Nieuw leven voor Groene Kustweg Expeditie naar het hart van de aarde NSSSS Van Schagen naar Skagen Museonder Ski-verhuur Ski-informatie Schaatsen Teutoburger Wald •«.iBiSisSaSp I99J PZC ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 vrije tijd De Groene Kustweg ligt er, dat weten we. Af en toe zien we ook het logo van de route, het bekende bordje met de drietand, langs de weg staan. Maar hoe die route nu precies loopt, waar hij begint en eindigt, dat is velen onbekend. Toch bestaat hij al dertig jaar, indertijd opgezet op initiatief van de VW's van Groningen en Bremen: een route van het Noorse Bergen tot aan de Belgische kust door een landschappelijk aantrekkelijk gebied langs Wadden- en Noordzeekust met tal van bezienswaardige plaatsen en plaatsjes waar over het algemeen weinig toeristen komen. De weg werd duidelijk uitgestippeld, de toerist kon hem goed volgen en hoefde niet te verdwalen. Toch kwam de klad er wat in. Sommige deelnemers in het project begonnen zich af te vragen welk profijt ze er eigenlijk van trokken en velen haakten af. Van de Nederlandse deelne mers bleven alleen de provinciale VW's van Groningen en Friesland, een aantal plaatselijke VW's en toeristisch-recrea- tieve en horecabedrijven in die beide pro vincies over en Noorwegen haakte hele maal af. Kortgeleden trad Noord-Holland weer tot de organisatie toe. Tot dan leek de Groene Kustweg een sla pend bestaan te leiden. Het publiek hoor de er betrekkelijk weinig over, al bleven de bekende drietand-bordjes staan. Nu echter de route weer van Skagen in het ui terste noorden van Denemarken langs Schagen in Noord-Holland tot Amster dam reikt, is er - met de deskundige hulp van de ANWB, die ook deel van het stich tingsbestuur gaat uitmaken - een nieuwe folder gemaakt in een oplage van 100.000 exemplaren: 25.000 Nederlands, 15.000 Deens, 50.000 Duits, 10.000 Engels. Volgens de VW Friesland, op wier adres de stichting is gevestigd, is de organisatie van de Groene Kustweg een kleine club met bescheiden financiële mogelijkhe den, onmachtig om sterk in het oog lo pend aan de Groene Kustweg te timme ren. Goed, er was een folder en de route lag er, maar lange jaren bleef het daar bij. Het zal voorlopig ook wel bij het uitgeven en verspreiden van een folder moeten blij ven, andere mogelijkheden zijn er voorals nog niet. Er leven wel (vage) plannen binnen het be- De kustroute voert langs schilderachtige plaatsjes, zoals Osterholz- Scharmbeck, waar weinig toeristen komen. Nostalgie in Duitsland, onderdeel van de route van Schagen naar Skagen. foto's Stichting Internationale Groene Kustweg. stuur om bepaalde zaken langs de route thematisch aan te pakken: culinair, muzi kaal, cultuurhistorisch of anderszins. Maar daar is geld voor nodig en dat is er niet. Daarom hoopt de stichting op meer deelnemende bedrijven langs de route en op mogelijkheden om uit een of meer Eu ropese fondsen te kunnen putten. Voorlo pig is de stichting blij met de deelname van de ANWB. Nu die meedoet, is er mis schien ook kans op dat de Duitse en Deen se zusterorganisaties van de toeristen bond zich zullen aansluiten. De nieuwe folder met zijn duidelijke kaart en heldere kleurenfoto's ziet er zo aantrek kelijk uit dat je de lust bekruipt de route te gaan rijden. Bijzonderheden over plaat sen onderweg en logiesmogelijkheden zijn in de folder te vinden. De route begint (of eindigt), zoals gezegd, in Skagen in het noordoostelijke puntje van Jutland. Hij voert langs de noordkust over het eiland Vendsyssel langs het Skagerrak naar de Noordzeekust bij Hanstholm en zakt dan naar het zuiden om langs Nissum Fjord. Ringköbing Fjord en Ribe de Deens-Duit se grens bij Tonder te bereiken. Vandaar voert de weg langs Bredstedt en Frie- drichstadt naar Glückstadt, waar de Elbe (met het veer) moet worden gekruist. Meer routes Op de andere oever van de Elbe kan men verschillende routes kiezen, waarbij de grote steden Hamburg, Bremen en Bre merhaven, Wilhelmshaven en Oldenburg kunnen worden bezocht, of juist niet. Bij Bunde-Nieuweschans komt men over de Duits-Nederlandse grens, na Winschoten kan voor een noordelijke (via Delfzijl) of zuidelijke route worden gekozen. Na Leeuwarden is er weer één weg tot Den Oever, waarna men kan kiezen: langs de Noordzee of langs het IJsselmeer. Ten zuiden van Amsterdam vinden beide rou tes elkaar terug. Op verschillende plaat sen kan men - ook die mogelijkheden zijn aangegeven - even de route verlaten om een aantrekkelijke plaats aan te doen of een mooi gebied te verkennen. De nieuwe folder zou de Groene Kustweg weer wat aantrekkelijker kunnen maken. Toch kleven er bezwaren aan, die te ma ken hebben met de opzet: voor een ver melding wordt betaald. Zo kan het voor komen dat voor de toerist oninteressante dorpen en stadjes als toeristisch aantrek kelijke plaatsen worden aangegeven en plaatsen die voor de toerist zéker de moeite waard zijn, niet als zodanig wor den genoemd. Omdat de gemeente of de plaatselijke VW niet meebetaalt. Hetzelfde geldt voor logies verstrekkende bedrijven: camping en hotels die niet aan de uitgave hebben betaald, worden niet vermeld. Dus zal de toerist in vele geval len zelf moeten gaan zoeken naar over nachtingsmogelijkheden op voor hem passende plaatsen. Maar zo moeilijk zal dat niet zijn. En het klinkt aantrekkelijk: van Schagen naar Skagen. Pieter Koene de Jong De folder van de Groene Kustweg Is gratis ver krijgbaar bij de VVV en bij de ANWB Jules Verne schreef er al over: een reis naar het vlammende hart van de aarde. De wereldprimeur Museonder op het terrein van het Nationaal Park De Hoge Veluwe maakt die droom met ingang van maart 1993 tot werkelijkheid. Het unieke ondergrondse museum gunt bezoekers vanaf die datum een blik op het leven dat zich afspeelt direct beneden de bodem waarop wij lopen tot het magische en fascinerende centrum van onze planeet. I A Nietsvermoedende museumgasten ontdekken daar dat de natuur in het duistere en vooral onbekende onderaard se op zijn minst zo boeiend is en boven dien niet los kan worden gezien van flora en fauna in het ondermaanse, waar zij hun dagen slijten. Een expeditie door Museon der begint vlak onder het maaiveld, waar wortels van bomen en planten groeien: konijnen, vossen en dassen woelen en mestkevers, mieren, springstaarten, boe- kenschorpioenen, duizendpoten en spin nen krioelen. Aan het plafond hangen periscopen met behulp waarvan ervaren kan worden hoe een muis vanuit zijn hol de wereld inkijkt en hoe een vogel voedsel uit de bodem trekt. Een trapje lager volgt de confrontatie met de ijstijd, die blijkt uit de aanwezigheid van fossielen, zwerfkeien, grindbakken en tekens van prehistorische bewoning zoals vuurstenen, werktuigen en scherven. Op de derde museumverdieping wordt uitleg verschaft over de diverse grondwater hoogtes, belangrijk voor de drinkwater voorziening en bepalend voor de verdro- gingsgraad van de bodem. Helemaal be neden treft de bezoeker een put aan met- uitzicht op het midden van de aarde en heel in de verte de glans van vuur, dat zo nu en dan akoestisch wordt begeleid door een zacht gerommel. Scholieren Museonder is aantrekkelijk voor een breed publiek, maar richt zich met name op scholieren, die in groepsverband toch al tot een van de belangrijkste bezoekers categorieën op de Hoge Veluwe behoort. „Ze kunnen veel zelf doen. Zo bestaat de mogelijkheid om met eigen handen water naar boven te pompen en te ondervinden hoe zwaar dat is", zegt directeur ir H. A. Bruning van het park. Het idee voor een ondergronds museum ontstond zeven jaar geleden. Om te kijken of het plan in de praktijk uitvoerbaar was, kreeg de faculteit bouwkunde van de Uni versiteit van Eindhoven het verzoek een prijsvraag uit te schrijven. Dertig ontwer pen van studenten, die op dit project wil den afstuderen, kwamen binnen. Winnaar werd de Amsterdamse architect Cor van Hillo. Naast de 2500 gulden aan prijzen geld ontving hij de daaraan gekoppelde opdracht voor de bouw, die nu bijna is af gerond. Museonder ligt tussen het Bezoekerscen trum De Aanschouw, waar een beeld wordt geschetst van flora en fauna boven de grond, en de landschappentuin. De bouwlocatie is beschikbaar gesteld door De Hoge Veluwe. De inrichting neemt het onderwijsmuseum Museon uit Den Haag voor zijn rekening. De bouw kost ruim drie miljoen gulden. Dat geld wordt betaalt door een grote bank en enkele kleinere sponsors, zoals de provincie Gelderland en de gemeente Ede. Een eerste aanzet kwam van de ANWB, waarbij meer dan vier ton werd binnengehaald. Luchtkoepel De drielagige onderaardse expositieruim te is, zoals gezegd, bijna klaar. Onlangs werd een duizend kilo zware boomstronk van een honderd jaar oude beuk elders uit het park met een hoogwerker in het dak getakeld. Het wortelstelsel met een opper vlakte van tachtig vierkante meter komt vlak onder de luchtkoepel te hangen, die de enige verbinding van het museum met het daglicht vormt. „Het idee van die boomstronk is afkom stig van onze twee jaar geleden overleden directeur Stefels. Inderdaad je kunt het als zijn erfenis beschouwen", aldus voor lichter W. Ahlings van De Hoge Veluwe. „Begin november is de koepel gereed en kan de inrichting beginnen", vult de hui dige directeur Bruning aan. Het is de be doeling dat Museonder op 3 december wordt opgeleverd. Verwacht wordt dat de spiksplinternieuwe attractie van De Hoge Veluwe jaarlijks 30.000 tot 50.000 mensen méér naar het nationale park zal trekken. Inclusief het Museum Kröller Miiller komt het totaal aantal bezoekers daar mee ruim boven de 600.000 per jaar. Ad Berends Swissrent a ski, een Zwitserse keten van sportshops waar (tegen een welliswaar fikse prijs) uitsluitend topmateriaal wordt verhuurd, heeft zich flink uitgebreid. Werd er vijf winters geleden met elf winkels een be scheiden begin gemaakt, nu hebben zich al 50 bedrijven, verspreid over heel Zwitserland, bij de keten aangesloten. Bij Swissrent a ski worden alleen gloednieuwe ski's van de topmerken verhuurd tegen prijzen die uit eenlopen van 95 Zwitserse francs per 6 dagen (25 francs per dag) tot 180 Zwitserse francs per 6 dagen (50 francs per dag). Ook zijn er mogelijkheden tot het huren van schoenen en snowboards. Het aantrekkelijkste van het systeem is misschien wel het feit dat je de ski's onmiddellijk kunt ruilen tegen een ander model als ze niet mochten bevallen. Kinderen onder de zes jaar krijgen een gratis uitrusting te leen indien de ouders hun materiaal bij Swiss rent a ski hebben gehuurd. Ten slotte: wie geen zin heeft naar de winkel te gaan, vraagt het personeel even naar het hotel of het appartement te komen alwaar de ski's en schoenen worden aangemeten. De ANWB geeft al sinds een jaar of vijf een magazine uit voor Neder landse wintersporters. Goedkoop is het blad niet (15 gulden), maar er staat wel veel in. Dit keer vooral veel informatie over snowboarding, maar ook wordt er aandacht geschonken aan een groot aantal min of meer onbe kende bestemmingen waaronder enkele in Oost-Europa. Verder testrap porten van ski's, skischoenen, sneeuwkettingen en compact videocame ra's. Het magazine is niet alleen te koop bij de ANWB kantoren, maar ook in de boekhandel. Tevens verschenen onder auspiciën van de ANWB weer een aantal uitste kend gedocumenteerde folders met onderwerpen als Uit en Thuis in de Wintersport (met onder meer een hoofdstuk over voorbereiding), Onder houd van Skimateriaal, Auto en Winter en prijslijsten (met uitleg) van alpine en langlauf materiaal. Tenslotte gaf diezelfde ANWB ook nog vijf kaarten uit van de belangrijk ste wintersportlanden. Daarin niet alleen een overzicht van de grote door gaande routes, maar ook sumiere plaatsbeschrijvfngen en verkeersinfor matie. Zowel folders als kaarten zijn verkrijgbaar bij alle ANWB-kantoren. Vijfjaar geleden werd in Oostenrijk door Nederlanders voor het eerst echt geschaatst. Op de Weissensee gebeurde dat. Het succes was zo groot, dat nu ook andere Oostenrijkse meren naar de gunst van Neder landse schaatsers dingen. Zoals die van het Salzkammergut. Vanaf kerst mis zijn er banen geveegd op de Aussersee, de Grundlsee, de Toplitzsee en de Kammersee. Wie geen trek heeft zijn eigen schaatsen mee te nemen, kan ze ter plaatse huren. Wel dient er rekening mee te worden gehouden dat het om klassieke Friese doorlopers gaat. Info: Fremdenverkerkehrsverein Grundlsee, Brauhof 97, 8893 Grundlsee, Oosten rijk, telefoon 09-43- 6152 - 8666-03. Het zijn natuurlijk geen Alpen, maar daarom hoeven skiërs het nog niet te mijden. In het tussen Osnabrück en Paderborn gelegen Teutobur ger Wald liggen onder gunstige winteromstandigheden 21 loipen (de lang ste meet 13 kilometer) en zelfs kunnen er afdalingen worden gemaakt met hoogteverschillen van 200 tot 300 meter. Een aardig alternatief op momen ten dat het in het even zuidelijker gelegen Sauerland te druk is geworden. Info Fremdenverkehrsverband Teutoburger Wald, Postfach 343,4930 Detmold, tele foon 09-49-5231-62538 Het wortelstelsel van de 100-jarige beuk, die onder de lichtkoepel van het Museonder komt te hangen. foto Gerard van Bree

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 31