Concertzaal voor fijnproevers Hoek is van de karre gevallen Bouwbond FNV in Hulst viert zijn 75-jarig jubileum 1iega-evenementenhal in Gent moet Vorst Nationaal doen vergeten Neeltje Dees schrijft geschiedenis van 103 boerderijen op Het bestuur van de jubilerende Bouw- en Houthond FNV vergadert in Hulst ten huize van de penningmeester. foto Camile Schelstraete door Edy de Witte HULST - De afdeling Hulst van de Bouw- en Houtbond FNV bestaat deze maand 75 jaar. Tegelijk met de lande lijke bond werd in 1917 de jubilerende afdeling in de Reynaertstad opgericht. Voorzitter Jo Otjes vertelt dat het 75-jarig jubileum za terdag 7 november een feestelijk strikje om krijgt. „Daarnaast heeft de viering ook een weemoedig tintje, doordat drie van onze be stuursleden, waaronder ik zelf, hun functie neerleggen. Wij laten een bloeiende bond achter met 230 leden, waar mijns inziens alles tot in de puntjes verzorgd is. Meestal geven bestuursleden er de brui aan als het niet zo best draait. Wij volgen het voor beeld van vele sporters, die op het hoogtepunt van hun carrière een stapje terug doen. Secretaris Piet Buise meent na een bestuurspe riode van 38 jaar dat verjon ging ook geen slechte zaak is. Door Waumans zet er na 30 jaar een punt achter, ter wijl ik sinds 1974 op een be- stuursstoel zit en vanaf 1977 de voorzittershamer han teer." In 1917 ontstond de landelij ke rk Bouwvakkersarbei dersbond Sint Jozef. Deze bond was een fusie van drie eerder opgerichte rooms-ka- tholieke arbeidersverenigin gen van timmerlieden, schil ders en steen- en kalkbewer- kers. Behalve in Vlissingen met zeven leden, kwam ook in Hulst onder de landelijke vlag van Sint Jozef een bond van de grond met 48 leden. In driekwart eeuw verander de de naam eerst in de Bouw en Houtbond NKV en later in de huidige PNV-bond. Belangstelling Toen de nu 52-jarige Jo Otjes achter de bestuurstafel plaats nam ergerde hij zich voornamelijk aan de geringe belangstelling van de leden voor de jaarvergadering. „Met negen bestuursleden draaiden we ons verhaaltje eens af voor twee belangstel lenden". weet Otjes zich te herinneren. „Dat zie je wel meer in verenigingen. Om samen sterk te zijn sluiten de arbeiders zich aan bij de bond. Ze betalen trouw hun contributie en alleen als bij voorbeeld hun lonen in het geding komen zie je de be langstelling voor vergade ringen en bijeenkomsten toenemen. Als je ziet dat dankzij de bonden al enorm veel verbeterd is op het ge bied van arbeidsomstandig heden en loonaanpassingen dan verwacht je toch wel wat meer interesse, ook in rus tige tijden. Op onze laatste jaarvergadering konden we gelukkig al bijna veertig le den verwelkomen. Dan voel ik echt dat ons werk gewaar deerd wordt." Het bestuur van de Hulster afdeling liet de laatste jaren niets onbenut om goed voor de dag te komen. Met Otjes aan het hoofd van de tafel vergaderde men eerst maan delijks op zondagmorgen in een café. Daar moesten ze dan wel op tijd aanwezig zijn, want de cafébaas wilde rond het middaguur zijn zaakjes op orde hebben om de stroom Belgen in de Rey naertstad te kunnen opvan gen. Daar verdiende hij meer aan. Ook 's avonds in een ho recagelegenheid vergaderen beviel niet zo. Vergaderen Momenteel komt het be stuur bijeen ten huize van de penningmeester, die daar een eigen kantoortje ge creëerd heeft. „We voeren dan gezonde discussies", vervolgt Otjes. „Terugkij kend op die periode mag ik gerust stellen dat er een goed draaiende organisatie is neergezet. Dat komt door een goede taakverdeling en vooral service naar de leden toe. Zo maken wij telkens in september een stencil waar op de activiteiten voor een heel jaar staan vermeld. De mensen weten dus precies wanneer de jaarvergadering is, welke info-avonden er op het programma staan, welke cursussen er draaien, wan neer ze de belastingformulie ren kunnen laten invullen en op welke dag onze jaarlijkse feestavond plaatsvindt. Bo vendien ontvangt ieder lid op zijn verjaardag een felici tatiekaartje. Onze bestuur lijke taakverdeling vind ik persoonlijk een voorbeeld van een democratische sa menwerking." De voorziter vervolgt: „Bij ons werkt niet alleen het da gelijks bestuur keihard, maar dragen ook alle leden evenredig hun steentje bij, We functioneren in commis sies waarin ieder zijn taak weet. Zo bestrijkt ieder be stuurslid in Hulst een vooraf bepaalde wijk waar hij zelf de informatie-stencils be zorgt en bij een jubileum het cadeautje afgeeft. Ook at tenderen we elkaar op ge beurtenissen in ieders ge bied, want je ziet natuurlijk wel eens iets over het hoofd. Mijn taak als voorzitter is dus meer een controlerende. Op zo'n manier werken was mijn ideaal. Ze noemen me dan ook wel eens Pietje Pre cies, want ik houd ten eerste van goede afspraken en ten tweede van de naleving er van. Dit systeem functio neert dermate goed, dat de bond van plan is om met ze ven bestuursleden verder te gaan. Omdat je bij ons onbe perkt bestuurslid kunt zijn, houden velen het dankzij het voortreffelijke systeem en de leuke sfeer zo lang vol. Maar toch is iets altijd voor verbe tering vatbaar en dat is ook één van de redenen dat ik opstap. Een frisse wind kan nooit kwaad. Ik blijf wel trouw alle bijeenkomsten volgen al was het alleen maar uit nieuwsgierigheid, hoe men het zonder ons af tredende driemanschap nog verder perfectioneert." Programma Het jubileumprogramma be gint zaterdagmorgen om 10.30 uur. Dan kunnen alle kinderen en kleinkinderen van de leden in het Bonte Hert aan de Grote Markt te recht om mee te doen aan een ballonnenwedstrijd Na de middag wordt er van 16.00 tot 17.30 uur in Het Hof van Vlaanderen een receptie ge houden. Tevens stellen en kele leden verschillende werkstukken van hun schil der- en tekenhobby ten toon. Het avondprogramma be gint om 19.00 uur met de jaarvergadering, gevolgd door een feestelijke bijeen komst. Tijdens het officiële bedeelte zal districtsbestuurder Henk Lenting de drie af scheidnemende bestuursle den in het zonnetje zetten. Bondsbestuurder Roel de Vries (vice-voorzitter van de Landelijke Bouw- en Hout bond FNV) huldigt daarna zeven jubilarissen vanwege hun 40- en 25-jarig lidmaat schap. In het kader van het jubileum heeft de Hulster af deling ook een tijdelijk bankrekeningnummer ge opend. De giften die hierop gestort worden komen ten goede aan de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de Gehandicapten Organi satie Nederland. met de organisatie van concer ten en allerhande evenementen, zoals Best of Proms. De uitgeversgroep Roularta stapte om strategische redenen in het project. De uitgever wil van de nieuwe zaal gebruik ma ken om activiteiten te organise ren die passen in het kader van haar lifestylebeurs Style en van haar eigen divisie Roularta Events. De ligging van Flanders Expo geldt als voornaamste troef kaart. De terreinen liggen bij een afrit van de autoweg E40 Brussel —Oostende en er is plaats voor duizenden auto's. Een ware luxe voor wie de parkeerellende rond Vorst Nationaal gewend is. Het gemeentebestuur van Gent is de plannen gunstig gezind, maar heeft meteen laten weten, ?elf geen geld te hebben om mee te financieren. Concurrent ^ls de plannen voor de Flanders Eventhall werkelijkheid wor sen, krijgt de nv Flanders Expo, exploitant van de beurshallen, gelijk een te duchten concurrent naast de deur. Betekent dat niet de dood van alle bestaande con certactiviteit in Flanders Expo? „Ja", zegt directeur-generaal Mare Mortier van Flanders Ex po. „Het spreekt vanzelf dat als Flanders Expo zijn concertbusi- ness afstaat aan een andere ven nootschap daar een financiële vergoeding tegenover moet staan. Die zaken vormen thans het voorwerp van onderhande lingen. Het is een aspect dat nor maliter geen problemen mag ge ven." Het is aan de nv Flanders Expo om het licht al dan niet op groen te zetten. Flanders Eventhall is immers voorzien op gronden die Flanders Expo voor een periode van 65 jaar in erfpacht kreeg van het Gentse stadsbestuur. Mortier: „We willen eerst een overtuigend businessplan dat de leefbaarheid van de onderne ming aantoont. We hebben geen zin hier iets te laten neerpoten dat na zes maanden failliet is. Het businessplan wordt ver wacht tegen eind november." En dat er voor grote concerten in Flanders Eventhall een interna tionaal publiek klaar staat, daar twijfelen de initiatiefnemers niet aan. De grote agglomeratie Rij- sel met haar vijf miljoen inwo ners ligt op drie kwartier rijden van Gent en Nederland is ook al vlakbij. IMHHHMMMHHNHMHft an onze verslaggever hut Bareman ERNEUZEN - Ze is er vier aar onafgebroken mee bezig ge feest. De wekelijkse gang naar et stadhuis, waar behulpzame mbtenaren van de afdeling be- j I olking haar de boeken wezen ie ze nodig had voor haar on- erzoek. Of die ontbrekende ge- r j evens zelf opzochten, wanneer za e van na 1900 waren. Want die .3 elevens worden pas honderd lar later vrijgegeven. Vier jaar nuffelen, noteren en combine en. Zo kreeg de geschiedenis an ruim honderd boerderijen V2ond Hoek stukje bij beetje Til 0rm- eI leeltje Dees-Scheele was er dag .g n, dag uit mee bezig. Ja, soms )ok 's nachts. Dan lag ze te pein- en over probleempjes waarmee - fbij haar speurwerk was gecon- ronteerd. Bij het vergaren van il die gegevens kreeg ze volop lulp. De geschiedenis van de loerderijen in de Nieuw Neuzen- •older bijvoorbeeld werd aardig ai i kaart gebracht door H. de te onge. En H. Meertens van de fulpenbek wist alles over de at loesepolder. Ook mevrouw L. uftiemens werkte mee. En na il uurlij k Rob Willemsen uit Bier- 'M 'liet; amateur-archeoloog, ge- lealoog. historicus en noem ie naar op. Die nam ook een stukje be leschiedschrijving voor z'n re ening in het boekje 'De Boerde- ijen van Hoek'. ■j iigen uitgave et R'ant het is dus uiteindelijk toch enen boekje geworden, geschre den door Neeltje Dees-Scheele t( lit Terneuzen en gedrukt bij luerinck in Kloosterzande en iltgegeven door... de schrijfster elf. „Ik had eerst gehoopt op te sen sponsor, maar dat ging uit en indelijk mis. Toen heb ik zelf 'et risico maar genomen." Ri- ico? is het dat eigenlijk wel? - mmers, de belangstelling voor iet boekje met z'n 103 boerderij- 7 sn is groot. En het is nog niet 1 ens gedrukt. 4 Over twee weken komt het uit. 'eze week gaan we de drukproe- X 'en nog even bekijken", zegt - chrijfster/uitgeefster Neeltje I >ees. Ze is. bescheiden. „Ik ichrijf niet zo goed, maar vol- ens m'n man en m'n zoon leest 'et toch wel lekker. Tja, het gaat 'atuurlijk in de eerste plaats om Ie gegevens over de boerderijen, J- mn ontstaan en hun bewoners, ie kben zo ver als mogelijk was in 'e tijd teruggegaan." )ude foto's ta informatie te vergaren ehroomde ze niet, ook alle boer derijen langs te gaan. Ze sprak Jan van Laare van Zaamslag en z'n vrouw Elizabeth Buyze. 'Het Withof anno nu? 'De gebouwen zijn gemoderniseerd en de wo ning is wit gepleisterd', noteert Neeltje Dees. Sappige verhaaltjes En zo gaat ze alle boerderijen af. De Meestove aan de Molendijk, Het Sluusje aan de Lovenweg (in 1634 van boer Aarnout Kervink), het Boejesgat en De Bochte in de Lovenpolderstraat, De Wil genhoeve aan de Zandplaatweg (Hans van Lathem boerde er om streeks 1636, 't is maar even een weet) en natuurlijk de boerderij en op Mauritsfort, op De Knol en het Boerengat. Alle gegevens over de boerderijen, volop gege vens over hun bewoners. Dus een naslagwerk voor familie én nieuwsgierigen Neeltje Dees: „Maar op sappige verhaaltjes hoeven de mensen niet te rekenen. Die heb ik be wust zoveel mogelijk vermeden, want je weet nooit wat je daar mee losmaakt. Ik heb wel voor beelden meegemaakt van men sen die helemaal niet blij waren dat hun opa of overgrootvader op een wat rare manier in zo'n boekje werd afgeschilderd. Je moet er trouwens ook zo ontzet tend mee oppassen. De meeste verhalen berusten niet eens op waarheid; die zijn bij de overle vering alleen maar aangedikt en verdraaid." Raadsel Geen smeuïge verhaaltjes dus. Maar wél de oplossing van het raadsel waarom over Hoek toch altijd werd gezegd: 'Hoek is van de karre gevallen'. Dat zit zo. Toen Vremdijke, een plaatsje ten noorden van de Koudepolder en de Lovenpol- der, in het begin van de zeven tiende eeuw overstroomde, kon alleen de kerkklok worden ge red. Op 29 juli 1608 werd de klok naar Hoek gebracht en daar in de toren van de kerk gehangen. In 1798 nam het Franse leger de klok in beslag en verhuisde hem naar Axel. Het is nu de luidklok van de gereformeerde Kerk in de Pironstraat. Maar op Hoek doet een ander verhaal de ronde. De legers van Napoleon namen de klok in be slag. De commandant liet de klok uit de toren halen en char terde een boer die het ding met paard en wagen naar Axel moest brengen. Maar de wegen zaten vol kuilen en gaten en zo kon het gebeuren dat met elk schok de klok verder verschoof. Vlakbij Axel gleed de klok van de kar. Vandaar dus: 'Hoek is van de karre gevallen'. Vegbewijzering lelgische wegen inder de loep in onze verslaggever ERNEUZEN - Naast overver- oeidheid, drankgebruik en echte stuurmanskunst zorgt ok de bewegbewijzering voor eel verkeersongelukken in elgië. Slecht geplaatste ver- iersborden, die vaak half ach- r bomen, struiken en lan- larnpalen schuilgaan en een lerdaad aan schreeuwende ubliciteitsborden zorgen er- oor dat de Belgische automo- j! ilist soms door de bomen het os niet meer ziet. wa en vooraanstaand Vlaams ver- eersbureau wil deze verwarring >cji an de kaak stellen en heeft en- k_ ele publicaties uitgegeven v aarin voorstellen worden ge- 0I aan om de chaos teniet te doen. o geeft het verkeersbureau in :n van de boekjes een overzicht an de eisen die bij het opstellen an een wegbewijzering in acht loeten worden genomen. In een nder boekje wordt de vormge- ing onder de loep genomen en pi et derde boekje is gewijd aan de p, fectiviteit van informatievoor- xening via verkeersborden. Flanders Expo: ruimte voor een echte concertzaal naast de beurshallen. is het de bedoeling Vlaanderen een concertzaal te bezorgen die aan alle moderne eisen voldoet en de moeilijkste artiest en be zoeker kan tevreden stellen. Ac commodatie en akoestiek zijn hierbij de belangrijkste facto ren. De huidige hallen van Flan ders Expo kregen in een recente verleden al diverse rockarties ten over de vloer zoals Eric Clap ton, Fleetwood Mac en U2, maar de weergave van de acts kreeg vaak negatieve commentaren. Een kille beurshal tover je niet zomaar om in een gave concert zaal door de plaatsing van een podium en tribunes. Music Hall Brein en voortrekker achter de hele zaak is Geert Allaert, zaak voerder van Music Hall, een fi liaal van de reclamegroep Lin- tas. Music Hall houdt zich bezig foto Camile Schelstraete met de huidige bewoners, kreeg in veel gevallen de informatie die ze wilde en kwam ook vaak terug met oude foto's. Een be langrijk deel ervan is terug te vinden in het boek, dat overi gens deel uitmaakt van een kleine serie. Eerder verschenen werkjes, gewijd aan boerderijen in Axel, in Zaamslag en in Ter- neuzen. Ko de Regt schreef de boekjes over Zaamslag en Ter- neuzen. Aan Hoek kwam hij niet meer toe. Neeltje Dees nam het aarzelend van hem over. Nu het bij de drukker ligt, verzucht ze: „Ik had er eigenlijk nog veel meer gegevens in willen verwer ken, maar op een gegeven mo ment moetje stoppen." Ze heeft met haar boekje ook niet meer dan een aanzet willen geven 'voor degenen die meer onder zoek willen doen naar de boerde rijen van Hoek, hun geschiede nis en hun bewoners' (schrijft ze in het voorwoord). Foutjes sluit ze niet uit, getuige het slot van datzelfde voorwoord: 'Nooit en vond men boek of blad, dat geen enkle feil bevat. Is geen boek van fouten vrij, lezer, 't lijkt op U en mij'. Biervlietenaar Rob Willemsen heeft het allemaal nog eens op gezocht en op papier gezet: het ontstaan van Hoek en z'n pol ders. Neeltje Dees maakte er dankbaar gebruik van. Hoek was ooit een plaats van eilandjes en schorren. Tijdens verschillen de fasen van sedimentaire afzet ting werd het land gevormd met kreekruggen en poelgronden. Omstreeks 100 na Christus ont stond als bedijking de Yevene- polder. In de 13e eeuw werden grote delen van het gebied in cultuur gebracht en bewoond. Maar vier stormvloeden op een rij spoelden het grootste deel weer weg. In 1375, 1404, 1421 en 1424 was dat. In een atlas van 1570 staan van Hoek alleen de polders en dorpjes Vremdijke en Willemskerke, als een schierei land verbonden aan Axel en Ter- neuzen, op de kaart. Vremdijke verdwijnt omstreeks 1600 weer onder water. Daarna krijgt het land van Hoek stukje bij beetje gestalte. Door bedijking, inpol dering. De oudste polders van Hoek zijn Willemskerke en Oud Westenrijk, gevolgd door de Lo- venpolder (bedijkt in 1542), Kou depolder (1545), Goesschepolder (1615), Nieuw Westenrijk (1665), Nieuw Neuzenpolder (1812), Loozepolder (1851), Stellepolder (1864), Mosselpolder en Kanaal polder (1899), Wijckhuisepolder (1912) en Braakman (1952). Wil lemsen verzucht in het boekje van Neeltje Dees: „De polders zijn daarna nagenoeg allemaal weer ondergelopen, niet een maal, maar ettelijke malen. Het moesten wel gezonde en sterke mensen zijn, wilde je het als boer toch nog redden. Als je dan be denkt dat ze ook nog zware cri sistijden het hoofd moesten bie den, krijg je diep respect voor onze voorouders." Dat respect was ook de drijfveer voor het speux-werk van Neeltje Dees, zelf een boerendochter en bovendien getrouwd met een boerenzoon, die bij gebrek aan een boerderij 'in verzekeringen' ging. Ze kwam eigenlijk bij toe val in de schrijverij terecht. Want eerlijk gezegd had ze nooit gedacht dat het nog eens die kant zou opgaan. Ze deed al ja ren aan genealogie (populair ge zegd: het maken van stambo men), dat wel. En de technieken die je daarbij toepast, kwamen goed van pas bij het monniken werk dat ze de afgelopen vier jaar verrichtte. Maar een boek... „Uiteindelijk is het er toch van gekomen. Er waren zoveel men sen die vroegen, wanneer het boekje nu eindelijk eens ver scheen, dat ik het maar heb ge daan. Het is trouwens wel leuk dat al die gegevens op deze ma nier voor een groter publiek be schikbaar komen. Ik heb er ont zettend veel werk aan gehad en dan is zo'n boekje toch een mooie kroon op het werk." Eeuwenoud Het doet overigens wel een beetje vreemd aan. Neem nou de eerste boerderijen die in het boek beschreven worden. Ze staan er met hun adres: H. H. Dowweg 1 en H. H. Dowweg 4... Dat chemiegigant Dow de land bouw benoorden Hoek stukje bij beetje verdrong, kan niet beter worden geïllustreerd. Dow kocht landbouwgrond op, Dow liet boerderijen slopen. Maar Dow pakte niet alles. En daarom is op het adres H. H. Dowweg 4 nog altijd een kapitale boerderij te vinden, waai' omstreeks 1676 Anthonius Isebaert en echtge note Cathelijntje Commer Lij kers boerden. De boerderij doet nog steeds dienst. Ruim drie honderd j aai- later... In de Oud Westenrijkpolder, in de Altenastraat staat 'Het Wit hof. In 1780 bewoond door boer De boerderij 'Weinig Rust' aan de Binnendijk in Hoek. foto Camile Schelstraete oor Kris Naudts je, ENT - Pop- en muziekliefheb- er trs uit de wijde omgeving van ,er ent zien Joe Cocker, Tina Tur- [g er, Paul Simon, Sting, Phil U2 illins, Eros Ramazotti en vele tderen al op de affiche staan lor een concert in een echte .jlmcertzaal op de terreinen van ju anders Expo in Gent. Vier [a, oepen hebben namelijk ver j vorderde plannen voor de ;p, duw van een multifunctionele enementenhal die, gezien de icatie, de naam Flanders Even- ltf,iall zal dragen. Doet Gent ^orst Nationaal in Brussel ver- u eten? e et nieuws lekte vroegtijdig uit de Vlaamse beurskrant de Fi- mcieel Ekonomische Tijd, yiaar werd door alle betrokken c artijen meteen bevestigd. Vier laamse financiële groepen heb- gj, en zich verenigd om naast de estaande beurshallen van landers Expo op het voorma- ge vliegveld van Sint—Denijs -Westrem aan de rand van Gent een evenementenhal te realiseren waarin alles kan. Vennootschap Het gaat om Hal-Invest, een vennootschap van de West- vlaamse familie Allaert, de Rou larta Investeringsmaatschappij van de gelijknamige uitgever (onder meer de Vlaamse week bladen Knack en Trends), het Take Off Fonds van de Geweste lijke Investeringsmaatschappij voor Vlaanderen (GIMV) en voorts de Vlaamse Investerings vennootschap, de risicokapi taalverschaffer, die heeft te ma ken met de Generale Bank. De twee financiële en de twee indus triële partners die bij het project zijn betrokken, brengen ieder 500.000 Bft'. 27.000,-) in waar door het maatschappelijk kapi taal van de nv Flanders Even thall beperkt blijft tot 2 miljoen Bfr. De verklaring voor dat ge ringe kapitaal is dat de nieuwe vennootschap voorlopig enkel als studiebeau opereert en con tacten legt met mogelijk geïnte resseerde bedrijven en sponsors. Rechts van de centrale hoofdin gang van het beursebouw van Flanders Expo moet een concert - en evenementenhal komen met tienduizend tot vijftienduizend zitplaatsen. Dat is het dubbele van de capaciteit van Vorst Na tionaal, de bekendste muziek tempel van België, gelegen in de hoofdstad. Niet alleen mega concerten moeten de zaal doen vollopen. De constructie voor ziet ook in compartimentering in kleinere zalen waarin twee tot drieduizend mensen een zitje vinden. Op deze manier zou één van Vlaanderens belangrijkste concertorganisatoren, met na me het Festival van Vlaanderen, er eveneens terecht kunnen. Het is bekend dat Gent geen over vloed heeft aan geschikte con certzalen. De kostprijs van het presti gieuze project is geraamd op 600 miljoen Bfr. (33 miljoen gulden). Naast inkomsten uit ticketver koop hebben de initiatiefnemers indirecte inkomsten ingecalcu leerd uit de verkoop en verhuur van loges en diverse nevenacti viteiten in samenwerking met de reclamewereld. Inspiratie vonden ze hiervoor in voetbal stadions, waar het extra-spor tieve randgebeuren steeds be langrijker wordt. Om grote ar tiesten en evenementen in Gent op de affiches te krijgen, wil men contacten leggen met gelijkaar dige zalen in het buitenland. In dat verband is reeds de naam ge vallen van het sportpaleis van Bercy in Parijs. Volgens Rik De Nolf, afgevaar digde bestuurder van Roularta,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 23