Geen veto over aanbod op kabel Mannenwereld schrikt meisjes op de technische school niet af dagmenu... Natuur is staatssecretaris te snel af MD grijpt naast vuilniszakken vol Vis in Vlissingen Staten akkoord met verhogen salarissen van gedeputeerden ekatel wil andere besluitvorming over programmapakket r Kamer Koophandel wil lagere prijs voor stroom Pechiney p y- - j Proefabonnement Kronkel PZC zeeland ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 SS n onze verslaggever IDDELBURG - De Zeeuwse beltelevisiemaatschappij katel wil de besluitvorming er wijzigingen in het pro- amma-aanbod verbeteren. In huidige situatie kan een aan- gemeenten aanpassingen n het zenderpakket in hun re- verhinderen. Dat bleek het val bij de discussie over de rvanging van het nieuwska- al CNN door het uitsluitend documentaires gerichte Dis- very Channel. besluiten over programma- sselingen lopen twee procedu- door elkaar: de band die Ze tel met elke afzonderlijke ge- eente in Zeeland heeft en de re- tie tussen Zekatel met de geza- inlijke gemeenten in de zoge- lemde raad van prioriteitsge- ihtigden. bestaan drie verschillende ntracten tussen Zekatel en de meenten over aanleg en be er van het kabelnet. Elf van de rtig gemeenten in Zeeland n zelf machtiginghouder op ond van de Omroepwet. De idere hebben de machtiging n Zekatel overgedragen. Het rschil is dat de gemeenten die achtiginghouder zijn zich kun- n verzetten tegen veranderin- n in het programma-pakket. ;eft Zekatel de machtiging, n beslist de kabelexploitant If en hoeft de gemeente slechts toraf in kennis te stellen. In de .meenten Axel, Oostburg, Sas n Gent en Temeuzen is sprake an een bijzondere situatie (de arde contractvorm). Zekatel eeft hier het kabelnet overge- omen van exploitant NKM. Die ad al een raad van overleg in ït leven geroepen, waarin over ;t programma-pakket wordt sloten. Deze raad is na de remame van het net door Ze- 7 itel gehandhaafd. Verschillen Zekatel verschillende con- racten heeft gesloten met de ieeuwse gemeenten zit mede in de gretigheid van de toenmalige Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) kabelte levisie in haar dienstverlening op te nemen. Om de gemeenten (het ging in eerste instantie om Goes, Middelburg en Vlissingen) zover te krijgen dat ze de keus voor de aanleg van het kabelnet op PZEM-dochter Zekatel zou den laten vallen, beloofde Zeka tel de gemeenten een beslissen de stem in de samenstelling van het zender-aanbod. Daarmee probeerde de kabelmaatschap pij aan te tonen dat de vrees van de gemeenten voor eigenmach tig handelen van Zekatel onge grond was. Behalve de drie ste den in Midden-Zeeland hebben ook Domburg, Valkenisse, Bor- sele en Zierikzee zo'n contract. Bij de aanleg van een kabelnet in de andere gemeenten was de gretigheid omgekeerd. Kabelte levisie is in stedelijke gebieden financieel veel aantrekkelijker voor de exploitant daarbuiten. De gemeenten op het platteland wilden hun inwoners - en hun toeristen - kabeltelevisie niet onthouden en gingen daarom akkoord met de voorwaarde dat Zekatel machtiginghouder zou worden. Invloed De raad van prioriteitsgerech tigden is in het leven geroepen om de gemeenten invloed te ge ven in bijvoorbeeld de tarief structuur, het dienstenpakket en ook de programma-samen stelling. Het ontbreken van overeenstemming tussen de ge meenten in een regio leidt er toe dat de rechten van de gemeen ten/machtigingshouders uit gaan boven de gezamenlijke uit spraken die in de raad van prio riteitsgerechtigden worden ge daan. Zekatel is van mening dat het onjuist is twee beslissingsproce dures naar elkaar te laten voort bestaan. Het overleg over kabel televisie in de regio's is te vrij blijvend, omdat de machtigings houders hun veto kunnen uit spreken. Zekatel zou liever zien dat per regio bij meerderheid van stemmen bindende beslis singen worden genomen. Daar mee kan de raad van prioriteits- gerrechtigden vervallen en wor den vervangen door een aantal regionale besturen. Maandag legt Zekatel dit denk beeld voor aan de raad van prio riteitsgerechtigden. Tot een for meel voorstel komt het nog niet. Zekatel wil eerst de meningen peilen. Het graafwerk voor de slufter op tussen Neeltje Jans en de Noordzee, in de loop van de zomer. foto Lex de Meester van onze verslaggeefster NEELTJE JANS - De natuur is staatssecretaris Gabor van na tuurbeheer nèt even te snel af geweest. Door de storm van deze week is de duinenrij bij Neeltje Jans op de plaats waar een sluf ter wordt aangelegd op natuurlijke wijze doorgebroken, terwijl Gabor pas op 10 december de doorbraak zou aanschouwen. De doorbraak was op die datum voorzien, omdat het dan springtij is. Van augustus tot november zijn bulldozers bij de kunstmatige duinenrij aan de buitenkant van de Oosterscheldekering aan de gang geweest met he(t verplaatsen van zo'n 350.000 kubieke me ter zand. Zo werd de weg vrijgemaakt voor een natte duinvallei, waar een bijzondere vegetatie verwacht wordt doordat het zeewater er zo'n 10 a 12 keer per jaar binnenloopt. Het karwei was klaar, op het water na. Dat zou er bij springtij. 10 december, instromen onder toeziend oog van de staatssecretaris van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. In zekere zin komt hij dan te laat: de natuur is ondertussen storm achtig haar eigen gang gegaan. Gabors ministerie betaalt het bijna 8 ton kostende project, dat is opgezet door Natuurmonu menten en het Zeeuws Landschap. Het ministerie vindt, dat het experiment goed past in het natuurbeleidsplan. Natuurmonu menten en het Zeeuws Landschap streven ernaar op Neeltje Jans verschillende soorten kustlandschap te creëren. Met de zoute duinvallei komt er een type bij, dat in Nederland nog nauwelijks voorkomt. 'artij in haven gekieperd an onze verslaggever ISSINGEN - Arnemuidse :rs hebben vrijdagmorgen de visafslag in Vlissingen irkomen dat ongeveer 250 ki- vis in beslag werd genomen, slaagden daarin door de vis de binnenhaven te gooien. De ;emene Inspectiedienst UD) van het ministerie van andbouw. Natuurbeheer en isserij heeft de zaak in handen :ven van justitie in Middel- Alle vis lag toen al in de haven. De AID heeft twee processen- verbaal opgemaakt tegen de ei genaar van de Arnemuidse kot ter, één omdat de vis waar schijnlijk na de officiële lostij den is aangeland en één van wege onttrekking van de vis aan inbeslagname. Uitgekamd iet cident vond omstreeks uur in de ochtend plaats, ©-controleurs ontdekten in :n opslagloods van de vismijn ertien vuilniszakken, afkom- igvan de kotter Amemuiden 7. j besloten die in beslag te ne- £n. De vissers zegden hun me- I— ewerking toe, maar om onbe- ende reden bedachten ze zich. 'eertien vissers sloten de op- iagloods voor de AID af. Ze aalden de dertien vuilniszak en eruit en stortten die leeg in 3.y|e binnenhaven. De politie is og gewaarschuwd, maar die on niet op tijd ter plaatse zijn. De AID heeft vrijdagmorgen om half zeven wel vis in beslag kun nen nemen aan boord van de kotter Vlissingen 25. Contro leurs, onder wie leden van de mobiele brigade van de AID, kamden het hele schip uit. Ze vonden voorin de kotter, in de ankerbak, 64 vuilniszakken met 707 kilo tong. De kotter was al officieel gelost. De bemanning werkte mee bij het alsnog lossen van de verstopte vis. De partij is verkocht op naam van de rijks overheid. De AID heeft op de kotter uit Vlissingen ook twee netten met te kleine mazen in beslag genomen. Het gebruik van deze netten is verboden, om jonge vis te sparen. van onze verslaggever MIDDELBURG - De Kamer van Koophandel in Midden- en Noord-Zeeland maakt zich grote zorgen om de toe komst van Pechiney in Vlis- singen-Oost. De naar de me ning van het multinationale concern te hoge elektrici teitsprijs die de alumi niumsmelter moet betalen, brengt de werkgelegenheid voor 900 personen eigen per soneel en ongeveer evenveel medewerkers van toeleve- rings- en onderhoudsbedrij ven in gevaar. In een brief aan de minister van Economische Zaken zal de Kamer van Koophandel aandringen op aanpassing van het contract dat bij de vestiging van de fabriek aan het begin van de jaren zeven tig is gesloten. Volgens de belangenbehartiger van het bedrijfsleven is daar aanlei ding toe. omdat de Oosteu- ropese landen de wereld markt overstelpen met alu minium. De prijzen zijn zo danig gedaald dat Pechiney in Nederland met verlies draait. Bovendien is de con currentiepositie van de smelter in Vlissingen gewij zigd doordat nieuwe alumi- niumfabrieken elders in de wereld met veel goedkopere elektriciteit kunnen werken. Wat de Kamer van Koop handel betreft valt de positie waarin Pechiney zich be vindt te vergelijken met de situatie rond De Schelde in 1983. toen het RSV-concem ineen stortte en het voorbe staan van de Vlissingse werf op het spel stond. Deelneemsters aan het cursusweekeinde bij de Volkshogeschool Zeeland in Aardenburg. foto Camile Schelstraete van onze verslaggever AARDENBURG - Tweeën veertig meisjes die in Zeeland een opleiding volgen aan een LTS hebben zich dit weekein de verzameld in de Volksho geschool Zeeland in Aarden- burg om met elkaar kennis te maken en ervaringen uit te wisselen. Het Zeeuws Net werk Meisjes, Vrouwen en Techniek heeft deze bijeen komst georganiseerd om de meisjes, die vaak als eenling in een klas zitten, een steuntje in de rug te geven. Onder leiding van cursusleid ster Ria de Feijter van de Volkshogeschool Zeeland spreken de meisjes tijdens het driedaagse verblijf in Aarden burg onder meer over hun er varingen op school Verder krijgen ze tips over de wijze waarop ze zich in een mannen wereld kunnen presenteren. Ook wordt er van gedachten gewisseld met vrouwen die al eerder technisch onderwijs volgden en bereid waren iets te vertellen over hun huidige rol in de maatschappij. De be langstelling van de leerlingen voor de cursus was groot. Want van de 55 meisjes die een lagere technische opleiding in Zeeland volgen, waren er 42 naar Aardenburg gekomen. Suf kantoor Tijdens de discussies en ge sprekken blijkt dat de meeste meisjes uit volle overtuiging voor een opleiding aan een technische school hebben ge kozen. „Ik heb absoluut geen zin om later op een suf kantoor terecht te komen", vertelt Bianca. „Juist omdat ik lekker praktisch bezig wil zijn heb ik besloten een opleiding auto techniek aan de Wellinge in Middelburg te volgen." Ook Jamie uit Hulst heeft heel be wust haar oog op de LTS laten vallen. „Voor een saai baantje of een verzorgend beroep ben ik veel te wild", aldus Jamie. De meisjes die het cursuspro gramma volgen zitten alle maal in het derde of vierde jaar. Ze zijn er dus al lang aan gewend in een klas met bijna alleen maar jongens te zitten. „Dat neemt echter niet weg dat het af en toe behoorlijk vervelend kan zijn", vertelt Jeannette. die een opleiding electrotechniek volgt. „Zelf heb ik wel eens bij een gymnastiekles meegemaakt dat de jongens bovenop me doken toen de leraar even weg was." Ook de andere meisjes hebben de nodige ervaringen met handtastelijke mannelij ke klasgenoten achter de rug. Jamie: „Op het begin weet je niet zo goed hoe je daarop moet reageren Maar je leert snel van je af te bijten en dan houdt het vanzelf op." Irritant Verder vinden de meisjes de vaak negatieve reacties van klasgenoten, familie en ken nissen op de gekozen oplei ding zeer irritant. „Vooral in het eerste jaar vonden som mige jongens het vreemd dat ik van timmeren mijn beroep wil maken", vertelt Bianca. „Meerdere malen heb ik moe ten aanhoren dat het enige recht van de vrouw het aan recht is. Maar die opmerkin gen neem ik niet serieus. Ze zijn alleen bedoeld om me op de kast te jagen." Door de ervaringen op school zijn de meeste meisjes gaan beseffen dat het niet altijd meevalt om je als vrouw in een mannenwereld te moeten pre senteren. Er is echter niemand die de keuze voor een techni sche opleiding betreurt. „Het is vooral belangrijk dat je iets doet watje leuk vindt", meent Bianca. „En je moet je daarbij niet laten tegenhouden door de buitenwereld. Bovendien zijn die oervervelende jongens op school niet epns zo'n groot probleem. Want eerlijk gezegd zijn meisjes veel erger. Die ma ken altijd ruzie." van onze verslaggever MIDDELBURG - Een meerder heid van provinciale staten heeft vrijdag ingestemd met een salarisverhoging van 27.132 gulden voor de Zeeuwse gede puteerden. De fracties van Del ta Anders en Groen Links en vier leden van de SGP waren daar tegen. Zij vonden dat in een tijd, waarin het economisch weer wat slechter gaat voor veel mensen, politici het voor beeld moeten geven. W. Kolijn (SGP) sprak van een te sterke stijging. Het salaris van een gedeputeerde gaat van ƒ122.568.- naar 149.700.- Hij zou er minder moeite mee heb ben gehad als dat, over een reeks van jaren, geleidelijk was ge beurd. Kolijn spak namens een meerderheid van zijn fractie, want zijn partijgenoten G. R. J. van Heukelom en P. J. Hame link waren wel voor de verho ging- C. T. A. van Waterschoot (Delta Anders) vond dat de politiek een voorbeeldfunctie moet vervul len. Hij constateerde dat met de salarisverhoging het beeld wordt versterkt dat politici er goed in slagen voor zichzelf te zorgen. F. H. van Kollum (Groen Links) noemde de salarisverho ging buiten alle proporties. Ter illustratie wees hij op de bedra gen waarmee uitkeringsgerech tigden moeten rondkomen. (Advertentie) 'N BIJZONDERE KERST IN ARNEVILLE BEL NU VOOR ONS KERSTPROGRAMMA ARNEVILLE HOTEL ZALEN RESTAURANTS HOTEL CONGRESACCOMMODATIES Tel. 01180 38456 Wu weten Wat Uw Wensen Zijn, Namens de CDA-fractie liet G. Christiaanse weten dat zijn frac tie geen moeite met het voorstel van gedeputeerde staten heeft. Gedeputeerde D. J. P. Bruinoo- ge (PvdA, financiën) verdedigde het voorstel door op een functie- waarderingsonderzoek van de minister van Binnenlandse Za ken te wijzen. Bruinooge had best begrip voor het feit dat er bezuinigd moet worden, maar dat hoeven wat hem betreft niet alleen de gedeputeerden te doen. Als iedereen met een inko men boven een bepaald nivau inlevert, willen de Zeeuwse ge deputeerden daar best aan mee doen, kondigde hij aan. (Advertentie Piet Quite signeert zijn nieuwe boek 'Willem Ruys' vanmiddag, 14 november, bij ons in de zaak. van 2-4 uur. Bikker Boeken Walst raat 9-1 Vlissingen (Advertentie) RESTAURANT/WINTERTUIN FOUR SEASONS HOTELBAR 6 Degrees en de uitstekende zaalaccommodatie bieden u alle mogelijkheden voor diners, buffetten, koffietafels, ontvangsten en vergaderingen. 50 meter van zee en strand HOTEL WESTDUIN Westduin 1, 4371 PE Koudekerke (Vlissingen) Nederland. Tel. 01185-2510 Telefax: 01185-2776 (Advertentie) onder Elke dag uw eigen PZC voor f 1,02* vier weken de PZC voor f 12,50 (éénmalig binnen zes maanden) Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 •Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant Mensen met een kronkel in de hersenen, het is een ver velend bezit. Maar het wordt nog verve lender als anderen er last van hebben. We hebben het over mieze rige mannetjes die vrouwen via de telefoon vervelende vragen stellen. Op een of ander Walchers dorp woont zo'n mevrouw die wel eens via de glasvezel kabel wordt belaagd met vunzige vragen. Laatst stond ze heel kordaat zo'n ziekelijke beller te woord. Met deze mededeling: „Er zijn nog tien hijgenden voorn." Het is nu al een poosje plezie rig stil rond de telefoon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 11