Even aan ijle lucht wennen Producenten sherry willen betere naam *i '$?s* Axelse wijn van het jaar Borst of fles is belangrijke keuze van ma Bergziekte V*-' Koken met griet op Salon Gastronomie vrije tijd 34 ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 ■v -it sf' v .wk ■- •v*1' f4.: r?" }',:v. SA u^. Nederlanders gaan vaak niet goed voorbereid met wintersportvakantie. Ze besteden te weinig aandacht aan kleding en materiaal, nemen te weinig tijd om te acclimatiseren en willen elke dag van hun vakantie benutten om te skiën of te langlaufen. „Wij Nederlanders denken dat we het wel weten. Die Zwitsers en Oostenrijkers hoeven ons niets te vertellen. Even de tijd nemen om aan de ijle lucht te wennen, vinden de meesten niet nodig. Al direct na aankomst wordt er het liefst een flinke skitocht gemaakt. Een valpartij over een bobbeltje is dan niet uitgesloten, met veelal een been- of armfractuur als gevolg." De bergen zijn prachtig, maar Nederlanders moeten er veel respect voor,hebben en goed voorbereid op win tersportvakantiegaan. foto Nationaal Zwitsers Verkeersbureau De bergen zijn prachtig, maar vakantiegangers uit een land dat voor een groot deel onder het zeeniveau ligt, moeten er volgens aenesthesioloog dr N.C, Bakker „veel respect voor hebben." De arts, verbonden aan het Diacones- senziekenhuis in Voorburg, is een van de organisatoren van het sym posium 'Bergziekte - ziek in de ber gen' dat zaterdag in het ziekenhuis wordt gehouden. Het is vooral be doeld als nascholingscursus voor huisartsen. „Zij krijgen steeds vaker te maken met een ongelukkige afloop van de wintersportvakantie van hun pa tiënten. De omvang van het pro bleem wordt niet onderkend", zegt dr Bakker. „De gemiddelde huis arts in Nederland is niet geschoold op het gebied van berggeneeskun- de. Daarom is een Zwitserse arts uitgenodigd die vertelt wat hij da gelijks met Nederlanders te stellen heeft. De praktijk wordt dan op ta fel gelegd." Het aantal ongevallen tijdens de wintersport neemt elk jaar toe. On gevallen die volgens de aenesthe sioloog en zijn mede-organisator kno-arts dr M. F. F. Franken kun nen worden voorkomen. De groot ste fout die de gemiddelde Neder lander maakt, is dat als hij een maal op zijn vakantie-adres is aan gekomen, „direct op volle kracht van start gaat", zegt dr Bakker. „Wennen aan het andere klimaat is er niet bij, dat is zonde van de tijd. Er is tenslotte voor een week betaald, Daarom moet elke dag worden benut, zo wordt gerede neerd. Het eerste slachtoffer dat door reddingswerkers van de ber gen wordt geplukt, is dan ook meestal een Nederlander." Badgasten De gemiddelde landgenoot kent de gevaren in de bergen niet. „Wij lijken eigenlijk precies op Duitse badgasten die menen dat zij de Noordzee kennen, zich ver in zee begeven en vervolgens in de pro blemen komen." Het wordt ook vaak niet gepikt, zo stellen de twee artsen, als een berggids een tocht uitstelt omdat het weer slecht is. „Voor die tocht is al betaald, dus die moet van de Nederlandse vakantieganger doorgaan, zonde van het geld. Hij weet niet aan wel ke gevaren hij zich dan blootstelt." Veel ongevallen doen zich voor op de derde dag van de wintersport vakantie. „Dan denkt de vakantie ganger dat hij het skiën al onder de knie heeft en wordt onvoorzichti ger. Moeheid speelt ook een grote rol. De spieren hebben dan al zo veel te verwerken gekregen", aldus de artsen, die zelf enthousiaste skiërs zijn. Er is volgens hen geen reden om hart- en longpatiënten af te raden een wintersportvakantie te hou den. „Ze moeten zich wel goed aan passen en rustig beginnen. Hart patiënten die gaan langlaufen, moeten vooral letten op de wan deltijden van uitgezette routes. Staat er tweeëneenhalf uur voor een bepaald traject, dan mogen zij daar wel vijf uur voor uittrekken. Want bij die tweeëneenhalf uur is men ervan uitgegaan dat er niet gerust wordt. Dat moeten hartpa tiënten uiteraard wel doen." Hoogteziekte Voor mensen die in het hoogge bergte willen gaan wandelen of klimmen ligt nog een ander gevaar op de loer: berg- of hoogteziekte. „De meeste klimmers of wande laars weten daar niet veel van", stelt dr Franken. Jaarlijks overlij den zelfs mensen aan de complica ties van deze ziekte. De eerste ver schijnselen ontstaan door zuur stofgebrek en doen zich voor als de bergwandelaar of -beklimmer op een hoogte van zo'n 2500 meter komt en daar gaat overnachten. De meesten krijgen dan last van hoofdpijn, slapeloosheid, ze wor den misselijk en hebben geen trek meer in eten. De wandelaar die zich een echte bergbedwinger waant, stoort zich daar niet aan en zet zijn tocht ge woon door. De hoofdpijn neemt echter toe al naar gelang men ho ger klimt. Boven de 5000 meter kan een ernstig hoogte-oedeem optre den: hevige hoofdpijn, gepaard gaande met ernstige benauwdheid en desoriëntatie. Op den duur kan zo'n patiënt in coma raken. „En dan zit je met een groot probleem, want waar haal je zo snel hulp van daan. Veelal overlijdt de patiënt dan ook. Het gebeurt elk jaar op nieuw", aldus Franken. Het is nog niet helemaal duidelijk wie te maken kan krijgen met deze hoogte-ziekte. Minder getrainde bergbeklimmers lopen niet meer kans dan goed getrainde. Ook ro kers of astma-patiënten lopen geen hoger risico. Uit onderzoek is wel duidelijk ge worden dat bergbeklimmers meer risico lopen na een snelle, zware klimpartij. „Het beste advies voor bergbeklimmers is dan ook om alle tijd te nemen en rustig van laag naar hoog te trekken. Het lichaam kan zich goed aanpassen aan de ij le lucht in het hooggebergte, maar dat vergt wel tijd", stelt dr Fran ken. Om dezelfde hoeveelheid zuurstof in te ademen als op of iets boven het zeeniveau, moet de bergbe klimmer in het hooggebergte va ker ademhalen (het zuurstofgehal te is er lager). Bij mensen met chro nische long- of hartafwij kingen, voor wie het in normale omstan digheden al moeilijk is zuurstof op te nemen, treedt hoogte-ziekte in veel ernstiger mate op. „Zij moe ten daarom niet hoog in de bergen vakantie houden. Voor hen geldt een hoogtelimiet van 1500 meter." Maarten Pronk Voor veel buitenlanders is Spanje het land van stieren gevechten en sherry. Dit beeld wordt versterkt door de grote houten stieren, die overal in Spanje langs de weg staan als re clamebord van Osbome, een van de bekendere bodega's in Puerto de Santa Maria. Toch is sherry in Spanje geen echt populaire drank. Dat ver baast de producenten in de drie belangrijkste sherry gebieden van de Zuidspaanse regio Cadiz - Jerez de la Frontera, Sanlucar de Barrameda en Puerto de Santa Maria - niet echt. Bartolome Ver- gara namens de verzamelde sher ry-exporteurs: „Er wordt in Spanje zoveel goede wijn ver bouwd, dat men het niet nodig vindt iets anders te drinken dan wat uit de eigen streek komt". Vandaar dat in Catalonië nauwe lijks sherry in een bar geschon ken wordt, net zoals een Cata laanse cava vaak niet te vinden is op de wijnkaart van een Andalu- sisch restaurant. Toch is sherry een klassieke wijn, die het behalve op recepties ook uitstekend doet als alternatief voor een witte wijn bij de lunch. In Jerez drinkt men zelfs niets an ders aan tafel dan 'fino'. met na me als de temperaturen buiten oplopen tot boven de dertig gra den. Sherry is een oude wijnsoort, met een alcoholpercentage van rond de 16%. Al in de Romeinse tijd deden schepen de streek van Ca diz aan om in Jerez (of zoals het door de Arabieren werd ge noemd: 'Xeres'. wat door de Brit ten werd verbasterd tot Sherry!) kruiken met de plaatselijke wijn op te halen. In de zestiende en ze ventiende eeuw was de sherry ook al bekend in Engeland en de Nederlanden en het is om die re den, dat Groot-Brittannië en Ne derland tot de dag van vandaag de grootste sherry-importeurs zijn. Sherry dankt zijn kenmerkende smaak aan de 'palomino-druif die het best gedijt op de kalkrijke grond, de albariza, rond Jerez. Daarnaast worden ook wel Pedro Ximenez- en muskatel-druiven gebruikt voor afwijkende sherry- soorten. Sherry verschilt van ge wone wijn door de manier waar op hij gemaakt wordt. In tegen stelling tot wijn wordt sherry blootgesteld aan de lucht, maar door een spontane groei van een 'flor', een soort schimmel, wordt voorkomen dat de drank oxy- deert. De dikte van de 'flor' is bij iedere sherry-soort anders en is het dikst bij de 'fino' van Jerez of de 'manzanilla' van Sanlucar. en minder bij bijvoorbeeld de 'olo- roso'. Een ander typisch kenmerk van de sherry is dat het niet echt een jaar kent. Sherry is eigenlijk een constant identiek produkt. Dat komt door het 'solera'-systeem. In de 'bodega' kan men de lange rijen vaten zien, drie hoog, waar in de wijn tot rijping (de 'cria- dera') komt. In de bovenste rij va ten zit de jonge sherry en in de on derste de oudste. Steeds wordt de sherry van bovenaf naar bene den gemengd, zodat een gelijk matig eindprodukt ontstaat. Bij het bottelen wordt altijd uit de onderste vaten getapt. Soorten Er zijn verschillende sherrysoor ten. De bekendste, zeker in Span je zelf, zijn de 'fino' en de 'manza nilla', een lichte en droge sherry. De 'amontillado' is wat voller en vaak semy-dry, terwijl de 'ollo- roso' rijper en dus zwaarder is. De 'olloroso' wordt ook gemengd met zoete wijnsoorten en ge bruikt als desert sherry of cream -sherry, zoals het in Groot-Britta- nië zeer populaire Bristol Cream. Van de 57 landen waarnaar sher ry geëxporteerd wordt, staan Ne derland en Groot Brittanie ruim schoots bovenaan. In 1991 was Nederland met 26,5 miljoen liter zelfs het land waar het meest sherry werd gedronken, tegen 25.8 miljoen liter in het Verenigd Koninkrijk. In Spanje zelf werd in hetzelfde jaar 17.3 miljoen liter omgezet. Volgens Jose Sancho van de bo dega Antonio Barbadillo in San lucar de Barrameda is Nederland pas sinds de jaren zestig een sher- ryland. Hij schrijft dat toe aan het opkomende toerisme naar de Costa del Sol en de lang met suc ces gepropageerde sherry-kuren. De populariteit van sherry, met name bij huisvrouwen, heeft er ook toe geleid, dat grote drankfir ma's en bedrijven als Albert Heijn belangen hebben genomen in Spaanse bodega's en zelf zijn gaan bottelen. Dat lijkt voorgoed voorbij. Aangezien vooral in Groot-Brit tannië veel mengwijnen als sher ry op de markt zijn gebracht, met namen als British Sherry. Irish Sherry of Cyprus Sherry, heeft de Spaanse regering bij de EG het oneigenlijk gebruik van de naam sherry aan de orde gesteld. Vanaf 1996 zal er in de EG geen wijn meer met de aanduiding sherry, Jerez of Xeres mogen worden verkocht, die niet uit de streek rond Cadiz afkomstig is. Eerder al slaagden de sherry-bodega's erin de export van sherry in bulk aan banden te leggen, omdat dat de mogelijkheid tot fraude door vermenging groter maakte. Sinds kort wordt ook verreweg de meeste sherry in Spanje ge botteld. Eisen Maar ook de bodega's hebben de hand in eigen boezem gestoken. Door de grote vraag naar sherry Het keuren van de sherry. in de jaren zeventig is veel wijn uit Jerez en omgeving op de markt gebracht, die niet voldeed aan de strenge eisen van een goede sherry. Om die reden heb ben de bodega's in nauw overleg met de wijnboeren de produktie ingekrompen. Wie sherry op zijn best wil proe ven, moet beslist een bezoek brengen aan de prachtige Anda- lusische stadjes Jerez, Puerto de Santa Maria of Sanlucar de Bar rameda. De bodega's moeten dan niet worden overgeslagen, zoals foto G PD die van Antonio Barbadillo in Sanlucar of van Gonzalez Byass in Jerez. Daar is de koninklijke bodega te bewonderen, 'La Con cha', die door de beroemde Fran se architect Gustave Eiffel in 1862 werd gebouwd ter gelegen heid van het bezoek van de Britse vorstin Isabel II. Wie dronken muizen wil zien, die onder de morsende vaten sherry ongetwij feld een uitermate vrolijk be staan leiden, kan eveneens bij Gonzalez Byass terecht, Ruud de Wit De Salon Gastronomie en Toerisme die elk jaar in november in Brugge wordt georganiseerd, trekt altijd weer veel culinair geïnteres seerden. Vooral de demonstra ties door beroepskoks en de kookwedstrijden voor ama teurs en professionelen zijn druk bezochte evenementen. Ook dit jaar is er weer een wed strijd aan de Salon verbonden en het onderwerp is griet. Op zaterdagmiddag 21 november strijden de amateurkoks om de wisselbeker Gustaaf Devreker. De kookwedstrijd is in de Or gelzaal van het Boudewijnpark en is voor publiek toegankelijk. Voor de deelnemers betekent dit dat zij door velen op de vin gers worden gekeken en dat vergt natuurlijk wel wat van de zenuwen. Ook professionele koks wagen zich aan het bereiden van griet filets, maar hun aktiviteiten zijn niet in het openbaar. De winnende kok ontvangt de wis- selschaal Charles Vanhove. De wedstrijdleiding heeft bepaald dat de deelnemers aan de beide wedstrijden ongeveer 2 kilo grietfilet moeten verwerken, dat is een flinke portie. De griet is een platvis met hele kleine schubben. De vis wordt zo'n ze ventig centimeter lang en is wat langwerpig van vorm. Griet wordt wel vergeleken met tarbot, maar de smaak is minder fijn en het visvlees is wat losser. De prijs scheelt flink. Tarbot behoort tot de duurste vissoorten, maai- griet ligt enkele klassen lager. Het is een vis die vraagt om een smaakversterkende saus en we zijn benieuwd wat de wed strijddeelnemers in Brugge er van maken. De Salon Gastronomie en Toe risme waar veel snuijes op het gebied van keuken en koken te zien zijn. is van 20 tot 29 novem ber in het Boudewijnpark in de wijk St. Michiels. De openings tijden zijn van twee uur 's mid dags tot zeven uur 's avonds, uitgezonderd vrijdag 27 no vember wanneer de beurs ge opend is van vier uur 's mid dags tot tien uur 's avonds. De kookwedstrijd op zaterdag 21 november begint om twee uur. GEBAKKEN GRIETFILET MET CARAMELSAUS Ingrediënten: vier grietfilets van circa honderd gram elk, twee eetlepels olijfolie, 50 gram boter, wat bloem, 4 sjalotjes, 2 deciliter witte wijn, 2 eetlepels rietsuiker, een takje tijm, 1 lau rierblaadje, wat basilicum (vier verse blaadjes of een theelepel gedroogd kruid), peper en zout. Bereiding: dep de visfilets droog met keukenpapier en kruid ze met peper en zout. Wentel vervolgens de visfilets door de bloem, schud de over tollige bloem eraf en leg de fi lets apart. Snijd de sjalotjes fijn en smoor ze in de boter tot ze glazig zijn. Voeg dan de wijn toe en de tijm, basilicum en de suiker en laat alles heel zacht jes koken totdat de wijn tot de helft is ingekookt en de suiker licht gecaramelliseerd. Zeef de saus, breng haar op smaak met wat peper en zout en houd haar warm. Verwarm de olie in een koekepan en bak de grietfilets aan beide zijden goudbruin. Per kant zal dat niet meer dan vier minuten vergen. Leg op elk bord een grietfilet en schep wat van de caramelsaus over de vis. Bij gebakken griet kunt u ge bakken aardappeltjes eten en bijvoorbeeld gestoofde sla be strooid met uitgebakken spek jes en vermengd met een eetle pel warme kruidenazijn. In plaats van de grietfilets te bak ken kunt u ze ook grilleren. Daarvoor smeert u de filets in met wat arachide-olie of een goede olijfolie. Plaats de filets vlak onder grill en grilleer ze aan beide kanten circa vijf mi nuten tot ze gaan kleuren. Rien van Reems Wijnimporteur Herman uit Axel heeft voor de derde ach tereenvolgende keer de eerste prijs gewonnen tijdens het grootste wijnconcours van Nederland. Het concours is een initiatief van de Stichting WINE, uitgever van Het Proefschrift, een toonaangevend wijnmagazine. Er namen 90 impor teurs deel, die samen zo'n duizend rode en witte wijnen ter beoorde ling instuurden. In de categorie tussen 12,50 en 25,- viel de keuze van de jury op de Chateau Tour Haut-Caussan 1990, een Me doc Cru Bourgeois, geïmporteerd door Wijnhandel Herman. De pu blieksprijs was voor de Poupille 1990, een honderd procent Merlot uit de Cotes de Castillon (bij Saint -Emilion) van dezelfde Axelse im porteur. De inzendingen uit de gehele Be nelux werden de afgelopen drie maanden beoordeeld door een des kundige jury, die uiteindelijk 60 wijnen selecteerde voor de finale. Hieronder waren tien van de veer tien wijnen die Wijnhandel Her man instuurde. Directeur Paul Herman bezoekt jaarlijks een groot aantal produ centen en selecteert wijnen met een groot gevoel voor kwaliteit. De betrouwbaarheid van deze keuze wordt geïllustreerd door-een groot aantal finaleplaatsen. De overige wijnen die tot de eindronde zijn doorgedrongen zijn: Chateau Roc de Cambes 1990, Cotes de Bourg; Domaine de Cambes 1990, Bor deaux; Chateau Fon de Sergay li Bordeaux; Chateau Beauferan 1989, Carte Noir Coteaux d'Aix en Provence; Domaine des Amouries 198 Cuvee Alaine Castex; Gris d'Une Nuit 1991, Rosé Alain Castex; Chateau Fon de Sergay 1990, Bordeaux blanc; Harmonie 1990, Corbières Blanc de Blancs. De meesle moeders zijn waarschijnlijk al vóór de geboorte van hun kind bezig met de vraag: wat geef ik straks, borst of fles? Het is echter niet mogelijk om voor de bevalling alles precies te plannen. Bij de keuze tussen borst en fles spelen vele overwegingen een rol. Het is van groot belang dat de moeder zelf een beslissing neemt waar ze helemaal achter staast en zich niets laat opdringen door anderen. De keuze moet door de situatie en de omstandigheden worden ingegeven. Een kind voe den is voor de moeder een goede manier om contact te krijgen en aan haar baby te wennen. Dit kan zowel met borstvoeding als met flesvoeding Borstvoeding blijft natuurlijkste voeding voor zuigelingen. De voe ding die rechtstreeks van de moe der komt is compleet, hygiënisch, milieuvriendelijk, goedkoop, altijd beschikbaar en op de juiste tempe ratuur. Het is waar dat borstvoeding onge wenste stoffen bevat, maar een groot onderzoek, dat in 1988 dooi de WHO werd uitgevoerd, heeft geen enkel nadelig effect van deze stoffen op baby's kunnen aanto nen. Steeds opnieuw blijkt dat borstvoeding bijzonder goed is voor kinderen. Deze voeding ver mindert het risico op allerlei infec ties. Een baby met aanleg voor al lergie zal hier minder last van krij gen als hij moedermelk krijgt. Flesvoeding Toch krijgt in Nederland iets min der dan de helft van de kinderen de borst. Als om welke reden dan ook geen borstvoeding gegeven kan worden, is flesvoeding een goed al ternatief. Het voordeel van flesvoe ding is dat de partner of anderen gemakkelijker bij het voeden kun nen worden betrokken. Dat geeft de moeder meer bewegingsvrij heid omdat ze minder is gebonden aan de voedingstijden van haar kind. Voor wouwen die voor flesvoeding kiezen zijn uitgebalanceerde zui gelingenvoedingen verkrijgbaar, de zogenaamde volledige zuigelin genvoeding. Het spreekt vanzelf dat uiterst hygiënisch met deze voeding moet worden omgegaan. Patricia Schutte

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 34