rerrein Gapinge zwaar vervuild Zeven ton nodig voor plan theater Kloveniersdoelen Kranslegging bij monument gPZC ^fvalheffing in Middelburg gaat och extra omhoog Sinterklaas landt in Vlissingse haven Dorpscomité wil af van naaktlopers op strand bij Ritthem Justitie grijpt in na controle provincie 17 Olieprodukten gedumpt lezers schrijven ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 IPINGE - Op de bedrijfster- inen van het Gapingse aanne- irsbedrijf Melis is bij een jotscheepse controle-actie ïstige milieuvervuiling ge- nstateerd. De officier van jus- ie in Middelburg heeft de on- meming een voorlopige iatregel opgelegd, in afwach- ig van de resultaten van het derzoek. Het aannemersbe- ijf moet zich houden aan de lieuwetgeving, anders gaat ititie direct tot vervolging er. Overtreding van een voor- lige maatregel is een mis- ijf- :er dan twintig ambtenaren n de gemeente Veere, de pro- icie, het waterschap Walche- de regionale milieu-inspec- n onze verslaggever iemeentelijke ijdrage aan lan Waterfront éénmalig n onze verslaggever ISTBURG - Binnen het amb- ijk en bestuurlijk apparaat n de gemeente Oostburg is rwarring ontstaan rond de rneentelijke bijdrage aan het •jan Waterfront in Breskens. wel raadsleden als financieel- skundigen namen met verba kennis van de opmerking n wethouder J. Thomaes in de \C van vorige week dat de ge- lente van plan zou zijn jaar- ks 750.000 gulden te investe- in aanleg en verbetering van infrastuctuur rond het toe- mstige project. Het geld komt ij door de opbrengst van de on- erend-goedbelasting van de 0 appartementen te verkapi- Tjliseren. bleek echter sprake van een sverstand. Volgens een ordvoerder van de gemeente iet namelijk de bedoeling om opbrengst uit de onroerend- ïdbelasting over een periode tien jaar (in totaal 750.000 Idem éénmalig te gebruiken ar de aanleg van wegen en een rkeerterrein bij de nagestreef- buitendijkse appartementen. vier raadsfracties hebben h in een besloten overleg met t college akkoord verklaard it deze investeringsconstruc tie en van de rijkspolitie hebben de terreinen van het aannemers bedrijf onder de loep genomen. Ze troffen op het bedrijfsterrein aan de Vriezeveenseweg op zo'n twee meter diepte een omvang rijke dump van oliefilters en olie vaten. Op het terrein is illegaal veel puin gestort. Het stuk grond aan de Vriezeveenseweg heeft de bestemming landbouw. Het aannemersbedrijf gebruikte het in strijd met het bestem mingsplan. Koeweit-slib De verontreiniging bij het be drijfsterrein aan de Schellachse- weg is het ernstigst. De contro leurs ontdekten dat de sloot ach ter dat perceel sterk is vervuild met olie en andere chemische af- valprodukten. Ze constateerden dat rechtstreeks op de sloot werd geloosd. Het water deed de controleurs denken aan beelden van de Perzische Golf bij Koe weit, kort na de Golfoorlog. Zij spraken van zwaai- Koeweit-slib. Op alle terreinen, ook bij de tim mermanswerkplaats aan de Vriezeveenseweg, lagen autow rakken én de opslag van olie- en andere chemische produkten en afvalprodukten deugde niet. Hoe ernstig de vervuiling is, is nog niet bekend. De analyse van een groot aantal monsters moet duidelijkheid verschaffen. Ook de administratie van het bedrijf wordt in het kader van het on derzoek uitgeplozen. Niet de vol ledige administratie is meegeno men. De directeur weigerde die af te geven. Hij kreeg daarvoor een proces-verbaal. Zolang het onderzoek niet is af gerond, mag aan het terrein aan de Vriezeveenseweg niets wor den veranderd. De officier van justitie heeft ook vastgesteld dat werktuigen en auto's op het terrein aan de Schellachseweg niet meer zonder milieubescher- mende maatregelen mogen wor den afgespoten. Alle vaten met afgewerkte olie moeten bij een erkend inzamelingsbedrijf wor den ingeleverd. Het grootscheepse onderzoek naar het aannemersbedrijf Melis is het gevolg van een verscherpt milieubeleid. Het komt niet meer alleen op het vaststellen van regels aan, die moeten ook worden nageleefd. De onderne ming in Gapinge beschikte ove rigens niet over een hinderwet vergunning, aldus mr C. J. Meij- ler, hoofd handhaving en metin gen van de provincie Zeeland. In het verleden hebben omwo nenden al eens geklaagd over milieuvervuiling bij het bedrijf. De gemeente Veere en de provin cie kwamen echter niet tot een gezamenlijke actie, omdat zij twistten over eikaars bevoegd heden. Meijler wilde niet spre ken van een laks overheidsbe leid. „Ik kijk liever naar de toe komst". verklaarde hij. „Het po sitieve van deze actie is dat over heden samen hebben opgetrok ken en dat gaan we vaker doen." Sluiting van het aannemersbe drijf is niet aan de orde. Meijler verwachtte dat Melis zijn terrein aan de Vriezeveenseweg moet ontruimen, omdat dat een land- bouwbestemming heeft. Het ter rein aan de Schellachseweg kan naar zijn mening een bedrijfsbe- stemming houden, mits alle mi lieuvoorschriften worden nage leefd. Na de kranslegging legden alle schoolkinderen een bloem bij het oorlogsmonument op de begraafplaats in Nieuw en Sint Joosland. foto Oscar van Beest van onze verslaggever NIEUW EN SINT JOOSLAND - Een reeks van herdenkingen op Walcheren is vrijdagmiddag afgesloten met het leggen van een krans bij het oorlogsmonument op de begraafplaats aan de Westelijke Oude Havendijk in Nieuw en Sint Joosland. Kinde ren van de basisscholen de Wegwijzer en de Van Randwijck- school legden behalve een krans ook een kring van bloemen om de door hen geadopteerde gedenksteen. Ongeveer vijftig men sen herdachten dat Walcheren 48 jaar geleden van de Duitse bezetters werd bevrijd. De herdenking was sober gehouden. Voordat een minuut stilte in acht werd genomen voerde directeur W. Kwast van de Wegwijzer het woord namens de beide scholen. Hij las een gedicht van Wim Ramaker voor: „Als wij dreigen te vergeten dat vrijheid en recht ongewoon zijn, gewonnen door bloed, roepen deze geheugenste nen ons terug naar de prijs van de overwinning: het offer. Het blijft noodzakelijk, ook voor naoorlogse generaties, daarbij stil te staan." Ter afsluiting hesen twee kinderen de vlag die de hele dag half stok had gehangen. n onze verslaggever 'DELBURG - De extra ver ging van de afvalstoffenhef- g in Middelburg gaat gewoon or. Het CDA, dat woensdag dens het eerste deel van het grotingsdebat een afwach- ade houding innam, schaarde ïh vrijdag vierkant achter het liege van b en w. De PvdA had vraagd de extra stijging voor 93 achterwege te laten, omdat Ie andere tarieven al omhoog an. Wethouder E. M. J. van ummelen-van Wilgen (finan- In, CDA) beloofde de sociaal- Ttmocraten te bekijken of de -^[ijging van de woonlasten voor minder groot kan zijn. lok een voorstel van D66 om de «rhoging van de onroerend- pedbelasting met drie procent schrappen, kreeg onvoldoen- steun. De driemansffactie ram vrijdag met een wijzi- ngsvoorstel, waarin ze aangaf I ue het plan gefinancierd kan 'orden. De wethouder van fi- 1 inciën zette vraagtekens bij de i lanciering. D66 had onder eer een te gunstig beeld gege- jm van de renteverlaging. De Brtij bekritiseerde de PvdA. die voorstel van D66 eerder een 'orm van 'boerenbedrog' had Rnoemd. „Die term zou ik", aopperde fractievoorzitters drs Ovaa, „ten opzichte van een mdere politieke partij niet ge- ïuiken." lentedaling Fethouder Van Brummelen- kn Wilgen ging wel akkoord pet het voorstel van de PvdA jm de gevolgen van de renteda ling te gebruiken voor wat wen- 'pn. De sociaal-democraten had- het voordeel berekend op te mille, financiële ambtenaren bramen niet hoger dan negen duizend gulden. Waarschijn- !k wordt veertigduizend gul- '!pn gebruikt voor sociale veilig- V'd. De woningbouwvereniging 'föddelburg heeft samen met de Rjkvereniging Nieuw-Middel- 'urg een plan klaar liggen om i jjnveilige plekken in de wijk te jprbeteren. „Als ze naar ons toe- Wen", zei de wethouder, „dan bllen we hen positief benaderen pt een éénmalige bijdrage." ®het uittrekken van extra geld [oor bijvoorbeeld het land- JÊhapsbeleidsplan en andere pensen van de PvdA, zag de wet houder van financiën helemaal Pets. Zij wees de partij op het Peerjarenbeleidsprogramma, Faarin plannen voor de lange 'pimijn staan. „Het is niet goed Vulling te geven aan allerlei pensen die opkomen in de hitte van de dag. denk ook eens aan zaken uit het beleidsprogram ma." Daarnaast wees zij op de kortingen van het rijk. Voor 1994 verwacht Middelburg een bezui niging van 229 mille. Discussie Het CDA kon zich volledig vin den in de woorden van haar ei gen wethouder. Fractievoorzit ter P. M. Bruinooge zei dat uit eindelijk de tarieven van het op halen en verwerken van huisvuil kostendekkend moeten zijn. Daarnaast verwachtte hij voor 1994 verdere stijging van de woonlasten. „Nu verhoging van de afvalstoffenheffing achter wege laten, kan betekenen dat de lasten in 1994 explostief moe ten stijgen." Hij ging akkoord met het plan van de wethouder om volgend jaar een uitvoerige discussie te houden over de stij ging van de woonlasten. Dan komt ook het plan van de PvdA aan de orde om de door de ge meente te maken kosten bij bij voorbeeld het afgeven van bouwvergunningen door te reke nen aan derden. SGP/RPF/GPV-fractievoorzit- ter L. A. Kodde hoorde de dis cussie over het schrappen van de verhoging van de onroerend- goedbelasting of de afvalstoffen heffing hoofdschuddend aan. „Natuurlijk, iedere gulden min der voor de burger is meegeno men, maar om de discussie toe te spitsen op 22.40 gulden per jaar, vinden wij kleinzielig. Als je de tarieven van de sportaccommo daties iets verhoogt, krijgen we tonnen meer binnen." Jubileumreünie jeugdbrandweer St. Philipsland SINT PHILIPSLAND - De jeugdbrandweer Sint Philips land viert het 25-jarig bestaan zaterdag 21 november met een reünie. De bijeenkomst in dorps huis De Wimpel te Sint Philips land duurt van 14.30 uur tot 17.45 uur. Op het programma staat onder meer de vertoning van een video-film. Ook worden dia's uit de oude doos getoond. Verder krijgt oud-burgemeester G. van Velzen van Sint Philips land het eerste exemplaar van een boekje met de titel Uit het slop naar de Top. van onze verslaggever MIDDELBURG - De verbou wing van de Kloveniersdoe len in Middelburg gaat ruim 720.000 gulden kosten. Het college van burgemeester en wethouders kiest voor een volwaardige aanpassing van het monumentale gebouw voor kleine zaalprodukties en niet alleen voor het uitvoeren van achterstallig onderhoud. Na zes jaar lijken de verbou- wingsplannen nu bijna klaar te zijn. De raadscommissies Maatschappelijke Zaken en Stadsontwikkeling buigen zich binnenkort over de tus sentijdse rapportage van b en w. Nog voor het eind van het jaar hoopt de gemeente met een definitief raadsvoorstel te komen. Nadat in 1991 definitief was af gezien van een rigoreuze ver bouwing. compleet met inpas sing van beeldende kunst, ble ven voor de gemeente twee op ties open: alleen het uitvoeren van strikt noodzakelijke voor zieningen of een volwaardige aanpassing als theateraccom modatie. Een sobere verbou wing zou 580.000 gulden kos ten. De nu gekozen variant kost 140.000 gulden extra, maar levert uiteindelijk meer geld op, onder meer omdat mogelijkheden tot onderver huur worden vergroot. Het college spreekt een voor keur uit voor het onderbren gen van de Kloveniersdoelen in de stichting Stadschouw- burg en Concert- en Gehoorza len. Daarmee zouden alledrie de Middelburgse 'cultuurtem pels' onder hetzelfde beheer vallen. Aan de stichting Nieuwe Muziek Zeeland, op dit moment hoofdhuurder van het pand. wordt dan in de pro grammering voorrang ver leend. „Maar wij kijken verder dan alleen de wensen van de stich ting Nieuwe Muziek", zegt C. E. van Reijmersdal, beleids medewerker culturele zaken van Middelburg. Het plan is de verbouwing zodanig uit te voe ren dat een meervoudig ge bruik van de locatie mogelijk wordt. De Kloveniersdoelen moet ook op de lange termijn, mocht Nieuwe Muziek ooit af haken. bruikbaar blijven voor culturele activiteiten. Met Nieuwe Muziek is nog overleg gaande over enkele de tails van de verbouwing. Glo- De Kloveniersdoelen in Middelburg. baal is wel rekening gehouden met de wensen van de stich ting, maar Middelburg wil haast maken met de verbou wing. „In het verleden hebben we uitvoerig met Nieuwe Mu ziek onderhandeld. Dat leidde soms tot oeverloze discussies. Als eigenaar van het pand wil de gemeente nu knopen door hakken", licht Van Reijmers dal toe. A. van 't Veer. mana ger van de stichting Nieuwe Muziek, kon geen commen taar geven, omdat hij de nieuwe plannen nog niet kent. Donderdag overlegt hij met de gemeente. Middelburg staat de stichting Jeugd- en Popgebeuren niet foto Ruben Oreel toe het jaarlijks Hofpopfesti- val in de tuin of het gebouw van de Kloveniersdoelen te la ten plaatsvinden. De zaal is te klein en de geluidwering niet toereikend De tuin bevindt zich te dicht bij bebouwing. Omwonenden hebben bij voorbaat al tegen het idee ge protesteerd van een medewerker VLISSINGEN - Sint-Nicolaas komt zaterdag 21 november in Vlissingen aan. Om 13.15 uur meert zijn boot 'Spanje' af in de Koopmanshaven. De Spaanse bisschop wordt vergezeld door vijf Hoofdpieten en zo'n vijfen dertig 'gewone' Zwarte Pieten. Vanaf zijn boot loopt de Sint met zijn gevolg ter begroeting langs de wachtende kinderen naar een podium op het De Ruy- terplein, waar hij rond 13.45 uur wordt verwelkomd door de Vlissingse burgemeester J. C. Th. van der Doef. Vanaf 13.00 uur speelt de Christelijke brassband ONDA bij de aanlegsteiger aan de Koopmanshaven Sinterklaas liedjes en begint gelijktijdig - in middels traditiegetrouw - het jeugdcircus Hogerop een optre den-op het De Ruyterplein Om 14.00 uur maakt de Sint een rij toer door de binnenstad. Die op tocht wordt onder meer opge luisterd door het Groot Vlissings Majorettenpeloton 'Flushing Girls', de Jeugd-Deltaband, een aantal ruiters en een wagen van de organisatie. Op de Oude Markt treedt vanaf 14.30 uur Henk Boels op met zijn hondenvoetbalshow. Sin terklaas komt rond 15.00 uur op de Oude Markt aan en wordt dan verwelkomd door de voorzitter van de Winkeliersvereniging Winkelcentrum Vlissingen Op de Kleine Markt is vanaf 15 00 uur een bandparodist aan het werk en in de Lange Zelke begint de clown Joli Jolig om 15 15 uur met een speciaal optreden Van af die tijd maken Sint-Nicolaas en zijn gevolg een wandeling door de Vlissingse binnenstad De optocht gaat van de Nieu- wendijk via het Bellamypark. Spuistraat. Coosje Busken- straat, Aagje Dekenstraat. Scheldestraat. Paul Kruger- straat. Badhuisstraat, Coosje Buskenstraat. Spuistraat. Lan ge Zelke en de Torenstraat naar de Oude Markt. De intocht van de Sint is een ac tiviteit van een werkgroep die bestaat uit afgevaardigden van het Vlissings Aktiviteiten Fonds en de evenementencommissie van de Vereniging Winkelcen trum Vlissingen van onze verslaggever RITTHEM - Het dorpscomité Ritthem wil actie ondernemen tegen naaktloperij in de duin- tjes en op het strand aan de YVes- terschelde bij Ritthem. Het aan tal naaktlopers, vooral man nen, is de laatste zomers zo sterk toegenomen, dat Ritthem- se ouders hun kinderen niet meer met een gerust hart naar het strand laten gaan. Het strand bij Ritthem is geen officieel naaktstrand. De ge meentepolitie van Vlissingen is na klachten van bezoekers ook opgetreden tegen naaktlopers. Van een regelmatige politie-sur- veillance is geen sprake. „Het probleem is", vertelt een voor lichter van de politie, „dat die mensen vaak snel hun kleren aantrekken als er een politie auto aankomt. Wij hebben wel waarschuwingen uitgedeeld. Maar het is moeilijk onder con trole te houden. We moeten op klachten afgaan." Ouders uit Ritthem hebben bij het dorpscomité aan de bel ge trokken. „Zij vinden het erg ver velend hun kinderen naar dat strand te laten gaan", legt een woordvoerder van het comité uit. ,,'t Is gewoon niet leuk als mannen naakt langs de water lijn lopen. Jongetjes en meisjes generen zich wezenloos." Het aantal nudisten is de laatste ja ren gestegen. Het strand bij Rit them is aantrekkelijker gewor den sinds de rioollozing bij fort Rammekens is gesloten. De kwaliteit van het water is verbe terd en het strand is schoner. Het dorpscomité wil het pro bleem bij de Vlissingse politiek aankaarten. Hoe dat moet ge beuren, komt maandagavond 23 november tijdens de vergade ring van het comité aan de orde De bewonersorganisatie wil in dividuele Ritthemmers bij de actie betrekken. „Het dorpsco mité kan wel weer als organisa tie actie voeren", stelt de woord voerder, „maar wij staan sterker als wij handtekeningen van ver- onruste bewoners kunnen laten Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespondeerd. I I I I I I I I I I I I I I III ITTTT Jezus-film In de PZC van 7 november is te lezen, dat de synode van de Ge reformeerde Kerken geen be zwaar heeft tegen de uitzending door de IKON van de film 'The last temptation of Christ'. Als lid van die synode wil ik opmerken dat deze berichtgeving minder juist is. Het moderamen (dage lijks bestuur) van die synode gaat er namelijk van uit dat de IKON deze film zeker niet inte graal zal uitzenden. Voorts dat het moderamen er alle vertrou wen in heeft dat de IKON de uit zending van bepaalde fragmen ten uit die film met de grootst mogelijke zorg voorbereidt. Het moderamen is tot deze con clusie gekomen, nadat overleg is gepleegd met de leden van het IKON-bestuur, die namens de Gereformeerde Kerken daarin zitting hebben. Zonder meer kan dus niet gesteld worden dat de synode van de Gereformeerde Kerken geen bezwaar heeft te gen de uitzending van de bewus te film. P. A. Trimpe Europalaan 34 Middelburg Wie controleert de krant? Jubilerend hoofdredacteur Die- leman kijkt in de PZC van 7 no vember vanaf een foto verge noegd de lezer aan en ook uit het bijbehorend interview blijkt zijn tevredenheid. Hij veronderstelt ook tevredenheid bij de lezer, maar naar mijn waarneming denken sommigen er toch wat genuanceerder over. Voorganger-hoofdredacteur G. A. de Kok wordt terecht illuster genoemd. De PZC werd in die tijd vaak in landelijke organen geciteerd, een bewijs van het ni veau van De Kok. Volgens de heer Dieleman moeten wij zijn krant van tegenwoordig aan zienlijk beter vinden, althans dat is de strekking van het inter view. Ik zou liever die keuze aan de lezers laten die zich de krant van De Kok herinneren. Zeeland is een kleine provincie, dun bevolkt, dus er is slechts plaats voor één regionale krant. De PZC heeft een monopoliepo sitie, economisch interessant, maar mist de uitdaging om het beter te doen dan een concur rent. En de abonnees missen de mogelijkheid om een andere krant te kiezen en moeten con stateren dat de PZC een macht positie heeft Ik citeer de heer Dieleman 'de krant moet als een luis ln de pels door de samenleving gaan'. De krant controleert graag de maatschappij. Maar door wie wordt de krant die in Zeeland de macht heeft, gecontroleerd0 C. Verbeek Brahmslaan 7 Vlissingen Dijkwel Met verwondering heb ik in de PZC van 11 november gelezen dat de heer Dijkwel zich boos maakt over de negatieve reac ties op zijn plannen met bejaar denoorden. Hij heeft dus nog steeds niet begrepen wat hij bij de bejaarden en hun verzorgers heeft losgemaakt. Ook beticht hij gemeentebestu ren en besturen van bejaar denoorden van halve waarheden en vaste sentimenten. Maar wat doet de heer Dijkwel zelf? Hij heeft het over meer aanleun woningen. terwijl hiervoor een bouwstop bestaat. In de gezond heidszorg. bejaardenzorg en ge zinszorg wordt nog steeds bezui nigd. Hoe wil hij dus hiermee een betere zorg aanbieden? Over halve waarheden gesproken. Voor een nieuwe statenzaal was veel geld. en voor het verknoeien van het Abdijplein ook. maar om oude mensen een onbezorgde oude dag te geven is er geen geld W. A. StreePcerk Gerbrandylaan 18 Middelburg Advertentie Kuur- en beauty-instituut VRAAG INFOPAKKET Postbus 2258,4460 MG Goes of bel S 01100-23505

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 43