Cis willen toch voorrang vrouwen Systeemanalist door computer virus geveld Tencef ïPZC provincie Tekenen en knutselen voor actie 'kinderen op straat' Gevolgen dijkverhoging voor molen niet nagegaan Parketpolitie houdt ontsnapte gevangene aan Eis dienstverlening voor verduisteren waardevolle postzak L georganiseerd overleg achter visie dagelijks bestuur 15 Vlaamse loodsen nog in gesprek over plan zelfstandige dienst uitzendbureau ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 in onze verslaggever DDELBURG - In het pro- (iiciehuis zint men op een 'list' vrouwen die solliciteren ar de hogere ambtelijke func- s, toch zoveel mogelijk voor laten gaan. De gedeputeerde or personeelszaken. D. Bruin- Q ge (PvdA), zei dit vrijdag des- vraagd in een reactie op de itenuitspraak dat hij zijn anvijandig' benoemingenbe- d moet herzien, n statenmeerderheid verbood uinooge afgelopen dinsdag g langer personeelsadverten- s te plaatsen, waarin staat dat annen pas aan de bak komen zich geen geschikte vrouwe- ce sollicitanten melden. De statenfracties van SGP, RPF/ GPV en WD eisten dat manne lijke en vrouwelijke sollicitan ten gelijk worden behandeld. CDA en Delta Anders, die vrou wen best een (klein) streepje voor willen geven, oordeelden dat Bruinooge's vrouwvriende lijke aanpak te ver gaat. De ge deputeerde vraagt zich af wat die twee laatste fracties dan nog wel acceptabel vinden. Broedend op zijn list, benadrukt Bruinooge dat de benoeming van personeel in de eerste plaats een verantwoordelijkheid is van het dagelijks provinciebestuur, en niet van de staten. Hij ver wijst bovendien naar de onder nemingsraad (officieel: georga niseerd overleg). Die gaf groen licht voor zijn gewraakte maat regel. „Daar kan ik niet zomaar omheen", zegt de gedeputeerde. Hij bekijkt maandag met zijn af deling personeelszaken hoe zijn 'positieve actie' richting vrou wen kan worden gered. Dinsdag buigt het dagelijks provinciebe stuur zich over de kwestie. schappelijke werkelijkheid en geen rekening houdt met nabije sociaal-economische ontwikke lingen. De vrouwen verwijzen daarbij onder meer naai- onder zoeksgegevens en beleidsaanbe velingen van de Economische Organisatie voor Samenwer king en Ontwikkeling (OESO). Compromis van onze verslaggever VLISSINGEN - De Vlaamse loodsen blijven in gesprek met minister J. Sauwens van verkeer over de verzelf standiging van het Vlaamse loodswezen. Voorzitter A. de Bruyn van de yereniging van Staatsrivier- en kanaal- loodsen heeft goede hoop dat de minister de loodsen tezijnertijd tegemoet zal ko men. Zijn leden willen een grote inbreng van de lood sen in het toekomstige Vlaams Openbaar Loodsbe- drijf (VOL). Een delegatie van de lood- senvereniging en één van het ministerie van Saiiwens hebben donderdag rond de tafel gezeten. Sauwens liet weten voorlopig niet te kun nen afwijken van de eerder door hem voorgestelde structuur van het VOL. De Vereniging van Staatsrivier- en kanaalloodsen wijst het VOL in de huidige opzet af. omdat allerlei belangen groepen een stem krijgen in het semi-overheidsbedrijf. Loodsenvoorman De Bruyn was ondanks Sauwens' op stelling tevreden. De minis ter laat nog drie studies ver richten naar de verzelfstan diging van het loodswezen en die kunnen tot verande ringen in de structuur van het VOL leiden. De onder zoeken betreffen onder meer de pensioengelden voor de loodsen en de opstelling van een bedrijfsplan. Een be langrijk ijkpunt voor de loodsen is wie de projectlei der van het verzelfstandi gingsproces wordt. Die moet volgens De Bruyn een nauti sche achtergrond hebben, moet politiek ongebonden zijn en mag niet uit het amb telijk apparaat komen. De Vlaamse deelregering is twee jaar geleden met het plan tot verzelfstandiging van de loodsdienst begon nen. De Bruyn spiegelt zich aan Nederland. „Ze hebben daar vijfjaar over de privati sering van het loodswezen gedaan. Als wij het binnen - vier jaar klaren, zijn we nog snel geweest." De inzet van Bruinooge blijft, zo lang dat nodig is, zo snel en zo veel mogelijk vrouwen te benoe men in de hoogste functies. Die worden nu nog allemaal door mannen bezet. Fractieleider W. van Tatenhove van het CDA. wiens afwijzende opstelling de woede heeft gewekt van 'zijn' CDA-Vrouwenberaad. zegt be reid te zijn naar een compromis te zoeken. Maar hij houdt staan de dat in ieder geval toch ook mannelijke sollicitanten een 'eerlijke' kans moeten krijgen, bijvoorbeeld door niet alleen vrouwen, maar ook mannelijke sollicitanten op te roepen en de gelegenheid te geven 'geschikt heid' aan te tonen. Volgens Van Tatenhove (de RPF/GPV beweerde dat al eer der) heeft Bruinooge's 'positieve actie'-beleid'. ondanks de steun van de ondernemingsraad, 'een zekere verontrusting' gezaaid onder mannelijke provincie ambtenaren. Die zouden bang zijn dat ze niet hogerop kunnen komen, wanneer alleen vrouwen (van buitenaf) voor de hoogste functies in aanmerking komen. Extra De Zeeuwse staten, uitgezon derd de reformatorische fracties, blijven wel achter het overige deel van Bruinooge's 'positieve actie' staan: vrouwen krijgen ex tra (financiële) mogelijkheden in de vorm van studiefaciliteiten, kinderopvang, deeltijdbanen en dergelijke. Inmiddels worden de statenfracties belaagd door di verse vrouwenorganisaties. Het Zeeuws Bureau Positieve Actie, het Zeeuws Ontwikkelingsbu reau voor Vrouwenemancipatie (ZOé), de Zeeuwse Vrouwen raad. en Vrouw en Werk Zeeland uitten inmiddels hun 'verbazing' in een gezamenlijk schrijven. De provinciale politiek - zo he kelt dit conglomeraat van eman cipatoire clubs de opstelling van CDA. VVD. SGP, RPF/GPV en Delta Anders - lijkt een perso neelsbeleid voor te staan dat achter loopt bij het rijksbeleid, geen recht doet aan de maat- Enkele prijswinnaars met hun werkstukken in het Ziekenhuis Walcheren. foto Oscar van Beest van onze verslaggever VLISSINGEN - In het Zie kenhuis Walcheren in Vlis singen werden vrijdagmid dag de prijzen uitgereikt van een teken- en knutselwed- strijd die de Stichting Kin derartsen Zeeland heeft geor ganiseerd in samenwerking met Veilig Verkeer Neder land. De landelijke Vereni ging van Kinderartsen be staat honderd jaar. Ter gele genheid daarvan besteedt zij extra aandacht aan h'et the ma 'kinderen op straat'. „Met dit initiatief willen we helpen voorkomen dat kinde ren slachtoffer worden van verkeersongelukken", aldus kinderarts H. Doorn. Scholen uit Vlissingen en Oost-Sou burg deden mee aan de wed strijd. Bij de inzendingen za ten niet alleen tekeningen en werkstukken, maar vooral ook veel suggesties voor ver betering van lokale verkeers situaties. Die waren bedoeld voor de wethouder van ver keer T. R. K. Meijers die langs was gekomen om de prijzen uit te reiken. Hij greep meteen naar zijn vulpen toen Doom één van de aanbevelingen voorlas: „Kunnen bij het tuin centrum aan de Koudekerk- seweg de bosjes niet wat la ger. Ik kan er niet overheen kijken." Jaarlijks lopen 60.000 kinde ren verwondingen op in het verkeer. Ongeveer driedui zend daarvan komen in het ziekenhuis terecht. Velen on dervinden hun leven lang schade van het opgelopen let sel. De kinderartsen voeren daarom actie voor het vergro ten van de verkeersveiligheid. Het motto is: maak van uw auto geen spelbreker. Groep zeven en acht van de Ravensteynschool won met haar werkstuk een eerste prijs, een houten schommello comotief. In deze categorie werden vier prijzen uitge reikt. Bij de kinderen uit groep vier won Paul Bezuyen van de Theo Thijssenschool een eerste prijs. Ook hier wa ren vier prijsjes beschikbaar. Bij de deelnemertjes uit de kinderpolikliniek wonnen Pe ter Francke (5 jaar). Michiel Meulenberg (6> en Marieke van de Horst (10) een prijs. Veilig Verkeer Nederland had voor alle prijswinnaars een re kenmachientje of een pen be schikbaar gesteld. van onze verslaggever VLISSINGEN - Rijkswater staat heeft bij het plan voor de verzwaring van de Oranjedijk in Vlissingen het behoud van de Oranjemolen altijd voorop ge steld. De rijksdienst en de ge meente Vlissingen, de eigena resse van de molen, zijn echter niet nagegaan welke gevolgen de dijkverhoging voor de funde ring van de Oranjemolen zou kunnen hebben. „Wij waren wel bezorgd", verklaart oud-direc teur stadsontwikkeling ing W. A. van Bochove van de ge meente Vlissingen, „maar wij hebben er met Rijkswaterstaat niets over afgesproken." De Oranjemolen verzakt de laat ste jaren met gemiddeld twee millimeter per jaar. Voor de ge meente Vlissingen was dat re den Rijkswaterstaat in 1990 aan sprakelijk te stellen. Rijkswater staat vroeg nader onderzoek. De resultaten zijn. zoals gemeld, de ze week bekend geworden. Me tingen van Grondmechanica uit Delft wijzen erop dat de dijkver hoging de oorzaak van de ver zakking is. Vlissingen heeft met dat gegeven in de hand Rijkswa terstaat opnieuw aansprakelijk gesteld. Rijkswaterstaat heeft het stuk nog in studie. Oorzaak De dijkverzwaring wordt als zeer waarschijnlijke oorzaak van de verzakking van de Oranjemolen aangewezen. Opvallend is dat Rijkswaterstaat in de jaren ze ventig juist het behoud van de Oranjemolen als uitgangspunt voor de dijkverhoging heeft ge nomen. De enige molen direct aan zee in Nederland moest dat ook blijven. „Zo'n molen op een zeewering is een vreemd ele ment". laat ir H. A. Q. Verhees van Rijkswaterstaat weten. „We hebben ook liever met zoiets op een dijk. maar het monumentale belang ging voor." De Oranjedijk moest één meter worden verhoogd. Om de Oran jemolen in volle glorie te behou den, heeft Rijkswaterstaat uit twee mogelijkheden gekozen. CNV tegen rioolrecht Valkenisse van onze verslaggever KOUDEKERKE - De afdeling Koudekerke van de Bouw- en Houtbond CNV is verbolgen over het besluit van het college van b en w van Valkenisse om rioolrecht in te voeren. De bond beschouwt het rioolrecht als een verkapte manier om de ho gere kosten van de sporthal te dekken. Dat er een sporthal komt is geen probleem. „Maar als de gemeen te daarvoor extra geld nodig heeft, moet dat niet als rioolhef- fing verkocht worden", schrijft de bond in een persbericht. Wat betreft het CNV moet het college spreken over een sporthalbelas ting. De bond vreest dat de bur ger zich steeds minder aan de politiek gelegen zal laten liggen als de bestuurders op die manier tewerk gaan. De gemeenteraad beslist don derdag 19 november over het voorstel van het college, riool recht in te voeren. De zeewering achter de Oranje molen verhogen of de molen één meter hoger zetten. De molen oplichten bleek een te kostbare zaak. De dijk erachter is ver hoogd. waardoor de molen in een kuil is komen te staan. „Wij hebben in die discussie niet over de fundering van de Oranjemo len gesproken", stelt Verhees, die hoofd beheer infrastructuur en kustverdediging bij Rijkswa terstaat Zeeland is. Hij was in de jaren zeventig direct betrokken bij de dijkverzwaring in Vlissin gen. „We hebben overigens in die tijd ook niet naar de funde ring gekeken." De gemeente Vlissingen heeft dat evenmin ge daan, aldus oud-ambtenaar Van Bochove. „Wij hebben de gevol gen van de dijkverhoging voor de fundering van de molen niet onderkend." van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Twee agenten van de parketpolitie Zeeland hebben vrijdagochtend een ont snapte gevangene in zijn huis in Middelburg gearresteerd. De 33-jarige man ontsnapte in juni dit jaar uit gevangenis De Wel- singe in Heerhugowaard. De man moest wegens vermo gensdelicten en verkeerszaken doorrijden na aanrijding, rijden onder invloed en 'gewone' ver keersovertredingen) een straf van 245 dagen uitzitten. Hiervan had hij nog zes dagen voor de boeg De Middelburger kreeg proefverlof, maar dook onder in plaats van zich weer te melden bij de gevangenis. Sindsdien was hij spoorloos. De politie ver moedde al enige tijd dat de man zich in zijn eigen huis bevond, maar had hem nog niet kunnen betrappen. Waar hij zich de tussenliggende maanden heeft verstopt wordt momenteel onderzocht. Aangezien ontvluchting in Ne derland niet strafbaar is. blijft de straf van de Middelburger op zes dagen staan. Gezocht wordt nu naar een gevangenis waar hij zijn laatste dagen kan uitzitten. Tot die tijd houdt de Middel burgse politie hem vast. Waar om de man de laatste paar da gen niet wilde afwachten is nog onduidelijk. van een medewerkster MIDDELBURG - Tegen de 43- jarige P. H. H. uit Roosendaal is vrijdag voor de rechtbank in Middelburg negen maanden ge vangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk geëist voor het verduisteren van een postzak met voor mil joenen guldens aan waardepa pieren. Officier van justitie mr C. van Ginkel liet op voorhand al weten dat H. in aanmerking mag komen voor 240 uur dienst verlening in plaats van het uit zitten van zes maanden. H. vervoerde als werknemer van een transportbedrijf in zijn woonplaats met regelmaat kost bare zendingen op de route Roo sendaal BrusselLuxemburg -Basel. Naar de inhoud van de postzakken kon hij alleen maar raden, maar hij had gehoord dat er wel eens goud in zat. Hij stap te zondagavond 17 februari vo rig jaar op de auto die in Rotter dam was geladen. Tussen Brus sel en Luxemburg nam hij met de autotelefoon contact op met een collega die voor een ander bedrijf op dezelfde route zat. Zij spraken af elkaar bij een benzi nepomp voorbij Luxemburg te ontmoeten. Kort na middernacht had hij zijn zaken bij het Luxemburgse postkantoor afgehandeld, maar had daar in plaats van vier zak ken er slechts drie afgegeven. De postbeambte had echter wel een requ voor vier zakken getekend. Tijdens de rustpauze bij het ben zinestation openden beiden de zak en zij zagen dat die vol pak jes en enveloppen zat voor Lu xemburgse banken. De afzen ders waren Nederlandse ban ken. waaronder een aantal kan toren in Zeeuwsch-Vlaanderen. Vindersloon H. gaf de zak mee aan zijn col lega. Die nam herri mee naar huis en overhandigde hem vol gens afspraak aan een Belgische kennis van H.. die hem tenslotte afleverde bij een advocaat in Antwerpen met de bedoeling om 'vindersloon' te claimen. In Bel gië is een onderzoek tegen deze drie gaande. Op de zitting zei H. dat hij het wegnemen van de zak niet van te voren beraamd had. Hij zou in Luxemburg de postzak in een opwelling in de bestuurdersca bine hebben gezet toen hij zag dat deze in de laadruimte was achtergebleven. Uit pure nieuwsgierigheid zou hij de zak hebben opengemaakt met op de achtergrond de gedachte 'de zak is afgetekend: ze kunnen me niks maken'. De officier wees erop dat H. de Luxemburgse postbeambte, die zonder erg voor vier zakken had getekend, in grote problemen had gebracht. Pas door het af luisteren van H.'s telefoon kwam aan het licht hoe de postzak was verdwenen. „Als de zak zoek was gebleven, zou er pas vijfjaar la ter door de banken zijn betaald, wat voor de eigenaars van de in houd tot een enorme renteder ving zou hebben geleid", zei mr Van Ginkel. De rechtbank doet 27 november uitspraak. Auto na botsing op de kop in sloot KERKWERVE - Bij een botsing op de Heuvelsweg bij Kerkwerve zijn donderdagavond een vrachtwagencombinatie en een personenauto beschadigd. Een vrachtwagenchauffeur uit Krui- ningen reed met zijn combinatie achteruit een inrit op. Daarbij werd de weg geblokkeerd. Een naderende automobilist uit de gemeente Middenschouwen zag in het donker de aanhanger niet op zijn weghelft staan en reed er tegen aan. Door de klap gleed zijn voertuig door en kwam on dersteboven in een sloot terecht. Er werd niemand gewond. Hek gestolen in Schoondijke SCHOONDIJKE/OOSTBURG - Onbekenden hebben hekwerk van De uitspanning te Schoon dijke gestolen. Het hekwerk, houten palen met groen gaas, is eigendom van de gemeente Oos- tubrg en heeft een waarde van ongeveer 500 gulden. Van de Alfa Romeo van P. M. C. K. uit Groede is aan de voorzijde een embleem gestolen. Ook aan de achterzijde werd gepoogd om het embleem te verwijderen, maar dat mislukte. De diefstal en vernielingen zijn gepleegd op het parkeerterrein aan de Schoolstraat te Oostburg of toen de auto voor de woning van K. stond. Uit de fietsenstalling van de Sint Bavoschool te Oostburg zijn twee lampen gestolen. Tevens werd een lamp vernield Advertentie mm Tènce! uitzendbureau heeft vestigtngen in: Temeuzen, llisstngen, Middelburg, Goes, Bergen op Zoom, RoosendaalEttenLeur, Breda, Tilburg, Eindhoven, Helmond, Weert, Heerlen, Neerpelt (B)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 15