Eerlijker koopkrachtplaatje PZC Sluipende belastingverhoging door verschuiven van premies eltsin beticht van presidentiële coup keiharde reclame Japan verbaasd over protesten Provincie Zeeland een mannenbastion Prins Bernhard Hz™ binnen- en buitenland 'NV meet ook schrikbarend gestegen gemeentelijke lasten le ETAGE 350 m2, aparte opgang. Boven Jan Bruijns Supermarkt te Goes Winkelcentrum De Bussel - volop parking Geschikt voor: showroom Warm welkom op St. Maarten Open dag, zaterdag 14 november ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 |TTERDAM (GPD) - De aakverwarring rond de ver- illende koopkrachtplaatjes 1 ,l :r de minima moet maar eens 71 elopen zijn. Het district Zuid fplland van de FNV wil daar- komend voorjaar een aantal den uitnodigen voor een ge- ek over de ontwikkeling van systeem voor het vaststel van de positie van mensen de laagste inkomens. Zo'n amenlijk beeld moet niet al- n het aanzien van 'plaatselij- cijfers verhogen in politiek fa Haag. Het systeem zal ook e gemeentelijke maatregel een prijskaartje voorzien dus preventief kunnen ■ken. districtsraad Zuid-Holland de FNV. een soort congres kaderleden van verschillen- bonden in de provincie, heeft dit besloten met de vaststelling van het Werkplan 1993 van de districtsbestuurders van de FNV. Het idee voor het ontwerpen van een systematische 'inkomensef fectrapportage' is afgekeken van het milieubeleid, waarbij voorstellen voor maatregelen vrij systematisch op hun gevol gen voor het milieu worden on derzocht. De gedachte is volgens de districtsbestuurders H. van der Pluijm en L. Peeters ont staan als gevolg van de „schrik barende" verhoging van ge meentelijkeheffingen. „Het gaat landelijk om een gemiddelde prijsstijging van maar liefst der tig tot veertig procent in de pe riode 1990 tot 1991." melden zij. De FNV Zuid-Holland heeft ove rigens al een enthousiaste, reac tie op het idee gekregen van di- n onze correspondent) rOSKOU Een nieuw hoogte- 2 nt in de strijd tussen de Rus- l che president Jeltsin en het r./; rlement: vrijdag onthult een n nservatieve afgevaardigde foi dens de plenaire zitting 'de •^gewerkte plannen voor een esidentiële staatsgreep'. „Ik b dit van drie verschillende trouwbare bronnen in het emlin", roept de betrokken rlementariër, Iona Andro- Hij somt op: 17 november ral Jeltsin met regionale leiders afreken en hen onder druk zet- om ontbinding van het par- nent te steunen. Op 24 novem- ontmoet Jeltsin de leiders fln de autonome republieken, aar hetzelfde punt op de agen- staat. Vervolgens wordt het rlement ontbonden. idronovs bronnen hebben «tn verzekerd dat defensiemi- 'ii iter Gratsjov de grote strateeg bu hter het plan is. Jeltsins spe- de adviseur Boerboelis en vice Premier Poltoranin verlenen nd- en spandiensten. '■e idronov, conservatief, vice- Siiorzitter van de parlements- ni mmissie van buitenlandse za- n, eist dat de betrokkenen tekst en uitleg komen geven in het parlement. Maar voorzitter Chasboelatov denkt daar an ders over. „Ik ga Gratsjov even bellen", deelt hij mee. De verga dering gaat gewoon door. Chasboelatov komt even later opgelucht terug. „Minister Gratsjov heeft me verteld dat het leger en hij trouw zijn aan de Grondwet en aan het parlement. Minister Gratsjov was heel erg verrast door de mededeling van kameraad Andronov", aldus Chasboelatov. Het parlement besluit vervol gens Andronovs eis niet te steu nen. Maar de beschuldigingen van de parlementariër worden evenmin afgekeurd. „We moeten geen paniek zaaien", is een van de meest harde opmerkingen van Chasboelatov. Waar het om gaat. is dat rege ring en parlement in een hevige strijd om de macht zijn verwik keld. De scheiding tussen uit voerende en wetgevende macht is steeds vager geworden. Ge tuige ook een opmerking van vi ce-premier Sjochin vrijdag, dat het feit dat 'de regering onderge schikt is en rekenschap moet af leggen aan het parlement, een ernstige verzwakking van de presidentiële macht betekent'. Advertentie Een ongebruikelijk lage huurprijs voor een solide gegadigde: restaurant kantoor sportschool enz. enz. Info: PLUSVAL N.V. Tel. 070 - 356 10 17 (Dhr R.M. Linders) OLSWARD (GPD) - Kooi- ra's Supermarkten in Bols- ard begint volgende week met nieuwe, voor Nederland er opmerkelijke reclamecam- igne. Bij aankoop van een be- aid artikel krijgt de consu lent een bon waarmee hij gra- eenzelfde artikel van een ncurrerende fabrikant kan jsrkrijgen. sche Vlag is een van de deel- lers. Wie bij Kooistra choco la el van Nutricia koopt, krijgt alariseisen lBOP bizar l n naïef in "gen Lubbers EN HAAG (GPD/ANP) - „Bi- i en naïef", noemt premier ibers de salariseis van 2,5 ocent voor 1993 van de groot onderwijsbond ABOP. „Vra- m staat vrij, maar dit is lucht- etserij", aldus de bewindsman «afloop van het wekelijkse ka- inetsberaad over de looneis ie de ABOP stelt bovenop de 11 miljoen gulden die het kabi- et tot 1996 uittrekt om de lera- tn wat extra's te bieden. „Ze «ogen al blij zijn als er voor dat «atste wat is", vindt Lubbers, let kabinet wil dat de tweeja- ge cao's in de zorgsector 175.000 werknemers) alsnog orden opengebroken. De werk- evers in de zorgsector zijn uit- tnodigd om donderdag op het "nisterie van wvc te komen taten. De AbvaKabo en de IfO zijn woedend. Ze hebben I Engekondigd dat er opnieuw f bote onrust komt in de zorgsec tor als de tweejarige cao's inder daad worden opengebroken. recteur drs. P. Laman van de dienst Sociale Zaken en Werkge legenheid in Rotterdam. Ook de eerste contacten met de sociale dienst in Leiden zijn gelegd. „Wij denken er verder over de ge meenten Den Haag, Capelle aan den IJssel, Oud-Beijerland en een van de Drechtsteden uit te nodigen voor deelname aan de ontwikkeling van het systeem." aldus Peeters en Van der Pluijm. De sociaal-wetenschappelijke afdeling van de sociale dienst in Rotterdam doet overigens al ja renlang onderzoek naai1 de posi tie van de minima. De om hun kwaliteit geroemde rapporten melden keer op keer dat landelij ke koopkrachtplaatjes over het handhaven van de koopkracht van de minima in de praktijk van alledag niet kloppen, mede als gevolg van het niet doorbere kenen van allerlei gemeentelijke prijsverhogingen. De berichten uit Rotterdam vin den echter allang geen willig oor meer in de Tweede Kamer, waar politici elkaar bij voorkeur met landelijke cijfers van het lande lijke gelijk overtuigen. Het dis trict Zuid-Holland van de FNV wil mede daarom het Rotter dams idee van een plaatselijk in- komensrapportagesysteem naar provinciaal niveau helpen tillen. Economisch herstelplan in Suriname van onze correspondent) PARAMARIBO - De Suri naamse regering heeft een in grijpend economisch herstel plan naar het parlement ge stuurd dat het failliete land er weer bovenop moet helpen. Belangrijk punt in het Structu reel Aanpassingsprogramma (SAP) zijn de ambtenarensala rissen. Er is te weinig werk voor de 45.000 'landsdienaren' en de salariskosten zijn enorm. Op z'n minst de 'spookambtenaren', mensen die niet op het werk ver schijnen maar wel betaald krij gen, zouden de laan uitgestuurd moeten worden. De vakbonden hebben al laten weten dat zij het niet over hun kant laten gaan als de ambtenaren het kind van de rekening worden. ST. Maarten - Tijdens een wandeling door een winkelcentrum in de wijk Madame Estate op St. Maarten probeert een meisje uit het pu bliek spontaan koningin Beatrix te omhelzen. De bevolking heeft vrijdag op uitbundige wij ze de koninklijke familie verwelkomd bij het begin van het werkbezoek aan het eiland. Vele honderden inwoners hadden zich verza meld om een défilé te zien van achttien groe pen, samengesteld uit de tachtig nationalitei ten die op het eiland wonen. Van oppositie te gen het door Nederland onder curatele stellen van St. Maarten wegens wanbestuur, was niets te merken. Evenals op CuraQcao en Bonaire, waar het koninklijk gezin eerder deze week was, bleek dat de banden met het Koninkrijk zo sterk zijn dat ze voor de bevolking niet ver broken behoeven te worden. Koningin Beatrix, Prins Claus en hun drie zo nen kwamen uit Bonaire op St. Maarten aan. waar ze tot maandag blijven. Dan vervolgen zijn hun reis langs de Antilliaanse eilanden naar St. Eustatius. foto Ruud Hoff/ANP HHmMMMS bij de kassa een bon voor een gratis flesje Choq van Friesche Vlag. Het Leeuwarder bedrijf hoopt zo de bekendheid van Choq te vergroten en haar marktaandeel van zo'n 15 pro cent op te vijzelen. De nieuwe marketingmethode is een initiatief van G. Rutte uit Haarlem, hoofdredacteur van het vakblad Food Trade Jour nal. Hij kreeg in totaal zeven fa brikanten van A-merken en thousiast voor deze harde recla- mecamapagne. die officieel 'Heart Breaking' (hart breken) heet. Naast Friesche Vlag zijn dat onder andere Pepsi Cola en General Biscuits. Wie Coca Cola koopt, krijgt een fles Pepsi Cola cadeau. Campagne meer banen en beter werk zorg succes DEN HAAG (GPD) - Het medio 1990 ingezette beleid om in de gezondheidszorg de arbeids voorwaarden te verbeteren en meer mensen aan het werk te helpen, heeft succes gehad. Er zijn blijvend 5700 extra ar beidsplaatsen geschapen waar van 4500 voor verplegend en ver zorgend personeel. Via de ar beidsbureaus zijn nog eens 17.000 mensen aan werk gehol pen in de gezondheidszorg. Dat aantal kan komend jaar met nog eens 8000 stijgen. Staatssecretaris Simons (volks gezondheid) en minister d'An- cona (wvc) schrijven dit aan de Kamer in een evaluatie van het zogenoemde Beleidskader ar beidsmarkt zorgsector (BAZ). PARIJS - Demonstranten van de Franse milieugroep Robin Hood gooien 'plutoniumva- ten' neer voor de Japanse am bassade in Parijs. In Tokyo gaven functionarissen van di verse ministeries vrijdag toe verbaasd te zijn over de om vang van het internationale protest tegen het transport van 1,5 ton plutonium van Frankrijk naar Japan. Tokyo gaat het gebruik van plutonium in zijn civiele ker nenergieprogramma mogelijk opnieuw in overweging ne men, zo lieten de Japanners doorschemeren. Meer dan tien landen hebben tegen het transport geprotes teerd. Een schip van Green peace schaduwt het Japanse plutonium-schip. dat een ge heime route volgt. Japan is nu nog van plan in totaal 30 ton plutonium over te laten bren gen uit Frankrijk. De meeste andere landen, in clusief de Verenigde Staten, hebben afgezien van het ge bruik van plutonium en ge bruiken in plaats daarvan ura nium, dat veel veiliger is en minder makkelijk kan worden gebruikt voor de vervaardi ging van kernbommen. foto AFP DEN HAAG (ANP) - De regering heeft in de jaren vanaf de belastingvereenvoudiging Oort de belastingdruk in de onderste inko mensschijf sluipenderwijs en bijna on zichtbaar voor de burger verhoogd met, in 1993, circa 2,5 miljard gulden. Dat is gebeurd door een technische ver schuiving tussen sociale premies en loonbe lasting in de eerste inkomensschijf. Die ope ratie wordt in 1994 teruggedraaid, maar zon der dat het geld aan de burger wordt terug gegeven in de vorm van belastingverlaging. Die stelling betrekken de fondsen die de AAW- en de WW-uitkeringen verstrekken. Komende week kan de Tweede Kamer op de beschuldiging reageren bij de behandeling van een wetje om de (tijdelijke) premievrij stelling voor de AAW voor 65-plussers met een jaar te verlengen tot eind 1993. Daaraan gekoppeld is het voornemen om in 1994 de verschuiving van sociale premies naar be lastingen terug te draaien tot de situatie van voor 1990. Bij die terugschroefoperatie steekt de schatkist de 2.5 miljard gulden per jaar aan lastenverhoging definitief en blij vend in eigen zak. voorspelt voorzitter prof. Van Voorden van de sociale fondsen. Het ministerie van financiën heeft nooit on der stoelen of banken gestoken dat het de extra belastinggelden, die bedoeld waren om de sociale fondsen bij te spijkeren, ge deeltelijk heeft bestemd om het financie ringstekort te drukken. Aanvankelijk ging het nog om bescheiden bedragen. De poli tiek wist hiervan en heeft ermee ingestemd, is het verweer van de regering. Met de belastingherziening volgens Oort werd het belastingtarief in de eerste schijf verhoogd met zes procent van zeven tot der tien procent. De opbrengst van die verho ging, die voor 1990 werd geraamd op 14.1 miljard gulden, werd bestemd voor de beide sociale fondsen. Die konden met dat bedrag hun premies verlagen. Fondsen, rijk en bur ger zouden er derhalve geen cent beter of slechter van worden. Over 1990 beliep de extra opbrengst voor de schatkist achteraf gezien al 14,7 miljard gul den. 600 miljoen gulden meer dan was voor zien. Dat geld werd niet naar de fondsen doorgesluisd. In de jaren daarop werd de rijksbijdrage aan de fondsen eerst in guldens bevroren en ver volgens verlaagd tot. in 1992 13,8 miljard en in 1993 13.7 miljard gulden. De extra belas tingopbrengst nam ondertussen toe tot 15,7 Het ambtelijk apparaat van de provincie Zee land is sinds jaar en dag een mannenbastion. Vooral in de regionen van de hogere functies zijn nauwelijks of geen vrouwen te vinden. Het college van gedeputeerde staten wilde daarin verandering brengen via een soort inhaalmanoeuvre: vrouwen bij sollici taties (vrijwel absolute) voorrang geven, zodat er op termijn meer evenwicht ontstaat in de verhoudingen en achterstan den verdwijnen. Besloten werd om met zo'n aanpak zeer uit gesproken in te spelen op het overheidsbeleid van de laatste jaren, dat erop is gericht vrouwen betere kansen te geven in het arbeidsproces. Maar de voorkeursmaatregel voor vrou wen bij sollicitaties is geen lang leven beschoren geweest. Een meerderheid in de Zeeuwse staten wilde er deze week bij de behandeling van de provinciebegroting '93 niet aan. Aan mannen en aan vrouwen dezelfde mogelijkheden bieden, was het uitgangspunt daar. Gedeputeerde Bruinooge kon argu menteren wat hij wilde, het besluit van het college om bij vacatures pas mannen in aanmerking te laten komen, wan neer er onder vrouwen absoluut geen geschikte kandidaten te vinden zijn, werd afgekeurd. Bruinooge zal nu langs een andere weg moeten koersen naar een vrouwvriendelijk aan- stellingsbeleid bij de provincie. Daar is alle reden toe. De cijfers in het personeelsbestand van de provincie Zeeland wijzen uit dat er het nodige recht te trekken valt. Ook de tegenstanders van de gewraak te maatregel zullen dat toch moeilijk kunnen ontkennen. Maar zij hadden moeite met een in hun ogen wat al te voort varende aanpak, die erop neerkomt dat mannen bij sollicita ties niet eens meer worden opgeroepen en dus eigenlijk geen schijn van kans hebben. Op de achtergrond speelt het argu ment mee dat als gevolg van invoering van een dergelijk voorkeursbeleid ook de promotiemogelijkheden voor zitten de mannelijke ambtenaren bij de provincie sterk dalen. Er zijn in het statendebat van deze week over dit onderwerp zwaar beladen termen tegenover elkaar gesteld: mannendis- criminatie tegenover vrouwendiscriminatie, rechtvaardig aan de ene kant tegenover onrechtvaardig aan de andere kant. Gedeputeerde staten komen daar niet verder mee. Ze willen een beleid voeren dat terecht achterstelling van vrou wen in het eigen ambtelijk apparaat corrigeert. En zij vinden - eveneens terecht - dat de provincie een voorbeeldfunctie heeft. Maar zij hebben daarbij kennelijk de bezwaren tegen hun nogal radicale aanpak van het probleem onderschat. Die taxatiefout kan het best worden hersteld door de bedoeling van het beleid recht overeind te houden, maar in de praktijk iets omzichtiger tewerk te gaan. Waar niet kan wat eigenlijk moet, moet maar wat kan. Hoe dan ook: als mannenbastion kan de provincie Zeeland niet langer door het leven. Premier Lubbers heeft gisteren gezegd dat hij een afzon derlijk eerherstel voor prins Bernhard overbodig vindt. Er is tegenwoordig een goed contact tussen het kabinet en de prins over diens bijzondere activiteiten in en buiten Neder land. Hier en daar is de afgelopen dagen gesuggereerd dat een zekere vorm van rehabilitatie van prins Bernhard op zijn plaats zou zijn na de beperkingen die hem in 1976 zijn opge legd als gevolg van de Lockheed-affaire. Onthullingen in het pas verschenen boek 'De Prins-gemaal' van de journalist H. A. van Wijnen over de manier waarop opeenvolgende rege ringen dertig jaar aan prins Bernhard de vrije hand hebben gegeven en hem als goodwill-ambassadeur hebben gebruikt, zouden zo'n eerherstel rechtvaardigen. Beter dan een derge lijke actie is het, vast te stellen dat de verhoudingen tussen de regering en prins Bernhard volstrekt zijn genormaliseerd. Van Wijnens onderzoek heeft 'de andere kant van het ver haal' over de staatsrechtelijke positie van de echtgenoot van prinses Juliana laten zien. Prins Bernhard had daar recht op en heeft er van harte aan meegewerkt. Dat op zichzelf kan hij als een publieke genoegdoening beschouwen, waarmee een duidelijke punt achter de zaak is gezet. vdM. HTS/HL0 voorlichtingsronden: 10.00 uur. 11.00 uur en 12.00 uur. Hogeschool Zeeland Edisonweg 4 4382 NW Vlissingen Tel. 01184-89242 miljard in 1992 en (raming) 16 miljard gulden volgend jaar. Het verschil bleef in de schatkist waardoor het financieringstekort volgend jaar circa viertiende procent lager zal uitvallen. Als de extra belastingopbrengst wel volledig was doorgegeven aan de fondsen, zou de premie voor de AAW en de WW dit jaar en volgend jaar in totaal circa negentiende procent la ger zijn uitgevallen, hebben de fondsen bere kend. In 1994 is het afgelopen met de rijksbijdra gen voor deze sociale fondsen. De burger gaat derhalve meer premie betalen. Het be lastingtarief wordt tegelijkertijd verlaagd, zodat er bij de inhouding in de eerste schijf van belasting en premie gezamenlijk mets verandert. Dat er toch. vrijwel onopgemerkt, een belas tingverhoging heeft plaatsgevonden in de afgelopen jaren blijkt pas door een vergelij king van de belastingtarieven voor 1990 (Oort) en na 1993. In 1990 ging het belasting tarief in de eerste schijf omhoog van zeven naar dertien procent, In 1994 wordt het weer verlaagd van dertien naar acht procent. Die ene procent is er straks, in 1994, in de vier jaren vanaf 1990 bijgesmokkeld en wordt niet teruggegeven aan de burger. Directie K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P Dieleman. algemeen hoofdredacteur: C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar. A. L. Oosthoek. adjunct-hoofdredacteur Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Tel 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker. Walstraat 94. Middelburg Markt 51 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000. Goes Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst Servicepunt Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel. Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee Oude Haven 41. 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Tel 01184-84000: Redactiefax- 01184-70102 's avonds op zondag t/m vrijdag, vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: venwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Bezorgklachten maandag t/m vrijdag, op de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tot 14 00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlij'densadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 79.80, automatische afschrijving 79.30. franco per post 100.00; per maand 28.00. automatische afschrijving 27.50: jaarabonnement 307,50. automatische afschrijving 307.00; jaarabonnement franco per post 390.00, losse nummers maandag t/m vrijdag 1,45, zaterdag 1,85 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw) Postrek nr 3754316 t.n.v. PZC ab.rek, Vlissingen. Advertentietarieven: 156 cent per mm; minimumprijs per advertentie 23,40; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,50 meer Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 3