Verbetering Deltaweg later Sas vanNEUZEN Pleidooi voor samenvoeging gemeenten op onjuist moment =PZC Drie ton schade bij brand Tholen Algemene Zeeuwse vse/- provincie 13 Zeeuws-Vlaamse kruispunten eerst aan bod )mroep 'oorzichtig net invoeren 'an reclame gr Geen geld gemeenten aan rijscholen voor procedure tegen CBR Officier: bank treft blaam in fraudezaak u-cf'-ze'Zef't' ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 or Gewapende overval op k- employee Albert Heijn van onze verslaggeef- ster THOLEN - Een mede werkster van een Thools filiaal van Albert Heijn is vrijdag omstreeks 20 uur het slachtoffer ge worden van een gewa pende overval. De dader dwong haar een geldcas- sette af te geven. Hoe veel contanten deze cas sette bevatte, is niet be kend. r7 De medewerkster was j met de gelde assette op weg naar de nachtkluis lis van de Rabobank in de Brugstraat. Toen zij uit Hhaar auto stapte, stopte naast haar een kleine, j witte auto. Daaruit stap te een man met een bi vakmuts. Hij maakte de vrouw onder bedreiging van een vuurwapen de cassette afhandig. Daar na sprong de overvaller in zijn auto en reed hard weg. Elk spoor van hem ontbreekt sindsdien. De politie is op zoek naar de auto waarmee de overval gepleegd werd en verzoekt getuigen contact op te nemen met het politiebureau te Tho- len (telefoon: 01660- 3750). [ubbeldekker [as drie uur pt de vaart fi onze verslaggever JlSSINGEN - De dubbeldek- r Prinses Juliana is vrijdag- lond enige tijd uit de vaart ge lest als gevolg van een techni- storing. Deze storing fam om kwart voor zeven aan t licht, zodat vanaf dat mo kt de enkeldekker Prinses Irgriet de verbinding tussen Issingen en Breskens moest uerhouden. Ihad tot gevolg dat de wacht ten opliepen tot anderhalf a |ee uur. mede door het feit dat op vrijdagavond meestal likker is dan op andere dagen, n tien voor tien kon de Prinses Jiana de veerdienst hervatten werden alle wachtenden over- van onze verslaggever MIDDELBURG - De verbete ring van het kruispunt Delta- weg-Goes (kosten 15 miljoen gulden), is voorlopig nog niet aan de orde. Eerst wordt een aantal kruispunten in Zeeuwsch-Vlaanderen veiliger gemaakt. Met die toezegging, die overigens vele slagen om de arm meekreeg, troefde verkeers -gedeputeerde J. Hennekeij (WD), vrijdag de PvdA-staten- fractie af. De PvdA kondigde begin deze maand, bij monde van het sta tenlid J. Roodenburg, te Bres kens aan zich sterk te maken voor een herziening van het pro vinciaal urgentieschema voor de wegen: de verbetering van het kruispunt Deltaweg-Goes zou afhankelijk worden gemaakt van de uitkomst van een studie naar alle 'knelpunten' in de route Goes-Zierikzee; dat zou dan financiële ruimte scheppen voor verbetering van de ver keersveiligheid in Zeeuwsch- Vlaanderen. Maar gedeputeerde Hennekeij toverde gisteren tijdens de sta tenvergadering een lijstje uit de hoed waaruit moest blijken dat de PvdA zich niet druk hoeft te maken. Als het een beetje mee zit. maar wel 'onder alle voorbe houd', kunnen de kruispunten in Zeeuwsch-Vlaanderen de eerst komende vier jaar één voor één worden verbeterd. En wat de aanpak van het kruispunt Del taweg-Goes betreft: daar kan op z'n vroegst over vier jaar mee worden begonnen; en dan gaat het nog slechts over het aanko pen van de benodigde grond. De PvdA-er Roodenburg kreeg verder, zij het met enige moeite, de toezegging los dat pas na be studering van de hele 'verkeers- doorstromings-problematiek' op de route Goes-Zierikzee een beslissing wordt genomen over verbetering van het kruispunt bij Goes. Roodenburg: „Je hebt daar een reeks knelpunten. Het lost niets op er zomaar eentje op te ruimen, als het verkeer een eindje verder opnieuw vast loopt." Hennekeij: „Er is in prin cipe voor gekozen alle knelpun ten daar op te lossen. En je moet toch èrgens beginnen." Niette min gaf hij Roodenburg een heel eind z'n zin, daarmee een state- nuitspraak over de kwestie voor komend. Wat Zeeuwsch-Vlaanderen be treft: de aanpak van de black- spot Molenverkorting is nabij. Aan de staten is al voorgesteld hier 1,8 miljoen gulden voor uit te trekken. Op 18 december volgt de beslissing. Als Henne keij's 'onder alle voorbehoud' gepresenteerde lijstje doorgaat, dan kan Zeeuwsch-Vlaanderen de komende jaren ook nog de volgende wegwerkzaamheden tegemoet zien: aanpak kruis punt Hogeweg Hulst en aanleg fietspad Oostburg-Waterland kerkje (1993), aanpak kruispun ten Baljuwlaan en Koolstraat (1994); verbetering weggedeel- De bovenverdieping van de woning in Tholen brandde volledig uit. foto Willem Mieras van onze verslaggever THOLEN - Een uitslaande brand die donderdagavond woedde in een bovenverdieping van een woonhuis aan de Botermarkt in Tholen, heeft voor ongeveer drie ton schade aangericht. De verdieping brandde volledig uit. Ook een deel van de monu mentale voorgevel werd zwaar beschadigd. Er is niemand ge wond geraakt. De vier bewoners hebben tijdelijk elders onder dak gevonden. Het vuur ontstond doordat een kledingstuk vlam vatte dat op een warme kachel lag. De brand brak s avonds even voor achten uit. De eigenaar van het pand. die thuis was op het moment dat het vuur om zich heen greep, sloeg zelf alarm. De brandweer was snel ter plaatse en had het vuur binnen een half uur onder con trole. Ongeveer 20 brandweerlieden en twee wagens uit Tholen en Sint -Maartensdijk werden ingezet. Op de bovenverdieping woonden een echtpaar en twee huurders. w onze verslaggever 1DDELBURG - De regionale pi;oep Zeeland gaat voorzich- j verder met de voorbereidin- voor het uitzenden van re- imeboodschappen. Voorzich- omdat nog onduidelijk is ie de kosten zich tot de op- ïngsten zullen verhouden. De (ionale omroep is te weinig in lucht om veel aan reclame te nnen verdienen. t bestuur van de regionale 7C/|iroep hikte vrijdag tegen het lorstel aan te besluiten in be- :el reclame in te voeren en rover te onderhandelen met uitgevers van dag- en nieuws- den in deze provincie. Een re- lijk vrijblijvend voorstel, lar de formulering 'in beginsel ilame in te voeren' ging enkele Btuursleden toch te ver. Met gedachte dat reclame op de [ionale radio onontkoombaar heeft het bestuur zich al lang renigd, maar de financiële on- terheden werden zo groot icht dat een principe-beslis- g teveel was gevraagd. Op ba- van een duidelijker inzicht in Bten en baten en de mogelij k- len op de Zeeuwse adverten- markt valt een zinvoller be lt te nemen. verleg Omroepwet schrijft regio- e omroepen voor over radio- lame te overleggen met de gevers van dag- en nieuwsbla- in de regio. Daar is Omroep 'land nu mee bezig. In andere en van het land hebben om- pen en uitgevers samen een Jloitatiemaatschappij voor lioreclame opgericht. On- nks de forse kosten van zo'n lamemaatschappij (ongeveer 1.000 gulden per jaar) levert de ionale radioreclame voldoen- op. Omdat Omroep Zeeland ar 3,5 uur en vanaf 1 januari 4 per dag in de lucht is, zijn de Jrengsten van radioreclame Zeeland voorshands gering. arom zal in Zeeland voorlopig ïn sprake zijn van een Zeeuw- exploitatiemaatschappij voor lioreclame. .In plaats daarvan de gedachten uit naar het 'en van diensten van Omroep clame Nederland, de centrale 'koopmaatschappij van alle Bionale omroepen. In elk geval Omroep Zeeland niet van plan 't aantal uren waarop ze in de ')t is geforceerd uit te brei- alleen maar om meer tijd te 'ben waarin adverteerders m boodschappen aan de man innen brengen. I anc I ipen Toekomstperspectief volgens burgemeester Barbé: Sas van Neuzen. foto Camile Schelstraete Burgemeester Van Rest woedend op Barbé van onze verslaggever SAS VAN GENT - Ze is nog steeds kwaad. Erg kwaad zelfs. Burgemeester ing J. M. H. M. van Rest van Sas van Gent zoekt naar woorden om haar woede te uiten. Voor zichtig, want ze voelt er wei nig voor om nog meer olie op het vuur te gooien dat donder dagavond door de Terneuzen- se burgemeester drs R. C. E. Barbé werd aangestoken. „Sas van Gent moet gewoon bij Terneuzen gevoegd wor den", zei Barbé hooghartig. „Barbé heeft de bijeenkomst van het CDA-Sas van Gent, waar een open discussie had moeten plaatsvinden over be stuurlijke vernieuwing, mis bruikt om te pleiten voor sa menvoeging van gemeenten. Met een felle stellingname, in gegeven door louter economi sche motieven, heeft Barbé de knuppel in het hoenderhok ge gooid en hij heeft hiermee de toekomstige discussie over de bestuurlijke veranderingen in Zeeuwsch-Vlaanderen in de problemen gebracht", meent ze. Donderdag 10 december be spreken de Zeeuws-Vlaamse burgemeesters en wethouders de notitie 'bestuurlijke organi satie Zeeuwsch-Vlaanderen' van het adviesbureau Sociaal -geografisch en Bestuurskun dig Onderzoek van de VNG. In het rapport worden de ver schillende opties voor een be stuurlijke herschikking opge somd. inclusief de min- en pluspunten van de mogelijk heden. Mevrouw Van Rest vreest dat door Barbé's optre den andere Zeeuws-Vlaamse gemeentebestuurders weinig lust meer hebben in een open discussie. En dat vindt zij 'ver schrikkelijk jammer'. Kanaalzone De motieven van de Temeu- zense burgemeester om te pleiten voor de vorming van één Kanaalzonegemeente ibe- Burgemeester J. .M. .H. .M. van Rest. foto Camile Schelstraete ter weerwerk bieden aan de grote bedrijven en de agglo meratie Genti slaan volgens Van Rest nergens op. ..Barbé denkt alleen aan de in dustriële ontwikkeling van de Kanaalzone. De gemeente Terneuzen heeft tot nu toe het meest geprofiteerd van de ont wikkeling langs het kanaal Gent-Terneuzen. Nu Sas van Gent aan de beurt is om de re- venuën binnen te halen van de ontwikkelingen, ik denk dan aan de Axelse Vlakte en de Au- trichepolder. dan mag dat plotsklaps niet. Dan wordt er gepleit voor het samen voegen van Sas met Terneuzen. Dat vind ik brutaal." Van Rest betreurt het ook dat de Axelse wethouder A. van Waes zich tijdens de bewogen bijeenkomst afzijdig hield van de discussie tussen haar en Barbé. Dat Van Waes na het luwen van de woordenwisse ling vervolgens pleitte voor de vorming van één gemeente Zeeuwsch-Vlaanderen schoot haar danig in het verkeerde keelgat. Oorlogstaal Burgemeester mr A. A. L. G. M. Kessen van Hulst is niet ge schrokken van Barbé's oorlog staal. „Door zijn uitlatingen heeft hij wel een zware hypo theek gelegd op de toekom stige ontwikkelingen. Het zou mij niet verbazen dat hij met zijn uitspraken andere ge meenten monddood heeft ge maakt. Volgende maand moe ten we gaan discussiëren over het VNG-rapport. hoe die dis cussie zal verlopen is zeer de vraag", stelt Kessen. Barbé gelooft niet dat hij de discussie over een bestuurlij ke reorganisatie in Zeeuwsch- Vlaanderen gefrustreerd heeft. ..Die discussie verliep in aanvang al moeilijk. Ik vind dat we niet langer rond de hete brij moeten heendraaien. Daar is niemand mee gediend. Ik kan hier als een soort spons gaan zitten en alles wat ande ren over deze kwestie laten zit ten opnemen, om vervolgens mijn woordje te doen. Zo zit ik echter niet in elkaar. Ik heb mijn mening gegeven, heb die beargumenteerd en ik ben al tijd bereid om mijn visie te herzien als anderen tegenar gumenten kunnen aandra gen." Misbruikt Dat hij de CDA-bijeenkomst donderdagavond misbruikt zou hebben bestrijdt Barbé. ..Waar het om gaat wordt ge woonweg vergeten. In de Ka naalzone moet er eenheid van visie komen, van beleid en van uitvoering. Deze regio is een gebied met eenzelfde sociaal- economische structuur. Bin nen die structuur hoort één bestuur. Met allerhande sa menwerkingsvormen. al dan niet onder dwang tot stand ge komen. schieten we niets op." Oud-burgemeester G. van Waes van Westdorpe en Bors- sele die het gekrakeel tussen Barbé en Van Rest aanhoorde, twijfelt aan Barbé's argumen ten voor de vorming van één Kanaalzonegemeente. „In mijn tijd in Borssele kreeg ik te maken met de kernenergie lobby en grote chemische be drijven. Het is naar mijn over tuiging een illusie als je denkt datje daar met 50 ambtenaren méér tegenop kunt boksen." Open dag bij instellingen gezondheidszorg TERNEUZEN - De Zeeuws- Vlaamse instellingen voor de gezondheidszorg houden zater dag 21 november een open dag. De zorgcentra zijn van tien tot vier uur geopend voor het pu bliek. De dag is bedoeld voor ie dereen die meer wil weten over het werken in de gezondheids zorg. Er zijn rondleidingen verzorgd over de verschillende afdelin gen. waarbij toelichting wordt gegeven op de werkzaamheden van en in de instelling. Tevens is er de mogelijkheid om gerichte informatie te krijgen over de di verse opleidingen en beroepen in de gezondheidszorg. De zorgcentra die meedoen zijn: het Antoniusziekenhuis en ver pleeghuis De Stelle in Oostburg. streekziekenhuis De Honte en verpleeghuis Ter Schorre in Ter neuzen. verpleeg- en bejaarden huis De Blaauwe Hoeve in Hulst en het zwakzinnigeninstituut De Sterre in Clinge. Twee auto's opengebroken ZIERIKZEE - Op de Oude Ha ven in Zierikzee is donderdag een auto van een bedrijf uit Roo sendaal opengebroken. Er werd niets ontvreemd. De schade is niet bekend. De auto van een in woner van Zierikzee werd in de nacht van woensdag op donder dag opengebroken op de par keerplaats aan de Scheepstim- merdijk in zijn woonplaats. Ook hier bleef de schade beperkt tot de inbraak zelf. ten Nieuwvliet en Potjes in de route Breskens-Sluis (1995): ver betering weggedeelte Potjes Zuidzande en aanpak kruispunt Zwartenhoek 1996) van onze verslaggever OOSTBURG - De West-Zeeuws -Vlaamse autorijschoolhouders zullen hun gerechtelijke strijd tegen het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) volledig zelf moeten blij ven betalen. Burgemeesters en wethouders van de gemeenten Oostburg Aardenburg en Sluis (OAS) zijn niet van plan de rij schoolhouders financieel te steunen. Volgens de drie colle ges zou een dergelijk gebaar te veel precedenten scheppen, ver klaarde de Oostburgse burge meester J. Kruize vrijdagavond na afloop van het periodiek OAS-overleg. De belangenverening van de rij schoolhouders (BVA) is al ruim een jaar in een juridisch gevecht met het CBR verwikkeld om het behoud van de opstapplaats voor het rijexamen in Oostburg. Een kort geding werd verloren en de opstapplaats was verleden tijd. De BVA ging tegen de uit spraak in hoger beroep en begon bovendien een bodemprocedure bij de arrondissementsrecht bank in Den Haag. In verband met de oplopende kosten van de rechtszaken ier is al 30.000 gul den voor uitgegeven) klopte de BVA vorige maand aan bij de drie West-Zeeuws-Vlaamse ge meenten voor financiële bij stand. „Anders zouden we in het zicht van de haven wel eens kun nen stranden", voerde de BVA in haar verzoek aan. Tevergeefs, zo bleek gisteren na het OAS-overleg. Burgemeester Kruize: „We hebben alle sympa thie voor het streven van de rij schoolhouders. Daarom hebben we ze ook vanaf het begin met raad en daad gesteund in hun strijd. Op bestuurlijk niveau hebben we al het mogelijke ge daan om met hen te proberen de opstapplaats voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen te behou den Maar verder kunnen we niet gaan. Wanneer een gemeente een organisatie financieel zou steunen in een gerechtelijke pro cedure. schept dat op z'n mmst precedenten voor andere organi saties met soortgelijke goede doelstellingen. De verantwoor delijkheid voor het afwikkelen van deze procedures is niet de onze." BVA-woordvoerder L. van der Heijdt vindt dat de gemeenten hem en zijn collega's 'in de kou laten staan'. De kans is volgens hem nu groot dat ze door geldge brek hun strijd moeten staken „Als we de bodemprocedure winnen, is het niet ondenkbaar dat het CBR in hoger beroep gaat. En om dat aan te kunnen vechten, heb je weer een advo caat nodig a 325 gulen per uur. Bij verlies iwaar ik niet van uit ga) geldt het zelfde vice versa." Het argument van de precedent werking gaat er bij Van der Heijdt niet in. „Dit is een uniek geval. Het gaat om het behoud van een voorziening die nodig is om andere voorzieningen buiten de streek te bereiken. Het be houd van de opstapplaats is in het belang van West-Zeeuwsch- Vlaanderen. En het belang van de streek is toch de verantwoor delijkheid van de gemeentebe stuurders? Van een precedent werking kan dus geen sprake zijn", reageerde de BVA-woord- voerder gisteravond op het be sluit van de OAS-colleges. ling te voorkomen, omdat daar zijns inziens geen enkel gevaar voor bestaat. Hij wees de recht bank erop dat de drie dagen die Van den B. in verzekering had gezeten ook al een zware beproe ving voor haar waren geweest. De rechtbank doet 27 november uitspraak. van een medewerkster MIDDELBURG - In de zaak te gen de 32-jarige beheerster M. J. van den B. van de NMS spaar bank (dochter van de NMB) in Sint-Philipsland, die ervan ver dacht wordt jarenlang te heb ben gefraudeerd met rekenin gen van de klanten, zette offi cier van justitie mr C. van Gin- kel vrijdag ook de leiding van de NMB in de beklaagdenbank. „Er is onvoldoende controle door de bank uitgeoefend", zei hij op de zitting van de Middel burgse rechtbank, „dit had veel eerder vastgesteld moeten wor den." In een periode van tien jaar is de bank voor ruim 7,5 ton bena deeld. Er bleek niet dat Van den B. daarvan ook maar iets in ei gen zak had gestoken. Zij ver strekte leningen waarvoor het hoofdkantoor geen fiat had ge geven en verloor geld doordat verzekeringspremies, die niet te innen bleken, wel van het saldo van het bankagentschap wer den afgeschreven. Ze vulde de gaten door geld op te nemen van spaarrekeningen van klanten, wat zij aantekende op een kaart maar niet in hun boekjes bij hield. Dat leidde ertoe dat ze op den duur zelf het overzicht over de administratie kwijtraakte. Van den B. was al op jonge leef tijd door haar vader, die aan het hoofd stond van de vestiging, het bankfiliaal 'binnengehaald'. Nadat hij door ziekte was geveld stond zijn dochter er alleen voor. Zij droeg toen ook verantwoor ding voor forse financiële trans acties. zoals hypotheken. De bank bood daarbij, volgens haar advocaat mr W. A. Lensink, geen enkele hulp. Hoewel er in terne controles waren, kwam er nooit iets aan het licht over de onregelmatigheden. Pas vorig jaar werd de fraude ontdekt. De bank heeft intussen 180.000 gul den terug kunnen halen van de door Van den B. verstrekte le ningen. Zij zelfheeft 5000 gulden van de schade vergoed. De officier stelde dat Van den B. haar vertrouwenspositie naar de klanten en de bank had ge schonden. Hij eiste 240 uur dienstverlening (ter vervanging van zes maanden gevangenis straf) en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van zes maanden Dat laatste vanwege de ernst van de feiten en niet om herha- Akoestisch duo Top Honderd speelt in De Piek VLISSINGEN - Het duo Top Honderd geeft vanavond (zater dag) om 22.00 uur een optreden in het Vlissingse jongerencen trum de Piek. Het duo Top Honderd is ont staan uit de Vlissingse band Car Trouble, die in het hele land op de podia stond. Na muzikaal op een dood spoor te zijn beland be sloten Peter Snijkers en Jaap van Boven verder te gaan op akoestische instrumenten. Het repertoire van het duo is zeer uit eenlopend. van Nederlandstali ge liederen tot covers van onder anderen Rolling Stones. Bob Dylan. Neil Young en The Beat les. De Piek wil meer akoestische optredens in het programma op nemen. Jim Dijkgraaf en Jan Blok waren de eersten die met een akoestisch optreden op het podium van het jongerencen trum stonden. Brinkman ook op bijeenkomst CDA in Goes GOES - CDA-fractievoorzitter Brinkman zal maandag 16 no vember aanwezig zijn op een partijbijeenkomst in Goes. Eer der deelde het CDA al mee dat minister Bukman (landbouw en visserij) en zijn staatssecretaris van natuurbeheer Gabor de ma nifestatie zullen bijwonen. Ook CDA-partijvoorzitter Van Velzen. Eerste Kamerlid Evers- dijk. fractievoorzitter van de CDA-fractie in de Eerste Kamer Kaland en Tweede Kamerlid Beinema zullen aanwezig zijn. De bijeenkomst begint om half acht en wordt gehouden in De Prins van Oranje. verzekeringen a ZEE1 ws ZEKER 'wm Binnen Zeeland bieden wij particulieren, het midden- en kleinbedrijf en de agrarische sector een compleet pakket verzekeringen, evenals een aantal spaarmogelijkheden met een hóóg rendement.. Wij werken daarbij nauw samen met de in Zeeland gevestigde verzekeringsadviseurs. Onze gezamenlijke deskundigheid staat borg voor kwalitatief goede en op maat gesneden verzekeringen. Vele Zeeuwen kiezen er daarom voor om bij ons 'ZEEUWS ZEKER' verzekerd zijn. Vraag uw verzekeringsadviseur naar de produkten van de Algemene Zeeuwse. Algemene Zeeuwse Verzekering Mij. NV Houtkaai 11 4331 JR Middelburg Tel. 01180-83000

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 13