Duiveland krijgt identiteitskaart Plan voor Hilhatzee gepresenteerd Speeltuin wordt opgeknapt Raad Sluis stemt in met belasting verblijfstoerist Te weinig pressie b en w Oostburg op ziekenhuisdirectie i i i i i i i i i i i' Groet laatste gedetineerden Middelburg maakte fout bij vergunning nieuw jeugdhonk Raad Sas van Gent tegen sneller herstel van Graaf Jansdijk Raad gaat aarzelend akkoord met invoering persoonsbewijs Bruinisse wil er 'vlot en modern' logo bij van onze verslaggever NIEUWERKERK - Met de nodi ge aarzeling heeft de gemeente raad van Duiveland donderdag avond ingestemd met de invoe ring van een gemeentelijke identiteitskaart. De fracties van de PvdA, CDA en VVD voel den er gezien de actuele politiek ontwikkelingen weinig vqor een beslissing hierover te ne men, maar burgemeester A. Bergshoeff wist de partijen toch over te halen. De gemeentelijke identiteits kaart, die ontwikkeld is door de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) en per 1 januari 1993 zal worden ingevoerd, is be doeld voor mensen die geen pas poort of rijbewijs hebben. Zij kunnen op vrijwillige basis deze kaart voor ongeveer dertig gul den aanschaffen. Tweede kaart Naast de VNG-kaart komt er als aan het staatsecretaris De Graaff-Nauta ligt ook een lande lijke identiteitskaart, die binnen de grenzen van de Europese Ge meenschap tevens als reisdocu ment kan dienen. In de Tweede Kamer wordt het nut van een tweede kaart echter betwijfeld en is het laatste woord erover nog niet gesproken. Vandaar dat de gemeenteraad van Duiveland weinig trek had in een uitspraak over de invoering van een ge meentelijke identiteitskaart. „We kunnen beter de zaak voor ons uitschuiven en de landelijke ontwikkelingen afwachten," stelde het PvdA-raadslid A. J. C. Melieste. Steun kreeg hij van M. A. Klaassen-Meijer (CDA) en G. van den Ouden-Zwart (VVD), die beiden voorstelden het on derwerp de volgende maand weer op de raadsagenda te zet ten. Burgemeester Bergshoeff wilde van uitstel echter niets weten. Hij drong er bij de fracties op aan. toch een beslissing te ne men, aangezien de inwoners er niet mee gediend zijn als er in ja nuari geen identiteitskaart op het gemeentehuis klaar ligt. „Doordat de PTT stopt met de uitgifte van de postidentiteits- kaart valt er een gat. En ik vind dat de gemeente dan voor een al ternatief moet zorgen." De gemeenteraad van Duive land ging gisteravond niet al leen akkoord met de invoering van de gemeentelijke identi teitskaart, maar ook met een nieuwe subsidieverordening en een aanvullend krediet voor de aanleg van een parkeerterrein voor vrachtwagens in Ooster- land. Door problemen met de riolering is dit 32.250 gulden duurder uitgevallen dan be groot. van onze verslaggever OOSTBURG - De gemeente raad van Oostburg vindt dat burgemeester en wethouders te weinig pressie hebben uitgeoe fend op de directie van de Zie- kenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaan- deren voor het behoud van het voorzieningenpakket van het Sint Antoniusziekenhuis. Vol gens de fracties van PvdA, D& T. CDA en VVD betekent het be perken van de chirurgische in grepen tot kantooruren en het schrappen van de specialisti sche verloskunde in het Oost- burgse hospitaal een onverant woorde aderlating voor de streek. „In de samenvatting van het be leidsplan heeft de directie het zowat in iedere regel over kwali teitsverbetering van de gezond heidszorg. Blijkbaar houdt de directie er op dit punt een ande re zienswijze op na dan de bevol king. De gewone burger wil niets meer dan het handhaven van het huidige voorzieningenpak ket in het ziekenhuis. Dat is be langrijker dan het binnenhalen van een nieuwe specialist of iets dergelijks", merkte het CDA- raadslid J. Quist donderdag avond op tijdens de behandeling van de begroting voor 1993. Hoewel de andere fracties er net zo over denken en ook het colle ge de bezuinigingsmaatregel van de ziekenhuisgroep be treurt, valt er volgens b en w wei nig meer te veranderen aan de plannen. Wethouder L. Cuele- naere-Faas (CDA. welzijn): „In het overleg dat wij regelmatig met het ziekenhuisbestuur hou den, hameren we er keer op de afspraken die er bij de fusie zijn gemaakt over het behoud van een verantwoord voorzieningen niveau. Maar we moeten ons rea liseren dat we als gemeente qua inbreng niet zo'n grote vuist kunnen maken." Burgemeester J. Kruize bena drukte dat de colleges van Oost burg, Aardenburg en Sluis tij dens dat gesprek 'in alle toon aarden hebben laten blijken' dat het schrappen van de twee ge wraakte activiteiten 'een duide lijke teruggang van de zorgverle ning in de streek is'. „Een aantal vitale onderdelen van het zie kenhuis zullen verdwijnen. Maar we zijn er daarnaast van over tuigd dat er alles aan wordt ge daan om het ziekenhuis ook in de toekomst draaiende te hou den. Daar kunnen we alleen maar blij mee zijn. Meer kunnen we niet doen", aldus Kruize. In het stadhuis van Zierikzee presenteerden jongeren uit Hatfield, Saint Hilaire en Zierikzee donderdag het winnende ontwerp van een hypermodern industrie- en handelscentrum, in het kader van de jeugduitwisseling tussen de jumelage-steden. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever ZIERIKZEE - Met veel flair presenteerde de Engelse Josephine Nation donderdagmiddag in het stadhuis van Zierikzee het am bitieuze plan van de jumelagesteden Hatfield, Saint Hilaire en Zierikzee om nabij het Oosterscheldjestadje een hypermodern industrie- en handelscentrum uit de grond te stampen. Com pleet met een monorail, een helikoptervliegveld en windmo lens langs het water. Het plan zal nooit worden uitgevoerd, maar daar zullen Josephi ne en haar groepsgenoten Chris Copper, Marine Gobbé, Gwe- naëlle Legagnoux. Ralf Brull en Joske Klompe niet van wakker liggen. Met hun plan wonnen ze Hilhatzee, een simulatiespel dat in het kader van de jeugduitwisseling door R. Soesman, rector van de RSG, is ontworpen. Het educatieve spel sloeg aan bij dertig Britse, Franse en Neder landse scholieren. Vol enthousiasme zijn ze er drie dagen mee bezig geweest. Ook wethouder D. van der Wekken was bijzonder tevreden over de opzet: „De deelnemers waren zeer gemotiveerd. Het project verdient zeker een herhaling, al moet je het volgens mij niet te vaak doen." wm weekenddiensten CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierikzee: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A.W. Audier. Noordgouwe, tel. 01112-1480. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek/Brou- wershaven: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: L. A M. Bruel en J. J. Roth. Markt 32, Brouwershaven, tel. 01119-1280. Spreekuur van 11.30-12.00 urn en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oos- terland, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: R. Smits. Molenweg 61. Oosterland. tel. 01114-1280. Tandartsen: G. W. G. den Broeder, Oude Ha ven 51, Zierikzee. tel. 01110- 13388. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek -Zierikzee', Dam 18. tel. 01110-12906. geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 - 17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel. 01100-51177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): M. K. Buth, Haamstede, tel. 01115- 2254. Commissie over Zeeuws Orkest BRUINISSE - De commissie fi nancien van de gemeente Brui nisse houdt dinsdag een openba re vergadering over onder ande re een subsidieverzoek van het Zeeuws Orkest. De bijeenkomst in het gemeentehuis begint om 19.30 uur. Een spandoek aan het Middelburgse huis van bewaring in zijn laatste dagen: ,Wie het laatst zit. zit het best.' foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster MIDDELBURG - 'Wie het laatst zit, zit het best'. De vijf gedetineerden die de laatste da gen van het Huis van Bewaring in Middelburg beleven, hingen donderdag een spandoek met deze mededeling aan de gevel van het oude Huis van Bewaring. Donderdag werden zes gedetineerden al overgebracht naar huizen van bewaring in Breda en Rotterdam. Zater dag komt hel huis leeg te staan. Twee van de resterende 'bewoners' hebben er zaterdag hun straftijd opzitten, drie anderen vertrekken nog naar een andere locatie. Het huis kon in totaal dertig gedetineerden huisvesten. De afgelopen jaren zat het vaker wel dan niet vol. „Omdat er nog maar zo weinig gedetineerden zijn. hebben we ze maar bij elk aar geplaatst. Normaal zitten ze apart in een cel." verklaart een gevangenbewaarder de ont boezeming op de gevel. „Nu kunnen ze een kla verjasje doen. Het gaat redelijk ontspannen, deze laatste dagen. Wel zo prettig voor het per soneel. ook." Als het Huis van Bewaring leeg staat, krijgen de medewerkers nog de gelegenheid met hun partners het gebouw te bezoeken. Wellicht dat later in november nog een open dag volgt voor de inwoners van Middelburg, maar de datum staat nog niet vast. In december begint de sloop van de strafinrich ting aan de Kousteensedijk. In mei volgend jaar moet de nieuwe Open Penitentiaire In richting aan de Torenweg gereed zijn voor ge bruik. Voor de tussenliggende periode komt er bij het sloopterrein aan de Kousteensedijk een tijdelijk gebouw te staan waar vijftien mensen in opgevangen kunnen worden. 'Ssoite». van onze verslaggever ZIERIKZEE - De mr Breelvelt-speeltuin in de Zierikzeese wijk Malta maakt een enigszins vervallen indruk. De meeste toestellen kunnen een opknapbeurt goed gebruiken, maar de speeltuinvereniging zit te krap bij kas om dit te kunnen bekostigen. Het college van Zierikzee is echter bereid om bij te sprin gen met een extra krediet van 10.000 gulden. De leden van de commissie jongerenwerk toonden hier woensdagavond geen bezwaar tegen. Het bestuur van de speeltuinvereniging wil de tien mille overigens niet in de speeltoestellen stoppen, maar in het kapotte hekwerk. Door de vele gaten in het hek kunnen kinderen ongemerkt - en zonder het kwartje entree te betalen - de speeltuin binnenkomen. foto Pieter Honhoff van een medewerkster SLUIS - Verblijfstoeristen die het komende jaar Sluis bezoe ken, moeten per nacht 60 cent toeristenbelasting betalen. Tot het invoeren van deze belasting besloot de gemeenteraad don derdagavond. Voor de Partij van de Arbeid en D66 had invoe ring al te lang op zich laten wachten. „De noodzaak is dui delijk en wij moeten ons zeker niet schamen. Ik denk dat Sluis bij de top vijf in Zeeland zit als het gaat om toeristisch bezoek", aldus de Pvda'er J. Boogaard. H. Masclee <D66) vond dat. het in voeren van de toeristenbelas ting nu wordt gebruikt als in- strumen om de begroting dek kend te krijgen of investeringen financieel rond te krijgen. „Het beeld van het invoeren van toe ristenbelasting is daardoor wat vertroebeld." Niet zo blij met het voorstel wa ren CDA en WD. „Wij zijn ver rast door het voorstel. Mijn eer ste reactie was dan ook dat ik te gen invoering ben. Maar bij het bekijken van de begroting van volgend jaar en de investerings lijst komt tot uiting dat het alle maal niet niks is", vond J. Bo gaard (WD), die opmerkte dat het college het mooi in elkaar had gestoken. „Je kunt er moei lijk tegen stemmen." De liberaal wilde de toezegging dat de pro- Drankrijder maakt brokken RENESSE - De rijkspolitie van Schouwen-Duiveland heeft, het rijbewijs ingetrokken van een 25-jarige dronken wegpiraat uit Numansdorp. De man botste woensdag omstreeks half zes op de Molenweg in Oosterland te gen een automobilist uit Brui nisse en reed vervolgens al slin gerend door richting Renesse. Daar kon de politie hem en twee inzittenden inrekenen. duktbegroting toerisme nog eens op een reële basis wordt uit gespit. De christen-democraat T. Tas had ook moeite met de invoe ring. „Wij hebben ons altijd op het standpunt gesteld dat toe ristenbelasting niet ingevoerd moest worden als we met de rest uit de voeten zouden kunnen. Maar de laatste jaren heeft de kassa nog al eens gerinkeld", be sefte hij. Een manekement aan de invoering noemde hij dat de belasting voor een groot deel op de campings in Retranchement wordt geheven, terwijl het geld aan de dagrecreant verspijkerd wordt. Burgemeester M. Eve- raers was dat niet met hem eens en wees op de aanleg van fietspa den, het schoonhouden van het strand en de bouw van het be zoekerscentrum 't Zwin. Tas vond dat niet alleen de verblijfs- recreanten moeten worden aan gepakt. „We moeten streven naar een eerlijke heffing voor el ke recreant." van onze verslaggeefster BRUINISSE - Het is niet uitge sloten dat een 'vlot en modern' logo het gemeentewapen van Bruinisse op gemeentelijke pu blicaties gaat vervangen. Maar als dat al gebeurt, dan zal het wapen zeker niet van alle post verdwijnen, verzekerde burge meester A. Vogelaar donder dagavond de uiterst sceptische fractievoorzitter van Algemeen belang. M. C. Maaskant-Okkerse van Al gemeen Belang herhaalde wat het gemeentebestuur een paar jaar geleden zo treffend heeft ge zegd: „Het wapen van Bruinisse is het best voor Bru." Dat vindt de fractie nog steeds, zei voorzit ter Maaskant. Bezorgd vroeg ze of het wapen nu weer ter discussie stond. Im mers, ze had begrepen dat dè nieuwe promotiefolder wellicht van een nieuw logo wordt voor zien. En aangezien bedrijven voor zover zij het kon overzien, gebruik maken van één logo, be tekende dat het eind van het wa pen, concludeerde ze. Burgemeester A. Vogelaar liet weten dat dat zo'n vaart niet lo pen zal. Van brieven en andere officiële stukken zal het wapeo vast niet verdwijnen, vermoed de hij. Maai- op zo'n promotiefol der, die het karakter van Brui nisse uit moet dragen, zou eer wat 'vlotter en moderner logo1 misschien niet misstaan. Daar, om zal de ontwerper enkele sug gesties doen, waarover de raad naai- de mening van de burge meester het best kan oordelen als ze de ontwerpen ziet. van onze verslaggever MIDDELBURG - De gemeente Middelburg heeft fouten ge maakt hij het neerzetten van een jeugdhonk in Dauwendaele. Daar waren de twee kibbelende partijen in de commissie be zwaar- en beroepschriften het donderdagmiddag over eens. Maar dat was dan ook het enige. Mr E. P. M. van Veggel, advoca te van het accountantskantoor Coopers Lybrand, eiste dat de gemeente de bouwvergun ning, die ze aan zichzelf heeft verleend, alsnog intrekt. Mr H. E. Schild, hoofd juridische zaken van de afdeling stadsont wikkeling, vond daarentegen dat de bouwvergunning, die nu een tijdelijk karakter heeft, per manent moet worden. In de discussie over het jeugd honk herhaalden beide partijen de standpunten die ze al eerder, onder meer voor de Raad van State, hebben ingenomen. Zij deden dat in een technisch en ju ridisch jargon, dat voor de vijf belangstellenden die op de zit ting waren afgekomen, bijna on begrijpelijk was. Voorzitter van de commissie, PvdA-raadslid C. J. Meijler verontschuldigde zich halverwege de zitting dan ook bij het publiek. „Dit is een uiterst publieksonvriendelijke manier van behandeling, maar ik vrees dat dat niet te vermij den is." Het geschil tussen de gemeente en Coopers Lybrand ontstond afgelopen zomer. Ondanks een negatief advies van de wel standscommissie plaatste de meente op zeveneneehhalve me ter van het accountantskantoor aan het Goudend een jeugd honk. Volgens het welstandsad vies was het gebouwtje te klein waardoor het niet in de bestaan de omgeving past. Van Veggel nam de gemeente kwalijk dat zij geen overleg heeft gevoerd met haar cliënt. Bovendien noemde ze het jeugdhonk in strijd mei het bestemmingsplan, omdat daarin is aangegeven dat de ruimte tussen twee gebouwen tenminste negen meter moet zijn. Schild constateerde dat de meente twee fouten heeft maakt. Er had geen tijdelijk; vergunning niet verstrekt mo gen worden, omdat de behoeft! voor het jeugdhonk permanent is. Daarbij had de gemeente nigt naar de welstandscommissif moeten luisteren. Die vond het gebouw te klein, terwijl dat vol gens het bestemmingsplan toegestaan. Een bestemmings plan heeft voorrang boven eefi bouwverordening. Twee rede nen dus waarom een permanen te vergunning op zijn plaats was geweest, aldus Schild. De commissie beroep- en be zwaarschriften hoopt over twe( weken advies uit te brengen b en w van Middelburg. van onze verslaggever SAS VAN GENT - Een ruime meerderheid in de Sasse ge meenteraad heeft zich donder dagavond tijdens de behande ling voor de begroting van 1993 gekeerd tegen een motie van het CDA om de wegverbetering van de Graaf Jansdijk in Westdorpe versneld uit de voeren. De VVD, Gemeentebelang Groot Sas (GGS) en de PvdA oordeelden negatief over het voorstel van de christendemocraten omdat er nog geen enkele duidelijk heid bestaat over de kosten die de reconstructie met zich mee gaat brengen. In de plannen van het Sasse col lege van b en w staat de wegver betering van de Graaf Jansdijk, die minimaal 1,5 miljoen gaat kosten, pas na 1996 op het pro gramma. Niet alleen omdat er vóór die tijd onvoldoende geld beschikbaar is, maar ook omdat de plannen voor de reconstruc tie nog niet geheel zijn uitge werkt. Veiligheid Het CDA is echter van mening dat het wegdek van de Graaf Jansdijk in een zodanige staat verkeert, dat de veiligheidsnor men in het geding komen. CDA- woordvoerder R. Bruggeman diende daarom namens zijn par tij een motie in, waarin werd ge steld dat het wegdek van de Graaf Jansdijk uiterlijk in 1994 gerenoveerd moet zijn. Verder was in de motie vastgelegd dat het college binnen zes maanden met een raadsvoorstel diende te komen betreffende de uitvoe ring en financiering van het pro ject. Daarbij werd uitgegaan van een investering van ongeveer 1.5 miljoen gulden. De CDA-motie leidde tot grote ergernis bij burgemeester ing J. M. H. M. van Rest. De be windsvrouwe wond zich met na me op over het feit dat het CDA anderhalf jaar geleden nog zijn goedkeuring aan het Meerjaren- beleidsplan had gegeven. Hierin is opgenomen dat het herstel van de Graaf Jansdijk pas na 1996 aan de orde komt. Ontwerpplan „Bovendien kan het college zich onmogelijk laten vastpinnen op een tijdstip waarop een uitge werkt voorstel voor de renovatie gepresenteerd moet worden", verklaarde Van Rest. „We heb ben een ontwerpplan voor he herstel van de Graaf Jansdijk te beoordeling gegeven aan d nutsbedrijven en de andere oi dememingen die leidingen ei kabels onder het beruchte weg dek hebben liggen. Zolang geen reactie van die kant heb ben gehad kunnen we nog concrete plannen maken." Van de kant van de WD. Pvdl en GGS werd de slechte situatii van de Graaf Jansdijk erkend maar deze partijen weigerden di motie te steunen omdat er noi geen duidelijk overzicht is vai de kosten die met de renovatii gepaard gaan. „Bovendien we huiverig omdat het CDA nie kan aangeven op welke wijz men de herstelwerkzaamhedei wil financieren", stelde PvdA fractievoorzitter A. J. de Wol de." De suggestie van Bruggemai om geld vrij te maken voor d Graaf Jansdijk door onder mee de bouw van parkeerruimten ii Philippine en Sas van Gent ui te stellen, kwam de wethoude op een stevige uitbrander vai wethouder J. Platschorre t< staan. „Meneer Bruggeman een spelletje voor de publiek tribune aan het spelen", meend Platschorre, „^ls u de grote ver. wilt spelen moet u dat eerliji doen en niet met suggesties men die samen niet meer da: zeshonderdduizend gulden ople veren." Een motie van de WD om b het aanleggen van parkeert*; reinen eerst de Graaf Jansdij aan bod te laten komen in plaat van Philippine en Sas van Gei werd wel door het college en andere partijen in de gemeentf raad overgenomen. Vanwege grote overlast van vrachtwi gens wordt al in 1993 begonne met het aanleggen van parkee ruimte aan de Graaf Jansdij'! Philippine en Sas van Gent k( men in 1994 en 1995 aan de beur Crossmotor uit schuur gestolen KRABBENDIJKE - In de nad van woensdag op donderdag ingebroken in een schuurtje va een woning aan de Zwarte Be senstraat in Krabbendijke. - verdwenen een crossmotor, et fiets en een cirkelzaag. De toto schade bedraagt drieduizen gulden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 34