Ring Kerkwerve toch op de schop Bankdirecteur F. K. Vos bij afscheid geridderd Statenleden boycotten nutsbedrijf Duivelanders hechten aan zwembad in Nieuwerkerk Fracties vol lof aver dorpsplan voor Ellemeet Gemeenteraad komt Goese bibliotheek enigszins tegemoet Nipte meerderheid raad voor extra krediet /an onze verslaggever SCHARENDIJKE - De ring van ïerkwerve krijgt volgend jaar och een opknapbeurt. De ge- neen teraad van Middenschou- ven steunde donderdagavond net een nipte meerderheid een notie van de CDA-fracties hier- oor zo'n 68.000 gulden extra oe te voegen aan de begroting, e halen uit de reserves. De wet- ïouders L. C. Hart (VVD) en V. G. Renden* (PvdA) probeer- len tevergeefs de meerderheid •rvan te overtuigen dat een der- lelijke greep in de kas niet ver- uitwoord is. benden sprak zelfs van 'potver- eren'. Hij vroeg zich af of het }DA er soms op uit was te zor- ;en dat de gemeentekas op tijd. ■oor een mogelijke gemeentelij- :e herindeling, leeg is. „Dan >ent u wel onverantwoord be- ig." Hart wees op de noodzaak :euzes te maken en als gekozen /ordt voor de ring van Kerkwer- e, zouden andere prioriteiten noeten vallen, bijvoorbeeld de litvoering van het dorpsplan El- ?meet. Hij vreesde anders grote 'roblemen om de begroting in e toekomst sluitend te houden. W. Berrevoets-Ringelberg ond het verwijt over potverte- ;n zwaar overdreven en zette et betrokken bedrag af tegen eel duurdere projecten, zoals ?constructies van de Kuijer- S'aaktzvvemmen n zwembad vlissingen XISSINGEN - Het Sportfond- enbad Vlissingen houdt zon- ag 1 november tussen 18 en 19 ur Open Huis voor liefhebbers an naaktzwemmen. Het bad peelt zo in op de Naturistische wem week die in heel Neder- ind van 1 tot en met zondag 8 ovember wordt gehouden. lissingen begon dit voorjaar als erste bad in Zeeland met een penbaar naaktzwemuur. Het tijgende aantal bezoekers heeft imiddels geleid tot de oprich- ng van de naturistische zwem- ereniging Delta Natuur. Be- mgstellenden kunnen iedere erste en derde zondag van de ïaand tussen 18 en 19 uur te- scht. damseweg en het Dorpsplein in Ellemeet, die in het kader van het dorpsplan ter hand worden genomen. Noodfonds Minder vrijgevig was de raad bij de stemming over een motie voor de invoering van een so ciaal-cultureel noodfonds. Deze werd ingediend door de PvdA- fractie. met steun van (J. L. F. Bolleman (SGP/RPF). Met het fonds zouden mensen met een minimuminkomen in bepaalde gevallen extra steun kunnen ontvangen. G.A.fA. Cobussen (PvdA) was het niet eens met het college, dat eerst de ervaringen in Bruinisse en Westerschouwen meteen der gelijk fonds wil afwachten. Vol gens hem laat de gemeente een 'geweldige kans' liggen om een eigen minima-beleid te voeren. Terwijl dit hard nodig is, vond hij, gezien de forse stijging van de lasten (inflatie, milieuheffin gen) die eraan komt. CDA en WD stelden zich echter lijn recht op tegenover de indieners van de motie, zodat deze met vier tegen drie stemmen werd verworpen. Bedrijven Aan het wachten op voorstellen voor de aanleg van bedrijventer reinen lijkt een eind te komen. Met name de WD-fractie leek op dit punt haar geduld te verlie zen. Burgemeester W. den Boer meende goed nieuws te hebben. Het onderzoeksbureau dat is be last met het onderzoek naar de mogelijkheden, zou dezer dagen, een eerste concept-plan inleve ren. De terreintjes moeten voor al bedrijven opvangen die elders in de gemeente niet meer uit de voeten kunnen. De WD-fractie vroeg zich af of niet meer bedrijvigheid kan wor den aangetrokken, er is immers een bureau Bedrijfscontact Zee land Noord opgericht en de regio ligt immers tussen de Maasvlak te en de Schelde. De bedrijven terreinen zouden voor een extra impuls kunnen zorgen. Den Boer waarschuwde echter voor overtrokken verwachtingen over de groei van de werkgele genheid in de gemeente. „Die groei ligt op de eerste plaats in de recreatie", onderstreepte hij. Daarnaast blijft de ruimte be perkt tot wat kleinschalige be drijvigheid. an onze verslaggever 1CHARENDIJKE - Het is nog laar de vraag of bij de recon- tructie van de Kuijerdamse- veg, tussen Ellemeet en Scha- endijke, ook een volwaardig ietspad kan worden aangelegd. Woordvoerders van verschil- ende fracties in de gemeente- aad lieten donderdagavond bij e vaststelling van het dorps- fan Ellemeet weten een derge- ijk pad erg belangrijk te vin- en. Maar dan moet er wel vol- oende ruimte voor zijn, zowel etterlijk, zoals burgemeester W. den Boer het uitdrukte, als inancieel. 'ooruitlopend op de vaststel- ng van het dorpsplan door de emeenteraad, heeft de provin- ie voor de reconstructie, in ombinatie met de aanpak van et dorpsplein, al een ton subsi- ie beloofd. Voortaan is het orpsplan richtsnoer bij het ge- ïeentelijk beleid voor Ellemeet. Parkeerterrein n Nieuwerkerk /alt duurder uit an onze verslaggever JIEUVVERKERK - De aanleg i an een parkeerterrein voor i rachtwagens bij de Pleister- laats gaat de gemeente Duive- i and 30.000 gulden meer kosten I an was begroot. De financiële egenvaller wordt veroorzaakt I oor moeilijkheden met de rio- ering. Door de aanwezigheid I an een oude riolering moest er amelijk een andere aanslui- ing gezocht worden voor de iieuwe riolering. Het extra kre- iet voor de parkeerterrein vordt donderdag 29 oktober an de orde gesteld in de ge- l leenleraad. n deze vergadering (aanvang 0.00 uur) wordt onder meer ook esproken over de nieuwe subsi- ieverordening van de gemeen- I e. In deze verordening staan de riteria vermeld waaraan instel- ngen en verenigingen moeten oldoen om voor financiële teun in aanmerking te komen. >ok de te volgen procedure en ïspraakregels zijn in deze ver- rdening vastgelegd )e nieuwe regeling komt in de laats van een uit 1982 dateren- e subsidieverordening, die gro- endeels gebaseerd was op rijks- bijdrage. Omdat gemeenten op het gebied van subsidie nu volle dige beleidsvrijheid hebben, is een andere verordening nodig. Burgemeester Asselbergs speldt de heer Vos de versierselen op. foto Pieter Honhoff van onze ZIERIKZEE - Hoe hij het alle maal combineerde wist eigen lijk niemand. Maar met grote zekerheid stelde iedereen vast dat Nutsspaarbank-directeur F. K. Vos zich met hart en ziel heeft ingezet op Schouwen-Duive- land en daarbuiten. Wegens zijn grote verdiensten is hij be noemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De Zierikzeese burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs speldde hem donderdagmiddag de bijbe horende versierselen op. De Groninger Zeeuw, zoals Vos zichzelf graag noemt, zette don derdagmiddag officieel een punt achter zijn carrière hij de Nuts- spaarbank. In 1959 begon hij in Veendam; acht jaar later werd hij directeur in Zierikzee. A. J. Deurloo, die hem samen met L. M. J. Sterenborg-Pinxt opvolgt, noemde Vos een des kundig en menselijk manager, met de gave niet 'boven, maar naast' de mensen te staan. Zijn veelgeprezen maatschappelijke betrokkenheid uitte zich onder andere in het jarenlange voorzit terschap van woningbouwver eniging Beter Wonen en aanver wante instellingen. Ook was Vos bestuurder in het waterschap, de Nederlandsche maatschappij voor nijverheid en handel, de Slavenkas in Zierik zee, het dierenasiel in Zierikzee, Stad en Lande en de Rotary. „Dat kon u er blijkbaar allemaal naast doen", verwonderde bur gemeester Asselbergs zich. Vos wordt niet alleen als bestuurder, maar ook als mens gewaardeerd. Asselbergs noemde hem een be minnelijk mens. vasthoudend en humoristisch. „Beter Wonen had geluk met jou", vond penningmeester J. Pomper. Uit de cadeaus bleek overigens dat zijn collega's en vrienden vinden dat Vos het nu weieens wat rustiger aan mag doen: hij kreeg onder meer een koffer en een keu. Alle fracties waren er vol lol over. Het stelt behalve verkeers maatregelen tal van andere za ken aan de orde die te maken hebben met het woon- en leefkli maat. Zoals: tweede woningen in de kern, voorzieningenniveau en achterstallig onderhoud aan woningen. Minicamping De raad ging voorts akkoord met de afwijzing van uitbreiding van de mini-camping van de fa milie Den Boer aan de Verseput- seweg la in Kerkwerve. Deze wil haar kampeerterrein omvormen tot een kleine reguliere cam ping. Alleen J. M. van Lange- raad (WD) wilde meewerken aan de hiervoor benodigde her ziening van het bestemmings plan. Hij wees het college van b en w erop dat de vraag naar kampeer plaatsen in Kerkwerve veel gro ter is dan het aanbod. Hij vond dat ten opzichte van Kerkwerve een te zuinig beleid wordt ge voerd als het om kampeerplaat sen gaat. „Bij de andere kernen in de gemeente zie je overal cam pings rondom het dorp." De rest van de raad sloot zich echter aan bij het collegestandpunt dat met de realisering van camping De Hoogte en een mogelijke uit breiding van camping 't Wekken genoeg campings zijn gereali seerd rond Kerkwerve. 'Man of Man' in De Klomp OVEZANDE - Het Gelders thea terduo 'Man of Man' treedt vrij dag 30 oktober op in jongeren centrum De Klomp in Ovezan- de. Het duo is enkele jaren gele den ontstaan uit een samenwer king van de straatartiesten Frans Miggelbrink en Martin Pragt Na tal van acts op festi vals besloten de twee over te stappen naar het theater. Hun nieuwe show 'Man of Man gaat solo' bevat verschillende "soor ten humor. De voorstelling be gint vandaag (vrijdag) om 21.00 uur. Klassejustitie - De vereni- ging De Vrije Gedachte houdt woensdagavond 4 november een openbare bijeenkomst in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg over het thema 'Klassejus titie in Nederland'. Na een inlei ding over dit onderwerp is er ge legenheid tot discussie. De bij eenkomst begint om 19.30 uur. Badmeester Tom...dit zwembad is zeker geen prestige-object... foto Pieter Honhoff van onze verslaggever NIEUWERKERK - Badmees ter Levien Tom kan er wel om lachen. „Dit zwembad een prestige-object? Kom nou. Een subtropisch zwempara dijs van zeven miljoen is pas een prestige-object." Volgens hem is het nog veel te vroeg om zorgen te maken over de toekomst van zwembad Dol fijn in Nieuwerkerk. „Echt, het zal zo'n vaart niet lopen." Dol-fijn is gevestigd in een voormalige boerenschuur. Het 23 jaar oude zwembad meet 16,67 bij 7 meter; drie baantjes is precies vijftig meter. Het bad is vier dagen per week ge opend en trekt gemiddeld ze venhonderd bezoekers per week, waaronder de leerlingen van alle basischolen uit de ge meente. In het kader van de Wet op de hygiëne en veilig heid van het zwembad dient er het een en ander te worden op geknapt. De zuiveringsinstal latie moet vervangen worden, evenals de kunststof wandele- menten. Het college wil in principe het zwembad voor Nieuwerkerk behouden en heeft er ongeveer een kwart miljoen gulden voor over. De politieke partijen twijfelen er echter aan of het de moeite waard is om geld in het zwembad te steken Van het CDA mag het bad zelfs dicht. In de algemene be schouwingen noemen de christen-democraten het zwembad een prestige-object en volgens hen is de tijd voor bij om ten koste van alles der gelijke geldverslindende pro jecten in stand te houden. Bo vendien, zo meent het CDA, kunnen inwoners van Duive- land net zo goed hun baantjes trekken in de overdekte baden van Zierikzee en Bruinisse. Maar daar zitten de Duivelan ders niet op te wachten „We willen niet weg hier." zegt de juf van de school van Sirjans- land, „er heerst hier een per soonlijke sfeer en dat het klein is, is niet erg." Toezicht Badmeester Tom: „Ouders kunnen hun kinderen hier met een gerust hart achterlaten. Doordat het zwembad klein is, is het immers makkelijk om toezicht te houden. Bij grotere baden zullen ouders hun kin deren niet zo snel achterla ten." Bovendien twijfelt Tom of de zwemmers van Duiveland in Bruinisse of Zierikzee terecht kunnen. Volgens badjuffrouw J Keynel van 't Aquarium, het 25-meter bad van Aquadelta, is dit echter geen probleem. De scholen van Bru maken al jaren van dit bad gebruik en volgens haar is er ruimte zat voor met name de school- zwemmers uit de buurge meente: „In de wintermaan den is het hier rustig. Momen teel zijn we zelfs op dinsdag middag en donderdagmorgen gesloten." Ook Zwembad Onderdak in Zierikzee is nog niet volge boekt. Badmeester Marco Reedijk: „Voor ons vormt het geen enkel probleem om scho len uit Duiveland op te van gen. Ze kunnen nog op diverse tijden bij ons terecht. En dat zijn zeker niet de slechtste tij den." van onze verslaggever MIDDELBURG - Statenle den dreigen de komende aandeelhoudersvergade ring van de Delta Nutsbe drijven te boycotten. Ze voelen zich door het bedrijf belemmerd in hun func tioneren als aandeelhouder. Het statenlid D. Eveleens (PvdA) zei gisteren dat er niets anders op zit dan de eerstvolgende vergadering, op 14 december, te negéren. Ook statenleden van andere fracties bleken er weinig voor te voelen als aandeel houder op te draven. De politici, die namens de provincie controle uitoefe nen op de Delta Nutsbedrij ven, klagen dat het bedrijf geen rekening houdt met de democratische spelregels. Die regels houden in dat sta tenleden, die namens de pro vincie als aandeelhouder op treden, hun stemgedrag af hankelijk maken van de op vattingen van het provincie bestuur. Belangrijke beslis singen worden dan ook eerst aan gs (het dagelijks provin ciebestuur) en vervolgens aan de staten voorgelegd. Delta Nutsbedrijven, aldus de statenleden, frustreren dit besluitvormingsproces door de aandeelhoudersver gaderingen te laten plaats vinden op data die niet aan sluiten op de provinciale ver gaderschema's. Eveleens: „Het is alsof ze besluitvor ming willen forceren, zonder dat de politiek de kans krijgt er goed over te praten." In de statencommissie voor economische zaken werd de kwestie gisteren hoog opge nomen, vooral toen commis sievoorzitter G. Adan (CDA) bekend maakte dat het pro bleem zich ook in 1993 zal voordoen. Gedeputeerde D. Bruinooge zegde toe een 'ge peperde' brief te sturen naar de directie en de commissa rissen van het nutsbedrijf. De aandeelhoudersvergade ring behandelt op 14 decem ber enkele belangrijke voor stellen. Blijven de statenle den weg, dan kunnen daar over geen besluiten worden genomen. Op de agenda staat onder meer het onder nemingsplan, dat de stroom gas- en watertarieven voor komend jaar regelt. De pro vinciale aandeelhouders hebben dit ondernemings plan nog niet ontvangen. Ze werden er enkele dagen gele den door de pers over geïn formeerd. Ook dat wekte gis teren veel irritatie. van onze verslaggever GOES - De gemeenteraad van Goes is de openbare bibliotheek zeer mondjesmaat tegemoet ge komen. Een royale meerderheid van de raad besloot donderdag tijdens het vervolg van het be grotingsdebat de bibliotheek volgend jaar een (éénmalige) extra bijdrage van 35.000 gul den te geven. Dat is veel minder dan het bibliotheekbestuur wil de. De bibliotheek had om een jaarlijks terugkerende verho ging van 100.000 gulden ge vraagd. Dat zat er gisteren ech ter bij lange na niet in. Een voorstel van de CDA-ffactie om de bibliotheek volgend jaar 35.000 meer te geven, kreeg de steun van vrijwel de gehele ge meenteraad. Alleen het D66- raadslid I. H. Markusse-Tack en de vier wethouders stemden te gen. Een gezamenlijke poging van Groen Links en de VVD om nog meer voor de bibliotheek uit het vuur te halen, maakte geen schijn van kans. CD A-fractievoorzitter J. T. La- port erkende gisteren volmon dig, dat de extra bijdrage van 35.000 gulden 'aan de magere kant is'. Maar, voegde hij daar op berustende toon aan, gezien de weinig rooskleurige financië le situatie waarin de gemeente zich bevindt, 'menen we niet ver der te kunnen gaan." De meerderheidsbeslissing van de raad om de bibliotheek toch wat extra geld toe te schuiven, betekende een politieke neder laag voor het college van burge meester en wethouders. Het col lege verzette zich tot het laatste moment tegen een hogere bij drage. Op de begroting voor '93 was voor de openbare biblio theek aanvankelijk een subsidie van 1.189.000 uitgetrokken. Daar komt nu 35.000 gulden bo venop. Vorige week al besliste de raad, dat de openbare bibliotheek voor dit jaar ook een extra (even eens eenmalige) bijdrage van 25.000 krijgt. Dat geld is voorna- melijke bedoeld om de biblio theek in staat te stellen het boe kenbestand weer op orde te brengen. Ook dat gebeurde te gen de zin van het college. Boodschappen De raad legde donderdag tijdens de slotdebatten over de Goese gemeentebegroting een paar duidelijke boodschappenlijstjes op de collegetafel. Via een motie kregen b en w de opdracht bij het provinciaal bestuur aan te Kunstenaars exposeren in ziekenhuis GOES - Van oorsprong Zeeuwse kunstenaars exposeren vanaf dinsdag 17 november in de expo- gang van het Goese Ooster- scheldeziekenhuis. De expositie toont olieverfschilderijen, aqua rellen, foto's en etsen. Alle werken zijn voor een zacht prijs je te koop. Deelnemende kunste naars zijn onder andere Gert- Jan Bakker. Willem Vader. Iris de Leeuw en Tonnie Ou termans. De expositie duurt tot dinsdag 12 januari 1993. dringen op een spoedige aanleg van een rondweg om Wol- phaartsdijk (Muidenweg, Aarde- bolleweg, Deltaweg). De motie werd ingediend door de SGP GPV/RPF en kreeg de steun van de gehele raad. Zoals verwacht, schaarde de raad zich eveneens achter een motie (ingediend door het CDA), waarin het college wordt ge vraagd alles in het werk te stel len om sluiting van het bejaar denhuis Nieuw Zorgvliet te voor komen. Een PvdA-motie, waarin het col lege tot spoed wordt gemaand met de privatisering van de kleedaccommodaties op het sportpark Het Schenge vond ook een raadsbrede steun. Een motie waarin Groen Links zich afzet tegen het voornemen van het college om in 1993 - ge zien de krappe financiële ruimte - hoe dan ook pas op de plaats te maken, haalde het niet. Volgens Groen Links is het niet uitgeslo ten, dat zich nog enkele financië le meevallers zullen voordoen. Indien dat het geval is, wil Groen Links dat geld besteden aan 'projecten waarvan uitstel zeer nadelige gevolgen zal heb ben voor de leefbaarheid van on ze gemeente'. De fractie van Groen Links stemde donderdagavond als eni ge tegen de gemeentebegroting. De twee raadsleden vinden, dat het college te weinig naar moge lijkheden heeft gezocht om in 1993 een aantal - volgens Groen Links - noodzakelijke projecten te kunnen realiseren. weekend diensten TF 24 EN 25 OKTOBER 1992 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierikzee: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A. W. van Geer, Zierikzee, tel. 01110-12080. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek/Brou- wershaven: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: G. van Beek-Verbeek en J Ph. P. Stenger, Burghseweg 54, Haamstede, tel. 01115-1861 Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oos- terland, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: M. v. d. Berg, Weth van Klinkenstraat 10, Nieuwerkerk. tel. 01114-1810. Tandartsen: A. Broere. Meekrabstraat 7. Brouwershaven, tel. 01119-1588. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek -Zierikzee', Dam 18. tel. 01110-12906. geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 - 17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel. 01100-51177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): E. Won- dergem. Zonnemaire, tel. 01112- 1880.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 34