Globe Theater wordt cultureel pretpark Hollandse dorpen in de Alpen PZC Tussen kus en hapje couscous Eerbetoon aan Shakespeare Toeriste in de Oriënt Stappen met een gids vrije tijd 33 ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 In een komisch toeristisch gidsje over de Britse hoofdstad schrijft Bob Payton dat het meest voorkomende uithangbord in de Londense winkelcentra momenteel het bordje 'te huur' is. Maar zelfs met een bord voor je kop zie je ook aan veel andere zaken dat het slecht gaat met de economie van het land. Aan de duikeling van het pond sterling bijvoorbeeld. Al heeft die voor de Nederlandse toerist een aangename keerzijde. Het wordt weer financieel aantrekkelijk swingend Londen aan te doen. Helemaal met Kerstmis al in het verschiet. Vassr Maquette van het International Shakespeare Globe Centre in Londen. Geloof het of niet, begin okto ber hingen er al de eerste Kerstslingers en -ballen. Winkelen in Londen, al of niet in Kerstsfeer, maakt je gulden bijna een daalder waard. Trouwens, het naar onze begrippen nogal dure theaterkaar tje is opeens betaalbaarder gewor den. Evenmin onbelangrijk, want theaterbezoek is een zeer gewild reisdoel. Maar weinige theater minnaars overigens die bij hun Londens bezoek via de Southwark -brug de Theems oversteken. Toe gegeven, de buurt daar noodt niet direct tot zo'n expeditie; vervallen grootheid is eigenlijk het beste wat je ervan kunt zeggen. Toch betreed je bijkans heilige grond. Bijna aan de oever van de Theems, niet ver van de brug, stond eens het Globe Theater, het podium waarop Shakespeare's for midabele reputatie begon. De plek ook waarvan de B. T. A., het Britse toeristenbureau, verwacht dat het straks jaarlijks zo'n 600.000 bezoe kers uit de hele wereld zal trekken. Actie Nog niet lang geleden werden de resten van het oude Globe Theater gevonden en blootgelegd. Een sim pele plaat op de muur van een brouwerij vertelt dat hier de plaats was waar Shakespeare eens speel de en vele van zijn nu wereldbe roemde werken hun première be leefden. Een nogal mager eerbe toon aan onbetwist de grootste to neelschrijver aller tijden. Maar daaraan komt nu spoedig een eind. Er wordt druk gewerkt aan de herbouw van het Globe Theater, vlak bij de plaats van het vroegere theater. Realisering van het plan is een kwestie van vele tientallen miljoenen ponden. Maar het werven van fondsen is groot scheeps aangepakt door een orga nisatie met veel klinkende namen. Het is een wereldwijde actie. Uit vele landen wordt het plan finan cieel gesteund, door bedrijven en kunstzinnige instellingen. Met de commerciële aspecten van sponso ring zitten de Britten niet zo. Want, zo zeggen de initiatiefnemers, het vroegere Globe Theater was een succesvolle zakelijke onderne ming, waarbij Shakespeare een van de zes aandeelhouders was. Puriteinen Rond 1590 kwam Shakespeare naar Londen. Enkele jaren later, in 1598, ging het Globe Theater open. Overigens niet voor lange tijd. Want in 1613, drie jaar voor de dood van Shakespeare, werd het in de as gelegd. Er was wat al te vurig geschoten met een toneelkanon. The Globe werd herbouwd en be- Een simpele plaquette op de muur van een brouwerij vlakbij de Southwark-brug in Londen herinnert aan het Globe Theater, waar Shakespeare eens speelde. foto GPD stond nog tot 1642; toen maakte het puriteinse bewind van Crom well een definitief eind aan het in zijn ogen zondige theatergedoe. Het was niet het enige theater in Southwark, destijds een welva rend deel van Londen, waar allerlei vermaak was te vinden. Van vech ten met de beer tot hanen- en hon dengevechten. Maar theater was toch het belangrijkste vermaak. Het theater zag er in die tijd anders uit. De mensen gingen niet kijken naar een voorstelling; ze kwamen om te luisteren. Geraffineerde geluids- en belich- tingsapparatuur bestond nog niet en men zal het straks ook niet in het te herbouwen Globe Theater aantreffen. Het wordt een ge trouwe kopie van het oude, deels onoverdekte theater. Ook nu zal voor de bouw uitsluitend hout wor den gebruikt, hout van de Engelse eik, net zoals vroeger. Volgend toerisme II I I II I I I ITTTT jaar, op Shakespeare's geboorte dag, moet het theater open gaan. Waarmee dan nog maar een deel van het Shakespeare Globe Cen trum gerealiseerd is. Want het gaat bij dit project niet om een soort cultureel pretpark of zelfs een his torisch verantwoorde theater-re plica waaraan straks de toerist zich massaal moet vergapen. De gedachte erachter is een eerbetoon aan de grootste toneelschrijver al ler tijden, wiens werken in 90 talen zijn vertaald en in alle uithoeken van de wereld worden vertolkt. Het gaat om de betekenis van Sha kespeare voor de Britse, ja de hele westerse cultuur. Intussen is het wel opvallend dat de grote gangmaker van het plan een Amerikaan is; de acteur-regis seur Sam Wanamaker. Hij woont nu al vele jaren in Engeland, maar toen hij hier voor de eerste keer kwam, vond hij het nogal ontluis terend in Southwark van Shakes peare niet veel meer aan te treffen La Norma begon met een ka pelletje in de natuur. Toen arriveerde een Bunnikse project -ontwikkelaar. Hij bouwde er 128 chalets. Het werd een 'Hollands dorp', naar de afkomst van bou wer en kopers. Met het naburige Valfréjus willen ze het in La Nor- ma een beetje Hollands houden; klein, overzichtelijk, gezellig en huiselijk. Met ook Frans perso neel, dat minder afstandelijk op treedt naar buitenlandse gasten. Als dorpje heeft het nooit be staan. Het kapelletje St. Felix aan de rand van het 1350 meter hoog gelegen plateau verbeeldde echter wel de intentie er mis schien ooit een woongemeen schap te vestigen. Tot halver wege de jaren zeventig bleef het gebedshuisje omgeven door on gerepte natuur met zo hier en daar een Alpenweide, waarop boeren uit de Haute Maurienne in de zomer hun vee lieten gra zen. Maar de expansie van de Franse wintersport in die tijd reikte ook tot deze uithoek van de Savoie, bij Modane aan de grens met Italië. Een projectontwikkelaar uit Bunnik bouwde er 128 chalets die allemaal aan Nederlanders wer den verkocht. Met dit 'Hollands dorp', zoals beheerder Klaas Hendriksen het nog steeds noemt, baarde de Franse Alpen een nieuw wintersportplaatsje, La Norma, genoemd naar de hoogste bergtop van dit skige bied (2917 meter). Een zelfde ontwikkeling maakte in 1983 het nabij gelegen Valfré jus (1550 meter) door. Net als in La Norma had ook hier klein schaligheid de voorkeur. De ba ronnen van de 'witte industrie' hadden hun les geleerd: ski-oor- den moesten weer een eenheid vormen met hun natuurlijke om geving en de plaatselijke archi tectuur. Op Manhattan gelijken de wintersportlocaties als Tigne. Le Corbier, Val Thorens en Isola 2000, die ten gevolge van de ex plosie van de skimarkt in de ja ren zeventig uit de rotsbodem waren gestampt, bleken steeds minder in trek bij de buitenland se skiërs die na het genot van dui zelingwekkende afdalingen de unieke sfeer van een bergdorp wilden ondergaan. Beton, asfalt en neonlicht riepen die ambiance niet op. In het autovrije La Norma met 3500 bedden, verdeeld over stu dio's en appartementen (het ont werp voor een hotel ligt nog op de tekentafel) is dat nieuwe concept gerealiseerd. Het vakantiecom plex bestaat uit met hout en na tuursteen beklede gebouwen van niet meer dan vijf verdiepingen. De dorpskern zelf bestaat uit een straat met winkels, tien restau rants, een piano-bar en een nachtclub. „In dit modeme dorp", zegt be heerder Klaas Hendriksen, „moet je geen mondain nachtle ven verwachten. Het publiek dat hier komt, zoekt een bescheide ner soort gezelligheid. Ontspan ning in een gemoedelijke atmo sfeer staat bij deze mensen voor op. Het zijn vooral families die niet meer zo nodig zeven uur ach tereen hoeven te skiën." Het karakter van dit dorpje stemt overeen met de ingetogen opzet van het skigebied. Wie drie dagen achtereen niet dezelfde lift wil gebruiken, kiest niet voor La Norma. Peespistes en vele me ters brede 'snelwegen' zijn taboe. Met uitzondering van de één kilo meter lange 'Le Clot', een van de snelste pistes ter wereld. Het re- Valfréjus in de Franse Alpen. cord, 197 kilometer per uur, staat op naam van de Amerikaan Georges Berlund. Alle overige hooggelegen afdalingen tussen de 1800 en 2500 meter zijn minder hobbelig en steil en voeren deels door fraaie bossen. Op lagere ni veaus kunnen beginners kiezen uit negen glooiende alpenwei den. In totaal hebben de pistes in dit gebied een lengte van 60 kilo meter. Echt bergdorp Doet La Norma als dorp en in zijn natuurlijke omgeving toch nog wat kunstmatig aan, de ontwer pers van Valfréjus slaagden er tien jaar geleden in het idee van kleinschaligheid en harmonie met de omgeving hier beter tot z'n recht te laten komen. Het dorp ligt op een betrekkelijk smal plateau tussen hoge berg toppen en prachtige wouden in geklemd. Doordat een deel van de chalet-achtige appartements gebouwen in een hoefijzervorm rond de centrale cabinelift is ge- foto GPD bouwd, is een gezellig 'dorps plein' ontstaan. Het mooie uit zicht op de Maurienne-vallei en de besneeuwde toppen van het natuurreservaat 'Pare National de la Vanoise' geven Valfréjus de dimensie van een 'echt' berg dorp. Hoewel dit nog jonge winterspor toord hetzelfde aantal bedden als La Norma telt. is de beperkte om vang van de dorpsstructuur hier minder nadrukkelijk aanwezig. Dat geldt ook voor de pistes. Vrij wel alle afdalingen beginnen ver boven de 2000 meter en eindigen nog boven de boomgrens. In te genstelling tot het bosrijke La Norma wekken de sneeuwmas sa's hier de illusie van een onaf zienbaar skigebied. Toch gaat het in totaal om 'slechts' 52 kilo meter geprepareerde afdalingen en 13 liften (2 telecabines, 4 stoel tjes- en 7 trekliften) die 24 pistes in alle variëteiten met elkaar ver binden. Van,af de" Punta Bagna. met 2737 meter het hoogste lift- station, is een zeer fraaie afdaling naar het dorp te maken. Een tocht van tien kilometer waar van alleen het laatste deel een woud doorkruist. Failliet Maar hoe veelbelovend de nieuwe aanpak van de Franse wintersportindustrie ook was. met Valfréjus ging het aanvanke lijk niet zo goed. Overmoedige in vesteringen waren de oorzaak van het tegenvallende rende ment. Vier jaar geleden ging het dorp failliet. De accommodaties, het verhuurbureau en het liftbe- drijf wisselden enkele keren van eigenaar. Uiteindelijk kwam de boel in handen van 'Transmon- tagne' uit Lyon, die twee jaar ge leden de liften weer liet draaien. Langzaam herstelde Valfréjus van het economisch debacle. De nieuwe eigenaar ontwikkelde een veel verantwoorder exploita tie. Volgens Karin Janssen (dochter van de Tour de France winnaar Jan Janssen) die het ver huurbedrijf Site Expansion leidt, was het vorig seizoen onder de gegeven omstandigheden heel bemoedigend voor het komende jaar. „We hebben van de klanten gemerkt dat de kleinschalige aanpak steeds beter aanslaat", zegt ze tevreden. „Daarin ligt ook de toekomst van Valfréjus, ge combineerd met uitstekende ski- faciliteiten in een over het alge meen sneeuwzeker gebied." Taco Slagter Reserveringen bij de reisbureau's Bel villa in Alkmaar en Sportiek Jonge renreizen in Pui/lijk. in Valfréjus bij Site Expansion (09-33.7905 3400). Voor La Norma: Maison de La Norma <09-33.7920 31461. dan een bordje op een brouwerij muur. Hij zette zich in voor een waardiger eerbetoon. Het hele Globe-project krijgt een interna tionale uitstraling en wil in de al lereerste plaats een educatief cen trum zijn. Men is al bezig met het samenstellen van specifieke on derwijsprogramma's voor scholie ren en voor studenten die litera tuur, talen dan wel drama stude ren. Het centrum zal ook meer omvat ten dan het Globe Theater. In een aantal fasen komen er een mu seum en een tentoonstellingscen trum, een bibliotheek en audio-vi- sueel archief, een ruimte voor le zingen en een filmzaal. Het wordt aangevuld met winkels, restau rants en appartementen. Nog toekomstmuziek, maar wie er nu al kennis mee wil maken kan dicht bij de bouwput in een oud pakhuis aan de Bear Gardens, in het Shakespeare Globe Centre (met inderdaad opgegraven res tanten van een beer) zien wat de initiatiefnemers voor ogen staat. Best interessant daar straks tus sen de kerstballen, het winkelen en de musicalklanken door, kennis te nemen van het indrukwekkende project dat recht wil doen aan een grote geest van de westerse cul tuur. Chris van Twisk Wie een uitstapje naar Londen ook wil benutten voor een avondje theater, zal doorgaans nogal wat moeite moeten doen voor een toegangskaartje. Veel opvoeringen zijn ver van tevoren uit verkocht Vaak kun je in een van de Londense ticketshops nog slagen, maar dat blijkt niet altijd een echt goedkope mogelijkheid te zijn. Veel moeite kun je je doorgaans besparen door bij een ar rangement tevens een toegangskaart te kopen Dat is bijvoorbeeld mogelijk bij Olau Line, die investeert in toegangsbe wijzen van veel populaire musicals, zo als The Phantom of the Opera, Cats, Me and my Girl, Starlight Express. Bij het arrangement overtochtgratis trein vervoer naar en van Vlissingen en bus- ververvoer Sheemess-Londen v.v ho tel) is het mogelijk entreebewijzen te ko pen. Het pakket is nog uit te breiden met bijv. een rondrit per bus door Londen of een rondleiding met Nederlandse gids te voet. Bij het zwemmen in Marsa Matruh werd ik in het water door een jongen beetgepakt, die plotseling tussen mijn benen door dook. Ik was de enige vrouw in het water, terwijl de Egyptische vrouwen onder hun parasols zaten. Ik schreeuwde het uit. Pas toen mijn vriend achter de vluchtende aanvaller aanliep en dreigend zijn gebalde vuist liet zien, lachten de toeschouwers al zwaaiend. In hun ogen had mijn vriend zijn eer verdedigd. Was ik alleen geweest, dan had ik onder afkeuring de verantwoordelijkheid voor het voorval moeten dragen. Een bezoek aan de islamitische mannenmaatschappij ver loopt voor vrouwelijke toeristen uit het 'mondaine westen' op z'n zachtst gezegd niet altijd zonder problemen. Een reis zonder con flicten is zelfs niet eens mogelijk, als we de schrijfster Christine Pol lok moeten geloven. De culturen zijn daarvoor tè verschillend. Wie als vrouw een trip maakt door landen als Tunesië. Algerije, Egyp te en Marokko, moet volgens Pol lok goed weten waar ze aan begint. Pollok zelf (36), doctoranda in de pedagogiek, maakte achttien jaar geleden voor een examenopdracht haar eerste reis naar de oriënt (Ma rokko). Daarna volgden onder an dere Egypte, Turkije en Tunesië. Al die ervaringen heeft ze gebun deld in het boek Reizen door isla mitische landen met reis- en ge dragsadviezen voor vrouwen. Een leidraad, die enig houvast moet bieden in de schijnbare vreemd soortigheid van het oriëntaalse le ven. „Want als je van tevoren je best doet om de mensen en hun da gelijkse leven te begrijpen, leer je spanningsvolle situaties in te schatten", aldus Pollok. Kruitvat Het feit dat je vrouw bent is het voornaamste kruitvat voor con flicten waarmee je tijdens de reis voortdurend wordt belast. Volgens de schrijfster worden vrouwen con tinu aangesproken en versierd. „Want jij als Europese lokt dit re gelrecht uit en vandaar dat je het als welkome uitlaatklep voor on derdrukte seksuele wensen moet ontgelden." In de islamitische wereld, en dan vooral op het platteland, lijkt al eeuwen niets te zijn veranderd. De religie bepaalt als hoogste wet het maatschappelijk leven. Man- of vrouw-zijn betekent in vastgeleg de beelden, rollen en afgebakende terreinen te moeten leven. De man symboliseert de autoriteit van het gezin en die van het openbaar le ven. Vrouwen worden buiten het culturele leven gesloten. Zij be moeien zich met het huishouden. En als de vrouwen om welke reden dan ook toch een keer de straat op moeten, gebeurt dat geheel ge sluierd. Het dragen van een korte broek of zonder bh rondlopen wordt als on zedelijk gezien. Het blote been is vanaf de knie naar boven taboe. Topless zwemmen is helemaal on mogelijk en voor zonnebaden is ook weinig begrip. Pollok: „Weesje bewust van de betekenis van je ui terlijke voorkomen, voordat je voor het eerst de stad in trekt. Lan ge haren moeten bij elkaar gebon den zijn. Draag een bh, shirts met halve of lange mouwen evenals ten minste knielange rokken of wijde broeken." Alcohol Ook wat eten en drinken betreft, gelden er regels. De combinatie vrouw en alcohol, soms voor toeris ten verkrijgbaar in restaurants, is onvoorstelbaar. Verder is het niet netjes zó te zitten dat de persoon tegenover je je voetzolen ziet. En roken en eten tijdens de vasten maand kun je maar beter niet doen In de aanwezigheid van moslims. In haar boek somt Pollok een groot aantal dingen op, die je beter kunt laten om conflictsituaties uit de weg te gaan. Daarnaast geeft ze ook een aantal richtlijnen om in contact te kunnen komen met de plaatselijke bevolking. Want dat is wel degelijk mogelijk: „Op een af gelegen station in Alexandrië bo den twee studenten mij overnach ting bij hun familie aan. Ik ging met hen naar de moslimse woon wijk van het oude stadsgedeelte, nadat ik eerst nog een hemd met lange mouwen moest aantrekken en een doek om mijn hoofd moest binden. De familie begroette mij hartelijk en liet mij op de sofa sla pen, terwijl zij zoals gewoonlijk tussen de kippen en huishoudelij ke voorwerpen op de grond slie pen." Alles draait volgens Pollok om kennis van en begrip voor de isla mitische maatschappij. Een alge meen recept voor een probleem loze reis is er echter niet, ook al zou je alle tips van de schrijfster ter harte nemen. Met haar eigen erva ringen schetst ze een goed beeld van wat je als vrouw te wachten kan staan. Evelien Baks Reizen door islamitische landen, voor vrouiven, van Christine Pollok Uitgeve- In de islamitische wereld lijkt al eeuwen niets te zijn veranderd. foto EPA Geen stad in de wereld of er is onderhand wel een Neder landstalige reisgids over versche nen. Maar wie iets meer over Am sterdam wilde weten, moest tot voor kort te biecht bij (meestal) Engelstalige boekjes. Daar heeft Herman Souer op rigoureuze wijze een eind aan gemaakt. Souer be hoort tot de groep oudere Amster dammers die onder auspiciën van het project 'Mee in Mokum' in de zomermaanden wandelaars rond leiden. Oftewel: als het cliché wat hij over de hoofdstad niet weet, is het weten niet waard nog een keer te voorschijn mag worden gehaald, dan is het nu wel. Souer schreef onder de voor de hand liggende titel Mee in Mokum vier boekjes. Daarin worden negen uitgebreide wandelingen beschre ven. Wie ooit achter Souer door Amsterdam heeft gelopen, zal bij het doornemen van de vier deeltjes onmiddellijk merken dat de tegen woordig in Landsmeer wonende ras-Amsterdammer beter kletst dan schrijft. Maar dat mag voor be zoekers aan Amsterdam geen re den mag zijn de boekjes te mijden. Ze zullen wel gek zijn. Wie met Mee in Mokum door Amsterdam heeft gewandeld, kijkt plotseling met heel andere ogen naar de hoofd stad. Een melkfabriek op de Prin sengracht? Een boswandeling in De Drie Fleschjes? Een spelden- makerswoning in de Jordaan? Souer weet er alles van. En geen mens natuurlijk die er in slaagt de wandelingen binnen de door de au teur gestelde tijd te volbrengen. Want daarvoor heeft hij veel te veel te vertellen. Mee in Mokum 1,2,3 en 4 door Her man Souer. Uitgeverij Uniepers Abcoude, prijs per gidsje flO,-. De uitgever van de terecht veel geprezen Insight Gidsen (er zijn er onderhand bijna 200) bracht enige tijd geleden pocket-uitgaven op de markt. Hij zal dat ongetwij feld hebben gedaan uit commer ciële overwegingen. De normale gidsen namelijk kosten 45 gulden en er schijnen nog altijd toeristen te zijn die dat veel te duur vinden, ondanks het feit dat ze tijdens hun vakantie zonder met de ogen te knipperen duizenden guldens uit geven. De pockets zijn een stuk goedkoper (f 17,50). Dat is helaas van ze af te zien. Zijn ze dan zo slecht? Nee, verre van dat. Maar uiteraard dringt de ver gelijking met de 'grote broertjes' zich onontkoombaar aan je op. De normale boeken bijvoorbeeld munten uit in diepgang op allerlei gebied. Bovendien zijn ze geschre ven in een over het algemeen pret tige, zeer persoonlijke stijl. Niet zelden - tenslotte - zijn voor de Insight Gidsen vijf tot zes auteurs per deel aangezocht. Allen experts op hun gebied. De pocket-uitgaves zijn daarente gen allemaal geschreven door een enkele schrijver of schrijfster en hebben wandelingen, vaartochten en rondritten als uitgangspunt. Dat heeft zo zijn gevolgen. Je wordt op ouderwetse wijze aan het handje meegenomen en die stijl is niet in overeenstemming met de faam die Insight zich in de loop der jaren heeft verworven. Gelukkig zijn druk, foto's en opmaak van de pockets dat wel. Met andere woor den: de zakformaat-deeltjes zijn slechts aardig voor wie de grote In sight Gidsen niet kent. Insight Pocket Gidsen, delen Turkije zuidwest kust en Rhodos. Uttgverij Cambium, prijs f 17.50 Insight Gidsen, delen Kenia en Mexico. Uitgeverij Cam bium. prijs f 45. Rob van den Dobbelsteen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 33