als een bi drage in de aanloopkosten vi de instelling. JAIB-coórdinator Jan van W: dum toonde zich zeer verra over de hoogte van het bedra Voorzitter M. L. Devos-Smu ders van het Goese zegelcomii wenste het pas geopende sen cebureau veel succes toe. Het JAIB is een project van o Protestants Maatschappelijk Dienstverlening (PMDi en h( Sociaal Centrum. De provinc is de belangrijkste geldschieW Het bureau richt zich op jongi ren in de leeftijd van 12 tot: jaar. Zij kunnen er terecht v<X informatie en advies over allerlt onderwerpen, zoals huisvestini studiefinanciering en militau dienstplicht. Het servicebures helpt ook bij problemen in huiselijke sfeer. De informatii winkel is gevestigd aan de Sit Jacobstraat in Goes en is o werkdagen geopend van 11 t( 18 uur. ZIERIKZEE Zuivere koffie - De zien zeese Wereldwinkel en werl groep Kerk en Samenlevii houden vrijdag 20 november het Parochiecentrum in Zieri zee een bijeenkomst over zu vere koffie, koffie waarvoor bo ren een fatsoenlijke prijs krijget Om 20.00 uur zijn er dia's te daarna is er gelegenheid tot dü cussie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 46